MINIATUREN LITTERAIRE PROFIELEN j EDGAR POE Wanneer men zoal wat in de bon gerd van Chesterton rondgestapt heeft «n hier en daar een vrucht van zijn ge- adchten heeft geplukt, komt men tot de vaststelling dat men in zijn mond de smaak van Chesterton bewaart. Wanneer men dan in andere boom gaarden rondkuiert van schrijvers uit de Engelse letteren proeft men ook de »maak van Chesterton's vruchten. Met deze omschrijving wil ik enkel zeggen dat wanneer mejj een karakte ristiek wil geven van de een of andere ischrijver, die Chesterton gelezen heeft, rmen haast noodzakelijgerwijze op Ches- Vterton beroep moet doen. Niemand zo- nis hij kon zo een gevatte karakteris tiek vain een schrijver geven. Niemand als hij deed het zo oorspronkelijk en tevens juist. Nu ik het over Poe wil •hebben, voel ik om toch iets over deze *uteur te schrijven dat waarlijk beteke nisvol is, dat ik Chesterton moet cite ren. (i Poe had waarlijk een ziekelijke geest; niet omdat hij dichterlijk, maar omdat hij bijzonder geneigd was met zijn verstand alles los te peuteren. Zelfs schaken was te poëtisch voor !hem; hij had een Ihekel aan schaken, omdat er veel te veel paarden en to rens bij te pas kwamen, zoals bij een gedicht. Volgens zijn ei^en bekentenis had U'j liever te doen met de zwarte 'damstenen omdat die meer leken op de zuiver zwarte stippen op een diagram. Tot zover Gilbert Keith Chesterton. Edgar Allan Poe is, zoals iedereen ■wel zal weten, de «uitvinder» van het detective-verhaal; hij heeft bet griezel verhaal (thriller) derwijze volmaakt dat het sindsdien een eigen litterair genre is geworden. In «De Moorden in de Rue Morgue, De gestolen Brief en De gouden Kever» .(die o.m. opgenomen werden in de 'bundel FANTASTISCHE VERTEL LINGEN, welke door het Spectrum te Utrecht op de markt werd gebracht) zijn de voorbeelden gegeven voor alle latere detectiveschrijvers. Het analy tisch vernuft en de aan intuëtie gren zende scherpzinnigheid, welke juist te- 'kenmerken moeten zijn van dit genre, zijn door Poe het eerst in hun werking beschreven. Poe was echter meer dan een ver nuftig schrijver; hij was een dromer, en een beschrijver van de droom. Met een ontstellende intensiteit weet hij het duistere landschap dat onder de grens van ons bewustzijn ligt in de verbeel ding op te roepen en te bevolken met vreemde onvergefelijke figurën. De Afdaling in de Maalstroom is niet zo maar een spel der fantasie, het is Je omhulling van een noodlottige droom die ieder al lezende weet gedroomd te hebben. Poe heeft op verbijstevende wijze het hart en de menselijke gedragingen, vooral als deze dan morbiede en abnor male afwijkingen vertonen, blootge legd. Tengevolge van een onmatig le ven leed Poe aan delirium tremens en sporen van dit ziekteverschijnsel vindt men in tal van zijn verhalen, sterk vooral in het korte stukje De zwarte Kat. Ten bewijze hiervan, maar ook om een specimen te geven van de in- diingende kracht van zijn talent, citeer ik hier een fragment uit voormeld stuk. De ik-pexsoon heeft er een sadistisch genoegen in gevonden een kat te mar telen en te doden. Maar zo zeker als ik weet, dat ik een ziel heb, weet ik nu ook, dat per versiteit een van de aangeboren impul sen van het mensenhart is. een van die "primitieve-vermogens of gevoelens, die. de menselijke natuur beheersen. Wie heeft niet ontelbare malen iets ge meens of onzinnigs gedaan, om geen andere reden dan omdat hij wist, dat hij dit juist NIET moest