De lange, droeve Winteravonden en... die lastige kinderenl Pierlala BURELENKerkstraat 9, Aalst Telef.nr. 24.114 Verschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week. -P C. nr. 881.72 - 11 Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. Zondag 31 Januari 1954 N'ununer 9. - (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) wedertewerstelling EN OMSTREKEN. VOLKSE OPVOEDKUNDE „HET SPEL IS EEN GROTE OPVOEDINGSFACTOR P. R. griiDen. Wij, ouders, zullen er derhalve voor zorgen, dat gedurende deze lange winteravonden, onze kinderen zich prettig kunnen bezighouden. Met wat met hun speelgoed natuurlijk l ja maar, horen wij daar zeggen.Het speel goed dat Sint Marten of Sint Niklaas bracht zijn ze lang reeds beu Beu Dan zal het ofwel te mooi, of wel te kostelijk wezen Echt speelgoed moet de eigendom zijn van de kinde ren en ze moeten ermede mogen doen al wat ze willen Voor één zaak moet ge zorgen: sterk moet 'het zijn, bizonder als het jongensspeelgoed is HET SPEL DIE LANGE, DROEVE WINTER AVONDEN EN.... DIE LASTIGE KINDEREN «Wii weten des avonds waarlijk niet meer waar ons hoofd staatI hoorden we een moeder zeggen die vier kindjes heeft. Twee jongens en twee meisjes. De jongens zijn rakkers, anders zou- den Het geen jongens zijn, en meisjes zijn dan 't slachtoffer van de jongens streken en plagerijen. Wii vroegen aan deze moeder „Maar wat mogen uw kindéren doen gedurende deze lange winteravonden Doen Doen Wat wilt gij dan Zetten ze de boel nog niet genoeg overhoop Stilzitten moeten ze doen Hun huistaak maken en hun lessen le ren. Én dan... naar bed I Maar denkt ge dat ze eens boven, stil zijn en sla pen Dan moet vader er tussenkomen en roepen Pas op Of moet ik uw broek eens komen warm zetten!II» Zo zal het wel in veel gezinnen gaan. Niet zo En als het zo gaat, gaat het verkeerd en.... dan is zulks de fout van de- ouders die hun kinderen aanzien als grote mensen in zakformaat, als kleine grote mensen. Stilzitten... en kinderen, gezonde kinderen althans, hoe rijmt men dat te samen Gezond kindervolkje moet rumoerig wezen Tenzij... ja zeker, tenzij... zij uit zichzelf stil zitten en toch niet ziek zijn, maar stil aan het SPELEN zijn SPELEN.... De kinde ren laten spelen: dat is de énige, de ge zond paedagogische en de te motiveren manier om gezonde kinderen stil te houden en meteen aan hun ontwikke ling, hun vorming en hun opvoeding te werken. Hoe dat gaat HOE DAT GAAT Gij kent, zowel als wij, van die mannen die niet bekwaam zijn een na gel in de muur te slaan, één boterham fatsoenlijk te snijden, en gij kent er ook die kunnen hameren en timmeren, ta- pisseren, verven en vernissen, koffie maken en boterhammen snijden en aldus moeder de vrouw, in sommige omstandigheden van het leven, veel, zeer veel hulp kunnen verstrekken. Aanleg zult ge zeggen.. Misschien welt... Toch maar een beetje, hoor ledereen kan dat leren. Onhandigheid 'bij de enen wordt omgetoverd in han- digneid. Het is waar dat de ene meer aanleg heeft om dergelijke zaakjes op te knappen. Leren nocHtans kan ieder een zulks. Men moet er maar op tijd mee aanvangen. fcn hier komen we tot ons onder werp. HOE GAAT DAT Wij zullen de kinderen, onze kinde ren, van als ze kind zijn veel met de handen leren en laten ...spelen, want spelen is dan werken Niemand leert zo gemakkelijk handvaardig worden als het kind, bizonder als- zulks gebeuren kan onder vorm van spel. En laten wij hier onmiddellijk aan toevoegen dat handvaardigheid een beste middel is om later op school gemakkelijk te le ren De kinderen leren zien, begrijpen, verstaan door hun... handen. De han den, evenals de ogen, de oren eni al de andere zintuigen zijn vensters langs de- welke de kennis. het verstand