Goede voornemens genoeg... Maar ze dienen nageleefd Pi e r a la EN OMSTREKEN. BURELENKerkstraat 9, 'Aalst - Verschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week. - Telef.: nr. 24.114 P.C. nr. 881.72 - 11 Jaarg. 1,25 ft'. ;t Nr. Zondag 12 September 1954 Nummer 73 VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) «Opvoeden is een taak die nooit onderbroken mag worden P.R. wat te spelen en dan kalm naar schooj aan. Na vier uur is het hetzelfde WEG MET... op ZO VERTROKKEN ZE NAAR SCHOOL... Met hun nieuwe schooltas vol nieu we of ten minste nieuw gekafte boeken «gokken ze naar school en met het hoofd, het hart of... de mond even vol mooie voornemens en beloften stapten onze jongens en meisjes, vóór <in.kele dagen, de school binnen, bij de Van de kleine man voelen aanvang van het nieuwe schooljaar 'slag van. Geen controle d ,1954-1955. njaar gedaan is, Ook de ouders, en wel vooral de bengel moeders, hadden er hun tijd aan afge- Veel ouders houden het Meer dar> eens reeds hebben makadamwegen en op de muren in grote kalkletters kunnen lezen «WEG MET... en achter die «weg met» volg de dan een naam van eeii of ander ka tholiek die, geen onrechtvaardigheid had begaan; alleen iets wat heel juist en rechtvaardig was, maar... niet naar de goesting van dc socialisten. vVanneer r-v- i- i ij j- j- die katholiek zijn maatregel niet onge- hedie. Dit dient bijgehaald, daar dient daan maakte q[ het niet aftrapte zou men heel het land door in staking gaan en maar beginnen met een 24 urensta king. Eens was er een socialistisch Minister de werken'en onder zijn bestuur werden de post- r de weer-1 beambten niet democratisch behandeld. irrni. ai, De postbeambten zouden solidair zijn' kleine cn i» «M** Sa,„. Die Minister kwam 'voor de radio en in een heel democra tische taal zei hij «Vrienden, kamera- stakï achtergelopen en het wordt reeds laat als nog moet aangevangen worden met het maken van de huistaak of het le ren van de lessen. Moeder, die de eer ste dagen alles regelmatig nazag en volgde laat maar Te weer- TENTOONSTELLÏNG KUNSTWERKEN ONZER LEDEN VAN DAVIDSFONDS AALST. Vóór twee jaar richtte het Davids- fonds een tentoonstelling in van «Kunst werken onzer leden». Deze tentoonstel ling greep plaats van 10 tot 17 Aug. .1952 in de Belfortzaal. Zestien kunst liefhebbers namen hier aan deel met schilderwerken, Boetseerwerk, smeed werk en kleurfoto's De talrijke bezoe kers alsook de pers was vol lof over dit initiatief.Reeds verleden jaar werd aan gedrongen om dit experiment te herha len. Dit jaar voelt het Bestuur van het Davidsfonds Aalst zich opgewassen om dit groots opzet te hernemen. De Ten toonstelling gaat door van 1 1 Septem ber tot en met 19 Sept. 1954 in dezelf de Belfortzaal. De plechtige opening ervan grijpt plaats op Zaterdag 1 1 Sept. om 20 u. in de Belfortzaal waar het woord zal ;evoerd worden door Dr. Grijpdonck. slechts en-,- daan opdat hun meisjes en jongens er kele dagen vol regelmatig hun kinderen den arbeiders, als ge ur t aan te zetten op tijd met hun huiswerk Aaan zijt ge zonder pardon uw werk Kultureel Adviseur der Province Oost- te beginnen en flink hun lesjes te leren, kwijt, voor goed en zonder pensioen Na enkele weken zijn de jongens en: De C.V.P. dat is de partij van de meisjes aan hun eigen overgelaten en zwarten; nalopers en bewonderaar van blijft er niets meer over van de mooiede dictatuur hebben de C.V.P eens voornemens gemaakt bij de aanvang aan de rr^acht gebracht De C. V. P. van het schooljaar. I heeft het stemrecht bezorgd aan nalo- Ook het onderwijzend personeel pers van Hitler en Mussolini Bij de heeft hier dikwijls schuld aan. Er zijnverkiezingen mocht men niet stemmen