Ouders en Ambachtslieden kent U reeds het werk van de Leertijd en de mogelijkheden die het geeft aan uw schoolverlatende kinderen Pierlala DE GAZET WH MIST EN OMSTREKEN, Verschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week BURELEN: Kerkstraat 9, Aalst Telef nr. 24.114 P.C. nr. 881.72 - 11 Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. Nummer 56- Het werk van de Leertijd, dat voor doel heeft de vorming van leerlingen in de ambachten en de kleinnijverheid is, alhoewel reeds aan vele ouders en am bachtslieden bekend, toch nog niet ten volle doorgedrongen tot alle belang hebbende partijen. Ik kan dan ook niet nalaten U hierna enkele inlichtingen te geven over dit schoon Werk, dat reeds zovele jonge lieden een toekomst en een latere welstand heeffil bezorgd. Het is immers de grootste zorg der ouders, wanneer hun kinderen de school verlaten, deze een vorming te geven die hen zal in staait stelien waar dig hun brood te verdienen en onbe kommerd door het leven te gaan. Over 't algemeen moet er gekozen worden tussen voortsf.uderen, een am bacht aanleren of naar de fabriek gaan werken. Onder deze drie mogelijkheden wil ik im 't bijzonder het aanleren van een ambacht of stiel behandelen. Dit kan gebeuren door he:t volgen der lessen in een ambachtschool ofwel door het werk op atelier. Studeren in een ambachtschool brengt kosten mee die vele ouders niet kunnen dragen; eerst eni vooral, de jongens of meisjes worden groot, hun kleding moet ver zorgd worden, ook hun voeding ver eist meer kosten; men. moet school geld betalen, boeken kopen, enz. en de inkomsten blijven dezelfde. Naar de 'fabriek gaan wordVj ook zo veel mogelijk vermeden eni ten slotte1 belanden de kinderen in een atelier of kleine werkplaats waar ze onder toe zicht van de patroon zelve een sfiel trachten aan te leren. Het is op dit ogenblik dat de leer- overeenkomsiu kan worden afgesloten, onder toezicht van de Staat, zodat ze alle voordelen kan geven én aan de meester én aan de leerling, met als waarborg door de Staat als derde par tij, de vorming van een nieuwe goede ambachtsman. De leerovereenkomst moet opgesteld worden op een officieel formulier tus sen de meester en de vertegenwoordi ger van de leerling (gewoonlijk de va der), door tussenkomst van een door het Ministerie erkend leerlingsecreta riaat. Het kan evengoed worden afge sloten, ook met dezelfde voordelen tussen vader en zoon. De duur van de overeenkomst is ten hoogste drie volle jaren naargelang de moeilijkheid van het ambacht of wanneer de leerling nog een beginne ling is. Het beroep waarover de leer overeenkomst gaait moet Waarblijkend een ambacht zijn of begrepen in de middenstandsbedrijven.Het moet even tueel door de leerling later voor eigen rekening kunnen uitgeoefend worden De leeikijd gaat gewoonlijk over de bijzonderste vakken van het ambacht in enkele ambachten gaat het over het hoofdvak, maar hij moet inwijding ven itot de overige, hetzij tijdens de leertijd (avondlessen) hetzij onmid dellijk daarna. De normale ouderdom voor het aanvangen is ongeveer 14, 15 of 16 jaar. In de regel wordt het afsluiten van de overeenkomst voorafgegaan van een korte proeftijd. De leerling moet zich gedurende de contractuele leertijd tevreden stellen met een vergoeding kening houdend met de lasten ver oorzaakt door de beroepsvorming. De meester(es) moet meerderjarig verklaard zijn en het ambacht, waar over de overeenkomst gaat, in België voor eigen rekening en meifc eigen mid delen uitoefenen. Hij (zij) moet zelf de leertijd leiden of er toezicht over houden. VOORDELEN