Na de eerste maand van het Nieuwe Schooljaar P ï@rgala ete, -Ajcye/ce**. Grote Volksvergadering EN OMSTREKEN. Verschijnt de Donderdag en Zondag van iedere weeki J3URELENKerkstraat 9, Aalst Telef,nr. 24.114 P.C. nr. 88A.72 - 11 Jaarg. 1,25 fr. 't Nr« Zondag 3 Oktober 1954 Nummer 79 VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) HOE WAS 'T OP SCHOOL, DEZE EERSTE MAAND Dat is de eerste vraag die wij aan duizende schpolgaande JONGENS en MEISJES, aan hun onderscheiden LE RAARS en LERARESSEN evenais aan de OUDERS stellen, bij de aanvang van de maand October, nu voor het overgroot getal leerlingen, reeds een maand van het schooljaar l 954-1 955 voorbij is. Dezen die wel meest geïnteresseerd zijn aan bet verloop van deze eerste schoolmaand zijn ^1 de studenten, de leerlingen Want dat zijn we onthou den dat hier ook het Vlaamse spreek woord van tel is Goed begonnen, half gewonnen BESTE JONGENS EN MEISJES Hewel, hoe stelt gij het... op uw nieuwe schooL in de nieuwe klasse, bij de nieuwe meester of meesteresse Reeds ingeburgerd Reeds gewoon Kent gij uw meester of meesteresse reeds wat Weet gij wat hij graag heeft en wat niet Of dat van belar^ j.s, hoor ik U vragen Maar natuur lijk, beste jongens en meisjes Gij moet «goed staan» met uw meester, met uw meesteres, met uw leraar of lerares en... met Uw prof Dat zijn ook mensen, hoor, met hun hoedanig heden en met hun gebreken. Gij moet U moeten doen. Weet wel dat, zonder U moeten doen. Weet wet dat, zonder wederkerige aanpassing aanpassing van beide zijden dus zeer weinig zal in huis komen van onderwijzen, van leren, van opvoeden, van lukken in het examen en van veel meer ande re zaken nog Zet nu maar geen grote ogen open, jongens en meisjes Dat is nu eenmaal zo in de wereld En de school ligt op de wereld, weet ge En hoe staat bet met de studies Niet te zwaar Niet te lastig Kunt ge flink mee of... loopt ge zo maar mee aan het staartje 2, Gij moet dat weten, gij moet op die vraag ant woorden en er naar handelen. Ja, zeker, er naar handelen Als gij flink meekunt... laat de molen dan maar voortdraaien... Gaat het zo maar half en half; dan is het meer dan tijd dat gij daar een speld aan steekt. Gij moet dan, samen met uw leraar of le rares en met uw ouders, de middelen opsporen om u in het recht spoor te brengen Niet uitstellen Van in den beginne moet gij mee kunnen. Denk niet ik zal dat later wel inhalen. Neen! Dat bestaat niet Het gaat langsom slechter worden... het zal wellicht te laat worden. Dus een klein gewetens- onderzoekje, he mannen en tracht er voor te zorgen dat alles in regel komt. 'Hoe kan ik dat, horen wij daar ie mand vragen Wel eenvoudig, indien er zaken zijn die gij niet begrijpt.Recht op de man af bij de leraar of de lerares. Biecht maar op Gij zult zien, dat gij vriendelijk zult ontvangen worden Dat is_eer bewijs van vertrouwen in uw lerx^sE. Hij heeft zulks graag en... hij helpt u Niet uitstellen, hoor 1 Dade lijk er mee voor de pinnen gekomen tEn durft gij het niet, laat dan uw ou ders tussenkomen. Die moeten dan maar eens gaan praten met de meester of de meesteres en... alles komt in or- En nog een raad begin van nu af aan maar reeds te denken aan de prijs kampen... die op komst zijn Nu zie ik u monkellachen De prijskampen... dat's maar voor Nieuwjaar of voor Februari... Zeker... maar de voorberei ding er toe die moet nu aanvangen. Re gelmatig studeren. Herhalen en nog maals herhalen. Gij zult zien, hoe meer gil herhaalt hoe dieper en va%ler en klaarder alles er in komt De herhaling is de moeder van de studie, weet ge dat Flink en regelmatig herhalen is K GOED BEGONNEN, HALF GEWONNEN ,Jbijna zeker zijn te lukken in het exa- imen Doen, he We gingen het haast vergeten Ge moet ook eens nagaan welke vakken gij zeer gr^ag, welke gij minder graag en welke gij absoluut met tegengoes- ting ipsiudeert. En wat moet daarmee aangevangen, horen wij vragen Luister