Zomerklassen ia de Kindertuin Het bedrog van de Regering - Na de meditatie en het gewetensonderzoek van Van Acker EN OMSTREKEN. BURELENKerkstraat 9, Aalst - - Telef. Verschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week, 24.114 P.C. nr. 881.72 - 12 Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. Zondag 10 April 1955 Nummer 29 VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) GEEN SCHOOL, GEEN KLASSE- NEEN WAT DAN WEL Met de paasweek, met de Goede Week heeft de lente, de lans? verwach te, haar intrede gedaan in or ze streken. Laten we hopen dat ze nu maar duren blijft, want de winter, de lange winter was bar en koud De oudere mensen moeten ons nu niet meer zeggen dat er "c-en zomers meer zijn en zeker geen winters zoals in hunnen tiid De winter die wij achter de rug hebben was er een die telde en... we zullen hem nog zo rap niet vergeten Maar nu lacht de lente en de zonne wenkt naar buiten Groot en klein, arm er, rtik. 't is allemaal op de baan Iedereen wil genieten van het licht, van de zon, van de koesterende warmte die zich, schuchter nog, aanbiedt en ons een voorsmaakje geeft van wat het worden zal gedurende de zomer. Als we een zomer krijgen zó warm als de winter koud was, zullen wij niet te kla gen, hebben Met hel goede jaargetijde komt ook het werk. Veel mensen, vooral op den buiten, moeten naar 't veld. Dat is alle maal nog niets voor de grote kinderen, die gaan regelmatig naar school. Maar de kleintjes, die van 3 tot 6 jaar oud Wat daarmee gedaan Er is een oplossing, beste vaders en moeders. Sedert enkele jaren heeft het Hoger Bestuur het prijzenswaardig ini tiatief opgevat voor de periode van Pa sen tot aan het zomerverlof, zogenaam de zomerklassen,,i op te richten bij de bewaarscholen, bij de Kindertuinen. Laten we maar rap vooraf zeggen dat we niet akkood gaan met de benaming klasse en bewaarschool... Er is maar één lid van een woord dat ons past zomer Voor de zomerperiode zullen de kindjes van drie tot zes jaar mogen toevertrouwd wj?rden aan leerkrachten, aan bewaarschool-onderwijzeressen, aan tuiniersters of kleine moederkens, die de kleuters, die tot dan toe nog niet ter school liepen, plezierig zullen bezig houden en ze al spelend zullen gereed maken om verder onderwijs met vrucht te volgen. Zomerklassen zijn dus geen „par keerplaatsen n pardon voor de wei- licht al te scherpe benaming van kleuters die ds laatste drie maanden van dit schooljaar naar de Kindertuin komen, doch het zijn als Tehuizen, als woonkamers, als hoven, als tuintjes, waar de kindjes, geleid dóór liefst jon ge leerkrachten zich thuis zullen voelen en zich in een goest en atmosfeer van kinderlijke pret zich zullen gereed ma ken om later de eigenlijke school te be zoeken Ieder kindie is als een bloemeken De ionge leerkracht, de jor.ge meeste res. de jonge tuinierster (dat is het woord) verzorgt elk der haar toever trouwde olanties en bloemekens met moederlijke liefde en brengt zon, warmte, licht en liefde in die kleine, lie ve hart jee Zó ver zal het komen dat de kleine kleuter zal komen zeggen aan huis „Ons Juffrouw heeft het gezegd én dat is voor het kindje evangelie Een degelijk ir.,gerichte en flink ge leide kindertuin is een zegen voor elk kind en voor elk gezin 't Is daar dat de eerste zaadjes geplant worden van die echt christeJiik-vrome opvoeding die wij allemaal, christen ouders, voor onze kinderen willen en opeisen I Vaders en rpoeders. die gezonde kinderen hebt, die wellicht gedurende de komende zomermaanden minder tiid hebt en plaats om U met uw lieve lingen bezig te houden, zendt gerust uw kinderen naar een degelijk ingerich te «zomerklassei in een flinke Kinder tuin I KOM EVEN MEE... SAMEN MET UW KINDJE. Ge gaat dus, beste vader en moeder, irw kleine kleuter na dit Paasverlof. naar de zomerklasse zenden opgericht in de Kindertuin Een go_cd= beslissing. Doch eerst en vooral voor de keuze gezorgd Neem een school waar uw kind zal Geen school, geen klasse.... een tuintje met bloemenparkjesP. R. worden opgevoed naar uw