1 De misvorming van de ZIEKTE'VERZEKERING MiLOSOPM POLITIEK OVERZICHT AANDACHT! ZET ra AALST EN OMSTREKEN. Verschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week. BURELEN: Kerkstraat 9, Aalst Telef.: nr. 24.114 P.C. nr. 881.72 - 12 Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. Donderdag 13 Oktober 1955 Nummer 82 ut ^saasees.- aascx-^BK^aaaia EEN MINISTER DIE EEN KEMEL SCHOOT. Het besluit dat minister Troclet in het Belgisch Staatsblad heeft laten, ver schijnen vertoont veel gelijkenis met een feuilleton, maar dan een slecht ge schreven feuilleton waarbij de lezer zich afvraagt of hij nu moet lachen of nen. Deze zoveelste hervorming van de ziekteverzekering is de geschiedenis in gegaan onder de naam van Trocle- tiaanse Kemel Inderdaad, de minister van arbeid en sociale voorzorg heeft met zijn her vorming een kemel geschoten van for maat. Het systeem dat hij heeft uitge dacht zou misschien in praktijk te bren gen zijn op de maan of in een land waar men nog nooit heeft horen spreken over mutualiteiten en ziekteverzekering maar zeker niet in België. DE FINANCIËLE VERANTWOORDELIJKHEID DER ZIEKENKASSEN We willen hier de katastrofale gevol gen van enkele der hervormingen even onderlijnen. Daar is vooreerst het feit dat de financiële verantwoordelijkheid der ziekenkassen overboord wordt ge smeten. Er wordt een systeem inge voerd waarbij de mutualiteiten die een «'boni)) hebben, deze zullen moeten ge bruiken om het deficit van de anderen te dekken. Daarbij komt nog dat de mutualiteiten staatssubsidies zullen ont vangen in verhouding tot hunne uitga ven. Hoe meer men uitgeeft, hoe meer subsidies van de Staat. Dit klinkt ongelooflijk, nochtans staat het in die feuilleton van ruim drie honderd bladzijden. Het is werkelijk een premi. aan de verkwisting. Waarom zouden de mutualiteiten^nog zuinig zijn. Als er overschot is'Thoeten ze het tooi» afgeven, is er te weinig: de Staat of de andere mutualiteiten zullen wel bijsprin gen. Praktisch komt dit neer op de ver wezenlijking van de eenheids-zieken kas» vermits de mutualiteiten moeilijk nog een andere rol dan die van verde- üngsorganismen kunnen vervullen. HET SYSTEEM DER BONNEN Even absurd is het stelsel der bon nen. Voortaan zal de zieke de genees heer niet meer zelf betalen. Hij geeft hem een bonnetje dat hij vooraf dient aan te kopen bij zijn ziekenkas. Voor deze bonnen betaalt hij een vierde van de waarde van de onderscheidelijke dokbersprestaties. Zo zullen er bons zijn voor gewone raadplegingen, voor bezoeken, voor dringende bezoeken, voor specialisten voor konsult, voor tandartsen, enz... - Het is wel duidelijk dat de zieke niet voor elk bezoek aan de dokter langs ziin ziekenkas gaat lopen om het ver eiste bonneke te kopen. Neon, hij zal zijn voorraad moeten opdoen, want hij kan plots ziek wor den, of er kan hem iets overkomen wan neer de ziekenkassen reeds gesloten zijn. Het staat nu reeds vast dat, indien een huisvader van oen klein gezin zich op alles wil voorzien, hij zich aan bon nen Ier waarde van meer dan duizend frank moet bevoorraden. Maar als we het stelsel vanuit het standpunt der dokters gaan beschou wen wordt de toestand nog absurder. Welke waarborg heeft immers de ge neesheer dat hij tijdig zijn geld van de mutualiteiten zal krijgen Wat gaat er gébeuren als de mutua liteiten in deficit zijn. Deze laatste mo gelijkheid is zeker niet uitgesloten,voor al niet omdat de hervorming de finan ciële toestand niet saneert. Het is dan ook geer begrijpelijk dat de doktersverenigingen