Twee Gulden Spreuken P i er §g£a EN OMSTREKEN. .Verschijnt de Donderdag .en Zondag van iedere week. (BURELEN: Kerkstraat 9, Aalst Telef,: nr. 24.114 P.C. nr. 881.72 - 11 Jaarg. 1,25 fr. -t Nr. Zondag 25 Juli 1954 Nummer 59 VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs. Inzake opvoeding komt het er voor- ui op aan on2e kinderen goede ge V'Oonten Ie doen aanwciven.Het is niet genoeg dat ze regelmatig gehoorzamen ook uit eigen wil moeten ze stilaan wil len goed-cjoen en daarvan de gewoon te aanwerven. Willen is kunnen, zegt tie Vlaamse volksmond, en daar ligt zeer veel waarheid in. Willen moet zich omzetten in daden inzake opvoedin: wil onze opleiding vruchten dragen niet alleen bij de schoolgaande jeugd maar voornamelijk als de jeugd niet meer zal onderworpen wezen aan onze regelmatige controle. Zelfstandige, goed willende jonge mannen en vrou wen moeten wij trachten te maken van de jéhgd die ons werd toevertrouwd, dat zal de echte, de ware bekroning wezen van onze christelijke opvoeding. De Bond Zonder Naam over den welken wij het reeds herhaalde malen hadden in onze wekelijkse opvoed kundige praatjes, koos voor de jongste maand een zeer fijn gekozen spreuk, die ook wij, opvoeders niet uit het oog mogen verliezen. Zij luidt Spot is een gevaarlijk waoen! SPOT IS EEN GEVAARLIJK WAPEN Inderdaad Als U een heilige zaak wilt aanval len zonder argumenten, kunt u er nog altijd mee spotten Dat verlamt alle geestdrift. De spotter heeft gemakkelijk de laf fe lachers op zijn hand. Dat maakt hem sterk. Het Wapen van de spot wordt ge makkelijkst gehanteerd tegen delicate, heilige en broze dingen, zoals gods dienst, leven, liefde reinheid en goed heid. De sublieme dingen zijn het meest weerloos tegen de spot. Daarom vergrijpt de laffe spotter er zich het gemakkelijkst aan. Hij richt het gemakkelijkst verwoes tingen aan in argeloze zielen. Hij ver lamt en ontmoedigt. Spot is alleen te bewonderen, als hij het werkelijk bespottelijk aangrijpt. Die rijpe en rijke woorden komen van een priester, genaamde W. Loop, die regelmatig we herhalen het an dermaal des Zaterdagsavonds te 20,30 u. (K.R.O. Hilversum), in «Lichtbaken» spreekt in naam van de Bond Zonder Naam. Rijpe woorden zeggen we Elk woord weegt en draagt. Laten we samen een paar dezer heerlijke gedachten onder de loupe ne men om er, bij onze opvoederstaak, het er in verscholen nut uit te halen en toe te passen. W. Loop zegt «De spotter heeft gemakkelijk de laffe lachers op zijn hand U hebt dat, zowel als wij, reeds her haalde malen ondervonden of ten minste gehoord in levensomstandighe- iden allerlei. Op trein, tram, in gezel schap heeft de spotter en hier be doelen wij die spot met zaken waarme de niet te spotten valt <^e laffe lachers op zijn hand Hoe dikwijls gebeurt het niet inder Jaad dat een of andere grootspreker- spotter de spot drijft met hen die hun plichten doen als deftige jonge man of mesije, als gehuwde man of vrouw, als verantwoordelijke leider. En alhoewel al dezen die laffelijk luisteren en even laffclijk lachen of toegevend knikken welen dal de bespotte... in het rechte 'spoor loopt, tóch durven zij niet op gaan tegen de spotter die wellicht scherp van tong is.geen tegenspraak dul den zou Zwijgende laffaards zijn de- zén zijn wij ér soms niet bij geweest die dergelijke spot laten doorgaan en er instemmend om lachen Eenmaal, kordaat de spotters als 't móet met harJ'é, striemende woor- 'den op hun plaats zetten zal meest al voldoendê wezen óm die vuige spot ters van hun ziékte te genezèft... ten minste in onze tegenworódigheid Doch hier dient wat anders aan toe gevoegd, wat rechtstreeks