VLAAMS ECONOMISCH Vb HBO ND Mmm Op de Jaarlijkse Vergadering van, het V.E.V. op 23 Mei jl. werd het woord gevoerd door dhr. Vlerick, Pro fessor aem de Gentse Universiteit. We laten hier een uittreksel uit zijn uiteenzetting volgen Prof. Vlerick, die ook in Sambridge en in de Ver. Staten heeft gestudeerd, begon zijn uitvoerige uiteenzetting met een treffende schets van de Amerikaan se economische expansie. Sinds 1939 verkeert de wereld in een periode van economische expansie gekenmerkt door uitbreiding van de productie in ver band met de gelijktijdige verhoging van de consumtieniveau's. De Ver. Staten met een bevolking van 6van de wereldbevolking, 7% van de aardoppervlakte en 1 3 van de wereldproductie, is de bruto pro ductie sedert vóór de oorlog bijna ver dubbeld voor een bevolking die 22% talrijker is dan vóór de oorlog en een reël inkomen dat gemiddeld sindsdien 50%> hoger is gestegen. In België en in alle geïndustrialiseerde landen is de expansie ook duidelijk merkbaar, zij het dan ook in veel geringer mate dan in de Ver. Staten. Onze bevolking is slechts 5 hoger dan vóór de oorlog, niettemin is onze productie thans ca 25% hoger. Met een vierde steeg ook het gemiddeld reëel loon en het globaal nationaal inkomen. De stijging van het uitvoervolume be draagt 30%, deze van de invoer iets minder. De schaduwzijde is echter dat 1 5 van onze beschikbare arbeids krachten ongebruikt blijven, proportie die ongeveer 25% bedraagt voor de Vlaamse gewesten afzonderlijk be schouwd en slechts 7% voor Wallonië. Dit behcht het regionaal onevenwicht in de Belgisce economische ontwikke ling. Onze goederen en diensten zoudën met 35 t.h. stijgen indien deze 25 t.h, werkloosheid van de Vlaamse gewesten zou in de productie ingeschakeld zijn. In de verleden eeuw was Vlaande ren als het ware de onuitputtelijke men- ssnreserve die Wallonië en Noord- b rankrijk met goedkope arbeidskrach ten voorzag. Deze uitwijkingsbewe ging is sedert jaren reeds tot veel min dere proporties 'teruggevallen. Niette genstaande een groot deel der Vlaamse werklieden als grens- of seizoenarbei ders of werkforensen, builen hun woon plaats, in soms weinig menswaardige voorwaarden, werk gaan zoeken, blijft het tekort aan werkgelegenheid uiterst groot. Een programma van economi sche expansie moei dan ook op de eer ste plaats .er op gericht zijn deze onge bruikte produotiekraczucn, de 5 0.000 volledig werkloze arbeiders uit Vlaan deren in het productieproces in te scha kelen. De oplossing van dit probleem kan niet worden gezocht in een verhoging van de mobiliteit der arbeiders, die reeds maximaal is; evenmin in een nieuwe massale uitwijkingsbeweging. Maatregelen van. resorptie der werk loosheid door openbare werken en ge- gemeente-initiatieven, kunnen, zeker ontwikkeld. Om de kwaal in haar oor zaak te bestrijden, dient echter eeni be sliste politiek van localisatie der nijver heid ingevoerd. Wallonië heeft reeds een tekort aan arbeidskrachten en de Brusselse agglomeratie is reeds relatief te sterk ontwikkeld. De nieuwe inves teringen moeten naar Vlaanderen geo riënteerd. Ook nieuwe nijverheidstak ken moeten daar tot stand komen. Spreker legde vooral nadruk op de activiteit van de gemeenten om de werkloosheid die steeds lokaal is, op te lossen. Een tweede middel tot eco nomische expansie ligt in de verhoging der productiviteit, welke een geschikt algemeen klimaat van progressistische geesteshoudng veronderstelt. Een bezwaar tegen groter tewerk stelling zijn de ho^e lonen. Niemand denkt er terecht aan te verlagen.Maar Nederland en Engeland