De huisvesting der Studenten Gezamenlijke Brief van de Belgische Bisschoppen over het EN OMSTREKEN. BURELENKerkstraat 9, Aalst - - Telef.nr. 24.114 P.C. nr. 88.1.72 [Verschijnt de Donderdag 12 Jaarg. 1,25 fr. 't Nrs en Zondag van iedere week. Donderdag 18 Augustus 1955 Nummer 66 STUDEREN KOST GELD. i Als de ouders tesamen met hun zoon of dochter de mogelijkheid bespreken om verder te studeren aan de universi teit speelt de geldkwestie hierin een grote rol, zoniet de hoofdrol. Een stu diebeurs is niet voor iedereen weg; legd en een rijke oom of erftante die de studies van neef of nicht lief zullen be talen treft men niet te dikwijls aan. We menen nochtans dat velen zich een verkeerd denkbeeld vormen wat het studeren aan de universiteit zo al kost. De cijfers die 'vt hier zullen geven worden medegedeeld tijdens persconferentie ingericht door de versiteit van Leuven, ze verschillen haast niet van die der andere universi teiten. De inschrijvingskosten, het school geld, de examens, de verzekeringskos ten komen ongeveer op een 4.000 fr. per jaar. Afe men daar 3.000 fr. aan toevoegt voor cursussen en laboratoria- onkosten, heeft men zo wat alles bij een wat een universiteitsstudent aan zijn ouders aan speciale uitgaven kost... indien hij tenminste in Leuven woont. Maar de meeste studenten wonen niet in de universiteitsstad en moeten gedurende negen a tien maanden op een pedagogie of op een «kot» door brengen. De universitaire pedagogie is natuurlijk de ideale vorm van huisves ting vooral voor de eerste jaarstuden ten. Het zal hun toelaten geleidelijk van het collegeleven naar het lossere leven van de student over te schakelen. De universitaire pedagogies worden bestuurd door een professor-priester die de studenten steeds met raad en daad zal bijstaan. Het kostgeld be draagt er ongeveer 16.000 fr. per jaar en behelst huisvesting, verwarming, verlichting, onderhoud en eetmalen. De meest voorkomende huisvesting is echter deze bij een particulier in de stad. De prijs van de meeste der stu dentenkamers schommelt tussen 400 en 1,200 fr. per maand, dit volgens het confort dat er geboden wordt aanwezigheid van stromend water, bad kamer, centrale verwarming enz.. De meest voorkomende prijzer. situeren 1 zich tussen 500 en 700 fr. Daarbij komt nog gedurende de win ter maan j den een supplement voor de verwar ming en voorts kunnen er nog diverse onkosten bijkomen voor bediening, onderhoud van de kamer cn dergelijke zaken. Gedurende de laatste jaren is er ook een nieuwe vorm van huisvesting in voege gekomen, gevolg van budgetaire beperkingen en de democratisering van jhet hoger onderwijs. Het is de col lectieve huisvesting een groep stu denten huurt samen een huis. De meu- belering wordt meegebracht of aange kocht in groep. Huurprijs, verwarming, verlichting, eventuele afbetaling van de meubelen worden verdeeld onder de verschillende bewoners. De bijdra ge per student schommelt tussen 450 en 750 fr. De inrichting van zulke stu dentenhuizen gebeurt telkens met de toestemming van de academische over heid. Voor de meisjesstudenten stelt het probleem zich enigszins anders. Het reglement van de Leuvense Universi teit schrijft immer voor dat alle stu dentinnen in een pedagogie zouden DE NIEUWE ORIËNTERING VAN DE WERELDUITZENDINGEN IN HET N. I. K. De korte-golfuitzendingen van de Belgische nationale radio-omroep zijn jvonen; vanaf het derde studiejaar ontstaan uit de noodzakelijkheid die in wordt echter, mits toelating van de aca-het begin van de oorlog 1940-1945! demische overheid de mogelijkheid ge- door de regering van Londen werd in laten in de stad te gaan