MINIATUREN BIJ HET DERDE EEUWFEEST VAN VONDEL'S LUCIFER. i. Het treurspel waarvoor wij uwe laandacht vragen, werd voltooid tijdens de Januarimaand van het jaar 1654. Omwille van de overgrote betekenis van dit drama in het geheel van de Ne- derlande literaire geschiedenis achten wij het wenselijk, dit eeuwfeest niet on gemerkt te laten voorbijgaan. Niet dat we menen, dat we dit 3neest£rwerk aan de vergetelheid moe ten ontrukken zo ver is het god dank nog niet gekomen maar wij vermoeden dat wat wij persoonlijk er- vaarden nml.een aanvankelijke af schuw voor een door een schoolploeg opgedreunde Lucifer die zich geleide lijk in eenontzagvolle geestdrift om zette voor het herlezen meesterwerk, wel eens de ervaring van velen zou kunnen worden, indien de nodige voor waarden daartoe aanwezig zijn. Mqchten deze losse beschouwingen, in het bijzonder opgedragen aan al die genen, die de opvoering van dit onver getelijk monument van de literaire Ba rok eens als een onverkwikkelijke fol tering hebben ondergaan, er toe bij dragen om bij enige lezers althans een dergelijke ommekeer mogelijk te ma ken. DE KERN Wanneer wij ons afvragen, waar het' in «Lucifer» om gaat, dan wensen we niet te weten te komen welke de uit komst zal zijn van het gebeuren. Neen, we kénnen het verhaal in zijn grote trekken; we weten daarenboven dat Vondel de bijbelse gegevens steeds ten volle eerbiedigt en dat hij het ten tone le gevoerde zelfs daar, waar hij blijk-; baar aan weinig bijbelteksten gebon den is, geen onverwachte wending zal Als we dit stuk genieten willen, dan moeten we ons ontdoen van de drang naar een ongekend happy-end, van de 'begeerte naar een of andere deux ex machina die ten gerieve van ons sen satiebeluste nieuwsgierigheid telkens weer nieuwe slotscènes mogelijk maakt We moeten naar «Lucifer» gaan zoals weleer de Grieken gingen naar de ver tolking van hun grote tragedies. Reeds lang vóór ze vertrokken kenden ze er de inhoud van, maar dit hinderde hen niet. Ze gingen er naartoe on> aan den lijve te ondervinden hoe de kunstenaar aan deze inhoud een volschone gestalte had geschonken. Ze wilden door het opgevoerde zelf aangesproken, veroverd en gélöuterd worden. De katarsis van de held in het schouwspel moest zo uitgebeeld wor den dat de katarsis van de toeschou wer en als het ware natuurnoodzakelijk uit voortvloeide. Men moet naar Vondel s drama s gaan, zoals men naar elke klassieke kunst gaat: aandachtig voor de psycho logische diepten die de klassieke kuns tenaar in de verholenheden van de menselijke ziel wist te onderkennen. De dramatische spanningen die in Vondels's "toneelwerk aantreft, zijn vooral deze van de voelbaar gemaakte psychologische verhoudingen. Er wordt niet geschermutseld op de planken maar er wordt een strijd gestreden in de ziel der personnages, waarvan de evojutie medeleefbaar woidt voorge houden. Alles evolueert rond een vaste kern: de opstand van Lucifer en diens voor nemen de hemelse bevelhebber te be strijden. Hij maakt aanvankelijk zichzelf wijs., dat hij niet tegen God strijdt. Hij neemt zidh alleen voor zijn plaats te handhaven na God, plaats, die hij sinds de afkondiging van Gods besluit duidelijk bedreigd ziet door de men senzoon. In de ondoorgrondelijke wil van God, «het mensdom boven het engelendom» in de mensenzoon te verheffeo «a dextris Patris» ziet hij een a.anslag op het eerste geboorterecht der reien. Zijn mateloze