PAASBOODSCHAP VAN DE PAUS EN OMSTREKEN Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr.* IS&WSKk: «Geloof* en vertrouwen in Jezus Chris tus is geen pessimisme. Dat kan het mens dom redden van de wedloop naar de on dergang, waarin atoomwapens en geleide projektielen aan de spits staan In dezer voege richtte de H. Vader zich Zondag tot gans de wereld in zijn Paas- bóodschap, alvorens van op het balkon van Sint-Pieters de tienduizenden aanwezige pelgrims en gans de christenheid «urbi et orbi« te zegenen. OPROEP TOT GELOOF IN CHRISTUS. Met heldere en krachtige slem sprak de Paus zijn boodschap uit Wij wensen dat de plechtigheid van Pasen dit jaar vóór alles een oproep tot het geloof in Christus moge betekenen, gericht tot de volken die hun treft niet de fout nog geen besef hebben van hét verlossingswerk van Jezus Christus. Deze oproep is gericht tot hen die de naam van Christus uit de geesten en de harten der volken willen wissen en ten slotte vooral tot die zielen, die, misleid door bedrieglijke verlokkingen op het punt staan de onschatbare christelijke waarden te ruilen voor een ijdele wereldse vooruit gang. Moge weldra het uur slaan, dat de ganse wereld, verlicht door de glans van de Eeuwige Koning, zich zoals gij op deze dag verheugt, bij het zich bevrijd gevoelen van alle geestelijke duisternis, die hen heden omringt Pius XII verklaarde vervolgens, dat men zich moet hoeden voor een denkbeeldig en oppervlakkig geloof. Niet een schijnge loof, maar wel dat geloof, omgezet in wer ken van werkelijke rechtvaardigheid, ge hoorzaamheid aan de geboden en de plich ten, dat zich, kortom konkretiseert in de liefde tot God en alle mensen, en vooral tot de nederigen en de armen, is de over winning verzekerd. «GEEN SCHIJNGELOOF» Zijn gedachten nader omschrijvend ver- klaarde-dp Paus, dat het geloof van hen, die in de christelijke wet slechts een hu manistische ethica van solidariteit zien en een neiging om de uiterlijke techniek en het welzijn te bevoordeligen, slechts een schijngeloof is. «Zij, die het bedrieglijk vaandel van dit vage christendom voeren», aldus de Paus, «verhogen de verwarring door zich zodoen de de bondgenoten te tonen van de vijan den van Christus, in plaats van de Kerk te steunen in de geweldige strijd, die haar is opgelegd om in deze eeuw de eeuwige geestelijke waarden te vrijwaren. Zo ge dragen zich vooral de christenen, die mis leid of door .de terreur beïnvloed, meewer ken aan systemen van twijfelachtige ma teriële vooruitgang, welke bijna als tegen prestatie de verwerping- eisen van de bo vennatuurlijke principes van het geloof en de natuurlijke rechten van de mens. Na vervolgens te hebben gezegd, dat de Kerk, gebouwd op de rots van het geloof, niets te vrezen heeft in deze wereld, waar schuwde de Paus de gelovigen tegen een pessimisme, dat zich uit in de vraag «tot wat dient het alsmede tegen de geestesgesteldheid dergenen «die de ogen sluiten voor de talrijke verwezenlijkingen op economisch en sociaal plan en slechts zien wat nog ontbreekt, en al te lichtvaar dig het oor bieden aan de zinspelingen van hen die ontevredenheid zaaien.» «De werkelijke vriend van de vrede», al- TIJDENS HET PAASWEEK END MINDER VERKEERS ONGEVALLEN DAN VORIG JAAR. Tijdens het weekend van Pasen (van 31 maart te Ou. tot 2 april te 24 u.) deden zich 329 verkeersongevallen voor, waarbij 5 personen werden gedood, 42 zwaar-en 202 licht gewond. In 1955 bedroeg dit aantal 426 onge vallen met 9 doden. Op 31 maart deden zich 112 ongevallen voor die het leven kostten aan 2 personen en waarbij 15 anderen zwaar en 52 licht werden gewond. Op 1 april gebeurden 100 ongevallen waarbij 1 dode en 11 zwaar en 81 lichtge wonden te betreuren waren. Op 2 april 117 ongevallen met 2 doden, 16 zwaar en 69 licht gewonden. In de verschillende provincies gebeur den in Brabant 48; in West-Vlaanderen: 36;in Oost-Vlaanderen 48; in Antwerpen: 24; in Limburg 25; in Luik: 41; in Luxem burg 15; in Henegouwen 55 en in Na men 37 ongevallen. dus de Heilige Vader, «moet kunnen reage ren tegen dergelijke toespelingen en er zich kunnen van overtuigen, dat het