scholen waar de kinderen met huisia-jvoor de C.V.P. want stemmen voor de ken als overrompeld' worden zodanigC.V.P. is stemmen voor de Nazi-knech- dat moeder de vrouw na vier uur niets ten; voor de onverdraagzaamheid, enz. netjes zouden voorkomen en goede druk maken bij de meester of de mees teres Ook zide vader en de moe der, hebben de beste voornerrjens ge maakt. Dit jaar zouden ze het nu eens oprecht goed doen. Want het was mis schien niet helemaal de fout van hun 'jongen of hun meisje alleen, dat de uitslagen maar zus en zo waren geweest 'bij het einde van het vorig schooljaar. 1Dqch dit jaar zou het veranderen. Al .wat megelijk is zou gedaan worden om de vooruitgang van hun kinderen te bevorderen, om samen te werken met de school. DOCH... REEDS NA ENKELE WEKEN... Wij zeggen hier, en de ondervinding leerde ons het aan te durven deze voor uitzetting naar voren te brengen, na enkele weken reeds, als het «nieuwe» er iaf is, zijn veel van die voornemens verzwonden of is cr althans, zowel bij de studenten als bij dc ouders niet veel r van tc bespeuren. meer voor "t gezin kan doen. Zij moet de kleine jongen of het kleine meisje immer maar aansporen en helpen bij de al te zware taak cn de te veelvuldige lessen die te leren zijn Al die factoren samen werken ten nadele in op de re gelmatige en doelmatige gang van heï onderwijs en ook van de opvoeding der kinderen. WAARVOOR DIENT GEZORGD IZorgen wij er voor, vaders en moeders, dat onze schooJ/;aande kin deren regelmatig op tijd naar bed Na enkele weken tekent zich in de,Een degelijke nachtrust i reeds af de scheidingslijn die delereerste factofen die leidt tot regelma- feeste van de gewone en van dc flauwetige en degelijke studies Een kind leerlingen splitsen zal. (moet 8 tot II uur slapen en soms nog Wij weten het. Allen kunnen niet de meer. Consulteren wij desbetreffend de eersten zijn of bij de besten gerekend geneesheer, de huisdokter. .worden. Maar alle leerlingen kunnen) 2. Moeder de vrouw moet er voor toch hun best doen en geven wat zij ge- zorgen dat de maaltijden op geregelde, .ven kunnen. Helaas, hier ook heeft de'vaste uren plaats hebben. Zonder over- slenter rap ingang gevonden. Gebrek haasting moeten onze studentjes in een 'aan wilskracht en uithoudingsvermo-1 rustige en familiale atmosfeer hun tgen, twee levensdeugden die maar alvoedsel kunnen nemen. De C.V.P. is de partij verkocht aan de kerk en het groot kapitaal Wilt ge recht, democratie en vrij heid Stem dan geen C.V.P.! De C.V.P. heeft de meerderheid niet meer... Vrijheid en democratie zege vieren Liberalen en Socialisten vor men de regering. Ze maken misbruik van hun macht en leggen vrijheid en democratie aan banden l Jp Dictator Collard. gekweekt in de- der ai- zelfde school van Hitler en Mussolini, [te weinig worden aangekweekt zowel •in het gezin als op de school Ook ge brek aan aanmoediging, aanpassing, zo wel vanwege het onderwijzend perso neel als vanwege de ouders. Allen zijn in fout En wel vooral de volwassenen «die belast zijn met de opleiding van de schooljeugd, 'tzij in het gezin, 'tzij op school. Bewijzen daarvan Eén enkel staalt je. U kent gezinnen, zowel als wij, waar de schoolgaande jongens of meisjes im mer te laat slapen gaan en dan ook met moeite 's morgens uit het bedje te krij gen zijn Zure gezichtjes, nog slaperige oog jes. Ze blijven in hun bedje de na tuur eist haar rechten op zolang ze maar kunnen, de kinderen dig 's avonds ,tg lang uit 't bed gehouden werden, en ïcomen aan de koffietafel loom en zon der eetlust. Rap één of een paar boter- "hammekens naar binnen gespeeld, rap, alles samengeraapt en in de boekentas «geduwd, want over enkele minuten be- 3. Wij hoeven