h Twee en twintig jaar geleden stierf Koning Albert JÏJUIflifl Politiek Overzicht EN OMSTREKEN. Verschijnt de Donderdag' en Zondag van iedere week. Burelen St.Jorisstraat, 25, Aalst Tel. nr.24,114 P.G. nr. 281.79 - 13 Jaarg. 1,50 fr. 't Nr. Zondag 12 Februari 1956 Nummer 13 VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) EEN TRAGISCHE VERJAARDAG.... Vrijdag toekomende, i 7 februari, zal het twee en twintig jaar geleden zijn dat Zijne Majesteit, Koning Albert, aan de liefde van zijn volk werd onttrokken door een tragisch ongeval... Dankbaarheid is een plantje dat niet weelderig opschiet... Wij willen noch tans, in vroom gemoed, de nagedachte nis van de grote koning Albert laten voortleven in ons eigen hart en in het hart van onze kinderen... EEN RADIOFONISCHE GELEGENHEIDSUITZENDING... Op vrijdag 1 7 februari aanstaand zal, te 1'5,15 u. een gelegenheidsuitzen ding plaats hebben van een montage door Georgette De Rijcke. 't Is de Algemene Directie van, de Opvoedende Diensten en de Culturele Betrekkingen van het Minnsterie van Openbaar Onderwijs, dat deze uitzen ding verzorgen zal voor de Schoolradio. Wie kunnen dan ook niet genoeg al de scholen aanzetten deze montage te be luisteren, na ze te hebben voorbereid om ze nadien te laten nawerken in het gemoed van onze kinderen. DIE 17e FEBRUARI VAN HET JAAR 1934... Die 17e februari van 'het jaar 1934 was een Zaterdag. Nochtans verliep die dag als alle andere. Ook de zondagmor gen scheen: zich aan, te kondigen als naar gewoonte. Tot we dan de knop van het radiotoestel opendraaiden en al die gewone dingen plotseling een deuk kregen. Door een eenvoudig bericht. Dit communiqué werd verstrekt door de re gering en langs de radio omgeroepen. Het luidde als volgt «Bij het begin van de vijf en twintig ste verjaring van zijn regering, op het ogenblik dat het vaderland, waarvan hij de redder was, hem omringde met een verdubbelde toewijding en eerbied', en meer dan ooit steunde op zijn. kalm te en zijn serene wijsheid, midden de gevaren van de huidige tijd, op dit ogenblik ontroofd een smartelijk onge val België van zijn leider waarop het zo fier ging. De smart der natie zal diep zijn. Onze eerste gedachte zal een ge dachte zijn van oneindige erkentelijk heid voor een Vorst die, waardig opvol ger van zijn grootvader en zijn oom, al de kracht van zijn groot verstand en heel de rijkdom van zijn, hart ten dien ste heeft gesteld van België. Zo viel die slag in heel het land, waar men aan zijni radiotoestel zat, de huiskamer binnen Koning Albert is dood, smartelijk verongelukt. Al spoedig zouden we vernemen hoe die ramp zich had voorgedaan. De zaterdagmorgen had de Vorst not gewerkt en verscheidene personaliteiten ontvangen, s 'Avonds werd hij verwacht in het sportpaleis te Brussel om er de huldiging bij te wonen van onze we reldkampioen Jef Scherens. Er bleven dus aan de koning enkele namiddaguren om zich te ontspannen. Wij weten dat 'hij een intens sportman was, in, 't bij zonder als alpinist had hij reeds naam verworven. Geen enkele gelegenheid liet hij ooit voorbijgaan om zijn athletisch gebouwd en stevig gestel te trainen. Ook die na middag van de I 7e februari zou ko ning Albert van die enkele uren vrije tijd profiteren om zijn geliefkoosde bergbeklimming te beoefenen Hij vertrok in sportkostuum en per auto naar Marche-les.Dames, bij Namen, waar hij een kleine rotsnaald wenste te bestijgen. Na het beklimmen van enkele kleine rotsen besloot de koning opnieuw het plateau te bestijgen, het plateau