Onafgezien. van de premiën die de Staat verleend zowel aan de meester als aan de leerling, be houdt deze laatste gans de duur der leerovereenkomst het genot van de kindertoeslagen. Leerlingen met erkend leercontract vallen niet onder itoepassing der maat schappelijke zekerheid. De leerling die op het einde van zijn contract het examen met goed gevolg doorstaat, ontvangt een diploma goed gekeurd door de Algemene Directie van het Middenstandsweze. Dit getuig schrift zal later van zeer groot nut kun nen zijn. U ziet dus dat zelfs wanneer de kin deren naar geen ambachtschool kunnen gaan, ze toch door hun gewoon werk op atelier zelfs wanneer het bezoldigd is, een officieel diploma kunnen ver werven dat ten minste dit van een vakschool evenaart. Spreek er bijgevolg eens over met uw vrienden of vakgenoten die nog onwetend zijn over dit schoon Werk. U zult hen wellicht een grote dienst be wijzen. Het afsluiten ener leerovereen komst is volledig kosteloos. Ik houd mij verder volgaarne ter be schikking der ouders en ambachtslie den voor hdt geven van alle gewenste aanvullende inlichtingen. ALBERT DE GRAUW, Secretaris voor de Leertijd. Leerlingsecretariaat voor Ambachten en Neringen. Zonnestraat, 83, Aalst. - Tel. 235.00. HULP AAN SLACH POFFERS van huisvesting stelt, te helpen. VAN OVERSTROMINGEN Teneinde de slachtoffers van de overstromingen van de Donau in Oostenrijk en Beieren, ter hulp te ko men, richt het Internationaal Hulpbe toon van Caritas Catholica een oproep tot de Belgische bevolking. Deze overstromingen hebben een tragisch uitzicht te meer daar zij de dichtbevolkte streken bedreigen nl. de vluchtelingenkampen van Beieren, Passau-Landshut; de kampen van Linz en Graz in Oostenrijk; evenals de arm ste wijken van Wenen langsheen het Donau-kanaal nabij de brug van het Rode Leger. Het Oostenrijkse volk dat al zoveel geleden heeft, is niet in de mogelijk heid om zijn geteisterde landgenoten, en de duizenden vluchtelingen, voor wie zich het meest tragisch probleem Z. E. Kardinaal Innitzer doet be roep op de edelmoedigheid van allen. Caritas Wenen heeft het Internationaal Hulpbetoon medegedeeld dat de nood zakelijkste en dringendste hulpmidde len geld en dekens zijn. Z. M. de Koning was zo welwillend i het Paleis Belle-Vue Koninklijke j Plaats bussel, ter beschikking te stel- i len van het Internationaal Hulpbetoon, om er de dekens in ontvangst te ne- reven wor men. Daar kunnen deze afgei Gelieve uwe giften in geld te storten op P.C.R. nr. 3488,50 van het «Inter nationaal Hulpbetoon van Caritas Ca tholica, Guimardstraat 5, Brussel. Met vermelding van de bestem- uiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DIOCESANE BEDEVAARTEN VAN HET BISDOM GENT NAAR 0. L. VROUW VAN LOURDES. van 2 tot 10 OOGST heenreis over LISIEUX LE MONT ST. MICHEL. terug over NEVERS. Inlicht. Mw VAN DE KERCKHOVE-CERCELET, AALST. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHEiiiiiiiiiJiiiiiiiiii DE BELGEN IN LA COMEDIE FRANCA1SE EERSTE OPVOERING (AMSTERDAM-BRASSCHAAT) Het is spijtig dat het nog zo vroeg was of de Belgen hadden gewonnen. Maar... de Belgen (in 't meervoud) moclj en niet winnen, één Belg mocht winnen en die was «btanneken». Om het gele truiken over Stannckers schou- derkens te kunnen trekken moesten de order,anskens van Stanneken, me- na me Hendriks en Smetjen, de Hollan ders in het oog houden. Dit hebben ze gedaan, juist hieidoor heeft nen Hol lander gewonnen. Want om iemand in het oog '.e kunnen houden moet men er achter blijven. Hendriks was dus niet verwonderd dat Wagtmans won. Wel was hij verwonderd dat