iesamssHseiBasasasaHa MINIATUREN POEZIE ALS GETUIGENIS. Het blijkt eens te meer dat de Noord- Nederlandse verachting, waarvan Rloos in zijn aartsvaaeriijk-ibescher- mende en tegemoetkomende corres- ponden tie met buysse en Vermeylen weleer ae zo welsprekende tolk was, nog niet geluwd is. iM. Van de Pias, die o.m. het grote nadeel had, bij het ver schijnen van zijn eerste dichtproetjes odor een mdhtvol-applaudisserend bewonderd en aangestaard te worden, die weliswaar verzen schrijft die wij graag waarderen en die ons onlangs nog verraste met een fijne bloemlezing «011- gerijmde rijmen«, heeft van een aan- j val op Lievens Kens' poëzie gebruik j gemaaKt om al diegenen die in Vlaan deren aan 'het geiuigenisvers of aan wat hij verkeerdelijk het gemeenschaps vers noemt, geloven, eens flink de huid vol te scheiden. Wel schijnt hij iets te voelen voor een debat over de vraag of men getuigen moet of niet in de kunst. Maar angstvallig verzwijgt hij de stellingname die daarin de zijne zou zijn. Wij kunnen aanvaarden dat hij niet elk woord van Lieven Rens «Ze ven Eclogen» kan onderschrijven, dat hij als Noord-Nederlandse jongere, die in niet zo'n sterke mate de aandrift naar het absolute bezit, sommige ver zen van Rens wel wat te exclamatief vindt, maar laat hij dan in s hemels naam toch de bundel als geheel met aanvallen. Want deze bundel staat als religieus bezinningsproduct en als alge hele artistieke inleving in het tijdsge beuren zo hoog, dat de doorsnee N-Ne- derlandse literaire lawaaimaker er nau welijks de toppen van raden kan. Ze ker, hij is niet de weergave van het iet wat zoeterig sentimentalisme en de nau welijks hall katholieke erotiek waaraan deze zich in verzen althans gratig prijs geeft. Lieven Rens is niet het tranerig poète maudit-type dat trots alles de goegemeente te epateren zoekt. En vooral is hij wel zo onafhankelijk van een of andere Linie-pater (het woord is van Van der Plas) dat hij zo maar riet op bevel de waarheden van het geloof zou samenrijmen.... daarvoor is 'hij te bewust artistiek. Trouwens in Vlaanderen zijn de nationale dichtop- drachten lang niet zo talrijk als in het noordelijk deel van ons taalgebied. De Vlaamse dichters slaan zo maar niet aan het dichten omdat een poëtisch kiemvrij hoger staatsbeambte juist een dergelijk onderwerp wenst behandeld ~té zien Dat de vlaamse ceatieve rich ting onomwonden voor de katholieke ethische en dogmatische waarheden uitkomt zonder dat deze openhartig heid de vormgeving schaadt, schijnen PAUS PIUS XII ZENDT WAARDEVOLLE ROZEN KRANS aan DAPPER MEISJE Paus Pius XII heeft een waardevolle rozenkrans, als beloning aan de kleine Lucia Casagrande uit Scurelle (Italië) doen geworden. De H. Vader maakte de reden voor deze beloning als volgt bekend «Sinds zij in Januari 1953 haar moe der verloor, heeft zij de leiding der huishouding op zich genomen.Zij zorg de voor haar vader, de oudere broers en haar twee kleine zustertjes zonder daarbij haar schoolplicht te verzuimen. Bij de vervulling van haar plichten zelfs ernsiige smalers als M. Van der Plas niet te willen erkennen. Dat ze vooral niet vergeten dat het oprecht religieus bewustzijn van een Brumng en een Smit de zuivere kern is van waaruit deze dichters bezielingsvol en oprecht een aesthelisCn renouveau aan- dierven. Als ze dan toen uit V laanderen geen raad ontvangen willen, dat ze dan bij deze dichters eens trachten te beseffen! wat een godsdienstig en ethisch bewuste poëzie in hun land wor den kan. Intussen mogen ze ons niet