besloten heb ben. de bonnen te weigeren en zich ge kant verklaren tegen deze hervorming van de ziekteverzekering. Het systeem van Troclet breekt daarenboven de persoonlijke band tus- geneesheer en zieke. Wanneer een zieke dan een geneesheer opzoekt komt hij naar hem als naar een ver trouwensman. Hij deelt zijn lijden aan de dokter mede en deze doet zijn bost om de zieke te heipen en te helen. Hij is om zo te zeggen voor het lichaam wat de priester is voor de ziel. Met het systeem Troclet zal nu tus- a beiden do mutualiteit staan.. De zieke wordt voor alles de persoon ver zekerd bij de mutualiteit. De geneesheer wordt meer en meer een funktionaris, betaald en gekontro- leerd door de mutualiteit. Er valt nog heel wat te zeggen over deze «Trocletiaanse Kemel». We zullen er trouwens op terugkomen. Vast staat echter dat deze besluiten geen kans heb ben ooit toegepast te worden. Het vct- zet is tc eensgezind, ook van liberale jde. Troclet zal voorzeker nooit be schouwd worden als de redder van de wankele liberaal-socialistische coalitie regering. Integendeel I H. M. DE WIENER SANGERKNABEN De Wiener Sangerknaben zijn geen onbekende gasten meer in ons land. Hun optreden wordt steeds meer en meer door de muziekliefhebbers ver beid. Wie eens door de bekoring van hun zang gegrepen werd kan ze niet meer weerstaan. Ook de beroepsvitten- de critici moeten het tegen hen afleg gen,ze vinden in hun kritiek geen woor den genoeg om hun kristalheldere stem- met.hun wonderbare zangtechniek en hun spontaan akteertallent te loven. En hoeveel musici trachten niet tijdens de pauze de zangertjes te gaan groeten en.... een. handtekentje als herinnering los te krijgen. Niemand minder dan Toscanini verklaarde onlangs dat de Wiener Sangerknaben ongetwijfeld het beste kinderkoor ter wereld is. Sedert Kaar stichting in 1498 door keizer Maximiliaan hebben de Sanger knaben hun naam steeds hoog weten te houden. Haydn, Schubert, Helmesber ger, Hans Richter, Felix Mottl, Cle mens Krauss en nog vele anderen wa ren in hun jeugd Wiener Sangerkna ben. Buiten deze missen verlenen de Wie ner Sangerknaben geregeld hun mede werking aan de Weense Staatsopera. waar ze dapper hun rol verdedigen, en aan de concerten van de Wiener Phil- harnxonieker. Kortom in Wenen zijn ze ingeschakeld in het hele muzikale leven van deze kultuurstad. De Wiener Sangerknaben hebben een zeer uitgebreid repertorium. Het programma vangt aan met klas sieke motetten. Daarop volgen werken van Mozart, Schubert, Mendelson, e.a. Op elk concert-programma prijkt een opera, die door de pittige vertolking van deze ondeugende snaken iedereen bekoort. En wanneer het programma naar zijn einde gaat en de Wiener wal sen aan de beurt komen dan vergeet zelfs een ambassadeur er zijn waardig heid bij en kan zijn opgetogenheid en enthousiasme niet meer bedwingen. Dat zijn de Wiener Sangerknaben een stel frisse jongens, als elke jongen op kattek\yaad belust, die door de be koring van hun zang vreugde brengen in de harten van millioenen. Te AALST treden ze op in het FEESTPALEIS, Vlaanderenstraat, op WOENSDAG, 26 OKTOBER, te 20 u. Wie ze te Wenen hoorde in de Hof- Plaatsen van 25 tot 50 Fr. Kultu burgkapelle, waar ze iedere Zondag rele verenigingen genieten rangverho- met de Wjgner Philharmonieker en het ging. mannenkoor van de Weense Staatsope-! ra benevens solisten van wereldformaat! Lokatie: Feestpaleis, vanaf Zaterdag optreden, die zegt bij zich zelf dit 22 OktobeT, van 9 tot 12 en van 14 hoort men nergens anders, i tot 18 u. IS