Stanneken maar de derde was. De andere Belgen zijn fris aan de staaijc verschenen. TWEEDE OPVOERING. (BEVEREN-WAAS RIJSEL). Na de eerste opvoering is de blaken de vorm van Ockers bewezen en daar Hendrikxs geen klimmer is werd hij of ficieel als knecht aangeduid. Gezien het onbeleefd is voor een knecht de «patroon» vooraf te gaan is Hendrikxs achter de patroon gebleven en gezien het een heel platte scène was en Hen drikxs todh geen klimmer is is hij liefst een goed kwartuurken achter gebieven om zo doende heel het verloop in het oog te houden. Stanneken zijne band liep leeg en er was geen enkele wagen bij om te helpen... Een patroon zonder knechten en... zonder mecanicien Waarom wegenhcv, niet in lijn stellen? De andere Bélgeni moesten hun krach,.en sparen voor later... j We zouden het niet mogen verklap pen maar wanneer andere journalisten uit de biecht klappen waarom wij niet? De taktiek van de Belgen is de volgen de Ge moet 1 0 minuten achter staan om eens met 20 minuten voorsprong te mogen arriveren. Ge ziet, we staan er oed voor en een dezer dagen draagt een Belg de gele trui. DERDE OPVOERING. (RIJSEL ROUEN) Men zal de naam van Van Genec'h- ten moeien veranderen. Zolang V an Genechten Van Genechten blijft zal hij moeten zijn naam eer aan doen door knecht te blijven van een in bla kende vorm verkerende Ockers. Van Ockers gesproken is het een feit dat hij onze beste vertegenwoor diger is op voorwaarde natuurlijk dat de andere negen voor en voor hem ijden tot juist vóór de arrivée. Het is ook dood jammer dat in een paar rii- :en te reke en altijd juist op 40 Km. vóór het einde onze Stan door een on gelukkige bandbreuk werd geteisterd, leder keer gebeurde het toen ai ae andere doeffe zaten en Stanneken nog zo fris als een vis in 't water. Lepe Sil- veer heeft de negen helpers van ons kopmanneken eens ter dege onder han den genomen en ze goed op het hart ;edrukt dat ze in 't vervolg, wanneer ze de Stan bij de hoofdgroep moeien sleuren, zo zere niet meer mogen rij den. In dienst staan van iemand wil toch zeggen iemand dienen en niet iemand uit de wielen rijden Da's kla re taal van Maes en is ook zeer logisch geredeneerd. VIERDE OPVOERING. (ROUEN CAEN) In de tijdrit per ploeg over tien kilo meter hebben de onzen zich fijntjes in gereden om dan over de 131 Km. die volgden de leeuwen eens te laten uit blazen. Op 1 1 Juli hebben onze Flandriens de Hollanders eens laten winnen. Dat noem ik bewonderenswaardig. Het moeien niet altijd dezelfde zijn die winnen en wanneer men zegezeker is heeft men nog tijd genoeg om eens doortastend op te treden. Onze lezers mogen het verklappen... Lepe Peer en Lepe Stan hebben hun nen tak-tik veranderd en regelen nu de ronde van de Belgen met tik-tak. Deze iik-tak bestaat er in om elke dag de zoetste en de zuurste premie te winnen. Hoe dat zal gaan mag ik niet verklap pen. PIERLALA. Donderdag 15 Juli 1954 WAAROM VERKIES IK DE KATHOLIEKE SCHOOL Wat zoudt ge zeggen van een school waar alles onderwezen wordt, maar waar de kinderen nooit iets te horen krijgen over het bestaan van de Nieu we Wereld Een school dus waar de kinderen niet mogen weten, dat Ame rika bestaat Denkt gij dat het bestaan van God niet een even onaantastbaar feit is, en voor de kinderen een veel belangrij ker werkelijkheid is als het bestaan van Amerika Waarom zouden we er ons dan toe laten toe verleiden onze kinde ren te zenden naar een school, waar over het bestaan van God gezwe« w„rdt VERDRAAGZAAMHEID Er wordt beweerd, dat in de neutra le school over God niet wordt gespro ken, omdat die scholen de verdraag zaamheid willen inprenten bij de kin deren. Alsof de verdraagzaamheid daarmee iets te maken had. Verdraagzaamheid is inderdaad iets heel anders dan onwetendheid. Ge kunt zelfs niet «verdraagzaam» zijn als ge onwetend zijt, ge kunt dan af leen maar gebrekkig ontwikkeld zijn, en dat is toch iets, dat geen vader of moeder het eigen kind toewenst. Verdraagzaamheid is trouwens geen doel op zichzelf, het is een deugd, die haar betekenis put uit een levensbe schouwing. 