Miniaturen w VLUCHT IN HET AVONTUUR. Ik ben gewoon verslingerd op avon turenromans. Eigenaardig genoeg heb ik nog maar weinig thrillers gelezen Maar toch oud ik van auteurs als Karl May, Max 'Brand en vooral van Mac- fie (Van deze laatste, een Zweedse schrijver met een Schotse naarn, heb ik toch al twee werken gelezen). Ik houd van die werken omdat zij in de meeste gevallen een gezonde spanning en ont spanning brengen. Met literatuur heb ben zij over 't algemeen niet zo veel te maken, al dien ik er onmiddellijk op te wijzen dat "zij wel sommige ingrediën ten bezitten, die zo niet noodzakelijk dan toch gewenst zijn in een letterkun dig werk, nl. het episch verrassende bestanddeel... Het episch, het fabulatief element is in vele moderne werken zeer zwak en tdat kan voorwaar niet een eigenschap worden genoemd. Verwikkelingen en intriges vindt men ten overvloed in de avonturenro mans. Ik vermoed dat die lectuur een heilzame .invloed op de lezer uitoefent als gevolg van het ontspannend ele ment, dat die lezing zelf een opwek kend. levenskrachtig middel kan zijn en aan e.en schrijver in sommige geval len kracht en inspiratie kan geven. Ik herinner mij nog zeer goed dat een vriend, de romancier Piet van Aken, die o.m. naam maakte met Het Harlt en de Klok vóór hij een stuk begop te schrijven eerst een tiental bladzijden uit de een of andere roman van Max Brand las. Nu ik raad mijn lezers pre cies niet aan veel met laatst geciteerde schrijver om te gaan, maar ik wilde hier terloops deze kleine anecdote aan halen om aan te tonen dat er zekere «creatieve» krachten in een avonturen roman moeten schuilgaan. Deze krachten zal men ook ontdek ken bij de lezing van het werk van Fitzroy Macleen, die vóór de 2e We reldoorlog ais jongmaatje in de Britse diplomatieke dienst werkzaam was. Hij zat prinsheerlijk in Parijs toen hij plotseling overplaatsing aanvroeg naar Moskou. Hij kwam aan midden in de grote zuiveringsprocessen (1937). Hij reisden een groot deel van Europees en Aziatisch Rusland af. Bij het uitbreken van de oorlog werd hij naar Londen teruggeroepen; het gelukte hem in mi Iitaire dienst te komen. Hij vloog naar Caïro, waar hij de grondslag legde voor een carrière als militair avontu rier, die !hem achtereenvolgens naar de Lybische woestijn, de Perzische hoog vlakten en de bergen van Bosnië zou brengen. Over deze situaties, waarin hij verzeild geraakte, geeft Macleen op boeiende wijze verslag in zijn boek «Vlucht in het Avontuur». Naar het heet is het één der meest spannende avonturenboeken. Voor de auteur zat alleen de bedoeling voor een vlecht werk van ongewone gebeurtenissen en feiten te maken. Maar een confrontatie van de mens tegenover deze situaties brengt het allerminst. Daarom dient het uitsluitend als ontspanningslectuur aangemerkt. Van hetzelfde allooi is het boek «De Verovering van Mont Everest van W. H. Murray. Nu 't barre vriesweer voor goed uit onze gewesten schijnt ge bannen, gaat het weer een werk ter hand te nemen dat de strijd met koude sneeuw en bevroren voeten beschrijft. In ieders geheugen staat nog de koene overwinning behaald door de Hunt-ex- peditie, die op 29 Mei 1953 de top van deze bergreus (8.840 m.) bereikte. Sedert door Peary in 1909 de Noord pool werd bereikt en door Amundsen in 1911 de Zuidpool, is de mens er op belust geweest het laatste grote avon tuur te