MINIATUREN LITTERAIRE PROFIELEN GILBERT KEITH CHESTERTON (G.K.C.). (1874—1936) Het is wel geen gemakkelijke taak te schrijven over deze figuur G.K.C. is een figuur van ongewone afmetingen (men neme dit nu niet al te letterlijk op een buitengewoon actieve en combattieve geest, die wat op alle ter reinen zijn riddersporen heeft ver diend. En toch nooit maakt hjj de in druk dat hij zwaar op de hand wil zijn, hoewel zijn geschriften altijd een zeker betogend karakter bezitten. Neen, zwaartillend is deze Engelsman nooit, eerder luchtig, vederlicht, maar buiten gewoon diep. Zijn werk omvat een on noemelijke hoeveelheid artikelen, es says, boeken over actuele wanbegrip pen, detectiveverhalen, waaraan een vrolijke philosophie ten grondslag ligt. «OrUhodoxy» verscheen in 1907. Het werd doorHet Spectrum te Utrecht in vertaling gebracht. Hoe dit boek ont slaan is In zijn inleiding geeft de schrijver hiervan verantwoording. Het is te amu sant om dit aan de aandacht van de le zers te laten ontglippen. Ik citeer De enig mogelijke verontschuldi ging voor dit 'boek is, dat het een ant woord is op een uitdaging. Zelfs een slecht schuttel verdient respect, als hij een duei accepteert. Toen ik een tijdje geleden een se rie in haast geschreven maar ernstig bedoelde artikelen publiceerde onder de titel dKetters». zegden verscheidene cri tici. voor wier inteellect ik warme eer bied heb, dat ik heel gemakkelijk te gen iedereen kon zeggen, dat hij maar eens met zijn wereldbeschouwing voor de dag moet komen, maar dat ik zorg vuldig vermeden had, mijn voorschrif ten kracht bij te zetten door zelf het voorbeeld te geven. «Ik wil beginnen met over mijn wereldbeschouwingen te piekeren, zei Street, wanneer Shes- terton ons de zijne gegeven heeft.» ....Ik heb dikwijls neiging gevoeld een verhaal te schrijven over een En gelsman in een jacht, die een kleine fout maakte in zijn koersberekening en Engeland ontdekte met het idee, dat het een nieuw eiland in de Zuidzee was. Ik kom echter telkens tot de ontdek king dat ik het ofwel te druk heb of te lui ben om dit mooie boek te schrijven; ik kan het plan daarom even gci^d aan de openbaarheid prijsgeven om mijn philsophisdhe beschouwingen mee te illustreren. ...Want ik ben die man in een jacht. Ik ontdekte Engeland. ...Als dit boek een grap is dan is het een grap tegen mijzelf gericht. Dit voofbeeld illustreert terdege al de geestige, ietwat schampere, badine rende toon, die Chesterton in zijn boe ken aanslaat. Een toon die erg sympa thiek aandoet, maar die voor mensen van de andere barricaden eerder als het scherp van een degen flikkert. Dat G.K.C. er altijd op uit is de oor log te verklaren aan de als een paal in de~ grond geheide (wan-)begrippen is onomtwistbaar. tenzij dan voor dege nen die ci dezelfde oorspronkelijke ge dachten en visie als deze figuur op na houden. Een flagrant voorbeeld «De meesten der zeer grote dichters zijn niet alleen goed bij hun verstand geweest, maar waren uiterst zakelijk aangelegd; en als öhakespeare werke lijk ooit de kost heeft verdiend met paarden vasthouden. dan was het, omdat dat aan niemand veiliger kon worden toevertrouwd dan aan hem Verbeeldingskracht brengt geen krank zinnigheid voort. Wat krankzinnigheid voortbrengt, dat is juist het verstand. Dichters worden niet gek; maar schaak spelers wel (Nota v.d. schrijver: ik hoop dat geen schaakspelers mijn no- a's lezen, anders. Wiskundigen vorden gek, en kassiers; maar schep pende kunstenaars zeer zelden. Hier mee val ik, zoals blijken zal, in geen enkel opzicht de logica aan. ik zeg en kei dat dit jaar wel in de logica schuilt en niet in de verbeeldingskracht. Dit kan ik gerust onderschrijven. Niet altijd echter kan men accoord gaan met de meester van het paradox. Maar men moet een paradox altijd le zen in haar context, in het door de schrijver opgeroepen concreet geval, die hem die paradox geïnspireerd heeft. En dan heeft G.K.C altijd wel gelijk. En zijn paradoxen lanceert hij met bui tengewone autoriteit; hij heeft een rijk reservaat van kennis en belezenheid en kan deze paradoxen vaak steunen op bewijsmateriaal. Hij' is een scherpzinnig verstand. Moest ik eenmaal in mijn leven het ongeluk (of geluk, wie zal het mij zeg gen mogen hebben slechts over tien boeken te mogen beschikken, er zou alvast één van Chesterton moeten bij zijn. JOACHIM TUILHOFF. 