er voor te zorgen dat studietijd regelmatig en doelmatig af gewisseld en onderbroken wordt door ontspanning en spel. Oud en jong heb ben ontspanning nodig En aangepaste ontspanning. Laten wij de kleintjes spelen zoals zij dat willen, met kinder materiaal. Willen wij ze niet te vroes ontpopt zich zoals hij werkelijk is. In Brussel hangen plakbrieven over deze nieuwe dictator. Waarom hangen ze niet het hele land door Met de verkiezingen is geld in over vloed om plakbrieven en manifesten, op millioenen exemplaren, te versprei den Waarom nu niet Ieder onzer organisaties gaat fier op zijn aantal leden. Onze vrijë katholie ke scholen zijn nog nog het talrijkst be volkt, Waarom geen beroep op die honderdduizenden en de grote march op Brussel niet georganiseerd Het gaat er niet om die HONDERD en TIEN alleen, het gaat er om allen en alles wat ons het heiligst en het dier- inleiden in ontspanning alleen passend baarst is Ons RECHT en Onze VRIJ- voor volwassenen. Kinemavoorsteiiin- gen des avonds na het souper beteke nen b.v. geen ontspanning of rust. De plaats van de kinderen is dan in bed. Dat zal ons, ouders, soms wel eens een opoffering vragen. Niet zo 4. Trachten wij van als ze kiein we zen onze kinderen gewoonten van or de en reinheid in te planten. Een plaats vpor alles en alles op zijn plaats moet de leuze wezen. Jong gedaan is oud ge leerd. Orde, netheid, stiptheid zijn fac toren die het regelmatig studeren gun stig beïnvloeden 5. Maken wij de kinderen na of voor de schooluren geen boodschappers i igint de school en... ze moeten nog zo Het kan wel zijn dat een jongen of een ver lopen. Lopen, dat is het echte me's'e eens op boodschap moet gaan. •yvoord. Schier buiten adem komen zeDoch dat moet uitzonderlijk wezen. SP school. De bel heeft reeds "erin-Moeder de vrouw moet het zo weten te - 1lJ„. „li,::j 11 angt voor schooldag ïkeld. Bijna te laat... Zó duizenden kinderen elke aan, helaas Aan wie de fout Aan de kinderen? Neen aan de ouders en vooral aan de moeders 1 Dat de kinderen in die toe stand rap de gemaakte voornemens op vouwen is wel te begrijpen. De slenter [komt er in, de moed gaat er uit en wel dra blijft er niets meer over van al die mooie voornemens die werden gemaakt bij de aanvang van het veelbelovende nieuwe schooljaar. Ook aan de zijde van de ouders wint rap de slenter het op het voornemen. De kleine bengel die 's middags van school komt moet rap... rap om dit of zijne maakt, dat wat moeder heeft vergeten te be-leeft zal er i stellen. Hetzelfde na vier uur. Jantje het verloop vajj de studiën van boodschapper en v'ndt moeilijk kinderen gunstig te beïnvloeden, de tijd om rustig te middagmalen, nog OPVOEDER. regelen dat alles er is op tijd en stond! 6. Van het allergrootste belang is het, beste vaders en moeders, dat gij regelmatig u interesseert aan het werk dat de kinderen doen. Aan hun huista- ken, hun lessen, aan gans het schoolge beuren. Volgen wij onze kinderen, moedi gen wij ze aan, houden wij contact met de school waar het nodig Ï9. Het school rapport zal met ernst nagegaan worden en... soms zal een beloning volgen of misschien een straf. Wie de bovenaangehaalde zes pun ten onder vorm van voornemen tot de en die voornemens na- rote mate toe bijdragen de HEID Als wij Katolieken uitgesloten wor den uit de belgische gemeenschap dan kunenn we ons zelf uitsluiten uit die gemeenschap door onze arbeid, doorCollard. onze te betalen belastingen, door onze gelden op Postrekening en op algeme ne spaarkas. Als we het katholicisme in het huidig belgisch staatsverband niet kunnen vrijwaren tegen dictatoriale regering heeft ons de handschoen toegeworpen! Gaan we ze opnemen of capituleren I Wanneer