doen Zijn wij niet steeds geneigd, tegen beter weten in, de geboden te overtre den. alleen omdat wij zo goed WETEN, wat wij NIET mogen doen Die per versiteit, dat onbegrijpelijke, onweer staanbare verlangen van de ziel OM ZICH ZELF TE KWELLEN, is mijn ondergang geworden. Het was die be hoefte om mijn natuur geweld aan te doen om kwaad te doen, alleen om dat het kwaad was die mij ertoe dreef nog verder te gaan en mijn on schuldig slachtoffer nog meer te mis handelen. Op een morgen deed ik in koelen bloede een strop om de nek van de kat en hing hem op aan de tak van een boom;hing hem op OM DAT ik wist dat hij van mij had ge houden, omdat ik wist dat hij mij niets in de weg had gelegd; hing ik hem op terwijl de tranen mij over de wangen stroomden... Men merkt dadelijk dat die inner lijke verscheurdheid, die zelfkwelling, dat willen doen wat men zelf als onre delijk beschouwt, indien zijn sympto men die inhaerent zijn aan zielsziekten- Dat is natuurlijk de ongezonde kant van Poe s werk. Wat allemaal niet wegneemt dat de ze lAmeikaanse dichter, criticus en 'schrijver, die in 1809 te Boston werd geboren en 1849 te Baltimore over leed een literair genie was en dat zijr kunst nog altijd -nieuw-en- krachtig blijft. Dat kan alleen van de ware, gro te kunst worden getuigt. JOACHIM TUILHOFF. lamiiiiimtRtiKiiiiiiiiiiiitmiiiuiiiuHiiiiitiMiimtiiiiüiiiuiiiiiinüi VERKEERSONGEVALLEN VAN 23 TOT 29 AUGUSTUS De statistiek van de ongevallen bui ten de agglomeraties, gedurende de ;week van 23 Augustus te 0 uur lot 29 Augustus te middernacht geeft het volgende beeld te zien 245 ongeval len met in totaal 12 doden (ingevolge 10 ongevallen). 79 personen zwaar •en 22 I lichtgewond. Gedurende het weekeinde van 28 tot 29 Augustus waren er 101 ongeval len met 3 doden, 26 personen zwaar en 1 1 5 lichtgewond. OP DE TWEESPRONG DOOR ELEANOR FARNES Geautoriseerde vertaling van D. L. Uyt den Bogaard. Gedurende de week vonden 3 perso nen de dood ingevolge het slippen van aulo Si 3 door onbepaalde oorzaken, 2 door onvoorzichtigheid van voetgan gers e„n 2 door onvoorzichtigheid van andere weggebruikers, een door dron kenschap en een door gevaarlijk voor bijsteken. Bij 4 ongevallen was er een poging tot vluchtmisdrijf. De ongevallen waren het talrijkst in de provinciën Henegouwen-Namen (67L daarna in West- en Oost-Vlaan deren (59), Luik-Luxemburg (45), 'Antwerpen-Limburg (41) en Brabant (33). TELEVISIE VANDAAG EN MORGEN IS T. V. WERKELIJK GOEDKOOP Voor het einde van dit jaar zal een vierde van de bevolking kunnen profi teren van de uitzendingen van het N.l. R. die langs de antennes vair het Ge- I rechtshof te Brussel, van het Torenge bouw of van de Bol d'air zullen uitge straald worden. Daarenboven is 't ook aan de oorspronkelijke karakteristieken van de Belgische multistandaard-toe- stellen te danken dal iedereen die zich in het bereik van zenders Rijsel, Lopik '(Nederland) of Langenberg (Duits land) bevindt, naar willekeur de Belgi sche of buitenlandse programma s zal kunnen bekijken. Tussen 6 Juni en'4 Juli werd aan de Belgische telekijkeirs een bijzonder as pect van de vreemde zenders aangebo den. Gedurende I maand Werden gete- leviseerde programma's tussen acht Eu1 ropese landen uitgewisseld, namelijk tussen Duitsland, Engeland, Belgie, Denemarken, Frankrijk, Nederland en Zwitserland. De Belgische telc-kijkers bevond zich op het kruispunt van de Eurovisie en konden met weinig kosten de ge beurtenissen van