hebben er dé voorkeur aan gegeven lagere lonen en lagere prijzen te handhaven en zijn er aldus in geslaagd echter niet helemaal groter tewerkstelling te bewerken. Re latief lage lonen trekken meer investe- ringe j aan, ook uit het buitenland waar voor Nederland het bewijs levert door dë vele Amerikaanse Zaken die aldaar werden opgericht. Een ander bezwaar tegen groter te werkstelling is- de veiligheidstendens onzer ondernemers en van onze lande lijke bevolking die wel veel geld ver garen maar het niet aan nieuwe inves teringen willen bes eden. Er is ten vierde te weinig weten schapsonderzoek in onze nijverheid. Maar dit moet tot de Europese grenzen uitgestrekt worden. Ten vijfde staat een vermindering van de bouwactiviteit voor de deur. Er moesten ook naar het voorbeeld van de Engelse Regering «development areas» worden bepaald. Er werden daar industrieparken en gronden door de re gering aangekocht. De reoriëntering van onze nijver heid' moest ook aangedurfd worden, vooral door uitschakeling van onren dabele kolenmijnen. Verder moet onze productiviteit worden verhoogd «we must mend or end». Door deze productiviteit is de Amerikaanse arbeider ertoe gekomen per auto te rijden en onze arbeider met zijn fiets. Ten laatste en vooral moes-1 ten we meer aan handelsexpansie den ken. De Amerikanen stellen nu als laatste snufje de «marketivity» boven de «productivityMaar weerom moes ten we daartoe kunnen komen lot een standardisering van onze productie op Europese schaal, tot een ware Europese integratie en geen schijn daarvan. oOo KOLONIALE LOTERIJ Ziehier de uitslagen van de 8e tran che der Koloniale Loterij waarvan de trekking Zatrdag te Spa plaats had Winnen 3l/0 fr. de biljetten eindi gend met 4. Winnen 5ü0 fr. dë biljetten eindi gend met 25. Winnen 1 .b00 fr. de biljetten eindi gend met 747, 000, 207, 743, 548. Winnen 2.500 fr. de biljetten eindi gend met 399. Winnen 5.000 fr. de biljetten eindi gend met 7625, 6951, 8944, 4308, 2907. Winnen I O.'O'OlO fr. de biljetten ein digend met 3194, 2093 4739. Winnen 2b.000 fr. dë biljetten eindi gend met 2 700, 4568. Winnen 50.0001 fr. de biljetten ein digend met 7204. Winnen lbO.OOO fr. de biljetten ein digend met 58395, 34532, 1 7866, 80572, 81745, 23009, 13097, 08305. Winnen 250.0'00 fr. de biljetten ein digend met 59161. Winnen 500.0000,' fr. de biljetten 296179, 161625. Winnen 1.000.000' fr. de biljetten 3004 07, 194420, 439474, 395601, 326742, 44151 1. Winnen 2.000.000 fr. de biljetten 196185, 379055. Winnen 5.000.000 fr. de biljetten 253150, 305306. oqo Een GRIEZELGESCHIEDENIS OP DE TWEESPRONG DOOR ELEANOR FARNES Geautoriseerde vertaling van D. L. Uyt den Bogaard. 4 de Vervolg. Ze kozen een film uit en gingen kaartjes halen. Judy had het heel goed naar haar zin en ze was blij, dat ze in gezelschap van tante Kathleen was. 1 oen de voorstelling afgelopen was, besloten ze samen te gaan l'hee drinken en ze stonden juist voor de ingang van de bioscoop naar een taxi uit te zien, toen tante Kathleen eersklaps Judy's arm greep. O, Judy, daar heb je Simon Shel- fort. Hij is een heel interessante man. Ik zal hem aan je voorstellen als we hem te pakken kunnen krijgen. Judy wilde net protesteren, dat ze Simon Shelfort kende er er helemaal niet op gesteld was hem opnieuw te ontmoe.er, toen tante Kathleen zijn aandacht al getrokken had. Judy werd aan hem voorgesteld en ze verwachtte niet anders of 'hij zou zeggen, dat ze e kaar kenden. Maar hij begroette naar ui ter.