HET WAAR Dat ons stadsbestuur al doet wat het kan om de CIBI-sten hier weg te irijgen, uit de pupillenschool Dat de grote reden zou zijn om dat het geestelijke ferankardiers zijn en ze niet genoeg op café gaan Dat de opgegeven reden zou zijn dat gewone soldaten meer zouden ver teren en de nerng-doeners (vooral uit de café's aan 't station) er beter zou den mee varen Dat zij (de cibisten) naar Na men zouden moeten 't zijn toch meest maar Vlaamse jon gens en waarschijnlijk volgens ons stadsbestiuxr nu er geen fils a papa meer biji te logeren zijn zijn ze te dicht bij huis en kunnen zij er te ge makkelijk naar toe gaan. In Namen zou den ze wat verder zijn I Inderdaad Dat ons stadsbestuur, in de thans café «Het Wit Konijn», aan de kerk- hofbaan, een froebelschool of zo iets gaan oprichten Zal het ook een geprefabrikeerde school zijn Voor hoeveel kinders Zullen die ook per autobus afgehaald en terug bezo.vd worden... want die straat (de Geraardsbergseis nog al gevaarlijk Dat er sommige ouders van. leer lingen uit de Nieuwbeekstraatschool niet erg tevreden zijn over de handel- ijze van het Stadsbestuur die hun kin deren, uit de 4e graad, zo maar, zon der hen te vragen, heeft overgeleverd, d'office», aan de nif^V-bakken Tech nische school die^" "'oor de tweede maal in gang' worde» gestoken met de centen van iedereen natuurlijk als concurrent van de andeTe, reeds lang bestaande en alom gewaardeerde behalve door de libero-socialistische voormannen Technische scholen beide Vlaanderen. Dat onze socialistische Burge meester zou tegengestemd hebben uit délicatesse toen beslist werd de hop- en botermarkt oens op te knappen met het geld van iedereen natuurlijk omdat er daar een socialistisch lokaal in de gebuurte ligt Dat ware een be- van een fijne ziel I - Dat Mr. De Stobbeleir dreigde ontslag te nemen als schepen en ge meenteraadslid zoals M. Breckpot deed omwille van de bomen van de Graanmarkt omdat M, D'Haeseleer weigert ALLE stadskinderen, zonder onderscheid van opinie, te laten afha- en en vervoeren met de autobus van DE STAD, des te meer daar die man altijd bew^rt de opinie van iedereen te respecteren en zich niet aan te trekken welke politieke opinie zij zijn, als hij maar dienst kan bewijzen Het zou niet te verwonderen zijn vanwege zo n voorvechter van de «vrij heid I - Dat de communisten een mons ter-manifestatie gaan op touw zetten, om te protesteren tegen Mr. Troclet die hun mutualiteiten wil kelderen en de eenheidsmutualiteit invoeren Van hen ten Maar of het waar is Dat is wat an ders - Dat zijn allemaal geruchten I Wie weet er het fijne van Laten we wachten. De omstandig heden zullen het uitwijzen wat «waar» en wat «vals» is. LODE. moogt gij alles verwach- MISSIEZONDAG IN DE TELEVISIE Ter gelegenheid van de Wereldmis- sieZondag. op 23 Oktober a.s. wordt op Zaterdag, 22 Oktober, van 19,30 tot 2Q uurr in de Vlaamse Televisie, een speciaal programma gewijd aan: «Gaat onderwijst alle volkeren». Dit programma werd samengesteld door Z.E.P. Jan Joos, Scheutist, met de medewerking van de EE. PP. Je zuïeten, Witte Pators en Schcutisten. Dat de Assemblée de Marrokkaanse Politiek van de franse regering heeft goedgekeurd met 477 tegen 144 stem men heeft het scepticisme ten aanzien van Premier Faure's beleid de kop in gedrukt. Op de vooravond van deze beslissen de zittin" hadden v»et ex-gaullistischc kabinetsleden hun ontslag gegevenAVal evident niet van aard was om het ver trouwen in de franse buitenlandse po litiek te versterken. Wel, Faure heeft het