MINIATUREN IN KORT BESTEK De invloed van het milieu op de mens komt op saillante wijze tot uit drukking in het werk van de Engelse schrijfeer JANE AUSTEN, die in 1775 als dochter van een predikant werd ge boren. Z-ij kreeg een verzorgde opvoe ding. Het onderwerp van haar romans kreitst altijd om de landelijke midden stand, vervallen adel, enz... Volgens mij bepaalt deze influentie ook de kleur van haar romanschilderingen. Er is m.i. soms een zekere eentonigheid (opge let men verwarre hier niet met verve ling, die dodelijke verveling, die ons een boek ergens in een verloren hoek doet gooien maar een, eentonigheid in de zin van eénkleurigheid, van be perktheid. Heel curieus nochtans is het leit dat de belangstelling voor deze schrijfster in Engeland steedis in cres cendo is gegaan. Haar werk wordt1 ook tot het klassiek patrimonium van de En gelse letterkunde gerekend. Deze taam dankt zij aan de treffen de uitbeelding van karakters vooral van het vrouwelijk karakter. Ze bereikt die sterke vertolking door het schetsen van kleine gebeurtenissen en trekken uit het meest dagelijkse leven. Wie zich daarvan wil overtuigen leze «1 rots en Vooroordeel» -(Pride en Prejudice I 1 3 en het onlangs mog door Het Spectrum te Utrecht op de markt ge brachte werk «Meisjeshoofd en Meis- jeriiarfc» (Sense and Sensibility). W. Scott zei van haar «Djeze jonge da me bezit het meest verbazend talent, dat ik ooit ontmoet 'he'b om d'e kron kelwegen van gevoelens en karakter doorheen het gewone leven te be schrijven.» •jV Een figuur die tot op ziekere hoogte met J. Austen kan vergeleken worden en die «omstreeks» die tijd leefde is de Nederlandse schrijver JACOB VAN LENNEP (1802-1868). Hij is het type van een welopgevoede en geestige gent leman. (Humor ontbreekt ook niet bij Austen.) Het meest amusant en lees baarst toont J. Van Lennep zich in Fer dinand Huyck, verschenen in 1840. (Jongste uitgave eveneens van Het Spectrum.) Dat Van Geel voor ons ge slacht nog bewaard bleef, is te danken aan schrijvers intelligent, fijn- genuan ceerd en geestig proza. AlEEXIS CARREL is de schrijver van het bekende boek l'Homme, eet lnconnu». (De Engelse titel luidt Man, the Umbnpwn)Et werd door de hier boven aangekondigde uitgeverij een Nederlandse tekst bezorgd. Waarom men die titel omgedoopt heeft in DE ONBEKENDE MENS blijft miji een vraagteken. Die titel gaat eenvoudig weg niet. Hij klinkt ook niet. Waarom niet zoals in het brans en het Engels dezelfde omschrijving gebruikt emi dus geschreven: «De Mens, die ombekende.» Nu tot daar toe. Missdhien is het al niet nodig A. Car rel, die buitengewone wetenschaps mens, voQr te stellen. Een aantal van zijn onderzoekingen zijn voor de mo derne geneeskunde van fundamentele betekenis geworden o.a. zijn vindingen op het gebied van wandbelhandeling en weefseloverplanting. In 1936 slaagde 'hij erin samen met Charles Lindbergh, de oceaanvlieger, om belangrijke orga nen voor onbepaalde tijd buiten het lichaam in leven te houden. Hij stierf m 1944 Nu, geen vrees, hoor, dat ik u een wetenschaps werk kom aanbeve len. Carrel, de geleerde en de denker, de man die bij het zien van een mira kel in Lourdes zijn prosativistische op vattingen afzwoer, schrijft vele dingen, die ook een gewone lezer met interesse met weetgierigheid zal vervullen. Zijn boek is opgedragen aan allen, wier da gelijkse taak bestaat ini het opvoeden van die komende generatie, de