MINIATUREN DEBATTEN OVER JAZZ. I. TEN GELEIDE. (Een sludiereis in het buitenland van de muziekcriticus van «Miniaturen» noopte hem tot het stopzetten van de reeks aangekondigde Debatten over Jazz» waarvoor hij een paar maanden geleden in dit blad de inleiding liet ver schijnen. Ten gerieve van onze lezers die deze debatten zullen volgen, druk ken we deze inleiding nogmaals over, om de steilingname, bij dit debat aan genomen, goed te vatten.) Een debat over jazz is thans ook in de mode gekomen bij de kultuus- schreeuwers. Ik bedoel bij de huma niora-studenten (Latijnse zowel als Moderne). Zulk een manifestatie kan dan als een betrouwbare graadmeter gebruikt worden voor de kulturele standing van deze heertjes. Onlangs wandelde ik na zulk een hoogstaande debat-avond door het bijna rustieke Aalst naar 'huis. In de kroegjes dom melde het zenuwslopende rythme de late bezoekers in de gewenste atmos feer. Een rnectoricastudent had met brio gezegd de jazz is een sociaal verschijnsel geworden. Om de ernst van zijn opvatting te belichten had hij er bijna de Westerse beschaving en het Krislendom bijgesleurd. Waarom ook Marx niet Hij is toch het opperwezen van de sociale schepping We ge ven graag toe dat de jazz een sociale weerslag heeft op 'het gemoedsleven van de massamens, had ik hem geant woord, zoals 'het alcoholisme bv. ook als sociaal verschijnsel zich meester maakt van teugelloze geesten. Hierdoor werd de afgestudeerde Cice ro-slikker geraakt op zijn veld van eer. Met een hangt ze allemaal op, Bee tinoven., 'Bach en Mozart trok hij er woedend uit. (Een typische houding voor de hartstochtelijke jazzslaaf die zijn muziekale smaak niet kan of wil verantwoorden. Een groot percent humaniorastuden- ten zijn van eenzelfde duivel bezemen. We zijn kinderen van onzen tijd neuriën ze en bijgevolg moeten we de kulturele waarden van onzen tijd niet versmaden. De feiomstreden jazzmu ziek aanzien ze in het muzikaal tijdsge- I beuren als DE revclhtie en een gewet tigde aanval op hun papieren stelling dopen ze dan met de onschuldige hei ligennamen van miskenning, onbegrip, ouderwe'ise smaak en dergelijke vond sten in hun kultureel ge.ieugen. Het ligt in hun onweerlegbare overtuiging dat de jazz ééns zal zetelen op de troon der klassieke schoonheid. Maar eerst zullen de grootmeesters van deze gewrochten moeten sterven in armoedige vergetel heid en er zullen nieuwe geslachten moeten opstaan die blijkbaar de nodige capaciteit zullen verwerven om met nuc.itere onpartijdigheid de jazz te lauweren. Ik meen nochtans dat de jazz door het bevoegste gerechtshof van s men sen geest het gezond verstand reeds geoordeeld en veroordeeld is Het is mij eveneens een onweerlegbare overtuiging geworden. Het spijt mij waarlijk te moeten vaststellen: hoe het kulturele voedsel van een latijnse hu maniora bij afgestudeerden op muzi kaal plan alléén reeds, ontaard tot een braakgoedje waarvan de oudstudent dan nog de hoge kwaliteit aanprijst. Tot spijt van deze waardige diplo mahouders zal en kan ik me verant woorden wanneer ik beweer dat de jazz het meest verbasterde product is dat Vlaanderen bij Amerikaans opbod heeft aangekocht, omdat het geboren is uit een kruising van gecopieerde etth- nologische rythmen en Westerse tech niek. Zelfs de «symphonische jazz» (enkele vondsten en knepen niet te na gesproken) verwijs ik naar een vergan- kelijke tijdsstroming. Het americanis-j me dat ik hartsgrondelijk verfoei om zijn kulturele onevenwichtigheid en on-1 volgroeidheid, heeft ons