beleven, nl. dit van de beklim ming van de Mount Everest, die op de grens van Nepal en Tibet ligt. Rond de jaren 1850, toen de moderne bergbe- klimming een aanvang had genomen en de techniek van rots-, sneeuw- en ijs- beklimming was vooruitgegaan, volgde een ontdekking op grote schaal van de Alpenwereld. en begon men ook te denken aan de beklimming van grote re bergketens. Bij 't einde van de 19e eeuw werd de Mont Everest het ex ploitatiegebied. In de «Verovering van de Mount Everest heeft c!e Schot Murray, die in 1950 naar de Himalaya trok en de tweede leider was van de expeditie die vanuit Nepal de mogelijkheid van een Everestbeklimming vanuit het Zuiden verkende, een interessante, aangrij pende en vaak ontroerende beschrij ving van deze tocht. Studenten zullen hier meer leren dan ze door schoolse plichten en dwang uit de boeken over aardrijkskunde onthouden. Uitga ven van Het Spectrum te Utrecht). JOACHIM TUÏLHOFF. AFSCHAFFING VAN DE 20% BELASTINGSVERHO GING EN FISKALE AMNESTIE DE FEDERATIE VAN KLEINHAN DELAARS LEGT DE MINISTER VAN FINANCIEN HAAR EISEN VOOR Dhr. Cartuyvels, afgevaardigde van dhr Janssen, minister va,n Financiën, ontving een afvaardiging van de Fede- ïatie der Erkende Beroepsverenigingen die hem de eisen op fiskaal gebied van de talrijke bij de federatie aangesloten verenigingen van kleinhandelaars voor legde. De federatie vraagt nl. de afschaffing door de staat van alle woekerintresten en het terug in voege brengen van een D E E I F E L E N LIEFDE DOOR SYLVIA SARK Geautoriseerde vertaling van D. L. Uyt den Bogaard. 2 7ste Vervolg. Ja, ik zou wel een beetje melk lusten. Ik kom later nog wel eens kijken, Mevrouw (Jioney, zei Mollie. Ik moet nu terug naar bnaleen, maar ik kom morgen terug. Dat is best, Mollie. Moet Michael je niet een eindje wegbrengen Neen, ik kan de weg wel vinden. U hebt hem in zolang niet gezien hij moet nu maar bij u blijven en u al net nieuws vertellen. Mollie boog zich over Bridie heen en gat haar een kus. l ot morgen, Michael, zei ze. Michael staarde haar nog lang na, voor hij zich omwendde en de melk ging warm maken. Mollie had Shalleen bereikt, het huis dat haar nu even vertrouwd was als Bridie's huisje met de witte muren. Mollie liep de stoep van het terras op en ging naar binnen. Clodagn kwam juist de hal in. Kijk eens aan, Mollie, ben je te rug. Kind, wat ziet je er vermoeid uit. Zei leidde Mollie naar de Blauwe ka mer, waar het meisje dadelijk dankbaar in epti stoel zonk. Wel heb je Michael gevonden Is alles in orde Ja, Ik heb hem gevonden. Hij is nu bij zijn moeder. Het was werkelijk wonderbaarlijk te zien, hoe haar gelaat eenvormige intrest van 4 t.h. in plaats van 6, 9 of zelfs 1 2 t.h. zoals het thans e'; geval is, alsmede de afschaffing van 20 t.h. verhoging op de belastingen voor handelaars en vrije beroepen. De federatie eist eveneens de intrek king van alle verhogingsboeten met uitzondering van bedrieglijke aangif ten, waarvan bet feit duidelijk dient bewezen te worden door de fiskale commissie en de hervorming van deze commissie, die in geval van een ge schil tussen controleur en belasting plichtige advies geeft over de 'belast bare winst van deze laatste. Ten slotte vraagt de federatie nog de kwijtschelding van alle boeien op overtredingen in zake de met het ze gel gelijkgestelde taksen, begaan tot en met 31 December 