vorming en de leiding van het individu. Aan on derwijzers, hygiënisten, artsen, geeste lijken, sociale werkers, politice, bedrijf- leiders, enz... en ook aan huismoeders. Laurens van der Post, die in Zuid- Af rika geboren werd, schreef in het Engels een boek, getiteld' Het Avon tuur in, het Hart van Afrika Het gaat hier natuurlijk om een, expeditie in Afri ka, maar de sdhrijver bekommerde zidh vooral om het mysterie te lidhten over een land dat bedekt is met een vreemde aantrekkingskracht, ik wil hier geen be spreking geven van dit boek maar al- leen suggeren hoe de auteur staat te genover de zilrn van de onderdompe ling in het avontuur». Wanneer hij op een nadht in een vliegtuig over Afrika reist, schrijft 'hij «Het is pas dan dat «ij de indruk hebt een reis te maken in de meest volstrekte zin van het woord.. Want een reis naar een bestemming, welke deze ook moge zijn, is een reis binnen in zichzelf, juist zoals een wer velstorm in zich het onbeweeglijk mid delpunt draagt waarin hij zal uitwoeden gedurende die ogenblikken denk ik niet enkel aan de afstanden die ik afge legd heb, maar ook aam deze die ik in mijzelf heb afgelegd, stil, zonder vriend zonder haat en aan de lange weg die mij nog te doen blijft vooraleer de ha ven binnen in mij en van mijn reis te bereiken. Voor de denkenden, de innerlijk le vende mens is een reis wat meer dian een zidh vermeien in steeds wisselende landschappen; deze is een tocht door de landen van zijn eigen hart. En deze beschouwingen gaan onge veer ook op voor de werken van Joseph Conrad, van geboorte Pool maar die in het Engels schreef. (Liet eigenaardi ge in het geval Conrad dat ook wel de moeite waard is om 'het hier te citeren is, dat hij heel zijn leven lang hinder had wanneer hij Engels moest spreken, maar dat hij zidh daarentegen als een waarachtige meester ontpopte van de Engelse vtaal. Als zedeles men moet nooit wanhopen Conrad immers geeft meestal in zijn verhalen over de zee, gebundeld in «MENSEN EN DE ZEE», om er zijn eigen beschouwingen in te kunnen de biteren. Het verhaal ia hem dus eerder een aanleiding. Voor de grote schrij vers is het verhaal an-sich steed's aan leiding geweest, waint waar het werke lijk om gaat is in de zichtbare dirgen het onzichtbare aan te duiden. In hel Mei-nummer van 'het tijd schrift «Weal Vlaanderen» worcHt' de uitslag bekendgemaakt van d'e poëzie prijskamp voor Maria-gedidhten. Zes didhters weiden bekroond. De eerste prijs gilng naar de priester-dichter An ton van Wilderode, die zowat de pu blieke viiand wordt van de didhters, die in een poëzie-tornooi een paim willen komen kapen. 0 P DE TWEESPRONG DOOR ELEANOR FARNES Geautoriseerde vertaling van D. L. Uyt den Bogaard. 6de Vervolg. 1 En wat voer jij hier uit vroeg Anna. Geen 'boiek, niets Ik zat te peinzen, zei Judy en keek hen lacheiryd1 aan. 'Een jong meisje heeft het recht niet te zitten peinzen, tenzij ze verliefd is, zei Simon streng. Neen Wel, missdhien ben ik verliefd. Werkelijk Drink je een glas droge sherry mee Ja, graag. En heb je vanmiddag gevlogen met Anina Ja. Anna, hij wendde zich om en keek t meisje met een stralende glim- ladh aan, is een geboren piloot. Met haar zou ik te,n allen tijde de lucht in durven gaan. Anna glimladhte terug. Die twee passen goed bij elkaar dacht Judy. Een cent voor je gedachten, zei Anna. Niet te koop, antwoordde Judy en schudde het hoofd. Ik wil altijd weten wat ze