-. I beleefd op een manier, als of hij haar nog nooit gezien had en toen hij hoorde, dat ze van plan waren thee te gaan drinken, stelde hij voor me; her. mee te gaan. Tante Kathleen was or middellijk een en al geestdrif tiff. S.mon sprak meer tot tante Kath leen dan to. Judy. Tante Kathleen, die altijd aan Judy s toekomst dacht, be gon te vertellen over de wonderbaar lijk mooie stem van 'het meisje. Is het werkelijk zei hij geïnte- ÜSTGIF1E VAN NIEUWE LENING OM DEZE VAN 1944- 1945 TE CONSOLIDEREN De minister van Financiën zal einde Juni, een lening uitgeven bestemd om de lening van l 944-1 954, welke op 15 Augustus vervalt te consolideren. De intekenaars zullen de keuze heb ben tussen een afschrijving na 5 jaar en een na 20' jaar, of een onmiddellijke terugbetaling voor hen die geen van beide vorige formules aannemen. Na 5 jaar zal de prijs van uitgifte 99,5 belopen, met een intrest van 3,75 t.h. na 20 jaar zal de prijjs van uitgifte 97 belopen, met een intrest van 4,25 ten honderd. oqo VOOR DE REIZIGERS NAAR ZWITSERLAND Door de Zwitserse Dienst voor Toe risme te Brussel wordt medegedeeld dat de deviezenreglementering tussen België en Zwitserland werd gewijzigd. Voortaan mogen de in Belggië wonende kinderen die zich als toerist naar Zwit serland begeven, per maand over 1500 Zw. fr. of checks beschikken. Vroeger was dit bedrag 800 Zw. fr. De behandeling van de begroting van de Rijkswacht in de Kamer geeft geen aanleiding tot een grondige be spreking. De politiek moet er niet mee gemoeid gaan. Dit jaar echter vondt de socialist Juste toch de gelegenheid om aan zijn collega's een gjiezelgeschiede- nis op te dienen. Hij had inderdaad ontdekt diat er bij een brigadecomman dant van de rijkswacht herhalingen ge houden werden van een kerkkoor Dhr Juste drukte zich als volgt uit «De liberale burgemeester van een geT meente, die ik niet noemen zal, schreef aan de corpsoverste van de rijkswacht, dat hij de houding betreurde van een brigade-chef, houding die de betrekkin gen met de burgemeester ten zeerste bemoeilijkte. Die brigade-chef was een zeer actief C.V.P.-militant. Dan volgt het bewijs dat hij een mi litant is van de C.V.P. «Bij hem thuis werden herhalingen gehouden door het kerkkoor en de gezangen kon men bui ten horen. 'En bij die persoon stond de moto van de brigade Wij zien Jj^U^^band tussen een moto en een motet en nog veel minder tussen moto, motet en C.V.P. Dit bleek ook uit het antwoord van de generaal Godefroid, corpsoverste van de rijks wacht Uit een onderzoek is geble ken dat de brigade-chef vrij opvallend zijn godsdienstige gevoelens ten toon spreidde maar dat van hem niet kon gezegd worden dat hij een politiek militant was. STATISTISCH RIJKSPERSONEEL Op 30 Juni en 31 December van elk jaar, gaat de Dienst van algemeen be stuur over tot een telling van het per soneel der verschillende ministeriële departementen, terwijl het Nationaal Instituut voor de Statistiek, met behulp van individuele buletins, om de twee jaar een omstandige statistiek inricht van de personen die op de rijksbegro ting betaald worden, aldus de Eerste minister in het «Bulletijn vragen en Antwoorden». Op 31 December 1953 was het bur gerlijk personeel van de ministeriële departementen als volgt verdeeld (het personeel der kabinetten vreemd aan de administratie inbegrepen) Diensten van de Eerste-minister 259; Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Handel (het personeel der ambassades ter plaatse aangeworven, inbegrepen) 1.645; Binnenlandse Zaken (gewestel. gemeentelijke ontvangers, inbegrepen) 1.915; Financiën; 19.600; Justitie (het administratief personeel der rechtban ken niet inbegrepen) 3.288; Lands verdediging (burgerlijk personeel) 6.581; Openbaar Onderwijs (het on derwijzend en wetenschappelijk perso neel niet inbegrepen) 3.869; Kolo niën 499; Economische Zaken en Middenstand 2.617; Landbouw 1.967; Volksgezondheid en gezin 2.047; Arbeid en Sociale Voorzorg 1.150; Openbare Werken, en Weder opbouw 10'. 