komt Niets is in het verstand wat niet eerst was in de zinnen, heeft men ons geleerd. Zeer veel waarheid in l U hebt toch reeds reeds over aanschouwelijk ónderwijs horen spreken Dat is on derwijs beroep doende op de zintuigen: de oren, ogen, handen, de reuk, de êtnaajc Wees gerust: wat men be- en gezien heeft, gehoord, betast, geroken en gesmaakt... kent men De natuur van het kind wil ten an dere dat het zijn handjes gebruikt. Bezie het wichtje in de wieg. Ugt het onbeweeglijk. Het stampt met de voetjes* het grijpt met de handjes al waar het aan kan Het brengt alles naar de mond Een kind is uitteraard actief Remmen wij die activiteit niet, want dan rehmien wij hun ontwikke ling Van grijpeh komt het kindje tot be- ALS OPVOEDINGSFACTOR. Kinderen van vier of vijf jaar kun nen zich goed bezighouden met alles wat vorm en kleur heeft papiersnip pers, lapjes, blokken en blokskens, doosjes en dozen, kistjes en kisten enz. enz. en nog eens enz... Geen kostelijk speelgoed, geen breekbaar speelgoed: kleur en vorm Hoe groter de massa is hoe liever zij het hebben. Zie ze maar spelen met die blokken. Ze bouwen er huizen mee, fabrieken, kerken, vlieg tuigen, stoelen, banken en veel meer nog... om daarna met een jubelkreet alles weer in duigen te stoten... 'Als 't U belieft, moederke, laat ze eerst opbou wen ...en later afbreken. Dat is spel voor hen Anders hebt gij er last mee hoor Wat voor volwassenen waardeloos is en weggesmeten wordt is voor de klei neren in zeer veel gevallen van groot belang: luciferdoosjes, cigarenbandjes, behangpapier (zie ze maar die bloemen uitprikken o_ude blinkdoosjes (dub bel aangenaam: dat maakt «lawijt» Alles en nog wat is voor voor het kind, met zijn rijke fantasie, oh. zowel rijker dan de onze!) van waarde, en hoe meer kleur en vorm hoe beter Weet u wat ook zeer interessant is voor de kinderen Plasticihe. Daar maken ze alle mogelijke en onmoge lijke vormen mee. Kinderen bezitten veel opmerkingsgeest en, hun fantasie helpend is het hun niets, met plasticine, een hond, een kat, een paard* een man, een vrouw te maken: en lachen wij er dan niet mee Voor de kinderen wordt het door hen gemaakte de levende wer kelijkheid Ze spreken er tegen, ze zoenen het, ze berispen het, ze liefko zen het Denk aan meisjes met een pop. Aan jongens met een hond of een paard. Schaft u plasticine aan voor Uw kinderen en... de lange winter avonden vol rumoer en lawaai worden herschapen in zomeravonden vol wel doende genot Volg onze raad en u zult zien met hoeveel ijver, inspanning, geduld en concentratievermogen (wat alles stil zitten betekent) zij hun handen gebrui ken. Vaak zelfs op zulke wijze, dat wij, volwassenen er van versteld staan. Wij volwassenen, missen dikwijls de lust en het zelfvertrouwen dat de jeugd bezit om onze verlangens in vervulling te doen gaan, en deze hebben trouwens een geheel andere vorm aangenomen. Veelal missen wij ook het nodige voor stellingsvermogen om zonder meer uit klei eenvoudige dieren en dingen te kneden, ook en vooral ómdat onze geest met zoveel andere dingen ver vuld is. En voor de grotere hebben, wij dan, om nog immer bij de handvaardigheid te blijven de meccano, de bouwdozen En voor de riipwordende jeugd de jeugdlectuur. Ook onze kleintjes kun nen zich rustig bezighouden - gedu rende een korte tijdspanne in een boek met prentjes.... maar nadien eist de hand weer haar materiaal op HET DRIEMANSCHAP... Het driemanschap dat zich aanbiedt om u de lange winteravonden aange naam te maken zelfs al hebt ge zeer rumoerige kinderen is De bouwdoos, de plasticine en de meccano. En als vierde wachter Het boek OPVOEDER. (Nadruk verboden.) «VOOR ALLEN,, Op vele plaatsen wordt aan het pu bliek regelmatig Filmleiding