kwalijk nemen, dat we in de Zeven Eclogeni) van Lieven Rens een wegwij zer zien voor een nieuwe, ruime,Vlaam se, religieuze poëzie. Deze verzen zijn in hun oorsprong zuiver en blijven in hun, uitdeinende wijsheid picturaal en accuraat. Men vindt er niet de pueriele zolder ontgoochelingen waarmee een Claus, een Kouwenaar en andere vinkenogen hun kladboek volper nen, maar de he vige omtoeringen, de grootse bewo genheid van een als genade aangevoel de scheppingsdrang, die zich hopend en vreugdevol uitstort in een vol en so noor rythme. Wat cle Vlaamse voor standers van het geluigenisvers betreft, hoeven ze niet bang te zijn. De dicht kunst van Hadewych en Gezelie was getuigend en hield daarom niet op groots te zijn. Integendeel. Getuigenis is voor de poëzie al even weinig gevaarlijk als ademhaling dit is voor het spreken. Ademhaling alleen volstaat niet om tot spreken te komen, men moet woorden vormen en derhal ve zijn monstand beheersen. Zo moet .een dichter er zich ook voor hoeden, met het getuigenis in de poëzie genoe gen te nemen. Een gedicht blijft als zodanig een aestetische aangelegenheid Als men het aesthetische prijsgeeft be landt men bij vader Cats dan wordt wat men neerschrijft dreunerige moralisatie. Maar eens dat de getuige- ns om het met Persijn te zeggen «aesthetisch verantwoord» is, dan rriag ze nog zo fel op de voorgrond treden, niets kan de poëzie die er in aanwezig is vernietigen. Men zal een getuigend gedicht dan zelfs meer waarderen dan een cynisch twijfelzuchtig gedicht. Want tenslotte spelen in een christelijk- critische appreciatie de ethische waar den een belangrijke rol. Een mens kan zich nu eenmaal niet van zijn geweten ontdoen, ook niet als hij verzen beoor deelt. Ofschoon het poëtisch gehalte niet nooidzakelijk evenredig is met de diep-humane ontroeringen of inzichten die bij de conceptie van het gedicht voorzaten, toch kunne* ze positief bij dragen tot de onvervangbare schoon heid die het gedicht vertegenwoordigt. GODFRIED CAMPHORST. heeft zij zichzelf dermate vergeten dat zij thans in een rustoord moest worden opgenomen De H. Vader heeft insgelijks een geldsom aan de familie van de kleine Lucia doen geworden. 0O0 RADBÖ3PEL OVER MGR BERMIJM Donderdag 27 Mei, feestdag van O. H. Hemelvaart, zal in de reeks «Vlaan deren zendt zijn zonen uit», via het N.I. R., te 20 u. 10, een radiomontage worden uitgezonden getiteld Mgr. Bermjjn, apostel van Mongolië DE HANDELSBETREKKIN GEN TUSSEN BELGIIE EN KONGO DYNAMISCHE AANWEZIGHEIDSPOLIi IEK NOODZAKELIJK Op een bijeenkomst van de Raad van Beheer van de Belgische Dienst voor Buitenlandse Handel, heeft Baron Breinai, bestuurder van het kantoor van die dienst in Belgisch Kongo en Kuanda-Urundi, een uiteenzetting ge geven over de handelsbetrekkingen tussen Belgie en de kolonie. De spr^Jcer legde de nadruk op de idee, dat de wisselwerking tussen het bedrijfsleven van de beide landen op de Kongolese markt voortdurende te genwoordigheid vergt van de Belgische ondernemingen en de Beroepsvereni gingen waarin zij zijn gegroepeerd. Een ü.nige en vaste band tussen de indus trie en de Kongolese markt zou tot stand kunnen komen door de oprich ting in de schoot vani de ondernemin gen en van de beroepsverenigingen van diensten, die zich zouden specialiseren in de studie, de prospecue en de per soon! jke kontakten met de koloniale markt. Een dynamische aanwezigheidspoli tiek is onontbeerlijk, zo zei baron Breindl nog, vooral nu de konkurren- ten van Belgie in de kolonie hun in spanningen