Jf LEVEN IS GEEN SCHOOLWERK Politiek Overzicht Het ontslag van Burgemeester DEBUNNE Aalst telt ook een honderdjarige onder zijn inwoners. Kapel O. L. Vrouw ter Druiven EN OMATREKEN Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. 241.14 P. C. ar.881,72 13s JAARGANG 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 15 APRIL 1956 NUMMER 31. VOLKSE OPVOEDKUNDE. (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) WIE HET MINSTE AANTAL FOUTEN MAAKT IS NIET ALTIJD DE BESTE Goed zijn is nu eenmaal iets anders dan feilloos zijn. DIE ZIJN NIET VAN ONS De tweevoudige titel en ook het tussen aanhalingstekens aangebracht gezegde zijn niet van ons Wij putten ze uit de reeks wijze spreuken, wenken en raadgevingen die ons regelmatig gegeven worden door de Bond zonder Naam over dewelke wij u reeds, beste lezers en lezeressen, zo her haalde malen gesproken hebben, de Bond zonder Naam. Hefboomactie. Nog geen 't Kost u niets, maar absoluut niets Wilt u andermaal het adres: Bond zonder Naam, Osbahuis, Italiëlei, 189, Antwerpen. Tel. 322406. Schrijf nog heden een kaartje dat u verlangt lid te worden van de Bond en... luister verder regelmatig naar het «Licht baken» Zaterdagsavond te 20 uur (K.R.O. Hilversum). 't Is de Bond zonder naam (maar niet zonder hart) die ons deze wijze gezegden dicteerde Leven is geen Schoolwerk Wie het minst aantal fouten maakt is niet altijd de beste Dat kan ons, en wellicht U meer dan ons zonderling schijnen... Eerst en vooral dat gezegde Leven is geen Schoolwerk Wij horen daar een vriendelijke lezeres zeggen: Wat heeft nu, om Gods naam, het leven te maken met een schoolwerk 't Leven is heel wat anders dan een schoolwerk ma ken Juist gezien En daarom juist zeg gen wij Leven is geen schoolwerk... Maar waar die vriendelijke lezeres niet meer ak koord gaat met ons is waar ze zeggen: Wie het minst aantal fouten maakt is niet altijd de beste Wij hebben dat reeds her haalde malen met andere woorden gezegd: 't Zijn niet immer dezen die de eerste zijn i zo en denken wij daarom dat het «goed» is; dat het zo zijn moet Sommige mensen zijn zo vinnig sekuur, zodanig zorgvuldig, zodanig vereisend, dat men zoals dat luidt men er staat kan op maken, zodanig dat men ze wel eens al spottend noemt «Jan Sekuur Nu, se kuur zijn is nog wel iets anders dan goed zijn, hoor, beste mensen Wij houden meer van een minder sekuur mens dan van een' in-goed mens Als wij student waren hadden wij een Ultra-sekuur direkteur... Dat was nu eens met alle respect «Jan Sekuur» in ei gen persoon... De stiptheid, de voornaam heid, de ordelijkheid in persoon... maar wij, jonge studenten, die in de vlegeljaren waren, wij hadden er een dodelijke schrik we vreesden de man... Was dat dc gepaste opvoeder Was dat de gepaste di recteur voor een bende grootwordende. jongens Geleerd was hij, voornaam was hij, stipt was hij, wellicht was hij heilig onze ogen althans maar gevreesd was hij ook, dus... geen goed opvoeder Daartegenover hadden wij een leraar Een vakkundig man. Geen al te groot ge leerde maar een ultra-fijn-technicus En lesgeven dat die kon En ons interesse ren En af en toe vertelde hij eens een grap tussenin dat de klasse muren daver den Hij was niet zo stipt, niet zo nauw keurig, niet zo geleerd, maar hij was een man met een hart, een man die weet wat studenten zijn; slungels die soms met hun eigen geen weg kunnen, die eens moeten wild en woest kunnen en mogen doen, die geleid moeten worden door geen Jan Se kuur maar door een grote vriend Een Bij de aanvang van zijn vredesmissie in het Nabije-Oosten verklaarde de ü.N.O.