De strijd moet voortgezet worden. POLITIEK OVES3ZICHT KARNAVAL 1956. EN OMSTREKEN. BURELEN: Kerkstraat. 9, Aalst Telef.nr. 24.114 - Verschijnt de Donderdag - P.C. nr. 881.72 - 12 Jaarg. 1,25 fr, 't Nr. en Zondag van iedere week. Donderdag 20 Oktober 1955 Nummer 84 Na het stemmen van h« voorstel leraars van het Va, Middelbaar On 267 in de Senaat, roemden de linkse derwijs, wier wrdde voorheen door di kranten de amendementen, die aan hit scholen werd betaald. In akkoord me oorspronkelijk project werden aaw bracht. De Katholieke echter aanzagen ze als van ondergeschikt belang en lie ten niet af te verkondigen, dat hiel de wet onaanvaardbaar was en bleef. En ze hadden ongelijk, zoals we dadelijk zul len aantonen. We maken thans bastractie vrij- v^jlüor van alle andere beschouwm, gen," die zouden aantonen hoe schade lijk het ontwerp en de wet Collard zijn, om nu enkel in het licht te stellen hoe zwaar de gerechtvaardigde eisen eni de belangen der Leke-leraren van het Vrij Middelbaar en Normaalondeewijs wor den miskend. I) WAT NU REEDS VASTSTAAT. 1 In de soctor Normaal Onderwijs. De wedde der Regenten uit het Lagei Normaalonderwijs werd r-ieds met 13,6001 Fr. per jaar verminderd. De wedde van de Regenten, die reeds vóór 1923 in dienst waren wordt zelfs met 23.000 Fr. s jaars vermm- derd. De wedde der Regenten van de Mid delbars Normaalschool wordt eveneens verminderd: die vermindering kan tol 30,800 Fr. bedragen. En dit alles terwijl de Leraren van Normaalonderwijs van het Rijk, die dezelfde diploma's bezitten en dezelt- de bediening uitoefenen, toch hun vroe gere wedde blijven genieten. Gelijk werk, gelijk loon» is een der slogans, die de heren V an 'Acker en Collard bij elke gelegenheidblijven her halen. Is dat ironie of sarcasme Met wie spotten die heren en wanneer zal die sinistre comodie ophouden Een onderzoek dat de Centrale voor de Lekeieraren bij hit Vrij Middelbaar en Normaalonderwijs heeft ingesteldi wees uit dat, voor de maand augustus alléén, de Katholieke Normaalscholen hun toelage met meer dan 800.000 Fr. zagen verminderen. 2) Welke zijn de gemeenschappelij ke grieven van het Middelbaar en het Normaalonderwijs Onder de wetgeving Harmei kregen de Leraars, die een hogere bediening uitoefenden dan die waartoe ze door hun diploma bestemd waren, een hoge re vergoeding, dan degene die overeen, stemde met het barema van hun diplo ma. Volgens de wetgeving Collard, zal de wedde toelage zeer nauwkeuri; berekend worden volgens het diploma Vandaar een verlies van vele tim- duizenden Fr. bij honderden leraars, die evenwel hun vroegere bediening en him vroegere verantwoordelijkheid be houden. Dj wedde van talrijke leraren in d« bijzondere vakken wordt merkelijk verminderd, omdat enkel de pedagogi sche diploma's in dezen sector worden erkend. De haard- en standplaatsvergoïding wordt afgeschaft. 3) Weet men. ten slotte, dat sinds het van kracht worden der wet Collard de leraars van het Vrij Middelbaar On derwijs nog GEEN CENT wedde kre gen... En toch durfde minister Vermeylen van Binnenlandse Zaken, begin Augus tus, na een Kabinetsvergadering, vol gende verklaring officieel afleggen «De vergadering heeft de nodige maatregelen getroffen, om voorschot ten op hun wedde uit te betalen aan de E C H 0 'S NOOIT TE OUD OM TE LEREN.. Men plengt wel eens te zeggen dat men nooit te oud is om te leren. Dat in dit gezegde veel waarheid steekt, wil ons de 81-jarige Roberto Pancalii nu bewijzen. Pancalii is een Italiaan die