Volksvertegenwoordiger Moricm, verdedigt de| belangen van het Arrondissement Aalst in de Kamer. Het werk der üeger* Politiek Oveirzicnï EN OMSTREKEN. Burelei St. Jtrisctraat, 25, Aal st Tal. Varseliijat da aa Z«*8*r t»m iadera waak. sr.S4.114 P.6. sr. 281.7» - 18 Jaarg. 1,58 fr. 'I Nr. Donderdag 9 Februari 1956 Nummer 12 By de bespreking van de begrotin; van Openbare werken, in de kamer, hield Volksvertegenwoordiger- Moriau volgende geïmproviseerde tussenkomst. Mijnheer de Voorzitter. U ta*bt onlang» geyraagd, geen •chreven redevoeringen voor te lezen. Ik zal mijn uiterste best doen om aan dezen wens te voldoen. Mevrouwen, Mijnheren, verleden jaar heb ik de eer gehad, een interpellatie te houden over het Denderprobleem, en U hebt beloofd. Mijnheer de Minister, de ze zaak ter plaatse te onderzoeken. Ik geloof niet, dat U deze belofte heb vol bracht. Ik onderschat Uwe taak niet, en ik weet dat U vele bezigheden hebt voor grote problemen staat. Maar U weet dat wij voor plicht hebben te zor gen, dat deze pijnlijke toestand in ons arrondissement wordt opgeklaard. Het probleem bestaat, U weet het, in de bezoedeling van de Dender, met als gevolg massale vissterfte. De oplossing die ik voorgesteld heb, was, de uitbag gering van de giftige bodem^ en eens de ze giftige bodem weg, 'het waterpeil zou dalen en dat daardoor de verzuring der weiden zou ophouden. Men heeft me geantwoord, dat dit werk zal geschieden wanneer de Dender zal uitgediept worden voor schepen van 600 ton. U weet dat er anderzijd» een nieuw moet komen te Aalst en te Dender- monde, In 1955 was daarvoor een kre diet voorzien van 16 millioen. Op een vraflg die ik gesteld hebt, heeft men geantwoord, dat die 1 6 mil lioen moeten dienen om twee stuwen te bouwen, te Twee Ackren en te Ge- raardsbergen, voor de verbreding van het stuw een nieuwe zwaaikom te Aalst, en het bouwen van kaaimuren te Den- dennonde en Aalst. Ik vraag mij af, wat er van al die schriftelijke beloften is in huis geko- j men. welke baan eerst zal worden gebouwd, in elk geval U staat daar voor een pro bleem. Inderdaad, U hebt plechtig verklaard, dat de autostrade in de Lente zal open gesteld worden. Zij snijdt te Aalst nog 2 steenwegen, nl., baan. 60 naar Ge- raardsbergen, en baan Nr. 55, waar Ni- nove. Wii zien daar geen verandering. Het aanleggen van het beton werd stop- :ezet, juist waar de andere banen ko men. Ik vestig daar zeer bezonder uwe aandacht op. Twee steenwegen gaan worden afgesloten, of zullen de auto straden moeten kruisen. Ik zou graag willen weten wat U gaat doen. Het gaat over de bruggen 108 en 109. Dan wens ik nog een speciaal woord te zeggen over de baan, Nr. 60 van Aalst naar Geraardsbergen. Elk jaar sinds ik ihier in de kamer ben heb ik aangedrongen om de baan te her stellen. Men heeft altijd gezegd, en wij hebben het aan/genomen, dat die baan van ondergeschikt belang was tenover- staan van andere werken, die met pricite moesten worden uitgevoerd. Op 1 7 Februari 1955 werd me schrif telijk geantwoord dat die van onder; schikt belang was. De Heer D'Haeseleer. De Heer Be hogne heeft dat altijd gezegd, m zal de Minister het in orde brenge De Heer Moriau. Op 1 7 Februari 1955, dan was het de Heer Van Auden- hove, en hij heeft toen gezegd, dat de baan van ondergeschikt belang was. In de maand Juni 1955, hebben wij in de commissie, een Amendement inge diend op de lijst van (het Wegenfonds, om bij de woorden «St. Niklaas-Den- dermonde-tAalst het woord Geraards- berge.n aan toe te voegen, opdat de baan zou gemaakt worden. De linkse meerderheid, heeft dat ver worpen. Het was dus niet Mr, Behogne want het gebeurde onder de huidige mi nister. maakt worden. Welnu ge hebt mij een maar.d latei- wachten, vooraleer dé bevestiging te ge ven. Ik heb