eens goed Vooraf moet ge zeggen r Ik «wfl» lukken in het examen en ik «wil» daartoe alle middelen ge bruiken Begin dan met meest de vakken in te studeren die gij absoluut niet gaarne leert. Daarna komen de vakken aan de beurt die gij minder graag stydeert. En eindelijk neemt gij dan ook maar eens de leervakken onder handen die gij zeer graag studeert Schijnt drollig, niet waar Maar is een allerbest re.cept om wil aan te kwe ken en een beste uitslag voor te berei den Hier is de ondervinding die spreekt, hoor, en ge weet dat de onder vinding dé beste school is BESTE LERAARS EN LERARESSEN Neen, v/e gaan ons met uw zaken niet bemoeien. Wij zijn geen leraar. Dat's uw .vak en niet het onze. Maar mogen we als gewezen student en als ouder van studenten u vragen dat gij bij de aanvang van dit nieuwe school jaar ook eens even en revue zoudt passeren wat er zo al gebeurd is gedu rende deze eerste schoolmaand Kent gij al uw leerlingen reeds Met hun hoedanigheden en ook met hun gebreken E>at is van kapitaal be- lang. Wie niet weet hoe de aard is van een plant die hij kweken moet kan die plant niet degelijk kweken. De ene plant heeft veel zon nodig, de andere moet of mag geen zon hebben. Nog een andere plaijt moet veel water hebben en die andere daar mag absoluut geen water hebben. Dat is ook zo met de studenten. De ene moet men zo aanpakken en de an dere zo. 't Zijn allemaal andere. Niet iwee zijn gelijk De leraarsN moeten al hun studenten persoonlijk kennen willen zij zich kun nen aanpassen aan die studenten. Ja maar, ja maar Horen wij daar zeggen. Zeker ja maar, ja maar En neem ons dat nu niet kwalijk de le raars en leraressen zijn er toch voor de studenten en niet omgekeerd, niet waar De school is er voor de jeugd en niej' de jeugd voor de school Aanpassing is het beste opvoedings- pjoceaé Sans rancune. Beste heren leraars en juffrouwen of dames leraressen Wij menen het goed met u en ook met on ze kinderen EN GIJ BESTE OUDERS, Wat hebben wij daar nu in te zien, horei) wij daar een vader zeggen! Maar moeder de vrouw oordeelt er ander» over zij_zegt voor haar pr»art zeker moeien de ouders zich interesseren aan de studies van hun kinderen Regelma- !ig dienen zij te volgen wat op school geschiedt. Zij moeten interesse hebben voor het geen met hun spruit geschiedtf En als er iets niet in de haak- is, dat ze maar gerust eens gaan aanbellen op school bij de leraar of de lerares. Doch dit mag ook gezegd Er zijn tegen woordig ouders, en vele, die het beter schijnen te weten dan de leraars. Die •methode deugt niet In onze tijd van het veel beter Wij zeggen daar een voudig 't volgende op Laten wij, schoenmakers, bij onze leest blijven Compris, Madame DE NIEUWSBERICHTEN De conferentie te Londen Volgens de ingekomen berichten en volgens waarnemers uit verschillende landen ter plaatse schijnt men in hoge re kringen meer optimistisch gesteld te zijn dan vooraf het geval was. j Vojgens deze waarnemers zou de conferentie te Londen een grote stap kunnen betekenen naar de éénmakir van Europa. Aldus de waarnemers uit j verschillende landen ter plaatse. i i Vooraf het weerbericht Matige en vrij sterke wind uit het Westen. Zwaar bewolkt met hier en daar enkele opklaringen die met de dag breder kunnen worden. Mogelijk enkele regenvlagen die op sommige plaatsen stormachtig kunnen zijn. Doch over Jret algemeen vrij schoon. Storin gen over de Britse eilanden gelegen .verplaatsen zich langzaam naar het Westen van Duitsland. Deze storingen zullen voor het Westen van Duitsland enkel van voorbijgaande aard zijn maar zullen het weder over Rusland bepalen. De anticyclone over Londen gelegen schijnt het weder over gans het Westen van Europa te zullen bepalen. Deze anticyclone zou kunnen gevolgd worden door een luchtgesteltenis van meer stabielen aard met een aanhou dend karakter. Volgeps het weerkundiginstituut van Londen en de weerkundigen van Euro pa en Amerika zou die stabiliteit tot in I 1 998 kunnen duren. Zo veel te meer dat de weergestelte- nis die thans over Amerika heerst bin nenkort het weder over het Westen van Europa zal beinvloeden en wanneer de ze weergesteltenis de anticyclone die zich boven Londen bevindt zal berei ken dan zal Londen en Washington het weder over het Westen van Europa be- p.alen. Over FrankrK^ riij^-ïjog enkele storingen waar te neïhen.