wonen. Er be- gezien om een verbinding tot stand te staan lijsten van kamers die speciaal brengen met de bevolj.ing in bezet Bel- geschikt zijn voor studentinnen, onder.'g,e en ook om de vrije wereld voor te meer bij verhuurders die de voorkeur, lichten over Belgie en zijn oorlogsin spanning. Op 16 Mei 1943 startte de wereld zender van de Belgische nationale ra- di -omroep te Leopoidstad met zijn uitzendingen, die weldra een belang rijke plaats zou veroveren in de voor lichting van de wereld tijdens de oor logsperiode en dat ondanks de beperk te middelen waarover men beschikte. Darrk zij een ideale aardrijkskundige ligging konden de uitzendingen van Leopoidstad zeer vele* landen van de vrije wereld bereiken. Daarenboven brachten zij aan de bevolking, die on der de tyrannic van df: bezetter leefde, de hoop op een nakeftde bevrijding. NATIONAAL KONGRES VAN DË CHRISTELIJKE OPVOEDING niet geven aan meisjesstudenten. Studenten of studentinnen die te ver van de universiteitsstad kunnen dagelijks de reis heen en maken met de trein of met de bus. Het schijnt tu ooE geen uitzondering meer te zijn dat een greepje studenten uit eenzelfde stad of dorp zich een tweede handswagentje aanschaft om daarmee dagelijks op en neer te reizen. Dit spaart natuurlijk een hoop geld maar van de andere kant ts het dikwijls een belangrijk tijdverlies. Een andere belangrijke post op het studentenbudget is de voeding. De prijzen in de studentenrestaurants zijn natuurlijk zeer uitlopend.Wij halen hier de prijzen aan van het Universitair Restaurant Akna te Leuven. Morgen maal 6 fr., middagmaal 24 fr en avond maal 20 fr., hetgeen 50 fr. per dag maakt. Om samen te vatten laten we hier het gemiddeld budget volgen (tien maanden) Huur Verwarming Voeding Schoolgeld, insc.hrijvin examens, mutualiteit Verplaatsing Cursussen en laboratoria Ontspanning een student 6.00 1.000 10.000 4.200' fr. 3.000 fr. 3.000 fr. 3.000 fr. 30.200 fr per maand. hetzii 3.000 a 3.100 fr Voor minder bemiddelde student" is het mogelijk op deze som een zeker bedrag terug te winnen, zonder dat dit echter een uitbreiding heeft of georga niseerd is zoals aan de Amerikaanse universiteiten. Zelden bedragen deze verdiensten meer dan 600 fr. per maand. Meestal gaat het om een werk je als het klasseren van fichen, vertaal werk of laboratoriumwerk. Enkele stu denten onderhouden gedurende de wintermaanden de centrale verwar ming van een of ander klooster, een bi zonder vuil werkje wijar heel wat moed en volharding voor vereist is. Verder kan men nog opdienen in het Universi tair restaurant waaraan, benevens kosteloos maal ook nog een kleine gel- j het Frans, het het Portugees dag en nacht In het Nederlands, Engels, het Spaans ej was de «Stem van Bei in de aether. Bij de bevrijding beschikte de Bel gische radio-omroep over een korte- golfsectie die vóór 1940 niet bestond. Besloten werd alles te Brussel te cen traliseren, maar slechts in 1952 be schikte Belgie over het'nodig,-: materieel dank zi| het bouwen van het zendsta- tion te Waver. Voortaan sprak Belgie tot de wereld vanuit Bjrussel en zette het werk van m- j tcrnationale goede wil Internatio nal Goodwill» voort. Na enkele maanden can verdere af werking werden uitgté^nde resultaten geboekt, zoals trouwens bleek uit de brieven die binnenkwamen uit alle hoeken van de wereld Niettemin noop- ten budgetaire moeilijkheden tot en gevoelige vermindering van de uitzen- dingen, bestemd voor het buitenland. Het 'N.I.R. besloot deze uitzendingen te wijzigen en zo werden de program ma's van de Belgische wereldomroep met ingang van I Juli van dit jaar be pgrkt tot de