inderdaad die bevestiging gekregen op 27 December 1955, nada. gij een maand te voren, uw liberale col lega op de hoogte van uw beslissing had gebracht, terwijl ik, als lid van de com missie, het niet mocht weten. Ik wist niet dat een ministerieel kabi net, hoofdzakelijk een propaganda ma chien was. Dat zou toch niet mogen zijn Ik meen dat de leden van de commissi* recht hebben op een ernstig antwoorc van de minister, en een zekere voorrang hebben op de anderen. De zaak was zo duidelijk. De Heei D Haeseleer zegt dat ik bij 4 burge meesters gegaan iben. Ik ben niet bij* 4 maar bij 6 burgemeesters geweest, waar onder 2 liberale burgemeesters, die hel manifest getekend hebben, en waardooi zij bewijzen, dat het wel den heer Mo riau is, die zich met de zaak bezig hield Ik maak daar geen drama van,. Ik stel enkel vast. De heer D'Haeseleer. Ik ga ak koord We zijn -hier niet in een parochie zaal. (de stem van de spreker gaat ver loren in het rumoer) Doe zulks in een vergadering van het Groen Kruis, of een parochie zaal of iets dergelijks, maar niet iru de kamer. (De voorzitter hamert) De heer Voorzitter. Waarom spreekt gij in naam van de minister De heer Moriau. Ik geloof dat het voorgevallene zeer ernstig is, en ik zou niet graag zien dat men in herhaling valle. De heer D Haeseleer. Op welke wijze hebt U de handtekens van die Burgemeesters afgetroggeld. Zonder tekst 'hebt U ze laten tekenen t T~T Op 26 October 1955, heb ik de zaak terug opgeworpen in de Commissie. Anderzijds wens ik Uwe aandaoht te Toen hebt U mij geantwoord, dat zulks vestigen, op het feit, dat op het We-,een technische kwestie was en dat U genfond» 20 Millioen is voorzien tin traverse van 'Aalst, en diat dit geld beter zou besteed worden om de buurt- W«gea in on* Arrondissement te verbe teren. Inderdaad, een klein onderzoek bij 18 gemeenten stelde in het licht, dat er daar alleen reeds 100 Km buurtweg te bentellen was. U begrijpt dan, hoe veel Km er te verbeteren zijn in 81 ge meenten. Ik ga U die gemeenten niet opsommen die op dit ogenblik een dos sier in Uw departement aanhangig heb ben, maar ik zou U toch willen vragen, Mijnheer de Minister, dat U een inspan ning zoudt doen, opdat de buurtwegen te, onze streek zouden hersteld worden, en Oipdat de ingediende dossiers zouden onderzocht worden, zodat een princi piële belofte aan die gemeenten zou kunnen gedaan worden. Een derde punt. Wat de Autostrade betreft, zou ik graag van Uw departe ment een zekere «timing» willen beko men, om te weten, wanneer de bruggen in onze streek gaan gebouwd worden. Wat brug 99 te Vleckem betreft: Dit werk is stopgezet. De zijmuren staan er maar de overliggers komen er niet. Naar het schijnt zouden dezen afgekeurd zijn? te elk geval moest zij reeds 6 maanden afgewerkt zijn. Tot hiertoe is er geen sprake van, deze brug af te werken. Dan is er de brug 1101 niet aanbesteed. Deze is nog Brug 103 te Erpe-Mere voorbij de spoorweg: de aanbesteding is nog niet geschied. Brug 104 op het gehucht «Maal» te Nieuwer kerken zou verleden jaar in aan besteding worden gegeven. Ik weet niet of deze aanbesteding is geschied. Het ware interressant daar iets over te ver nemen. Dan hebben we de brug 106, deze is ook gelegen te Nieuwerkerken, en nog andere bruggen, allemaal gelegen in het arrondissement Aalst, die nog moeten gebouwd worden, vooral brug 107 bij de lunsugs baan Nr 60. Ik weet niet daar niet onmiddellijk kon op antwoor den. Een maand later, öp 29 November 1955, kregen wij kennis van hiet verslag over de begroting van buitengewone ontvangsten en uitgaven, en daar stond geschreven dat de heer minnister de zaak zou onderzoeken. Welnu, dezelfde dag verschijnt in De heer Moriau. Verschoning, die mensen hebben die iekst gelezen en hebben onmiddellijk gezegd