1953, zonder spontane aangifte. opklaarde, toen ze Michael zag. Het was de moeite waard. Waar is Gilles Hij kan ieder ogenblik hier zijn. Ja. hij heeft zien heel veel zorgen over je gemaakt. Blijkbaar heeft het hefiig gestormd langs de kust. Ja, we nebben gisteravond een zware storm gehad. Je ziet er heel vermoeid uit, kind. Ik zal Katie vragen een kop koffie voor je te zetten. Jk voel me werkelijk best. Het komt alleen maar, omdat ik de afgelo pen nacnt niet veel geslapen heb. Na een kop koftie zal ik me weer prettig voelen. Op het terras weerklonken voet stappen. Oh, daar is Giles zei Clodagh. Misschien is dat nog beter, dan een kop koffie. Giles, Mollie is terug. Hij kwam onmiddellijk de kamer binnen en nauwelijks bemerkend dat ClodagL die tactval verlaten had liep hij regelrecht op Mollie toe en nam haar in zijn armen. Oh, lieveling, wat heerlijk, dat je weer terug bent. Ik heb me heel veel zorgen over je gemaakt. Je had je geen zorgen moeten maken Giles. Dat was werkelijk niet nodig. Dat probeerde ik mezelf ook te vertellen. Maar ik had je nooit moeten laten gaan en nu je veilig terug bent, zal ik het niet meer laten gebeuren. We zullen volgende week trouwen. Ik heb alles geregeld. Trouwen Oh Giles Mollie wist nauwelijks wat ze zeg gen moest, zo onverwachts kwam dit voor haar. Ik kan niet langer wachten. Ik moet je veilig en wel onder mijn hoede BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID In de loop van 1952 werden dage lijks gemiddeld 246.538 arbeidsdagen verloren door gekontroleerde werklo zen. In 195 3 bedroeg dit aantal 245.807. Ongeacht do kosten van adbinistra- tie maar met inbegrip van de kinderbij slagen werd aan de gerechtigden op werkloosheidsvergoeding in 1952 in totaal 5.533 millioen frank uitbetaald en nagenoeg 5.500' millioen in 1953. Men moge nog zo bekend zijn met de ontzettende afmetingen van de werk loosheid toch is men telkenmale weer verbaasd wanneer men van officiële en derhalve bijlange niet volledige werk loosheidsstatistieken ontmoet. En men kan zich afvragen hoeveel hoger het aantal' werklozen nog zou geweest zijn indien de regering er niet, in weerwil van het uitzonderlijk hoog budget voor landsverdediging, in geslaagd waren 'n beperkte maar lofwaardige inspanning te doen om de tewerkstelling te be vorderen. Op verscheidene gebieden heeft het Ministerie van Ekonomische Zaken de oprichting van nieuwe bedrijven uitge lokt en aangemoedigd door het recht streeks kon takt met ondernemingen die belang zouden kunnen stellen in het ontstaan van nieuwe bedrijfstakken van nationaal of gewestelijk belang. In enkele gevallen werd aan dit ini tiatief een gunstig gevolg verstrekt, bv. in de scheikundige en de metaalsector. De oprichting of de ontwikkeling van sommige firma's werd door de be slissingen van het ministerie en wetge vende maatregelen vergemakkelijkt. Zo zijn o. m. zeven firma's ten gevolge van de door de regering getroffen maatregelen tot de montage overgegaan van autorijtuigen in tien nieuwe werk huizen. Een zeer belangrijk initiatief was het verlenen van staatswaarborg en van van kredieten tegen verlaagde rente voet door de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid en ae Nationale Kas voor Beroepskrediet. Krachten Ks.B. d.d. 28-11-'39 en de wet dd. 7-8-53 werden door de staat in 1953 zeven kredietverleningen gewaarborgd voor een