DE BRANDWEER NOG HET MELKHUISJE. Zogaathetniet! EN OMSTREKEN. Burelen St.Jorisstraat, 25, Aal st - Tel. ar.24.114 P.€. nr. Meer en meer stellen wij vast dat ons schepencollege durft. Zij durven, die Heren, hardnekkig volhouden en uitvoeren (of altans trachten uit te voeren) dat wat indruist tegen de rechtvaardigheid, 't gezond verstand, de hoffelijkheid en- of de belangen van de stad. Ik vermeen wel dat zij telkens een reden hebben om dat te doen. Maar die redenen durven zij nooit zeggen omdat zij ingegeven zijn door een kleingeesti ge partij-politiek. Nu zijn. het de liberalen die moeten toegeven aan de socialisten, dan de so cialisten aan de liberalen. Steeds is het algemeen- of stadsbelang het kind van de rekening. Niettegenstaande reed» meermalen op de vingers werden getikt VÉUli hun linkse partijgenoten uit de regering blijven ze volharden in de boos heid. Altijd zijn ze vóór of tégen iets vóór hun vriendjes, hun partij (of be ter partijdigheid) of hun, eigenbelang; tégen alles wat katholiek is, de C.V.P. of degenen die iets met het voorgaande te maken hebben, 't zij personen, 't zij instellingen. Dat is hun programma. Oxp het ten uitvoer te brengen ontzien ze niets. Is het nodig U te herinneren hoe zij gehandeld hebben met de C. V. P. in 't feestcomité; bij de benoeming van klerken bij het stadbesuur; met het door voeren van het plan van de patronage-schouwburg in de Molenstraat, met het gezondheidscentrum; de herstelling van de gevel van 't stadhuis; bij de toewij zing van de concessie van het melkhuis in 't stadspark en eindelijk met de voor waarden tot het verlenen in concessie van de uitbating van hetzelfde melkhuis- te. Over dit laatste zou ik het ditkeer willen hebben. In de voorlaatste gemeenteraad werden die voorwaarden door de linkerzijde gestemd. Bij de laatste gemeenteraad werden ze nog een beetje aangedikt. Kunt U zich voorstellen dat die voorwaarden derwijze werden opgemaakt dat het aan gelijk wie totaal onmogelijk wordt nog mede te dingen voor de uitbating van het melkhuisje En toch. De eventuele kandidaat zou moeten beschikken over een kapitaal van circa DRIE HONDERD DUIZEND FRANK... bagatel., en dit voor een copcessie die slechts loopt over ZES MAAND 1I Hij zal dienen te betalen voor overname van de inboedel circa TWEE HON DERD VIJF EN TWINTIG DUIZEND FRANK Voeg daarbij het bedrag van zijn bod. Laat ons veronderstellen 50.000 fr. dan blijft er nog amper 25.000 fr. over om het bedrijf te kunnien begin nen. ^/ie, ik vraag het U, zal er gevonden worden Om een dergelijke kans te wa gen Het schepencollege heeft, door aldus te handelen, de belangen gekrenkt van de kandidaat concessionnarissen, van de bevolking en van de stad zelve. VaD de stad {nderdaad- In 't belang van de stadskas moet de concuren- tle, die uitgeschakeld werd, zp groot mogelijk zijn. Het melkhuisje, dat op ziih zelf een goede zaak is, wordt een schadepost. Hoe eenvoudig zou het niet geweest zijn indien het schepencollege was in gegaan op 't voorstel van de C. V. P. De stad koopt de inboedel aan en voegt hem bij de concessie. Eenvoudig Te eenvoudig I Er zouden telken jare geen moeilijkheden meer zijn met overnamen, schat tingen, betalen van taksen, enz. enz. De vrije concurentie zou grotere bedreigen in de stadskas gebracht hebben. Mtaar wat kan 't hen schelen Wie zich 't schandaal van de toewijzing van de copcessie van het melkhuis je van verleden jaar herinnert, zal begrijpen dat dit de voortzetting is van 't zelfde gekonkel. Wat meer belastingen en op de koop toe nog een begroting met een aan zienlijk mali. Dat zal de eindrekening zijn 1 Laurent DE WOLF, Gemeenteraadslid. Verschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week. 281.79 - 13 Jaarg. 1,50 fr. 