Mannen met karakter- Mannen die spaarden. Feest van O. L, Vrouw ter Druiven te Aalst Verschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week BURELEN: Kerkstraat 9, Aalst - Telef.nr. 24.114 - P.C. nr. 881.72 - 11 Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. Zondag 21 Maart 1954 Nummer 23 I DE GAZET VAN AALST EN OMSTREKEN. t.„ VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) WAARHEDEN WAREN HET... In ons volks opvoedkundig praatje van verleden week hebben wij enkele waarheden naar voren gebracht en er gemoedelijk over gesproken met onze talrijke lezers en lezeressen... WAAR HEDEN, GEBORGEN IN GOUDEN SPREUKEN, luidde de titel van praatje.... Willen we vandaag even enkele GROTE MANNEN naar voren bren gen, ze belichten en er op wijzen waar aan zij, grotendeels althans, te danken hebben wat zij geworden zijn Die gedachte viel ons te binnen toen wij in het prachtig tijdschrift van de Algemene Spaar- en Lijfrentkas enke le dezer namen lazen en vernamen hoe het sparen 'tzij op rechtstreekse of op onrechtstreekse wijze er veel toe bijbracht om die mannen «groot» te maken Meteen is ons doel' te wijzen op de invloedrijke factor die het spa ren daarstelt inzake opvoeding en on derwijs onzer kinderen... 't Is rapper verteerd dan gespaard, zegt de, wijze volksmond, en daar is zeer veel waar heid mee gemoeid. DE ROTS EN DE CEDER... Het begint met een vertelling. Luis ter maar... en vertel ze verder aan uw kinderen Een Arabisch schrijver vertelt ons de dialoog die op zekere nacht gevoerd werd tussen een rots en een ceder van de Libanon. «Ik geef u steun en sterkte, sprak de rots; ik beveilig u tegen de winden die hier rondrazen; gij moet wel alle verstand verloren hebben om zo hoogmoedig en zo ondankbaar, steeds verder van mij weg te groeien, alsof de sterren u aantrokken, en zon der te vrezen dat de stormen u zullen vellen Och, ik heb mijn verstand niet verloren antwoordde de ceder, maar gij zijt wel dwaas, want gij schijnt zelf J gie en spaarzaamheid uit de armoe niet te weten dat ik uit mij zelf de losgewerkt. Het stoorde hem niet dat kracht pqt om zo omhoog te groeien, j men hem bespotte om zijn armoedige Lik druppeltje water heb ik zelf vero- verd en tussen uw spleten drijf ik mijn locomotief, was eveneens een zeer so ciaal voelend man en stichter van spaarkassen voor werklieden. Hij werd geboren in een mijnwer kersmidden waar zijn vader onder hard labeur met moeite zijn brood verdien de. Zeer jong nog werd hij getroffen door deze toestand en besloot hij zich omhoog te werken. Hij begon als las- tendrager. Door spaarzaamheid geluk te hij er in van zijn karig loon nog over te houden om boeken te kopen; toen had hij reeds op eigen hand leren le zen. Weldra voelde hij zich aangetrok ken tot de mekaniek, en zonder uitstel gaf hij zich dadelijk ten volle over aan het onderwerp van zijn belangstelling. Op dit terrein verzamelde hij de grote kennis van zaken die hem beroemd zouden maken, en die hem de bijnaam gaf van geneesheer der machines Step'heson bestreed ook het afcolisme onder de werklieden waarmede hij handelde, en het geld dat hij hen aldus deed uitsparen liet hij op een spaar boekje zetten. BENJAMIN FRANKLIN, is niet al leen gekend als staatsman, doch ook nog als een zeer verdienstelijke uitge ver, volksschrijver en drukker. In En geland, waar hij een tijd lang als druk kersgast werkte, kreeg hij van zijn ge zeilen de bijnaam De Amerikaanse waterdrinker oimdat hij geen bie: wilde drinken om te kunnen sparen Zijn opgang tot groot staatsman er industrieel dankte hij aan een var longsaf beoefende zelftucht, waarbij de matigheid en de arbeid een belangrijk aandeel hadden. Door het uitgeven van zijn. zeer gekende almanak De arme Richard is Franklin