vedubbelen en er handels vertegenwoordigingen vestigen met een talrijk ondernemend personeel. Het staat vast, zo voegde hij er aan toe, dat het zenden van nijverheids- en handelsmissie naar Kongo het beste middel is om onze landgenoten er toe te brengen zich voor de koloniale markt te interesseren. Nu het bezoek van de Koning is aangekondigd ben ik overtuigd dat dergelijqe belangrijke missies baat zouden trekken uit de geestdrift, ge wekt door de komst van de VorsL. En dat zij overal met levendige sympathie en met de wens om tot konkrete resul taten te komen, zouden worden ont vangen. Mocht het ondanks de dringende voorstellen van de dienst en de steun van het ministerie van Economische Zaken niet mogelijk blijken de be- drijfsgroepenngen en 'hun leden er toe te brengen dit jaar een of twee mis sies naar l£ongo te zenden, dan zou men kunnen overwegen, naar aanlei ding bv. van de internationale jaar beurs van GtnVcTin Septemger e. k. 15 tot 20 van de voornaamste importeurs van Kongo en Ruanda-Umndi, voor zitters van de meest aktieve kamers van koophandel, ambtenaren van de koloniale pers naar Belgie te doen ko men. Tot besluit beklemtoonde baron Greimdl nog het grote economische be lang van de koloniale hulpbronnen voor de Belgische produktie. 0O0 HET EERSTE IVULLIGEN VOOR DE ARBEIDERSKERK CHRISTUS-KONING» BEREIKT Naar verluidt heeft de inschrijvin: voor de Arbeiderskerk van Christus Koning» die te Gent zal opgericht wor den ter gelegenheid van de jubelfees ten van het 'Algemeen Christelijk Vak verbond, haast het eerste millioen be reikt. 0 P DE TWEESPRONG DOOR ELEANOR FARNES Geautoriseerde vertaling van D. L. Uyt den Bogaard. 2de Vervolg. Het gesprek kwam op Judy s dag, op de meubelen, die ze gekocht had den en op de gebeurtenissen van, de afgelopen dag. Maar de eers.volgende dagen kwam de naam van Simon Sheh fort zo dikwijls op de lippen van haar zusters, dat Judy bij voorbaat al een hekel aan de man kreeg en besloot hem bij de tenniswedstrijden niet te ont moeten. Toen Donald opbelde en vroeg, wanneer ze de gordijnen konden ophangen, zei ze onmidellijk Dinsdag en ze bracht haar zusters tot wanhoop, door die dag direcl na de lunch weg tq gaan, zonder te weten wanneer ze weo* thuis zou komen. Die Dinsdag werkten Judy en Do nald onafgebroken door, tot de huis houdster hen in de namiddag thee kwam brengen. -Ik weet werkelijk niet waarom je je voor mij zoveel moeite geeft, zei Donald, toen ze hun thee dronken. Da. is nu eenmaal mijn vriend lijke aard, zei Judy met een glimlach. Zou je het voor iedereen doen vroeg hij. Wel, niet voor iedereen. We' voor iedereen, die ik aardig vind. Dat is een teleurstelling. En ik dacht nog wel, dat ik in een bevoor rechte positie verkeerde. Ik geloof, dat je wel een beetje bevoorrecht bent. Ik ben doorgaans een wanhoop voor vreemden. Verlegen weet je. Maar tegenover jou was ik he lemaal niet veriegen hoewel ik je dat eigenlijk niet moest bekennen. Verlegen Jij Onzin. Ik heb nog nooit iemand ontmoet, die zo vrij was als jij. Hier is nog een kop thee. Je zult wel uitgehongerd zijn, want je hebt helemaal niet gegeten. Donald bracht Judy die avond in zijn wagen terug naar huis. We hebben de koe bij de horens gevat in dit huis, zei Judy, die Donald het vertrek van haar vader had uitge legd. We houden feestjes en organise ren onze eigen tenniswedstrijden. Je moet ook eens komen. Ik begin morgen te werken bracht hij haar in herinnering. En heeft een hardwerkende dok ter nooit eens een middag vrij Niet vaak, zei