het vastenland met de ogen volgen. Wij herhalen met weinig kosten. Is de televisie dan werkelijk goedjioop? Worden de prijzen van de televisietoe stellen niet ten onrechte aangeklaagd Deze prijzen zijn natuurlijk hoog, gezien zij schommelen tussen 13 en 20.000 fr. voor normale modellen en somtijds de som van 25.000' fr. berei ken voor zekere fantasiemodellen. Waarom ook de prijzen aanklagen zonder eerst te vergelijken. De standaardmodellen van de Bel gische ontvangtoestellen, met scherm van 43 cm. kosten 16.500 fr. Nu zijn er zekere televisietoestellen die gelijk waardig schijnen en in het buitenland voor een kleinere^ prijs worden ver kocht, wat natuurlijk veel stof doet op waaien... De reden van dit prijsverschil ligt in het feit dat de Belgische telekijkers over toestellen beschikken die men tweemaal als luxe-apparaten mag beti telen. Eerst en vooral omdat het meren deel van de Belgische televisie-toestel len met groot scherm zich voordoen als elegante meubelstukken in gepolijst notenhout, die aan de beeldenontvan gers het uitzicht fkmmeubels geven welke zich pratj".'i",:i^t,.onze interieurs harmoniëren. Dj+^ibyleël is zeer vlei- end voor de gbVdè' smaak van onze te lekijkers doch kan njet bekomen wor den zonder beroep op gespecialiseerde handarbeid te moeten doen Van een ander öogpunt uit gezien, mag niet vergeten Worden dat het ste vig raam van dè gestandardiseerde BFN toestellen een technische verwe zenlijking vertegenwoordigt die uitzon dei lijk luxueus mag worden genoemd. De originaliteit van de Belgische ont- vangers berust inderdaad op hun twaalf kanalen waarmee zij de programma's van evenveel stations kunnen opvan gen. indien zij zich in hun bereik be vinden. Hun individualiteit komt ook op het voorplan door de vier definities (819 lijnen voor Belgie 'en' Frankrijk. 625 voor Belgie en Nederland) die zij kun nen «opslorpen», met gewoonweg aan een knop te draaien. Zodat, alswanneer al de buitenland se televietoestellen apparaten blijven waarmee alleen beelden van een be paald station kunnen opgevangen wor den, de Belgische telekijker van het deel geniet al de programma's van de hedendaagse of toekomstige stations te kunnen opvangen waarvan de golven tot bij hem reiken. Dit niet te onderschatten gemak, door de Belgische TV-normen opge legd, vergt natuurlijk meer materieel en diensvolgens ook meer handarbeid dan voor een gewoon apparaat dat ai- leen voor lokale doeleinden bestemd oOo— 1 6de Vervolg. O, Donald, wat ben je een dom me jongen. Welke de reden is, die ach ter al die onzinnige praat steekt, weet ik niet, maar die reden is ongegrond. Ik heb nog nooit iemand gekend, die minder reden had een minderwaardig heidscomplex te hebben, dan jij. Wc bewonderen je allemaal geweldig en bewonderen is eigenlijk een Veel te zwak woord. Donald, we houden van je. Je bent onze vriend. Als je me op belt en zegt, Cynthia, het spijt me, maar ik l^an vandaag niet bij je komen lunchen, dacht je, dat ik me dan ging afvragen, of ik misschien iets miste in mijn persoonljkheid Natuurlijk niet. Ik denk alleen maar, Donald zal een lastige patiënt hebben en ik zie hem een andere keer wel. En als ik jou iet moet weigeren, heeft dat dezelfde oorzaak. Maar nu weiger ik je niet meer Ik ga met je dineren en als het er toe zou kunnen bijdragen om dat vervloek te minderwaardigheidscomplex van je uit te wissen, dan blijf ik vannacht nog bij je ook. Cynthia, lachte hij. zover zou ik mi maar