ook te beschou wen als een pionnier van de opvoeding tot het sparen. CARNEGE, staalkoning en multimil- lionnair, heeft zich eveneens door ener- wortels om er het voedsel in te zoeken, dat ik nodig heb. Losse woorden heb ben weinig vat op mij, rots. want ik ken mijn karakter, en al het geweld van de hemel, ontrukt mij enkel een zegelied. De aandachtige toeschouwer heeft weinig moeite om in het karakter van kinderen buitengewone gaven te ont dekken, die mits de nodige steun en ontwikkeling, kunnen medewerken aan "er n*et bemiddeld was en over zij n kleding, Hij wilde immer sparen om zijn ouders te helpen die tengevolge van hun uitwijking van Schotland naar Amerika zware geldzorgen hadden. Hij was het die hen bevrijdde van hun schulden. Ook ALBERT SCHWEITZER heeft volgens zijn levensbeschrijving. veel te verduren gehad van zijn klasgeno ten, omdat hij zeer eenvoudig gekleed ging. Maar toen dacht hij aan zijn moe Niet te vergeten op 11 April SPAAK BEDRIEGT HET KIEZERSKORPS Ge kent hem wel, eh, mijnheer Spaak De man, die te Parijs op de tribune van de U'MO, enkele weken nadat hij samen met de communisten had geregeerd, een donderende rede uitsprak waarin hij1 de spionnageme- thodes van de communistische partijen ontmaskerde... De man, die alle Gods lieve landen doorkruist, om Europa tot eenheid te brengen, om het hoofd te kunnen bieden aan het communisti sche gevaar... De man, tenslotte, die hoopt na de verkiezingen opnieuw de portefeuille van Buitenlandse Zaken in handen te krijgen, om de posities van België op het internationaal schaakbord te verdedigen... of te verkwanselen ge lijk een gewone uraniumijn. Djezelfde mijnheer Spaak is de gro te vedette van de socialistische partij in de huidige kiescampagne. En hij dondert in alle Belgische provincies over de 'brede opvf ttingen van de so cialistische partij, die openstaat voor alle standen en klassen, die niets heeft tegen de godsdienst, en die de kam pioen is van de verdediging der Wes terse christelijke beschaving tegen het communisme. Wat mijnheer Spaak natuurlijk niet vertelt, is dat hij zijn kiezers met al die schone firlanfijntjes eenvoudigweg bedriegt. Er is inderdaad in België slechts een enkele partij, die aan de vooravond der verkiezingen van 1 1 April onderhandelingen heeft aange knoopt met de communistische partij. Er is maar een van de traditionnelë Belgische partijen die er zich toe heeft verlaagd, in enkele provincies een ak koord te sluiten met de partij van het Kremlin, en zich tegenover de commu nisten heeft verbonden, candidaten voor te dragen die het vertrouwen van de communisten waardig zijn. Die partij is de socialistische partij van mijnheer Spaak. Het politiek bureau van de Belgi sche communistisoL T^irti,' iheeft het ordewoord doöigCgeven aan zijn mi litanten, in Luxemburg en in Limburg, de socialistische candidaten te steu- En de vriendjes van mijnheer OP DONDERDAG 25 MAART. Na de verwoesting van de Werfka pel in de Meidagen van '40 is het reeds de veertiende maal dat het feest van O L. Vrouw ter Druiven plechtig gevierd wordt in Sint Martinuskerk. Te 10 uur solemnele H. Mis met of fer. Te 1 8 uur plechtig Lof, sermoen en precessie met het beeld van O. L. Vr Al de leden van het Hoofdbestuur, van de Broederschap en van de Erewacht alsook alle devote Mariavereerders en alle oprechte Aalstenaars worden hier toe vriendelijk uitgenodigd. Nu meer dan ooit leeft ons volk in de zoete hoop 't volgend jaar het feest van O. L. Vrouw ter Druiven naar eeu wenoude traditie te kunnen vieren ir een splinternieuw Mariaheiligdom op de Werf. Giften ter uitrusting van de nieuwe Werfkapel worden dankbaar aanvaard ook op de postch. nr. 851.13, Broeder schap van O. L. Vrouw ter Druiven V.Z.W.D. te