dat ze hem gingen ondertekenen (Rumoer in, de zaal.De voorzitter rêfcSAért) er, iwee van uw liberale burgemeesters hébben dat manifest mede ond.ertekend, omdat het de waarheid was die er in stond. Mijnheer de Mindn3ter, ik wens U ten slotte geluk, omdat de baan gaat ge maakt worden. De heer Van Audenhove, M.O.W. Dat is het bezonderste. De heer Moriau. Ja mijnheer de minister, dat is het bezonderste en ik hoop dat U uwe beloften zult houden. Ik zou mijn spreekbeurt vroeger geëin digd hebben, had de heer D'Haeseleer miji niet voortdurend onderbroken. (Zeer wel en toejuichingen op de ban ken van de Christelijke Volkspartij.) NABESCHOUWING. Nog dit voor de oningewijden. Op 29 November liet Mr. D'Haese leer een manifest verschijnen, waarin IMPERIALISTISCH ANTI-CLERICALISME Bij de intrede van het nieuwejaai trachtte de regering te doen alsof de totale vrede in, het land was weerge keerd, en zeemzoet bood zij de opposi tie aan, weer mee te werken aan de na- tionle opdracht van de grondwetsher ziening. De oppositie antwoordde te recht, dat er van die medewerking slechts sprake kon zijn nadat de rege- haar ongrondwettelijke schoolpo litiek zou hebben opgegeven. Er zijn miss.chien mensen die dat wei nig vredelievend zullen gevonden heb ben. Maar de linkse partijen hebben niet lang gewacht om de oppositie vol ledig in 't gelijk te setllen op de alge mene vergadering van de Liga voor het Officieel Onderwijs, die op 29 januari jl. doorging, hébben de HH. Buset en Destenay, respectievelijk voorzitter van de socialistische en liberale partij, ver klaringen afgelegd waar zij met mekaar in auti-clericalisme wedijveren. De Heer Destenay beweerde zonder meer dat de vrije scholen geen reden tot klagen heb ben. De Heer Buset ging verder: hij her haalde eens te meer dat de toekomst van het anti-clericalisme in Vlaanderen ligt en dat de grote inspanning daar ge voerd diende. Maar de Vlamingen zullen Mijnheer Buset zien komen IDEM IN KONGO. Men herinnert zich hoe, einde 1954 de minister van Koloniën, Dhr Buisseret maatregelen getroffen had tegen het vrij onderwijs in Kongo en hoe hij begin 1955 ijlings naar Leopoldstad moest reizen om er zijn maatregelen in te trek- WAT COLLARD NALAAT TE DOEN Bij de bespreking van de begroting van Openbaar Onderwijs in de Benaat, heeft Ben.Delport 'n beknopt lijstje voor gelegd van de taken die in ons onder wijs verwaarloosd worden doordat Col- lard ep coQgoorten met alle geweld hun schoolstrijd willen opdringen. Dnr Del- port wees erop dat België door de ca- rentie van deze regering binnen enkele jaren een onnerstelbarc achterstand zal hebben, vergeleken met de andere landen, op gebied van kernenergie.Jaar- lil ks zijn duizenden natuurkundigen nodig, maar er worden slechts een non- derdtal op onze universiteiten gevormd. Ook de specialisten die noodzakelijk zullen zijn om de automatisatie in, de nijverheid toe te passen, worden niet gevormd. Hetzellde gebrek doet zich trouwens voor in net lager en middel baar technisch onderwijs. Evenmin als de universitaire kaders gescnapen wor den, zal ons land ovej-__.de lagere techm- scne kaders kunnen beschikken die door de meuwe industriële revolutie zullen ;eëist worden. Maar wat bekommert zulks socialis ten en liberalen, als ze maar de anti-cle- ncle invloed kunnen uitbreiden 1 DE MEERDERHEID IN DE minderheid gesteld Het gebeurde bij de bespreking vaij de premie voor de moeder thuis. Men weet dat er beloofd was die premie van af I augusttus voor drie maanden op nieuw ten volle uit te betalen en de zaak dan definitief te beslechten in de defi nitieve regeling van het vraagstuk der kinderbijslagen. Tot nier toe is noch van 't herstel der aanvullende premie, noen van de de ken. Hij kon zich bij die gelegenheid er finatieve regeling iets in huis gekomen, al rekenschap van geven dat het anti- Nu de minister de Benaat verzocht de ons arrondissement een manifest, niet tej ^ipk tooide met andermans werk. De ondertekend, maar uitgaande van denreaktie van de burgemeesters der be- Heer D'Haeseleer, dat dank zij hem,1 trokken gemeenten was spontaan en te- de baan in 1956 zal gemaakt worden, [kende met fierheid het antwoord. 