on? land aangevallen wordt en oorlog losbreekt dan doet men be roep op onze vaderlandsliefde; op de grote waarde onzer vrijheid Vlaanderen. Meer dan twintig liefheb bers schreven in met allerlei werken schilder-, boetseer- en houtbewerkin; alsook enkele kunstfoto's. Verschil lende van de deelnemers volgden of volgen nog de lessen aan de Akademie te Aalst, te Leuven, enz.; anderen ver wierven hun kustvaardigheid op eigen houtje en door verborgen inspanning. De bedoeling, die het Davidsfonds' Aalst, met deze tentoonstelling na streeft, luid ons volk leren zien, ge nieten en juist oordelen over een kunst werk, ons volk opwekken tot wfye, echtej kunstproductie, onze leden- kunstUefhebbers aanmoedigen en steu nen in hun edele en waarachtige pogin gen. Een kataloog van de kunstwerken zal aangeboden worden aan de bezoe kers. die wij talrijk verhopen, aan de prijs van 5 Fr. Tevens zal deze genum merde kataloog aanspraak maken op deelname aan een kosteloze tombola. Verschilende werken, geschonken door de deelnemers, zullen de laatsie Zon dag van de tentoonstelling afgeloot worden. De overtuiging schiet wortel dat dit initiatief jaarlijks of zeker tweejaarlijks zal bestendigd worden en zo zal opge nomen worden in de traditie van Da vidsfonds Aalst. De tentoonstelling zal geopend zijn 's Zondags van 10 tot 1 3 u. e_n van 15 tot 21 u in de week van 17 tot 20 u. Kunstlicfhebbende Aalstenaars, wij verwachten U oOo HALT, DICTATOR Op de muren van de hoofdstad ver schenen aanplakbrieven, in het Neder lands en in het Frans, met een scherp protest tegen de broodroof-maatrege- len van minister Collard. Deze affiches gaan uit van het «Co mité voor Vrijheid en Democratie». Hier volgt de tekst, die bij de bevol king insloeg. «Rood of geen brood, zegt minister 1 19 Leraars uit het Rijkson derwijs omwille, van hun vrij diploma zonder vooropzeg op straat gezet. Halt, dictator oOo VOOR DE POSTZEGEL VERZAMELAARS jonge Jeven onzer zonen; op onze ar- stempel, welke Ter gelegenheid van de 9e Interna tionale jaarbeurs der Vlaanderen zal in 'hgt Floraliapaleis te Gent van I 1 tot 26 September een tijdelijk postkantoor het in werking zijn. Een speciaLe datum- beidskrachten; op de morele- en mate riële steun van ieder Voor ons, katholieken, staat er thans meer op het spel dan Vaderland en Va derlandsliefde I De aanval op onze christene levens beschouwing is veel erger dan een in val door vreemde troepen in ons land. Deze aanval gebeurt thans door ei gen landgenoten en door mensen die schermen met vrijheid en recht, met verdraagzaamheid en democratie RECHTHERSTEL voor de HON DERD en TIEN GEBROODROOF- DE'N of wij eisen VRIJHEID en REGHT voor allen op een doeltreffen de wijze Als alle christen voelende mensen in ons land een paar weken solidair zijn dan bezweek de huidige regering. We hebben vele grondwettelijke mid- herinnert, zal er gebruikt worden De postzegelverzamelaars die de af stempeling van de voor de frankerim geldige postzegels wensen te bekomen^ mogen»zich wenden tot hoger vermeld kantoor of ze vóór 24 September on der gesloten en. gefrankeerde omslag, aan het postkantoor Brussel 1, Dienst der Verzamelaars, overmaken. deze manifestatie delen genoeg om te bewijzen dat zon der ons België niet kan bestuurd wor den. Wij, Katholiek en, mogen niet doen wat anderen zouden doen in dergelijke omstandigheden. Dat weten onze vijan den. Maar... we kunnen toch doen wat we mogen doen en ook dit zal voldoen de zijn Q«n de vijand tot capituleren te dwingen PIERLALA, I er bestrijding van de werkloosheid. VLAAMS ECONOMISCH VERBOND STELT KONKRE- TE MAATREGELEN VOOR Voor de zender van B.N.R.O. hield dhr. O. Zcghers, sekretari^-generaal van het