Aalst. Ter gelegenheid van dit feest willen we in enkele lijnen de dramatische ge schiedenis schetsen die de Werfkapel met Ihet beeld van O. L. Vrouw ter Druiven door de eeuwen heen heeft doorgemaakt. In het jaar 681 werd het Land van Aalst door een geweldige overstroming zwaar geteisterd. Alom heerste vernie ling en dood. De ontredderde en ver slagen Aalstenaars namen vol betrou wen hun toevlucht tot de heilige Moe der Gods, om door haar voorspraak van die wrede rampen verlost te wor den. Op de vloed kwam een hoop drui- ventakken aangedreven en. bleef stran den op de Werf. Op die ranken do'b berde een aardig lief Mariabeeld. Me eerbied' werd het opgenomen en me luister vereerd. Plots begon het water te zakken en keerde in weinige uren binnen de bedding vati do stroom te rug. Het was duidelijk, Maria hadF'haar kinderen gered van ondergang ei dood. Ter blijvende herinnerin Spaak zijn natuurlijk niet zo vies, om die liefdevolle tussenkomst van hun met met dankbaarheid die steun te lieve Hemelmoeder bouwden de dank Aalstenaars op de Werf het eerste de vorming van 'hoogstaande persoon lijkheden. Wanneer door gebrek aan speciale aandacht deze krachten verlo ren lopen of in de vulgariteit of de onverschilligheid van het midden, kun nen wij terecht zeggen dat deze schone belofte vernietigd werd door de schuld van hen die juist tot taak hadden deze te bewaren en te helpen uitgroeien. EEN DER MIDDELEN DAARTOE.... Het beoefenen van de spaarzaam heid en voorzorg is één van de midde len die geschikt zijn om deze karakter eigenschappen te ontwikkelen. Als school van de karaktervastheid, die de andere kwaliteiten doet open- bloeien, verwezenlijkt het sparen een educatief werk, vooral door de kinde ren te helpen in het ontwikkelen van hun eigenschappen. Het verheft hen boven het middelmatige, het maakt hen bewust van hun kunnen en van hun waarde, het geeft hen betrouwen en strevingen. MENSEN DIE ZICH OMHOOG WERKTEN... In de geschiedenis treffen wij vele voorbeelden »aan van mensen die, ook in de meest ongunstige omstandighe den, zich wisten omhoog te werken, zonder da£ zij hierbij van buiten af steun ondervonden, en die aldus aan ons allen lessen van standvastigheid gaven. Bijna al deze mannen met ka rakter beoefenden trouw de spaar zaamheid en hebben ze ook aan ande ren aangeprezen als middel om voor uit te komen in het léven. MANNEN VAN KARAKTER.. HIER HUN NAMEN... EN DADEN... Te hooi en te gras hebben wij hier enkele namen samengebracht. STEPHENSON, uitvinder van de won de moeilijkheden die anderen soms zeer zwaar vallen. Uit spaarzaamheid droeg de grote musicus LUDWIG VAN BEETHOVEN eel zorg voor zijn kleding. Wanneer bij thuis was droeg hij een afgedragen rok, om zijn gewone kleedij te sparen. GOETHE kwam, zoals bekend, uit een welstellende familie. Nochtans heerste in zijn eigen huishouding orde en spaarzaamheid. In zijn werken vin den wij velé uitspraken die de spaar zaamheid prijzen. De afgestorven Bondspresident var. Oostenrijk, KARL RENNER, had in zijn jeugd elke dag vier uur weg af te leggen om de school te kunnen bezoe ken. Stammend uit een kinderrijke fa milie, die het niet te bond had, nam hij deze moeilijkheid op zich en staal de aldus zijn karakter. Over JOHN WESLEY, de stichter van de sekte der Methodisten, wordt verteld, dat hij op een jaar nooit meer uitgaf dan 28 pond, dit niettegen- de zijn inkomsten gedurig stegen. De rest spaarde hij om uit te delen aan de behoeftigen. Ook mannen van andere religieuze gemeenschappen hebben bewust ge spaard, ja zelfs ascetisch geleefd, om zoveel mogelijk de naastenliefde te beoefenen. Wij verwijzen hier bv. naar de katholieke volksschrijver ALBAN STOLZ. Een schitterend voorbeeld echter is het leven van de MAHATMA GAN