niet gaan. Wat jammer Daar gooi ik me ■voor de voeten van een man en hij wil me niet eens hebben. Laat eens zien. wat mis ik in mijn persoonlijkheid Steek net de draak met me, zei hij dreigend en greep haar bij de pols. Of ik neem je over mijn. knie en g$ef je een pak slaag. C3'nthia keek lachend op in zijn ge laat. Ze was nu heel dicht bij hem. Im pulsief, eigenlijk zonder er bij na te I denken, boog Donald zich over haar iheen en gaf haar een kus. Het liefst zou Cynthia gehuild heb- [ben, maar in plaats daarvan keek ze i naar links en naar rechts het weggetje Ia^- j Maar Donald riep ze uit. Zo- maar op de openbare weg Wat moe- ten de mensen er wel van zeggen Het laantje was verlaten, Cynthia sprong van het muurtje af en strekte haar hand uit naar Donald, j Laten we naar de auto teruggaan (en een gezellig restaurant opzoeken. Weet- je het zeker Begin nu weer niet opnieuw. Ik weet het heel zeker. Ik verzaak mijn I plichten en jij bent verantwoordelijk als ik in ongenade val. Werkloosheid in de hand gewerkt NYLON KOUSEN INDUSTRIE OPNIEUW AAN DUMPING BLOOTGESTELD REGERING HEFT BESTAANDE AN n-DUMPINGSMAATREGELEN. Een der meest ernstige en der meest uitgesproken gevallen van dumping welke wij sedert de oorlog in ons land 'hebben gekend is de dumping bij de invoer van nylonkousen geweest. Mas sale hoeveelheden kousen, door het buitenland tegen dumpingprijzen op onze markt gegooid, hebben in het ver lopen jaar onze eigen industrie ette lijke maanden ir» werkloosheid gesteld en haar op 't randje van de afgrond gebracht. Echter kon aan. deze dum ping een gelukkig einde worden ge maakt toen op advies van de Bedrijfs- raad voor Textiel en Kleding de Invoer van nylonkousen door de vorige rege ring aan een ininimumprijsregelin<* on derworpen werd. HUIDIGE REGERING ZET DE POORT WEL* OPEN Hel systeem werkte naar ieders voi doening. Nog onlangs drukte de Be- drijfsraad er zijV 'ertrouwer. over uit toen. vastgesteld werd dat öt markt zich langzamerhand saneerde en dat de industrie stilaan weer op gang kwam. 'Als een bom viel dan ook in bevoegde kringen het nieuws binnen dat de hui dige regering deze maatregel heeft op geheven ten overstaan van Italië, het land dat reeds ettelijke jaren onze in dustrie met allerlei dumpings-practijken j de duivel aandoet. Dit nieuws kwam langs niet officiële weg. DE BEDRUFSRAAD NIET GERAADPLEEGD De Bedrijfsraad Textiel en Kleding werd dus niet geraadpleegd, zelfs niet eens op de hoogte gebracht. De rege ring gaat hier op zijn zachtst uitge drukt, nogal «brutaal» te werk. De Be drijfsraad heeft van de nylonkousen- kwestie steeds werk gemaakt. Het was de Bedrijfsraad die de vorige rëgerin; terzake van advies heeft gediend. En 2;eer onlangs nog namelijk op 28 Juni bracht de bevoegde commissie van de Raad de mening naar voren dat er geen nieuwe elementen waren welke een wijziging van de geldende rege ling vergde. De bevoegde diensten van het Departement van minister Rey jvaren op deze vergadering aanwezig. Zo de ei.C'T-.iunadtuige minister Rey, jtoen hij de 'Eteürijrsraad links liet lig- gen, het niet al te nauw heeft genomen met terzake gevolgde procedure, dan vraagt men zich terecht af of hij daar enboven de gevolgen van die daad voor de industrie wel goed heeft afge- INDUSTRIE BEDREIGD Fas hersteld van de zware crisis w, zij heeft doorgemaakt, wordt onze nylonkoustnindustric tnans weer bedreigd. Flet is in ons land een jonge industrie, wier toekomstmogelijkhe