denkt, zei Anna tegen Simon, als ze eensklaps midden in een gesprek aan het dromen «gaat. Maar zwijgzaamheid! is een van Judy's gebreken. Gebreken vroeg hij. Ja, want het lokt een enorme ze- nuwadhtigheid bij anderen uit. Bij mij, bijvoorbeeld. Al mijn nieuwsgierigheid blijft onbevredigd. Anna, hoe zit 'het met die sher ry's O ja,, ik zal ze zelf gaan halen. Ik zal je helpen, bood Simon aan. Nee, ik ben zo terug. Anna verliet de kamer en Simon bleef naar Judy staan kijken. Ze ver droeg zijn nieuwsgierige blikken zo j goedl en zo kwaad als ze kon, tot hij I begon te spreken. I Mag ik je verzekeren, dat je er heel charmant uitziet in dat kledingstuk met al die knopen I Dat is een tuinbroek, gaf ze hem te verstaan. I Het heeft iel'.» Gretchen-achtigs en het past precies bij jfe. Je weet je schoonheid heel natuurlijk naar voren te brengen. Eensklaps begon Judy te lachen, een i heldere vrolijke lach. j Mijn schoonheid', zei ze. Simon glimlachte ook en hij was net van plan een ridderlijke opmerking te maken, toen hij eensklaps inzag, dat Judy werkelijk geamuseerd was. Hij 1 glimlachte niet meer en keek haar on- derzoekend aan. Hij begreep, dat ze zichzelf niet als knap beschouwde. Si- I mon boog zich eensklaps over Judy heen en legde zijn hand op die hare. Ju dy keek hem verschrikt aan, rich even wel bewust van 't feit, dat rijm hand sterk en slank was. Je bent een heel aardig meisje mijn Julia, zei hij. Zullen we een vre desverdrag betekenen) Judy wist niet wat ze hem moest antwoorden. Ongetwijfeld zou ze 'het volgende moment ja gezegd hebben, al was 't alleen maar om er van af te zijn, als Anna niet juist met de sherry bin- Ik citeer hier een strophe uit 'het be kroonde gedicht «Assumptio» «Tweeduizend jaar geluk konden U niet de wereld van beneden doen vergeten, de stortzee van het memslijk leven schiet met scherpe zoutkristallen van verdriet nog ailija langs 'Uw moederlijke rede.» JOACHIM TUILHOFF. oOo JONGEREN VRAGEN DE AANDACHT Bij hel einde van een schooljaar, moeten duizenden jongens en meisjes eem besluit nemen dat van beslissend belang is voor hun verder leven. Meerderen onder hen verkiezen, na rijp overleg met de ouders en ma raad pleging van de hiervoor bevoegde diensten, verder te studeren, hetzij in het gewoon middelbaar 'hetzij in het technisch onderwijs. De meesten wellicht wensen onmid dellijk de weg in te slaan naar de fa briek of het atelier. Dat betekent ener zijds dat het er voor deze jongeren op aankomt het juiste beroep, en de meest passende betrekking te vinden; ander zijds dat er zovele iongens en meisjes ter beschikking van de arbeidsmarkt worden gesteld', uit welke reserve de werkgevers zullen putten om aan de noodwendigheden van het bedrijf in zake personeel te voldoen. Noch het ene, noCh het andere mag aan. 'het toeval overgelaten worden; de inzet immers is te belangrijk en voor de jongeren en 'hun ouders, en voor de werkgevers. De candid'aat-arbeider (ster) zou namelijk die betrekking moeten kunnen bekomen, die het meest met zijn (haar) Wensen; geschiktheid! en> bekwaam heid overeenstemt, opdat langs de ar beid om, de totale ontplooiing van rijn (haar) persoonlijkheid, bekomen wordt. Het kan en mag de werkgever niet onverschillig latein, zonder de minste waarborg, om het even welke jongere in dienst te nemen. Zo niet loopt hij het risico tot menigvuldige afdanking en wederaanwerving te moeten, over gaan, ten koste van de goede gang en het rendement van het bedrijf. Dit probleem is aan de aandacht van de Rijksdienst voor Arbeidsbemid deling en Werkloosheid, die in alle Ge westelijke Bureau's een dienst «Plaat sing van en Beroepsvoogdij over de jonge arbeiders)' heeft opgericht, niet onlsnapt.""