gezamenlijk bedrag van 1 1 6 millioen één van deze kredietverleningen gescniedde tegen verlaagde rentevoet. De toepassing van het K.B. d.d. 20- 12-53 op de tot de kwijnende sektoren behorende industrieën heeft een hon derdtai bedrijven in de mogelijkneid gesteld bij de N^JVL K. N. voor meer dan 185 millioen kredietverleningen tegen verlaagde rentevoet van 4,5 t.h. te bekomen. Daarenboven hebben 97 onderne mingen onder dezelfde voorwaarden van de N.K.B. kredieten bekomen voo-* een totaal bedrag van 20 Millioen frank. Het is wel jammer, dat er van officië le zijde geen enkele aanduiding kan gegeven worden betreffende het aan tal arbeiders dat door de regeringsini tiatieven kan tewerk gesteld worden. Maar hoe noog dit aantal ook moge wez^n, net bluft een feit, dat ae in spanning voor de bestrijding der werk- loosneid nog aanzienlijk en dringend moet vernoogd worden. hebben. Hij keek haar oplettend aan en ver volgde Maar vertel me nu eens precies, wat er aliemaa gebeurd is floe korm het, dat je er zo vermoeid uitziet Ik neb de laatste tijd nog al veel gereisd, zei Mollie glimlachend. Dn ik neb de afgelopen nacht niet veel ge slapen. Waarom niet Ik was in een vuurtoren en hei was daar niet erg geriefelijk, - Waar was dat in vredesnaam Bij IVliikenny natuurlijk, waai Micnael aan het vissen was. cMilkenn y Dus daar zat hij hele maal Ja, Patrick gaat daar altijd heen, maar Michael nuurde zijn boot. Patrick was naar Uonnemara gegaan. Venei me dat nog eens precies. Micnael was dus alleen in Milkenny Ja, hij kon het niet langer uit houden in de studia en toen kregen 1 oni en hij... Ze zweeg eenklaps. Neen, ik geloof niet dat ik daarover mag pra ten. Dat zijn Michael's zaken. Maar, lieveling, natuurlijk inte resseert me dat. Tenslotte was Toni een vriendin van mij. Mollie legde haar gelaat heel even met een teder gebaar tegen zijn ge zicht. Giles, lieveling, ik ben een beetje moe. Zou dat allemaal niet tot morgen kunnen wachten. Je moet het me nu vertellen, lie veling. Er is eigenlijk niet veel te ver tellen. Michael kon het werk in de stu dio niet langer volboudien en hij begon te voelen, dat hij en T oni niet bij el kaar pasten. Misschien is ,het ook wel 1.3 MILLIARD STORTINGEN OP DE SPAARKAS De Algemene Spaar- en Lijfrentekas deelt mede Tijdens de maand Januari bedroe gen de stortingen an de particulieren 1.389 millioen en ae afpalingen 664 millioen frank. Het totale spaarbezit vermeerderde dientengevolge met 725 millioen en be reikte einde Januari 1954 ongeveer 46 milliard 205 millioen frank. Ten opzichte van de vorige maand namen de inleggingen met l 0 7 millioen toe. Deze stijging is vooral te danken aan de inbrengsten van talrijke kleine bedragen die op de eindejaarsgiften en premiën werden uitgespaard. SCHIKKINGEN VOOR DE VASTEN VAN 1954 IDe wet op het VLEES-DERVEN verplicht op iedere Vrijdag gedurende gans het jaar, op iedere Woensdag ge durende de Vasten, op de Quatertem- temperdagen alsook op de Vigilieda gen van Pinksteren en van Allerheili gen. (De Bisschoppen van België heb ben van de Heilige Stoel de macht be komen om de verplichting van het vlees-derven en van het vasten te ver plaatsen van de Vigiliedag van O. L. Vr. Hemelvaart op de Vigiliedag van Allerheiligen en van de Vigiliedag van Kerstmis en de Quatertemperdag van de Advent. Bijgevolg valt, dit jaar, de verplichting