't Nr. Donderdag 16 Februari 1956 De koppigheid waarmede 't schepen- llege het bouwen van een schouwburg in de Molenstraat fis werkelijk kleingees tig. Het is klaar dat de stad een slechte" zaak gaat doen. Die schouwburg als we Nummer 14 het een schouwburg M. VERLEYSEN mogen noemen.. Een patronage- i iwd- zaal van 20.000.000 fr. M. DE WOLF Inderdaad. Een ilechte zaak omdat we voor minder feld een betere en schonere schouw burg zouden kunnen bouwen aan de Hopmarkt. Immers daar is de grond voorhanden, dat maakt circa 4 miljoen, voeg daarbij, dat indien men daar de schouwburg bouwt de stad een subsidie zal ontvangen voor de reeds onteigende ;ebouwen van insgelijks een 4-tal mil joen, dat maakt samen 8.000XMK) fr. die nu verloren gaan. Ik kan onmoge lijk de handelwijze van 't schepencolle- ;e begrijpen dat wenst meer uit te geven voor een schouwburgske dat men moei lijk een stadsschouwburg zal kunnen noemen, terwijl ze voor 't z:lfde_geld een monument had kunnen bouwen dat iardig zou geweest zijn van onze stad. M. DE BUNNE We gaan over tot de stemming. M. DEPREZ Leest een schrijven voor om het schepencollege te verzoe ken dat er 1 van de kostprijs zou voorbehouden worden vppr uitvoering n. kunstwerken, M. VERLEYSEN Dat maakt slechts 200.000 fr. Daarmede zal niet veel kun nen verricht worden. M, CLAUS Laat ons zeggen mins tens 1 M. DE BUNNE Het Schepencolle ge zal met die wens rekening houden. We gaan over tot de stemming van het krediet. Socialisten, liberalen en communisten stemmen ja; de C.V.P. stemt neen,. Volgen dan enkele ieningen voor ont eigeningen en aankoop, materiaal. M. DE BUNNE ^iedereen akkoord? M. VERLEYSENl&een M. De W gemeester. Onze groep zal zich onthou den omdat we van mening zijn dat eerst de begroting dient voorgebracht te wor den om rekening te kunnen houden met- de finanticle mogelijkheden van. de h=l gezelschapsleven, stadskas. Wij zullen niet neen stemmen omdat het hier gaat over zaken waar wij principieel akkoord mede zijn. De linkerzijde stemt ia- De rechter zijde onthoudt zich. Bepalen van ereloon voor het opma ken van; ontwerp Er veerschijnen in de dagbladen veel lijkheidsgevoel. Des te sterker zal zijn artikels over kunstenaars, over sport- personaliteit zijn en des te beter de lei mannen enz. Over brandweer en brar.d- ding van de brandbestrijding en van de mannen leest men ni-ts Zouden vereniging welke de pompiers vormen, een artikeltje waard zijn En j Wanneer een burgemeester over het nochtans is er zoveel over hen te zeg- 1 voorstel of de beslissing van de bevel gen, want ze zijn er nodig en doen hun hebber van zijn brandweer te oordelen werk goed. Het kan geen kwaad het pu-heeft, dan, moet hij na priori» aan de zij de van de bevelhebber staan. Zijnerzijds heeft de commandant de plicht volledig oprecht te zijn met zijn burgemeester wanneer hij hem op de hoogte brengt van alles wat de dienst aanbelangt. Het wederzijds vertrouwen moet verdiend zijn en moet waar zijn. bliek dat doorgaans sympathiek staat tegenover de pompiers, wat meer ver trouwd te maken met hun inrichting. De brandweermannen doen hun dienst zonder andere betrachting dan het vuur te bestrijden met een edele sportzin en de mensen aldus te helpen. Edele sportzin kan men ook ideaal noemen en om hun werk, soms heel zwaar werk te verrichten, mooten zij een goede dosis idealisme bezitten. Hoe dikwijls valt het niet voor dat DE RECRUTERING. Deze is bepaald door het grondregle- msnt. 11 r 1 Art. 6. namelijk zegt dat de brand de brandweerman zijn werk of zijn rust eermannen aangenomen worden on verlaat, om naar de brand te snellen, zijn j der de inwoners der gemeente,die ter goe vri.wilhge plicht te doen en daar een I der naam" bekend dan 40 jaar verkoudheid opdoet, kwetsuren oplooptoud> aan de milltI(,wet voldaan hebben en soms de dood vindt Ja, de dood j en doQr dü Korpsgeneesheer voor de Het laatste geval gebeurde te Mol enke- difinst ge#chikt bevonden worden. Ie weken geleden: een nachtbrand, in volle blussingswerken stort een schouwDe brandweer mag zich tot de meest naar beneden, in haar val een pompier m aan-zmn staande inwoners wenden om neerstortend. Hij was vader van 2 kin deren had zich gedurende veel jaren ten dienste gesteld van de gemeenschap zonder winstbejag, alleen uit ideaal. In dienst der bevolking gesneuveld zoals zoveel anderen. Hoed