'En welke levensbeschou wing stuurt er méér aan op verdraag zaamheid dan de christelijke leer? Het toch wel het christendom dat de naastenliefde tot eerste en tot hoogste deugd verheven heeft, ja zelfs de lief de tot de evenmens op gelijke voet heel t gesteld met de liet de tot de al- almachtige God. Het is toch wei het christendom, dat ons voorhoudt nooit over een mens te oordelen, en hem ze ker niet te veroordelen zie maar naar het voorbeeld van de Samaritaanse vrouw, van de overspelige vrouw uit het Evangelie, van de zondige Magda- lena van de schuldige moordenaar die als eerste het paradijs .mocht intreden met de Zaligmaker. Het is zulke verdraagzaamheid die wij ons kind willen meegeven in het le ven. En die leert het slechts, waar de opvoeding in' christelijke geest wordt gegeven. KARAKTER De school is evenwel niet alleen een milieu van opvoeding tot verdraag zaamheid, het is ook het vormingsmid den voor het karakter van het kind. We beweren niet dat de karakter vorming van een jonge mens niet kan gebeuren in een neutrale instelling. 35<5eSS£L!X2^Ï.X*»gaafc A-*r-. DE SCHADELOOSSTELLING AAN 8URGERLI JkE OORLOGSSLACHTOFFERS NIEUWE WET VERGT BEHANDE LING VAN 75.000 DOSSIERS. In veeband met de uitvoering van de wet van 15 Maart 1954 betreffende de schadeloosstelling van de burger lijke oorlogsslachtoffers 1940-1945 en hun rechthebbenden volgen hier een aantal bijzonderheden. Voormelde wet, die op I Januari 1954 in werking is getreden maakt van die datum af een einde aan de over gangswetgeving die voordien van kracht was. Aldus zullen tal van ascendenten, wier aanvraag onder de overgangswet geving werd afgewezen omdat zij niet konden bewijzen dat de overledene hun kostwinner was, voortaan een pensioen kunnen genieten, zodra het vaststaat, dat zij niet aangeslagen zijn in aanvullende personele belasting. On der het vorig stelsel werden tevens alle personen uitgesloten, die vrijwillig voor de vijand hadden gewerkt, alsme de hun rechthebbenden. Krach;ens de nieuwe wet, kunnen de personen, die vrijwillig voor de vijand hebben gearbeid, een pnesioen verkrij gen voor zover de schade niet werd geleden tijdens de periode van vrijwil lige arbeid. Hun rechthebbenden worden door geen enkele uitsluitingsmaatregel ge troffen en krijgen een oensioen, zelfs zo de schade, die ingevolge een over lijden werd geleden, voorkwam tijdens de periode van vrijwillige arbeid. Anderzijds zullen talrijke personen, wier aanvraag onder het regime van de overgangswelgeving werd afgewezen omdat niet voldaan was aan het oorza- kelijkheidsverband tussen het oorlogs feit en de schade, volgens de nieuwe wet op belangrijke afwijkingen kunnen rekenen. V oornamelijk zullen de weggevoer- Maar het is toch een feit en geen enkel opvoeder zal ons daarin "tegen spreken dat de boetsering van het karakter een stuwkracht van een hoge- 1 re orde verondestelt. In de christelijke opvoeding is die stuwkracht de erken- Ining van het bovennatuurlijke gezag en van de goddelijke orde. De karakter- 1 vorming krijgt in de chistelijke opvoe- ding een universele, zelfs een boven- wereldlijke betekenis, en