^" Deze dienst streeft er naar de jonge ren te bemiddelen, in overeenstemming met de 'hogervermelde criteria, reke ning houdend met de uitspraak van, een door hen vrij gekomen Bureau voor Beroepsoriëntering en met de toestand van de arbeidsmarkt in het gewest. Hij volgt de jongeren verder op, en gaat in nauwe samenwerking met d'e ouders en de werkgevers na of de be middeling als geslaagd mag beschouwd worden, of indien eventueel een nieu we tussenkomst noodzakelijk of wen se lijk is. Het zal derhalve de ouders en de werkgevers niet ontgaan dat de plaat sing en de opvolging van de jongeren zoals die door de Rijksdienst voor Ar beidsbemiddeling en Werkloosheid wordt opgevat grote diensten kan be wijzen. Opdat de R.V.A.W. echter zijn op dracht oordeelkundig zou vervullen moet hij kunnen rëkenein op de inte grale medewerking van; de werkgevers. Wat waar is, voor de arbeidsbemidde ling van de volwassen werkaanvragers, is ook waar voor deze van de jongeren Indien de werkgevers tijdig en regelma tig hun vraag naar jonge arbeidskrach ten aan de Bureau's overmaken, zullen deze in slaat zijn met gunstig gevolg de bemiddeling oriënteren volgens d'e noodwendigheden van de gewestelijke nijverheid. De jongeren (en 'hun ouders) en de werkgevers kunnen zich derhalve in volle vertrouwen wenden tot de hier onder volgende Bureaus, waar een toegewijd personeel kosteloos te hun ner beschikking staat. AALST, Keizerlijke Plaats 1 7b, tel. 226.91. GERAARDSBERGEN, Lessense- straat, 132. Tel. 517. NINOVE, Burchtdam. Tel. 52. nengekomen was. Simon ridhtite zich op, iniet in 'het minst uit het veld geslagen. Maar Judy was boos op hem, want ze wist heel zeker, dat ze een grijs van geamuseerd heid om Anna's mond had geziem. Je blijft toch zeker eten, is het niet vroeg Anna even later. Hoe kan dat nu? Tenslotte wordt van me verwacht, dat ik bij de Wester- fields op bezoek zal gaan en ik heb gis teravond pas bij jullie gedineerd. Ik zal hen opbellen. Ik ben nog maar net begonnen om met je te 'bo men. Wel, als jij die verantwoording neemt. Natuurlijk, zei Anna opstaand. Ik zal hen onmiddellijk opbellen. De Westerfields deden alsof ze ver schrikkelijk verontwaardigd waren en ze zeiden, dat ze Cynthia als gijsze- laarster zouden houden. Je moet je dus maar alleen amu seren, gaf Anna hem te verslaan, ter wijl wij boven rijn om ons te verkle den. Je vindt wel kranten en boeken of je kunt die tuin in Jopen. We zullen pro beren, ons in recordtijd te verkleden. Toen ze naar boven gingen, gaf An na Judy een arm. Hij is eien aardige man, die Si mon, zei ze zacht. Mm, zei Judy vaag. Hij is zo gewoon; helemaal geen lastige passagier. Maar Judy liet zich niet uit haar tent lokken en de beide zusters gingen ieder naar hun eigen kamer. Toen ze de thee gebruikt hadden en teruggingen naar de salon, rinkelde de telefoon in de hal en even later kwam het dienstmeisje zeggen, dat Judy aan -oOo- BEWEGING DER Y/ERKLÖOSHEID IN MEI 1954 VERMIN DERING VAN DE VOLLE DIGE, STIJGING VAN DE GEDEEL TELIJKE WERKLOOSHEID Tijdens de maand Mei 1954 werden er per dag gemiddeld 1 1 3.61 1 ten vol le werkbekwame volledig