hoogmoed maakt hem doof voor de aansporingen en vermaningen van Gabriel en hardt in hein 't begeren zich aan t hoofd v.de ontevredenen te stellen. Hij wordt in zijn plannen bijgestaan door Belzebub, de ODhitser uit wezensbehoefte, en door Belial, de op onmiddellijk succes beluste verleider. Hij zweert het al op _1 te zetten. En in een toespraak tot de Luciferisten. waarvan ook hij de indruk ondergaat, verklaart hij de tyrannie der hemelen te zullen keren in een vrij en staat». De tussenkomst van Michael, de vertegenwoordiger van Gods kracht belet de ontevredenen een afvaardiging te sturen naar God. De scheiding tus sen de engelen is voltrokken. De strijd zal in volle hevigheid losbarsten. Doch slechts nadat Rafael, beroep doende op zijn genegenheid voor Luc. nog po gingen aangewend heeft om deze tot inkeer te brengen. De overwinnini van Gods veldheer en de belofte vai de verlosser op de val van de mens volgend, zetten de alles overwinnende Majesteit van de Allerhoogste in een scherp licht, dat fel contrasteerd met de duisterheid- waarin Luc. en de on trouwen in hun duivelwording gedom- oeld worden. (VERVOLGT.) GODFRIED CAMPHORST. ECHO 'S EEN MOOIE COLLECTIE.... WANDLUIZEN Dat er niet alleen postzegels en luci ferdoosjes verzameld worden, bewijst wel onderstaand verhaaltje dat ons uit Nürnberg bereikt. Dhr. Seidenstücker wordt O" wel eens «Dokter Wandluis» genoemd. Hoe hij aan die bijnaam is gekomen Heel eenvoudig dhr Seidenstücker gaat er n.l. prat op dë mooiste verzameling wandluizen te bezitten. Deze ietwat zonderlinge collectie bestaat inderdaad uit 52.000 verschillende soorten,, af komstig uit alle werelddelen. Volgens deze «specialist hebben al leen de Europese wandluizen een on aangename geur. Er zijn er nochtans die ruiken als viooltjes, aldus tenminste onze originele verzamelaar. BRITSE HONDEN LEIDEN HEREN LE VEN Zoals bij ons moeten ook in Enge land de huisdieren bij de fiscus aange geven worden.Zulks laat tde na te gaan hoeveel honden en katten er zoal in het Britse Koninkrijk rondlopen. De honden zouden zowat 3,5 millioen een heden sterk zijn, terwijl dit cijfer bij de katten tot nagenoeg 8 millioen oploopt. De Engelse pers is van oordeel dat die huisdieren te veel verwend wor den. Vroeger -aldus de Engelse pers- lui verdienden de honden tenminste hun kost met karren te trekken of werd hun de bewaking der huizen overgelaten. Thans echter worden zij vertroeteld zonder 'ook maar enige dienst te bewijzen aan de maatschap pij. En er is meer'! De Britse pers heeft er de aandacht op gevestigd dat die dieren jaarlijks voor meer dan 30 mil lioen pond sterling aan voedsel ver bruiken. En dat in een land waar fle rantsoe nering nog nie.t, zo bijster lang achter als een zedelijke plicht, de mode tc volgen, en mijnheer daarentegen ziet er een nutteloze supplementaire last op het huishoudelijk budget in. I Aan dit alles zal over afzienbare tijd paal en perk gesteld worden. Parijse haarkapper? hebben inderdaad beves tigd dat een tijd zal komen dat alle vrouwen kaal zuljen zijn, daar aldus de Franse coiffeurs de dames» het huidige voedsel van de moderne mens zo slecht is. dat er geen enkel haar te gen bestand is, en zeker geen vrouwen haar 1 Laten we de lezeressen echter dade lijk gerust stellen die lijd ligt pas in het jaar 2.154 Verandert u ondertussen nog maar eens uw kapsel Me\rou\v... OQO AANWERVING VAN LEERLING-PILOTEN