sinds moer dan 50 jaar les geeft aan ten universiteit te Rome. Op zijn 81ste verjaardag nu ontving Pancalii in plaats van de gebruikelijke gelukwensen, een telegram van het .Mi nisterie waarin hij verzocht werd zijn schoolmeestersdiplcma voor te leggen, omdat gebleken was dat vele personen dit eerzaam beroep onwettig uitoefen hel Bestuur van het Vrij Middelbaai Onderwijs Onderwjis wordt deze beta ling van augustus af verzekerd...» Heeft de goede gemeente deze woor den van minister Vermeylen geloofd We weten het niet in elke geval, sinds dien dag wachten de leraars op op de vervulling van die belofte, zoals «zuster Anna» op de wachttoren van' den. Hier begonnen voor de Italiaan het kasteel van Blauwbaard... Den le Oktober jl. moest de Staat voor de DERDE MAAL ds maandwed- de betaald hebben (de wedde moet in derdaad op voorhand worden gestort). Welke patroon, uit den privaten sec tor, zou durven overwegen zoiets met zijn personeel uit te halen II) DE BEDREIGINGEN Maar al deze wandaden door de wet Collard opeengestapeld, beteke nen maar weinig in vergelijking met d. bedreigingen die, als een zwaard van Damocles, boven het hoofd der Leraars hangen. Het voornaamste kenmerk van heel de wet Collard is die uiterste on nauwkeurigheid, op velerlei gebied. Van daar die massa 'besluiten, du thans nog moet uitgebroed worden en waarvan het publiek de draagwijdte niet kent. I vele instellingen vragen zich met angst af en dit angstgevoelen wordt door alle leraars gedeeld of voldoen aan de door art. 9 en 1 3 ge stelde voorwaarden. Om van de Staatstoelagen te genie ten, moeten de instellingen a) bewijzen dat hun bestaan 8-" noodzaakt wordt door redenen van geografischen, economischen (enz.) aard. b) per klas of afdeling minimum zo veel leerlingen tellen (het aantal wordt door de Koning vastgesteld). Wanneer zullen de criteria, die over het bestaan van een school doen beslis sen, bekend gemaakt worden Wat gewordt er van de instelling, die niet aan de gestelde voorwaarden vol doin en van hun leraars 2) Wanneer zal men de modaliteiten kennen, die bepalen hoe de wedde moet bïrekend worden van leraars, die dc vereiste pedagogische titels niet bezit ten 3) Welke wedde zal aan de licen tiaten, die in de lagere cyclus der huma niora les geven, toegekend worden 4). Wat gebeurt er met het pensioen? met de terbeschikkingstelling in. het Vrii Normaal Onderwijs Blijven da Leraars uit het Vrij Middelbaar Onder wijs aan de wetten der sociale veiligheid onderworpen Dsze enkele beschouwingen, waar- n nog vele andere toegevoegd kun nen worden, laten toe, menen wij, een duidelijk besluit te trekken De wet Collard miskent en verkracht de rechten der Lekeieraars van het Vrij Middelbaar en Normaalonderwijs op vele punten; voor de meesten onder deze leraars veroorzaakt die wet eer, groot zedelijk ongemak de wet is een bron van angst en onrust omtrent het lot van de scholen en hun personeel. Daarom, en om nog vele andere re denen, moet de wet Collard ZONDER OPHOUDEN EN MEER DAN OOIT BEKAMPT WORDEN. E DE CLERCQ, Voorzitster van de Centrale van het Vrij Middelbaar en Normaal onderwijs, aangesloten bij het A. C. W. AMATEUR VLIEGER fir MARRAIX TE PLETTER SenessheCr die kort tevoren °°k was ge- Dr mAKdAIX IL 1 1 iand werden de eerste z;orgen toege- GEVALLEN j diend en werd nadien dhr Marbaix in Dinsdagnamiddag omstreeks 16 u. iszorgwekkende toestand met de politie- er op het vliegplein «Terkluizen» bij de auto naar het stedelijk hospitaal over- grensscheiding