werklozen gekontroleerd, onder wie 68.729 man nen en 44.882 vrouwen. Er werden eveneens 14.497 volledig werklozen (11,217 mannen; en 3280 vrouwen) gekontroleerd die wegen: een afneming van hun lichamelijke ge schiktlheid «gedeeltelijk werkbekwaam» zijn. alsmede 40.600 volledig werklo zen, als moeilijk te plaatsen be schouwd worden. Tegenover de vorige maand wordt een vermindering waargenomen van 13.169 volledig werklozen. Deze vermindering houdt groten deels verband met het seizoen en voornamelijk tot uiting gekomen in dë groepen Landbouw (kampagne van het bietenhak'ken), Bouw, Voeding (in maak van groenten) en voor een deel in het Hotelbedrijf. Aan de andere kant werd een ople ving waargenomen van de economische toestand in de metaalvoortbrenginig. TOEVALLIGE of TUSSENPOZENDE ONDERBREKINGEN Verder werden er tijdens dezelfde maand wegens toevallige of tussenpo- zende onderbrekingen van het' werk, per dag gemiddeld 50.371 dagen van niet-tewerkstelling opgetekend (32.236 voor de mannen en 18.135 voor de vrouwen) Tegenover het overeenstemmend getal van de vorige maand wordt een vermeerdering waargenomen van 164 diagen (in Mei 1953 werden ge middeld per dag 5 7.445 dagen van niet tewerkstelling opgetekend ARBEIDSBEMIDDELING Tijdens de maand Mei 1954 (29 werkdagen) konden door de Plaatsings diensten van de Rijksdienst voor Ar beidsbemiddeling en Werkloosheid 28 duizend 991 werkzoekenden aan het werk gesteld geworden; 77% van die werkzoekenden waren vergoede werk lozen. 3515 van de in Mei 1954 verwezen de telefoon verlangd werd. Helt was Donald aan de andere kant van de lijn. Hij had een paar uur vrij en hij wilde die tijd graag in gezelschap van Judy doorbrengen. Ja, graag. En we zullen samen een eindlje omrijden. Ik wil niet ongast vrij zijn, maar ik trek er liever uit. Ik ook, zei Donald en Judy keer de met stralende ogen naar de salon terug om de andëren te vertellen, dat ze uitging. Ze genoot van haar koffie tot Donald kwam en gunde hem toen nauwelijks tijd tien woorden te wisselen met Anna en Simon, voor ze hem mee troonde naar rijn auto. Het Starten van de wagen en hun gelach en gepraat, toen ze wegreden klonk door de openstaande ramen van de salon duidelijk naar binnen. Bestaat er iets tussen hen, denk je vroeg Silmon aan Anna. 1 ussen Donald en Judy Hij knikte. We!, zei Anna aarzelend, ik weet het niet. Ik zou zeggen, dfat er van Do nald's kant beslist iets bestaalt. Niet van Judy's kant O, dat kun je bij Judy niet zeg den (tenminste niet altijd. Heb je er belangstelling voor Hij glimlachte. Ik 'heb belangstelling zuster als zangeres. Vertel me daar eens wat meer van, zei Anna, dat interesseert me ook Terwijl ze zaten te praten, zat Jud^ m dë gemakkelipke kussens van Do naJd's wagen. Dit vind ik nu werkelijk prettig, "^ei ze tegen hem. Prettiger, dan bij die twee te rit- i voor je lijkte plaatsingen betroffen door de Openbare Besturen tewerkgestelde werklozen en 4611 hadden betrekking op bemiddeiingsopdrachten uit het bui- Ie ni and. Het daggemiddelde van de door de Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid verwezenlijkte plaat singen beloopt 10'O'O in Mei 1954, te genover 1034 in Mei 1953 en 1139 in Mei 1952. De plaatsingen kwamen voorname lijk tot stand in de volgende beroeps groepen Landbouw (8064), Bouw (2425), Metaal (1800), Hotel-Spijs huizen (1264), Mijnen (1252), Kle ding, (1170). Geoefende ongeschool den (4673), Gewone