n \f fiiiuairofli Burgemeester DE BUNNE Politiek OverzicM 1 Y(?§\IL EN OMSTREKEN verschijnt de donderdag en zondag van iedere week. Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. G. nr.881,72 13' JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 19 APRIL 1956 NUMMER 32 BRENGT DE GEMEENTERAAD, MEER KLAARTE OVER HET ONTSLAG VAN Op verzoek van een derde der in dienst zijnde raadsleden, overeenkomstig artikel 62, par. 3 van de Gemeentewet, zal er een zitting van de gemeenteraad plaats hebben op VRIJDAG 20 APRIL 1956, te 20 uur, ten stadhuize, gewone zittingszaal. Met als enig punt op de dagorde Vraag om inlichtingen aan het schepencollege. a) nopens de geruchten van ontslag van de heer Debunne als burgemeester der stad; b) aangaande de maatregelen door het schepencollege in deze aangelegenheid ge nomen. «DE GAZET VAN AALST brengt hierover een volledig ver slag in het eerstvolgend nummer van ZONDAG 22 APRIL a. s. DE BOER EN DE INDEX. MOEILIJKE PERIODE VOOR DE BELGISCHE LANDBOUW Het is voor elk onbevooroordeeld burger Zijn oproep ven 28 Februari herhalend, Ia"d duidelijk seivorden dat stelde de Franse eerste minister Guy let de Algerijnse rebellen andermaal voor TV,"Q' de vijandelijkheden stop te zetten en gal hij tevens de verzekering dat de Franse re gering alle waarborgen zou verlenen aan hen die de wapens zouden neerleggen, op voorwaarde nochtans dat ze zich aan geen misdaden hadden schuldig gemaakt.' De premier deelde verder mede dat plaat selijke kontaktnemingen die positieve re sultaten zouden kunnen opleveren, door de Franse autoriteiten geduld en bevorderd zouden worden. Verder bleef Mollet bij zijn voorstel bin nen de drie maanden na het herstel van de rust tot streng gekontroleerde vrije ver kiezingen over te gaan. Het is onze bedoeling, aldus Guy Mollet, aan alle Muzelmannen hun waardigheid van vrije mensen te waarborgen, hun de volledige vrijheid van rechten te verzeke ren en met hen de hulpbronnen evenals het werk en de verantwoordelijkheid te delen. De Algerijnse persoonlijkheid, zo ver volgt Moilet, zal niet eenzijdig bepaaiu worden, maar zal worden vastgesteld door een vrije bespreking met de vertegenwoor digers van Algerië. Mollet die aan de gewapende bendeleden het recht ontkent om zich met geweld als. de autenthieke woordvoerders van 8 mil joen Muzelmannen op te dringen, is de me ning toegedaan dat slechts door verkiezin gen de echte vertegenwoordigers van het Algerijnse volk naar voor kunnen treden. De geweldige militaire inspanning die Frankrijk thans levert zou dus enkel tot doel hebben besprekingen mogeiijk te ma ken die tot de invoering van een nieuw sta tuut in Algerië moeten leiden. Guy Mollet wees verder op de hervor mingen welke Frankrijk in Algerië reeds invoerde en die een werkelijke verbetering op sociaal gebied hebben verwezenlijkt. De lonen der landarbeiders zijn merkelijk ge stegen, terwijl anderzijds de landpacht ra- dikaal werd hervormd en het aandeel van de pachter in de oogst niet meer zoals vroeger 1/5, maar de helft bedraagt. Ook voor de toekomst beloofde de eerste minister heel wat verbeteringen. Zo zouden ondermeer bij een eenvoudig administra tief besluit tienduizenden hectaren grond van zeer grote eigenaars onteigend worden en ter beschikking gesteld worden van klei ne landbouwers. Verder zou de Franse re gering de toekenning van een ouderdoms pensioen aan de Muzelmannen in Algerië in overweging nemen. Het kan niet geloochend worden dat de regering Mollet door dergeüjke maatrege len de levensstandaard der Algerijnse Mu zelmannen merkelijk wil verbeteren, dat zij de Mohamedaanse bevolking meer rechten wil verlenen dan zij tot nu toe heeft bezeten. Toch blijft de regering Mollet op poli tiek gebied uiterst vaag en bepaalt ze geenszins tot welke politieke hervormin gen zij bereid is, en welk politiek mede zeggenschap zij aan de Algerijnen wil toe kennen. Het staat immers vast dat de Franse re gering die verklaart dat Algerië Frans is en Frans zal blijven, nooit zal dulden dat partijen die de onafhankelijkheid nastre ven, tot de verkiezingsstrijd zullen toegela ten worden. De toekomstige volksvertegen woordigers zullen ook nooit de eisen, die thans door de leiders van de opstand wor den geformuleerd tot de hunne