den zo groot zijn, niet toegelaten adem te halen. Men moet in regeringskringen toch genoeg ervaring hebben om te weten dat een abnormale invoer zeïru over een korte tijdspanne deze zo ge voelige markt voor lange tijd kan organiseren en onze industrie in werk loosheid kan dompelen. En dit is wat ons te wachten slaat indien de rege ring gedurende de komends weken de zelfde verwaarlozing aan de dag lege als deze waarmede zij de gewraakte maatregelen heeft genomen. EEN SLECHT VOORTEKEN. Een slecht voorteken voorwaar I"/" zijn er die, vooral in verband met c welluidende verklaringen van minis; Rey, enige hoop koesteren ten aanzien van de bestrijding der moeilijkheden waarmede onze ganse textielindustrie te kampen heeft, onder andere ook cie vlas- *.n wolsectoren. Indien zijn han delwijze inzake de nylonkousen een voorteken is, dan is dit een slecht voor teken voorwaar. En indien dit het be gin is van de met zoveel omhaal aange kondigde maatregelen ter bevordering der textielind'-^dp waar ligt dan het einde daarvan t EN DE TEWERKSTELLINGS POLITIEK. De nylonkousenindustrie ste'i een niet onbelangrijk aantal arbeiders te werk. zich hun vorige werkloosheid herinnerend zullen zij de regering dank baar zijn voor het mooie vooruitzicht. |En zij. vragen zich af of "het op deze ma- niei «s dat ministers Rey en Larock in de kaart menen te spelen van hun col lega Eerste Minister Van Acker. Of doet ook deze daarover de ogen toe 7 -oOo- KÖLONIALE LOTERIJ. Hier volgen de uitslagen van de trekking van de tweede vacan tie reeks van de Koloniale Loterij. Winnen 200 fr. de nummers eindi gend op 2. Winnen 500 fr. de nummers eindi gend op 19. Winnen 1.000 fr. de nummers eindi gend pp 869 869, 010. Winnen 2.500 fr. de nummers eindi gend op 199. Winnen 5.000 fr. de nummers eindi gend op 3105, 0860. 8539, 7201, 3066. Winnen 10.000 fr. de nummers ein digend op 9539. 5482. 8847. Winnen 25.000 fr. de nummers ein digend op 3958, 1996. Winnen 50.000 fr. de nummers ein- dig/nd op 08029, 84913, 41414, 63001, 24274, 69003 93787, 54632. -Winnen 100.000 fr. de nummers ein digend op 36560, 69905, 91009, 33226, 57047. Winnen 200.000 fr. de nummers 388031 en 498554 Wint 500.000 fr. het nummers 492835. Wint 1.000.000 fr. het nummer 216168. Wint 2,500.000' fr. het nummer 193^04. Het was middernacht toen ze thuis- kwam. Ze stond Donald niet toe, met i haar mee naar binnen te gaan. I Nu stuur ik je naar huis. zei ze en hij ging gehoorzaam, want hij voelde, dat hij Cynthia dankbaar mocht zijn, dat zij hem haar hele middag en avond had geschonken. Judy en Anna waren in de salorr. Laat je eens bekijken, zei Cyn thia en hield Judy op armslengte af stand. Wat zie je er aardig uit. Ik ge loof, dat het huwelijk je nog knapper gemaakt heeft, Judy. Beter gekleed misschien, maar niet knapper, zei Judy. Ik heb het aan Simon te danken dat ik me tot de best [geklede vrouwen van de stad kan re kenen. Komt Simon ook Nee. Nog niet in ieder geval. Hij heeft dit weekeinde een of ander feestje Anna heeft me verteld, dat je met een vliegtuig uit Italië terug gekomen bent, na ie vacantic en dat ^jj je gevlogen heeft. Het moet verschrikkelijk op windend zijn geweest. Voor mij was het niet zo erg op windend, zei Anna. Het was goed weer en we hadden een goed zicht. Alles ging mee. Volgende keer maak ik een langere vlucht. Ze zaten nog een poosje met elkaar te praten en gingen' toen naar bed. Ju dy vond het heerlijk om weer in de hui