I - Schitterende Hoogdag van Katholiek Onderwijs OvpJUÏHffl AANDACHT EN OMSTREKEN. BüHELEN: Kerkstraat, 9, Verschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week. Aalst Telef.nr. 24.114 P.C. nr. 881.72 - 12 Jaarg. 1,25 fr. 't Nr, Donderdag 8 September 1955 Kuminer Het Nationaal Kongres van het Katholiek Onderwijs, dat Zaterdag en Zon dag te Brussel werd gehouden, is uitgegroeid tot een even indrukwekkende als ontroerende manifestatie, die zich op een tweevoudig plan voltrok. Zaterdag was er immers eerst de akademische zitting in het Paleis vooi Schóne Kunsten. Voor e.en zeer talrijk en uitgelezen publiek, bestaande uit afgevaardigden van het onderwijzend korps, de ouderSi Je poitliekc en geestelijke overhe den, hebben drie eminente woordvoerders de Pauselijke Wereldbrief over de christeJijke opvoeding herdacht, waarbij nadruk werd gelegd op de rechten en plichten van de ouders, de Staat en de Kerk. Nieuwe principes werden hier niet verkondigd. Maar met het oog op de voortgaaV.de schoolstrijd, zijn dit kongres en de daar gegeven toelichting van de encycliek «Divini illius Magistri» in feite uitgegroeid tot de formulering van de doktrinaire grondslag van ons huidig streven. Het is aan de politiekers om uit te maken „HOE» de strijd dient gestre den. Da Kerk heeft ons thans nogmaals en bijzonder plechtig herhaald ((WAAROM,, dient gestreden voor de vrijheid en de bloei van de katholieke) school. Moge dit kongres, dat Zondag vóór de Basiliek van Koekelberg zijn hoog tepunt bereikte, vruchtbaar zijn en bijdragen tot een integrale toepassing door alle katholieken van de Pauselijke richtlijnen. DE VADERLIJKE BOODSCHAP VAN DE PAUS PRINCIPES VAN DE ENCYCLIEK GEGRONDVEST GP DE NATUURLIJKE ORDE EN DE OPENBARING Aan Onze Beminde Zoon Josephus Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen. len een gelegenheid zal wezen om die 1 meesterliike leer dieper in te studeren, om de kracht en tevens de draagwijdte er van beter in te zien, en om in hun hart de gevoelens te doen herleven, die I een waar kind van de Kerk moeten be zielen ten overstaan van de heilige zaak der christelijke opvoeding. Is het trouwens niet met het inzicht Om met passende luister de 25ste hun verstand voor te lichten en hun verjaring te herdenken van de Ency-wil te versterken, dat Gij U voorneemt, cleik i Divini illius Magistri van Onze Beminde Zoon, de huisvaders en moe- V oorganger Pius XI, roemrijker ge-1 ders, de opvoeders en de leraars, bijeen dachtenis zal eerlang te Brussel, onder i te roepen in de Nationale Basiliek van de hoge bescherming van het Belgisch het Heilig Hart, om er, op plechtige Episcopaat, een Nationaal Kongres van wijze, het katholiek onderwijs in Bel de Opvoeding worden gehouden, op al de groeperingen voor Katholiek Onderwijs van het land aanwezig zul len zijn. Met grote voldoening hebben Wij hiervan kennis genomen, en Wij zijn gelukkig, bij deze gelegenheid, j tingen te koeste door Uw toedoen, een vaderlijke Bood- lndien het waar schap te doen geworden aan al Onze kc QpvQCding zich beminde zonen uit Belgio menseIijk leven jn De vergaderingen en de plechtighe- om het tc verdel. den di: /inden, gie toe te wijden aan Jezus' Goddelijk Hart Welk een gelukkig opzet van peloof en van liefde Wij wensen er U ten zeerste geluk om; hei laat Ons toe de hoogste bovennatuurlijke verwach dat ((de christelij tstrekt tot heel hot 1 zijn uitzichten.. rden( te dit Kongres zullen plaats I vervolmaken naar het voorbed beogen in de eerste plaats en lesr van jezus Christus», welke dit ten recht, openlijk getuigenis af te leggen van de gehechtheid der Her ders en der gelovigen aan de stevige en heldere onderrichtingen van dit Pause lijk Dokument. De onkreukbare prin cines die het voorbehoudt over de on derscheidene laak van de Kerk van het gezin en van de Staat in zake opvoe ding, zijn gegrondvest én op de na tuurlijke orde én op de openbaring; zij zijn niet onderhevig aan schomme lingen als gevolg van de wisslende gang der gebeurtenissen. Wat de grote richt