55eOC5ÏS55C5558i BEWEGING DER WERKLOOSHEID Tijdens de week van 13 tot 19 Juni 1954, werden per dag gemiddeld, 105 duizend 865 ten volle werkbekwame volledig werklozen gekontroleerd on der wie 63.099 mannen en 42.766 vrouwen. Tegenover de vorige week wordt een vermindering waargenomen van 1.298 ten volle werkbekwame volledig werk lozen. Die vermindering kwam voorname lijk tot uiting in de groepen Bouw en Metaai. Er werden 14.229 volledig werklo zen (10.940 mannen en 3.289 vrou wen) gekontroleerd die wegens een afneming van hun lichamelijke ge schiktheid «gedeeltelijk werkbekwaam» zijn, alsmede 39.150 volledig werklo zen (25.439 mannen en 13.711 vrou wen), die voornamelijk wegens hun leeftijd als «moeilijk te plaatsen» be schouwd worden. Verder werden 'er tijdens dezelfde week wegens toevallige of tussenpoos onderbrekingen van het werk per dag gemiddeld 5 3.514 (35.401 voor de mannen en 18.113 voor de vrouwen), Ja gen van niet-tewerkstelling opgete kend. Tegenover de vorige week wordt een vermeerdering waargenomen van 8.137 dagen. Deze vermeerdering is vooral te wij ten aan werkonderbrekingen in ver schillende kolenmijnen van de Kempen en Henegouwen. de wederoproepingen der MILITlEPLICHTIGfcN Talrijke militiepliehtigen hebben we- deroproepingsbevelen ontvangen, waar van de datum voor de meesten wemig geschikt is. Volksvertegenwoordiger Uharpen- tier, liet de minister van Landsverde diging opmerken, dat het inderdaad beter ware dat de wederoproepingen m eenmaal plaats vonden tijdens een be paalde maand, liever dan ten dele te orden uitgevoerd gedurende twee ^p elkaar volgende maanden. Voor veel personen is het beter hun aktivi teit stop te zetten gedurende een ge hele maand, dan gedurende twee ge de el ten van maanden. De C.V.P.-volksvertegcnwoordigei vroeg of aan deze toestand zou kunnen worden verholpen. Ziehier het antwoord van de bevoeg de minister I Het grootste gedeelte der herop- geroeoen eenheden krijgt zijn aplei- ding in. kampen. Deze kampperiodes zijn verschillend van duur; zij gaan van acht dagen voor de waChtbataljons tot zes en twintig dagen voor de pant- sereenheden. Gezien deze verscheidenheid even als het aantal en de beperkte mogelijk heden van deze'kampen, zou het be perken tot periodes die zich uitstrek ken over een ganse maand van het bur gerlijk jaar, noodzakelijkerwijze perio des van onledigheid van de kampen met zich brengen. De minister wijst er vervolgens dat het vaststellen van de kalender van de wederoproepingen bovendien af hangt van de volgende beschouwingen: a) Talrijker heroproepingen in het goede seizoen, ten einde van gunslii weersomstandigheden te genieten; b) Beschikbaarheid over onderrich ters van het aktief of van het aktief ka der der reserve-eenheden, in vredestijd in funktie van scholen, opleiding tra. enz. c) Beschikbaarheid over kantonne- menten om de mobilisatie en demobi lisatie der heropgeroepenen te verzeke ren. d) Soms worden reservisten opge roepen ter gelegenheid van intergeal- lieerde manoeuvres, waarvoor de kalen der door Shape wordt vastgesteld. Niettegenstaande deze bezwaren, beloofde de minister toch in de mate van het mogelijke rekening te houden met de suggestie van volksvertegen woordiger ChaK*entier bij het opstellen van de wederöproepingskalerider voor 1954. HET SPAREN IN DE MAAND MEI 1954 Tijdens de maand Mei werd bij de Algemene Spaar- en Lijfrentekas door partikulieren 980 millioen frank inge bracht en 943 millioen. frank afgehaald Er ontstond aldus een stortingsover- sdhot van 37 mihoen, waardoor het partikuliere tegoed op het einde van de