gege ven. Deze filmleiding heeft tot doel die filmen aan te duiden die, om in regel te zijn en te blijven met de kerkelijke voorschriften, mogen gezien worden en door wien. Zo komt het d; naar gelang de zedelijke waarde vnn een film, achter de titel van de gep ogrameerde film te lezen staat Voer volwassenen j, «Af te raden» «Te mijden» «Voor allen, mits voorbehoud eindelijk «Voor allen». Niet alleen voor de film maar ook voor de lectuur bestaan er kerkelijke voorschriften en bestaat er leiding on der kerkelijke goedkeuring. Onder de massa lectuur die dagelijks van de pers komt verschijnt er wekelijks een blad en dit blad draagt de onschul dige titel «Voor allen». Ja, de titel is onschuldig. Helaas in werkelijkheid mag men die twee woordjes «Voor» «Allen» niet interpre teren zoals men wel mag wanneer die staan achter de titel van een film. Neen, dat weekb ad Voor allen kan men niet aan a'ilen aanbevelen. Zij die het oprecht menen met de kerkelijke voorschriften schaffen zich dit blad niet aan en lezen, het bijgevolg ook niet. Ook zij, die zelfs geen pratikerende christen zijn, maar die ne meijs. en dus ook hun eigen als geen redeloos dier maar wel als een redelijk schepsel, "be gaafd met verstand en vrijë wil, be schouwen, lezen het blad «Voor allen» niet. Waarom Hewel, dood eenvoudig, omdat dit blad, nog niet lang geleden, een artikel publiceerde waarin noch min noch meer beweerd werd of ten minste wordt ver ondersteld dat er wél eens een tijd kan komen dat de mens door het redeloze, het mecanische zi l overtroffen worden. Dit is goed y.c 'Agrijp.-.r. daar, volgens bedoeld artikel, de mens toch maar een dier is. Om te bewijzen dat de mens een dier is haalt steller van het artikel dan verschillende teksten aan waarvan de meeste uit hun verband werden gerukt. We weten reeds lang dat het Mar xisme een totaal materialistische levens beschouwing huldigt, maar dat het zo ver zou gaan de mens als redelijk schepsel te negeren is toch wat verba zend, alhoewel dit laatste het logisch gevolg is van het eerste. Neen, het socialisme is niet tegen de godsdienst; het respecteerd ieders opi nie; het heeft eerbied voor de persoon lijke vrijheid, maar toch is de rode pers een vooropgezette en gerafineerde ac tie tegen de godsdienst en de christelij ke levensbeschouwing. Zoals het met «Voor Allen» is zo is het met de Ihele niet-katholieke en de zo gezegde neutrale pers. Wie regelmatig dergelijke lectuur in handen krijgt en leest, steunt niet al leen de vijanden onzer christelijke le vensbeschouwing maar bewust of on bewust ondergaat die de desastrale in vloed van het materialisme. Wanneer we thans klagen over de geest van louter materialisme die voor al onze jeugd heeft aangetast en die jeugd alle edelmoedgiheid heeft ont nomen dan zal de schuld wel groten deels bij de ouders liggen die zelf ver giftigd werden door de lectuur of die niet voldoende gewaakt hebben op de lectuur hunner kinderen. PIERLALA. HET PENSIOEN VAN HET BURGERLIJK RIJKSPERSONEEL DE INHOUD VAN HET NIEUWE WETSONTWERP BELANGRIJKE INNOVATIES INZAKE TÖËKEpÏNlPiG, AANPASSING, ONTSLAGNEMING EN CUMULATIE-.- oqo VERKIEZINGEN TOCH OP 4 APRIL E.V.G.