De huidje aanwerving van leerling- piloten i? vooral bestemd voor de Bel gische jongelui, ongehuwd, 17 tot 24 jaar oud, in goede gezondheid verke rend en behorend tot volgende catego rieën IGediplomeerden of houders van een studiegetuigschrift van hogere middelbare studiën, van technische A2 of gelijkwaardige studiën. Deze kandi daten zijn ontslagen van de theoreti sche testen, maar dienen de medische- '/co mg en lichamelijke testen af te leggen. II. Houders van een studiegetuig schrift van lagere middelbare studiën. Deze kandidaten dienen benevens de medische- en lichamelijke testen een theoretische test af te leggen over de leerstof van de middelbare studiën van ide lagere graad. I De inschrijvingsdossiers dienen drin- jsend gezonden te worden aan volgend 1 adres Dienst voor Aanwerving en Se- j lectie VGN/2 Geruzeikazerne DE STAND DER WERKLOOSHEID k van 3 tot 9 Octo- per dag gemiddeld liidens de w< ber werden er 120.270 volledig werklozen (70.261 mannen en 50.009 vrouwen) gecon troleerd d.i. een vermindering met 2.256 tegenover de vorige week. Die vermindering vloeit voorname lijk voort enerzijds uit een nieuwe toe neming van het aantal door de open bare besturen tewerkgestelde werklo zen en anderzijds uit een met het sei zoen in verband staande stijging van de bedrijvigheid in de landbouw (cam pagne van het bietenrooien). Verder werden er tijdens dezelfde week per dag gemiddeld 38.649 ge deeltelijk en toevallig werklozen (25 duizend 750 mannen en 12.899 vrou wen) gecontroleerd d.i. een a dering met 1414 tegenover de week. De vermeerdering is grotendeels te wijten aan werkonderbrekingen in sommige bedrijven waar buiten ge-, werkt wo-;dt. als gevolg van ongunstige weersomstandigheden (overvloedige regepi) In de sector miinen werd een werk onderbreking van twee dagen opgete kend in een Kempische kolenmijn (on geveer 6000 arbeiders waren hierbij" betrokken) Tijdens de beschouwde week werden totaal per dag gemiddeld verkiezen (96.01 1 mannen, en 62.908 vrouwen) gecontroleerd. oOo WETENSCHAPPELIJKE PRIJSVRAGEN VIJF DODELIJKE ONGEVALLEN INGEVOLGE DRONKENSCHAP ln de week van 1 1 Oktober. 0 u. tot >1 7 Oktober 24 u.. hebben zich buiten de grote agglomeraties van het land >195 verkeersongevallen voorgedaan. Veertien personen kwamen om het leven, 67 weiden ernstig en 143 licht gewond. Tijdens het weekeind kwamen bij 67 ongevallen 5 personen om het leven 23 werden zwaar.cn 53 licht gewond. Onder de ongevallen met dodelijke afloop was er een te wijten aan de on- DE RING. ENE EPISODE UIT DEN VROLGEREN TIJD J A C O B. 3de Vervoig. Terwijl nu de mannen zich in een le vendig gesprek verdiepten, hernieuwde Wauter, de jongste zooii des presidents, de jongeling, die zijn vader op den heuvel bij het slagveld vergezeld had. de kennis met Mathilde. Vóór hare aankomst had hij de aanwezige gas ten reeds veel van het bevallige meisje gezegd, en wel met zoveel geestdrift, dat de nieuwsgierigheid op het hoogste gespannen was, en velen geneigd wa ren, de vreemde dame een weinig streng te beoordelen. Doch toen z::, zonder enige inbeelding en toch zo schoon, zo bescheiden en toch zo vrij moedig. in het gezelschap verscheen, en in het daarop gevolgd onderhoud ene zeldzame bekoorlijkheid en weten schappelijke vorming ontwikkelde, was er niemand, die zich niet ingeno men met haar toonde; en Wouter Von Kletze ontving van alle zijden de betui ging. dat hij