todh voor mekaar gdbracht, al hinj wat uit de overgrote meerderheid stemmen te zijnen gunste helemaal nic.: blijkt het succes aan een zijde draad je. De resolutie over het vertrouwen, door de socialisten ingediend, was wel in principe akkoord met het programme van de regering, maar drukte in 'n paar alineas wantrouwen uit t.o.v. de voering ervan. Na veel coulissen werk verdween het wantrouwen uit de tek-,1 en de regering was er door. Een verheu geilde noot in dat nachtconcert was d- zelfbewuste en van verantwoordelijk heidszin getuigende rede van de pre mier, waarin hij o.m. verklaarde dat het absoluut nodig was het gezag van li de staat te heretellen. Geen van ontslag meer, en geen intrekking meer van ontslag. Dat is een procé- dé dat de zo noodzakelijke eenheid ii verbreekt Ik wil geen besprekingen meer weren met fracties over de be noeming van ambtenaren die de po litiek van de regering moeten uitvoe- ren. (Een toespeling op Grand val?) Die tijd is er geweest en van van - vond af, .indien de regering aanblijft, zal zij en zij alleen regeren Dei gelijke- woorden en Faure is geen van ijdel gepraat zijn in lijn rechte tegenspraak met wat sedert h einde van wereldoorlog II, van Frank rijk een parodie heeft gemaakt van de parlementaire democratie. Dat die ommekeer allernoodzakelijkst was, bewijzen de relletjes naar aanlei ding van de wedeioproeping van mili- tianen om de orde in 'Noord Afrika te handhaven. Op zich zelf, en op het eerste zicht, lijke dergelijke minieme ongeregeld heden van weinig belang, maar de mui terij te Rouen werpt een schril licht op de ondergrond van die onverkwikke lijke geschiedenissen. De defaitistische propaganda, hoofdzakelijk geïnspi reerd door communisten en progres sistische katholieken» heeft vruch ge dragen. Een 400-tal wederopgyroepe- nen hadden hadden hun officieren mis handeld, de inboedel van de kazerne kort en klein geslagen en keerden ziel tenslotte tegen de ordediensten. Di het niet gemakkelijk hadden aangezier een paar duizend roden werklui ei studenten de zaak van de muiter met keien en knuppels steunden... Ooi al worden geen zware straffen toe ge past, toch wordt voor zg. solidariteis betogingen van andere eenheden ge reesd en of die troepen in het zichl van de vijand wel betrouwbaar zullen wezen Het proces Poujade, beticht de mid 'enstanders er toe te htfbben aangezet een belastingen te betalen, betoginger met geweldpleging op de persoon va ontvangers en andere financiële amb tenaren» door de «Défense Paysanne». bewijzen evenens dat het stilaan tijc' wordt het over een andere boeg te gooien. Misschien is het nog niet tr laat Intussen gaat Moskou, dat sedert d «ontspanning» van Genève, zo onge veer een Mekka gaat lijken voor talri 'te Westerse afvaardigingen (XXX er ■La Libre Belgique»), doodgewoor door met een mystificatie-politiek di zijn de Russen niet de beste schaak spelers ter wereld minstens ever succesvol blijkt als zijn vroegere zc- nuwoorlog. Waarom de degen hanteren als het ook met de glimlach gaat Boelganin en Co proberen de gun" van de Arabische landen te verwerven zware wapenleveringen aan Kaïro, Sy rië, Smyrna, een plotseling intense com munistische propaganda in Noord-Afri- ka, het op de dagorde plaatsen in de lino van de Algerijnse kwestie. Ondanks het feit dat de olijke Kroesjev in hoogsteigen persoon aan afvaardiging van franse parlementai ren te Moskou, met de hand op het hart verklaarde «Algerië Natuurlijk een zuiver franse aangelegenheid I De Labourpartij gaat met het con gres van Margate zware moeilijkheden tegemoet. Niet alleen persoonlijke con flicten zijn daar de oorzaak van, of on derlinge naijver tussen verscheidene groepen. De kwaal ligt dieper. Labour is Labour niet meer. Een massa eertijds idealistische voormannen geven de brui aan het «op de toppen in het heetste van de sociale vuurlijn» leven, en ver burg.