Miniature n HUGO CLAUS EN DE EXPERIMENTELE POEZIE Er is steeds vernieuwing in de dic-ht- kunst nodig geweest, hetzij innerlijk, hetzij uiterlijk. De lawaaierige manier waarmede een minderjarig element debuteerde in het proza, schokte menig eerbiedigwaardig criticus uit het zadel. Inderdaad, toen Hugo Claus met het zedeloos verhaal «De Metsiers» een handvol ziekelijke figuren op de Vlaamse 'boekenmarkt wierp werden meteen de stormklokken geluid in de vlaamse boekentoren. De verblinding was geweldig, de Leo J. Krijn tprijs 1900 was hem toegekend, en men karakteriseerde zijn verschijning als de voornaamste Vlaamse herleving sedert de ontdekking in 1943 van Louis (Paul Boon. Elders sprak men over een gelijklopende verrassing zoals Streuvels en Roelandt indertijd er een bezorgde bij hun intrede in de letterkunde. Het kwam echter zover dat iedereen appelen voor citroenen wilde verkopen en de onevenwichtige jongeling Claus schilderde met de snobborstels van een overspannen Picasso zijn garven proza met een aanleg voor Freudiaanse opsporing die zelfs een Zola hem zou benijden. Hoe dan ook, het kind was geboren, laat het zijn met één oog in het land van een blinde kritiek. Triomfachtig en met hoogstaande verachting voor al wat met klassieke vorm of logische menselijkheid ver band hied, rukte de jonge gelauwerde het woord uit de duisternis van de Vlaamse taalhoeken, waande zich als een gids in het rijk van het onuitdruk bare en wierp meteen alle ismen omver om zich te baden in het nieuwe kersverse aureool van de hogenaamde experimentele poëzie, waarvan niemand totnogtoe op een deftige en aanvaard bare manier de doelstelling op de ver antwoording, de diepe betekenis of de verdediging op zich kan nemen. Zelfs (Albert Westedinck die zich wel kan verzoenen met het proza van Claus dat hij «kloek» noemt, wil van zijn onaan tastbaar prodium niet neerkomen om een lauwerkroon te werpen naar de Spielerei die in de drukkersinkt suk kelde o.a. in De onvoorziene week en Tancredo infrasonie Waar ligt dan de keren van de beruchtheid van Hugo Claus? «Beroemdheid is hier een woord dat in zijn taalschat veel te klassiek moet klinken.) Ik wil het achterhalen in de vorm van een geschreven debat. Er steekt een gave in Claus die van het leven en die van de soms treffende woord keuze. Er is een hinder in Claus: dat hij met die gave worstelt in een taalring zonder scheidsrechter en zonder wet ten. Hij zal zijn dichtersgaven aldus weten te vermoeien en berooid weerke* ren naar de tribune waarop elke eerlijke (ook revolutionaire - en oor spronkelijke) letterkundige gezeten heeft: die van het logische woordver band. Dat ik Claus vrediet geef is te wijten aan een paar gedichten die ik van hem las in 't Nieuw Vlaams Tijd schrift en elders. Ik geef hier een voor beeld dat me aardig voorkomt en zo dit nog gerangschikt wordt bij de experi mentele poëzie is hiermede meteen het debat geopend over de raadsels van het sterrenbeeld waaronder het jongste tijdskind van de Vlaamse letterkunde is geboren. CALIGULA. Waar later resedas en radijzen bloeien dit is in Mei in een tuin en langs de sporen van een landelijke trein is thans in de vrieswind en in december in de wind zonder licht zonder herders zonder vogels zonder enige kans een veulen doodgevroren ik heb het meegenomen en onder gleis gezet ik kijk de dagen en de uren af (die langs wij gaan op het brede pad van dit bestaan dat