aansluit bij de opvoeding der kinderen. Wezen w'ij zelf, vaders en moeders, geen spotters of bespotters van heilige zaken Onze kinderen, die ons spotsgewijs horen spreken over mensen die hun plichten 'naleven, die ze horen bespotten als pi jlaarbij ters, of sleepdragers slikken maar al te goed wat wij bedoelen. Wij maken aldus van onze kinderen spot ters met goede, met heilige zaken... wat zeker onze bedoeling niet was. Voorzichtigheid is hier geboden In plaats van te épo't'tèri, treden wij op alp verdedigers waar het kan en moet !Zo leren wij onz'e kinderen zich gedragen als rechtgeaarde ménsen tégenover de spotter aan: dé éne k'ant en dé bés'potte aan de andere kant. Opvoeden in eer lijkheid en oprechtheid Dat moet on ze leuze zijn en durven uitkomen voor de waarheid tegenover wie ook én waar ook zulks geschieden moet. SPOT VERLAMT EN ONTMOEDIGT Spot richt het gemakkelijkst ver woestingen aan in argeloze zielen. Hij verlamt en ontmoedigt. Argeloze zielen zijn deze die aan geen kwaad denken, 't Zijn eenvoudi ge, naïeve, onergdènke, meestal on schuldige zielen. En juist daardoor worden zij des te gemakkelijker de •prooi van de spotier Aan de ar.cL.e kant verlamt en ont moedigt de spotter en de bespotting. Men moet sterk zijn om zijn woord te staan, te durven en te kunnen staan tegenover de meest altijd fijn besnaar de spotter Daardoor juist heeft de vuige spotter, die dan ook zoals uit bovengaande bleek, zeer dikwijls, al was het maar in schijn, succes behaalt bij de laffe toehoorders, medelachers of luisteraars, het hoge woord en het succes. 't Ergste is dat de spotter veelal dergelijke argelozen verlamt en ont moedigt. Daarom moeten wij opvoe ders er voor zórgen, dat tegenover de spot het tegenwoord komt te staan Leren wij onze kinderen de tegenaan val aandurven tegenover de vuige spot ter. Geven wij onze kinderen hierbij het voorbeeld waar het past. T Onthouden wij, vader en moeders, opvoeders allerlei, dat SPOT EEN GEVAARLIJK WAPEN is en dat Spot verlamt en ontmoe digt Weten wij ons opvoedingsstelsel af te stemmen, zowel in huis als op school zowel bij jeugdorganisaties als in vere nigingen van volwassenen allerhande de spot te fnuiken of... zelf aan spot te doen, spot die alleen te bewonderen is, als hij werkelijk het bespottelijkste, in dit geval de spotter, aangrijpt OPVOEDER. TOELAGEN VOOR HET BOUWEN VAN GIERPUTTEN In het Staatsblad van Woensdag, 21 Juli, is een Koninklijk Besluit versche nen betreffende de toekenning van een toelage om de verbetering van rund veestallen en hun bijhorifrheden en het bouwen van gierputten aan te moedi- Als bijhorigheden van de rundvee- staUen worden beschouwd de hoeve- nelkhuisjes of melkbewaarplaatsen, de kalfveestallen, de voederlokalen en ziekenstallen. De toelage voor de verbetering van de rundveestallen en bij horigheden bedraagt 20 t.h. van de kostprijs van de werken, zonder, per bedrijf 10.000 fr. te mogen overschrijden. De toelage voor het bouwen van gierputten en mestkuilen bedraagt 20 t.h. van de kostprijs van de werken zonder 2.000 voor de gierput en l .000 fr. voor de mestkuil te mogen over schrijden. Kunnen van de toelagen genieten de eigenaars of huurders van bedrij ven met een oppervlakte van maximum 1 5 hectaren. de eigenaars of huurders die bedrij ven van meer dan 15 hectaren uitbaten doch wier globaal netto-inkomen, dat 'belastbaar is voor de aanvullende per- [sonele belasting, een door de minister I van Landbouw vastgesteld maximum niet overschrijdt. j De aanvragen om toelagen moeten .gericht worden aan de consulenten ivoor boerderijbouwkunde van het mi nisterie van Landbouw. BRASSAC 22 JULI 12 UUR 