-rlijken zonder meer. Er zit geen schwing meer in, geen vaart. Dat meer en meer arbeiders in die omstandighe den niet meer bljndelings Labour stem men, is daar een rechtstreeks en mis schien wel treurig gevolg van. Alles samengenomen kan zo'n par tijcongres wel nieuw leven brengen in de brouwerij, maar het kan ook een niet te overbruggen innerlijke verdeeld heid aan het licht brengen... Afwach ten. Anders gaat Labour de weg op van de liberalen: de langzame dood door anesnie. De liberalen van Sint Joost ten No de h.'bben een motie gestemd tegen de hervorming van de verzekering tegen ziekte en invaliditeit. Dat die herie on ze aandacht ■verdient is vooreerst t$ danken aan het feit, dat hun resolutie in alle liberale kranten is verschenen. En de rest Words, words, words... «...neemt met verwondering kennis van de jongste besluiten: meent dat die besluiten de beroepswaardigheid en de individuele vrijheid van de betrokken geneesheren schaadt, stelt volle ver- -V.-. .mandatarissen c heel bijzondere wijze ervoor ie waken dat de misbruiken voortkomend uit het nationaliseren van de genees kunde, worden vermeden, bezweert ,hcn zich te verzetten tegen onmiddelij- |ke toepassing, enz,,.» Eviter les abus Typisch liberaal. Uit zo'n tekst kan nie mand opmaken of de liberalen werke lijk 2?kant zijn tegen een eventuele na tionalisatie van de geneeskunde. Dt misbruiken Tenslotte schijnt men te moeten toegeven aan de indruk, dat de liberalen om in de regering te komen gewoon het socialistisch progranvna hebben onderschreven... en het liberaal Drogramma aanzien als misbruikwe- rend» Vooral geen buitensporigheden f Als een mens werkelijk onpartijdig KON zijn in aangelegenheden als een schandelijke schoolstrijd bijvoorbeeld, wel dan zou die man. mits een beetje interesse voor de «komedie» aan do dag te leggen, heel wat pret beleven aan de petieterige woordenkramerij waarmee het blauwe heir zijn burger lijke waardigJujjd tracht te redden in Jeze beschamende omstandigheden... Het congres van het N.C.M.V. is meer verheugend. Maar dan werkelijk' verheugend. Massale deelname. Niet te veel gepraat. Sobere, waardig beklem toning van bijzondere actuele grond beginselen, de noodzakelijkheid van een christelijke solidariteitszin en een stevig georganiseerde middenstandsbe- w.ging. Niets nieuws in feite. Maar be loftevol. De enige dam tegen de vloed van etatisme die onze sociale verhou dingen, steunend op traditionele waar den die een gezond evenwicht waar omen tot de wortel aantast blijft de ^hnstclijke sociale orde waarin mid. denstanders, arbeiders, boeren werkgë- vers, journalisten en politici op elkaar moeten kunnen rekenen» (Senator San- te ns). Als mm deze laai vergelijkt met do hoogdravende resoluties van liberals verenigingen, krijgt mep noodzakelij kerwijze sterk de indruk dat efficient 'erzet tegen het groeiend etatisme al- i uit onze christelijke organisaties tan komen. En het komt. A. V. D. Kortelings zullen de burelen en drukkerij overgebracht worden naar de ST. JORISSTRAAT, 25, (rechtover het Groen Krul»), Alle drukwerken zullen er uit;evoerd worden op de allerlaat ste nieuwe machines.

De Gazet van Aalst | 1955 | | pagina 1