af, voor die man nen I Zo zijn ze allemaal: edel van hart, doordrongen van een geest van zelfop offering, maar ook sterk gebonden aan DE VRIJWILLIGERS trum, M. VERLEYSEN De gemoedstoestand is kenschetsend voor de leden van een vrijwillige brand weer. Dit, zonder de beroepsbrandweer- vgui nel id-iika- I 111 gezondheidscen-1 grote steden te kort te doen. Z.e zijn immers fier iets te kunnen pres- I Wij zullen tegen teren tegenover mensen die nood Als neutraal lezer 'k ben stielman en moet dus mijn zeil naar de wind hangen, heb ik in uw geeerd blad met Jxlahgstellng de rede gelezen over de baan Aalst-Geraardsbergen door Volks vertegenwoordiger Moriau en met ver wondering de talrijke onderbrekingen yan Volksverbegedwoordiger D'Haese- leer. Dit bracht mij een klein, incident te binnen Voor enkele tijd trachte een man een zwaar beladen stootkar een «tijle hel ling op te duwen, het was een lastige karwei. De man kreeg hulp van een voorbijganger en samen kregen zij de kar gemakkelijk in veilige haven. Waarom het ook zo niet gedaan on der Volksvertegenwoordigers. De baan Aalst-Geraardsbergen is toch van vitaal belang voor ons arrondissement en de Heer D'Haeseleer moest zeer goed we ten dat de Heer Moriau als lid in dé kommissie van openbare werken der kamer reeds meermaals het herstel dezer baan had verdedigd. Waarom niet spontaan zijn medehulp aan zijn kollega aangeboden vermits het hier één werk geld van algemeen be lang voor onze streek. Door uwe flauwe handelswijze en uwe niet te verrechtvaardigen onderbrekingen Mijnheer D'Haeseleer hebt U dé simpa- tie en vertrouwen van ons, neutrale en vlottende massa verloren. U hebt verleerd Mijnheer D'Haeae- teer dat «Eendracht maakt Macht 1 Een neutraal lezer. ARBEIDERS, BEDIENDEN, SCHOLIEREN Elke VRIJDAG tijdens de Vasten wordt er in, de Kapel van de H. Geest, Kattestraat, Aalst te 12 uur 15 stipt een MIDDAGMIS opgedragen. Neem deze gelegenheid te baat om Uw vasten te heiligen I - zijn; ze zijn fier dit te kunnen doen stemmen voor de redenen die we hier der winstbejas en soms m moeilijke reeds hebben uiteengezet. omstandighedeen. Idem voor het ontwerp voor schouw D<J offervaaidigheid bait- burS- ten zij bij hun intrede in het korps M. DE WOLF Onze stelling is ge- maar die geest wordt voortdurend on- kend. We zullen tegen stemmen. derhouden en bijgekweekt door theo- Na enkele administratieve punten die riën, door oefeningen gezamenlijk uitge- met algemeenheid van stemmen wor- voerd en door het voorbeeld der ande den aangenomen komt dan Aanwer- re. ven in der minne van een grond voor stedelijk slachthuis. DE VERANTWOORDELIJKHEiD De secretaris geeft lezing van de nota van de administratieve dienst. Het Pro-, Iedere brandweerman heeft zijn ver- vinciaal 'Bestuur had gevraagd dat de antwoordelijkheid voor zijn taak; zowel grond zou opgemeten worden. Datde S^wone die slangen uitwerpt, als de werd gedaan; er zijn ongeveer 15 arenfP^iahst die de vlammen aanvalt, het minder dan in de eerste overeenkomst brandend gebouw afzondert of aan het mekanisme der pompen staat. oOo— GEMEENTERAADZITTING VAN 8 FEBRUARI 1956 VERVOLG. 5 e punt van de dagorde Lening van 2.074.000 fr. bij het gemeentekrediet van België voor de financiering van ge bouwen tot oprichting van schouwburg in de Molenstraat. M. DE BUNNE M. De Stobbeleir wenst de uitleg te geven die M. De Wolf in de vorige zitting heeft gevraagd. M. De STOBBELEIR Er zou nog een huis dienen aangekocht te worden doch de stad moet hiervan afzien daar er geen overeenkomst kon getroffen worden met de eigenaar. Hiermede kening gehouden, werd het te bouwen complex geraamd op 20i.000.000 fr. Er zullen 600' zitplaatsen zijn. M. DE WOLF Hetgeen M. De Stob beleir verklaart bevestigt eens te meer dat de beweringen die ik hier reeds tot vervelens toe heb herhaald juist zijn. was voorzien. M. VERLEYSEN s Is de eenheids prijs per are dezelfde gebleven M. CORNELIS Wij betalen nu on geveer 70.000 fr. minder. M. VERLEYSEN Maar ge hebt de eenheidsprijs verhoogd. M. CORNELIS Vroeger was het 5.000 