juist de zwakke zijden van de mens zijn, zoals het pessimisme, het begeren, de naijver, de drang om ongegronde kritiek uit te brengen, welke de vijand van de vrede uit buit om onrust in de zielen te zaaien. Zij maken beurtelings van deze driften ge bruik en wakkeren deze aan door bedrei ging of door misleiding ANGST In het laatste gedeelte van zijn bood schap wees Pius XII er op dat de vrede geen' rust is zoals de dood en zich hoege naamd niet verzet tegen een nieuwe vero vering door de geest noch tegen de ontwik keling der produktie en technische midde len. De vooruitgang van de techniek brengt wel angst teweeg, wegens het gevaar, dat het voor hel leven der volken kan bete kenen. Dit is vooral zo voor de toepassing van de atoomkracht. Na da enorme voordelen te hebben on derstreept, die de aanwending van deze energie biedt voor vreedzame doeleinden, voegde de Paus er aan toe «Nochtans is het niemand onbekend, dat 'men andere aanwendingen gezocht .en gevonden heeft, die integendeel bestemd zijn om dood en vernieling te zaaien. En welke dood Elke dag brengt ons op dit gebied een veront rustende vooruitgang. Het is een wedloop om bet eerst aan te komen en het mense lijk geslacht gelooft niet meer in de mo gelijkheid om deze mensenslachterij te voorkomen. Om de ontzetting van de angst nog te vermeerderen, zijn daar nu die ge leide tuigen komen opdagen, die enorme afstanden afleggen om met atoomwapens de totale vernietiging van de mensen en zaken te brengen.» SMEEKBEDE. De Paus besloot zijn dringende .oproep als volgt Opdat de volken een einde zouden ma ken aan deze wedloop naar de ondergang, verheffen wij dan ook eens te meer onze stem, en vragen wij, dat het licht en de sterkte van Jezus zouden komen over hen, die beschikken over het lot der naties. Een boodschap van geloof, een boodschap van vrede, zo moge dit huidige paasfeest zijn voor alle mensen voor wier tijdelijk en eeuwig heil Jezus Christus zijn leven gaf. Moge deze dubbele boodschap doordringen tot alle zielen, hen bemoedigen en hun hoop vernieuwen. Mogen zij ontluiken als bloemen in de zon van de rechtvaardig heid, die Jezus is, weldra tot rijpheid ko men en de wezenlijke vruchten dragen van de volle en gehele rechtvaardigheid der broederlijke eendracht IN 28 TALEN. Radio Vatikaan zond de boodschap uit in 28 talen. Negentien Europese en Afri kaanse radiozenders reiayeerden de toe spraak, terwijl vier zenders in de U.S.A., Canada, Groot-Brittannië en Duitsland de boodschap later heruitzonden. Terwijl de Paus zijn Apostolische Ze gen gaf, knielde een groot deel van de me nigte vóór hem neer. Minutenlange storm achtige toejuichingen stegen op toen de H. Vader aan het einde van zijn toespraak en zijn zegen zijn armen voor de menigte openhield. De menigte riep «Viva il Papa», ter wijl duizenden witte zakdoeken gezwaaid werden. BELGISCH TOERISME 1955 is een goed jaar geweest voor het Belgisch toerisme. In totaal werden 8.074.000 overnachtingen geboekt tegen 7.273.000 in 1954. Het aantal overnachtin gen van Belgen steeg met 9,3%, dat van vreemdelingen met 17%. Ongetwijfeld heeft het uitzonderlijk goed weer tijdens het toeristisch seizoen 1955 tot dit sukses bijgedragen. Anderzijds heeft het doelmatige propa ganda door het Commissariaat-Generaal voor toerisme en gewestelijke organismen gevoerd, haar effekt niet gemist. Men mag hopen dat ook dit jaar meer en meer bui tenlanders de weg naar België zullen vin den. 0Q9 LENING TOT WEDEROPBOUW DERDE GROEP Bij de 309e trekking van de Lening voor Wederopbouw, derde groep, is een lot van 1 miljoen gevallen op obligatie reeks 8384, nummer 160. De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. 