- sekretaris Hammarskjoeië Ik ben er van overtuigd dat ik zal kunnen rekenen op de volledige samenwerking van de be trokken partijen en ik meen dat, hoewel geen ophefmakende of onmiddellijke re sultaten te verwachten zijn, we toch mogen EEN PARADOKS VERDWEEN Oscar Debunne was een en al paradoks. Hij is als dusdanig uit het politiek leven van Aalst verdwenen. Hij was socialist en bourgeois. Een iils a papa die het tè gemakkelijk gehad hceit om er te komen. Zo gemakke- spanning tusen Egypte en Israël ten top gedreven en Hammarskjoeld meteen een zeer moeilijke start bezorgd. Zaterdag jl. beschoten de Israëliërs van uit hun stelling te Damra, op de grens van op school die in het latere werkelijke leven man waar men eens durft bij gaan om zijn de eersten zijn 't Leven is geen school-nood te klagen, om zijn hart te openen... dictee 1 En zelfs de leerling die 't minst 'Zo een man was die professor... Hij is lang fouten schrijft in zijn schooldictée is daar-overleden maar dagelijks bidden wij er om nog niet de beste Juist zoals de leer- j voor, uit loutere dankbaarheid Dat. dat ling die slechts zes tienden van de punten behaalt.,, met zeer hard te werken en .te wroeten, een betere leerling is en het waar schijnlijk verder brengen zal in het leven dan die andere leerling die negen tienden der punten behaalt... zonder er veel moeite voor te doen... Wachten we en... vergelij ken we wat ze later beiden in het leven zullen geworden zijn de werker en de wroeter met zijn zes tienden en de leerling die al spelend negen tienden behaalde op school U WEET DAT OOK WEL Zeker, U weet dat ook wel! «Er zijn men sen, die zo vinnig sekuur zijn, dat er van geen fouten sprake schijnt te zijn. Soms zijn die mensen toch erg hard. U zoudt niet spontaan zeggen Kijk, dat is nu een goed mens. U zoudt er niet spontaan naar toe gaan, als U nu eens in de narigheid zat. Zeer juist gezien. Zeer juist gezegd. Zeer juist geschreven Dat is inderdaad zó! Gij kent zulke men sen. Zijt gij zo geen mens Zijn wij niet was een opvoeder J DE GOEDHEID WAT IS ZE EIGENLIJK De goedheid van een mens is niet hetzelf de als zijn feilloze correctheid. Soms zijn er zelfs fouten, die bijdragen om van ie mand een goed mens te maken. Hij lijdt daardoor. Hij moet ze herstellen met veel moeite en toewijding. Hij wordt er nederig door en gaat beseffen, dat hij niet beter is dan de anderen. Zo wordt hij begrijpend ruim en wijs. Zo wordt hij een goed mens. Goed-herstelde fouten dragen er dikwijls veel toe bij om iemand tot een goed mens te maken. Goed zijn is nu eenmaal iets anders dan feilloos zijn. Onthouden wij dat, beste lezers en leze ressen, vooral wij ouders, opvoeders en op voedsters. Trachten wij onze kinderen op te voeden tot goede mensen. Kunnen wij er daarbij feilloze wezens van maken wat wel niet gemakkelijk wezen zal zo veel te beter OPVOEDER. 'erhopen dat het stadum van de georden- lijk dat hij zonder moeite alles en dat is de vooruitgang nader tot ons zal komen. heel wat in de steek gelaten heeft. Zon- Ondertussen echter hebben de jongste <lcr 2ich te bekommeren om vrouw en kin gebeurtenissen in het Midden-Oosten, de ^ren .s hl, gaan zwerven. V, aar, waar- om?Quis, quia, ubi, quibus auxihis, cur, quomodo, quando Het raadsel van het paradoks Hij sprak zo gemakkelijk dat hij wit zwart kon noemen. De doorsnee socialist verstond toch geen jota van wat hij ver- Gaza, gedurende verscheidene uren de teldc Dat wat ui zegdetdeed hij niet; wat Egyptische stellingen. Het antwoord van Egypte liet niet lang op zich wachten en nog diezelfde avond drongen Egyptische «zelfmoord-troepen» het Israëlisch grond- gebied binnen, waar zij, gewapend met handmitrailleurs en granaten de Israëliërs aanvielen. De Egyptische kommando's hebben in- tussen hun aanvallen voortgezet en de Is- raëlische regering trof dan ook de nodige maatregelen om in geval van oorlog zo spoedig mogelijk tot oproepingen over te gaan. In antwoord op het verzoek dat generaal Burns, leider der U.N.O.