160; Verkeerswezen 27.131. Het totaal bedraagt dus 82.727, of: geen rekening gehouden met het bur er lijk personeel van Landsverdedi ing 76.1 46. IN HUN EIGEN DEMAGOGIE GEVANGEN De Gentse socialist De Sweemer, een der klassieke brulapen van de Kamer, had voor de ontbinding een amende ment bij dë. begroting van Pensioenen ingediend, er toe strekkend het bedrag van de burgerlijke en geestelijke en militaire pensioenen te verhogen van 3.368.730,000 fr. op 3,968,7301,000 fr. Hij voorzag evenwel geeni inkoms ten om de bijkomstige 600 millioen te dekken. De vorige week kwam. de begroting van Pensioenen ter behandeling in de Kapi>-. Sedert het indienen van het amendement De Sweemer is er echter iets veranderd. Er is een andere ver antwoordelijke minister. Dhr De Swee mer vond dan ook niets beter dan te verbranden wat hij een paar maand te voren aanbad en zijn amendement in te trekken. Hij had echter buiten de C.V.P.-ers De P^epe en Jaminet gerekend, die zijn amendement eenvoudig overnamen en de stemming bij naamafroeping eisten. De Kamer beleefde toen het vermake lijk schouwspel dat de socialisten het oorspronkelijk amendement De Swee mer verwierpen terwijl de C. V. P. er voor sLemde. De ouden van dagen kun nen het thans best stellen zonder de ge zamenlijke verhoging van 600 millioen niet waar, heren socialisten oOo ZE MOETEN NOG HUN STIEL LEREN oOo— DE STAND DER W1R K LOOSH EID resseerd en keek het meisje aan. Je weet 'heel goed, dat het zo is, zei Judy boos. 1 ante Kathleen keek haar verbaasd aan. De mar* probeert grappig te zijn, zei Judy. Hij hoorde me zingen op het concert van de Westerfields. 'U herin nert u mevrouw Westerfield toch nog wel en haar hartstocht voor liefdadig heidsconcerten Hij was op het laat ste. Simon keek haar lachend aan. Je bent, sinds we elkaar leerden kenr.en zo grof tegen me geweest, dat ik je een kans wilde geven helemaal opnieuw te beginnen. Maar grofheid chijnt in je aard te liggen. O nee, Judy niet, protesteerde tante Kathleen. Judy is altijd vriende lijk tegen iedereen. Niet tegen mij, verzekerde hij haar. Dan ben ik zeker een uitzonde ring. Dat is een heel goed teken, zei tante Kathleen en keek hem glim lachend aan. Zo zei Simon en glimlachte te rug. U denkt dat dit misschien een mas kerade is voor een genegenheid voor mij Toen lachten ze allebei, maar Judy was nog steeds boos en aan de thee zat ze er zwijgend bij. Toen ze opstapten, gaf ze te kennen, dat ze regelrecht naar de trein wilde gaan. O, maar breng je mij dan niet eerst naar de trein riep tante Kath leen uit. Ik vergis me altijd in de sta tions en het zou de eerste keer niet zijn, dat ik inj een verkeerde trein stapte. We zullen u samen brengen, bood Simon aan. Desniettemin vraagt dhr Juste welke maatregelen ten overstaan van de be trokken brigade-commandant zullen getroffen worden want voor hem zijn godsdienst en politiek koekoek één zang. Dhr Juste werd nejtes uitgelachen op de C.V.P.