de uitge lezen genaden mag het opvoedings werk dan niet verwachten van deze toe wijding aan hel Heilig Hart In dit Hart immers zijn i al de schatten van wijsheid en wetenschap», bereid om van hun rijkdom mede te delen aan al len die verlangen naar de heilbrengen de waarheid. En is dit Harét niet ode afgrond van alle deugden» waarvan (ezus hel voorbeeld was, ode bron van leven en heiligheid waaraan een jeugd vol vuur en ideaal, haar dorst kan stil len Moge dit Goddelijk Hart dan lijnen betreft die het Voorschrijft, ook heersen over de gezinnen en ze trouv, deze kunnen evenmin worden nange doen blijven aan hun zo zware opvoe- tast door de tijd, vermits zij niets an- dingsplichtenmoge Het heersen over 4ers zijn dan een trouwe weergave van dc christelijke scholen en over hun de onderrichtingen van de goddelijk, Meester. Wiens woorden niet voorbij gaan. Ware Keure van de christelijke opvoeding, «buiten dewelke er geen volledige of volmaakte opvoeding mogelijk is», komt deze Encycliek voor op onze dagen zoals in het verleden, als voorwerp van studie voor allen die met een rechtzinnig gemoed, wensen te weten welke terzake, en zulks in haar onvervalste en verheven vorm, de mening is van de Kerk. «aan dewelke de zending tot opvoeding op een gans bijzondere wijze toekomt En, in de moeilijke uren, 13 zij, door de helder heid van haar leer, een veilige gids vooi de moedige inspanningen van de ka tholieke ouders en meesters, die aan de jeugd een vorming willen verzekeren die ten volle overeenstemt met de ver eisten van het geloof. Zo is het dan voor Ons een vreugde te weten dat deze herdenking voor al- meesters, die een zo vruchtbare taak volbrengen in de dienst van de Kerk en van het land; moge Het ook heerseri over de Bewegingen en de Werken voor de jongeren, over al die kringen waar, dag aan dag en jaar aan jaar, het lange en nederige Werk wordt voortgezet dat van het kind een ware christen en een mens met karakter zal maken. Moge Het eindelijk, als oTrderpand van welvaart en eendracht, zijn Rijk- uitbreiden over uw dierbaar Vaderland een Rijk van rechtvaardigheid, van liefde en van vrede Met de bede dat God Onze smeking moge verhoren, schenken Wij U van ganser harte, als ook aan Uw Medebroeders in het Epis copaat en aan al uw gelovigen. Onze zeer vaderlijke Apostolische Zegen. Uit het Vatikaan. op 24 Augustus 1955. Pius PP.. X1L DE KRACHTBRONNEN IN DE WERELD ATOOMENERGIE ONDERGANG OF REDDING VAN DE MENS Tien jaar geleden viel dc atoombom op Hiroshima. Tienduizenden doden en verminkten waren de' tol die het mensdom betaalde aan hrt begin van een nieuw tijdperk, het atoomtijdperk. De mens stond verdwaasd en ver schrikt voor die helse energie en vrees de voor zijn bestaan. Maar naarmate de lucht Ln Japan van de radio-aktieve stoffen werd bevrijd, kwam dc bezin ning. Geleerden hadden een krachtbron ontdekt die in belangrijkheid veruit de ontdekking van de stoommachine, de ontploffingsmotor of de elektriciteit overtrof. Zij stonden voor de keuze ofwel hun kennissen en opzoekingen aanwenden om moer doeltreffende erl talrijker moordtuigen te fabrikeren, ofwel deze nieuwe energie trachten tg gebruiken voor vredelievende doelein den. Het blijkt nu dat staatshoofden en wetenschapsmensen zich meer en meer geneigd tonen deze laatste mogelijk: heid te verkiezen. De historische ver klaring van president Eisenhower tij dens de algemene UNO-vergadering hseft nog de indruk versterkt dat de nieuwe krachtbron eerder zal dienen het leven beter te maken dan om het te verwoesten. Hetzelfde optimis- straalde uit de recente atoomkon- ferentie te Genève. Om te bewijzen hoezeer de wereld nood had aan nieuwe krachtbronnen geven we hier enkele cijfers, opge» maakt door een bank die in millioenen Tonwattuur 10, Jsil^-jltuux) de reserves opgeven die dé "wereld nog be zit aan energie. RESERVES .AAN ENERGIE IN DE iWEREuj leder Aalstenaar kent deze rubriek die nu en dan in ae GA ZET VAN AALST» verschijnt. Vanaf heden zal deze rubriek opengesteld worden voor al de lezers