christelijke, principes Is ze wat verder van huis dan de andereGeeft er niet aan. Uw kindje is U dat wel waard, niet zo En gaan we nu samen met de kleine, naar de school. Het eerste afscheid zal wellicht zwaar vallen,, én aan het kindie én aan U, moeder of vader. Doch.... doorbijten Geef uw kindje in handen van de lieve leerkracht... Een zoen er. een kruisje en... weg Het kleintje zal wellicht huilen, wenen Gij pok zult misschien een traantje wegpinken... Doe toch niet wat we reeds zagen gebeuren: het kindje mee terug naar huis nemen.. Dat eerste traantje is de eerste stap in 't werkelijke leven Het kindje mee te rug naar huis nemen met de '^Jofte het morgen of des namiddags terug te brengen is een eerste toegeven, een eer ste misstap inzake opvoeding van de wil en het gevoel van Uw kleine kleu ter. Wees gerust, beste vader en moe der. de lieve kleine moeder, die uit uw handen uw schat overnam heeft er een aardje van weg de kleintjes te trooster, en op te beuren. Dit is kwestie van en kele ogenblikjes, ten hoogste kwestie van enkele minuutjes. Na erige tijd voelen de kindjes zich midden andere kleuters, op hun gemak Ze mogen pra ten, spelen, van de ene plaats naar de andere gaan (denk niet dat het nog is als in ón^Ê tijd Ze voelen zich wel dra thuis en... des middags misschien zullen uw kleine snaken reeds komen vertellen van de juffrouw, of van ma- soeur die zo mooi vertellen kan, die zulke mooie platen heeft, die van alles en nog wat heeft wat thyis riet te vin den is Uet kleutertehuis wordt een tweede tehuis voor. uw lieveling U hefctf reeds zo een lokaaltje ge zien waar de kleintjes in verblijven Neen De moeite waard, hoor Kom, we vragen vriendelijk aan de juffrouw of we even eens een kijkie mogen ne men in haar „klasje in haar „kinder- tuintie Stel u niet voor, beste lezers of leze res. een klasse zoals die er uit zag in ónze tijd F Een soort schuur of verza melplaats waar een zestigtal en meer kinderen opeengehoopt, geparkeerd werden en waar ze stil als een muisje met de armen gevouwen moesten blij ven of slapen., vaak of geen vaak Neen, een modern kla*. in een mo derne Kindertuin is als een oasis in de woestijn Geen lange banken meer waar vijf tot tien kinderen in de ri| op- of nevencen gestapeld zaten F 't Enige voordeel was datniemand u kon ge- taken F Nu is dat alles veranderd F In veel gevallen zijn zelfs geen bankjes meer te zien in een moderne kinder- tuin. Deze zijn vervangep door minia- tuurtafelti^s met zetelkens. Elk kindje heeft zijn zetelke dat gemakkelijk ver plaatsbaar is en alleen of met enkele kindjes zitten de kleuters te spelen en te prutsen aan hun» tafel F Als de juffrouw vertelt wordt er een grote tpnde gemaakt. De juffrouw zit of staat er midden in en... er wordt ver teld van Roodkapje, van Aasepoes en van nog veel meer F En nadien mogen de kindjes heel het vertelselken rekenen op hun eigen bordje of op papier en ze mogen hun tekening kleuren F j Prachtig zijn soms de uitslagen in al hun onbeholpenheid en naieviteit... maar opvoedend en leerrijk zijn zulke oefeningen buitengewoon. Es, hebt ge de kindjes reeds met plasticine» zien werken Ze maken U op een, twee. drie een paasei een I dop, een kat, een hond... of U zelf I Zo gaat de tijd door, zo wordt dat kleine kinderverstand je stilaan ontbol- 'sterd. zo ooent zich stilaan dat heerlij ke zieltje en is het kelkklaar om later verder onderwijs en opvoeding te ont vangen. Zó hadt ge 't zeker riet verwacht, niet waar, beste vader en moeder En... moest het nu eens zo niet zijn in de kiasse van de bcwaarchool die gij hebt bezocht, laat dan maar «jcrust dit Opvoedkundig praatje eens lezen aan aan zuster bestuurster of mevrouw de Directrice. U kunt nooit weten F OPVOEDER. i We zijn er lelijk bedrogen uitgeko men F Na de zeemzoete woorden van jVan Acker in de Kamer hadden we gedacht dat de woordvoerder van de regering in diezelfde zin en geest zou hebben gebruik of misbruik gemaakt van de radio; maar Minister Van Au denhove in zijn spreekbeurt van Don derdag 7 April was