MINIATUREN KRABBELS EN WETENSWAARDIGHEDEN. In Juli 1904 50 jaar geleden Btierf Ant-n Tsjechof, vier en veertig jaar oud. Van zijn gymnasiumtijd af tot zijn laatste schrijversperiode heeft het toneel zijn voorliefde gehad. De Franse 'Vertaalster van zijn werken, Catherine Moskowa, die dertig jaar geleden het toenmaals onbekende genre van de 'sketch lanceerde, gebruikte voor de ra dio de werken van de Russische schrij ver Tsjechof. Hij is niet de schrijver voor de massa, want hij was kunstenaar van het détail, van het subtiel hanteren van menselijke gevoelens maar ook van alles wat hij in zijn kunst betrekt. Ook als schrijver van het kortver haal is hij in de wereldliteratuur be kend. 1 Van 22 tot 29 Juli gaat te Brugge het internationaal Festival van het Uni versiteitstheater door. De Zweden zul len vertolken La ballade du grand macabré» van Michel de Ghelderode de Fransen spelen <iPassion.» van Ar- noul Gréban; de Engelsen spelen na tuurlijk Shakespeare; de Italianen een .comedia dell arte van. Gozzi en de Noren hebben op hun program de bo ven geciteerde Russische schrijver ge zel. Kent u de oorsprong van het feuille ton Naar alle waarschijnlijkheid ontleent het feuilleton zijn ontstaan en de min of meer vrijwillige zin voor de parodie van Charles Sorel en Scarron, die wil den reageren tegen de precieusheid en de verheven stijl van Honoré d Urfé Scudéry. In Frankrijk hield de oprichter van het (Petit Journal" het feuilleton v het essentiële deel van zijn blad; inder daad behaalde dit een reusachtig suc ces ter oorzake van de populaire mans, waarop het doorsnee-publiek zich werkelijk wierp. Millaud, de oprichter, ging zo ver dat hij met zijn redacteurs het plan ont wierp van het toekomstige feuilleton en er een sen sensationele titel voor te zoe ken als cDe dood door de lach.» Een van zijn fabrikanten, Courcharnps, had helemaal geen scrupu les om zijn colle ga's te plagiëren en weer de oude teks- UllllllillllllllllllllllllllllllllilliliiiiiiiiiiiiiiillllltllllillliniiliiiillllltllHiill ten, die in de vergeethoek geraakt wa ren, in de smaak der lezers te brengen. Op een dag echter bemerkte een con current het bedrog en publiceerde hij dezelfde avond een hoofdstuk met vo.- gende nota Hier geven wij het feuille ton, dat dhr Courcharnps morgen moet publiceren.» Destijds hadden de meest bekende schrijvers de gewoonte hun romans als feuilleton in het dagblad te laten ver schijnen. Met de tijd is daar wel ver andering in gekomen; de mengelwer ken zijn haast doorgaans niet meer dan een divertéssement. Dat het einde van een schooljaar een schoolmeester-dichter in de armen werpt van de barmhartige Muze, wie zou het durven denken De dichter Hans Meleln (ps. voor Frank Van Doorne, een talentrijk musicus ook dichtte over dit onderwerp in de zopas verschenen bundel (.Ruisende NXilgen.» Alweer zovelen die me thans verlaten Hoe zie 'k uw schuchter staren steeds vóór mij Veel van mij zelf heb ik bij u gelaten. Veel van mij zelf gaat nu met u voorbij. Uw blik heeft mij steeds vragend aan gekeken... Hebt gij mijn liefde voor u ooit be vroed 'K geloof, geen uwer is ooit klaar ge bleken Wat 't hart versteent, 't gemoed ver stijven doet. Uw kinderziel was mij de rijkste gav Ook dat wellicht vermoedt geen on der u. Uw heengaan moet iets liefs in mij be