van het vasten en het vlees-derven weg op Zaterdag 30 Oc tober, daar de Vigiliedag van Allerhei ligen vervroegd wordt, en de verplich ting van het vlees-derven valt weg, op Vrijdag 24 December). De wet op het vlees-derven verbiedt het gebruik van vlees en vleesnat. Vis, eieren en alle andere eetwaren, zelfs met vet bereid, worden toegelaten. II. Krachtens de machtens ons door de Heilige Stoel verleend, ontslaan wij van de wet op het VASlEN, op alle yastendagen van het jaar, uiigenomen op Aswoensdag, Goede Vrijdag, de Vigiliedag van Allerheiligen en de Quaieicemperzaterdag van de Advent. III. Eenieder blijft eenter verplicht de algemene wet op de christelijke ver sterving, die nooit wordt opgeheven, naar best vermogen ie onderhouden. De gelovigen die in staat zijn te vas ten, worden ertoe aangezet zien, vrij willig dit ofrer op te leggen, op de Woensdagen en de Vrijdagen van de Vastentijd (Volgens het Decreet van de H. Congregatie van de Concilie, van Zö Januari I V49, mogen zij die vasten 's morgens en s avonas eieren en zui velproducten gebruixenj. iV. Wij verlenen vrijstelling van de wet op net vlees-aerven, op alle dagen! van het jaar, uitgenomen op Goede Vrijdag 1. aan de militairen in werkelijke dienst, aan nun echtgenoten, kinderen en dienstboden aie met hen inwonen, en insgelijks aan de andere personen die wezenlijks aan de militaire dienst zijn verDonaen, alsook aan de famines die troepen huisvesten; 2. aan de gevangenen alsook aan de zieken die in met-katnoiieke inrichtin gen verpleegd worden; 5. om wille van de zware arbeid waartoe zij gehouden zijn, aan de zeelieden en aan de scnippers, aan de werxiieden van de havens, noogovens, staalfaorieken, rinkovens pietmolens, anders gegaan; ik weet niet... Het is dus uit tussen hen Wel, ik had nooit gedacht, dat het lang zou duren. 1 om is een lastpost, weet je. z.e wil altijd neuuen, wat buiten haar be reik ligt. Michael was niet buiten haar be reik. Oh ja, dat was hij wel. Ze zou niet gelukkig geworden zijn met Mi chael en dat wist ze. Wel, zei Mollie vaag, ik geloof dat jij 1 om beter kent dan ik. Giles scheen nog met van het onder werp te willen aistappen. 1 oen ik haar ten nuwelijk vroeg, zei hij. zei ze, dat ze... Oh Giles, viel Mollie hem in de rede. Moeten we dan bepaald over To ni praten Jaloers vroeg Giles. Neen. Waarom zou ik jaloeis zijn, Giles Ik zou het werkelijk niet weten. Maar vertel verder over Micnael. Wel, hij ging er vandoor, om er eens helemaal tussen uit te zijn en te kunnen nadenken. Hebben Toni en hij ruzie ge had Oh, dat geloof ik niet. Ik heb het niet gevraagd. Wel, zei Giles, Micnael ging dus helemaal alleen naar Mx.kenny en toen kwam jij opdagen. Zo is het gegaan, zei Mollie. Erg prettig voor Michael, zei Giles droogjes. Ik begrijp werkelijk niet, wat je bedoelt. Kun je je 'emand indenken, die op dat mome.U meer welkom zou ge weest zijn, bij Michael, dan jij zei Giles zacht. scheikundige fabrieken, glasblazerijen, mijnen en steengroeven, alsook aan degenen die op het veld zwaar land- oouwwerk verrichten; 4. om wille van hun oponthoud bui ten bun huisgezin, aan de ambtenaren, agenten, bedienden, arbeiders, reizigers bedevaarders, scholieren, die hun eten met zich meedragen; evenals aan dege nen die, op reis zijnde of om wille van hun bezigheden, hun eetmaal nemen in een hotel, een spijshuis of een