nog bitsiger als 3pi- noy en Van Acker. Het is in elk geval een eigenaardige manier van doen in de Kamer zegt Achiel laten we nu al len wat zwijgen en medi.sren. misschien vinden we in de stilte de juiste oplos sing voor het schoolprobleem. Nooit hebben or ze ministers zoveel gesproken als de laatste dagen; mediteren doen ze niet, want ze zeggen alle hetzelfde; ze lezen dus hun gekregen les af. Dit heeft evenwel ook ziiji goed de twij felaars zullen daardoor de ware bedoe lingen van die heren leren kennen. Wie teveel spreekt, verklapt zich. Wij willen hier een onvolledig ant woord geven op de radiorede van de regering; onvolledig, omdat we anders met een ganse gazet niet toekwamen. Niemand beweert dat er in Belgie een openlijke godsdienstvervolging heerst, de priesters, paters en zusters worden niet in de gevangenis gezet; maar de bisschoppen zeggen wel dat het ont- werp-Collard een groot gevaar is voor de godsdienst „de schoolpolitiek van de regering is een bedekt, maar wel overwogen manoeuvre om, langs de school om, de invloed van de katho lieke godsdienst op onze bevolking te gen te werken.» (Verklaring der Bel gische Bisschoppen over de regerings maatregelen van 9 Febr I935). Nu is het mogelijk dat Van Acker en heel zijn ploeg van een ander gedacht zijn, maar dan zulien de katholieken toch weten wie te volgen om uit te maken wat een gevaar is voor de godsdienst en de kerk: ofwel d«t--l^rtschoppen of wel de ministers die voor het grootste deel lid zijn van de loge; van wie er geen enkele een voet zet in een katho lieke kerk tenzij ter gelegenheid van een officiële plechtigheid. Wij beweren dat door het onlwerp- Collard de vrije school wel in gevaar is; oh! de regering zal geen enkel school met geweld doen sluiten, maar Collard zelf heeft toch verleden week te Char leroi gezegd dat het zijn plicht was van 't officieel onderwijs 't beste onderwijs te maken. Wie dat goed begrijpt die weet dat zulks wil zeggen en van hel vrij onderwijs een onderwijs van twee de rang. Als minister had hij moeten zeggen dat het zijn plicht was !e zorgen dat de twee soorten onderwijs in ons land even goed en degelijk zouden zijn. Zullen er onmiddellijk geen vrije scho len gesloten vyorden, voor de toekomst zijn vge toch niet gerust. Staat er in het ontwerp niet dat voor de normaal scholen de minister met de tijd zal maatregelen treffen voor de rationali satie van dat onderwijs: we kennen dat woord „rationalisatie dat kan beteke nen afschaf F-ng v?n scholen» Daaren boven is bgt zeker dat met de tiid, in dien de vrije scholen zo onrechtvaardig behandeld worden in zake subsidies, vele scholen maar zullen kunnen blij - v/n bestaan rigor de hoge financiële bijdrage van de ouders. Iedereen die niet stekeblind is, begriipt toch het volgende Collard voorziet in /.iin begroting van 1955 voor het middeibaai onder wijs de som van 1.983.000.000 Fr.; rlearvan .s l73 1.900.000 fr. bestemd voor.Je 65.000 leerlingen van het offi cieel onderwijs of 28.000 Fr. per leer ling: voor de erkende vrije middelbare scholen ziin voorzien 254.000.000 Fr. voor 71.000 leerlingen of 3.500 Fr. per leerling; vergelijkt de cijfers 28.000 Fr. met 3,500 Fr de minister beweert dat die 28ÓOO Fr. niet te veel is, want in 1955 werd de begroting van het of ficieel middelbaar onderwijs met een 250,000.000 Fr. verhoogd, maar dan is er slechts één besluit de 3.500 Fr. voor het vrij onderwijs is een aalmoes; willen de vrije scholen met die hoger subsidie blijven bestaan, dan moetel zii vroeg of laat van de ouders een schoolgeld vragen dat zo hoog is dat vele ouders tegen hun goesting hun kinderen zullen sturen raar de kostelo ze staatsscholen. Iedereen weet immers dat 80r't van de leerlingen in de staats scholen geen schoolgeld betalen, dat rie leerlingen in vele gevallen andere stoffelijke voordelen genieten; geer goedkoop middageten, ongeveer koste loos vervoer: maatregelen die in zich schoon en goed zijn, maar die een on eerlijke concurrentie zijn tegenover de vrije scholen. Op die manier zullen met