inderdaad in zonde en zonder een daad met rede wordt begaan) en wacht tot dankbaar en ontdooid het veulen zijn eerste woord tot mij zal spreken. JOOP SPEELS IRA. DE VERHOGING DER SUBSIDIES AAN VRIJE SCHOLEN In antwoord op een parlementaire vraag heeft de minister van Onderwijs onderstaande tabel gepubliceerd, waar uit de verhoging der subsidies aan de vrije scholen in vergelijking met 1948 eindelijk blijkt. Daar het programma van subsidie verlening van de C.V.P.minister vooral terugslaat op het middelbaar, normaal en technisch onderwijs, is het verschil daar ook het grootst. Toelagen in 1948 toegekend aan de vrije scholen Voor kleuteronderwijs 202.946.335 Lager onderwijs 1.020.539.456 Middelbaar onderwijs 40.000 Normaalondeiwijs 24.296.093 Technisch onderwijs 385.885.500 Budgetaire ramingen voor dezelfde onderwijstakken voor het dienstjaar 195 31954 Kleuteronderwijs 297.1 60.000 Lager onderwijs 1.433.360.000 Middelbaar onderwijs 5 12.661,300 Normaalonderwijs 72.500.000 Technisch onderwijs 816.000.000 KOLONIALE LOTERIJ Hier volgen d'e uitslagen van de trekking van de eerste tranche 1954 van de koloniale loterij. Winnen 200 fr. de biljetten eindigend op 8. Winnen 500 fr. de biljetten eindi gend op 5 1 Winnen 1.000 fr. de biljetten eindi gend op 240, 947. Winnen 2.5 00 fr. de biljetten ein digend op 5252, 9572, 8119, 9775, 6699 545 7. Winnen 5.000 fr. de biljetten eindi gend op 9687, 4601 7454, 9969 5427 Winnen 10.000 fr. de biljeten eindi gend op 6337, 8481. Winnen 25.000 fr. de biljetten ein digend op 13594 56640 57255 48025 45918 84590 64454 32102 0762 1 72998 31552 30834 04350 18880. Winnen 50'.000i fr. de biljetten ein digend OP 28879 79281 22407 88679 Winnen 100.000' fr. de biljetten ein digend op 94083 76128 53984 29878 Winnen 500.000 fr. de biljetten 421346, 141953. Wint 1 miljoen fr. het biljet 493260. Winnen 2.500.000 fr. de biljetten 486284, 392541. HET TEKORT VAN Di ZIEKTEVERZEKERING IN 1952 SOCIALISTEN LATEN HET GELD ROLLEN Onlangs werden de resultaten be» kend gemaakt van de ziekteverzekering in het jaar 1952. Behalve de officiële gewestelijke diensten» die een overschot boeken van 6,,5 millioen, is er bij alle mutualiteiten een tekort. Per verzekeringsorganisme doet de toestand zich voor als volgt Christelijke landsbond, tekort 151.669.923 fr. Socialistische landsbond, te kort 276,954.334 fr. Neutrale landsbond, tekort 76.758.005 fr. Liberale landsbond, tekort 27.235.165 fr. Beroensmutualiteiten, tekort 51.083.587 fr. In "Do Volksm^c'H» van deze week verscher-enen enkele beschouwingen over dez^ ci'fers: in Let bijzonder werd een vergelijking gemaakt met de socia listische landsbond. Wij citeren Voor 1952 kunnen wij de toestand als volgt samenvatten De socialisten hebben 128.350 werkende leden minder dan wii De socialisten hebben 347.55 1 rechthebbenden minder dan wii De socialisten ontvingen 65 mil lioen meer dan wij De socialisten boeken 125 mil lioen meer tekort dan wij. De socialistische pers heeft uit deze ciifers het bewijs menen te trekken dat de hervorming der ziekteverzeke ring. die van kracht werd van 1953 af, m'cliikt is. Wii zien in deze resultaten integen deel een nieuw zij het ook laattijdig bewijs dat een hervorming dringend nodig was, want om een tekort te hebben van 182 fr. per rechthebbende, moeten de socialisten toch nog al royaa^ zijn omgesprongen: met het geld dat zij kre en van het Rijksfonds. Bij de christenen