mogen ma ken, zodat eens te meer deze «vrije» ver kiezingen «beperkt» zullen blijven... Ondertussen heeft Mendès-France, die de militaire en politieke maatregelen, zoals zij door Guy Mollet werden opgevat niet toereikend acht om het vertrouwen der Mohamedanen te winnen, ontslag gedreigd. De prijzen der landbouwprodukten dalen geleidelijk, terwijl de produktiekosten voortdurend stijgen. Elke verhouding is thans volledig verbroken. Voor de landbouwbevolking uit de min der vruchtbare gewesten van het land, is de toestand werkelijk onhoudbaar gewor den. Niettegenstaande de onmenselijke werkprestaties, een zeer sobere levenswij ze, en het toepassen van al de iaatste be vindingen der wetenschap, kan de landbou- niet meer rondkomen. Er dient beslist hulp geboden te worden om de steeds stij gende trek naar de steden, met al de zware gevolgen daaraan verbonden, te remmen. Anderzijds voert onze regering een wan hopige strijd om de verhoging van de in dex te vertragen, een strijd waarvan bijna het ganse gewicht door onze boeren moet gedragen worden. Immers wanneer de reeks nieuwe belastingen in de distributie- sektor. zoals de verdriedubbelde slachttaks en een verhoogde overdrachtbelasting, ten slotte in de prijzen worden opgenomen en men ondanks alles het indexcijfer wil handhaven, dan blijft er niets anders over dan de prijs van de voortbrenger te verla gen. Zo noemde de kabinteschef van de mi nister van ekonomische zaken in januari j.l. onder de maatregelen om de kleinhan delsprijzen te remmen ondermeer de druk king op de prijzen van brood, melk en vlees. «Voor het brood, verduidelijkte hij, werd de prijs aan de verbruiker gehand haafd, dank zij de druk op de in België ge oogste granen. Voor wat de varkenshandel betreft heeft de regering niet geaarzeld de uitvoer van varkensvlees stop te zetten op het ogenblik dat de dalende cyclus in de varkensprijzen begon. De tegenstrijdige maatregelen, die de regering op dit gebied genomen heeft, konden niet anders dan de varkenshandel volledig ontredderen. Indien de uitvoer van onze landbouw produkten normaal had kunnen voortgaan, hadden de verkoopprijzen zich ongetwijfeld kunnen handhaven. Dit zou echter dersteld hebben dat de binnenlandse prij zen evenmin onrechtvaardig gedrukt wor den want slechts vanaf dat ogenblik heeft zich het probleem van de index gesteld. De handelwijze der regering is des te onrecht vaardiger aangezien de prijzen der land bouwprodukten reeds veruit de laagste zijn van de hele reeks der produkten die deel uitmaken van de index. Om enigszins in deze toestand te verhel pen, hebben enkele C.V.P.-kamerleden een wetsvoorstel ingediend tot instelling van een premie op de teelt van voedergranen». Zij menen terecht dat het instellen van deze premie zou bijdragen om de kost prijs der landbouwprodukten te verlagen, en tevens de bestaansmogelijkheid te ver beteren van dat gedeelte der landelijke be volking dat het zwaarst werd getroffen.De- ze schikking zou daarenboven ook het evenwicht in de plantaardige landbouw- produktie bevorderen. De uit te keren tegemoetkoming zou be paald worden op 1.000 fr. per hektare. Dit bedrag zou dan jaarlijks herzien worden bij K. B. naar gelang het verschil in kost prijs en de handelswaarde der inlandse voedergranen. Onze landbouwers zullen nooit de on rechtvaardige maatregelen van de huidige regering aanvaarden. Zij moeten niet de tol betalen van een slecht regeringsbeleid en van de wanhopige strijd om ondanks ge voelige belastingverhogingen het indexcij fer te handhaven. Of zoals een blad het opnieuw met onlangs zegde De boer wil niet sterven H. D. V. om de Index te redden I. D. HET AANPASSINGSVERMO GEN van Dhr. VAN HOORICK. Tussen de zo talrijke geruchten, in ver band met de vlucht van dhr Debunne, is een ander klein geruchtje doorgedrongen. Dhr. Van Hoorick zou zich de laatste tijd ingespannen hebben om voor de zo veelste maal over te lopen naar een andere partij; ditmaal zou hij het eens bij de so cialisten willen beproeven. Dit geruchtje komt ens niet al te geloof waardig voor en daar er aan alles een grens is, moet er ook wel een einde zijn aan dat overlopers-spelletje. Tenzij hij zó verkleefd zou zijn aan ka meraad, ex-communist, Ferdinand Demany dat hij hem zou willen volgen