onder dit op-1 zicht geen betere smaak geleverd dan j het eierpoeder van het Marschalk plan- Dat de klassieke Weterse muziek als tegenpool van dit misbaksel moet gezien worden als vracht van een eeu wenlange Westerse beschaving en als draagster van een hoogstaand huma nisme, zal mijn steilingname zijn. Dan kan na deze verkenningstocht, een vruchtbaar debat zijn slagen thfuisha- len. (VERVOLGT.) LON FLEEING. KOLONIALE LOTERIJ Hier volgen de uitslagen van de trekking van de vierde schijf der Ko loniale Loterij Winnen 200 fr. d^ nummers eindi gend op Winnen 500 fr. de nummers eindi gend op 92. 1 Winnen 1.000 fr. de nummers ein digend op 169 en 497. Winnen 2.500 fr. de nummers ein digend op 7507, 1674, 5719, 7019, j 3651 en 6908. Winnen 5.000 fr. de nummers ein digend op 6488, 4462, 3139, 4040 en 8356. Winnen 10.000 fr. de nummers ein digend op 1285 en 3902. Winnen 25.000 fr. de nummers ein digend op 18032 41300, 59044, 98858, 36827, 64948, 91775 52659, 52992, 50320, 26919 07792, 65532 en 65 153. Winnen 50.000 fr. de nummers ein digend op 50912, 290i57, 95223 en 06486. HET GELUK VAN EEN MILLIONAIR NAAR HET FRANS VAN JEAN GRANGE Winnen 100,000 fr. de nummers eindigend op 99184 34125, 77905 en 01 708. Winnen 500,000 fr. de nummers I 1 1 140 en 359979. "Wirrt I.OOO.ffOO frr hai" nummtn 137840. Winnen 2.500.C00 fr. de numers 465.214 en 363028. oOo LENING tot WEDEROPBOUW EERSTE SCHIJF. Bij de 327e trekking van de Lening voor Wederopbouw (eerste scnijf) is een lot van één millioen geval- en op de obligatie nr. 636 van de reeks 2678. DERDE SCHIJF Bij de 202e trekking van de Lening voor Wederopbouw (3de schijf) is een lot van 1 millioen gevallen op obligatie nr. 437 van de reeks 9877 en een lot van 250.000 fr. op obligatie nr. 234 van de reeks 8702. De andere obligaties van deze reek sen zijn uitkeerbaar aan 1.000 fr. I. HET HUIS EN DE FAMILIE Men is tegenwoordig zo geneigd tot slopen en weder opbouwen, dat het1 zeer goed mogelijk zou kunnen zijn, j dat het huis der Morinières te Poitiers niet meer bestaat. Het is vele jaren geleden dat ik niet j meer in die stad geweest ben, en in dat tijdsverloop is er zoveel ten onder ge- j gaan, dat een oud huis hetzelfde lot wel kani gedeeld hebben. Daarbij lag ihet huis der familie Morinière niet in ed rooilijn; het dagtekende uit de veer tiende eeuw, had dus 'n zeer bijzonder aanzien, en trok dan ook in niet gerin ge mate de aandacht der oudheidkun digen en nieuwsgierigen. Ziedaar meer redenen dan er nodig zijn om het in den grond te werpen en te vervangen door een afschuwelijken moderne gemetselde dubbelsteen, van platte en regelmatige openingen voor zien. De meubelen waren het gebouw waardig. Daar waren kasten, kabinet/ ten, kisten tafels, zetels, vuurhaarden, tapijten, aardewerk, porselein, émail, zilver- en ivoorwerken, die in het mu seum van Clunij op hunne plaats zou den zijrii geweest. /Achter het huis, naar de zijde der ri vier, strekte zich. ene zeer grote om heinde ruimte uit, die men te Poitiers hardnekkig den konijnenberg der Mo rinières bleef noemen, ofrehoon de ko nijnen reeds sedert langen tijd naar plaatsen veibuisd waren^ die minder dicht aan de straat en in de nabijheid der gaslantarens gelegen waren. De konijnenberg bevatte een vijver, scjaoone grasperken en verscheidene boomen, die zeker twee honderd jaar oud waren. 