Vlaams Economisch Verbond interessante uiteenzetting over Werkverschaffing door eenvoudig toe passelijke doch sterk ingrijpende maat regelen. Enkele belangrijke gedachten laten wij hier volgen. Ingaande op een verzoek van dhr Rey, minister van Economische Zaken, heeft het Vlaams Economische Ver bond aan deze alsook aan dhm Van Acker, eerste-minister en Liebaert, mi nister van Financiën, een memorandum gezonden waarin het enkele konkrete maatregelen aanbeveelt die het priori tair belang acht tot opslorping van dc werkloosheid. Ziehier in grote trekken deze maat regelen Een rationele classificatie der werklozen, niet alleen volgens hun li chamelijke bekwaamheid, doch ook volgens hun geestelijke ontwikkeling en graad van bruikbaarheid voor het normale bedrijfsleven; Deze blijkt inderdaad vereist met het oog o.p hun doelmatige wederin- schakcling in het arbeidsproces. Een grondige ervorming van het huidige regime der werkloosheidsver goeding om de installatie in de werk loosheid van bepaalde steuntrekkenden ongedaan te maken: Er dienen ruime fiskale vrijstel lingen toegekend tot bevordering van de oprichting van nieuwe en de uit bouw van bestaande bedrijven, inzon derheid in die streken waar een langdu rig onevenwicht bestaat tussen de be schikbare arbeidskracht en de voorhan den zijnde werkgelegenheid. NIEUWE EN UITGEBREIDE BEDRIJVEN Als nieuw bedrijf beschouwen we elke nieuwe zelfstandige onderneming die nieuwe werkgelegenheid schept. Als uitbouw yan een bestaand be drijf nemen we in aanmerking elke uit breiding der bedrijvigheid, djo volledi ge en permanente tewerkstelling moge lijk maakt van een aantal werklieden en (of) bedienden gelijk aan te minste 5% vaji het gemiddeld aantal loon- en weddetrekkenden tijdens het verlopen jaar. De fiskale vrijstellingen welke het V E.V. voorstaat zijn gemotiveerd door de overweging dat een sterk ingrijpen de en eenvoudig toepasselijke regeling dient getroffen om de ondernemings geest tot uiting te brengen. Deze maatregelen zijp Volledige vrijstelling van de ce- dulaire belastingen voor de winsten, belegd door bestaande bedrijven in nieuwe ondernemingen of in de uit bouw van bestaande ondernemingen: Volledige vrijstelling gedurende vijf jaar, van de oprichting af, van de bedrijfsbelasting en de mobiliënbelas- ting op de winsten behaald door nieu we bedrijven en vrijstelling van dezelf de belastingen in verhouding tot het nieuw tewerkgesteld personeel bij de uitbouw van bestaande bedrijven. HET PROBLEEM DER FISKALE ONTLASTINGEN De fiskale ontlastingen die het V.E. V. voorstaat zullen op termijn gezien, voor de Schatkist voordeel opleveren en wel om de volgende redenen De nieuw tewerkgestelde arbei ders. hetzij rechtstreeks of onrecht streeks (in de tertiaire bedrijven) zui den niet meer ten laste vallen van de werkloosheidsverzekering; De nieuw geschapen aktiviteiten zullen aanleiding geven tot heffing van I indirekte belastingen (registratie- en ('zegelrechten, overdrachttaksen, enz.); Tijdens de periode van vrijstel- ding van belasting blijven alleszins ver schuldigd de grondbelasting, te laste van de begunstigde onderneming en de aanvullende personeel belasting, te las te van de aandeelhouder; Het verlies aan belastingen dat de Schatkist tijdelijk ondergaat door de voorgestelde fiskale vrijstellingen van beperkte duur, zal ruimschoots gecom penseerd worden door de nieuwe winst bronnen en, a fortiori, belastingbron nen die in de toekomst zullen worden geschapen. FISKALE ONTLASTING BOVEN STAATSTUSSENKOMST Naar onze mening verdient het regi me der fiskale ontlasting, voorgestaan door het V.E.V., de voorkeur boven

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 1