DENK!... DURF!... DOE! AANDACHT! GiZIT m AALST EN OMSTREKEN. Verschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week. BURELEN: Kerkstraat 9, Aalst Telef.nr. 24.114 P.C. nr. 881.72 - 12 Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. Zondag 13 November 1955 Nummer 91 VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) EEN LEVENSPROGRAMMA IN DRIE WOORDEN Ja, beste lezers en lezeressen, laten we nog even deze drie woorden herha len, woorden die we nagels met koppen noemen, zoals de Vlaamse volksmond het zo raak zeggen kan DENK DURF DOE Mannen of vrouwen die deze drie woorden tot de hunne hebben gemaakt, die in al hun doen en in al hun laten deze drie woorden toepassen zijn flinke mannen en vrouwen, zoals wij er, he laas, maar al te weinig kennen In de «beleving» van deze drie woor den ligt inderdaad een levensprogram ma besloten. DENKEN, werkelijk denken, naden ken over al wat zij te doen en te laten hebben, doen alken verstandige men sen. En wie van ons zou niet willen ge rekend worden bij de verstandige man nen en vrouwen DURVEN, wezenlijk durven, het vast voornemen maken te durven wat men denkt, waarovre men rijpelijk heeft nagedacht, zullen alleen dezen doen die door dik en dun, tegenover wie ook, hun gedacht zullen doordrijven En wie van ons wil niet gerangschikt wor den bij dezen DOEN, dat waarover men rijpelijk heeft nagedacht, waarvoor men het be sluit, het vaste besluit heeft genomen te durven, en onmiddellijk de daad te stel len na dat denken en dat durven, doen alleen de uitzonderlijk wilskrachtige mannen en vrouwen; en nog eens stel len wij u de vraag, beate lezers en leze ressen, wie van ons wordt niet graag gerangschikt bij de wilskrachtigen Denken, durven, doen... inderdaad een wezsn(ijk levensprogramma EERST DENKEN, DAN DURVEN en DAARNA DOEN 1 Wijzigen wij niet de opeenvolging dezer woorden ten eerste denken I ten tweede durven ten derde doen Niet andersom hoor Bij voorbeeld niet eerst d°en en dan denken Gij kent er wellicht zo! Verkeerd De mensen zeggen van dezen die eerst durven en doen en daarnna maar den ken... 't Is te laat de put gevuld als 't kalf verdronken is Er is een logische volgorde in deze drie woorden en die orde dient geëer biedigd... of 't loopt in vele levensom standigheden spaak I Verkeerd I In tal van levensomstandigheden, bij deze ten minste van belang dienen wij immer EERST te denken, DAN te dur ven en DAARNA te doen 1 DENKEN EERST Ja zeker, eerst denken, eerst en voor al In schier alle levensomstandigheden dient eerst nagedacht, rijpelijk nage dacht wil men geen (vergeef ons het grove woord) wil men geen «beestighe- c'.en» doen. Dat is niet immer gemakkelijk Denken, doordenken, juist denken, dat wil zeggen dat voorzien welk gevojg of welke gevolgen onze daden zullen heb ben is niet immer gemakkelijk. Wij zegden reeds hierboven, dat alleen de verstandigen zulks doen en doen kun nen. Indien zulks niet immer gemakkelijk is, wat staat er ons dan in veel levens omstandigheden te doen Eenvoudig: raad vragen aan personen die levens- rijp zijn, aan personen die reeds veel ondervinding hebben opgedaan. De kin deren, ook nog de gehuwde, zullen, dik wijls raad vragen aan hun ouders. Bij wie kunnen wij beter te rade gaan dan bij vader of moeder Zijn dezen er niet meer of zijn zij misschien onbe voegd om ons raad te verstrekken, dan zullen wij ons wenden tot geestelijke of wereldlijke overheden die ons kunnen en zullen raad geven. Het ernstig denken over wat wij te doen of te laten hebben, het denken over de gebeurlijke gevolgen van onze handelingen zal ons wijzen en leiden en zal ons veel kommer