41 MINUTEN. ALLO ALLO GEACHTE SPORTLIEFHEBBERS; DAMES EN HEREN, He ziet hier te Brassac. De zon .schijnt en het regent niét. Ik zit hier op de doortocht van de renners te wachten. Als ze nog niet ge passeerd zijn zullen ze nog moeten pas seren. Toen ik dezen morgen de ren ners verlatjen heb, dit was aan de start lijn, zaten al de onzen nog in dé gróte groep en.... allen hielden de moraal hoog Close en Vangenechten fluister den mij in het oor «we staan paraat tot knallende exploten, op voorwaar de dat we naar Stan niet moeten wach ten. Ik mag u ook niet verzwijgen dat ik de^en morgen onder een goed ge- sternte^ben opgestaan. Het is me im mers gelukt Stanneken Ockers te kun nen aanklampen. Ik noem dat een won der. Ge moet weten dat de Stan, de grote favoriet, standvastig aangeklampt wordt door geestdriftige franse suppor ters en supportéressen. Ze zijn hier effenaf dol op Stanneken, Vooral de schone bewonderaarsters van Bauvin èn Bobet zien verheid en tévens sme kend naar onze Stan., Verliefd omdat Stan de fransen laat winnen en sme kend opdat hij kalm zou willen blij ven. z Het is me dus gelukt tot bij Stan te geraken en hem naar zijn mening te vragen. Ziehier wat de Sinjoor vertel de Er is een tijd van. komen en gaan. Men komt aan de start en na het «Partez» kan men gaan of rijden. Het hangt er van af hoe ge dat noemen zult. Men beweert dat ik in Brasschaat mpesl gewonnen hebben om dan zoals eens Rorhain Maes de gele trui te be houden tot in Parijs. Hewel veronder stel eens dat ik te Brasschaat de gele trui zou om de lenden getrokken heb ben. Ik zou die niet kunnen behouden tot in Parijs. Bélange niet. Heetgeba kerde supporters, door de schuld der 'gazetten, kunnen dergelijke onzin uit kramen. Dat zou niet gaan om de vol gende reden: Ten eerste, ik ben geen Romain Maes "ten tweede, toen ter tijde beschikte Maes over zijn jeugd en zijn vorm Ten derde, Maes had toen een flinke ploeg helpers, Helpers die minstens zo sterk waren als Maes zelf en die op sommige dagen nog sterker waren. Maes werd toen letterlijk naar de overwinning getrpkken. Ten vierde, Maes kon zijn helpers volgen. Dit laat ste vooral moet men kunnen. Wat ba ten knechten als de baas blijft han gen Stanneken wat denkt ge over het vreder verloop van deze toer. Elebt ge nog illusies Men kan nooit weten wat er nog ge beurt. Er moeten er maar zeven t.t.z. de zeven eersten moeten maar opge ven en ik sta in 't geel. Het was eigen lijk verleden jaar dat ik de toer moest winnen. Ik heb met in '53 moeten te vreden stellen met een zedelijke over winning in de toer de france. Alles in- gezin zal het best zijn dat ik het vol gende jaar me terug tevreden stel met een soortgelijke zedelijke overwinning en zou best Impanis met mannen a's Van Genechten, Brankart, De Bruyne en Smetje naar de ronde komen, met nog een vijftal jonge en edelmoedige krachten. Als er maar ene goeiën bij is, zoals ik, dan kan men hier niks ko men doen. Allo Allo geachte sportliefheb bers, ik kom daar zo juist te vernemen dat de renners reeds gepasseerd zijn. Er waren er drie vooron, waaronder natuurlijk één Belg. Deze keer is het Close. Verder nieuws kan ik u niet me dedelen. Ge zult dus nog wat geduld moeten hebben tot bij de aankomst. Maurits door God gegeven zal u dan we! wat anders wijsmaken. Maurits is niet te spreken over mijn reportages en ik over de zijne niet. We zijn dus zeer goed akkoord De renners zijn dus al gepasseerd en 'k zie Jerome hier nog voorbij vliegen. Lees morgen zijn proza en ge zult het niet ondervinden dat hij van de koers niksmendalle gezien heeft. Ik zeg de zaken zoals ze zijn. Ik ben hier te laat gekomen