van ons blad. Diegenen die graag het een of ander artikel zouden willen laten verschijnen sturen dit naar «DE GAZET VAN AALST» met mel ding «Redactie: Ajuinen Philosoferen» die dan over de te ver schijnen inhoud beslist. Aalstenaars, U hebt in Aalst een Aalsters blad, werkt samen met ons mee. Kortelings zullen de burelen en drukkerij overgebracht worden naar de ST. JORISSTRAAT, 25, (rechtover het Groen Kruis). Alle drukwerken zullen er uitgevoerd worden od de allerlaat ste nieuwe machines. Vasts brandstoffen Petroleum Bitumeuze leisteen Natuurlijke gassen Mill. ?5 2.4 I 0.1 I 0.1 0,17 Totaal der olantaardige1 brandstoffen 27 2,6 Totaal atoomenergie (uranium en thorium) 1.000 97,4 I Algemeen totaal 1.027 100 DE BELGISCHE SCHULD AAN AMERIKA A. P. deelt mede Aan het begin van het belastingsjaar dat 30 Juni begonnen is. was Belgie de U. S. 67.667.103 dolar schuldig Ierland 128.000.000 dollar; Italië 95.600,000 dollar! Indonesië 1 7 mil lioen 200 duizend dollar. De Europese Kolen- en Staalge meenschap 100 millioen; Groot-Brit- tannie 385 mill Frankrijk 225 mill. 600 duizend frank. HET HOF VAN CASSATIE HEROPENT OP 15 SEPTEMB. PARLEMENTAIRE ONSCHENDBAARHEID De plechtige heropening van de eerste zittingen van het Hof van Cassatie zal worden gehouden op I 3 September, te II u. onder voorzitter schap van de eeeste voorzitter, de h. Wouters. De prvureur-generaal Hayoit d<f Termicourt zal in het Nederlands do gebruikelijke rede houden Hij zal handelen over de parlementaire on schendbaarheid. Deze cijfers zijn beloftevol voor de toekomst. Gelukkig want dc snelheid waarmee de traditionele reserves zich uitputten, gaven een dramatische wen ding aan het probleem, der krachtbron nen. Vele geleerden voorzagen immers binnen afzienbare tijd een algemeen ;ebrck aan kolen, petroleum met al dg gevolgen daaraan verbonden. Men dient evenwel rekening te hou den met een hele reeks onbekende en toevallige faktoren. Het is bijvoorbeeld zeer moeilijk een benaderende schat- ting te doen wat de petroleum betreft aangezien voortdurend nieuwe bronnen jyorden ontdekt. De technische voor uitgang en de uitvindingen zijn even minn te voorzien. Zo weet men nog maar zeer weinig over de mogelijkhe den der krachtbronnen als de wind. de getijen, de temperatuursverschillen in de oceanen en in de aarde, de uitstra lingen der zon en tenslotte de atoom- Steenkolen, petroleum en gassen zul len eens uitgeput geraken. De nu zo gevreesde atoomenergie zal dan als de mooiste ontdekking van de twintigste eeuw beschouwd worden, een ontdek king die bij de aanvang misbruikt is geworden, die millioenen mensen in een voortdurende angstpsychose heeft doen leven. Zoals de zaken nu staan is het toe gelaten te hopen dat die nieuwe kracht bron reeds voldoende slachtoffers heeft geëist, en een westelijke vooruit gang in het leven der mensen gaat be tekenen H. M. EENSGEZIND VOOR VLAANDEREN DE RESULTATEN VAN EEN STUDIEWEEK Onder Ke[ motlo Eensgezind vooi Vlaanderen werd door de stichting Lodewijk de Raet te Hofstade een stu dieweek belegd waaraan werd deel ge nomen door Vlamingen uit alle kringen Men kwam er tot de bevinding dat het spijts de tegenste-llingen. toch mogelijk blijkt, voldoende eensgezindheid tot stand'te brengen om op basis van eer algemeen urgentie programma de Vlaamse Beweging te ontwikkelen tot een brede volksbeweging. Ziehier de vaststellingen e:i aanbe velingen van voornoemde studieweek. ONEENIGHEID ONDER VLAAMSGEZINDEN ln hun levens- en wereldbeschouwing alsmede in hun politieke opvattingen zijn de Vlaamsgezinden onderling ver deeld. Deze tegenstellingen te willen verdoezelen zou bedrieglijk en gevaar lijk zijn. Het immobilisme is mede oorzaak van de verwijdering tussen de onder ischeiden groepen en zal verdwijnen door een adekvyate aktie, Het samenstreven heeft vooral kan? tot slagen wanneer de Vlamingen in hun respektievelijke kringen vast om lijnde punten nastreven. Voorwaarde tot samenhongheidsbe sef en samenstreven is verdraagzaam heid Deze veronderstelt dat men van