dat de rotsen in die omgeving overheerst. Zijn kamerdienaar Van Dijck, die hem vergezelde, kreieg opdracht een vijftigtal meter verder te wachten. De koning zelf zou langs de rotsen afdalen en had een uur later rendez-vous gege ven. Van Dijck zag de sportieve Vorst verdwij nenhet was toen, half-vier. Een uur verliep, anderhalf uur ver liep. Het begon donker te worden. De kamerdienaar werd ongerust, zou er iets gebeurd zijn Hij gaat in het struikge was, langswaar de Vorst verdwenen was, en staat vóór de steile, dreigende rotsen. Hij roept... Geen antwoord, twee, drie maal... steeds geen antwoord. Van Dijck loopt naar het vlakbij legen dorp Marche-les-Dames, het hart vol onrust en angst. Hij telefoneert naar Laken waar kapitein Jacques, het was toen kwart over zeven, onmiddellijk in 'n auto springt en naar Marche-les-Da mes rijdt. Graaf De Grünme wordt ver wittigd, en ook Prof Nolf, de genees heer van de koning. Deze laatste twee personaliteiten zijn om twintig vóór ne gen op de plaats vani het onheil komen. Ook Baron Carton de Wiart was indertussen reeds gearriveerd. En overal tussen de rotsen flitsen de liohten van hun zaklampen, zij durven hun gevoelens niet uitspreken, zoeken radeloos. Graaf de Griinne heeft in die streek reeds verscheidene tochten met Vorst meegemaakt, hij leidt de opzoeking Maar niets., niets.. Het wordt midder nacht... Vijf van de meest bekende klimmers worden ter plaatse ontboden. Men maakt veronderstellingen. Verschillen de gevaarlijke kloven worden onder zocht. Een weinig vóór twee uur 's nachts lopen daar uitgeputte mannen, t laatste greintje hoop en meed ont zinkt hen. Tot plots iemand tegen een touw loopt. Aan dit touw was een lichaam bevestigd. De koning was gevallen, en een eind van de helling beneden afge rold. De laatste twijfel werd opgeheven Koning Albert was tijdens zijn beklim ming, smartelijk verongelukt. Aan het hoofd van de Vorst werd een gapende wonde vastgesteld. En toen de dagieraad in de lucht kwam kon onderzocht worden hoe alles zich voorgedaan ihad.Dle koning moet 'n rotsblok tot steunpunt hebben gekozen. Deze rotsbiok moet losgeschoten zijn, gevallen, en heeft de koning mee in de diepte gesleurd... Het onherstelbare is geschied. Ko- ninng Albert 1, de derde koning der Bel- was niet meer.... 3 Het gehele land was in rouw. Alle ontspanning was uit den boze, ieder vreemd reiziger zou getroffen geweest zijn door de serene rouwssemming die heel België door de mensen omvangen hield. De dag daarna, Maandag 1 9 februa ri, werd het stoffelijk overschot vani de Vorst 's avonds van Laken naar het paleis overgebracht. Een indrukwekken de optocht, en in de donkere avondlucht stonden duizenden mensen langs de voetpaden opeengepakt, stil en vol ont roering... De begrafenis van Koning Albert zal nooit uit het geheugen gewist worden van hen die ze gezien hebben en ook niet van hen die ze langs de radiorepor tage mee gevolgd hebben. Niet alleen de straten, maar ook de huizen, tot de daken toe, zagen zwart volk. leder die kon wilde een laat ste groet brengen aam ihem die in het hart d,er mensen zo'm grote plaats ver overd had. De ontroering en het verdriet, overal waar de grootse begrafenisstoet voor bijtrok, waren zeer echt en zeer diep. Niet alleen te Brussel en in alle delen van het land, maar in de gehele wereld waren die dag de gedachten gewijd aan hem, die ten grave werd gedragen. Wij, kristen mensen, zullen op die dag onze betreurde grote Koning ge denken met een vroom gebed... In alle scholen, in