DHI. Zijn woord is wel de beste as- menvatting van dit artikel De mens is enkel dan echt mens, wanneer hij zich zelf kan beheersen, en zelfs dan nog enkel in zover hij zich zelf daadwerkelijk beheerst.» OPVOEDER. aanvaarden. Wat echter niet wegneemt dat dezelfde socialisten in hun verkie zingsmeetings vertellen, dat de C.V.P. lechts de meerderheid had verworven dank zij de stemmen van Hitler's vijf de kolonne. Ail heeft mijnheer Spaak te Parijs destijds onomwonden be kend, dat de vijfde kolonne van de Fuhrer slechts een groepje boy-scouts was, in vergelijking tot de vijfde ko lonne van het Kremlin, de communis tische partijen. De socialisten van 1954 weten dus wel zeer goed, wat ze aan de communisten hebben. Ze hebben er trouwens lang genoeg samen mee geregeerd. Wat het hele spelletje nog onver kwikkelijker maakt, is de dubbezinnige houding, door de liberale partij in de ze kwestie aangenomen. In Luxemburg en in Limburg hebben de liberalen im mers een cartel afgesloten met de so cialisten. De communistische steun komt dus tenslotte ook onrechtstreeks de door de liberale doeleinden in die porvincies ten goede. Het blauwe hoofdkwartier acht het evenwel niet nodig, klare wijn te schenken. Liever dan aan het cartel een einde te maken - wat een geste van eerbaarheid zou zijn gebaren de liberalen van krom men haas, verbranden zij al hun prin cipes om electorale voordelen, en spe- 'en ze meer in het bedrieglijk spelletje, dat alleen de ondermijners van 's lands onafhankelijkheid ten goede kan ko men. We kiezen op 1 1 April een Belgisch Parlement en geen halfiMoskovitische Komediantenrevue. En daarin is geen olaats voor rode en blauwe figuranten van het Kremlin, al verduiken ze hun spel nog zo goed als burgemeester Spaak. L. B. Mariaheiligdom. 't Was het eerste 'be dehuis van de streek, het kapelleke van O. L. Vrouw ter Druiven. Oorlogen en revoluties hebben de kapel in de loop der tijden veel doen lijden; menigkeer werd ze geplunderd onteerd of verwoest. Doch telkens i: ze met nieuwe en grotere iuister herre zen ter ere van Maria en tot fierheid van het Aalsterse volk. Zo werd ze in de IX eeuw door de Noormannen verwoest en platgebrand maar bij de eerste inval van de Bar baren hebben devote kinderen het beeld van O. L. Vrouw in veiligheid gebracht. Ruim 500 jaar woedde die storm van vervolging, plundering ellende; ons volk was uitgeput en ve armd. Eerst in 1 1 8j is er in de kronijken spifoak van een kerk een heel eind van de Werf en eveneens toegewijd aan O L. Vrouw. Onder de regering van Lodewijk Van Male overvielen de Gentenaar; de stad Aalst en staken die grotendeels in brand. (1360). De kerk ging even eens in de vlammen op. In 1362 loeide in t Aalsterse weer om een geweldig orkaan dat heel de stad onder water zetten. Spontaan dachten de mensen terug aan de mira kuleuze bescherming van 681Met •JV0ir k?ROn men geld in te zamelen er m H 63 werd een nieuwe ruime kape1 gebouwd, ongeveer midden de Mo lenstraat. Dit heiligdom heeft eeuwen en bloe dige revoluties getrotseerd, onder an dere de Beeldstorm onder de re^e ring'van Filips II (1566) de inval _fn en plunderingen van de stad door de Spanjaarden (1576-1582) de DIOCESANE BEDEVAARTEN VAN HET BISDOM GENT NAAR LOURDES. MARIAAL JAAR. 7 treinen met verschillende reiswegen van 14 tot 22 Mei. van 21 tot 29 Juni. van 16, 17,18,19 tot 25-26 Juli. van 2 tot 10 Augustus. Prijzen en inschrijvingen: Mevr. Van de Kerckhove-Cercelet te Aalst of bij onze plaatselijke afgevaardigden. bloedige kerkvervolging door de Geu zen 1562). Door de jaren werd de kapel oud en bouwvallig, herstellen was niet meer mogelijk, ze telde toen 418 jaar. Na herhaalde aanvragen en smekingen verleende Jozef II van Oostenrijk aan het stedelijk magistraat