en zorg besparen. Dat leerde het leven, dat leerde de werkelijkheid. DURVEN DAN... Na rijpelijk nagedacht te hebben over wat wij zinnens zijn te doen of te latep, moeten wij de durf hebben om door te zetten wat wij nuttig of zelfs noodzakelijk oordelen. Velen weten zeer goed wat zij moeten doen of niet mogen doenen toch handelen zij niet zoals het behoort. Zij durven niet door te drijven. Een paar voorbeelden gegrepen uit de werkelijkheid Gij denkt te moeten afbreken met deze of gene vriend omdat hij u niet past. Gij weet dat het geen goede vriend is, dus geen wezenlijke vriend en toch durft gij niet de vriendschapsbe trekkingen af te breken... Gij weet dat het u niet past, als chris ten jongen of als christen meisje, daar of ginder te gaan.... en toch hebt gij de durf niet te handelen naar uw wijs oor deal Gi| zijt een zwakkeling Gij weet dat gij als handelaar zoveel geld kunt verdienen als gij het niet zo nauw neemt met de eerlijkheid... en toch hebt gij niet de durf, de moed om eerlijk te handelen. Gij past de spreuk niet toe: lievar eerlijk... weinig, dan weinig eerlijk Gebrek aan durf, daar bij vergetend dat eerlijke handel het langst duurt I DOEN ...DAARNA Na het denken en het durven komt eindelijk hat doen, de daad 't Zal soms veel wilskracht van ons vragen... en toch zullen wij het doen 't Zal ons üjimer geen stoffelijk voordeel bijbrengen, misschien wel het tegenovergestelde... en toch zullen wij het doen 't Zal ons misschien vijanden op de hals jagen... en toch zullen wij het doen t Zal ons misschien in een verkeerd daglicht stellen, ook wellicht bij men sen die het goed met ons menen... en toch zullen wij het doen 't Zal ons in veel gevallen veel strijd kosten, doch strijden sterkt en staalt di wil... en daarom juist zullen wij het doen.. t Zal ons in ieder geval wezen zoete troost en steun onze plicht te heb ben varvuld, wat men er ook over den- ke of doe Als w-ij die drie woorden denk I durf doe eens in ons opvoedingsys teem brachten tegenover onze kinderen, zou 't hun geen goed doen Maar,., willen we eens eerst met ons zelf begin nen Willen we OPVOEDER. iSC6SS565ÏS55ö5CSSe5555850S5C5SS5555ï5ï5!55ïeïïSBS5S555ïïï5»ss Kortelings zullen de burelen en drukkerij overgebracht worden naar de ST. JORISSTRAAT, 25, (rechtover het Groen Kruis). Alle drukwerken zullen er uitgevoerd worden op de allerlaat ste nieuwe machines. •oeoeeeeoooodeeoooceecooeeeodeeedoeoeesecseeoeooeeeceoeoeooeooei EEN NIEUW PARLEMENTAIR JAAR BEGONNEN. DE LINKSE MEERDERHEID STAAT OP EEN VULKAAN. In het Belgisch; politieke leven is er niet zo eigenaardig als een katholiek... Wanneer de tegenstrever een beslissing neemt, hoe onverwacht en onverklaar baar ze ook moge lijken, dan zal de katholiek doorgaans zonder aarzelen oordelen, dat het een taktisch besluit is geweest. Als zijn eigen partijmensen een minder duidelijke stelling innemen, dan denkt men niet meer aan taktiek, maar vreest men onmiddellijk dat de politiekars op het punt staan te kapitu leren. SCHOOL-KAPITULATIE We zijn niet bevreesd, deze dingen hier neer te schrijven naar aanleiding van de niet te loochenen ontstemming die in vele katholieke kringen heerst sinds er minder gesproken wordt over de wet-Collard. Nochtans is het duidelijk, dat 'het noch taktisch, noch psychologisch te verantwoorden zou zijn geweest, de «Danning der maanden maart-juli op té houden tijdens de vakantieperiode. De meerderheid moest de gelegenheid hebben om, bevrijd van die spanning, die voor haar als een zweep was, fla ters te begaan op andere terreinen. En ze heeft die flaters begaan. De liberaal- socialistische huishouding heeft