hij. Maar ik zien, wat ik doen kan. Judy ging naar binnen en kwam tot de ontdekking, dat haar zusters erg boos op haar waren. Ze hadden de hele middag op haar zitten wachten en in de veronderstelling, dat ze in ieder ge val voor het eten ihuis zou komen hadden ze Simon Shelfort uitgenodigd en Jim en Polly Westerfield, en het keukenmeisje was woedend geweest, dat ze eensklaps zoveel extra-werk kreeg en ze had gemopperd dat er de laatste tijd zoveel veranderd was. Het zou me helemaal niet verba zen, zei Cynthia, als ze onstag nam. O nee, zei Anna. Ze weet, dat ze een gemakkelijk leventje heeft. Maai het is Judy's schuld, dat ze van streek is Judy heeft ons niet eens opge beld, dat ze weg zou blijven. En ieder een heeft gevraagd, waar ze eigenlijk KAN KANKER DOOR MIDDEL VAN RADAR OPGESPOORD WORDEN Een spoedige en gemakkelijke op- sponng van kanker door middel van radar behoort thans tot de werkelijk heid. Geleerden, die hieraan een speciaal onderzoek gewijd hebben, verklaarden dat de eCno van geluidsgolven met ho ge frekwentie op 4 1 proefnemingen 38 maal het verschil aantoonden tussen kwaadaardige en goedaardige gezwel len. De geleerden verklaarden met ae gebruikelijke omzichtigheid dat 't «ra dar-echoproces «de spoedige ontdek king en diagnose van qthegelmatighe den in de weefselstruktuur mogelijk maakte, en wel in een zo vroeg stadium dat 'het van waarde kan zijn bij de kan- :erbestrijding.» Voorlopig oeperken zij zich tot de beginstadia van kanker jn de bost, het spijsverterin.jSsteisel, -de baarmoeder hals en de voorstanderklier. Deze orga nen kunnen door geluidsgolven met ho ge frekwentie bereikt worden. XwG HEEL WAT TE DOEN Uit hun onderzoek is gebleken dat goedaardige tumors zwakkere echo s *even dan normaal weefsel, terwijl de echo van kwaadaardige gezwellen sterker was. Ze beklemtoonden dat het bestaan der gezwellen vaststond voor men de radarproeven uitvoeorde en dat «tot dusverre nog geen bepaalde werden gedaan om nog met bekende kankeraandoeningen te ontdekken. Ze hebben evenwel instrumenten ge bouwd voor het onderzoek van toegan kelijke inwendige organen en over dit onderzoek «zal te gepasten tijde verslag uitgebracht worden. Ze voegden er aan toe dat de be staande apparaten en methoden nog dienen verbeterd, vooraleer ze voor het opsporen van kanker kunnen aan gewend worden. «Heel wat verbeteringen op gebied van acoustiek en electronica is nog vereist vooraleer kan uitgemaakt wor den of zeer kleine concentraties van abnormale weefsels» in het lichaam van buitenuit door radar zullen kunnen op gespoord worden. 0O0— TWEEDE KLAS WORDT AFGESCHAFT SN REIZIGERSTREINEN MET INGANG VAN 1956 De internationale spoorwegunie heeft besloten met ingang van de zomer dienstregeling van 1956 in de interna tionale zowel als in de binnenlandse treinen van de aangesloten landen een van de drie klassen in de reizigerstrei nen op te heffen. De klas die zal ver dwijnen is de tweede met dien ver stande, dat er een eerste klas zal zijn die qua comfort en prijs, in grote trek ken met de bestaande tweedeklas over eenkomt. De nieuwe eerste klas zal echter slechts zes zitplaatsen per coupé tellen. De huidige derde klas zal na het invoeren van de nieuwe maatregel tweede klas heten, en zal acht plaatsen per compartiment tellen. Zoals men weet is de 1 ste klas thans voor de binnenlandse diensten zowel in België als in Nederland afgeschaft. WERVING VAN RIJKSPERSONEEL EXAMEN VOOR TECHNISCH INGENIEUR Door het Vast Secretariaat voor werving van het Rijkspersoneel