alle gezinnen moet Koning Albert herdacht worden... Dat is plicht van dankbaarheid. Enkele tijd geleden las ik in mijn blad dat Mr. Buset, de voorzitter van de Socialistische Partij, gesproken had van 't Socialisme in Vlaanderen, te versprei den... van Vlaanderen te ontvoogden., van Vlaanderen binnen te voeren in het «rode» paradijs. Nu moest ik, per toeval, tweemaal naar het Walenland waar de mensen dus socialist zijn, vrij van alle clericale banden, genietend van de socialistische vrijheid en welvaart gij begrijpt dan ook beste lezers, dat ik onmiddellijk het besluit nam mijn ogen eens dubbel en dik open te trekken om het verschil te zien tussen het «rode» paradijs en het «zwarte» Vlaanderen. Eerlijk gezegd het viel mij tegen. Mijn eerste reis liep door le Pays moir» (niet 't zwart van -het clericalisme van dat van de kolenstreek) langs Mons, Cuesmes, Frameries enz. Nog nooit zag ik, op een dag zoveel krotwoningen, zoveel vuile stoffige hui zen En. ik dacht aan dat arme Vlaande ren met zijn mooie, nette huisjes en zijn rustige, gezonde bewoners. Of hadden ze, met opzet, al de vuil ste huisjes langs de baan gezet waar ik voorbij moest En, op 't gelaat der mensen op straat, op trein op tram lag er niet meer vreugde of rust dan bij ons, inte- endeel ik kreeg de indruk dat er nog minder uitstraalde. Mijn tweede reis bracht mij in een steengroeve en daar zag ik ik kan maar zeggen wat ik zag steenkappers zitten, plat op de grond onder een soort hondenkotje, langs weerskanten afgedekt inéteÖlTdé w£ maar, voor en achter, wijd open ei t was nochtans bitter koud. Ik vroeg aan een dezer werklieden hoelang zij daar moesten zitten; -hoe ze zich moes ten verwarmen, of er geen verwarming aarom men daar toch geeni grote hangaars bouwde waarin ze 's winters konden werken, beschut tegen weer er wat de rode syndicaten zo alle maal deden om hun werkomstandighe den te verbeteren. Op al die vragen was het antwoord ook eerder een beetje in tegenspraak met de beweringen van M. Buset die hier in Vlaanderen zou willen doen geloven dat het ginder de socialisten de mensen «ontvoogd heb ben» zoveel heerlijker is te leven). Ik kreeg eerder de indruk dat in het «rode» paradijs de zaken niet zo erg veel beter staan als in 't zwarte sombere, clericale Vlaanderen. Of wordt M. Buset gewaar dat de mensen van ginder het ook beginnen gewaar te worden dat de rode belof ten» groter zijn dan de verwezenlijking en en is het wellicht daar om dat hij zijni ogen op 't Vlaamse Land werpt om n rijk te behouden Vreest hij dat Wallonië hem ook zal ontglippen bij gebrek aan kie zers Er lopen daar, me dunkt, al zo veel Italianen als Belgen en die mogen niet kiezen... En wil 'hij nu ONZE kin- dars want hij heeft er geen tot zijn «onderdanige dienaren» maken Wie weet JO. oOo Guy Mollet zal het onthaal dat hem volgen van een zeer bevoegd financieel bij zijn aankomst in Algiers te beurt is blad «La cote libre. gevalleen zo gauw nog niet vergeten. j Door de nog groene vruchten van Temidden van een regen van stenen d- welvaart op te eten is de regering de en rotte vruchten begaf de eerste-minis- grote verantwoordelijke voor de stijgen- ter zich, onder de bescherming vani een de levensduurte. Indien ze op tijd en legertje ordedieners tot bij het monu- stond een goede fiskale politiek ge voerd had konden de huidige moeilijk heden ongetwijfled vermeden, worden. Door altijd maar méér uit te geven, telkens wanneer de inkomsten, stegen, heeft de regering iedereen in moeilijkhe den