-bestandskommis- sie aan Israël deed teneinde vergeldings- 1 hij deed zegde hij nooit: het paradoks Staaltjes zijn er bij de vleet. In zitting van de gemeenteraad april 1953 verkondigde Debunne plechtig Ik kan de C.V.P. niet volgen in deze zin dat personen van belang zouden zijn; het is integendeel het algemeen be lang van de bevolking dat we moeten na- streven. Is dat niet goed gezegd Maar... hoe heeft hij gehandeld hij dat zegde wisten we niet of hij oprecht was of larie verkocht. We kenden hem niet; hij was döod vreemd voor ons. maatregel^ te"vernüj'deni"^beperkte""het Nu weten wij dat het algemeen belang hem Israëlisch kabinet er zich toe te verklaren weini2 interesseerae. dat het zijn vrijheid van handelen behou- Volgde hij niet de liberalen in hun groot den zou zolang Egypte de formele verzeke- ste dwaasheden Hielp hij niet een leraar ring niet gaf dat het zich voortaan van el- benoemen aan de Academie van Schone ke agressie zou onthouden en het bestands- Kunsten van Aalst die bij het eksamen akkoord zou eerbiedigen. slechts 66 punten op 100 behaalde. De kan- De spanning tussen bei® landen is in-didaat die 86 punten behaalde interesseer middels zo groot geworden dat een uit- de hem niet meer dan het algemeen belang barsting wndtgevreesd,' en algemeenbM wil dat de leerlingen goede leraars wordt aangenomen dat-Sb «hts een succes hebben in plaats van goede socialisten. 'de besprekingen lui'Scu Haöniiataii-j Hij hioid a;pi ookbourian over kunstfilo- joeld enerzijds en de Arabische en Egyp- sofie terwijl hij een estetisch wangedrocht Zaterdag 14 April Vandaag, «Thérese van Callens» zoals ze in de volks mond wordt genoemd HONDERD JAAR. 't Kleinste kind der wijk der Zoutstraat- poort weet waar Thérese woont,in één der oudste hofstedekens van Aalst. Zij woont er sedert haar geboorte en ook haar ouders hebben er hun levenlang gewoond. Thérese van Callens» is haar bijnaam die zij overerfde van haar grootmoeder, Callebaut genaamd. Op 14 April 1856 werd zij aldus in dat hofstedeken op de Zout- straatpoort geboren. Zij werd in de regis ters van de burgerlijke stand ingeschreven als Van de Meerssche Theresia. Haar moeder stierf op 60-jarige ouderdom, ter wijl haar vader er 94 werd. Theresia groeide op als flinke boeren dochter en op 20 januari 1879 trad zij in het huwelijk met Eduard Verbeeck. Zij beoefende het landbouwbedrijf. In het jaar 1934 stierf haar echtgenoot op de leeftijd van 81 jaar. Uit dit voorbeeldig huwelijk sproten niet minder dan 11 kinderen. Hoeveel kleinkin deren, achterkleinkinderen en andere naza ten er nog kwamen zou ons te ver leiden. Momenteel zijn er nog zeven kinderen in leven. Theresia woont samen met haar onge- wordt bouwbedrijf uitoefent. Haar dochter Rosa lia die in de buurt woonachtig is, verblijft veel thuis om haar oude moeder met de meeste liefde te vertroetelen en te verzor gen, en verder wat mede te helpen op het boerenbedrijf. Tot voor een paar jaren ging Theresia nog regelmatig kontrool doen in de hof om na te gaan of alles tijdig gezaaid en ge plant werd en verder nog enkele richtlij nen en bevelen te geven. Thans komt zij omzeggens niet meer buiten, alhoewel zij nog wel te been is en God zij dank nog over een goede gezondheid beschikt. Tenslotte vernamen we nog dat zij in de afgelopen week het bezoek kreeg van Z.E. H. Kan. Deken De Cock, die haar kwam fe liciteren met haar hoge leeftijd. Maandag 16 April zal te 10 u. in de St- Martinuskerk een plechtige dankmis wor den opgedragen voor de honderdjarige en waartoe alle inwoners der stad, bijzonder lijk deze der wijk der Zoutstraatpoort uit genodigd worden. Volgens wij verder ook konden verne men, is het de eerste maal dat Aalst bin nen zijn muren zulke oude inwoonster telt. Laten wij hopen dat het de Heer moge behagen dat moedertje Thérese nog meni ge jaren in goede gezondheid tussen haar huwde zoon Michel, die eveneens het land- familieleden zou mogen vertoeven. 