is er ook tekort, maar het bedroeg toch minder dan de helft van dat der sociaisten, nl. 81 fr. per werkend lid. Voor 1953 schijnt er eveneens te kort te zijn. maar het spreekt vanzelf dat men geen 55 7 miljoen kan inlopen oo één jaar tijd. xl aten we nog een ti'dlje afwachten. Indien werkelijk blijkt dat de lands bonden nipt bij machte ziin hun uitga ven te dekken met de 'bestaande in- bomoten, dat zal de^ïaat wel verplicht zijn er een deel bij te leggen. oOo jS LANDS OUDSTE SPOORWEGSTATION VERDWIJNT Zaterdag te 1 7,32 u. is te Brussel uit het Groendreef station de laatste reizigerstrein vertrokken. Het Groendreef station was het oudste spoorwegstation van het land en ook het oudste van 't vasteland; het is van uit het Groendreef station dat op 5 Mei 1835 de eerste trein van het vasteland vertrok in de richting van Mechelen; Koning Leopold1 I zelf gaf het vertreksignaal. De eerste reizigerstrein van de we reld reed in Engealnd (de uitvinder van de treinen was de Engelsman Stephen son) tussen Manchester en Liverpool in 1829. De maximumsnelheid der treinen was in 1835 tussen 30 en 35 km. per uur; de locomotieven konden geen grotere snelheid verwezenlijken. Het Groendreef station zal nog ge durende een aantal weken bezocht wor den door Goederentreinen die de af braakstukken zullen wegvoeren. Wat zal er gebeuren met het terrein van bet Groendreef station Wordt het een groot oarkerplein voor auto's Of een wandeldreef., zoals wéleer want honderd jaar geleden was de Groendreef de uitverkoren wan. delnlaats voor de Brusselse hoge we reld. Vooralsnog is niets aangaande het gebruik der terreinen beslist. LENING tot WEDEROPBOUW EERSTE SNEDE Bij de trekking van de Lening tot Wederopbouw (Eerste Snede) is een lot van 1 millioen, frank toegekend aan obligatie 730 reeks 1771. DERDE SCHIJF Bij de 194e trekking van dé 3e schijf der Lening tot Wederopbouw, werden volgende loten toegewezen 1 millioen aan obligatie 927 der reeks 7298; 250.000 fr. aan obligatie 487 der reeks 8664. De andere obligaties dezer reeksen zijn betaalbaar aan 1000 fr. nfio HET AANTAL GOEDKOPE WONINGEN In antwoord op de parlementaire vraag van Senator Ronse heeft de minister van Volksgezondheid en het Gezin volgende statistieken over de bouw van goedkope woningen in herin nering gébracht. 1. Aantal woningen gebouwd door de aangenomen bouwvennootschappen sinds het ontstaan dér Nationale Maatschappij voor Goedkope Wonin gen 96.496. In 1946 494; 1947: 3.380; 1948: 294; 1949: 6.374; 1950: 7.0-49; 1951 2.516; 1952: 7.378; 1953: 7000 (ra ming) 2. Aantal woningen verkocht door de aangenomen 'bouwvennootschappen sinds 'het ontstaan der Nationale Maatschannii voor Goedkope Wonin gen 25.553. In 1946 10; 1947: 1 1 1948: 2; 1949: 346; 1950:441; 1 95 1 835 1952: 1005; 1953: 1.0-00 (raming). 3. Geïnvesteerde sommen voor het oprichten van woningen:8.742.352,1 00 frank (toestand op 31 Dec. 1952) 4. Sommen geïnvesteerd met de op brengst der verkopingen van woningen: 681.315.000 frank (toestand op 31 December 1952). De aangehaalde cijfers worden over genomen uit de verslagen van de Nat. Maatschappij voor Goedkope Wonin,- gen. -oOo- DE WEEKSTAAT VAN DE NATIONALE BANK Deze op 14 Januari afgesloten staat vertoont een sterke ontspanning. De biljetten daalden opnieuw onder de 1 00 milliard. In de particuliere sector was er een vermindering van het credietvoiume van 500 millioen fr. zijnde 185 millioen