gebracht. Deze gemakkelijke poli tiek heeft een groot misnoegen verwekt bij het volk en bij de zakenlieden OPVOEDER. TWEEDE BELANGRIJKE DATUM IN FEBRUARI ZATERDAG 25 FEBRUARI TREKKING VAN DE 3de TRANCHE 1956 VAN DE KOLONIALE LOTERIJ WILT U MULTIMILJONAIR WORDEN IN EEN SECONDE WAAG DAN UW KANS ment der doden waar 'hij een krans gin; neerleggen, en het was slechts met de grootste moeite dat de politie er in slaagde tijdens deze plechtigheid de woedende betogers in toom te houden. Guy Mollet die voor zijn vertrek naar Algiers met klem verklaard had dat hij als baas en met dg volledige steun der regering zou optreden, is vrij spoe dig voor het geweld gezwicht en heeft dan ook om erger te vermijden het ont slag van generaal Catroux aanvaard. Het feit dat Guy Mollet 24 uur tevo ren te Arras had verklaard: Ik ben geen lafaard. Ik zal aan de zijde vani ge neraal Catroux staan, warneer deze vrijdag zijn post als minister-president zal opnemen» en Mollet's plotse linge ommekeer,, wijzen voldoende de ernst van de huidige toestand aan, De Franse colons die vreesden dat de 77-jarige Catroux hun, macht en bevoor rechte positie zou breken en een poli tiek van toegeeflijkheid tegenover de inlandse bevolking zou voeren, hebben aldus op de regering Mollet een over winning behaald. In vervanging van generaal Catroux zal nu de ekonomist Robert Lacoste (niet verwarren met de vroegere resi dent in Marokko Francois Lacoste) Vrijdag als minister-resident ini Algerie ;einstalleerd worden. Aan hem thans de moeilijke taak het 'erzet van de kolonialisten te breken en de politiek van de regering Mollet ingang te doen vinden. Wat de ekonomische politiek der re gering betreft, laten we hier het oordeel Enkele dagen geleden kwam er dan eindelijk, wat betreft de ziekteverzeke ring, een beginsel-akkoord tot stand tussen de regering en de geneesheren. De regering heeft hiertoe verregaande toe gevingen moeten doen, ze werd er inder daad toe verplicht grotendeels de over eenkomst tussen de geneesheren en de niet socialistische mutualiteiten als ba sis aan te nemen. Dat betekent én voor minister Tro- cle én voor de socialistische mutualitei ten een klinkende nederlaag. Voor een minister dis zichzelf respekteert zou een dergelijke afwijzing en verminking van zijn besluiten ma:r dan voldoend; zijn om ontslag te nemen. Minister Troclet ntsgendeel blijft zich aan net bewind mastklampen. Wat nu de overeenkomst betreft, de ze kan als volgt samengevat worden ge regeld door een privé-oversenkomst tus sen geneesheren en mutualiteiten en dus niet meer «opgelegd» door een konink lijk besluit van Troclet. Het stelsel van de derde betalende valt weg. Het ak koord voorziet 40 Fr. voor een raadpi/e- bij de geneesheer, 60 Fr. voor een nuisbezoek en 80 Fr. voor speciale ge ilen. H. D. V. AALST IN DE XIX EEUW I856 is merkwaardig in de groei van onze stad. Het is immers op 6 juli van dit jaar dat de spoorweg Brussel-Aalst- Gent ingehuldigd en het standbeeld van Dirk Martens onthuld werd. Vooi deze gelegenheid vertrok uit Brussel een nieuwe lokomotief, «Thierry Martens» gedoopt, gevolgd door een een extra- trein met notabelen; in een tweede trein zat de Hertog van Brabant, de latere Leopold II, met zijn echtgenote en klein gevolg. Begroet door salvoschoten en toejui chingen, kwam de stoet omstreeks l 4 u. aan in het pas-opgerichte station. Op de Grote Markt werd een rede uitgespro ken die het leven van de drukker-huma- nist belichtte; toen het beeld ingehul digd was, feliciteerde de kroonprins