-VERDRAG IN TWEEDE HELFT VAN FEBRUARI VOOR DE SENAAT. De senaatskommissies voor Buiten landse Zaken en Landverdediging die samen» het verdrag over de Europese Verdedigingsgemeenschap onderzoe ken, hebben besloten voortaan de Maandag en de Donderdag bijeen te roepen om hun werkzaamheden sneller te kunnen afwerken. Hierdoor mag verwacht worden dat het verdrag tij dens de tweede helft van Februari door de Senaat zal kunnen behandeld wor den. Sommige senatoren trekken hieruit de konklusie dat de verkiezingen in die voorwaarden toch wel op 4 April zou den kunnen doorgaan. Dè diensten van de Kamer hebben de tekst van het wetsontwerp over de pensioenen van de leden van het "bur gerlijk Rijkspersoneel en hun rechtheb benden rondgedeeld. Met de Memorie van Toelichting be slaat de tekst van het ontwerp ruim zestig bladzijden. Het ontwerp is be langrijk; ruim een week geleden werd het, zoals gemeld, door de h. Janssen bij de Kamer ingediend, In de Memorie van toelichting ver haalt de Minister van Financiën hoe de wetgeving inzake pensioen van het burgerlijk Rijkspersoneel in de loop van de laatste eeuw bij herhaling werd gewijzigd. Tijdens de laatste decennia werd ook vaak gepoogd een algemene hervorming van het pensioenstelsel in te voeren en in de bladen werd deze hervorming de laatste maanden vaak besproken. In Februari 1951 werd een commissie van parlementsleden, des kundigen en ambtenaren opgericht om de kwestie te bestuderen. Het moet gezegd worden dat ze de grootste lof verdient aldus de heer Janssen. En het onderhavige wetsontwerp is de vrucht van die studie, die door de re gering minutieus werd onderzocht, na het advies van de Interdepartementale Syndicale Raad van advies en van de Nationale Bond der gepensionneerden van de Staat en van al de Rijksdiensten te hebben ingewonnen. Dit wetsontwerp betreft de rust- en overlevingspensioenen van de leden van het burgerlijk personeel van de Staat. VOOR DE ANDERE CATEGORIEËN Het ligt in de bedoeling van de Re- «crin?? binnenkort de wetteksten voor de regeling der pensioenen van onder staande categoriën van personen in te dienen. 1De leden van het onderwijs in alle graden; 2. de leden van de magistratuur; 3. de leden van de Raad van State; 4. de leden van de Mijnraad; 3. de leden van het Rekenhof; 6. de leden van de geestelijkheid van de verschillende erediensten; 7. de provinciégouverneurs; 8. de arrondissementscommissaris sen; 9. de afgevaardigden van het Mijn toezicht; 10. de vrijwillige redders aangewor ven door het Bestuur van het Zeewe ren; 1 1de militairen en de rijkswachters; 12. de personeelsleden der provinciën en der gemeenten; 1 3. het personeel van de parastatale instellingen. Deze bepalingen zullen ingegeven worden door de beginselen die ten grondslag liggen aan het in dit wetsont werp behandeld ontwerp. Voort wijst de voorzitter op de ver hoging van de pensioenslast der open bare besturen (1938: 40.469 pensioe nen kosten 721 millioen fr.1953: 39.446 pensioenen kosten 3.324 mil Hoen fr.die vooral te wijten is aan de verhoging van de levensduur, de ontwikkeling van de effectieven der openbare besturen en der speciale li chamen en de muntdevaluatie. Ook om de vele misbruiken tegen te gaan die nog zouden heersen werd een nieuw stelsel opgebouwd. vroegd pensioen eerst ingaan na,'dc_ rechtspleging en onder dé voorwaar den die in het ontwerp 'bepaald.'zijn. VOORTDURENDE AANPASSING;.. DE INNOVATIES Het ontwerp dat gesteund is op een verdeling, bevat stelsel van zuivere volgende innovaties. De nieuwe wetgeving kent aan de leden van het burgerlijk personeel van de Staat het recht op het pensioen toe, zodra zii de leeftijd van 65 jaar bereiken (60 jaar voor het vrouwelijk personeel) en zij 10 jaren dienst tellen. De leeftijd waarop het recht op pen sioen ingaat mag niet verward worden met de leeftijdsgrens anderzijds vast gesteld door het administratief statuut. Krachtens de nieuwe maatregel kun nen de belanghebbenden hun recht op pensioen doen gelden onder de hier voor vermelde voorwaarden, zelfs in het geval dat de leeftijdsgrens zou vastgesteld zijn boven 65 of 60 jaar. Bij deze bepaling worden niet be doeld de personeelsleden die voor de leeftijdsgrens wegens lichamelijke on geschiktheid een pensioen aanvragen In dit geval kan het recht op het ver- Krachtens het o.ntwerp zullen de pen-..