-banken. Hij is secretaris van de Kamer. Moest de secretaris van een doodgewone boerengemeente der gelijke feiten aanklagen, men zou hem voor een halve gare aanzien Als mijnheer Shelfort u brengt, zei Judy, verkeert u in heel goed gezel schap, Dan kan ik onmiddellijk naar mijn eigen trein gaan. Judy Tante Kathleen keek zo verontwaar digd, dat Judy onmiddellijk capitu leerde. Dus gingen ze samen tante Kathleen naar de trein brengen en toen die vertrokken was, 'keek Simon Judy met een glimlach aan. Je raakt me niet kwijt, zei hij. Dat schijnt zo, zei Judy ver moeid. Nu ga ik met je mee om te zor gen, dat jij niet in de verkeerde trein stapt. Zo dom ben ik niet, gaf ze hem te verstaan. Trouwens, mijn trein is al weg. De volgende gaat pas over twee uur. Maar dat is geweldig. Dat geeft me de gelegenheid, je mee uit dineren te nemen, voor je teruggaat. Dank je. Ik zou er niet aan den ken, zo n belangrijk personage van zijn tijd te beroven. Kom, Judy, laten we de strijdbijl begraven. Ik weet pjet waarom er een strijdbijl is, maar dat vertel je me mis schien nog wel eens. Ga mee dineren en ik zal proberen er achter te komen, waarom je zoveel aanbidders hebt. Ze ging met hem mee. Hij was een van die personen zo zeldzaam in 'erkelijkheid en zo veelvuldig in ver halen die met kellners kunnen om springen. Met een glimlach of met een optrekken van zijn wenkbrauwen, kon hij gedaan krijgen wat hij wilde. Judy merkte dit met een lichte verbazing op. Hij bestelde een uitstekend diner en Judy genoot er van. Toen ze hun kof- Tijdens de week van 23 tot 30 Mei werden er per dag gemiddeld 109.224 ten volle arbeidsgeschikte volledig werklozen gecontroleerd, onder wie 65.439 mannen en 43.735 vrouwen. Tegenover de overige week wordt een vermindering waargenomen met 1.251 ten volle arbeidsgeschikte volle dig werklozen. Die vermindering kwam voornamelijk tot uiting in de takken landbouw en bouw. Er werden 14.672 volledig werklo zen (i 1.368 mannen en 3.304 vrou wen) gecontroleerd die wegens een afneming van hun lichamelijke geschikt heid «gedeeltelijk arbeidsgeschikt» zijn, alsmede 40.55 1 volledig werklozen (26.065 mannen en 14.486 vrouwen die voornamelijk wegens hun leeftijd als moeilijk te plaatsen beschouwd wor den. Verder werden er tijdens dezelfd* week wegens toevallige of tussenpozen de onderbrekingen van het werk, per dag gemiddeld 49.309 (29.138 de mannen en 20.171 voor de vrou wen), dagen van niettewerkstelling op getekend, tegenover de vorige week wordt een vermeerdering waargeno men met 4.701 dagen. Die vermeerde ring is grotendeels te wijten aan het feit dat verschillende ondernemingen in aansluiting met de feestdag van O. L. H. Hemelvaart waarop niet gewerkt werd, ook stillagen op Vrijdag 28 en Zaterdag 29 Mpi, dit was namelijk het geval in de textielbedrijven in Noord- Frankrijk waar talrijke Belgische grens arbeiders werkzaam zijn. fie dronken, leunde Simon in zijn stoel achterover en keek 'haar aan. Vertel-me eens, Judy, zei hij luchtig, hoe kwam je er bij, het zingen er aan te geven O weer dat zingen Waarom moet iedereen toch over mijn zingen beginnen Ik weet niet waarom iedereen het doet, maar ik doe het, omdat ik er belangstelling voor heb. Ik wil eenvoudig geen carrière maken. Daar steekt niets bijzonders in. Wel, ik vind toch van wel. Waar om ben je dan eigenlijk begonnen met les te nemen -Onder de druk van mijn vader. Mijn familie was van menigg, dat ik voor de grote opera bestemd was. En toen ik begon te zingen, was ik nog te jong om veel invloed te kunnen uitoe fenen op de beslissing. Maar ik ben nu oud genoeg om zelf mijn beslissingen te nemen en mijn vader is hertrouwd en heeft andere dingen aan zijn hoofd. Het spijt me werkelijk voor hem, want hij had zijn zinnen er op gezet, maar waarom moeten ouders altijd weten wat het beste is voor hun kinderen Het is niet normaal, om niets