'Bij elkaar genomen was het dus wel geen p^jrk, maar toch veel meer dan een grote tuin. Dit huis met de omliggende gronden behoorde aan de Mornières, ene fami lie, die in de gehele provincie Poitu al gemeen bekend was. De Maatschappij voor Oudheidkunde maakte veel werk van hen. Het is trouwens ene daadzaak dat er adelijke families met weidse ti tels zijn die minder oud en beroemd zijn dan deze burgerlijke familie; want de Morinières, afschoon tot de Kruis tochten opklimmende, zijn niet van adel en zii zijn er bijna trots op. Toen Hendrik IV te Poitiers ver toefde, werd hij ontvangen door de schepen Hilarius Morinière, die hem de sleutels der stad op een zilveren schaal aanbood, en daarbij zulk ene kor^e en degelijke aanspraak hield, dat de koning Hilarius aan het middag maal nodigde, en, bij het dessert, voor stelde hem in den adelstand te ver- Keffen. Sire, ik dank u, antwoordde Mo rinière, mijn overgrootvader heeft de ze gunst reec%s geweigerd: wij willen liever de eerste burgers van Poitiers dan de minste edelen van Poitou zijn. Onder Lode wijk XIV, Lodewijk XV en Lodewijk XVI bekleden, de Mori nières herhaaldelijk ambten, die, uit hun aard, 'aem die ze beklede, tot den adelstand verhieven; docju zij weiger den dit hardnekkig en hielden steeds vol, dat zij slechts burgerlieden waren. De burgerij, erkentelijk voor zulk een trouw aan 'hun stand, overlaadde HERSTEL VAN RECHT OP VERGOEDINGSPENSI OEN EN en MILITAIRE PENSIOENEN OUDSÏRIJDERS EN INVALIDEN De Eerste minister heeft volgend omstandig antwoord gegeven op de vraag van senator Jaspers onder welke voorwaarden de oudstrijdes, invaliden, e.a. die wegens erkende of vermeende daden van incivisme, beroofd werden van hun rechten, maar deze terugkre gen. opnieuw in het bezit worden ge steld van de voord.elen der frontstreep rente en andere pensioenen in de oor log 1914-1918 verworvenen de vuur- kaart en de oudstrijderskaart voor ver mindering op de spoowegen In de wettelijke beschikkingen wordt onderscheid gemaakt tussen drie categorieën van personen die vervallen zijn van het recht op vergoedingen. 1De personen die wegens misda den of wanbedrijven tegen de inwen dige of uitwendige veiligheid van de Staat door de krijgsraden of de mili taire gerechtshoven werden veroor deeld 2. Degenen die krachtens artikel 1 van ed besluitwet van 19 September 1945 betreffende de epuratie in zake burgertrouw, levenslang vervallen zijn van het redht om openbare functies, bedieningen of betrekkingen te vervul len, te stemmen, te kiezen, gekozen te worden, een ereteken; te draden of ge- zworne te zijn 3. Degenen die kradhtens de bepa lingen van artikelen 2 en 3 van voor meld besluit levenslang of voor een tijdperk van twintig jaar vervallen zijn van de rechten voorzien bij artikel 123- sexixes van het Strafwetboek. Zoals de zaken nu staan, zijn de personen bedoeld onder 1voorgoed vervallen van het redht op. de vergoe dingspensioenen en op de militaire pensioenen, renten en toelagen. Het feit dat zij in hun burger- of politieke rechten worden hersteld is zonder in vloed daarop aangezien de veroorde ling behouden bliif.t en deze op zich zelf het verval met zich brengt. De personen vermeld onder 2 en 3, die geen veroordeling opliepen maar slechts uit hum rechten werden ontzet, worden, zodra zij geheel in hun rechten zijn hersteld, of wel gedeeltelijk, maar derwijze dat zij niet meer onder toe passing vallen vani vorenbedoelde 2 en 3., terug in het bezit gesteld van het vergoedingspensioen, Ihiet militair pen sioen, de rente of de toelage. Dit ge beurt met terugwerkende kracht tot de datum der afsdhaffing wanneer het herstel of de beperking teruggaat tot het tïjctétïtT "Vaii'Kif^ahvahkeiIjk ver val, ofwel te be»nnen van de 1 e van de maand welke «rolgt op deze waarin het vonnis of arrest werd uitgesproken indien dit laatste (uitdrukkelijk bepaalt dat het herstel ofide beperking sllechts ingaat op de datum van het vonnis of het arrest. j Het wetsontwerp tot wijziging van de .samepgeordentfle wetten op de mi litaire pensioenen en van de samen- geordende wetten op de ver^oedings- pensioenen, hetwelk reeds door de Se naat werd aanvaard, maar dat nog door de Kamer der Volksvertegen woordigers dient aangenomen, voorziet in een wijziging van de hierboven aan gehaalde wettelijke bepalingen. DE VERMINDERING OP HET SPOOR Het departement van Financiën is belast met de aflevering van de ver- njinderingskaarten op het spoor aan de oudstrijders-oorlogsinvaliden als dus danig gepensionneerd. De verminderingskaart op 'het spoor wordt geweigerd of ontnomen wanneer de belanghebbenden de hoedanigheid van gepensioneerd oorlogsinvalide hebben verloren. Dit standpunt werd bijgetreden door de Raad van State. Bedoelde kaart wordt aan de be trokken invaliden teruggeschonken wanneer zij opnieuw in het bezit van hun pensioen werden gesteld. Het departement van Landsverde diging verleent de identiteitskaart recht gevend op vervoer met prijsverminde ring op het spoor aan de oudstrijders 1914-1918 die geen invaliditeitspen sioen genieten. Worden thans in (het bijzonder van het voordeel der verminderingen uit gesloten: diegenen onder hen die door een krijgsgerecht veroordeeld werden, hoe belangrijk ook de veroordeling weze; de oudstpijders die niet veroor deeld werden, maar die nochtans le venslang of tijdelijk van de politieke en burgerlijke rechten of een deel er van, opgenoemd in artikel 123sexies van het Sir af wetboek vervallen ver klaard werden. De oudstrijders dje vervallenverkla ringen opgelopen hebben, maar die, ingevolge een vonnis uitgesproken door een burgerlijke rechtbank a'b initio in hun rechten 'hersteld werden, beko men zoals vroeoger de identiteitskaart redhtgevend op vervoer met prijsver mindering op het spoor. oOo Na de Grondwetsherziening. VERKIEZINGEN OP 11 APRIL WETTEN EN BESLUITEN IN HET STAATSBLAD Het document inzake de verklaring tot Grondwetsherziening, die door de Kamers is goedgekeurd, is mede-onder tekend door de leden van de regering en is door de Koning bekrachtigd. Het is versdhenen in het «Staatsblad» samen met het koninklijk besluit, waar bij het kiezerscorps wordt opgeroepen. In het Staatsblad verschijnen inder daad verscheidene verklaringen in ver band met de grondwetsherziening. Voorts verschijnt een koninklijk 'be sluit houdende ontbinding van de pro- vinsieraden en ibijeenroeping van de kiescolleges voor de Wetgevende Ka mers en de provincieraden. De kiescolleges van al de arrondisse menten en districten van het rijk wor den Legen Zondag l 1 April 1954 tus sen 8 en 14 u. bijgeroepen met het oog op de gelijktijdige verkiezing van het vereiste aantal volksvertegenwoor digers, senatoren en provincieraadsle de^ De nieuwe provincieraden worden tegen Donderdag 15 April bijeenge roepen. Op Maandag 26 April 1954 gaan zij over tot de verkiezing van de provin ciale senatoren. De nieuwe kamers worden tegen Dinsdag 27 April 1954 bijeengeroe pen. De verklaring van de Wetgevende Macht volgens welke er aanleiding toe bestaat sommige bepalingen van de Grondwet te herzien is getekend door de voorzitters en de secretarissen van de beide Kamers. Aan het einde van de verklaring volgt een samenvatting van de vér* schillende bepalingen van de Grond wet die zullen herzien worden en deze draagt de Handtekening van de Ko ning en van alle ministers. De Kamer, die door de verklaring tot herziening van de grondwet van rechtswege ontbonden is, was samen gesteld uit 1 08 C.V.P.