fr. voor de portefeuille, 100 millioen voor de speciale EBU rekeningen en 2 1 5 millioen op de overheidsfor.dsen. Men weet dat de credieten aan de particuliere sector in de longste weken sterk waren toegenomen in het vooruit zicht van de vervaldag van 3 1 Decem ber. Ook de Schatkist kon haar positie verbeteren. De marge werd op 5 70 millioen vergroot. Het grote probleem, dat thans rijst is de financiering der E.B.U. credieten. Deze week werd aan de Nationale Bank het credietsaldo van Devember, nl. 732 millioen fr. ten belooen van 366 millioen fr. in goud betaald. Maar terzelfdertijd diende de Bank aan de E.B.U. eeen crediet van 366 mil boen fr te verlenen, terwijl aan de exDoiteurs een bedrag afhoudingen ten belope van 1 1 8 millioen fr. werd terug betaald. Hierdoor is de marge van 1 milliard fr. welke de Bank aanvaard had om de E.B.U. credieten buiten dé gewone quota te financieren tot 948 millioen frank gestegen en dus practisch uitgeput De vraag rijst wie de crerieten in de toekomst gaat financieren. Noch de schatkist, noch de particu lieren banken kunnen dat volgens de waarnemers doen. En het gevaar Voor inflatie is momenteel zo miniem dat de Bank -het zonder veel moeite kan doen. In het bulletin van het Verbond der Belgische nijverheid werd de aandacht op de kwestie der afhoudingen geves tigd. Het ziet er naar uit dat deze week een beslissing over deze kwestie zal vallen. Het voorstel om de particuliere banken te belasten met de voorlopige financiering over een periode van zes maanden werd, wegens technische moeilijkheden niet weerhouden. -oOo- CEMENT. Hij weet niet dat zijn dochter met hem verkeerd en zij weet niet dat hij met haar verkeerd Zijn dat de twee verliefden of de twee toekomende schoonvaders Op de opvoering van het grote lachsucces... komt dat uit Kaarten in 't Land wan Riem. Vertoningen 31 Januari en 1 en 7 Februari. HET ARSCHIEF DER DUITSE CONCENTRATIEKAMPEN Op vraag van een volksvertegen woordiger, verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken, dat het vraagstuk der bewaring van het archief der Duitse concentratiekampen, d'at thans te Arol- sen berust, geen recente ontwikkeling heeft ondergaan, daar het verboriden is aan het in werking treden van de kontraktuele akkoorden, wat blijkbaar nog niet zo gauw zal geschieden. De regering der Verenigde Staten blijkt echter een zeker begrip te tonen voor het door Belgie, Frankrijk en Nederland enz. verdedigd standpunt volgens hetwelk het archief zou möeten worden geplaatst onder de verantwoor delijkheid van een internationale raad van toezicht, samengesteld uit vérte genwoordigers van de betrokken lahden die zou samenwerken in verbinding met de Raad van Europa. Intu sentijd wordt het archief be heerd onder de verantwoordelijkheid vao de Geallieerde Hoge Commissie in Duitsland. Het personeel, belast met de bewaking er van, is samengesteld uit Duitsers, vluchtelingen, en verplaatste personen. Om financiële redenen is het onmo*- gelijk geweest internationale ambtena ren aan dé leidende posten te behouden WEIFELENDE LIEFDE DOOR SYLVIA SARK Geautoriseerde vertaling van D. L. Uyt den Bogaard. 