graven, er sterft iets van mij zelf in elk van u Welke student zou na het lezen van dit weemoedig, o toch zo treurig ge dicht. nog kunnen (of mogen) bewe ren dat de schoolmeesters geen hart in hun lijf hebben En er zullen wellicht toch wel enkele gevonden worden die deze mensen niet goed kunnen lijden. Foei Tegen die kwaadsprekers ze: ik l lonni soit, qui mal y pense HET VERBIEDEN VAN BOKS EN CATCHWEDS TR! JÖEN Volksvertegenwoordiger Fhilippart heeft in een parlementaire vraag aan de minister van Justitie aangestipt, dat de kamercommissie van justitie het wetsvoorstel houdende verbod van de boks- en catchwedstrijden heeft goed gekeurd, maar dat de overijlde onder breking van de parlementaire werk zaamheden tot gevolg zal hebben, dat INTERNATIONAAL KANKERCONGRES TE SAO PAULO GEOPEND NIETS BEWIJST DAT SIGARETTENROOK KANKER VEROORZAAKT, BEWEREN SOVJET-GELEERDËN Op de eerste dag van het internatio naal kankercongres te Sao Paolo wet de aanneming door de Kamer van dit ^en een groot aantal thesissen vooruit- wetsvoorstel nog vele maanden zal ver- gezet. traagd worden. I Op een persconferentie voor de ope- Daarbij staat vast dat de vrijwillige n;ng v.an het congres, heeft de Amen- slagen en verwondingen, die tijdens kaanse afgevaardigde Charles pluggms, een bokswedstrijd toegebracht worden, professor in de heelkunde aan de um- indruisen tegen artikels 398 en volgen- jversiteit van Chicago, een korte uiteen- de van het wetboek van. Strafrecht. De zetting gedaan over zijn bevindingen. Luikse volksvertegenwoordiger meent Hij toonde aan dat volgens hem som- dan ook dat de feitelijke straffeloosheid mige soorten van borstkanker afhangen van de in de ring gepleegde brutalilei-jvan de bijnieren, en dat het wegnemen ten onduldbaar is, en vraagt de minis- van die klieren vele patiënten in staat ter of het zijn minst niet zou passen de zou hebben gesteld de kwaal te boven heren prokureurs-generaal er toe uit te ie komen en hun normale bezigheid te nodigen, dringend hun oordeel op dit hervatten. ernstig zedelijk rechtsvraagstuk te ken- j prp^ Huggins stipte echter aan dat nen te geven. die behandeling een voorafgaande In zijn antwoord heeft dhr Lülar j schifting van de zieken van veertig tot verklaard, dat hij de heren prokureurs- zest;„ jaar vereist. generaal geraadpleegd keelt omtrent pr"o( Cillmanni.it Johannesburg, de voorlopige maatregelen welke zij als gepast zouden nemen, in afwachtinj j dat het parlement zich over de door het achtbaar lid ingediende wetsvoor stel heeft kunnen uitspreken. oOo -■ - 39.59S PENSIOENAANVRA GEN HANGEND Tijdens de parlementaire debatten JOOP SPEELSTRA. IIIIIU DE STAND DER WERKLOOSHEID LICHTE DALING Tijdens de week van 1 I tot 1 7 Juli 1954 werden er per dag gemiddeld I ft'2.509 ten volle arbeidsgeschikte vol ledig werklozen gecontroleerd onder •wie 63.001 mannen en 39.508 vrou wen. Tegenover de vorige week wordt een vermindering waargenomen van 2.148 ten volle arbeidsgeschikte volle dig werklozen. Die vermindering kwam voornamelijk tot uiting in de groep bouw- en in de hotelnijverheid. Er werden 14.272 volledig werklo zen (1 1.007 mannen en 3.265 vrou wen) gecontroleerd, die wegens een afneming van hun lichamelijke ge schiktheid (i Igedeellclijk arbeidsge schikt i zijn, alsmede 38.638 volledig werklozen (25.170 mannen en 