-volksvertegen- woordigers, 77 socialisten:, 20 liberalen en 7 kommunisten. In de Senaat waren er 91 C.V.P. senatoren (5 7 rechtstreeks gekozenen, 22 provinciale senatoren en 12 ge- coöpteerden)62. socialisten (36 rechtstreeks gekozenen, 18 provvincia- le senatoren en 8 gecoöpteerdeni) 19 liberalen 1 0 redhtstreeks gekozenen, 6 provinciale senatoren/ en 3 gecoöp- teerden) en 3 kommunisten (3 recht streeks gekozenen). oOo VER. STATEN BEZITTEN WATERSTOFTUIG MET GEWELDIGE ONTPLOFFINGSKRACHT Uit Amerikaanse bron werd verno men dat een onlangs in de £>tille Oceaan tot ontploffing gebracht «wa- terstoftuig» een zodanig geweld ontke tende dat zelfs zijn ontwerpers er ver steld van stonden. Volgens een woordvoerder wrvs de ontploffing meer dan tweemaal heviger dan deze van de eerste waterstofbom die op 1 November 1952 op de atol Eniwetok tot ontploffing gebracht werd. Volgens geruchten die hier de ronde doen vaagde de ontploffing het proef- eiland letterlijk van de aardbodem weg.. Deze nieuwe proef werd geno men op de Bikiniatol, 300 Km. ten Westen van Eniwetok, in de Marshall eilanden. Deze proefneming was de eerste uit een reeks die op het ogenblik in de Stille Zuidzee in het proefgebied van de commissie voor atoomenergie, ge daan worden. Er wordt gezegd dat er bij deze proef materialen gebruikt wer den die bij het experiment van 1952 ofwel' in het geheel niet, ofwel in ande re mengverhoudingen gebruikt wer- den. De hevigheid van de explotie schijnt heel wat beroering te 'hébben veroor zaakt en het is niet uitgesloten dat men gedwongen werd het programma voor de volgende ontploffingen uit de reeks te herzien. oOo— deze familie met alle eerbewijzingen, waarover zij kon beschikken. Meest al tijd was er een Morinière schepen, of gildemeester of kapitein der burger wacht. Onder Lodewijk XVI werd Gregorius Morinière lid der vergade ring van, de Notabelen en der Consti tuante. Toen hij zag dat deze laatste vere niging zich tegen den koning en de Kerk ging_Jceren, nam hij zijn ontslag en keerde naar Poitiers tot het ambte loos leven terug. Enige maanden later klaagde een jacobijn, dien Gregorius van den hon gerdood gered had, hem aan als aristo craat en liet hem voor de revolutionai re rechtbank brengen. Toen de president zidb veroorloofde den beschuldigde van Morinière te noemen, zeide Gregorius Neem mij niet kwalijk, burger, maar gij zijt hier om mij korter, niet om mij langer te maken. Ofschoon de Morinières er geen wa penschild op nahouden, bezitten zij toch een devies of zinspreuk, die op hun tafelzilver, op hunne rijtuigen en op de trouwringen hunner vrouwen ge graveerd is. Dit devies luidt «Aanzien gaa_t boven Rijkdom». Volgens een oud pekament uit den tijd van Frans I, en dat zorgvuldig in het familie-archief bewaard wordt, vroeg de beruchte Zwarte Prins, zoon van den koning van Engeland, aan Hugo Morinière, koninklijk notaris te Poitiers, een contract op te maken, dat enige onrechtvaardige bepalingen in hield; daar de notaris dit ronduit ge weigerd Ihad, meende de engelse prins zijne gewetenbezwaren door het aan bieden ener grote som gelds te over winnen; doch hij ondervond bij deze gelegenheid, dat het gemakkelijker is een leger te verslaan, dan over het ge weten van een eerlijk man te