21ste Vervolg. Mollie keek Michael glimlachend aan en hij gimlachte naar haar terug. Toni was vergeten. Het was de samen zweerders glimlach, die ze vroeger plachten te wisselen toen ze nog kin deren waren en samen dolle streken uithaalden. Het zou wel leuk zijn, zei Mollie. Natuurlijk. Ik kan het allicht proberen, lachte Michael. Schitterend, riep Jimmy stralend uit. Ik kan je niet dankbaar genoeg zijn, Toni, vervolgde hij tegen het an dere meisje. Ik had misschien uren verspild met het bekijken van honder* den foto's en tenslotte toch niet het geschikte tyne gevonden. En daar komt Michael opdagen, geknipt voor die rol. Ik zou de huid maar niet verko pen, voor je de beer rechoten hebt, waarschuwde Toni,Misschien is Michael niet fotogeniek en misschien kan hij helemaal niet acteren. Fotogeniek is hij beslist en Harry zal hem wel leren acteren, zei Jimmy. Ik maak me helemaal neon zorgen. Michael werd als in oen wervelwind meegésleent en hii kree-v o'-renlnk geen geleGonheid om tot zichzHf te komen, tot de proefopnamen goed en wel af- gelonen waren. Toen ze weer naar huis reden kreeg' hii do zeer "torke indruk, dat hii zich jen beetje dwaas gedragen had en hij deed zijn best om de hel,e zaak uit zijn hoofd te zetten, maar toen Jimmy de resultaten van de proefopnamen ge zien had stond de telefoon in het Ertel huis geen ogenblik meer stil. Toen Margret hem aan de telefoon riep, omdat de mensen van de film naar hem vroegen, had Michael zich al voorgenomen, wat hij hen zou ant woorden. Dat bleek echter niet zo gemakkelijk te zijn. Toen hij er eindelijk in ge slaagd was de jubelende stem van Jim my tie onderscheiden van de kalmere van Harry, scheen de kwestie hier op neer te komenhij was een van nature begaafd filmspeler, ze beleefden alle maal de gelukkigste dag van hun leven en het was belangrijk, dat Michael zo spoedig mogelijk naar hen toe zou ko men om een contract te tekenen. Toen Michael eindelijk kans zag ook een paar woorden te zeggen, zei hij kalm: Ik heb er over nagedacht. Het was erg vriendelijk van jullie tijd en aandacht aan mij te besteden, maar ik moet terug naar mijn boerderij. We zullen die boerderij van je kopen, als je wilt, zei Jimmy. Michael grrnsd'e. Dat royale gebaar maakte indruk op hem. Met zijn Ierse gevoel voor humor zag hij het grappige van de hele situatie. Ik houd hem liever zelf, Jimmy, zei hij. En ik ga zo snel mogelijk terug naar Bnllymurren. Dit is werkelijk een heel prettige droom geweest, mijn verblijf in I. onden maar ik maak me ongerust over mijn koeien Wacht even schreeuwde Jimmy en belde af. Michael legde de hoorn op het toe stel, toon Mollie het vertrek binnen kwam. Vertel me eens, Michael, wat hebben ze gezegd Wat ik gezegd heb, is belangrij ker, Mollie. Ik heb besloten terug te gaan naar Rossiter. Waren de proefopnamen ge slaagd Ze schijnen te menen van wel. Oh, Michael Mollie keek hem weifelend aan. Wat zou jij me raden, Mollie Oh, Michael, jongen, ik zou wer kelijk niet weten wat ik moest zegggen. Het is allemaal zo heel anders als we we ons ooit hadden voorgesteld. Maar lij bent er de man, niet naar, om een avontuur de rug toe te draaien. Hoewel dit helemaal niet haar be doeling was, poogde Mollie hem dus in Toni's richting te dringen. Eensklaps welde een gevoel van bitterheid, over wat hii verloren was. in Michael op. Misschien verdien ik wel een beetie onwinding. Ik kon jou niet krij gen, Mollie. Oh, Michael, je kunt dat nog steeds Het vergten, is het wel Neen, loog Michael. Dat is het niet. Ik moet er overheen komen en daarom denk ik er niet meer aan. Ze wist zelf niet waarom, maar Mollie voelde eensklaps de tranen in haar ogen komen. Ze wendde haar ge laat af. Nu ze Michael