* j Deze storingen, van Oostelijken oor sprong, die soms hevig kunnen zijn hebben een voorbijgaand karakter en worden met de dag zwakker zo dat ze het weder over Europa steeds minder en minder beinvloeden. Uit de eerlijlce samenwerking tussen school en gezin bloeit het schooljaar 1954-1955 open tot een pracht jaar onze schooljeugd ten bate OPVOEDER. De over het algemeen zware bewol king over het Westen van Duitsland neemt geleidelijk af en zou kunnen ge volgd zijn van brede opklaringen met vrij algemeen mooi weder dat het we der over Oöst-Duitsland zal beinvloe den. Dit belet niet dat onweerachtige storingen over Rusland gelegen zich zouden kunnen naar Oost-Duitsland verplaatsen en daar dan ook het weder bepalen. Vooruitzichten voor morgen I Over het algemeen vrij schoon met hier en daar bewolkte hemel. Overal stijgi.Qg van de barometer, uitgenomen in Rusland waar de barometer gewel dig daalt en zeer koude luchtstromin gen hgt weder bepalen. Enkele plaatselijke waarnemingen Londen mooi weer, stijging van de barometer. Brussel vrij schoon, stijging van de buitenlaiyJse barometer, storingen in het binnenland. Parijs betrokken en motregen, wachten Amsterdam Zelfde weer als over [België alsook in Luxemburg. Bonn Brede opklaringen met hier 'en daar een weinig betrokken, stijging van de barometer. Triest een anticyclone schijnt het weder in gunstige zin te beinvloeden en zou het weder de volgende dagen kunnen bepalen. I Rome Een weinig betrokken, stij ging van de barometer en vooruitzicht op vrij schoon weder. Vooruitzichten voor het weekend De ingetreden ontspanning en de anticyclonen die gans het Westen van EuroDa bepalen zullen de gemoederen beinvloeden en men verwacht gedu rende dit weekend vele verplaatsingen met hier en daar dodelijken afloop, We geven deze weerberichten bui ten onze eigen verantwoordelijkheid en staan niet borg voor de juistheid er van. Gezien de onstabiliteit van het weer gedurende gans de voorbije pe riode zou het ons geenszins verwonde ren,! dat nieuwe storingen onze voor uitzichten komen tegenspreken. We hopen echter dat ditmaal het weder een stabiel karakter zal krijgen. PIERLALA. VERPLICHTE REFLECTOREN VOOR DE VOERTUIGEN IDENTIFICATIETEKEN OP GOEDGEKEURD MODEL Het nieuwe verkeersreglement heeft de verplichte aanwezigheid van rode ïchterreflectoren uitgebreid tot alle voertuigen die de openbare weg ge- ibruiken. Het bleek dat talrijke modellen van reflectoren die tans op de markt be schikbaar zijn slecht beantwoorden aan voormelde eis van het verkeersregle ment. Daarom is zopas een Koninklijk Be sluit verschenen (K.B. van 2.9.54, Bel gisch Staatsblad van 30.9.54) waarbij, de modelgoedkeuring van reflectoren wordt ingevoerd. De reflectoren die tot een goedge keurd model behoren zullen een iden tificatieteken dragen. Dit identificatie teken is de hoofdletter B in een cirkel, met Romeinse cijfer I of II en een num mer in e.en rechthoek met afgesneden hoeken. Om de hoogste doelmatigheid van de reflectoren te verzekeren moet er volstrekt op gelet worden dat ze fron taal ^plaatst worden. Het verschijnen van het besluit van 20 Septejnber 1954 bepaalt de toe stand als volgt 1) Vanaf 1 October 1954 moeten alle voertuigen voorzien zijn van re flectoren; deze mogen deel uitmaken van andere lichten,zoals dit het geval is voor een zeker aantal bestaande ver wezenlijkingen, waarin het uitgangsele ment van het rode achterlicht dienst .doet als reflector; 2) Vanaf 1 Juli 1955 zullen alle nieuwe aa» het