13.460 OP DE TWEESPRONG DOOR ELEANOR FARNES Geautoriseerde vertaling van D. L. Uyt den Bogaard. I 1de Vervolg. Dus helemaal niets, waarvoor ik me behoef te schamen lachte Cyn thia. Nee, ik geloof het niet. O, je was natuurlijk tamelijk onvriendelijk tegen die arme dokter Meadows, je zei steeds maar weer, dat je Donald wilde hebben. Ja, eigenlijk vertrouwen we jou en Donald niet helemaal. Judy lachte. Het leek haar het beste Cynthia alles te vertellen. Als we helemaal niet over Donad spreken, zal ze zeker we ten, dat ze het over hem gehad heeft. En Cynthia dacht hetzelfde. Als ik on verschillig over Donald praat, weten ze niet, dat de kwestie voor mij zo belang rijk is. O, Donald, ging ze verder, wat een schat. Ik weet wei, dat ik verdraaid lastig voor hem geweest ben. Hij werkt toch al bijna dag en nacht. Hij kwam hier bijna iedere dag. Ik ben hem verschrikkelijk dank baar. Er volgde een stilte en Judy maakte van de gelegenheid gebruik nog een kop thee in ie schenken. Even later kwam het gesprek op de ♦erpleeggsters en over hen spraken ze heel geanimeerd, tot Donald kwam. Mag ik binnen komen vroeg hij. de hand aan de kruk van de deur. Judy belde het dienstmeisje en ver zocht haar. verse thee te zetten. Toen heette ze Donald wclkomy vrouwen), die voornamelijk wegens hun leeftijd als ((moeilijk te plaatsen beschouwd worden. Verder werden er tijdens dezelfde week wegens toevallig© of tussenpozen- clc onderbrekingen van hei werk per dag gemiddeld 42.374 (24.553 voer de mannen en 17.821 voor de vrou wen). dagen van niet-tewerkstelling opgetekend. Tegenover de vorige week wordt een vermindering waargenomen van 3.847 dagen. Die vermindering is het gevolg van het feit dat tijdens de beschouwde week geen enkele werk stopping in de kolenmijnen plaats had. De vermindering zou nog belang- riiker geweest zijn, ware zij niet remd door de tijdelijke sluiting van sommige ondernemingen van Noord- Frankrijk, waarin talrijke Belgische grensarbeiders werkzaam zijn (Frans nationale feestdag). het pensioen vraagstuk werd er reeds op gewezen, dat tienduizenden pensioenaanvragen hangend waren. De minister verstrekte toen geen konkrete cijfers. De minister, werd hier nu om ver zocht door senator, Neels langs de weg van de parlementaire Vragen en Ant woorden. Uit het antwoord van de minister blijkt, dat er op 2;0 Juni bij de diens ten van het ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg 39.598 pensioenaan vragen, uitgaande van arbeiders of ar- beidersweduwen, hangend waren. Per provincie is dit hoog aantal als volgt verdeeld Antwerpen 6.164; Brabant 9,007Henegouwen: 4 8/4; Limburg: 1.391-; Luik: 4.792; Luxem burg 743; Namen: 1.327; Oost- Vlaandcrcn: 7.432; West-Vlaanderen 3.868. -oOo 199 DAGEN Het zijn voorwaar niet de statistie ken die ons moeten leren dat onze gë- w:«sten overvloedig door regen worcen gezegend. Niettemin bewijst de wetenschap der statistiek ons toch een nuttige, zij het tenslotte weinig opwekkende dienst^kleurstoffen. d: met zorgvuldig na te gaan hoe dikwijls I het in ons land heeft geregend. Welaan dan, geven wij het aantal regendagen per maand van April 1953 af tot April 1934/ 953 April 15, Mei 14, Juni 20, verslaggever van de afdeling kanker en voedingbetoogde dat de invloed van de voeding op de ontwikkeling van sommige