geenszins overdreven had. De gemalin van den generaal, die gene kinderen had, omhelsde het meis je, bij het afscheidnemen. recht harte lijk, met de woorden. Mijn echtgenoot heeft uw vader uitgekozen, om in hem een vertrouwde te vinden, en, zo ik mij niet bedrieg, vind ik in u ene dochter, wier moeder jk met vreugde zijn zou. Kohier gevoelde zich. in zijn nieuwe positie, weldra gelukkig. Hij werd de voorzichtigheid van een voetganger, een aan de onvoorzichtigheid van an dere weggebruikers, vijf aan dronken schap. één aan veronachtzaming van de voorrangsregelen, één waar het slacht- offei naliet rechts te rijden en één aan het slippen. De indeling van de ongevallen per provincie is als volgt Brabant 31; Wedt-Vlaanderen ,13; Oost laanderen 24; Antwerpen 17 Limburg 20; Luik 18; Luxemburg 15; Herjegouwen 30 en Namen 27. Bij 79 van de 195 verkeersongeval len was de stoffelijke schade vrij groot. Dat de schoonheidskoninginnen meer en meer de aandacht opeisen, zelfs van de hogere instanties, .blijkt wel uit hel sterk verhaaltje dat ons in tegen- 'stelling met de lqgicp misschien niet 1 uit Amerika maar uit Zweden bereikt. De Zweedse,koning werd er inder daad zeer onlangs on.tlro.ond door de locale' schoonheidskoningin Greta Hoff- strom. Althans. Voor wat de beeltenis op de bankbiljetten betreft. Inderdaad wer^l toesloten nieuwe bil ietten Vétn i .Qw_ir"Krönen in circulatie te brengen met daarop de beeltenis van die .25-jarige ..schoonheid. Korot daarbij nog om de ironie kracht te geven dat die biljetten voorzien zijn van 't opschrift «SVEA» het symbool der Zweedse moeders. Hopen we nu maar dat dit voorbeeld niet aanstekelijk werkt, anders beleven we het wellicht nog dat op onze bank briefjes eerstdaags het snuitje prijkt vas een Marilyn Monroe of andere Ja ne Russel's VOOR U MEVROUW... Hoe dikwijls zou het kapsel van moeder-de-vrouw'. al niet de oorzaak zijn geweest van menig huiselijk kib belpartij tfe. Mevrouw beschouwt het De laad van beheer van de L'nion Minière du Haut-Katanga» heeft be sloten ter gelegenheid van het 50-jarig r i i i~i I bestaan van de maatschappij, dat in Lieneraal Jacquesiaan fc.tterbeeu.L/e- ,n-, j d i i i.i i. i..,I Ivj6 zal worden gevierd, voor de Bel gische zoekers drie wetenschappelijke prijzen beschikbaar te stellen als belo- erken. die betrekking hebben op 1. De metaalnijverheid of de indus- toepassingen van zekere metalen: qjllen volgende stukken behelzen .MISS ZWEDEN 1.000 KRONEÏN 1 Een formulier voor deelneming aan de examens. 2) Een goed gedrag en, zeden. treksel van de militie bestuur). Een kopij of pij van de behajlde stud ^;WJ-js V a.n ning voor oorspronkelijke 3) Len uit- (Gemeente een fotoko- gétuigschrif- Bijgevoegde inlichtingen lichtingsdienst Luchtmacht - lyplein. BRUSSEL.. Voor- - Dail- WINYERDIENST BIJ DE SABENA De Sabena meldt dat Zondag 31 October 1954 de Winterdienstregeling zal van kracht worden. Op de lijn Belgie Kongo zal hel aan tal vluchten per week van 1 3 op 10 worden teruggebracht. De verminde ring in aantal zal echter Vergoed wor- den door een verbetering van de ver bindingen met Stanleystad en Eliza- 'bethstad. en door de ingebruikneming koper, kobalt, zink, uraan, radic kadmium en germanium. 2 Op de kernwetenschappen en hun industriële toepassingen. 