Aalst-Erembodegem een gebracht alwaar Hj enkele minuten la- doddlijk vliegtuigongeluk plaats gegre- ter aan de opgelopen verwondingen pen overleed. Dhr Marbaix was nog kort te Dhr. Dr. Marbaix Jules, 63 jaar oud vor«" 'Brass;! geland en diende nu te wonende I I Novemberstraat te Bergen Aalst op het vliegplein ie landen. Dege ls er met een toemtenvli gtuig tegen een Proef werd afgelegd als laatste van een tak van een boom aangevlogen en na- «ré bekomen van het d.lploma dien enkele meter in de bos naast het ,van burgerlijk luchtvaartpiloot. Hel vliegveld te pletter gestort. Door een '°e»el zwa0' beschadigd. pas de moeilijkheden. Hij wist namelijk niet meer waar hij in de loop der tij den dat bewust ezelsvel had geborgen De achoolarëhieven waren tijdens dc oorlog vernietigd geweest en ook op het Ministerie, waar hij navraag deed. kon men hem niet helpen. Pancalii hakte zelf de knoop door en besloot weer naar school te keren om te bewij zen dat hij nog niets van d. gedoceer de leerstof heeft vergeten, en een nieuw diploma te behalen. Zo zullen do Italianen binnenkort zen 81-jarige «wijsgeer» tussen de schoolbanken kunnen aantreffen. HET t ZWAKKE,, GESLACHT... Dezer dagen verscheen voor een Londense rechtbank een inbreker, die dank zij hst moedig optreden van een Engelse huisvrouw kon ingerekend worden. Inderdaad tijdens een van zijn uit stapjes viel de man in de handen van esn brave huismoeder die hem met een zware pollepel K.O. sloeg. Als getuige voor de rechtbank, ver klaarde de vrouw dat haar kordaat op treden louter toeval was, aangezien ze msende in de inbreker haar echtgenoot te herkennen, die nogal laat van een biljart-avond huiswaarts koerde. Kommentaar overbodig menen we W ENKEL VOOR MANNEN Wist u dat het esrste zogenaamde veiligheids-scheermes reeds in 1873 in Engeland gefabrikeerd werd. Het zou echter meer dan 25 jaar duren vooral- r deze uitvinding als handelsartikel ar het vasteland gi-exportcerd werd. Waarschijnlijk omdat de «veiligheid aanvankelijk niet gioot genoeg was OVERPRODUKTIE Ofschoon er visssn zijn die niet meer dan honderd eisren leggen, is de eieren produktie van de meeste vissen veel groter. De haring bijvoorbeeld ligt onge- vee, 50.000 stuks, de brasem 70.000, de snoek gaat over de 100.000; d> baars me:r dan 300.000; de karper 500.000, de schol en de bot meer dan één miljoen. Het rekord blijfc op naam van de kabe ljauw met plusminus 7 miljoen eieren. En zeggen dat er hengelaars zijn die een ganse dag nodig hebben om iets aan de haak te slaan. OM GOED TE SLAPEN Dit is geen vertelseltje maar een be richtje uit de zeir geleerde Amerikaan se dokterskringen. Een groep geleeiden uit Pittsburg en Chicago hebben jaren lang studies ge maakt over de slapeloosheid. En wee. ge tot welke konkiusies ze zijn geko men De grote mensen, die niet ge makkelijk in slaap geraken, doen er best aan niet langer in een bed te gaan liggen m<\ar in een... wieg, die kan schommelen. D-ï bewegingen van die wieg al dus de Amerikaanse geleerden zijn de beste remedie om vlug en zonder last naar dromenland te verhuizen. Hier ligt wellicht nog een terrein open voor een nieuwe nijverheid wiegen voor grote mensen... DE NAAM MARATHON Van waar komt de benaming Mara thon De naam Marathon herinner aan een grote militaire overwinning en aan een merkwaardigi atletische loop prestatie van ruim 2500 a ,r geleden Bij Marathon versloeg het Griekse leger van ongivecr tienduizend man een zes maal sterker Pcrsisch