te doen als je een stem 'hebt zoals jij. Judy haalde haar schouders op. Eerlijk gezegd, geloof ik niet, dat ik zoveel succes ^ghad zou heb ben als iedereen beweert.En soms denk ik wel eens dat Signor Tavani 'het ook begrepen heeft. In ieder geval maakte 'mj helemaal niet veel drukte, toen ik hem kwam zeggen, dat ik geen les meer wilae nemen. Hij zei, dat ie je hart er in moest leggen en als je je hart niet volkomen m je zingen legde, zou je Het zijn niet wij die het zeggen, maar 'net was dh Kamiel Huysmans, voorzitter van «de Kamer, die het zei op een vergadering van de socialistische groep «Heren, ge moet nog leren u te gedragen als leden van de meerder heid. Ik zeg dit in 't bijzonder voor de hh. Van Eynde en De Sweemer die bij iedere gelegenheid' brullen alsof de ho mogene regering nog aan het bewind was. Het is thans een socialist die Eer- ste-Minisler is en een socialist is voor zitter van de Kamer. Het spelletje moet gedaan zijn Het is de vorige week gebleken dat niet alleen de hh. Van Eynde en De Sweemer maar de ganse linkse groepen hun stiel van kamerleden in de meer derheid nog moeten leren.Op het ogen blik dat tot de stemming over de afge handelde begrotingen jjioest overge gaan worden, verliet de C.V.P. de zit tingzaal.. Er waren zoveel linkse ver- kozenen, die thuis gebleven waren of de atmosfeer van het koffiehuis verko zen boven deze van het parlement, dat de Kamer niet meer in getal was en tot de stemming niet kon overgegaan wor den. De zitting moest reeds te 1 6 u. ge heven worden. Tijdens de homogene regering was de C.V.P.-meerderheid in de Kamer uiterst gering. Het was voldoende dat een lid afgevaardigd werd naar de Verenigde-Naties en een ander lid ziek was, opdat de meerderheid in gevaar was. Desniettemin is het uiterst zelden voorgekomen dat een stemming moest hernomen worden. De linksen met een veel aanzienlij ker meerderheid hebben reeds bij dé eerste voorgenomen stemming aange toond, dat velen onder hen wel maan delijks de parlementaire vergoeding wensen op te strijken, maar geen het minste begrip hebben van de eisen ge steld aan de partijen die samen de re gering gevormd hebben nooit een groot zangeres worden. Dus dat was dat Hm. Simon zweeg een tijdje en bleef over haar nadenken. Dus je wilt er werkelijk niets meer aan doen. Je wilt je 'hele leven lang in een klein provinciestadje blijven, met een van de plaatselijke Lothario's trouwen en een saai leventje leiden Ik zou het slechter kunnen tref fen, zei Judy. Ik had het niet van je gedacht, zei hij kalm. Ik verkeerde in de me ning, dat je een meisje was, dat iets wil de bereiken in haar leven. Hij bracht haar naar 't station en zete haar op de trein. Geef me een seintje als je weer in de stad komt, zei hij. Dan gaan we weer samen lunchen. - Dank je, zei Judy en hij lachte zacht. Heb je voor jezelf al het besluit genomen, dat zoiets je niet meer zal voor komen vroeg hij. Als je zo goed mijn gedachten kunt lezen, behoef ik je helemaal niets meer te zeggen, antwoordde ze hem. Hoe het ook zij, Julia, ik geloof niet, dat je me zo gemakkelijk zult kwijt geraken, als je denkt. Op de terugweg, in de trein, zat ze aan hem te denken. Ze probeerde aan andere dingen te denken, maar tot haar ergernis gingen haar gedachten steeds weer terug naar hem. Hij was verwaand vond ze. Als een man eenmaal de re putatie heeft dat hij onweerstaanbaar worden de vrouwen verliefd op hem zonder zich te realiseren of hij werke lijk wel zo onweerstaanbaar is als wordt beweerd, dadht ze.

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 2