de toelating de bouwvallig verklaarde kapel af te bre ken en te herbouwen. (1782). Onmiddellijk sloeg men de Kanden aan t werk en nog he'zelfde jaar ver- reês een ruimer en schoner heiligdom waar.n op September met een luister rijk feest het genadebeeld van O. L. Vrouw werd getroond. Weerom rezen zware donkere on weerswolken In 1 792 heeft het los breken van de beruchte Franse revo lutie het heiligdom weerom gesloten. Op een nacht hebben devote Maria- kinder^n toen de kapel volledig ont ruimd en t beeld bij de geburen, ver borgen. Op 1 7 April 1804 tekende Napo leon een bevel waarin hij toestond de kapel van O. L. Vrouw ter Druiven voor de Eredienst te heropenen. Op 5 Augustus was gans de stad in feestge waad. Alle Aalstenaars vergezelden processiegewijs al zingend en biddend het beeld dat terug ging bezit nemen van zijn 'heiligdom, t Was een grootse criomftocht, een openbaar eerherstel. Toen verleende Mgr. de Bisschop van Gent de toelating om jaarlijks op 25 Maart, O. L. Vrouw Boodschap, in de kapel op plechtige wijze het feest van O. L. Vrouw ter Druiven te vieren met een solemnele H. Mis en plechtig Lof gedurende heel het octaaf. Zo groeide 25 Maart tot een grootse «Ka pe 11e kekermis» waaraan niet alléén gans de stad maar ook gans het Land van Aalst deel nam. z Sedert 11363 werd om de vijftig jaar op luisterrijke wijze het jubileum ge vierd. Buitengewoon was vhet vijfde eeuwfeest in 1863. Vele Aalstenaars herinneren zich nog duidelijk Let jubelfeest van 1913; het machtig mysteriespel «de Hemelkonin gin» in de Katholieke Werkmanskring, de heerlijke iVlanacantate met 800 deelnemers op de Grote Markt, de Pontihcaie Mis door Mgr. Stillemans opgedragen in de Molenstraat nabij de Werf, de prachtige historische stoet en s avonds de toverachtige verlichting en het machtig vuurwerk op de Den der. Met reden mogen de Aalstenaars er fier op gaan. Hjer wil ik eerst nog een hulde brengen aan de Vaartkapoenen die op I I Juli 1903 de Erewacht van O. L. Vrouw ter Druiven hebben gesticht, met het doel de oude gebruiken onze Heilige Moeder ter ere opnieuw in 't leven te roepen en meer luister bij te zetten. Oorlog 't is oorlog klonk het op Vrijdag 10 Mei 1940. Onmeedogend zaaiden vijandige vliegtuigen over on ze vredige dorpen en steden paniek, vernieling en dood. Diezelfde namid- te kwart voor zeven uur werd on ze stad gebombardeerd. Molenstraat en Werf hadden het hard te verduren en op Zaterdag 18 Mei stonden die in lichte laaie. Aan blussen viel niet te denken, de Dender was intussen tijde lijke gevechtslinie geworden. Zo is de Werfkapel met gans de inboedel waar in het kostbaar beeld van O. L. Vrouw ter Druiven in de vlammen opgegaan. Onmiddellijk werd voor een nieuw beeld gezorgd dat op 25 Maart 1941 in St. Martinuskerk werd geplaatst en gewijd. Daarmee is de Werfkapel nog altijd spoorloos verdwenen. Doch sedert eni ge tijd leven de Aalstenaars op hoop. Na de bevrijding werd alles in 't werk gesteld om aan de nieuwe kapel te Sérakei^, een lijvig dossier werd op- ;emaakt, plannen ontworpen, bestu deerd en ingediend, en dan kwam het er op aan geduld te hebben. Verleden jaar heeft het Ministerie van Wederopbouw aan de kapel voor rang verleend voor wat betreft de oor- logschade en thans zijn die credieten toegekend. Hoop doet leven, en we leven op hoop dat nu eerstdaags de Werfkapel zal herrijzen, machtig, schoon en groots, Maria ter ere. Gans de Aalsterse bevolking richt zich tot de Heren van het Stadsbestuur om alles in 't werk te stellen opdat te gen volgend jaar de nieuwe kapel op Wff zou prijken als een symbool van Mariale fierheid en van innige ge negenheid voor de machtige Hemelko ningin. »N VAARTKAPOEN.

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 1