ROND DE 18 MAANDEN Pierlala Eendracht meer dan ooit geboden S EN OMSTREKEN. BURELEN: Kerkstraat 9, Aalst ïelef.nr. 24.114 Verschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week. P.O. nr. 881.72 - 11 Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. Donderdag 18 Maart 1954 Nummer 22 In het Parlement is het doek geval len. De kiesstrijd is ingezet. En wat een strijd Kameraad Busel verklaarde eigen- mondig dat hij warm zal zijn. Met de socialisten is men overigens zeker dat men zich aan alles mag ver wachten De wapens waarvoor zij een speciale voorkeur hebben zijn bekend. Hun ge woon wapen is straatlawaai. Het stoort hen met verder te gaan en straatgeweld te gebruiken. Gedenk juli 1950 In het Parlement is hun geliefkoos de tactiek de obstructie de Kamer debatten van verleden week over de overeenkomst van België met de H. -Stoel inzake Kongo, waren er het laat ste bewijs van. Het vaderland verdedigden ze vroe ger met «het geboken geweer». Men kan zich moeilijk indenken dat ons1 land er ooit zou in gelukt zijn een der gelijk geweer door de andere NA 1 O- landen te doen aanvaarden. De socia- listen zijn er overigens ook van over tuigd geraakt dat die knalbus wat ver sleten is geraakt. Zij hebben er wat be ters op gevonden. Volgens hun opvatting is er niets meer van aard om de moraal van onze soldaten op te momeren dan een ka- j zerneoproer. Vandaar de incidenten van Casteau onzaliger gedachtenis die de socialisten met een salvo van enthousiasme hebben begroet. Zo eren zij de nationale vlag.In de socialistische partij heet dat civisme Q$ militair gebied draait geheel de agitatie van de socialisten, alsmede van de liberalen, rond de duur van de diensttijd. Wel, doen we dat boekje eens open. in 1949 was de Heer Spaak hoofd van de Belgische regering en als dus danig heeft hij de overeenkomsten van Luxemburg ondertekend, waarin de aiitaire verplichtingen van ons land werden bepaald. J Inzake diensttijd brachten die ver plichtingen om tot de beruchte 24 maanden; die overigens door alle mi litaire bevoegdheden werden aanbe volen. Maar eens in de oppositie terug gedrongen hebben de socialisten er sa men mee hun ministerportefeuille ook hun moed en hun zin voor vaderlands liefde bij ingeschoten. De Christelijke Volkspartij bleef alleen om de nieuwe militiewet goed te keuren. Wanneer op 27 Mei 1952 het E.D. G.-vercirag ondertekend werd, heeft de C.V.P., die het principe van de gelijke duur van de diensttijd in de landen der Gemeenschap had doen aannemen, een vergadering der Zes uitgelokt, om de toepassing \an dit principe te ver zekeren. Deze vergadering had plaats op 12 Augustus 1952. maar bleef on gelukkig genoeg zonder onmiddellijk tastbaar resultaat. Als gevolg daarvan besloot de C.V.P.-regering 's anderen daags, dus op 13 Augustus, de duur van de diensttijd te brengen op 21 maand. Drastische aanpassingsmaatre gelen dienden genomen om Belgie toe te laten zijn verplichtingen in het ka der van de NATO na te komen. Maar de linksen doen zo graag aan demagogie- «Wij willen 18 maanden» schreeu wen ze. En ze klagen het schandaal der vrijstellingen aan. Deze edele Don Qui- chottes, deze verdedigers van wedu wen en wezen, deze behoeders der «morele deugden» in het leger (sic) hun jongste vondst bekampe met verbetenheid de vrijstellingen verleend aan de eerst opgeroepene van zes kin deren of aan degene die reeds drie broers bij het leger had.Maar voor de socialisten bestaat de gemeenschap slechts uit enkelingen. Voor hen is er geen spraak van gezin. Dat zal de kie zer niet vergeten. En er is nog een andere zaak die de kiezer zal onthouden terwijl de socia listen zich vermeiden in nutteloze woordkramerij en onnoemelijke ma noeuvers. stampte de C.V.P. een mo dern leger uit de grond en kwam op die wijze de militaire verplichtingen na, die Belgie op zich had genomen. Cm deze krachtinspanning werd haar door de NATO-overheden een warme hulde gebracht. In 195b was de verdediging van Europa slechts «schijn en bedróg» ver klaarden de oppervelhebbers der sta ten van het Verdrag van