750.000 fr. van zijn bureel op 't stad huis maakte. In een kiesmanifest van de socialisten lezen wij, onder rubriek Het cultureel werk, het volgende in vetjes gedrukt 1Wij willen ten spoedigste overgaan tot het bouwen van een schouwburg dien naam waardig en dit op de daarvoor het best gelegen plaats nml. de Hopmarkt. En Debunne die zegde dat men groots moest zien hielp de liberalen bij net patro nage schouwburgske in de Molenstraat Terwijl, vóór de gemeenteverkiezing van 1952, over gans de stad de photo van de paradoks Debunne op de muren prijkt en de socialisten rond zijn persoon een kies strijd voeren, schrijft Debunne Zowel »b'ij de liberalen als bij de C.V.P.ers trach- ten candidaten individueel stemmen te ronselen naast hun naam. Voor hen is politiek blijkbaar niets meer dan een loutere personenkwestie van eigenliefde, prestige, roem en private sympathie. We lazen in een socialistisch manifest Gij die droomt van een badkamer, een ijskast, een wasmachine, een stofzuiger.... Stemt Socialistisch. In datzelfde manifest lezen we van de hand van Debunne Andere partijen kunnen U wellicht meer en beter belo- ven, want beloven is goedkoop en ge- tische hoofdsteden anderzijds, het ergste kan vermijden. De toestand in het Midden-Oosten werd deze week door president Eisenhower en staatssekretaris Dulles besproken, en in een communiqué dat na afloop der bespre kingen werd verstrekt verklaarde de pre sident dat de Verenigde Staten, overeen komstig hun verantwoordelijkheid in het kader van de U.N.O., zich tegen iedere agressie in het Midden-Oosten zouden ver zetten. Opvallend hierbij is dat president Eisen hower slechts van verbintenissen binnen het kader van de U. N. O. spreekt en geen woord rept over de drielandenverklaring van 1950. Dit brengt mee dat niet de president maar wel de veiligheidsraad eventueel zou bepalen of er al dan niet agressie is ge pleegd. Het staat vast dat de Russen die in de veiligheidsraad over het veto-recht be schikken een mogelijke interventie ten nadele van de Arabieren zullen beletten, zodat een Amerikaanse tussenkomst lang niet zeker is. Ook de beslissing van Eisenhower voor lopig geen wapens naar Israël te sturen is een bewijs dat Amerika in het Midden- Oosten een soepele politiek wil blijven voeren verregaande maatregelen niet wen selijk acht. Het zenden van Amerikaanse wapens naar het bedreigde Israël zou niet alleen Hammarskjoeld's taak zeer bemoei lijken maar bovendien Nasser er kunnen toe brengen steun te zoeken bij de Sovjets. Egypte schijnt thans weinig geneigd te zijn de aanvallen der kommando's stop te zetten en dat blijkt o.m. uit wat een Egyp tisch blad, naar aanleiding van Hammarsk joeld's aankomst te Kaïro schreef Het zijn onze kommando's die de taak van de U.N.O. en van de veiligheidsraad op zich hebben genomen, totdat die beide organisa ties wakker worden. Het tijdperk van re devoeringen, verzoekschriften en oeroep op de veiligheidsraad is voorbij. De Arabieren, hebben geleerd dat men oog om oog, tand j Werf een hoogdag. Uit al de wijken van e om tand moet nemen. De kommando's heb- stad kwamen devote aanbidders om in e ben het op zich genomen de aanvaller af te straffen en ze zullen dat blijven doen zo lang de U. N. O. rechters blijven aarzelen om de misdadigers te straffen. II. I). V. makkelijk. Wij Socialisten, hebben nochtans te veel zelfrespect en eerbied voor onze de- mocratische vrijheden om in holle dema- gogie te vervallen. Wij weten nu dat Debunne zich geduren de de drie jaar van zijn burgemeesterschap weinig of niets om het bestuur van de stad bekommerde. Hij had andere hobbie's die al zijn tijd in beslag namen en hij schreef: r Wij Socialisten, beschouwen de politiek als een zeer belangrijke en ernstige zaak. Kortom het gaat erom Aalst, nieuwer, groter en schoner te maken. De stad moet ontwaken tot nieuw leven. Enz., enz Om te besluiten willen we nog de vol gende passus uit de rede welke Debunne