kankersoorten onbetwist baar is. Uit het proefondervindelijk ondei- zoek op dieren is gebleken dat het voe- dingsdieet invloed heeft op de ontwik keling van sommige leverkankers en daarentegen de uitbreiding van andere, maagkankers tegengaat. KANKERONDERZOEK IN SOVJET-UNIE De Sovjetafvaardiging zette dc stand van het kankeronderzoek in de U.S.S. R. uiteen. De problemen welke de Rus sische geleerden bezig houden zijn de etologie en de parthenogenese van de kanker. Aan de hand van de in de U.S.S.R. gedane onderzoeken laat niets loc er toe te besluiten dat sigarettenrook de kanker veroorzaakt of de ontwikkeling er van bevordert. Tal van Sovjetgeleer den zijn de mening toe gedaan dat de kanker veroorzaakt wordt door een virus. D* kankersoorten, welke in de U.S. S.R. het meest voorkomen, zijn die van de maag en de slokdarm, vooral dan in de noordelijke gebieden, waar de be volking overvloedig zeer warme, kost gebruiken. In de zuidelijke gebieden van de L. S S.R. komt de kuidkanker veel meer voor. Onder de door de Sovjetgeleer den bestudeerde elementen, die de ont wikkeling van de kanker zouden be- unstigen, komen o.m. voor de anili- de kanker van de iild veroorzaken, de kleurstoffen waar mee sommige voedingswaren worden gemengd, en enkele scheikundige ele menten, die gebruikt worden voor de bereiding van asphalt. De kanker wordt in de U.S.S.R. den in de U.S.S.R. drie radio-actieve isotopen gebruikt bij de behandeling van de kanker het jodium voor de be strijding van de kanker aan de schild klier, de fosfoor voor de leucaemze en hst kobalt als element van de X-slralen, f om in te spuiten in de gezwellen oqo TOEKENNING VAN BEROEPSKREDIET Tijdens de afgelopen maand Juitï hebben de Nationale Kas voor Be- oepskrediet en haar aangenomen in- teliingen 582 nieuwe kredieten voor een bedrag van 93.138.000 fr. toege kend, waardoor het aantal kredieten toegestaan vanaf 1 Januari tot 30 Juri 3.383 en het globaal bedrag op 502.180.000 fr. gebracht worden. De kredietomloop en -verbintenissen be droegen op 30 Juni 1954 3.054 mil- lioen 762,000 fr. Er wordt nogmaals op gewezen dat een verlaagde rentevoet kan toege kend worden voor de aankoop van ma terieel door sommige kategorieën, am bachtslieden en kleine nijveraars, ren tevoet 3,25/ó en 4,25% naar ge lang het bedrag van het krediet. Anderdeels voorziet de wet van 7 Augustus betreffende de steunverlening bij de oprichting, de uitbreiding, de wederuitrusting en de rationalisatie van industriële en ambachtsondernemingen onder zekere voorwaarden, de tussen komst van de staat hetzij in de vorm an een waarborg tot de goede afloop, •anneer de belanghebbende geen vol doende waarborgen kan geven, hetzij de vorm van een verlaging van de rentevoet. Voor alle inlichtingen in dit verband zich wenden tot de Nationale Kas voor Beroepskrediet 8, Kunstlaan, te" Brus sel - Juli 20, Augustus 12, September 17>'sluitend bestreden door heelkundige Oktober 14, November I IDecember 15. I 1954 Januari 14, Februari 18, Maart 1 9, April I 0. 