leger. Dadelijk na de zege rende een Grieks atlce' Diomedon genaamd, zonder rusten naar Athene, een afstand van 42 km om daar hit grote nieuws te verkon digen. Zo ontstond de Marathon-race. trek van Kanselier Adenauer naar Mos kou zich de hereniging van de Duitse gebieden genegen toonde, is wel koren op de molen van de nationalisten. Wat een triomf voor Adenauer als de West- Duitse industrie na verloop van tijd de Roeckling fabrieken kreeg... In iedci geval, als Frankrijks economie het zon der de Saar moet doen, zal van die Gro te Vierde niet veel groots meer over blijven. In Argentinië is di «dag van loyau ceit aan Peron» volgens officiële be richten kalm verlopen. Er waren zelfj, geen stakingen. De voormalige president zelf wordt een gedwonger verblijfplaats toegewezen. De jongste revolutie heeft volkomen gezegevierd en kan nu aan de slag. Of het resultaat oeter zal zijn hangt af van de wijzr waarop President Lonardi zijn beloften zal nakomen. E-'n gunstige balans krijgt Argentinië wol nooit, als de uitgaven niet drastisch worden ingekrimpt. Pe ron, die op dat punt een politiek van ogenverblinding voerde mdrukwek tiend, buildings, parken stadions, een prima wegennet... en oen zo mogelijk nog meer indruk wekkende put in dc schatkist had het volk verwend. Of dat volk er zal m-e akkoord gaan dat het rhythme van die verwezenlijkingen beduidend trager wordt, is de doorslag gevende vraag. De rist is enscenering en van minder belang. De conferentie van Gcnève staal voor de deur, en de eenheid in het Wes terse kamp. hoewel verzekerd in som mige essentiële punten, blijft toch twij felachtig in andere zeer belangrijku kwesties. Cyprus met Engeland en Grie kenland als voornaamste tegenstrevers, blijkt oen ernstigs moeilijkheid te bie den. En de Russische wapenlevering aan Egypte brengt moe dat andere Ara bische landen di V.S. en Engeland om even sterke bewapening verzoeken. In geval van weigering wordt Rusland na tuurlijk leverancier, in wapens in het MiclJ ,n- en nabije Oosten, kan allerlei betekenen, en weinig goeds. Troclet heeft echt waar de vin ger op de wonde gelegd Het deficit van de verplichte virzekering tegen k wordt. Larie, ant-ijiükte e" invalidheit ontstaat heruit, wat moer is. wanneei ,°at »te~® meer uitgaven d: Zelfs in overigens respektabcle bla den hier te lande wordt een lichtjes on gezonde belangstelling aan de dag ge legd voor de al dan ni-'t éne toekoms Prinses Margaret en Kolond 1 own- send. .Geen enkele krant schijnt het aai te durven zonder een aantal raadsel achtige bijdragen ti verschijnen, dii dan, hoe daarin ook op de zaak wordt gereageerd, zowel door de belangrijk- plaats die ervoor wordt ingeruimd, al- door ien yiaag van verbazingwekkends moraliteiten, de spanning in feite gaan deweg verhogen. Dat sensatieblaadje, tol dergelijke literatuur hun tosvluch nemen, kan men normaal vinden. Da .erkelfjk geïnspireerde kranten het nui ig oord.Ien ter voorlichtig van di goegemeente, évidemment he eventuele pro met de glimlach te om ichrijven en hit contra in hoogstaand termen te onderstrepen in honderden lijntjes per dag, is ook wel verantwooici Zou het niet beter zijn, als men w-:k - lijk voor respektabel wil doorgaan', zich te spiegelen aan de Lond.nse 11 ines, di; alleen het hoogstnoodzakelijk* pp een bescheiden plaats in de aktuali te it aangeeft Het ergste van het geva. dat niemand de ware toedracht van de zaak schijnt te kennen, waardoo. al dat g-praat ijdel wordt en meei kwaad doet dan goed, uit