51,72 13' JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 5 APRIL 195C POLITIEK OVERZICHT Op de ontwapeningskonferentie te Lon den verstrekte de Sovjetafgevaardigde, Andrei Gromyko, uitleg over het nieuwe Russische plan dat een oplossing van het het slop geraakt ontwapeningsvraagstuk beoogt. Dit plan, dat een afzonderlijke bespre king van de kwestie der- atoomwapens en van die der klassieke wapens voorziet, wil een vermindering der klassieke wapens verwezenlijken zelfs indien geen akkoord tot stand zou komen wat de atoomwapens oetreft. En dat juist in net voornaamste as- pekt van het nieuwe Sovjet voorstel. De Sovjets beschouwen een eventueel akkoord over de konventionele bewapening als een vertrek voor een latere nukleaire ontwapening. Drie maanden na de van kracht wording van het akkoord zouden dan, volgens hel Sovjetplan, de Verenigde Staten, de U.S.S. R. en China maatregelen kunnen treffen om hun strijdkrachten tot een miljoen of tot anderhalf miljoen te herleiden. Voor Groot-Brittannië en Frankrijk woi net voorstel een grens van ongeveer 600.000 man voorzien, terwijl die voor de andere staten 200.000 man bedraagt. Het nieuwe Russische plan houdt onge twijfeld een toenadering tot het Ameri kaans standpunt in. In plaats van eeuwig op een algemeen akkoord te blijven wachten stellen de Rus sen nu onmiddellijke, zelfs gedeeltelijke maatregelen voor. Het praatstadium dus voor een aktiefstadium de baan moe- .en ruimen. Verder neemt het Sovjetvoorstel voor de eerste maal Eisenhower's voorstel wat be treft wederzijdse vrije luc-htverkenning over. De «Pravda» noemt de jongste Sov- jetvoorstellen een realistische poging tot oplossing van het ganse probleem der ont wapening, en hoopt dat ze op sympatieke wijze in de subkomissie voor de ontwa pening zullen onderzocht worden. Dat is intussen gebeurd. De Westelijke afgevaardigden zien in het pian geen pro- pagandazet en bestempelèn net als zeei ernstig. Het feit dat dei.ussen een moge lijke aanvaarding vair'S?^ pian Eisenh. wer tezamen met het plan van Boelganin inzake toezicht, in het vooruitzicht stellen, stemt de Amerikanen hoopvol. De Ameri- nse afgevaardigde Harold Stassen ver wierp nochtans het Sovjetvoorstel om, r een algemene overeenkomst werd be reikt de proefnemingen met de waterstof bom uit te stellen. Intussen heelt het Sovjetplan zekere meningsverschillen doen rijzen tussen Amerika enerzijds en Frankrijk en Groot- Brittannië anderzijds. Engeland en Frankrijk vrezen ervoor dat de Russen een «stap terug» hebben ge zet door de nadruk te verleggen van nu kleaire ontwapening naar konventionele ontwapening. Ook de Amerikanen zijn die mening toegedaan maar zij merken terzelf- dertijd op dat het streven der Sovjets een meer beperkt doel, de mogelijkheid zou kunnen inhouden voor ernstige alge mene onderhandelingen. Het is de bedoeling van minister-resident Lacoste zo spoedig mogelijk aan de stand in Algerië een einde te stellen. Dage lijks komen er dan ook aanzienlijke ver sterkingen in Algerië toe, en onlangs wer den ook een groot aantal helikopters en valschermspringers ingezet. De nationalisten die vrezen dat nog krachtiger versterkingen aangevoerd zul len worden hebben dan ook hun aktie op gedreven en het Paasweekend bracht geen einde in de bloedige strijd. Of de Fransen er zullen in slagen spoe dig in Algerië het tij te doen keren valt te betwijfelen, temeer daar eerste minister Guy Mollet een zekere besluiteloosheid ertoont. Hoewel hij met bijzondere machten ge wapend is, talmt en treuzelt hij met de wederoproeping der reservisten. Vreest Guy Mollet misschien dat die wederoproe ping hem op het politiek vlak al te na delig zou kunnen zijn In eigen land groeit de oppositie tegen Guy Mollet, en wordt een heftige kampa- gne gevoerd voor een bestand in Algerië en onderhandelingen met de opstandelin gen. Claude Bourdet, direkteur van het pro- gressistisch weekblad «France-Observa- teur» schreef in een van zijn artikelen «Ongeveer honderdduizend jonge Fransen lopen gevaar in de «smerige oorlog» in Al gerië te worden geworpen, hun beste jaren daar te verliezen, misschien gewond te worden, en zelfs te worden gedood, voor een zaak die weinigen onder hen goedkeu ren, terwijl zij gevechten aangaan die de KRONIEK VAN HET NATIONAAL CHRISTELIJK MIDDENSTANDS VERBON D. UITVERKOOP Dat de middenstand „nu niet bepaald in- :enomen is met dé (ontstentenis aan; zorg, waarvan de overheid omzeggens tra ditioneel t.o.v. zijn noden en problemen olijk pleegt te geven, is - inmiddels tot ie dereen doorgedrongen. De