Brussel'. In 1954 is Belgie in staat een leger van 500.000 geoefende soldaten te mobiliseren. Eén besluit uit dit alles VOOR DE VERDEDIGING VAN ONS VOLK EN ONZE INSTELLIN GEN EEN ENKELE PARTIJ DE C. V. P. AFDAMMING VAN ZEEGATEN i. p. v. VERSTER KING DER BESTAANDE DIJKEN Dringend verzoek van Nederlandse ingenieurs der zgn. Deltacommissie Elf van de meest bevoegde Neder landse ingenieurs, samen vormend de zg. Delta-commissie, zijn van oordeel, dat de zeegaten in het dooi de storm vloed van I hebruari 1953 geteisterde gebied, zo spoedig mogelijk moeten afgedamd worden, aldus Belga uit Den Haag. Zij delen dit mede in een verslag, dat zo juist aan de minister van Ver keer en waterstaat op diens verzoek hebben uitgebracht. Vanzelfsprekend zullen de Wersterscnelde en de Rotter damse Waterweg ajs open vaarwegen behandhaafd blijven. De Delta-commissie acht deze af sluiting economisch en technisch uit voerbaar. De werken zouden in 20 a 25 jaar kunnen voltooid worden en andetfnalf tot twee milliard gulden kosten (20 tot 26 milliard Belg. fr.) De motieven die de- Delta-commissie voor de afsluiting der zeegaten aan voert zijn in de eerste plaats dat uit een oogpunt van veiligheid de afdamming verre is te verkiezen boven de verster king van de bestaande dijken. Deze versterking zou overigens even veel tijd en evenveel geld kosten. Daarnaast zal bet isolement der ei landen verbroken kunnen worden. De zee-watervoorraad die zal ont staan door de afdamming is van groot belang voor de landbouw en de drink watervoorziening, terwijl ook op an der gebied o.a. voor de ontspanning, voordelen verwacht worden. Het enige grote nadeel is, dat de oesters- en mosselkwekerijen in het Zeeuwse stromengebied tot ondergang gedoemd zijn. Onderzocht zal worden hoe die schade 'beperkt zal kunnen worden. Het verslag van de Delta-commis sie gaat nog niet in op de juiste plaats waar de dammen moeten gelegd wor den, noch op de volgorde van aanleg. Hiervoor is nog nadere studie vereist. DIOCESANE BEDEVAARTEN VAN HET BISDOM GENT NAAR LOURDES. MARIAAL JAAR. 7 treinen met verschillende reiswegen, van 14 tot 22 Mei. van 21 tot 29 Juni. van 16, 17,18, 19 tot 25-26 Juli. van 2 tot 10 Augustus. Prijzen en inschrijvingen: Mevr. Van de Kerckhove-Cercejet ie Aalst of bij o:ize plaatselijke afgevaardigden, IS DE KANS OP EEN HOMOGENE C.V.P.-REGERING BEDREIGD De rede uitgesproken door Minister L. Moyersoen hebt ge of langs de ra dio beluisterd of in ons blad gelezen. In deze laatste stelde dhr. Minister de vraag of de kans pp een homogene C.V.P.-regering bedreigd is. Zijn antwoord luidde Ja, onbetwistbaar Op een tweede vraag Door wie Antwoordde hij Niet door onze tegenstrevers, maar door diegenen die de eendracht der katholieken op dit ogenblik nog zoeken te ondermijnen.» Deze aangehaalde passus verdient bizondere aandacht. Het is voorzeker juist gezien wan neer dhr. Minister geen gevaar ziet dreigen vanwegen de oppositie par tijen. Reeds vier jaren lang speelt de op positie de rol van «valse profeet». De val van de homogene C.V.P. regering werd niet aileen voorspeld maar ook werd alles in het werk gesteld én in de Kamer én in het Senaat, om die voor spelling te verwezenlijken. Niets heeft gebaat. De C.V.P. en de C.V.P.-regering is spijts alles haar weg gegaan en steen voor steen haar 'be loofd programma verder opgebouwd. Die bouw is nog niet af. Natuurlijk niet Men vrage het onmogelijke niet. Maar wat tot hiertoe van die bouw be staat is degelijk en met kennis van Za ken afgewerkt. Dit verleden staat borg voor de verdere en volledige uitbouw. Op wat de C.V.P. gedaan heeft kan de oppositie niets ernstigs inbrengen. Integendeel De socialisten 'hangen het aan de muren dat ze meegeholpen hebben om ..-..4, O \/.X> -.