ze vindt haar 1 oorsprong zowel als haar uiteindelijk doel in God. In de neutrale opvoeding daarentegen, steunt de hele karakter- boetsering uitsluitend op zuiver-mense- ïijke factoren, die uit de aard der zaak 'subjectief zijn en r.iei zo aigemcen-ba- palend als onaantastbare en onveran derlijke goddelijke orde. WETENSCHAP Opvoeding tot verdraagzaamheid, vorming van het karakter.Het zijn twee pijlers van de christelijke opvoeding, die de katholieke school kenmerken en hun stempel drukken op het katholiek onderwijs. Maar de school heeft natuurlijk ook wetenschap bij te brengen. Hoe dik wijls wordt er niet beweerd, dat het katholiek onderwijs hierin tekort zou Die beweringen steunen evenwel niet op de werkelijkheid. Hoe legt ge het anders uit dat er onder de hedendaag se geleerden zovelen zijn, die hun vor ming hebben gekregen in het katholiek onderwijs. Hoe legt ge het anders uit, dat niet-katholieke wetenschapsmen sen in bewondering staan voor dat mo nument van kultureel behoud en' we tenschappelijke opleiding, dat de Keik in haar netwerk van scholen over de hele wereld, in de loop der tijden heeft opgericht We moeten trouwens niet zo ver gaan zoeken. Tussen de twee wereld oorlogen in. was het Ministerie van Openbaar Onderwijs in ons land steeds in handen van linkse ministers. Al die linkse ministers, zonder on derscheid hebben jaar na jaar, door de aomologatie van de diploma's der ka tholieke onderwijsinstellingen ed ver antwoordelijkheid opgenomen voor de publieke erkenning van de wetenschap pelijke waarde van het door verstrek- :e onderricht. Omdat de drie steunpunten van de :choolopvoeding onzer kinderen ner gens beter dan in de katholieke school ot hun recht komen, verkiezen wij, in jeweten, de katholieke school. En we veten dat ons kind nergens beter kan morden toevertrouwd. LOU BRABANTS. den, de slachtoffers van ontploffingen van munitie, de personen die .schade hebben geleden terwijl zij een gering misdrijf van gemeen reelat pleegden of een overtreding van de regelen van het internationaal recht, van deze afwij kingen genieten. HET WEDUWENPENSIOEIn Voor de hertrouwde kinderloze we duwen zal het pensioen worden afge schaft. Een speciaal pensioen zal worden uitbetaald aan weduwen die kinderen van minder dan 2 1 jaar ten laste heb ben en aan de wezen. Het weduwenpensioen zal slechts worden verleend als zij totaal en be stendig invalide zijn. De toelage aan aan de bloedverwanten in opgaande linie zal worden verdubbeld. Krachlens de nieuwe wet moeten 28.000 onder het regime van de over gangswetgeving ingediende aanvra- en worden herzien. Verder wordt verwacht dal 10 tot 15.000 aanvragen zullen worden inge diend door personen die voorheen wer den afgewezen. In totaal zal over >5 duizend dossiers moeten worden "be slist, die eveneens herzien moeien wor den met betrekking tot de graad van invaliditeit Met het onderzoek van de dossiers is een aanvang gemaakt. Een absolute voorrang wordt gegeven aan de slacht offers die, krachtens vroegere beschik kingen een tijdelijk pensioen geniete alsmede aan de slachtoffers die krach tens de overgangswelgeving bij uit voerbaar besluit, voor I Januari 1954 een pensioen hebben gekregen. Deze voorrang wordt gerechtvaardigd c!o r het feit dat deze personen thans geen vergoeding krijgen. I Alle nodige maatregelen voor de uit- voering van deze wet zijn getroffen D' burgerlijke invaliditeitscommissies -'ui len weldra in functie treden en alles wettigt de hoop op een gunstige uitsla» voor het einde van dit jaar.

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 1