oogpunt var dynastie, moraal en traditie. Het w„rk;lijk belangrijke is natuur lijk Noord-Afrika, waar de Franser maar r.iits kunnen doen wat de autoch tonen schijnt te bevallen. De samen stelling van de troonraad heeft nieuw herrie gestookt. Aanslagen, relletjes uurtje stoken... enz. En ja, hoe is êci mens die in nesten zit Vooral als lu hoog van de toren blies dat hij zijn ei gen zaakjes wel alléén kon beredde ren Hit verzet duurt te lang, het moe dcrland wordt moe, de commuhistei gen we niet te veel in de schoenei schuiven, kwestie van de conferentie an Genève niet te bemoeilijken. L rast nog Spanje, franco. En er word. een campagne op touw gezet, als zou den de opstandelingen langs Spaan Marokko wapens krijgen, en er ziel kunnen gaan verschuilen wanneer d franse druk te sterk woordt Spanje, en Parijs deze beschuldiging niet intrekt gaat het hele geval voor de Uno. En dat is nu wat Frankrijk allerminst aan lokt. De Algerijns: kwestie staat al op de dagorde van dc Uno. Als Marokkc er nog bij komt wordt een oplossing onmogelijk. En de toekomst van dc Franse Overze.'se Gebiedsdelen» ho peloos. Wat het Saarrefcrendum betreft, een stelselmatige propaganda van d: Duits gezinde partijen heeft tot grote verent waardiging van de virulente volksver tegenwoordig.-r Désiré Lamalle (Vir ton Neulchateau) in «La Libre Belgi que» de optimistische vooruitzich ten van de voorstanders van de europe unis.-ring een lelijke deuk gegeven. Dat het Duitse Episcopaat in een ge- ...enlijk schrijven net vóór het ver i meer uitgaven dienen ge boekt. Een voortdurend groeiend aan tal v.rzekerden neemt zijn toevlucht tot geneeskundige zorgen; de vooruitgang van de geneeskunde zelf impliceert me.r kosten. En dat in zijn berucht besluit geen regel voorkomt die aan dat euvel kan verhelpen is nog meer wonderbaar. Hit zou volstaan, tenmin ste voorlopig, onderscheid te maken tussen verplichte en vrije tussenkomst van de verzekering. Anderzijds be houdt hit systeem Troclet een deficit va,, minimum 432 millioen. En dt Christelijke Mutualiteiten wordt de prettige taak beschoren, met haar boni aan dit euvel te verhilpen.aangezien liberalen en socialisten op dat gebied van weinig nut zijn. Een heftiger verzet van de C.V.P. lijkt minstens gewinst. Want van de vrijheidslievende libera-; Ien kan men niets verwachten Dan woorden. En dan nog. A. V. D. STAD AALST Hei Feestcomité tier stad Aaisi deeit mede, dat de 28ste karna- valstoet zal uitgaan op ZuNDAG 12 FEBRUARI 1956, Gezien het grote succes dat ue Komische-Aalsterse groepen de iaatsie jaren kenden, richt het Feestcomité een speciale oproep tot alle maatschappijen, groeperingen, dekenijen en gebuurtekrin gen om dit jaar, in nog groter getalle, deel te nemen aan de karna- valstoet en zodoende meue te werken aan het hooghouden onzer traditie: «AALST, EERSTE KARNAVALSTAD van BELGIE. Alléén de groepen die een inschrijvingsnummer bekomen heb ben, zullen in de stoet toegelatenworden en alléén die groepen ko men in aanmerking voor het toekennen van een vergoeding. Er dient opgemerkt, dat rek,ring zal gehouden worden met de zedelijke folkloristische, komische en estetische waarde der uitge beelde ontwerpen. Voor het bekomen van toetredingsbulletijns, alsmede voor het irdienen der voorgenomen ontwerpen, dient men zich te wenden tot het Secretariaat van het Feestcomité, Bureel 16, Stadhuis, Aalst. Namens het Feestcomité, De Schepen-Voorzitter, Dr. A. C0RNELIS.

De Gazet van Aalst | 1955 | | pagina 1