4 C. |V.P. en 2 liberale burgemeesters on dertekende de tekst. Het manifest werd De Heer D'Haeseleer. Dank zij de minister. Ge moest hem proficiat wen sen-. De Heer Moriau. Ik zal het doen maar U zegde dat het de Heer Behogne was, die altijd 'heeft geweigerd. Ik levei het bewijs, dat het de huidige minister is, die tot nu toe heeft geweigerd. Wat ik niet aanneem dat is dat hij in die omstandigheden zegt «Ik zal de zaak onderzoeken.» Op 29 November lezen wij in het verslag van de commissie «ik zal de zaak onderzoeken, en op hetzelf de ogenblik heeft de heer minister reeds aan een liberale collega, die geen lid is van de Commissie van Openbare wer ken: dat de baan zal gemaakt worden. Dat is tooh weinig eerbied betuigen or de leden van de commissie. Ik meen dat de leden toch een klein beetje voorrang moeten hebben, op diegenen, die geen lid zijn van de commissie vooral, wanneer de eerste zich ernstig hebben ingespannen om de zaak gere geld te krijgen. Heer De Tiege. Geef ook een ma nifest uit. Heer Moriau. Dat is ook gebeurd. Heer D'Haeseleer. En hij heeft hel niet willen ondertekenen. Hij is bij 4 burgemeesters moeten gaan. om zijn verantwoordelijkheid te dekken. De Heer Moriau. Op 29 Novem- ber heb ik gevraagd mij schriftelijk te willen bevestigen, dat de bapn zal ge- verspreid op 4.000 Exemplaren. Daardoor voelde M. D'Haeseleer zich in zijn wieken geschoten. Begrijpelijk want het manifest, maak te geweldigen indruk, vooral omdat het ondertekend was, door de heren Burge meesters. Wie zich verheft zal vernederd wor- OQO AALST AAN DE EER Men is nooit sant in eigen land zegt het spreekwoord, maar de uitzon deringen bevestigen de regel. Zo'n uit zondering is onze stadsgenoot kunst schilder Louis Van der Meirsch. oud leerling aan onze stedelijke Akademie. De Heer Van Der Meirsch werd in derdaad aangeduid als een van; de zeld zame laureaten van de «Prix de la Jeu ne Peinture beige» ingericht door de Stichting René Lust. Hij stuurde voor deze wedstrijd drie werken in die in onze belfortzaal te zien waren bij de jongste tentoonstelling van BOLASKA. Een tentoonstelling van de werken der laureaten blijft geopend in het Pa leis voor Schone Kunsten te Brussel van 4 tot 15 februari. We wensen onze stadsgenoot alle succes toe en delen zijn, rechtmatige fierheid. BOLASKA clericalisme in Kongo alles behalve ge wenst is. Men meende dat Mijnheer Buisseret de les begrepen had. In wer- kslijkheid had hij alleen begrepen dat hij zijn anti-clericale politiek voorzich tiger en meer langs lijmen van geleide lijkheid moest voeren. Hij heeft dat ge daan, maar het is hem niet wel beko men. Hij had nl. in Usumbura met veel kosten een door niemand gevraagde middelbare instelling opgericht terwij] hij de dringend noodzakelijke uitbouw van het lager onderwijs verwaarloosde, wellicht omdat dit grotendees in handen van de missionarissen lag. Deze handel wijze is door de mensen van Urundi zelf maar zeer matig geapprecieerd, zoals blijkt uit de petitie welke door de Hoge Raad van die streek met eenparigheid naar het Belgische parlement werd nodige beschikkingen goed te keuren om h.et herstel voor de eerste drie maand toe te laten, maakte de C. V. P. ervan gebruik om een verlenging van dit stelsel te vragen, tot de definitieve regeini», van de kinderbijslagen zou ~zrf.i tot stand gekomen. De minister wilde niet, want de eerste drie