korte-golfuitzrndingen voor BeLisch Kongo, voor de zeelie den, de missionarissen en voor onze landgenoten in het buitenland. In dit verband mag beklemtoond worden dat deze nieuwe oriëntering het mogelijk maakt alle antennes van een zendstation te Waver te benuttigen. Inderdaad, de Belgische program- Van op de kansel is in alle kerken van het land een herderlijk schrijven voorgelezen van het Episcopaat over het Nationaal kongres van de Christe lijke opvoeding, dat op 3 en 4 Septem- bet a.s. doorgaat. Wij laten hier deze herderlijke brief' volgen. Zeer beminde broeders. Vijf en twintig jaar geleden, richtte Zijne heiligheid Paus Pius XI tot de katholieke wereld een encycliek van het allergrootste belang. Zij begint met de woorden i Divini illius Magistri> en handelt over ede christelijke opvoeding van de jeugd». Gedagtekend op 31 December 1929 werd zij uitgevaardigd op 22 Februari 1930, als een blijvende herdenking, zo schrijft de Paus, van zijn vijftigjarig priesterschap. Zij behoort tot de plechtigste do-, cumenten van het hoogste leergezag van de Katholieke Kerk. Op het ,er"j rein van de opvoeding, moeten wij t haar hetzelfde gezag toekennen als dat van de encyclieken «Rerum Novarum» en Quadragesimo anno» op sociaal gebied. Geen wonder dat dit merkwaardig document door alle katholieken werd ontvangen, niet alleen met diepe eer bied, maar ook met levendige voldoe-1 ning, omdat zij er de duidlijke en ver antwoorde uiteenzetting in vonden van de principes, die aan de grondslag moeten liggen van een gezonde opvoe- ding en mede van de praktische gevol jjen die uit deze principes voortvloei Na het voorname belang van de op voeding der jeugd in het licht te heb-! ben gesteld, omschrijft de Paus zeer klaar de onvervreemdbare rechten en de verantwoordelijkheid die aan de ouders van nature uit toekomen en diei zij niet kunnen verzaken: ten slotte, bepaalt hij de taak van de Staat met het oog od het algemeen welzijn van 1 de natie. Hij bespreekt ook met verhe-1 ven wijsheid de methodes die de bes te vruchten zullen opleveren, en de meest gunstige voorwaarden van het miüioen zoowel het gezin als de school waarin de jeugdige zielen zullen kunnen opbloeien. deiijke vergoeding verbonden is. ma s werden uitgebreid zodat de ban Zo ziet ongeveer het financieel as-den met de Belgen m het buitenland peet van het studentenleven er uit. Er nauwer werden aangehaald, hierin veel te even en tc nemen. Nochtans, ondanks een merkbare voor uitgang blijven de universitaire studies steeds nog hét voorrecht van meer be middelden. H. M. VERKEERSONGEVALLEN TIJDENS AFGELOPEN WEEK VAN 8 TOT 12 AUGUSTUS Daags voor het weekeinde van I 5 Oogst heeft de rijkswacht aanduidingen verstrekt ever de verkeersongevallen tijdens de pediode van 8 Augustus le 0 uur, tot 12 Augustus te 24 uut, 5 74 ongevallen deden zich /oor op de wegen buiten de agglomeraties, of in die, waar het verkeer door de rijks wacht wordt geregeld. Er waren I I doden ter plaatse, 88 zwaar en 280 licht gewonden. De oorzaken voor de ongelukken met dodelijke afloop waren de volgen de onvoorzichtigheid vanwege de voetgangers: I, overdreven snelheid; 5 slipping: 2; onbepaald 3. Per provincie luiden de cijfers Bra bant 104; Luik 63; Luxemburg: 31; Henegouwen; 92; Namen: 60; Oost- Vlaanderen 5 5; \V'est-\'laanderen 62; 'Antwerpen: 6 en Limburg 44 Van de 5 74 ongevallen waj-en er 123 te wijten aan niet innachtneming var het prioriteitsrecht 68, aan slipping 55 aan overdreven snelheid; 53 aan een gevaarlijk voorbijsteken. AANWERVING VAN RIJKSPERSUNEEL Door het Vast Sekretariaat voor Werving van het Rijkspersoneel