zegevie- ren. ((Aanzien gaat boven Rijkdom», antwoordde Hugo Morinière, en hij bleef bij zi^ne weigering volhouden. Om deze edele ongehoorzaamheid naar Rouaan gebracht, werd hij in het kasteel Gaillaird opgesloten, .waar hij na drie jaren van harde gevangen schap stierf. Sedert dat tijdstip hebben, de Mori nières het devies «Aanzien gaat boven Rijkdom» aangenomen. Zij hebben het voortdurend door een vlekkelooze eerlijkheid gerecht vaardigd. Ofschoon zij vier takken yormen en sedert langen tijd zeer tal rijk zijn, vindt men geen enkele Mori nière die aan de eer is te kort gescho ten. Dit verwonderlijke feit is onweder- legbaar. Dertig jaar geleden (had een Mori nière van den oudsten tak, anders ge zegd Morinière van Bauséjour, een proces tegen Michel Lanonnaille, een ingezetene van CLatellerault. Deze laatste die wist hoe gevoelig zijne te genpartij was voor alles, wat zijn fa milie betrof, gaf twee geleerden last, de griffies en archieven der gehele provincie Poitou na te snuffelen, ten einde er hot een of ander voor de Mo rinière mjpder eervol feit in te vinden. Dit onderzoek was echter tevergeefs, en Mr. Vantour, de advocaat van La- nonaille, kon ondanks zijn goeden wil, op de terechtzitting aan de wraak zuchtige gevoelens van zijn cliënt niet voldoen. Ik wil hiermeed niet Zeggen, dat de Morinières onfeij'baarder of minder aan MOND- EN KLAUWZEER HOGE KOSTEN DER INENTING Aangaande de .bestrijding tegen mond- en klauwzeer, verschaft het mi nisterie van Landbouw de volgende gegevens In 1952 waren in 2.549 aangegeven haarden, 39.783 dieren aangetast of verdachtaangetast te zijn met mond en klauwzeer. Een klein aantal runddieren die zich in de mond- en klauwzeerhaarden be vonden waren werkelijk door de ziek te aangetast, in de meeste gevallen wer den een of twee dieren van het bedrijf aangetast, de andere die geïmmuni seerd waren door een vroegere inenting hebben volledig weerstand geboden. In 1953 heeft de inenting tegen mond- en klauwzeer 35.846,150 fr. gekost. zonde onderhevig zijn dan andere mensen, doch het schijnt wel dat de Voorzienigheid over de leden dezer familie waakt om hen tegen te houden op het ogenblik, waarop zij, door zwak heid of hartstocht, ene daad zullen gaan bedrijven, die hun naam en hun geslacht onwaardig is. In 1767 werd Lodewijk Morinière, van den tak van Ducluzeau, door zijne schuldeisers vervolgd. De ongelukkige had vijf jeugdige kinderen, die als zij ne schulden zouden betaald zijn, in de uiterste armoede zouden gedom peld zijn, Gehoor gevende aan den raad van een meer bekwaam dan eer lijk rechtsgeleerde, was hij op het punt zijn veriïififéen °P zijne vrouw over te brengen, toen. hijr op het ogenbilk, waarop hij de pen oDnam om de acte te ondertékenen, plotseling kwam te sterven. De schulden werden, kapitaal en interest, tot den laatsten penning be taald, en het devies der Morinières ontving een nieuwe luister door de ar moede, waartoe de kinderen van den overledene vervallen waren. Ziehier nog een wonderlijker ge val In 1 804 had Victor Morinière, van den tak van Bellefontaine, door zijn hartstocht vervoerd, besloten een meis je te huwen, dat een naaste bloedver want van een der moordenaars van Lo dewijk XVI was. Tevergeefs smeekte hem zijne ganse familie, dat voorne men te laten varen; hij hoorde naar niets. D^ toebereidselen voor de bruiloft waren reeds gemaakt; de Morinières bedekten zich het gelaat van schaam te; de koningsgezinden van Poitu* wa-

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 2