3. De tropische geneeskunde. Ieder van deze prijzen bedraagt 250.000 fr. oOo— LENING tot WEDEROPBOUW EERSTE SCHIJF Bij de 358e trekking van de Weder- opbouwlening (eersfe schijf) is een lot van I millioen frank te beurt gevallen aan Reeks -281 5 Nr. 362. DERDE SCHIJF. Bii de 233ste trekking van de lening' voor wederopbouw, 3de schijf, is een dat net van toestellen met toeristeh- lot van I millioeon gevallen op de obli- en luxeklasse en van reizigers- en goe-gahe nr. 820 van de reeks 7.713 en een. derenvliegtuigen. j lot van 250.000 fr. op de obligatie nr. Hieruit voigt dat er per week zes 503 van de reeks 8 640. /luchien zullen zijn tussen Brussel en j £)c. overige obligaties van deze reek- onafscheidelijke metgezel des brave geneyaal, zoals Mathilcie de lievelinge ziiner gade; en de akelige beelden van het verleden trokken zich. hoe langer hoe meer. in ene diepe donkerheid te- Het kasteel van den generaal lag op een uur afstand van de stad, waarin de Landsregering haar zetel had. De geliefde en goede president bezocht dus dikwerf zijn vriend; en dewijl Koh ier doorgaans in het gezelschap was, werd hij met dezen meer' en meer ver trouwd. Wouter, die sedert hij uit den strijd 'was teruggekeerd, bij zijn vader werk zaam was, vergezelde hem gewoon lijk. en bracht alsdan menig genotrijk uurtje in het gezelschap van Mathilde door. Deze ontkiemende liefde kon aan de aandacht van de president niet ont gaan; hii wilde ze echter niet tegen gaan. Hij beminde deze zoon meer dan de andere; en daar het ongemak in den rechterschouder, tengevolge zijner be- komen wonde, van een duurzamen aard was, was zijn enige wens, clat IWouter ene tedere vrouwelijke verzor ging te beurt viel. Hij gegreep dus te recht, dat zijn zoon ene gade nodig had. die hij niet j alleen hartelijk beminde, maar die voor zuivere wederliefde vatbaar was. De echtgenoten zijner oudere zonen, hoe wel van ene aanzienlijke geboorte en opvoeding, bleven het vaderhart steeds vreemd, terwijl hij meer dan eens be merkte, hoe Mathilde haar vader als het ware op de handen droeg, hoe zij, uil liefde tot den ouden man. bij elke voorkomende gelegenheid, alles voor hem opofferde; en wanneer hij dan dit meisje, zo mild dopr de natuur begif-j i Leopoldstad, Stanleystad. afre naar gen zijn terugbetaalbaar met duizend frank. tigd, zonder daarop evenwel de minste aanspraak te maken., voor zich zag, dan kon hij de wens niet onderdrukken, dat zij zijne dochter mocht worden. Ook de maagd kon het zich niet ver helen, dat de iong"eling haar dierbaar was; doch, hoe meer hij haar zijne liefdo toonde, in de duizenderlei om standigheden des. levens, hoe minder zij van hare zijde blijken van toenade ring gaf. Dus stonden zaken, toen ene nood lottige gebeurtenis opnieuw tussen bei den trad, en allé geluk voor altijd scheen te zullen verstoren. 'VI; ENE NIEUWE BEPROEVING. Kohier was reeds sedert een jaar als rentmeester werkzaam, toen de kolo nel baron Von Weyl^ den generaal, die zijn oom was, voor enige dagen kwam bezoeken. Hij was de eni<j«: die de rentmeester zijn betrekking misgunde, omdat hij haar eén zijner aanverwanten gaarne had zien tóegewezen. Daarbij was het iemand van bemoeizieken aard waarom hij zelfs ;door zijne kameraden zo min mogelijk werd .igezocht. De oom moest' dan ook al dadelijk de opmerking van hem vernemen, hoe het mogelijk "was, zulk ene gewichtige betrekking toe te vertrouwen aan ie mand, die niet in staat was, zich van luik ene zware verdenking te zuiveren. Maar het antwoord van den generaal sneed hem elke verdere zinspeling, op den vroegcren toestand van zijn be- schermling af. Dit had echter ten ge volge. dat zijn wrok „tegen Kohier ver meerderde.