publiek geleverde voer tuigen moeten voorzien zijn van reflec toren van een goedgekeurd model die de voormelde identificatietekens dra den. 3) Van 1 Juli 195 7 af. moeicii alle voertuigen van goedgekeurde reflecto ren met bedoelde identificatietekens voorzien zijn. Bijgevolg dienen tussen 1 Juli 1955 en 1 Juli 195 7 alle reflectoren die niet iOt een goedgekeurd model behoren, en vóór 1 Juli 1955 op de in gebruik zijnde v.oertuigen geplaatst werden, vervangen worden door goedgekeurde refectoren. oOo VOOR VRIJHEID EN DEMOCRATIE Een honderdtal leerkrachten werden door Minister Collard afgedankt, uit sluitend en alleen omdat zij hun diplo ma hadden gehaald in het vrije Katho lieke oniderwijs. Sinds het bestaan van Belgie werd nooit op zo brutale wijze een aanslag gepleegd op de vrijheid van geweten. Het is niet de enige daad waardoor de regering Van Acker de regels vair de democratie miskent. De wetten die door de Kamer wer den gestemd ten voordele van de ou derlingen worden eenvoudig weg niet uitgevoerd. Meer dan 100.000 gewezen Ioon- trekkenden en weduwen worden aldus van het recht op een geheel of gedeel telijk pensioen beroofd. Meer dan 54.000 vrije-verzekerden wachten vruchteloos op het onderzoek van hun pensioenaanvragen of de her ziening van hun dossier. Nooit werd zo schaamteloos de be langen der gepensionneerden over het hoofd gezien. Minister Buisserct brengt het anti- clericalisme in Congo. Minister Collard gaat een budget neerleggen waarin de toelagen aan het vrij onderwijs aanzienlijk worden ver minderd. Minister Van Acker, weigert de Ka mers te Jaten bijeenkomen, omdat hij een rekenschap kan noch durft geven aan de gekozenen van het volk. Nooit werd zo schaamteloos de rechten der democratie gekrenkt. Met deze nieuwe regeringsmethodes is alles in gevaar in dit land. Vrije mannen en vrouwen, verenigt u voor de verdediging van Vrijheid en Democratie. L. M., oOo— 7h.a //fiom. LOTENLENING 1953 79ste TREKKING. Bij de 79ste trekking van de Loten- lening 1953 werden volgende loten toegewezen 5 millioen aan obligatie 74 der reeks 642. I millioen aan obligatie 544 der reeks 873. De andere obligaties van deze reek sen zijn uitkeerbaar aan 1.000 fr. DE STAND DER WERKLOOSHEID De Rijksdienst voor Arbeidsbemid deling en Werkloosheid deeld mede Tijdens de week van 19 tot 15 Sep tember 1954 werden er per dag gemid deld 124.063 volledig werklozen (74.131) mannen en 49.932 vrou wen) gekontroleerd d.i. een verminde ring van 1.755 tegenover de vorige Die vermindering vloeit voorname lijk voort enerzijds uit een nieuwe toe neming van het aantal door de Open bare Bestoren tewerkgestelde werklo zen en anderzijds uit een met het sei zoen in verband staande stijging van de bedrijvigheid in de kledingnijver- heid en de landbouw. Verder werden er tijdens dezelfde week per dag gemiddeld 37.045 ge deeltelijk en toevallig werklozen (23.771 mannen en 13.274 vrouwen) gekontroleerd, d.i. een vermindering van 21 2 tegenover de vorige week. In de sektor Mijnen werd een werk onderbreking van twee dagen opgete kend in een Kempische koler^nijn (on geveer 5.500 arbeiders) en in een He negouwse kolenmijn (ongeveer 4.000 arbeiders) Anderdeels wordt een aanzienlijke stijging van de bedrijvigheid aan de haven van Antwerpen waargenomen (dokwerkers en schee psherstellers Tjjplens de beschouwde week wer den in het totaal per dag gemiddeld 161.108 werklozen (97.902 mannen en 63.206 vrouwen) gekontroleerd. KOMT ALLENS NAAR DE ingericht door het Comité voor Vrijheid en Democratie, om te protesteren tegen de schandelijke aanslagen op vrijheid en demo cratie die door de Regering worden gepleegd. SPREKERS STAATSMINISTER DE SCHRIJVER over «De vrijheid van eenieder wordt bedreigd. OUD MINISTER VAN DEN DAELE. over «Wat geschiedt er met onze ouderlingen op DONDERDAG 7 OCTOBER, TE 20 UUR in het GROEN KRUIS.

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 1