maand 46.798 millioen frank be reikte. In April bedroegen de inleggingen l .022 millioen en de terubetalingen 971 miilioen. Gedurende de voorbije maand nam het bedrag der verrichtingen dus in lichte mate af, terwijl ook het spaar- excedent van 51 millioen tot 35 mil lioen frank verminderde. De faktoren die hun stempel druk- ten op de verrichtingen van April, heb- ben insgelijks in Mei hun invloed laten gelden. De resultaten voor deze maanden ondergaan immers nog op zeer voel bare wijze de invloed van de exceptio ncle uitgaven, welke in verband met de seizoenwisselivg en met bepaalde feest dagen worden gedaan. De vertraging, die zich thans in de spaarvorming voordoet, blijkt niet al leen uit de vergelijking der cijfers der twee laatste maanden. Ten opzichte van de overeenstem mende maand van 1953, toen het over schot 80 millioen. frank beliep, valt eveneens een achteruitgang waar te ne men. Deze beweging vloeit uitsluitend voort uit een toeneming der opvra; gen, daar de stortingen het Deil 1953 nog enigermate overtroffen. oOo OP DE TWEESPRONG DOOR ELEANOR FARNES Geautoriseerde vertaling van D. L. Uyt den Bogaard. 7de Vervolg. Zou hij het doen Als je het hem beleefd vraagt. Het hangt er maar van af of je hem weet te interesseren. Maar ik zou hem niet schrijven hij zou zonder er bij na te denken een weigering terugzen den. Ga naar de stad en breng hem een bezoek ik zal je zijn adres geven. \Ve zullen er over praten, de an deren en ik. De drie zusters spraken er over. Als iemand gaat, zei Anna, moet het judy zijn. Waarom vroeg Judy. We heb ben dit allemaal samen op touw gezet. Al was het alleen maar, omdat het idee van jou gekomen is. Ik vind, dat jij moet gaan. O, maar ik heb geen zin. Hij vindt jou aardig, Anna. Laten we er om opgooien, stelde Cynthia voor en Anna was het daar onmiddellijk mee eens. Judy won de toss en moest dus gaan. Alsjeblieft, zei Anna, dat is dus voor elkaar. Nu kun jij hem overhalen iemand mee te brengen als hij die een klinkende naam aan onze avond zal verbinden. Judy was heieanaal niet gesteld op de rol, die haar toebedeeld was. Het was de gedachte aan Donald en de hulp die hij nodig had voor zijn ziekenhuis, die haar tenslotte over de bezwaren deed heenstappen. Tenslotte kan hij OQO LENING tot WEDEROPBOUW EERSTE SCHIJF. Bij de 342e trekking is een lot van l millioen te beurt gevallen aan obli- ratie nr. 452 van de reeks 2076. DERDE SNEDE. Bij de 217e trekking van de Weder- opbouwlening, 3de snede, is een lot van 1 millioen gevallen op. obligatie nr. 35 7 van de reeks 8000, en een lot van 500.000 fr. op obligatie nr. 241 van de reeks 10.212. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar aan 1.000 fr. alleen maar ja of nee zeggen, dacht ze. Als hij ja zegt en iemand met een klin kende naam meebrengt voor het con cert, zijn we gered. Als hij nee zegt en dat is helemaal niet onmogelijk zullen we ons ook wel redden. Ojj de dag, die ze uitgekozen had om hem een bezoek te gaan brengen, zorgde ze er voor er voordelig mogelijk uit te zien zodat Anna en Cynthia, die haar critisch opnamen, als hun mening ten beste ga ven, dat hij haar niets zou kunnen weigeren. Toch zou ik liever hebben, dat een van jullie beiden ging, zei Judy, terwijl ze zichzelf in een van de spiegels van de salon bekeek. Ik begrijp niet, dat je niet op hem gesteld bent, zei Cynthia. Heel veel vrouwen zouden het heerlijk vinden, bij hem thee te gaan drinken. Waarom ga jij dan niet vroeg Judy. Ik zal Donald bezig houden, ter wijl jij weg bent. Donald Ja, hij komt vanmiddag op be zoek. Wel, zeg hem, dat ik me voor dit concert opoffer. Je moet je haasten, als je je trein wilt haien, zei Anna. Ze bereikte Simon's flat om half vijf en nauwelijks had zijn bediende haar binnengelaten of Simon verscheen zelf in de hal. Hij kwam haar met uit- gestrektl hand en 'n glimlach van wel kom bijna een grijns van welkom, dacht Judy tegemoet en leidde haar raar de salon. Ik vind 't prettig, dat je gekomen bent, Julia, zei hij. Van af hel moment ,dat ik je briefje kreeg heb ik me afge KOLONIALE LOTERIJ NEGENDE GEDEELTE Hier volgen de uitslagen v. de trek king van het negende gedeelte der Koloniale Loterij Winnen 200 fr. de nummers die ein digen op 2. Winnen 500' fr. de nummers die eindigen op 50. Winnen 1.000 fr. de nummers die eindigen op 091, 494. Winnen 2.500 fr. de nummers die eindigen op 5855, 1060, 2932, 0749, 5287, 6236. Winnen 5.000 fr. de nummers die eindigen op 1611. 