-ye,: te \W-Wf»T«»n - ken. Komt dat tegen f" De C.V.P. kan du£ terust de wapens opnemen tegen hi L tegenstrevers, legen deze met wier ze reeds vier jaar in het strijdperk staat. Men mag deze kaps en deze opene strijd aan de C.V.P. niet ontnemen. Het is daarom een) misdaad voor al wie christelijk voélt de niet christelijke oppositie partijen te Steunen en ze een gemakkelijke en onjuiste overwinning in de hand te spelen, door tweedracht de C.V.P. rangen te zaaien en door scheurlijsten te vormen of de vorming ervan aan te moedigen. Men schiet eigen geloofsgenoten niet laffelijk in de lug Vooral niet wanneer deze 100% hun plicht deden en wanneer het klaarblijkelijk is dat wat ze nog niet deden gedurende een nieuwe regeringsmeerder'heidsperiode web zullen klaar spelen. Enkele dagen geleden was ik ietwat verwonderd uit de mond van een mid denstander, in tegenwoordigheid van een man met een vrij-beroep, het vol- ende te horen <(H^t zou jammer zijn moest de C. V.P. de meerderheid verliezen. Men moet de huidige regering de kans ge ven nog vier jaar te besturen. Aües wijst er op dat binnen vier jaar iedere stand zal te vreden zijn. Wie het re geringsprogramma nauwkeurig volgt ziet klaar de weg die deze regerings ploeg aan 't volgen is om tot die alge mene tevredenheid te komen. Spijtig genoeg pakt de C.V.P. niet genoeg uit met wat ze deed en nog doen wil. Moesten de socialisten dat gedaan hebben er waren in België geen muren en geen kalk genoeg om uit te plakken en uit te kalken. PIERLALA. oOo DE SABENA VERHUISD TE BRUSSEL De burelen van de Sabena aan de Schaarbeekse Poort te Brussel, zijn Maandag verhuisd naar de air-terminu: Kardinaal Mercierstraat, rechtover het Centraal Station. Van Maandag af worden alle pas sagiers van de luchthaven van Meis broek naar de air-terminus gebracht en omgekeerd schepen de passagiers voor de vliegtuigen, die te Meisbroek opstij gen, van diezelfde dag af in aan de air-terminus. De burelen van de administratiewa ren reeds vroeger overgeplaatst naai het centrale gebouw van de Sabena, rechtover het Centraal Station. Deze verhuizing ging gepaard met geen en kelie officiële plechtigheid. Gezaghebbende stemmen zijn deze dagen opgegaan om de eendracht tus sen al de christen georiënteerde mensen te herstellen. Er is gewezen op de volslagen nutteloosheid van de scheurpartijen en op 'het onheil dat ons te wachten staat indien door verdeeldheid de C.V.P. de volstrekte meerderheid moe': ver hezen. Laat daareven op terugkomen. Waarom denken sommigen dat zij afzonderlijke lijsten moesten voorstel len Wij willen hier niet nagaan in hoever overwegingen van louter persoon lijke aard hierbij een hoofdrol spelen, wij willen slecht argumenten onder zoeken waar ze openbaar mede voor de dag komen. Die argumenten komen hierop neer dc belangen van de middenstand, de belangen van de boeren werden verwaarloosd. Wij stellen eerst de vraag van welke belangen spreekt U de materiële belangen of de morele belangen DE MATERIELE BELANGEN Wij geloven niet dat deze werden verwaarloosd. Wij stellen vast dat de landbouw zeer krachtdadig werd verdedigd door Minister Héger, dat de boerenorganisaties openlijk erkennen dat nooit een Minister van Landbouw met zoveel kennis van zaken en zoveel talent is opgetreden als Minister Hé ger. Dat op wetgevend gebied éen pachtwet werd gestemd die ruim voldoe ning geeft, dat op gebied van fiscaliteit de belastingen verminderd werden ten voordele van de grote gezinnen die men in de eerste plaats op de buiten aantreft. Wij stellen vast dat de bijzonderste eisen van de middenstand op wetge vend gebied werden ingewilligd en wij vernoemen ze fiscale gelijkheid, verhoging van het krediet, vertegenwoordigende lichamen, wet op huur overeenkomsten betreffende handelshuizen, wet op de grootwarenhuizen, enz. Dat alles werd dank zij de C.V.P.