selijke sfeer te zijn. Ze voelde zich weer volkomen opgenomen in het wereldje van Anna en Cynthia, die nog steeds leefden, zoals ze voor haar huwelijk hadden gedaan. Op een middag gingen ze op visite en Judy bleef alleen thuis. Het was een afspraak, die ze al gemaakt hadden voor ze wisten, dat Judy thuis zou ko men ep die ze moeilijk nog konden af zeggen. Aangezien ze over' een paar dagen voor de radio zou moeten zingen, be sloot Judy een beetje te oefenen. Ze ging achter de piano zitten en oefende meer dan een uur. Ze was midden in een van de songs, die ze voor de radio zou moeten zingen, toen het xr^'sje zeggen, dat Donald er was. Ze stond onmiddellijk vanachter de verrassing, zei ze. ia Ze stak hem de hand toe en haar ogen straalden. Haar'vreugde was op recht en ongekunsteld. Donald greep haar hand en even zweefde er een hon gerige uitdrukking op zijn gelaat. - Goeie help, dacht Judy, ik heb jr.oöit geweten, dat hij zo jjverrompe- lend knap was. Hij liet eensklaps haar hand los en zijn gelaat werd een beetje grimmig. Ik wist niet, dat je hier was, zei hij. ik kwam eigenlijk voor Cynthia. O, Donald, d^t is helemaal niet beleefd van je Cynthia moest met An na naar een heel saaie theevisite. Kan ik je niet zolang" bezig houden Ik heb maar een paar minuten tijd. zei Donald. Ik kwam toevallig voorbij en wilde iet" bespreken met Cynthia, ik bel haar vanavond wel op. Laat me je tenminste dan -een kop thee geven, voor je weg gaat, zei 'judy, die zich door Donald's verzinsels niet om de tuin liet leiden. Het is al over theetijd, maar ik heb zitten oe fenen. Ik heb je gehoord, zei Donald. En toch kwam je binnen, plaag de Judy. Ik dacht, dat Cynthia hier ook was, zei Donald. Judy werd eensklaps ernstig. Ze plaagde hem niet meer. Ze gaf hem thee en ze spraken samen over koetjes en kalfjes. Donald was zich heel goed bewust, dat zij nog steeds dezelfde aan trekkingskracht voor hem had als vjoeger. Hij wist, dat hij, als hij zijn thee op had, weg zou gaan, maar hij wist ook, dat hij het niet graag zou doen., Hij stond op zodra hij zijn thee op had. Hij hield Judy's hand slechts heel even in de zijne en mompelde, dat hij Cynthia wel zou opbellen. Toen verliet 'hij het huis, zijn gedachten een chaos. Judy stond midden in de salon, in gedachten verzonken, terwijl een vaag gevoel van verbazing haar plaagde. Anna en Judy zaten in de morgen kamer brieven te schrijven. Cynthia kwam kijken of de haard san was en toen ze zag dat die brandde, besloot ze te blijven. De herfst hangt al in de lucht, merkte ze op. Mm, zei Judy zonder op te kij ken. Cynthia, zei Anna, heeft Judy je haar diamanten collier al laten zien. Diamanten collier Cynthia keek naar Judy. Heb je een diamanten col lier Ja, Simon heeft het me gege ven. Laat het eens zien. Het Jigt boven in de middelste lade van mijn kast. Mag ik het gaan halen Ja, ga je gang, als je het wilt zien. Cynthia kwam spoedig met het col lier terug. De drie zusters bedonderden het. Terwijl ze het nog aan het bekij ken waren, kwam een dienstr«eisje waarschuwen, dat er iemand was voor mevrouw Judy. Judy volgde het meisje naar de hal en kwam even later terug. Kin<leren, riep ze met een paai stralende ogen, ga eens mee kijken, wat er nu voor me staat. Ze gingen naar de voordeur en daar. voor het bordes, stond een nieu we auto van het laatste type. Een jon geman in chauffeursuniform stond er naasf.

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 2