maand zijni ten laste van de werkgevers, maar de vol gende maanden zouden ten laste vallen van de Behatkist aangezien net de schuld van de regering is dat de kwestie nog niet definitief kon worden geregeld. Maar de linksen nadden weinig belang stelling getoond voor deze senaatszit ting. Wat kan hun ook de toelage aan onze moeders schelen En zo kwam het dat de meerderheid door de oppositie in de minderheid werd i ~7 I Sesteld en dat het amendement door de zonden om tegen de pol.tiek van Mijn- Benaat werd aangenomen. Nu eens zien heer Buisseret te protesteren. Men zou of in tweede lezing de linksen de verdc- zeggen dat het ditmaal ook met ge- dere uitbetaling vaji de volledige n"t'" l"-f' 1 zullen durven verwerpen. ge premie 1 Ondertussen heeft de vervanging van Jn Aigerië is de politieke toestand te rug uiterst critisch geworden.Aanleiding gouverneur-generaal SousteUe dooi- ge- hiertoe i3 het afscheid van gouverneur- neraal Catroux en het daarmee gepaard generaal Jacques Bousteile afscneid gaande verzet, reeds een breuk veroor- dat met grootse huidebetogingen ge- zaakt m het republikeins front De %o- paard ging en zijn vervanging door ciale republikeinen immers weigeren al- de 4-jange generaal Catroux. Ie regeringsverantwoordelijkheid en wil- De benoeming van generaal Ca- ^en 'het kabinet alleen op zijn daden troux heeft de laaiende ontevredenheid beoordelen. opgewekt van een groot aantal Franse' Werkeliik een zeer slecht begin voor kolonialisten die hem nog steeds de rol *-*uy Mollet. die hij gespeeld heeft bij het in eer - herstellen van de sultan van Marokko Voor d. tweede maai op nauwelijks kwalijk nemen, en in hem de man zien 1 0 dagen heeft maarschalk Boelgamn die het Franse overzeese gebied «likwi- een vredesboodschap aan president Ei- deert Alles schijnt er intussen op te wijzen dat Catroux in Aigerië zeer «warm» zal onthaald worden. Terwijl de vereniging Afrikaanse Waakzaamheid» de bevol king te Algiers aanspoorde zich zodanig te gedragen dat de dag van de aan komst van Catroux als een «rouwdag» zou worden beschouwd, yerklaarde van zijn kant de voorzitter van het ver bond der burgemeesters van 'hét depar tement Algiers dat geen enkel burge meester van het departement Catroux zal gaan begroeten. Generaal Catroux is van mening dat de integratie nu voorbijgestreefd is en dat Aigerië .niet meer als een Franse provincie kan worden beschouwd. In een vraaggesprek met een korres- pondent van «France-Soir» verklaarde hij «Ik ben geen partijmens. Ik heb mijn opvattingen getoetst aan de erva ring welke ik tijdens mijn verblijf in het Oosten heb opgedaan. Ik zal al het mo gelijke doen om datgene voor Frankrijk te behouden, wat voor Frankrijk onmis- senhower gerient, waarin hij wijst op de noodzakelijkheid van een Russisch- Amerikaans vriendschapsverdrag. Teyeng poogde de maarschalk de stelling te weerleggen als zou Rusland de geest van Geneve nebben vermoord en hij somde daartoe de maatregelen op, die de Bovjetunie getroffen heeft om de internationale spanniiig te ver minderen vermindering van de troe penmacht en yan de militaire begroting, het opgeven van Oostenrijk en van de Finse basis Porkkala. Daartegenover stelde Boelganin het versterken van de Amerikaanse buiten landse basissen en de verklaringen van sommige Amerikaanse leidende perso naliteiten waarvan volstrekt niet ka:i getuigd worden dat zij in overeenstem ming zijn met de geest van Genève. Ondertussen is er in het Westen voor alsnog weinig geestdrift voor dit vriendschapsverdrag en verwacht men algemeen dat Boelganin's nieuwe op roep hetzelfde lot zal ondergaan als de eerste en een negatief antwoord krijgen, opgesteld in vriendelijk maar kraentige bewoordingen, H. D. V

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1