herberg. De vreemdelingen op doortocht in net bisdom, mogen dezelfde vrijstellin gen genieten. V. De pas.oors hebben de macht, in afzonderlijke gevallen en om billijke redenen, de personen en de families aan bun gezag onderworpen, alsook de vreemdelingen op doortocht in hun pa rochie, van het vasten en van het vlees- derven te ontslaan. Wij verlenen dezelfde macht aan de biechtvaders; zij mogen er evenwel slechts gebruik van maken ter gelegen heid van de biecht en ten opzichte van elke biechteling afzonderlijk. De zieken en de personen met zwak ke .gezondheid zullen zich schikken naar de raad van een gewetensvol ge neesheer. VI De gelovigen worden verzocht drie Onze-Vaders en drie Wees-gegroe- ten en éénmaal de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Berouw te bidden, ie dere dag van de Vasten waarop zij ge bruik maken van een gehele of gedeel telijke vrijstelling van de wet op het vasten en op het vlees-derven. Zij die deze gebeden niet zullen op gezegd hebben, worden verzocht in de offerblok van de Vasten een aalmoes te storten, ieder volgens zijn gods vrucht en zijn vermogen. oqo VOLKSVERTEGENWOORDI- GER MORJflkU SPREEKT TE ZATERDAG 6 MAART 1954 te ZO'l LEGEM voor de Bund der Gemeenteraadsleden. ZONDAG 7 MAART 1954 te 'AALST kantonale dag voor vrouwen. te SINT LIEVENS-HOUTEM voor de C. V. P. GEMEENTE BAMBRUGGE ZAAD: JAN meuleman STEENWEG BON lt aVüND zondag 14 maart 1954 om 6 uur stipt. Kaarten verknjkbaar bij bestuurle den A.C.V. C. M. LENING tot WEDEROPBOUW EERSTE SNEDE. Bij de 325e trekking van de Lening tot Wederopoouw (eerste snede) is een lot van I millioen te Peurt geval len aan oDligatie 7^+5 van de reeks I .U5Ö. DERDE SCHIJF Bij de 20(Jste trekking van de 3de scnijf Lening cot Wederopbouw, wer den voigenue loten toegewezen D mnlioen aan obligatie 49/ der reeks öz:> I millioen aan obligatie 785 der reeks 09^6. De andere obligaties van deze reek sen zijn lerugDeiaaloaar tegen I.UU'O rrank. Wel, gaf Mollie toe. Hij was blij me te zien noewel hij zien natuur lijk erg ongerust maakte, toen hij noor- ae waarom ik gekomen was. Canes Keek ivloliie aan, alsof eens klaps een geaaente bij hem op geko men was. Waar heb je de laatste nacht ge slapen vroeg nij. In de vuurtoren. Een storm over viel ons en we konden npg maar net het strand bereiKen. We konden wer kelijk me is anaers doen. Het was er niet erg comortaoei, maar Micnael maaKte vuur... Giles draaide zich naar haar om en zei langzaam Je hebt de nacht in een vuurtoren doorgeoracht alleen met Micnael Gloney Mollie staarde hem aan. De Giles, die zij kende, scheen eensklaps een vreemdeling geworden te zijn. Waarom kijk je me zo aan. Gi les Natuurlijk was Michael bij me. Hij kon toch niet buiten in de regen blijven s.aan. Het was een verschrik kelijke storm. Hij droeg me op zijn schouder naar het strand. Hij maakte een vuur en we maakten een blik soep warm... Houd op met dat geklets, zei Gi les scnor. Dit wil ik weien Waar heb je geslapen Ik viel in slaap, toen ik bij het vuur zat.lk legde mijn hoofd tegen Mi- chaels's schouder. Het was zo aardig. Hij Giles Waarom kijk je me zo aan Wat heb ik gezegd of gedaan We hadden toen niets anders kunnen doen. Het zou onmogelijk geweest zijn met die storm het dorp te bereiken. Het zou gekkenwerk zijn geweest het te proberen.

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 2