lichtstaking van een paar weken geleden zal in dit opzicht de laatste twijfelaars aan de algemene ontstemming onder de zelfstandigen in dit land wél de ogen hebben geopend. Zoals bekend, was deze protestmanifes tatie in hoofdzaak gericht tegen de herin gevoerde fiskale ongelijkheid en de voort durende verzwaring der sociale lasten, waarvan de onathankeüjke ondernemer in de loop der jongste maanden het slachtof fer werd. De miskenning van het rechtma tig middenstandsbelang op dit dubbel ter rein van de regeringspolitiek heeft uiter aard dezer dagen het volle pond van onze xrachten voor de tegenaanval opgevorderd. Dit wil evenwel allerminst beduiden, dat de aktie van de middenstand zich tot de oplossing van deze twee problemen be perkt. Het ware gewis een niet geringe verdienste het herstel van de fiskale ge lijkheid en een billijke verdeling van de sociale lasten binnen afzienbare tijd te zien tot 'stand komen. Maar het eisenpro gramma is daarmee nog niet af. We ver noemen de, hervorming van het handelsre gister, de vestigingswet, de winkelsluiting en Zondagrust, de verkoop met premiën en kortingen, alsmede meerdere andere problemen die, hoewel door de omstandig- neden enigszins op de achtergrond gedron gen, daarom niet minder de belangstelling gaande blijven houden in de professionele milieu van ambachtslieden en neringdoe- Wij wensen hierna een problem van dit soort even nader toe te lichten, met name dit van de solden en uitverkopen. Het is inderdaad een kwestie die, ofschoon onbe roerd gebleven in het straattumult van de laatste weken, toch binnenskamers nog al wat stof heeft op doer, waaien. De materie werd tot dusver beheerst door de koninklijke besluiten van 26-2-'35 en 2-2-1940, dus een niet eens zo ouderwet se reglementering, zolang men de wet van 2015-1946 ter zake van onder het stof niet bovenhaalt. Krachtens deze bepalingen mag er alleen in de maanden Januari en Juli (met een variante voor de toeristische centra) een opruiming, uitverkoop, solden e.d. worden gedaan. Op andere tijdstippen van het jaar mag slechts op dergelijke manier worden verkocht ingeval van uitscheiding van be drijf of van essentiële omvorming der be trokken handelsonderneming of van een toevallig gebeuren dat de gang der onder neming op ernstige wijze stoort. Steeds moet men nochtans behalve bij een toevallig gebeuren sedert tenminste jaar de kleinhandel van bedoelde warei de (in het H. R. opgegeven) plaats en loka len, waar men schikt uit te verkopen, uit geoefend hebben. Nu is het niet van gisteren of vandaag, dat deze reglementering, zoals wij die hier boven zeer summier hebben toegelicht, in tal van professionele" kringen kritiek heeft uitgelokt. In de meeste beroepsverenigin gen, bij de Kamers van Ambachten en Ne ringen, in de Hoge Raad voor de Midden stand en elders werd de kwestie reeds her haaldelijk te berde gebracht. Er zijn bepaaldelijk twee punten uit de vigerende beschikkingen, die de toets van meesten onder hen ontstellen. Demokraten an alle gezindheden, de opinie moet alles in het werk stellen om te vermijden dat ons bloed wordt opgeofferd. Zelfs in eigen kringen moet Mollet heel wat verduren en vooral Mendès-France maakt het de eerste-minister zeer lastig. Het heet inderdaad dat Mendès niet ak koord is met Mollet en Lacoste die beiden door een massaal en onverbiddelijk optre den in Algerië de orde willen herstellen. Mendès verwerpt resoluut de stelling wel ke de laatste tijd te Parijs meermaals her haald werd als zouden er geen «interlo- cuteurs valables» meer te vinden zijn. De betogingen der Algerijnen, de heftige kampagne der Franse bladen en het verzet van Mendès-France zullen het de Franse regering, die deze week over de verster kingen en de wederoproeping der reservis ten moet beslissen, zeer moeilijk maken. NUMMER 28. Ie kritiek niet meer kunnen doorstaan de definitie van de soldeverkopen en hun pe riodiciteit. Er is geen twijfel mogelijk nopens de bedoelingen van de wetgever anno 1935 onder solden te hebben willen verstaan el ke verkoop «ingericht met het oog op de spoedige afzet van een voorraad, partij of