en heb de renners niet gezien, punt, ander lijn. Met al dat hebben' wc toch al drie ritten gewonnen en wie weet... daar- HET VRIJ TECHNIiSCH ONDERWIJS In ons land volgen 147.913 leer lingen de dagcurcussen in de techni sche scholen, waarvan 98.903, in een katholieke onderwijsinstelling. Die cij fers zijn duidelijk het is de overgrote meerderheid. Nochtans schijnen som migen het bestaan van het Katholiek Technisch Onderwijs te negeren of ze ker te veronachtzamen.Het getuigt van verbazingswekkendc onwetendheid, vooral als er bij die «sommigen» een Heer is die, als Minister van Openbaar Onderwijs, verantwoordelijk is voor het welzijn van die scholen. Is het waar dat in April jongstleden j het bestuurscomité van het Technisch Onderwijs de erkenning goedkeurde van een reeks provincials, gemeentelij ke en vrije technische scholen, maar dat de Heer Minister slechts de ming van de provinciale en gemeente lijke scholen zou hebben laten door gaan, en die der vrije scholen zou heb ben opgeheven aangezien hij ze niet kent» Welke politiek voert de heer Col- lard ten ODzichte van de aanvragen om voorafgaandelijke erkenning, aan vragen die zijn departement thans ter zijde schuift. Gaat hij ook daar de vrije scholen «negeren» Volgens artikel 37 van de wet van 29 Juli 1953 wordt het initiatief tot het stichten van een technische of sectie overgelaten, volgens het geval en met voorrang aan de provincie of de ge meente die daartoe uitgenodigd moet zijn door de Ministers van Openbaar Ónderwijs. Volgens de wet mag de Staat hier slechts het initiatief nemen, indien de ondergeschikte autoriteiten, die daarvoor in de vereiste vormen aangesproken werdén, in gebreke zijn gebleven. Is het waar dat M. Collard de wet zou negeren, zoals hij de Katholieke scholen negeert? Is 'het waar dat hij er aan zou denken technische -staatsscho len op te richten te Brugge, Kortrijk, Namen. Izel en Waismes, zonder voor melde wettelijke procedure Nog iets anders. Waarom schaft een besluit van 21 Juni jl. het besluit vsn 12 Maart 1954 af, waarin de voor waarden werden vastgelegd voor het verkrijgen van het diploma van kin derverpleegster, en de studies alsook de examens bepaalde die tot dit diplo ma leiden De ouders die de grote meerderheid van kinderen toevertrouwen aan het Vrije Technisch Onderwijs rekenen er op van de Heer Minister van^Openbaar Onderwijs te vernemen welke goede bedoelingen hij ten hunne opzichte koestert... I. D. °o° NOG EEN JAAR DURE KOFFIE..,. DE PRIJZEN ZOUDEN IN 1955 DALEN Het tijdschrift «U.S.Uews and World Report» citeerde dat deskundigen op gebied van koffieprijzen, die beweren dat «de koffieprijzen voortdurend zul len dalen» van het midden van 1955 af. Onder de titel «Nog een jaar dure koffie De voorraden worden groter maar dé prijsdaling staat nog niet voor de deur», schrijft het blad 1 De belangrijke koffieproduce- rende landen hebben samen hun kof fieplantages met 10 procent vergroot ten overstaan van 1945. 2) Een nieuwe Braziliaanse koffie- struik, die pas begint vruchten te ge ven, zal, naar verwacht wordt, vijf tot tienmaal meer koffie leveren dan de huidige planten. 3) Het koffieverbruik zou in de Ver enigde Staten minder populair kunnen worden» gezien de jongste stijging der prijzen op de koffiemarkt. 