een sterke deuk gekregen, sin<Js de ziekte- verzekeringsbesluiten van Troclet het licht zagen, sinds de schandalen in het belgisch luchtlager aan het licht kwa men, sinds de Ijerrie om de arbeidsduur het land aan de rand bracbt van de eko- nomisch-sociale krisis. Het is niet op een pad van rozen dat de linkse regering het nieuwe parlemen taire jaar ingaat. Reeds worden er van de beide zijden proefballonnetjes opge laten om eventueel zonder nieuwe verkiezingen natuurlijk een andere coalitie te vormen, de CVP de tweede partner zou mbeten vervans Wat de politiek niet aan spektakel heeft opgeleverd in de voorbije vakan tiemaanden, is onder vorm van een la tente politieke krisis als een addertje uit het gras te voorschijn getreden. En nu mogen de socialistische en liberale ministers nog zovele schone wederzijd se .liefdesverklaringen afleggen, nie mand twijfelt er nog aan, dat het niet al te best botert in de huishouding van de meerderheid. GROOTSTE WAAKZAAMHEID BLIJFT GEBODEN Dat alles betekent echter niet, dat de schoolkwestie begraven is. Van het ogenblik af, dat het parlement opnieuw vergadert, heeft de volksvertegenwoor diging de plicht de regering ter verant woording te roepen. Ter verantwoor ding voor al de flaters die op gelijk welk terrein werden begaan, maar eveneens voor de gevolgen van de schoolpolitiek. Er is in de eerste plaats de wet Col- lard. We moeten ons niet met de illusie paaien, dat er op zal terug gekomen worden. Maar er is iets dat veel erger is dan de stemming van de wet. Da nister zelf bedriegt het land met zijn nieuwe reglementanng. In de Kamer be loofde hij ten stelligste, dat al de uit voeringsbesluiten van de wet zouden worden gepubliceerd vooraleer de wet in voege kwam. Die belofte werd met gehouden. Wat erger is, minister Col lard blijkt zelf nog nut te weten, wat de werkelijke inhoud van die uitvoe ringsbesluiten zal zijn, vermits hij jn d« pas-rondgede-1 te begroting van zijn de partement bekent, nog slechts voorlo pige cijfers over de subsidies te kunnen mededelen, omdat nog niet geweten ij hoe de wet van 27 juli 1955 de fa meuze wet Collard zal moeten wor den toegepast. Die haren hebben dus een wet op stapel gezet, laten stemmen en van kracht worden, zonder dat eigenlijk wisten hoever die wet zou gaan De cijfers die thans in de begroting zijn opgegeven zijn bijgevolg vervalste cij fers, want nooit zullen da voorgestelde kredieten aan de rechthebbende vrije scholen worden uitgekeerd. De post van de wedde-toelagen is in de begroting verminderd tot een bedrag van 30 mil- lioen voor de vrije technische scholen maar een summiere barekening toont aan. dat alleen op de wedden de wet Collard een vermindering voor gevolg heaft van minstens 290 millioen. Dit is maar een van de vele voorbeelden, die we kunnen aanhalen. Maar het bewijst dat minnister Collard niat terugschrikt voor schriftvervalsing omdat na tuurlijk de propaganda veel nut kan OVER 'T PARLEMENT. Het Parlement «zit» weer. In de plooi. In de plooi van de sleur en slenter waar mee in ons land, misschien ook in an dere landen, zowel openbaar- als privé- belang door da overheid worden behar tigd, Verre van mij de draak te willen steken met die eerzaam en oprechte lie den die langs vrije verkiezingen om, een zware taak op moeë schouders ge drukt krijgen. Het kan niet anders ot zeer velen, van eender welke partij, dat hoeft er bij gezegd, zijn eerlijk en com petent met s lands bloei en s volks welzijn begaan. En toch. Toch zijn er duizenden mensen te vinden die met een laatdun kend lachje over zoveel goeds heenstap pen, Die lasterend beweren dat de par