uitsprak in zitting van de gemeenteraad van 8 april 1953 aanhalen Dat de op- positieleden er zich voor hoeden een ver- oordeling uit te spreken vooraleer ze ons aan het werk hebben gezien. Hewel, Mijnheer Debunne, de oppositie leden hebben zolang gewacht om U te ver oordelen totdat gij dat zelf gedaan hebt door het af te trappen en de Stad in steek te laten. A. JUIN. De plechtigheid van het overbrengen van het genadebeeld van O. L. Vrouw met daarbij de plechtige inzegening van de nieuwe Werf kapel was een ware triomf. Ons Aalsters volk haalt er eer van en be wijst nog eens te meer zijn volledig ver trouwen in de Koningin van de Werf. Het feest van O. L. Vrouw ter Druiven met de Gedurige Aanbidding was voor .1 oOo DE OPVOERINGEN VAN HET HUIS VAN DE NACHT worden gegeven NU Werfkapel O. L. Heer in zijn I-I, Sacrament een uur gezelschap te houden en om aan hun I-Iemelmoeder him vurige verlangens te uiten. Voor de communiemis van 7 uur was de kapel te klein, en bij de plechtige hoogmis was 't nog erger. Heel de dag door bleef de I kapel ruim bezet. Onder het oktaaf hoe stemmig 's Morgens te 7 u. gedialogeerde com- muniemis en 's avonds te 7,30 u. lof met zaterdag 14, zondag 15 en maandag 16 april paternosteri telkens in een proppensvolle 't Groen Kruis. kapel. Het blijkbaar onmog'lijke schijnt van deze wereld; 'k hoorde beneden aan m'n oetstuk 't volgende gesprek «Hoe meer ik denk, hoe onbegrijp'lijker mij Debunne's vluchte schijnt Voorwaar zeer juist gezien want, ook ik, 'k begrijp geen zier omdat 'k niet weet of hij is iets gaan zoeken ofwel 'n iets ont vlucht. Wie kan me zeggen of hij held of lafaard is Een wijheer of een dwaas Een goedé of een kwade Van iets toch ben ik overtuigd hij is geen logebroeder, geen marxist, noch socia list. Indien hij nog een overtuiging heeft ik twijfel sterk daaraan dan is hij daar van een enig exexmplaar want zijn ideeën zijn niet gangbaar voor zover ik weet. Vandaar dat niemand hem begrijpt I 't Gevolg van zijne daad is ernstig zo ik meen; voor hemzelf in d' eerste plaats. Hij had van 't goede meer dan zijn deel; teveel misschien Ik hoop voor hem dat 't avon tuur 't gezocht geluk hem brengen mag. Maar 'k vrees, 'k Vrees de wroeging die het al vergallen kan want hij heeft kind'ren naar 'k vernam... Dan komt de stad waarvan hij burger vader was. Och kom, die burgers vergeten hem alras en hij hen even snel. Ook d'herrie rond z'n sluier wordt wel opgelost al liet hij 't rooie boeltje na zon der de ruzie op te klaren. Kortom het drama dat hij speelt, blijft aan hem zelve plakken, 't Berouw, helaas, komt na de zonde DIRK. oOo 'N GOEI d'Oljsteneers z'n rore tisten. Na dat de moeite ni mier es van oever den Eendracht te spreken roeien z'heren berremiester buiten en der werd weer •er Oljst gesproeken. Voor de voeten van O. L. Vrouw is 't zo stemmig, zo aandoenlijk. Zondag onder het oktaaf is er in de Werfkapel GEEN H. Mis en geen Lof, wel staat de kapel de hele dag open en rust O. L. Heer in het tabernakel. Alle schoon liedjes duren niet lang Maandag 16 april, is 't de laatste dag vau het Oktaaf. 's Morgens te 7 uur,, laatste keer dat de H. Mis er wordt opgedragen. 's Avonds te 8 uur sluitingsplechtigheid van het Oktaaf. Te 8 uur plechtig Lof door Z. H. II. De ken, Na het lof KAARSKENSPROCESSIE: Het Allerheiligste wordt plechtig van uit de Werfkapel naar St. Martinuskerk gedra gen. Dit wordt een prachtig slot aan de heerlijke plechtigheden in de Werfkapel. Al de matrozen zijn verwacht in uniform. Gezien het late uur rekenen we op een massa volk die aan de kaarskensproeessie zal deelnemen als een gezamenlijke uiting van hulde en dank. Kaarskens met hoedjes zullen aan de deur van de kapel worden verkocht, en er zal ook een herinnering aan de vrome da gen worden uitgedeeld. HOUDT DIE AVOND VRIJ J

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1