4) De Afrikaanse koffieplantages drijven hun produktie op. Deze faktoren zouden er moeten toe bijdragen om de prijzen te drukken binnen de eerstvolgende 12 maanden, besloot het artikel. .achter komen er nog Allez 1 Ger main De Rycke Waarvoor zijde gij dan meegegaan PIERLALA, RIJKSKAS VOOR RUST EN OVERLEVINGS PENSIOENEN In het Staatsblad van 19-00 Juli verscheen het koninklijk besluit van 16 Juli tot oprichting van de Rijkskas oor rust- en overlevingspensioenen. De Rijkskas voor rust- en overle vingspensioenen, bedoeld in artikel 61 |van de geordende wetten betreffende de verzekering tegen de geldelijke ge- I volgen van ouderdom en vroegtijdige dood heeft als opdracht J 1 Aan de gerechtigden ingevolge de wetgevingen betreffende de verze- j kering tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom en vroegtijdige dood, 1 de uitkeringen te doen bedoeld in arti kel 61 van de geordende wetten be- I treffende de verzekering tegen de gel delijke gevolgen van ouderdom en 'vroegtijdige dood en in de wet van 28 'juni 1954 en haar uitvoeringsbeslui ten; 2) Toezicht te houden over dc toe passing van de wetgeving betreffende de verzekering tegen de geldelijke ge volgen van ouderdom en vroegtijdige dood. Naar aanleding van dit toezicht mag zij de uitkeringen schorsen, onder voorbehoud de zaak bij het bevoegde rechtscollege aanhanging te maken bin nen acht dagen te rekenen vanaf de datum van haar beslissing, 3) Aan de Minister die de Sociale Voorzorg in zijn bevoegdheid heeft al le adviezen te geven betreffende de toepassing of de interpretatie van de wetgeving aangaande de verzekering tegen de gevolgen van ouderdom en vroegtijdige dood,, welke hij nodig zou oordelen haar te vragen. De Rijkskas wordt beheerd door een vertegenwoordiger van de Minister onder wiens bevoegdheid de Sociale Voorzorg valt en die de titel van be heerder-zaakvoerder draagt. Deze wordt bijgestaan door een Paritaire Raad. oOo HET STELSEL DER GEZINSVERGOEDINGEN Uit de verslagen, rekeningen en sta tieken van de Nationale Verrekenkas voor Gezinsvergoedingen over het dienstjaar 1952, die nu worden be kendgemaakt in het Informatieblad van voornoemd organisme, blijkt dat het globaal bedrag van de kinderbijslag en andere gelijkaardige voordelen, die in de loop van het dienstjaar 1952 wer den uitgekeerd, E.784.000.000 be- droeg tegen 6.294.COO.OOO in de loop van het dienstjaar 1951. Het aantal werknemers dat onder het stelsel ressorteerde is in 1951 van 1.863.000 gedaald tot 1.824.000 in 1952. Het aantal begunstigde gezinnen steeg van 671.000 in 1951 tot 682.000 in 1952 en het aantal kinderen van 1.2115.000 in 1951 tot 1.248.000 in 1952. Het globaal bedrag van de uitge keerde sommen is dus hoger in 1952 dan in 1951, terwijl het aantal werkne mers betrokken bij het stelsel minder bedraagt. Daarentegen zijn het aantal begunstigde gezinnen en het aantal kin- deren gestegen. j De inkomsten van het stelsel bestaan voornamelijk uit de bijdragen door de werkgevers aan de Rijksdienst voor Maatschappelijke Zekerheid gestort. De opbrengst van de bijdragen in 1952_ door tussenkomst van de R.M.Z. gestort, kende een verhoging van on- Jgeveer 300 millioen op de sommen die jvan deze bron voortkomen. Deze ver hoging is nochlans kleiner dan die .vastges teld in het globaal bedrag van :de verdeelde sommen. De ontoereikendheid van de inkoms- 'ten, die gedekt wordt door de Rijks- I toelage, was dus groter in 1952 dan in 1951. Tijdens dit laatste diestjaar j bedroeg de Rijkstoelage 463 millioen, terwijl in 1952 naar rato van 604 mil- llioen diende tussengekomen. Deze som was hoger dan het bedrag dat iwerd voorzien door de begrotingswet van het ministerie van Arbeid en So ciale Voorzorg. De verdelings- en administratiekos ten van de Nationale Kas en van de Compensatiekassen werden in 1952 (gedekt door een afhouding van 152 millioen op de globale inkomsten van .het stilsel. Deze afhouding bedroeg I 194 millioen in 1951,

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 1