wordt, in de loop van de maand September 1955, een vergelijkend examen met het Frans als voertaal ingericht, met het oo.g op de toelating tot de proef tijd van één dactylograaf ten behoeve van het Provinciaal Gouvernement van Brabant (Ministerie van Binnenlandse Zaken Door het Vast Sekretariaat voor Werving van het Rijkspersoneel wordt in de loop van de maand Oktober 1955 een vergelijkend examen ingericht, dat hetzij in het Nederlands, hetzij in het Frans kan afgelegd worden, met het oo.g op de toelating tot de proeftijd van I 2 ingenieurs van Bruggen en We gen (4 neder landstalige en 8 franstali- ge) ten behoeve van het Ministerie van Openbare Werken en van Weder opbouw. Voor nadere inlichtingen kunnen de belangstellenden zich wenden tot het Vast Wervingssekretariaat, Belliard- straat, 10, te Brussel, waar de aanvra gen om deelneming gesteld op het daartoe bestemde formulier, dat door de postkantoren wordt afgeleverd uiterlijk op 13 September 1955 dienen »e te komen. WEEKSTAAT VAN DE NATIONALE BANK Het was een kalme weekstaat, vlak voor de verlofdagen van i j Augustus. Zowel in de privé sector als de over heidssector is een ontspanning in de credieten te melden. De vermindering van de biljetten- omloop is van dezelfde orde als vorig jaar. maar ae circulatie ligt 4.7 mi! hard frs. hoger. Nu is de hoge conjunc tuur in vele economische sectoren wel de eerste oorzaak van die uitbreiding der betaalmiddelen, maar de verhoging van het disconto van de Nationale Bank I welke algemeen als een aanmaning tot I vocrzichtheid wordt beschowd. zal ook wel genomen geweest zijn met t' oog op de te hoge biljettenomioop. Het be- drag van 105,8 milliard frs. biljetten is toch wel er hoog. In de credietsector, de normad ont-1 I spanning. De handelsportefeuille neemt met 456 millioen af, de ontspanning is minder groot in de voorschotten aan de Schatkist. I Toch is de marge, dank zij het feit: I dat de narastatale credietorganismen geld vonden op de daggeldmarkt, deze Week groter Het globaal deviezenbezit is met cir ca 340 millioen afgenomen, de Natio nale Bank diende 60 millioen frs af te' staan in dollars, aan een Oosteuropees land. Over de eerste I I dagen van Augustus is Belgie in de Europese Be j talingsunie debiteur ten bclope van 8 I 'millioen fr. GRONDKEURE Voor al wie een taak te vervullen heeft in de opleiding van de jeugd was en blijti deze encycliek een onuitput-te- lijkt- bron van gedachten en richtlijnen terecht werd zi| de grondkeure van de christelijke opvoeding» genoemd. Allen niet verantwoordeaijk zijn voor de longere generatie ouders en op voeders zouden haar voortdurend moeten lezen, overwegen en in prak tijk breryren. Nergens zullen zij een juistere leer of een vastere en veiliger leidraad vinden. Is de vijf en twintig ste verjaring van deze encyciiek niet de geschikte gelegenheid om andermaal de uitmuntende lessen in het licht te stellen, die bevat liggen in een docu ment dat de zegel draagt van het op perste Gezag 't Er werd dan beslist de tekst van de encycliek in Belgie te laten verschijnen in een volkuitgave, en deze op brede schaal te verspreiden. Kan dit echter volstaan om een datum te herdenken, die i$ de geschiedenis van het opvoe dingswerk van zo grote betekenis is De leiders van het katholiek onderwijs hebben 't passend geoordeeld boven dien een grootse herdenkingsplechtig heid in te richten. Zij stelden Ons voor een Nationaal kongres van de Christe lijke Opvoeding te houden, en met vreugde hebben Wij dit opzet goedge keurd en aangemoedigd. Dit kongres zal. in aanwezigheid van alle Bisschoppen van Belgie. door gaan te Brussel, op Zaterdag 3 en Zon dag 4 September aanstaande. Het zal een verheven en tevens in drukwekkende betoging zijn. Wi| ho pen dat Onze Heilige Vader Pius XII zich zal gewaardigen er aan deel te nemen door een Pauselijke bood^ schap, Od Zaterdag te 15 uur, zal het Pa leis voor Schone Kunsten een akadenii- sche zitting worden gehouden, waarop verscheidene sprekers de leer van de encycliek zullen belichten. 