-meerderheid uitgewerkt. Up materieel gebied dus brengt de C. V. P. geen woorden maar daden. OP MOREEL GEBIED DAN is het ontzagwekkend vverk van de Regering voor het veilig stellen van ons land, voor de bevordering van de internationale vrede, voor het vestigen der schooigelijkheid, voor de ontwikkeling der kuituur, vani geen betekenis voor de middenstanders en voor de landbouwers Wij beklagen die middenstanders die boeren die zich christelijk noemen, maar die christelijke waarden miskennen omdat zij het gemeen goed zijni van alle standen K De waarheid is dat het standpujit__j3at_ schijnt diegenen' cuénievx^L-^ixSj^nij}^ t;frj»teri vóór üe-vtóf? niet christelijk is. Want een christen mens weet dat er een hiërarchie der waarden bestaat, dat de geestelijke belangen gaan voor de stoffelijke belangen en dat men de ze laatste niet mag nastreven als men daardoor aan de eerste schaadt. De verbreking van de katholieke krachten in dit land betekent dat men de belangen van het christendom, die alleen goed kunnen gediend worden door een homogene regering, im groot gevaar brengt. Bovendien is de versnippering die men wil teweegbrengen volledig nut teloos, ook met het oog op de tijdelijke belangen die men nastreeft. Het is toch te duidelijk dat er geen hoop 'bestaat voor gelijk welke kleine partij ooit een man er door te halen, in alle geval Kier in Oost-Vlaanderen. In Aaist zou zij rneer dan 23.000 stemmen moeten, halen om een gekoze ne te hebben. De enige uitslag is dat men hier te Aalst dreigt een C.V.P.-candidaat te doen vallen een candidaat die speciaal met de middenstandszaken be moeid is ten bate van een socialist. Het is onzinnig. Wij schrijven deze overwegingen niet zozeer voor de leiders van de misnoegden» maar voor al diegenen waar zij op rekenen om hun winkel te doen draaien. Het is vandaag dat onze middenstanders, onze boeren het bun aan het verstand moeten brengen dat zij niet zullen meelopen. Zij moeten niet alleen weigeren hun lijst te tekenen, maar zij moeten nu protesteren tegen 'het misbruik dat wordt gemaakt van hun beweging, van hun recht matige eisen om een scheuring te voeden waar zij geen uitstaans willen mee hebben. angenomen te worden door "tö.'Hif>n teo'iliwi, yols'if'p'kit Geen onverschilligheid gers nodig. De christelijke gedachte heeft haar aanhan- Het ndaag dat er moet gesproken wor.den IWEIN II. «ONZE» SCHOUWBURG. Bij gebrek aan de zo zeer besproken (en beloofde stadsschouwburg, is het grootste deel van toneelliefhebbers aangewezen om in de Schouwburg Groen Kruis vertoningen te geven of bij te wonen. En daar ons huidig stads bestuur andermaal in een «noodoplos sing» het eigenlijk probleem zoekt te ontduiken, zal het zo nog wel enkele ,aren duren. We zijn dan ook zo vrij aan het be stuur dezer zaal enkele wenken te ge ven ten einde «onze» schouwburg wat nuttiger en aantrekkelijker te maken dan hij thans is. Kan vooreerst bijvoorbeeld niet ge zorgd worden voor aangenamer, voor al niet-krakende stoelen We woonden verleden Zondag de vertoning van Groep Tijl bij. (Tussen haakjes een zeer voortreffelijke presta tie die in ieders smaak viel. We kunnen niet meer zeggen hoeveel er van de woorden der spelers verloren ging in het gekreun der droog-krakende zit plaatsen. De grote schuld hiervan is de steeds oververwarmde zaal, die veel te weinig verlucht wordt bij de pozen. Hierbij komt dan de piepende «achter- deur» met ervoor de doorbuigende krakende plankenvloer. Kan hier niet aan verholpen En nu we toch bij de achterdeur zijn, kan hier geen soort portaal ge vormd worden, al ware *t alleen maar door een schutsel te plaatsen dat de toeschouwers vóór die deur in de zaal zou beschermen, en misschien, mits het portaal naar buiten te vergroten, een «noodoplossing» zou brengen voor het te-laat-komers-probleem en de stoornis zou verminderen bij het binnenkomen tijdens het spel. De verlichting in de gang bij de balcontrap laat ook heel wat te wen sen over. Hoeveel bejaarde mensen zijn hier al niet gevallen bij het afdalen van de onderste treden En nu we locn over treden spreken, gaan die «dievelings» geplaatste treden in 'be neden- en bovenzaal blijven doen struikelen Om deze wenken te besluiten zou de deur naast het buffet niet verbreed kunnen worden zodat de toegang en de uitgang van de zaal daardoor ge makkelijker wordt Evenzo voor de achterzijde van de zaal, met schuifdeu ren zou misschien een bijkomende uitgang kunnen gezocht worden. Spreek van zelf dat al deze veran deringen niet tegen volgende winter kunnen klaar zijn. SEDOC.

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 1