de tijd de vrije scholen verdwijnen Tussen 1949 en 1955 zouden de toe lagen aan het vrij onderwijs met 1.50C.000.000 Fr. zijn toegenomen. Maar het officieel onderwijs ontvangt in, 1955 2.250.000.000 fr. meer dan in 1949. Dat is dus nog een veel hoger som voor 225.000 leerlingen minder. Minister Van Audenhpve. wii ver wijten U en Uw collega's wel dat Gij het oadersyiis wilt etatiseren. In het ontwerp-Collard is de staat de eerste en de bijzonderste die het onderwijs van hoog tot laag moet inrichten. Dat was vroeger zo niet. dat is tegen de geest van onze grondwet Heeft de (o. zo linkse) Raad van State van het ontwerp niet moeten getuigen het is een volle dige ommekeer in onze bestaande wet geving, Inderdaad in heel het ontwerp wordt er gedurig verschil gemaakt lus sen het officieel en het vrij onderwijs om er enige te roemen: de minister mag officiële scholen inrichten waar hij wil; een vrije school mag maar subsidjeerd worden, wanneer de mi ter akkoord gaat dat dringerde econo mische en sociale redenen haar opening vereisen; de jury is anders in de staats- als in de vrije normaalscholende ge schillen raad heeft alleen bevoegdheid in de vrije scholen; de vrije scholen moeten hivr boeken eerst laten cer.su reren door de minister. Zo zit heel de wet vol hatelijkheden. wordt aan de minister een dictatoriale macht gege ven. die wij niet kunnen aanvaarden F Met het onnozelste gezicht komen ze dan zeggen ons ontwerp heeft een dubbel doel 500.000.000 fr. uitsparen en ons de mogelijkheid geven officiële te openen. Maar daarvoor was er geen nieuwe wet nodig F Met de oude wet kon de minister officiële scholen openen wa;>r hij wou; om de subsidies van het vrij onderwijs te verminderen, waren er andere veel eenvoudiger middelen. Een nieuwe wet was er nodig om de staat meester te maken van heel het on derwijs, vooral van het lager. Nu be noemt de gemeente een onderwijzer naar haar keuze, op voorwaarde dat deze het vereiste diploma heeft; als Collard zijn zin kjjjgt dan moeten alle hoofdonderwijzers in het gemeentelijk bewaar- en lager onderwijs drager zijn van een diploma van een officiële nor maalschool, moet de helft van de ge- memteliike leerkrachten een zelfde di ploma hebben. Iedereen weet dat de grote meerderb.eid van de leerlingen Uit die officiële normaalscholen vrijzin nig zijn en links van politieke overtui ging. Begrijpt ge wat Collard beoogt Al onze gemeentelijke bgwaar- en la gere scholen vol zetten met linkse pro pagandisten. Begrijpt ge nu ook wat Collard bedoelde met wal hij te St Gilles zei indien we deze schoolstrijd winnen, dan worden ons grote moge lijkheden geboden in andere sectoren In Vlaanderen ligt de toekomst van het socialisme en van de democratie Het is dus de zuivere waarheid, wanneer we beweren, dat zo de ontwerpen Collard worden goedgekeurd, vele ouders in onze gemeenten en steden met een ka tholieke meerderheid zullen verplicht ziin hun kinderen toe te vertrouwen aan onderwijzers die benoemd zijn te gen de wil van de meerderheid der be volking. Waarom moeten in de ge meentescholen geen procent onderwij zers benoemd worden met een diploma uit een vrije normaalschool Om te bewijzen dat het officieel on derwin in een benarde toestand ver keert, haalt de ministers cijfers aan, die juist zijo; maar die een leugen zijn om dat hii andere cijfers verzwijgt. Zo be weert hij dat dank zii de officiële scho len die in de jaren 1949-1955 werden opgericht (in die jaren van CVP die tatuur werden er toch officiële scholen opgericht?) er 25.009 leerl infen meer een officiële konden kiezen; maar in die zelfde tijdspanne is het aantal leerlin gen met het zelfde »antal toegenomen in het vrij onderwijs; die toename is aan twy?e factoren te wijten: ten eerste vele ouders verkiezen om redenen van aller lei aard hun kinderen vroeg te onttrek ken aan de lagere school van de ge meente- ajie- of officiële-, onze gewo ne volksscholen lopen leeg; ten tweede is het aantal kinderen dat middelbaar onderwijs volgt, thans zeer veel hoger" dan vroeger; waar