199 regendagen op 365 dagen, dat kan tellen. Is het niet een verschrikkelijk koude dag Kom binnen, het is hier lekker. Vandaag is het een feestdag Cynthja mag weer bezoek ontvangen. Heb je trek in een kopje thee Wel, ik kwam eigenlijk alleen maar even naar de patiënte kijken, maar ik geef toe. dat ik graag een kop .thee meedrink. Hij kwam naast Cynthia's bed staan. I Hoe gaat het er mee vandaag vroeg hij, hoewel hij wel kon zien dat jhet veel beter met haar ging. I - Best. Ga zitten, Donald. Ik heb gehoord, dat ik een grote lastpost ben geweest C3'nthia sloeg hem gade, I terwijl ze dat zei. I Hij glimlachte en schudde zijn hoofd jZe keek bewonderend naar zijn knap- I pc gezicht, zijn brede schouders en zijn frai gevormde, slanke handen. Haar hart zwol van liefde voor hem. Maar ze sloeg haar ogen neer en probeerde haar slem zo kalm mogelijk te laten klinken. Ik neb gehoord, dat ik je nog meer drukte veroorzaakt heb, dan je al had. Ik wil je daar nu voor bedanken. Heel, heel veel dank, Donald. Je moet mij niet bedanken, zei hij. Je moet dokter Meadows bedan ken. Hij heeft heel wat zweetdruppels voor ie gelaten. Ik kwam nu en dan maar eens om een hoekje kijken. Hij stond op. Ik moet nu heeft voor jou lai gaan. Het bezoek g genoeg geduurd. Probeer een poosje te gaan slapen, Cynthia. Van nu af aan zul je gestadig vooruitgaan en ik vind. dat je nu geen twee dokters meer nodig heb. Ik kan je met een gerust geweten, weer aan dok ter Meadows overlaten. Judy glipte de kamer, uit, ondc» voorwedsel, dat ze met Donald naar beneden wilde gaan, maar in werke lijkheid om Cynthia gelegenheid te geven aan Donald te zeggen, wat ze hem te zeggen had. Maar Cynthia had helemaal niets te zeggen tenminste niets van belang. Dat betekent natuurlijk, zei ze en ze probeerde te glimlachen, dat je me toch een lastpost gevonden hebt. O nee, zei hij. Maar het gaat nu eenmaal niet, dat ik me met de pa tiënten van dokter Meadows bemoei. Je moet nog lief tegen me zijn, al ben ik weer beter, Donald. Anders zal in dc verleiding komen, weer ziek te worden. Je bent zo lief voor me ge weest. Dat ben ik tegen al mijn patiën ten, zei hij schertsend. Wel, ik zal het missen. Hij nam haar hand tussen zijn beide handen. Hij had medelijden met haar, maar hij wist, dat hij dit niet mocht la ten blijken. Hij kuste haar hand en leg de die toen weer terug op de dekens. Als ik niet in mijn beroepskwali teit kom, zei hij zacht, kan ik zeker toch ong wel eens komen als je vriend. Ja. graag, zei ze, vergeet het niet. Ze behancelen me hier nog steeds zo verschrikkelijk voorzichtig. Maar ze zullen tegen jouw komst geen bezwaar maken, denk ik. Toen Donald beneden kwam, stond Judy in dé gang op hem te wachten. Hij nam haar in ziin armen. zonder zich er aan te storen of iemand hen zou zien. Hij kuste Juyd hongerig. Ik heb je zolang niet meer ge zien het lijkt eeuwen geleden. Ik weet het. rr- Kom vanavond bij me eten. middelen, X-stralen cn radium, tergtijj hormonen slechts in hopeloze gevallen worden gebruikt en dan alleen maar om de patiënt een tijdelijke betei- schap te verzekeren. Volgens de Sovjetafvaardiging wor- Ja lieveling, graag. Toen het tegen Kerstmis liep, men de zusters het besluit, het feest thuis is vi>ren. Anna stelde voor er een echt ouderwets Kerstfeest van te ma ken. Als er een huis is, redeneerde ze, dat zich leent voor een ouderwetse Kerstviering, dan is het ons huis wel. Een grote Kerstboom, versierselen en alles wat er bij hoort. Zou het niet heerlijk zijn Ik weet het niet, zei Jud3". De mensen schijnen van dergelijke Kerst feesten tegenwoordig niet meer te hou