sortering van deze waren.» Inmiddels heeft men van bepaalde zijden moeten toegeven, dat partijen goederen worden aangemaakt van mindere kwaliteit dan de gebruike lijke speciaal bestemd voor de sol de- maanden. Deze handelwijze is onloochen baar in tegenstrijd met de geest van de wet en bovendien van aard de verbruiker om de tuin te leiden. Daarom trouwens werd door de Hoge Raad voor de Midden stand voorgesteld élke tekoopbieding, on der welke benaming ook die wijst op een tijdelijk verlaagde prijs, te verbieden van goederen waarvan 't bestaan in voorraad sinds een bepaalde termijn vóór het begin van de tekoopaanbieding niet kan bewezen worden. In de tweede plaats zijn het de huidige soldemaanden Januari en Juli die het moeten ontgelden. Men weet te vertellen, dat zomer en winter thans later dan weleer hun intrede doen, hetgeen zou billijken dat ook de soldemaanden best verdaagd kun nen worden. Desaangaande kon vooralsnog, spijtig genoeg, geen eensgezinde houding worden aangenomen. Aanleiding tot deze uiteen lopende adviezen geeft wel het feit, dat ook het karakter van de betrokken han del sakti vit eit en van elkaar verschillen. Zo laat de gehele kwestie van de solde maanden de kleinhandelaars in verbruiks- artikelen van eerste noodwendigheden (kruideniers, bakkers, beenhouwers) Sibe risch koud. Andere prijzen zich reeds erg gelukkig met één enkele soldeperiode per jaar de handel in pelsen in elektri sche apparaten, in huishoudartikelen, meu- oelen, enz. Doch een derde kategorie, w.o. wij vooral de kleinhandel in schoenwaren en textielartikelen ontmoeten, acht zich niet zo gauw voldaan. Daar wordt momen teel druk bebakeleid over volle maanden, driekwart maanden, halve maanden en wat nog meer. Niet dan na rijp overleg met alle be langhebbende kringen, menen wij dat een overwegende meerderheid zich zou kunnen verenigen met het voorstel de soldeperio- des 's winters van 15 Januari tot 15 Fe bruari en 's zomers van 15 Juli tot 15 Au gustus te stellen. Er zal wel niemand ge vonden worden om te protesteren tegen de laattijdigheid van deze periodes. Anderen, daarentegen, zullen allicht de verdaging onvoldoende vinden liefst Februari en Augustus. Voor dat tussenvoorstel van ons hebben .vij overigens een zeer plausibele reden. De periodes van de 15de tot de 15de bie den nl. het dubbele voordeel, dat zij, zowel ie aanhangers van het oude stelsel (Ja- ïuari en Juli) als de voorstanders van de .ate soldes (Februari en Augustus) moe- en weten te verzoenen. Hebben zij niet oeiden 15 volle dagen de tijd om hun winkeldochters» aan de man te brengen Want, dit mag nu eenmaal niet uit het oog verloren worden ook in een seizoen artikel als textiel bv. staat niet iedereen oven laat op om maar in Februari ep Au gustus te solderen. Er zijn er niet weini gen, die het eenvoudig bij het status que zouden willen houden. Wij denken in dit verband aan de kleinhandelaars in geweef- sels, aan de kleermakers en kleermaaks ters, ongerekend de groothandel en de nijverheid in het algemeen. Voor deze kategorie van ondernemers is het strikt van node, dat de soldeperiode vroeg genoeg ingaat opdat de verbruiker de gelegenheid hebbe en aldus aangekoch te stoffen nog tijdig te laten omvormen tot kledij, die in het betrokken seizoen nog gevoegelijk kan gedragen worden. Voor de maatkleermakerij biedt het huidig stelsel dit voordeel, dat zodoende een even wichtige binding wordt verzekerd tussen de hoogseizoenen van zomer en winter. Langs de andere kant valt het evenmin te betwisten, dat kleinhandelaars in gekon- fectionneerde artikelen en in ellegoed en huislinnen integendeel gewonnen zijn voor het maandje later. Het ware daarom ver keerd, menen wij, moest een van beide partijen zijn eigen standpunt aan de ande re kost wat kost willen opdringen. Hier ook ligt de juiste maat in het midden van 15 tot 15 I J. Van den Poel. En ondertussen duurt het bloedvergieten voort... H. D. V. oOo DE STUWDAM de ingewortelde gehechtheid aan den ge boortegrond... in strijd met de moderne techniek Wie haalt het U zult het zien!

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1