zulks vroeger een voorrecht was van een minderheid, ligt het thans in 't bereik van iedereen. Mi nister Van Audenhove zal wellicht aan dringen en zeggen de ouders sturen hun kinderen liever naar een staats school dan naar een gemeenteschool, omdaf deze laatsten dikwiiis echte ka tholieke scholen ziin Inderdaad in de gemeenten met een katholieke meerder heid is de gemeenteschool practisch een katholieke school, zoals in Diest waar Van Audenhove burgemeester is thans geen enkel onderwijzer benoemd wordt die niet links is en drager vat» een officieel diploma. Is dat een reden om overal de staatsscholen als padde stoelen te doen uit de grond rijzen, die staatsscholen vol te zetten met socialis tische leerkrachten en zo binnen afzien bare tijd aan de socialisten dc volstrek te meerderheid te bezorgen '(zo sprak Buset te Brussel op 25-3-1955). De .vrijzinnige ouders hebben dezelfde bel- gische wetten ter hunner beschikking om vrije vrijzinnige scholen op te rich ten als wij katholieken kunnen, doen en I doen in de vele gemeenten waar alle on- derwijzers van het gemeentelijk lager onderwijs vrijzinnig zijn. In ziin radiorede zegt Van. Audenho ve verder dat er in Belgie I 96 gemeen ten ziin zonder officieel lager onder wijs. Dat mag niet blijven duren F j Die ciifers zijn juist; maar in 28 ge- gemeenten is er geen enkele school, ook geen vrije; er zijn 168 gemeenten met vrij lager onderwijs en zonder ge- meentclijk. De minister vergeet echter opzettelijk te zeggen dat er 942 ge meenten ziin zonder vrije lagere scho len; dat rs een veel hoger getal Voor die gemeenten voorziet Collard niets; de katholieken moeten daar maar hun plan trekken; willen ze scholen, dat zij deze betalen; voor de vrijzinnigen zal de staat zorgen. Gelijkheid F Er ziin volgens de minister 285 offi ciële middelbare scholen en 502 vrije; maar 142 zijn scholen voor jongens en meisjes, zoals het atheneum te Aalst vergeleken met de vrije scholen die niet gejnengd zijn, is het dus niet hele maal juist te spreken van 285 scholen, zijn er in feite 427. Het getal vrije sche len. 502, is juist, maar deze zijn niet al le katholiek, daar ziin ongeveer een dertigtal kloosterscholen bijgerekend. die alleen toegankelijk zijn voor jon gens die zich voorbereiden tot het pries ter- of kloosterleven; in dat getal is ook een aantal kleine pensionaten begrepen die enige tientallen leerlingen tellen. Wanneer wij onze provincie nagaan, dan is er in iedere stad of gemeente waar een vrije middelbare school is voor jongens, ook een officiële -Aalst. Denderleeuw, Ninove. Geraardsbergen. Nederbrakel, Oudenaarde. Deinze, Gent. Eeklo, Zelzate. Maldegem, Ze le, St. Niklaas, Beveren.. Om de degelijkheid te bewijzen van de officjelg school ook op godsdienstig gebied haalt Van Audenhove dan, het feit aan dat enige CVP leiders uit het officieel middelbaar onderwijs komen. Wat moeten wij dat besluiten uit het feit dat enige linkse leiders uit vrije katholieke lagere en middelbare sche len komen, om er een paar te noemen: Vai\ Acker. Larock. Tj»rve. Devèze. Mogen daaruit besluiten dat de vrije scholen ongevaarlijk zijn en dus geen „kweekscholen van de C.V.P Dat zijn enige beschouwingen, die aantonen met welke slechte argumenten onze regering .gen slechte zaak verde digt. Onze weerstand zal maar eindigen met de intrekking van het ontwerp-Col lard; laat de meerderheid het ontwerp stemmen, zelfs met hier en daar een kleine verandering, de katholieke be- volking onder leiding van haar geeste lijke en politieke leiders beschouwt het als een onrechtvaardige dwangwet. De meerderheid van de liberale en socialis tische kiezers vragcp raar die wet niet; zi_> ziin er integendeel niet mee accoord dat wij, katholieken, als burgers van tweede rang zouden beschouwd wor den. Onze kinderen ziin vovecl waard als die van de vrijzinnigen F Of is het omdat wij in verhouding tot U te veel kinderen hebben, dat Gij U van onze kinderen wilt meester maken langs ei» door de strooi '1 En zal I

De Gazet van Aalst | 1955 | | pagina 1