den. Ze zijn blasé geworden. Ik geloof, dat ze zich zouden vervelen. Nee hoor, zei Anna. We zouden geen blasémensen uitnodigen. We zul len alleen maar mensen vragen, van wie we weten, dat ze zouden meewer ken aan de gezelligheid en die een dergelijk feest op prijs zouden stelli Donald, zeiden Judy en Cynthia tegelijk. En Simon, zei Anna. O nee, zei Jud3'. Hij is een v; die mensen, die zich bepaald zouden vervelen. Wel, we zullen het hem in iedi geval vragen. Ik geloof, dat hij graag zal komen. En dan hebben we nog man nodig, nietwaar We zullen nog we iemand vinden. Moeten we Vader en Stephanie ook vragen om te komen We zullen het hem vragen, maar ze zyllen niet komen. Vader zal niet willen en Stephanie zal denken, dat ze te veel is. Ze zullen ons mooie ge schenken sturen en-een briefje, dat het ben zeer spijt enzovoort en iedereen oOo— BOETE BIJ DE KINDERBIJSLAGEN. C.V.P. senator De Man stelde de minister van Arbeid en Sociale Voor zorg de vraag, of het een kompensatie- kas voor kinderbijslagen voor loontrek- kenden toegelaten is een boete van 30 t.h. toe te passen op de uit te keren ergoedingen, wegens het laatijdig in zenden van dokumenten ter rechtvaar diging. Ziehier het ministerieel antwoord op deze vraag Artikel 25 van de geordende wetten betreffende de kinderbijslag voor loon arbeiders bepaalt Tenzij de vertraging te wijten is n een geval van overmacht, kan de persoon aan wie de vergoedingen ver- huldigd zijn of moeien uitbetaald orden een boete oplopen voorzien door het reglement betreffende de strafbepalingen, indien de aanvraag of de klacht om gezinsvergoedingen of een verhoging van vergoedingen te be komen laattijdig bij de kas wordt inge diend. Hetzelfde is van toepassing bij laattijdige onvangst van de vereiste inlichtingen of bescheiden. In geen geval zal de geldboete 30 t.h. overschrijden van het bedrag der goedingen, waarvan de uitbetaling niet tijdig kon geschieden. zal tevreden zijn. Het duurde niet lang ©f de eerste antwoorden kwamen binnen op de uit nodigingen. Jim en Polly waren de eersten, die hun accoord stuurden. Ze zeiden, dat hun moeder een zucht van verlichting had geslaakt, toen de uitno diging kwam. Donald kwam persoonlijk antwoord brengen. Wat zijn jullie een dome meis jes, zei hij. Wat zou het sanatorium zonder mij moeten beginnen met die feestdagen Ik zal de ziel van de fees telijkheden moeten zijn. O, Donald, heb je dan nooit-eens vrij met Kerstmis Natuurlijk krijg ik geen vrij met Kerstmis. Ik moet aan het hoofd van het Kerstdiner zitten met een karton nen hoed op mijn hoofd en een rate laar in de hand, om de orde te handha ven en ik moet voor de pudding uit naar binnen schrijden, links en rechts geflankeerd door nymfen, die in het dagelijks leven verpleegsters zijn. Goeie hemel, jullie hebben nog geen. fauw besef van het werk van een dok ter. Maar "je krijgt toch. wel eens even vrij. Ik kan af en toe komen binnen vallen, als jullie dat prettig vinden. Het diner in het ziekenhuis is *s middags en als jullie me dus 's avonds vragen, zaj ik graag komen. Maar op de tweede Kerstdag hebben we een gala-concert voor de patiënten en ik zou Tudy wil len vragen daaraan haar medewerking verlenen. Kunnen jullie nog iets anders doen Ze schudden hun. hoofden.

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 2