wordt, :n de loop van de maad Juli een verge lijkend examen ingericht, dat hetzij m het Nederlands, hetzij in het Frans kan afgelegd' worden, met 'het oog op de toelating tot de proeftijd van twee tech nische ingenieurs (één Nederlandstali ge en één Franstalige) bij de Techni sche Dienst van de Algemene Directie van het Middenstandswezen. Voor nadere inlichtingen kunnen de belangstellenden zich wenden tot het Vast Wervingssecretariaat, Belliardstr., 1 0, te Brussel, waar de aanvragen om deelneming gesteld op het daartoe bes.emde formulier, dat door de post kantoren wordt afgeleverd uiterlijk op 25 Juni dienen toe te komen. was. Waar ben je eigenlijk geweest Judy Ik ben bij Donald geweest om hem te helpen de gordijnen op te han gen en de meubelen in te ruimen. Het was verbazend interessant werk. On der ons gezegd, we hebben er een heel gezellig huisje van gemaakt. En jullie bimon Shelfort interesseert me werke lijk geen cent. Magnetische mannen laten me koud. Gewoonlijk vinden ze mij ook niet overvloeiend en toeschie telijkheid. Anna en Cynthia keken elkaar aan Straks gaat ze er nog met een plat telandsdoktertje vandoor, zei Anna. HOOFDSTUK III Judy liep volkomen tevreden langs het landweggetje. Het was die midda: broeiend heet geweest maar nu, tegen de avond, was een koele wind op ge stoken. Ze had met Donald thee ge dronken in zijn nieuw ingerichte huis en ze hadden zichzelf gelukgewenst met het succes van hun inrichting. On getwijfeld zou Donald haar naar huis gebracht hebben, maar zijn werk aan het sanatorium was een week tevoren aangevangen en nog voor hij zijn thee genutttigd had, werd hij al weggeroe pen. Judy vond de wandeling naar huis werkelijk heerlijk en ze was blij, dat ze de gasten misliep, die daar ver zameld waren voor de tenniswedstrijd. Hoe iemand op een middag als deze kan gaan tennissen, begrijp ik niet, zei ze, en ze dacht met dankbaar heid aan de koelte van Donald's kleine veranda. Wonderlijk, zo snel als ze el kaar hadden leren kennen. Ze voelde zich prettig in zijn gezelschap en ze wist, dat hij van het hare genoot. Ze OQO DE STAND DER WERKLOOSHEID VERMINDERING. Tijdens de week van 9 tot 18 Mei werden er per dag gemiddeld 1 16.749 ten volle werkbekwame volledig werk lozen gecontroleerd, onder wie 71.064 mannen en 45.685 vrouwen. Tegenover de vorige week wordt een vermindering waargenomen met 5.865 ten volle werkbekwame werklozen. Deze merkelijke vermindering be treft voornamelijk de landbouw (cam pagne van het bietenhakken) en de bouwnijverheid, verder wordt een lichte stijging van de bedrijvigheid in de takken kleding, voeding en metaal verwerking opgetekend. Er werden 14.404 volledig werklo zen (11.119 mannen en 3.282 vrou wen) gecontroleerd die wegens een neming van 'hun lichamelijke geschikt heid «gedeeltelijk werkbekwaam» zijn, alsrnede 40.876 volledig werklozen (26.654 mannen en 14.222 vrouwen) die, voornamelijk wegens hun leeftijd als «moeilijk te plaatsen» beschouwd worden. Verder werden er tijdens dezelfde week wegens toevallige of tussenpozen- de onderbrekingen van het werk, per dag gemiddeld 56.706 (39.219 voor de mannen en 1 7.487 voor de vrou wen) dagen van niet-tewerkstelling op getekend. Tegenover de vorige week wordt eén vermeerdering waarggenomen met 18.0l00 dagen. De werkonderbrekingen in de vol gende steenkolenmijnen zijn de voor naamste oorzaak van deze stijging a) In al de steenkolenmijnen van het Kempisch bekken (twee dagen, waar door ongeveer 34.000 arbeiders getrof fen werden, wegens een