ongeschoolden (4034). De gespecialiseerde plaatsings dienn- ten van de Rijksdienst voor Arbeidsbe middeling en Werkloosheid hébben bo vendien 10.938 aanwervingen van dokwerkers en 6698 aanwervingen van scheepslherstellers opgetekend. DE JONGSTE WERKELIJKE STATISTIEK Tijdens de week van 6 tot 1 2 Juni 1954 werden er per dag gemiddeld 107.163 ten volle werkbekwame volle dig werklozen gekontroleerd onder wie 63.928 mannen en 43.235 vrouwen. Tegenover de vorige week wordt een vermindering waargenomen van 1126 ten volle werkbekwame volledig werklozen. Die vermindering kwam voorname lijk tot uiting in de groepen Diamani, Bouw-, Metaal- en Hotelnijverheid'. Er werden 14.339 volledig werklo- (11.067 mannen en 3272 vrouwen) gekontroleerd die wegens een afneming van hun lichamelijke geschiktheid «ge deeltelijk werkbekwaam» zijn, alsmede 39.665 volledig werklozen (25.745 mannen en 13.920 vrouwen) die, voor namelijk wegens hun leeftijd als «moei lijk te plaatsen» beschouwd worden. Verder werden er tijdens dezelfde week wegens toevallige of tussenpozen- Je onderbrekingen van het werk per Jag gemiddeld 45.377 (26.95 7 voor de mannen en 18.420 voor de vrou wen) dagen van niet-tewerkstelling op getekend. Tegenover de vorige week wordt een vermindering waargenomen van 1 1.9 i dagen. Die vermindering is voornamelijk te Janken aan het feit dat geen enkel ko lenmijn tijdens de besproken week het werk onderbroken 'heeft. Daarentegen hebben de Belgische grensarbeiders in de textielbedrijven in Noord-Frankrijk op 12 Juni niet gewerkt. oOo LENING tot WEDEROPBOUW 1 ste SNEDE. Bij dë 341ste trekking van de We- deropbouwleining 1 e snede) is een lot van 1 millioen gevallen op de obli gatie 864 reeds 2.623. 3de SNEDE. .Bij de 2 1 6e trekking van de 3de sne de van de Wederopbouwlening is een lot van 1 millioen te beurt gevallen aan obligatie nr. 990 van de reeks 7.624. En een lot van 250.000 fr. aan obli gatie nr. 929 van de reeks 7376. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar aan 1.000 fr. O, veel prettiger. Ze parkeerden de wagen, langs de kant van de weg, toen. ze een geschikt punt bereikt hadden, stapten uit en lie pen samen langs de laan. Donald hield' Judy s 'hand vast. Ze 'keek naar 'hem op en glimlachte. Hij boog zicJh over haar heen en drukte zijn lippen op de hare. Judy bleef stilstaan, 'tot hij 'haar naar zich trok, zijn arm om haar heen legde en haar tegen zich aandrukte. Je 'bent mooi, zei 'hij, zijn wang tegen de 'hare. Dat is de tweede keer vandaag, zei ze. Ik zal het nog gaan geloven. Die vent van eem Shelfort na tuurlijk, zei Donald somber. Ja, d'ie vent, zei ze met een glim lach. Ze hield zichzelf voor, dat ze alles aan hem aardig vond zijn lengte, zijn brede schouders, zijn vriendelijk heid, zijn licht-krullende haar en de schittering in zijn blauwe ogen. Ze nam het besluit hem aan te moedigen en hem dit te vertellen. Je bent aardig Donald, zei ze zacht. Hoeveel betekent dat vroeg Ze haalde even de schouders op Houd je van me, Judy, al is het maar een heel klein 'beetje Dat weet ik niet lieveling. Ik weet alleen maar, dat ik je geweldH- aardig vind. Zou je met me willen trouwen Is dat een aanzoek T,i°' Judy; 'hoe ZOU ik ie een aan zoek kunnen doen, zolang als ik je mets heb aan te bieden Geen -eld geen positie. Nog niet, in, ieder geva» •tou, dat ik 'het kon dben. Ik wou

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 2