^ De kamer, die nien hem had inge- ruimi. was in de nabijheid -van de ver trekken van Mathilde en haar vader, zodat hij 'l meisje 's avonds nog yoor het klavier hoorde zingen; en daar zij 'hem zeer lieftallig toescheen, dreef de nieuwsgierigheid hem, toen Mathilde 's morgens vroeg hare bloemen in den tuin beschouwde, hare kamer eens op te nemen. Hij vond niets dan orde en zindelijkheid; alles was zorgvuldig op geruimd; dóch in haar schrijflessenaar stak de sleutel. Nu durfde hij zjch misschien ook wel verstouten, die te openen Elij deed het werkelijk, en zag ene lade vol brieven... Misschien brieven van een bemnide maar zij waren alien van haren te vroeg öntsla- pen broeder Joseph. In den lessenaar viel hem ook nog een kistje in 't oog, en dat moest nu al 'mede aan een onderzoek onderworpen worden. Docfj men verbeelde zich zij ne ontzetting: daarin lag een prachtige jring^ met fonkelenden steen, waarop drie letters en. bij nadere beschou- |wing, juist de voorletters van den naam ides vermoorden ingegrift waren. Nu was dan toch zijn mistrouwen gerechtvaardigd; hier lag de ring, wel ke tot nog toe ontbrak om den. waren 'schuldige te vinden, en Kohier ver- scheen voor hem als een broedermoor- der. en zijne dochter als.... Vol helse vreugde sloop de kolonel uit het vertrek, verliet, onder voorge ven van noodzakelijheid. het kasteel, 'en deed, op ene gans niet verzachten de wijze, aangifte aan het gerecht. 1 De president was niet weinig getrof fen. tegen zulk eèn man weder dezelf de aanklacht van vroeger te zien in brengen; een man. die zo geheel zijn [verhouwen bezat, tc moeten rechten maar hoezeer de aanklager hem niet geloofwaardig genoeg toescheen, er moest toch noodwendig iets gebeuren, om de zaak tot klaarheid te brengen, Er werd derhalve aan de rechter commissaris Bolhaus, een streng rech terlijk, maar tevens hoogst omzichtig man, last gegeven, zich naar het kas teel des generaals te begeven, met be vel, zo verschonend mogelijk te werk te gaan. ofschoon, ingeval de bewuste ring werkelijk gevonden werd, de rentmeester Kohier, met zjine dochter MatHHdo, dadelijk in hechtenis te doen nemen. Nog dienzelfden morgen vertrok de rechter-commissaris naar het kasteel, en trad onverwachts de vertrekken van den rentmeester binnen. Kohier scheen volkomen gerust, toen de afgezondene zijn last kenbaar maakte, en wilde zijne dochter laten roepen, die zich in hare kamer bezig hield, maar dit voorkwam de commis saris, die zelf naar het aangeduide ver trek ging. Mathilde verschrikte niet weinig, den I vreemden man bij baar te zien binnen treden, doch werd zichtbaar nog meer ontsteld, toen deze. op een vriendelij ken, maar tevens ernstigen toon, de j opening van haar lessenaar verlangde, j dewijl hem van Irogerhand opgedragen 'was, de inhoud van zeker kiste, dat zich daarin bevinden moest, te onderzoe ken. j Sidderend en vuurood ontsloot zij de lessenaar. Daar stond- op den ach tergrond het geheimzinnige kistje, waarin een étui. en daarin de be doelde ring. met een steen, en op de inkasting van dien steen als men de letters W. E. K. Mijn God riep de rechter-com missaris, zo zijt gij dan werkelijk aan den broedermoord medeplichtig 'T VERVOLGT.

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 2