lementariërs zich alléén een tikje in spannen zo tegen dat er weer over ver kiezingen gesproken wordt. Voor de centen. Anderen, al een beetje wijzer, maken zich niat druk om wat in Kamer en Senaat gebeurt, en gunnen de suk kels, die al pratend en luisterend hun brood verdienen, graag hun boterham metje met nog wat bij. Wear anderen distingueren. lussen de volksvertegen woordiger die in commissies zetelt en door de massa onopgemerkt voorbij gaat, een tweede die vooral buiten het parlement rad ter tale is en de belangen van de Partij met grote P dient een der welke partij of partijtje, natuurlijk en een derde aan wie «ga niks kunt misvragen, die altijd in de weer j een soort geidealiseerd trekpaard een prijsnummer op de flank... kwestie van de koers of prijskamp ta kunnen volgen... En volgens sommigen is de laatste soort de beste. De enige de naam volksvertegenwoordiger waardij En deze kapitale vergissing omtrent de rel van de parlementariër heeft zoveel scepticisme ten gevolge, dat het parle ment bij de massa da naam krijgt louter geldverspilling te zijn. In elke Partij zitten er van alle soor ten. Extra's, goeie, middelmatige nietsnutten. In deen partij van d een of d ander soort een beetje meer als d'andere. Gewoonlijk in de verhouding tot het stemmenpercentage.. Maar al leen de Volksvertegenwoordiger of Se nator die het erop aanlegt zo goed mo gelijk het volk ta dienen, door gelukki ge initiatieven, grondige bespreking, gezonde en niet-overdreven partij tucht, die alleen verdient de naam volksverte genwoordiger of senator. De rest Wel daar zijn sociale orga nismen voor: ten uitzonderlijken titel, voor ene zéér ernstige zaak, die ter voorlichting van de Kamers nuttig kan zijn, zou een parlementslid tussenkomen Al het andere ruikt naar voorspraak, of parpjpropaganda, en is de schone taak van parlementariër onwaardig. Maar ja, dat zijn princioes en de praktijk verschilt wel een beetje. Elk parlements lid heeft zijn manier. En waarom boe ken schrijven als ge 't met een lachje of een stevige handdruk kunt doen A. V. D. halen uit die hoge kredietposten voor h;t vrij onderwijs, die aan geen enkele .v-rkelijkheid beantwoorden en de schriftvervalsing is nog altijd een nus- aii.l dat door de belgische wetgeving straibaar is gesteld. Grootste waakzaamheid blijft dus zeker geboden, als we zien welke mid delen de haren van links aanwenden in hun schoolpolitiek. VERTROUWEN EN EENSGEZIinDmEID. Die waakzaamheid is er nodig van de zijde van al degenen, die enige po litieke verantwoordelijkheid dragen, en ook en vooral van het Comité voor Vrijheid en Democratie. De voorbije maanden hebben ons geleerd dat er van de kant van het Comité voor Vrijheid en Democratie niet te vrezen valt, dat deze lui zich aan hun verantwoordelijk heid zullen onttrekken. Za hebben hun verantwoordelijkheden opgenomen, zo wel in het Parlement als op straat op 26 maart en op 10 juli. Aan die waakzaamheid moet achter het vertrouwen beantwoorden van de troepen. Het is niet het ogenblik om de defaitist uit ta hanngen. En zeker niet om bij de pakken te gaan neerzitten en de leiders van gisteren morgen in de rug te schieten Da overwinning kan ons niet ontsnappen wanneer het vertrou wen en de eensgezindheid gaaf blijven. En de inzat van de strijd is te belang rijk, dan dat we door een onberede neerde ontmoediging de eenheid in bat vertrouwen aan het wankelen zouden brengen. L. B. GEZINSTOELAGEN EN TOELAGEN VOOR MOEDER AAN DE HAARD De Bond van de Grote Gettimurn deelt mede De Raad van Beheer van de Bond, op november bijeengekomen, heeft da toestand onderzocht geschapen door de werkzaamheden van