3021, 5173, 0961, 2983. Winnen 10.000 fr. de nummers die eindigen op 0881, 2043. Winnen 25.000 fr. de nummers die eindigen op 62760, 83986, 46450, 44824, 47299, 08441, 14607, 22771, 62800, 35141, 94359, 18971, 37291, 38853. Winnen 50.000 fr. de nummers die eindigen op 06752, 92132, 6/191, 36698. Winnen 100.000 fr. de nummers die eindigen op 15162, 09730, 279 83357. Winnen 500.000 fr. de numm 161853, 196242 fr. Wint 1.000.000 fr. het i 49854. Winnen 2.500.000 fr. de 327413, 352407. HET UURLOON VAN TEWERKGESTELDE WERKLOZEN Een senator stelde volgende vraag aan de minister van Arbeid en Sociale Voorzorg. Is het de gemeentebesturen toegela ten het gemiddeld uurloon, vastgesteld door het bureau van arbeidsbemidde- deling van de tewerkgestelde werklozen met eigen middelen op te voeren tot het toegelaten maximum De bevoegde minister verstrekte daarop een omstandig antwoord, dat luidt als volgt Artikel 7 van het ministerieel be- duit van 6 Mei 1949 tol inrichting van cle tewerkstelling der werklozen dooi de provincies, de gemeenten, en de openbare instellingen bepaalt het vol gende Het loon, dat aan de ter uitvoering van dit besluit tewerkgestelde werklo- en wordt toegekend, wordt door het reweslelijk bureau vastgesteld op ad vies der konsultatieve commissie. Het moet overeenstemmen met ihet loon dat normaal wordt uitbetaald voor soortgelijke werken als die waarmede de werkloze wordt belast. Het wordt berekend op basis van de schaal, die door het paritair comité van de nijver heid, waartoe het beoogde beroep be hoort, wordt vastgesteld.» Uit die tekst vloeit voort dat de tus senkomst van de Rijksdienst voor Ar beidsbemiddeling en Werkloosheid in de yn de tewerkgestelde werklozen betaalde lonen beperkt is tot het loon, vastgesteld door de direkteur van het gewesi lelijk bureau, en dat geen enkele verhoging van die tussenkomst, zelfs niet in onrechtstreekse vorm, is toege laten. De kwestie of de gemeenten toela ting kunnen krijgen om met hun eigen geldmiddelen loontoeslag te verlenen, behoort tot de bevoegdheid van het ministerie van Binnenland^» Zaken, dat toezicht uitoefent op de gemeentefi- nanciën. oOo— EN DE DE vraagd, wat je er toe gebracht kon heb ben de leeuw een bezoek te brengen in zijn hol. Ik hoop, dat het jé uitkwam, mom pelde Judy. Ik ben een beetje vroeger dan gewoonlijk van kantoor naar huis ge gaan, dat is alles. Je bent precies op ",d, is dat een eigenschap van je of dient dat alleen maar voor deze gele genheid Ik ben altijd op tijd, gaf ze hem ten antwoord. Het gevolg is, dat ik een groot deel van mijn leven verspild heb met wachten op andere mensen:. Hij lachte en verzocht haar plaats te nemen. Judy keek de kamer rond en zag tot haar verbazing dat het meu bilair tamelijk orthodox was Ze had half en half verwacht, dat Simon ultra modern zou zijn of dat hij blijk zou ven van een buitenissige smaak. Trek in thee vroeg hij haar. Ik hoop, dat je ja zegt, want Peterson doet niets liever dan een goede Engel se thee verzorgen en hij krijgt maar zo weinig gelegenheid. Je ziet er heel be koorlijk uit, vandaag, Julia; je voert de adem van 't platteland met je mee. Je wilt me toch niet vertellen, dat ik een boerinnetje ben, protesteerde Ze. Nee. Alleen maar een vieug van de wijde vlakten, die je meebrengt en dat brengt me eensklaps op een idee: hoe gaat het met de minnaar Judy fronste geërgerd het voor hoofd. Het spijt me, maar ik begrijp niet wal je bedoelt, zei ze koel. Er is geen minnaar. Wat en onze