technnsch in cident hebben bovendien ongeveer 1.000 arbeiders nog een derde dag niet gewerkt) b) In een steenkolenmijn van het bekken in het Centrum (twee dagen waarbij ongeveer 4.5010 arbeiders be trokken waren)x c) In twee steenkoolmijnen van het bekken van Bergen (twee dagen onge veer 9.500 arbeiders). d) In een steenkolenmijn van het bekken van Luik (vier dagen, wegens een technisch incident, ongeveer 400 arbeiders) spraken over van alles en, nog wat, bo mend op de gemakkelijke manier van goede, oude vrienden. Judy was zich bewust, da ze van haar bezoeken aan Donald genoten had en dat die de leeg te, ontstaan door het vertrek van haar vader gevuld hadden. Nee maar, dacht ze eensklaps verbaasd, ik heb Vader helemaal niet "zo erg gemist als ik ge dacht had. Ze had het eind bereikt van de haag, die huis en tuin omgaf en, hier bleef ze staan. Ze voelde er niets voor om langs de oprijlaan naar binnen te gaan en al de gasten tegen, te komen, die mis schien juist op punt van vertrekken stonden. Ze wist een weggeLje door de haag, tussen het struikgewas en de bloemperken door en zo naar de ach terkant van het huis. Het duurde niet lang of ze was het huis vrij dicht gena derd, nu nog slechts aan het oog ont trokken door een paar grote rhododen drons. Ze kon het glanzende koetswerk van een auto zien en even kwam de vraag bij haar op, van wie deze wagen was, want het was een grote, dure wa gen, die Judy nog nooit eerder gezien had. En terwijl ze de prachtige, glan zende wagen stond tq bewonderen, hoorde ze stemmen in de oprijlaan. Drie mannen liepen in de richting van de auto. Een van hen was Jim Wester field, een tweede Ralph Sidling, aan wie ludy altijd een grenzeloze hekel had gehad, maar de derde man had ze rog nooit eerder gezien. Hij was van middelbare grootte, goed gebouwd en zag er op het eerste zicht uit vond Judy alsof hij veel aandacht en tijd a?n zijn lichamelijke fit-heid besteed- de. Hii had glad zwart haar, dat plat op zijn hoofd geborsteld was. Hij had zwarte, of in ieder geval heel donker bruine ogen dat kon Judy van uit haar observatiepost niet duidelijk zien. Zijn hele manier van optreden sprak van zelfvertrouwen en had iets van een superioriteitsgevoel, dat Judy ergerde. Dat moet de veelbesproken Si mon Shelfort zijn, dacht Judy en nam de man scherp op, om te ontdekken wat er zo aantrekkelijk aan hem was. Toen ze dichterbij kwamen, kon Ju dy hun gesprek duidelijk verstaan. Dat is allemaal heel mooi, zei Simon Shelfort, maar als we gaan zijn jullie samen met een meisje en ik hang er maar zo'n beetje bij aan.Fleb je daar al aan gedacht Judy is er toch ook nog, zei Ralph grijnzend. Ik begin aan het bestaan van die Judy te twijfelen, zei Shelfort. ik heb haar nog nooit gezien. O, Judy bestaat heus wel, zei Jim. En ik heb Anna al een hele tijd geleden gevraagd of ze met mij naar het dansfeest wilde gaan. Jij mag je Anna hebben, lachte Simon, en ik zal er geen traan om laten als Ralph Cynthia neemt. Dan blijf ik over met de geheimzinnige Judy, maar een onbekende grootheid heeft een mogelijkheid van opwinding in zich. Hoe is ze O Judy, zei Jim, is een best meis je. Dat zegt niet veel, zei Simon en opende het portier van de wagen. O, je zult heus geen moeite met haar hebben, lachte Jim en Judy perste dreigend haar lippen op elkaar. O, ik ben er helemaal niet zo ze ker van, dat hij haar zal aan kunnen, zei Ralph. Judy is zo gemakkkelijk niet. Simon hield 'het achterportier open

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 2