zo onverschillig hoorde maten, had ze eensklaps een Gevoel alsof ze iets verloren had. wat altijd eer» deel van haar leven had ge vormd. Het was maar gelukkig, dat hij op die manier kon praten. Ze had liever dat hii er zo over dacht dat dat hii altijd verdriet bleef voelen. Te bent gelukkig- met Gilis, is het niet. Mollie vroeg Michael zacht. Natuurlijk, Michael. Dat heb je toch al eerder verteld. Het leven zal .voor jou vol ervarin gen zijn en misschien heb je gelijk. Misschien mag ik dit avontuur niet de rug toe draaien en de kans, om iets anders te beleven niet voorbij laten gaan. Tenslotte is het niet alles voor een jonge kerel, om koeien te melken, velden te ploegen en de zon te zien ondergaan achter Rossiter. Maar zoals jij het me wist te be schrijven, leek dat leven altijd heerlijk genoeg. Michael. Vind je Misschien is het dan maar beter, dat ik terug ga. Misschien is het waar wat ze zeggen. Misschien zit er goud in de Wicklow Hills. Zult jij het vinden Ik weet het niet, Mollie. Michael keek naar haar naar haar gentiaan blauwe ogen, die hii zo goed kende, naar de kleine sproeten rond haar neus en naar de ring aan haar vin ger: een ring van een andere man. 'Neen, hii zou het goud in de heuvels nooit vinden en als hii terug ging naar Ballymurren zou hij alleen maar zich zelf ooeten van verdriet. Ik geloof niet, dat ik het goud in d'e heuvels zal vinden, Mollie. Mis schien. blijf ik maar hier, om het goud te zoeken, waarover Jimmy me gespro ken heeft. Ze stonden elkaar aan te kiiken. Eensklaps trad Toni de kamer bin nen. Moeten jullie niet ontbijten Margret heeft wonderen gedaan Ze oorden een auto hoorden een auto voor de deur stormen. Toni ging naar het raam en keek naar buiten. Daar is b'mmv. Het schijnt hem ernst te zijn, Michael. Giles kwam Mollie die morgen ha len om een bezoek aan de Tower van Londen te brengen. Hij had haar ver teld, dat dit een van de bezienswaar digheden was, die ze beslist moest bezoeken, voor ze naar Ballymurren terugkeerde. In het Park begonnen de bomen al de eerste tinten te vertonen, van de naderende herfst. Sommige bladeren vielen af en de blauwe hemel was door de takken van de bomen te zien. De kleuren zijn hier zo heel an ders, zei Mollie, omhoog kijkend naar de hemel. Thuis lijkt de hemel Bally murren te overkoepelen en de kleuren zijn daar zo zacht en wazig. Ik geloof, dat je een beetje heim wee hebt, lieveling. Misschien. Ik geloof niet, dat ik graag al te veel veranderingen om me heen zie. En ik geloof, dat dit met Mi chael evenmin het geval is. Ja, dat is werkelijk een buitenge wone wending van het noodlot, zei Giles. Ik geloof, dat Michael werkelijk op de stippellijn getekend heeft. Alleen maar voor deze ene film. En dan nog alleen maar, als er niet te veel tijd mee gemoeid zal ziin. Jimmy heeft het me helemaal uitgelegd. Jimmy schijnt wel buitengewoon veel moeite gedaan te hebben, om het je allemaal duidelijk te maken. Dat spreekt vanzelf, want hij weet, dat ik ook uit Ballvmurren kom. Hii denkt, dat we daar allemaal één grote familie vormen. Je wilt toch niet terug gaan. Mollie Ik heb het hier heerlijk, maar ik zal blii ziin als ik terug kan gaan, want ik verlang naar Tim en Mary. En ik wil met ie trouwen, voegde Giles er aan toe. Ja, we zullen terug gaan. Het lijkt zo vreemd, om Michael achter te laten. Wij kunnen voor hem wej oefl Tv r

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 2