geachte doktei dan Maar als het niet zo is, des te beter. nummer 18 MAANDEN STRIJDKRACHTEN IN KONGO EEN VRAAG VAN DE H. DEQUAE. Zoals gemeld, heeft de h. Dequae, voormalig minister vani Koloniën, zijn opvolger, de h. Buisseret, de vraag ge steld of de verkorting van de dienst- jd tot 18 maanden het normaal ver loop van de opleiding der moederland- troepen in Kongo niet in gevaar bracht en geen hinderpaal zou vormen voor dë aanwerving voor de kaders van de Gewapende Macht. Op de eerste vraag heeft de h. Buis seret geantwoord dat door zijn collega van Landsverdediging de nodige maat regelen genomen zijn om de voorziene vorming en vestiging van de moeder landse strijdkrachten in de basis van Belgisch Kongo te ontwikkelen, vol- rens een voorlopige en onbeduidende wijziging aan het opgemaakte plan. Op de tweede vraag heeft de minis ter geantwoord dat er, volgens de ver- trekte inlichtingen, geen beletsel be staat voor de overplaatsing van 'het dige personeel van het moederlands leger naar de Gewapende Macht. De aanwerving zal kunnen geschieden in groepen, overeenkomend met de zittijden van de Koloniale School van September 1954 af. Judy handhaafde een koppig stil zwijgen- De tijd verstreek echter eindelijk moest ze er geloven. Ze zette haar kopje neer, hief met een ruk haar hoofd op, keek hem aan en ont moette tot haar grote ontsteltenis zijn aanstelijke, oprechte lach. Daar gaat ie dan, zei hij. Het heeft lang geduurd. Nu kon zelfs Judy een lach niet on derdrukken. Ben ik zo n menseneter vroe; hij haar. Nee, maar ik heb er een hekel aan, gunsten te vragen. Zo, dus het gaat om een gunst. Wat verlang je van me 'Begrijp me niet verkeerd, ik ver lang helemaal niets van je, legde Judy haastig uit, en Simon mompelde. O juist, nog steeds met de spotlach zij'ni ogen. Het zit zo, begon Judy. Het zie kenhuis je weet wet, mevrouw Wes terfield zit in het bestuur verkeert in financiële moeilijkedheden. Als niet spoedig een aanzienlijk bedrag bij el kaar gebracht wordt, zal een van de pas gebouwde vleugels buiten bedrijf gesteld moeten worden en dat bete kent, dat dertig of veertig bedden niet meer gebruikt zullen worden. Eén van de manieren, om geld bij elkaar brengen, was volgens ons eei En nu kom ik op de gunst, die we je wilden vragen. Ja moedigde Simon 'haar aan. Mevrouw Westerfield kwam met het voorstel dat jij aangezien je alle sterren van naam kent, iemand met een klinkende naam zou overhalen aan ons concert zijn of haar medewerking verlenen. Dan zou het concert misschien wel tweemaal zoveel opbrengen alsavond kunnen komen. anders. Zou je dat voor ons willen doen, denk je Wij dat zijn dan mevrouw Westerfield en jij? vroeg hij. Judy kleurde. Wij, zei ze, dat zijn alle mensen, die aan. het concert hun medewerking zullen geven. O juist. En welke rol speelt de achtenswaardige dokter hierin Hij speelt er helemaal geen rol in, zei Judy ongeduldig. O, ik dacht dat hij misschien de component was van «ons». En je moet je niet kwaad maken Julia, want dan ik al dadelijk «nee». Judy stak haar kin uitdagend voor uit. Ik ben niet van plan te kruipen voor een gunst, gaf ze hém te ver staan, als ie het niet voor het goede doel wilt doen, behoef je het helemaal niet te doen. Hij lachte zacht. Goed gesproken. Ik zal het doen voor jou, Judy. Ik zal zorgen voor een grote attractie. Maar ik doe het hele maal niet terwille van de goede zaak ook doe het alleen maar, omdat jij het me gevraagd hebt. Wel, ik kan niet zeggen, dat de reden me bijster veel genoegen doet, zei Judy en ze glimlachte, toen ze er aan toe voegde Niettemin is het aar dog van je, dat je het doen wilt. Wanneer is dat concert en toen ze hem de datum genoemd had, zei hij: Goed ik zal Sally Levert meebrengen. Ze heeft altijd veel succes. Sally Levert. Goeie hemel, zal ze komen O ja, ze komt wel, zei Simon. Ze ia aan het repeteren voor een (nieuwe revue en je hebt dus geluk. Ze zal die

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 2