Jan Geefs, de schepper van het kunstwerk. Na de plechtigheden bezocht 't ko ninklijk gezelschap de Sint Maartens kerk en woonde de boogsohieting bij ïr het lokaal van de Sint-Sebastiaangilde. Toen «Son iAltesse Royale» het voor zitterschap aanvaard had begaven de genodigden zich naar het stadhuis waar ;en aanzitten aan rijk-gevulde taaflen Deze memorabele dag werd besloten met een danspartij op de over dekte binnenkoer van het stadhuis. Om streeks l l u. vertrokken de hoge gasten terug naar Brussel waar zij rond mid dernacht aankwamen. Dat deze gebeurtenis van het groot ste belang was voor de evolutie van on ze stad zal niemand betwisten: het aan tal inwoners hetwelk l 8.000 bedroeg in 856, benadert thans de 44.000. De honderdste verjaring zal dan ook met luister worden herdacht in de loop van dit iaar. De heemkundige vereniging Het Land van Aalst» zal een speciaal num mer wijden aan onze stad en houdt haar landdag op het Aals terse stadhuis. De Fotoclub van Aalst schenkt ons een mooie avond met projektie van kleur- dias over de voornaamste plaatsen van het Land van Aalst. De Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon richt een ten- ttoostelling in van schilderijen, tekenin gen, plans, lithos, boeken, etsen enz... onder het moto Aalst in de XIX0 eeuw Tot de personen die beschikken over het stadbeeld uit de vorige eeuw te be lichten rienten wij een a ringende op roep dit mee te delen aan de sekretaris van de vereniging voor Aalsters Kul tuurschoon Fritz Courteaux, Acacia straat, 7, Aalst. V.V.A.K. oOo VOOR «SCHOOL EN GEZIN,. IN OOST-VLAANDEREN oUo— MERKWAARDIGE POSTZEGELVEILING IN HET VERSCHIET Het «Provinciaal Actiecomité voor net Vrij Onderwijs in Oost-Vlaanderen» dat in het raam van «Scnool en Gezin» de idee opvatte te Gent een postzegel veiling te organiseren, mag zich verheu gen in een geestdriftige bijval met dat initiatief. Filatelisten en eelegenheidsverzame- laars uit Antwerpen, Brabant, West- Vlaanderen en zelfs uit Wallonië, stuur den reeds interessante gitten zodat een merkwaardige veiling in het verschiet Naar we vernemen zullen tijdens de ze veiling, die half-Maart in Gent zal plaats grijpen, losse zegels, loten zegels, volledige reeksen, albumbladen (met zegels), albums (zonder zegels), post stukken, evenals klasseurs en literatuur over de filatelie worden verkocht ten ba te van «School en Gezin». Zegels uit alle werelddelen, waarbij vele zeldzame^ bereikten reeds het se cretariaat, Steendam 19 te Gent, dat nu de giften, centraliseert. Zij, die nog zou den gewaoht hebben met het doorplui zen van hun «doubletten» en die het voornemen koesteren enkele waarde volle giften aan het secretariaat der vei ling te sturen, worden aangespoord dit zo spoedig mogelijk te doen want de in zendingen worden afgesloten op 22 februari opdat de organisatoren onmid dellijk het veilingscatalogus zouden kun nen samen stellen, waarin o.m. de na men der milde schenkers zullen worden bekend gemaakt, tenzij deze er bij hun zending nadrukkelijk de voorkeur zou den aan geven dat hun gift als «naam loos» zou worden gepubliceerd. Zoals men reeds weet staat deze post zegelveiling onder het hoog bescherm heerschap van HH. DD. Exc. Mgr. Ca- lewaert en Mgr. Joliet, terwijl de minis ters van State De Schrijver, Heyman en Moyersoen, evenals baron Fernand van Ackere en verscheidene andere voor aanstaanden, het lidmaatschap van het een en ander dat er kan toe bijdragenere-comité aanvaarden.

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1