de commissie tot hervorming van de gezinsbijslagen. Hjj herinnert eraan dat de Bond uit sluitend de verwezenlijking van de rechtvaardigheid op het oog heeft in 't belang van de gezinnen en bijgevolg van het land dat door het gevaar van de geboortevermindering wordt be dreigd. Aangezien de grondbeginselen inza ke gezinsbijslagen opnieuw in het ge drang schijnen te komen, wenst de Raad van Beheer uiting te geven aan zijn die pe bezorgdheid en oordeelt hij hat nut tig aan bepaalde stellingen te herinne ren. Inzake de bijslag aan da enige kinde ren weigert de Bond een vermindering te zien doorvoeren daar deze een aan tasten van de verworven rechten met zich zou meebrengen. Inzake de toelage voor de moeder aan de haard dient eraan herinnerd dat de Bond nog onlangs het bestaan van deze toelage volledig en wetenschappe lijk verantwoord heeft. Het wettelijk bedrag van deze toelage dient echter dermate verhoogd te worden, dat het de moeders die over geen voldoende inkomsten beschikken, zou toelaten zich vrij aan hun onvervangbare sociale taak te wijden. Daarom eist de Bond als eerste stap het definitief Jierstel van de bedragen in 1954 uitgekeerd voor de toelage moe der aan de haard. Inzake de progressiviteit van de kin derbijslagen wordt eraan herinnïrd dat deze steeds verantwoord blijft zolang het levensminimum niet wordt bereikt; speciaal wordt eraan herinnerd dat de vijfde kinderen steads, en dit sedert 35 jaar, een hoger bedrag hebben ontvan gen; aldus moet, gezien de voorgestane varhoging voor de derde en vierde kin deren. een bedrag van 750 fr. voor de vijfde en volgende kinderen thans als een minimum worden voorgestaan. Inzake de verhoging van het basisbe drag naargelang van de leeftijd herin nert de Raad van Beheer aan de stel lingen die de Bond deze laatste jaren en nogmaals op het Congres van 1955 heeft vooropgezet, dat mits behoud van de progressiviteit van het basisbedrag volgens het aantal kinderen een verho ging volgens de leeftijdsgroepen zou worden ingevoerd. Ten slotte herinnert de Raad van Be heer aan een sedert lang door alle grote gezinnen geuite wens nl. hat behoud van het hoogst uitgekeerde bedrag, telkens een kind geen recht mïer geeft op toe kenning van kinderbijslag. De Raad van Beheer van de Bond is van oordeel dat de grondfout, die dr commissie voor de hervorming, van de gezinsbijslagen belet goed werk te ver richten, gelegen is in het feit dat bij de aanvang werd verklaard dat geen nieu we inkomstenbronnen mochten worden voorgesteld. Hij wijst er echter met klem op dat, indien het mogelijk is ge bleken geld te vinden voor een Drijzens- waardige verhoging van de pensioenen en voor de vareffening van de schulden en de delging van het deficit inzake ziekte en invaliditeit hat minstens even verantwoord is nieuwe inkomsten te zoeken voor de sector kinderbijslagen, die sedert 195 I over geen nieuwe in komsten hebben kunnen beschikken en zulks waar het bedrag van de kinderbij slag. nog afgetekend onder het levena- rninimum blijft. Gezien de dreigende gevaren voor de oriëntering en da onwikkeling van de gezinsbijslagen heeft de Bond beslist zijn militanten tegen 20 November te Brussel in het Sportpaleis samen te roepen. Het enthousiasme dat deze mi- litantendag heeft verwekt is een duide lijk teken van de vaste wil van de ge zinnen de onmiddelijke doelpunten van de Bond te zien verwezenlijken. De Raad van Beheer verheugt zich derhalve over de verwachte deelname en verhoopt van deze manifestatie een kentering ten goede voor een positieve en ernstige verbetering van alle gezins bijslagen.

De Gazet van Aalst | 1955 | | pagina 1