fr. per are, nu 16.000 fr. M. CLAUS Er werd een akkoord gesloten. Dit akkoord is bindend. De goedkeuring van de hogere over heid is enkel nodig voor het gedeelte dat de stad aangaat niet voor de andere partij. M. DE BUNNE Er moet aangeno men worden dat het akkoord in der minne sloeg op het globaal bedrag. Dat het enige wat de contracterende partij aanbelangt. Wij hebben getracht een nieuwe schikking in der minne te beko men. M. VERLEYSEN Daar kunnen wij niet mede akkoord gaan. De aankoop wordt goedgekeurd links tegen rechts. De leiders bizonder lijk de officieren zijn verantwoordelijk over taak, manier, plaats doeltreffendheid der middelen, van hun onderhorigen; zij verantwoor den zich tegenover de bevelhebber deze tegenover de burgemeester en de brandweerinspecteur. Na iedere brand dient er immers een gedetaileerd verslag opgemaakt dat kan leiden tot vragen om uitleg, tot op merkingen of tot streng onderzoek. DE BEVELHEBBER. haar rangen te vervoegen. Al is het werk van de pompier soms lastig en vuil en ook wel gevaarlijk, het is anderzijds nuttig, onontbeerlijk en edel. Zij die en beetje van hun tijd, van hun weten en kunnen willen aanwenden om ajide- <en te helpen en te redden, die vindt vindt men in alle lagen van de maat schappij en daarom mogen zij ook aan gezet worden brandweermannen te wor den. De samenbundelinng van al die krachten in de brandweer zal niet alleen naar hoge morele betekenis realiseren, maar ook haar efficiente waarde ver meerderen. ONTSPANNING. Het gezelschapsleven stelt zijn eisen: moet soms gefeest worden Daar zijn Sinte-Barbarafeesten met uitstap en banket, daar zijn andere feestgelegen heden met familiaal karakter en dan komt de brandweerdienst onrechtstreeks ook dat ten goede. Daarbij wanneer een brand of een dienst gedaan is dem zijn onze vrijwillige pompiers, net als aneie- burgers vrij van alle verplichtingen tenzij misschien deze van binnen een bepaalde tijd de uniform af te leggen. Ln laten wij nu geen farizeërs zijn. In België is het een algemeen verschijsel dat de leden van de maatschappijen, optocht of iets dergelijks, een glas drinken in een café. Waarom zouden de pompiers dat niet mogen doen en waarom zouden ze het niet doen op verzoek van hun officieren en samen met hen Daar vindt men de meest spontane uittng van kameraadschap en het is de enige ge legenheid die aan de officieren toelaat .ens met de mannen te praten. De taak en het gezag van de bevel hebber zijn niet gering zoals blijkt uit de tekst van het grondreglement. Dit gezag is trouwens onmisbaar vermits de bevelhebber zijn mannen moet kunnen inzetten voor alle werk ter bestrijding van brand en andere zware rampen en dit werk niet altijd vrij is van ernstig gevaar. Vergeten wij niet dat de bevel hebber als de plaatsvervanger van de burgemeester optreedt en uit diens gezaj, bevelen mag geven. Het springt dan ook ,in 't oog dat de bevelhebbers een zo vol- Na enkele punten van administratief I ledig mogelijke kennis moet hebben van belang wordt de openbare zitting geslo- zijn manschappen, een scherp oordeel, ten en gaat men over tot de geheime 1 zeer ruime vakkennis en ondervinding zitting. en bizonder een sterk verantwoorde- OPROEP Zoals overal staan te Aalst ook de langen open voor elite-mensen. Daar door wordt niet bedoeld degene die be weren tot een hogere stand te behoren maar wel jonge mannen die bewust zijn i hun sociale plicht en de fier heid hebben hun talenten, ook de meest g.prezen talenten, ten bate van de col lectiviteit aan te wenden zonder enige persoonlijke baat, alleen maar voor bet plezier van iets van hun beste binnenste aan anderen te geven. SLOTWOORD Te Aalst mag het vrijwillige brand weerkorps bogen op het vertrouwen van de overheid en op de sympathie van, de bevolking; het korps zal die gevoelens nooit beschamen. Het gaat zijn geing, rechtdoor en traditiegetrouw, buiten al le politiek, plichtbewust en loyaal. En zo mo:t het omdat 43.000 in woners het zo willen. D. - P. E. - B,

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1