weerszijden in alle objektivitcit onder zoekt welke bezwaren de andere part ners opperen. Het voornaamste nut is wel het schaf fen van een ruim en zuiver klimaat on der de Vlaamsgezinden Dit is eer menselijke aanwinst in het Vlaamse kli maat, welke aanwinst zeker bijdraagt tot het sneljer bereiken, van het doel van de Vlaamse Beweging Dit land schoner te maken.» VEROORDELINGEN VAN DE GEWONE MAN De Vlaamse Beweging die de gewo ne man ten goede komt, moet ook door hem gedragen worden. Het is de dicht van alle Vlaamsgezinden de vooroordelen tegen dc Vlaamse Bewc ging dikwijls door tegenstrevers onder houden, door eerlijke voorlichting rechi te zetten. Op de eerste plaats dietien onderwijs en jeugdwerken .een gezonde Vlaamse geest te bevorderen. Aangedrongen wordt op aangepaste voorlichting voor de volksmensen om trent dc doeleinden van de Vlaamse Bewcipng en dit zowel op sociaal-eco nomisch als op kulturecl gebied. Hier bij zullen de vakboden, middenstands groeperingen, boerenbonden, jeugd groeperingen een belangrijke rol spelen. TAALPOLITIEK Voorafgaandelijk wordt bevestigd dat een wettelijke taairegeling nog noodzakelijk blijft om aan onze kultuu' en aan de Vlaamse mensen, die er'Tie dragers van zijn. gelijkwaardig© lr venskansen te geven. De taalpolitiek moet niet alleen tot doel hebben aan het Nederlands in de centrale overheidsdiensten en te Brus sel de positie te bezorgen die haar toe komst zij moet er ook toe bijdragen om het Franskiljonisme met zijn nade lige gevolgen op kultureel en sociaal gebied te helpen verdwijnen. I. Alleen de splitsing volgens taalka ders in de centrale administratie geeft ons de zekerheid dat de Vlaamse be langen volwaardig kunnen behartigd worden en dat het Vlaams personeel een volwaardige toekomst mag ver wachten. -■ Alleen de aanwerving voor de ze taaikaders volgens de taal van het genoten onderwijs slaat er borg voor dat het Vlaams kader door Vlamingen zal worden bezet dat de Vlaamse afgestudeerden evenwaardige kansen krijgen m. a. w dat het nederiandstalig onderwijs TOEKOMSTmogelijkheden biedt. 3 De tweetaligheid van de ho gere ambtenaren is noodzakelijk op grond van de evenwaardigheid van beide kuituren en omwille van de juri dische eenvormigheid. 4. De overheidstaal in de Vlaam se gewesten en t.o.v de Vlaamse ge westen zal uitsluitend het Nederlands zijn. Overheidspersonen gebruiken al leen deze taal. Zij wordt opgelegd bij het verlenen van vergunningen en pu bliciteit door de overheids- en parasta? tale diensten. Partikuliere bescheiden Vijn maar geldig t.o.v. officieele diens ten en in rechte in deze taal gesteld of ertaald door een beëdigd vertaler. Het is een eis van gelijkheidi en vooral een belang van alle .Vlaamse mensen te Brussel dat de administraties i de Brusselse agglomeratie tweeta lig zouden zijn, met dien verstande dat de aanwerving van het personeel ge hiedt volgens de taal van het genoten onderwijs. De toepassing van de onder wijswet in de Brusselse agglomeratie moet aan alle Vlaamse ouders de kans bieden tot volwaardig Nederlands onderwijs voor hun kinderen en zich tevens tot doel stellen de Vlamse kin deren voor de Nederlandse kuituur te behouden. Zulks is vooral in het be lang van de Vlaamse inwijkeling die er zijn eigen taal te Brussel inoet kun nen komen en van de afgestudeerd zelf. daar het onderwijs in de neder landstalige scholen de beste waarborg biedt voor de kennis van de Ltide landstalen. 7. De kultuurautonomic en de splitsing van het ministerie van Open baar Onderwijs worden als verworven standpunten beschouwd. h Een deiinitieve regeling van de taalgrens moet ^-jschieden volgens objektieve nonnen en zonder dat re kening gehouden wordt met de gevol gen van de talentelling van 1947. dio» in eer. speciale atmosfeer geschiedde. STRUKTUURHERVORMJNGEN Het probleem van de stuktuurher- vormingen wordt in Vlaamse middens steeds aktueler en men is het er over eens dat deze de oplossing van de Vlaams.- problematiek in dc band zul len werken.

De Gazet van Aalst | 1955 | | pagina 1