's Zondags zal een grootse gods dienstige plechtigheid de gelovigen in grote menigte samenbrengen voor de Basiliek van Koekelberg. Deze ceremo nie, die Wij het geluk zullen hebben voor te zitten, zal beginnen te I I uur om te eindigen te I 3 uur. Zij zal be staan uit een Pontificale Mis van dank zegging, tot intentie van al onze onder wijsinstellingen, die opgeluisterd zal jvorden door de kinderstemmen van de Pueri cantores». Twee Bisschoppen zullen er het woord voeren, een in het Frans en een in het Vlaams. Bij het einde van de ceremonie zal de Kardi naal geheel ons katholiek onderwijs toewijden aan het Goddelijk Hart van Jezus. DRINGENDE OPROEP Naar onze bedoeling, moet deze plechtigheid een hulde ziin van vurige godsvrucht, van diepe dankbaarheid en van vojledig ketrouwen, tot het aanbiddellijk Hart van Onze Heer. Van uwe deelneming. Zeer Beminde Broeders, zal het afhangen of zij dit zal worden. Wij doen een dringende oproep tot allen die belang stellen in de christe- Jnke opvoeding van de jeugd om aan- ezig te zijn te Koekelberg. Wij nodi gen vooral de ouders-verenigingen uit, .lsook afvaardigingen van de studen ten; wij verwachten gans het onder wijzend personeel, geestelijken cn le ken, de onderwijzers en onderwijze ressen. de leraars en leraressen van het middelbaar onderwijs, van het tech nisch onderwijs en van het nor- maalonderwijs, dc professoren van de hogescholen en de hogere instituten wij rekenen op de talrijke opkomst van de katholieke-Actieafdelingen en van de verschiller—'e christelijke sociale or ganisaties. Wij drukken de wens uit dat de me nigte, die te Koekelber": zal samenko men op 4 September aanstaande, door haar getalsterkte en door haar gods vrucht de onvergetelijke sluitingsdag moge doen herleven van het Maria- kongres, waarvan dc ontroerende aan blik ons steeds is bijgebleven. Aan allen die niet naar Brussel kun nen komen, vragen Wij dat zij. van uil hun parochies, door hun gebed en hun vrome inzichten zich in de geest bii de nationale betoging te Koekelberg zouden aansluiten. Rond hun Bisschoppen geschaard zullen de christelijke ouders en opvoe ders diepei bewust worden van hun verplichtingen en van de vcrhc\cnhCid van hun zending. Zij zullen God dan ken om het licht door de encycliek Divini illius Magisstri» aan de wereld gebracht. Zij zullen de Goddelijke Meester smeken de vruchten van de christelijke opvoeding steeds overvloc diger te doen rij.oen in ons land. Zij zullen van de 4 September een dag ma ken. van vung gebed, opdat het verhe ven werk waaraan zij zich toewenden, spijt alle hinderpalen en openlijke of bedekte aanvallen, moge groeien en bloeien tot meerder welzijn van de i jeugd, van de gezinnen cn van 't volk. Deze Herderlijke Brief zal voorge- lezen worden van de preekstoel in al de parochiekerken en de openbare ka pellen, onder al de Missen, op Zondag I 4 Augutus. Gegeven te Mechelen, op 6 Augus tus 1955. t J. E. Kard. van Roey, Aartsbis schop van ?vlcchelen. t Ludovicus-Josephus, Bisschop van Luik. t Andreas-Maria, Bisschop van Na» men. Carolus Justinus, Bisschop van Gent. t Carolus Maria, Bisschop van Door nik I t Emilius-Josephu», Bisschop van 1 Brugge.

De Gazet van Aalst | 1955 | | pagina 1