- sioenen worden vastgesteld op. igropd- slag dejr wedden bepaald- door de wed- deschalen vigerend op het ogéhblik.' van ingenottreding van het- penstoen. Elke wijziging in het organiek ..piaxi- mum van de aan een. rang - toegekende weddeschaal zal gutp.matisoh- de. 'herzie-, ning van het pensioen met .zich bren gen. -• VOOR DE ONTSLAGNEMÉNDEN: Krachtens het nieuw stelsel bekomen dë ontslagnemende, ontslagen, afge dankte of afgezette personeelsleden recht op pensioen op de leeftijd van' 65 jaar (60 jaar voor het vrouwelijk per soneel), indien de belanghebbenden minstens 10. jaar dienst tellen op- het tiidstip van het ontslag,-•-.de afdanking of de afzetting. Het bedrag van het pensioen wordt evenwel gehalveerd. Deze vermindering moet een beletsel vormen voor de in sommige departe menten vastgestelde strekking de in de administratie verworven kennis in dienst van particuliere ondernemingen te stellen ten einde de grootst mogelijke voordelen te bekomen. Is het minimum van 10 jaar niet bereikt dan wordt er overgegaan tot een overdracht van gelden naar de Maatschappelijke Zekerheid, ten einde aan de betrokkenen., evenals aan hun rechtverkrijgenden, de voordelen in zake pensioen te waarborgen waarop ze zouden recht' gehad hebben, indien he»- stelsel der Maatschappelijke Zekerheid tijdens de duur van genoemde diensten zou toegepast zijn. In het wetsontwerp werden bepalin gen opgenomen die verband houden met de wedertêwerkstelling" van de daartoe geschikt bevonden personen in functies die in verhouding staan tot hun lichamelijke geschiktheid en hun be kwaamheid. Zo er geen. betrekking vacant is. zou- den de betrokkenen op 'non-activiteit gesteld worden Tnet een wachtgeld ten belope van het bedrag van hët pensioen De aldus doorgebrachte- tijd zou niet aangerekend worden als", voor het- pen sioen in -aanmerking komende dienst. De personeelsleden die zouden wei geren de hun aangewezen betrekking te aanvaarden of proeven van weder aanpassing af te leggen zouden,, van ambtswege ontslagen worden en zou den, zoals hoger gezegd, slechts een pensioen kunnen bekomen op 65-jarige leeftijd of op 60-jarige leeftijd voor het vrouwelijk personeel. De personen, wier wedertewerkstel- ling onmogelijk blijkt "z.ütlen het ver vroegd pensioen 'bekomen, maar dit pensioen zal slechts voorlopig verleend worden. DE CUMULATIE Onder de ander.e.Jnnovaties citeren wij de verscherping van: de regelen in zake cumulatie. -■ t. Het huidig ontwerp voorziet V.o.or de. pensioenen gecumuleerd met een hoger pensioen of piet een wedde,- -eefi ver mindering met de helft. De nieuwe be schikking is eveneens van toepassing, op de cumulatie van een pensioen ten laste van dë Schatkist met een w$dde of een pensioen ten laste van een pr.Qvip- de, een gemëgpte of de er onder ho rende instellingen, zodat ëen .eincjle worcit gemaakt aan .een misbruik, dót aan de hand van de bestaande wetge ving niet kan beteugeld wordep. Anderdeels voorzie.t het ontwerp jdjat uit hoofde van opeenvolgende, dienstev de cumulatie van een pensioen met een door de Staat betaalde wedde ver boden is, tenzij de nieuwe wedde lager is dan de laatste wedde die in aanmer king genomen werd vóór het verlenen van het pensioen. In dat geval is de cumulatie slechts toegelaten ten belope van het bedrag van deze laatste wedde. Inzake het stelsel van de 'weduwen en wezen worden nagenoeg geen wij zigingen aangebracht. In de overgangsbepalingen wordt voorzien dat onder voorbehoud de be perkingen voorzien inzake cumulatie geen vermindering van voormelde pen sioenen tot. gevolg mag hebben.

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 1