in al zijn wispelturigheden. Niet dat we twijfelen aan de onbetwist bare hoedanigheden die dhr Van Hoorick bezit, o.a. het aanpassingsvermogen. Sinds het aantreden van de linkse meer derheid heeft hij van die gave ten over vloede gebruik gemaakt. Toen onze stad een C.V.P. meerderheid had kon dhr Van Hoorick nooit voldoende woorden vinden om de voorstellen van het schepencollege af te keuren; zelfs als deze de belastingen verminderde van 360 op 324 opcentiemen «De belastingen kunnen nóg verminderd worden» zegde hij. Nu stemt hij, voor onze linksen, de 500 opcentiemen goed Het patronage-schouwburgske in de Mo lenstraat, waar hij niet mede akkoord is. stemt hij goed. Als hij het eens nie' eens is met zijn linkse konfraters dan onthoudt hij zich want hij wil het spel van de rechterzijde niet medespelen De beloning is niet uitgebleven. De socia listen en LIBERALEN hebben hem be noemd in de schoolraad van het Atheneum! Wij van onze kant kunnen er ons aan verwachten dat de liberalen niet zullen terugschrikken hem eveneens in 't sche pencollege op te nemen als zulks mocht nodig blijken Wij schrijven dit alles toe aan het aan passingsvermogen van jdhr Van Hoorick. Tenzij hij ons zou kufisifc bewijzen dat hij aan geheugenverlies lijdt. Laurent DE WOLF, Gemeenteraadslid. - 'gQg' - Het Debunne-slippertje heeft al heel wat stof doen opwaaien. Stof in een duistere zaak kan moeilijk klaarheid brengen. De socialisten, die het in hun rangen reeds niet gemakkelijk hadden, weten nu zeker geen raad meer met de kandidaat sluierdragers. Het wordt hoog tijd dat ook zij, evenals de communisten, hun broeders in marx, een einde stellen aan de personen cultus. Het centraal punt van die stofwolk be vindt zich boven onze ajuinenstede. De rijkste stad aan kandidaat burgemeesters. Een afgedwaalt stofwolkske hangt boven Ninove alwaar men zich de vraag stelt Zal M. Van Trimpont plaatsvervanger van M. Debunne in de Kamer van Volks vertegenwoordigers willen zetelen De twijfel heeft, ook hier, een ongekende re den. Al die mysteries schijnt de nieuwsgierig heid van de bevolking bijzonder te prikke len. Reeds wordt er gewaagd van een dra matisch einde. Deze zaak werpt echter een klaar licht op de socialistische partij, de gewezen werklieden partij. Zij die eens de bourgeoi sie als grootste vijand had is nu zelf in haar netten verstrikt geraakt en de stijf- burgerlijke partijleiding kijkt reeds min achtend neer op de overblijfselen van haar strijdende proletariërs... de arme dutsen Sieur Debunne heeft plaats gemaakt voor een andere bourgeois. POLIT. of)0 DE BEVOLKING VAN NEDERLAND Volgens de jongste statistieken bedroeg het aantal huwelijken in Nederland in de eerste twee maanden van dit jaar 10.761 tegen 10.773 in de eerste twee maanden van 1955. Het aantal levendgeborenen bedroeg 37.987 tegen vorig jaar 37.461 en het aan tal overledenen 15.744 tegen 15,203. Voorts emigreerden in de eerste twee maanden van dit jaar 8.391, terwijl het aantal emigranten 6.903 bedroeg tegen vorig jaar 6.341. Op 1 maart jl. telde Nederland 10.841.117 inwoners. Verkeersproblemen DE BESTE LEVENS VERZEKERING Jazeker, de beste en goedkoopste levens verzekering kunnen we afsluiten zonder tussenkomst van een verzekeringsmaat schappij heel eenvoudig door het ver keersongevallenrisico zo laag mogelijk te houden. Men kan natuurlijk, zoals in Amerika gebeurt, door geweldige publiciteit de ver keersongevallen iets of wat verminderen, maar de beste remedie ertegen zal nog al tijd blijven: de persoonlijke voorzorg. Hebt (J het laatste automobielsalon bezocht Hoeveel aspirant-kopers hebt U horen vra gen welke veiligheidswaarborgen die of ge ne auto biedt in geval van ongeluk Welke bijvoorbeeld de zichtbaarheid is Waar 't zwaartepunt gelegen is Hoe het chassis gekonstrueerd is Ik geloof dat het er zeer weinig zullen geweest zijn. Misschien enke le uitzonderingen. En zijn deze eigenschap pen niet te verkiezen boven de mooie kleur, de luxueuse binneninrichting, de topsnel heid, de «lijn» Wat heb U er aan als U met uw gestroomlijnde wagen een ongeval veroorzaakt, te wijten aan de onvoldoende zichtbaarheid Laten we even nagaan welke de punten zijn die we speciaal in 't oog kunnen hou den om een maximum aan veiligheid te krijgen een betrekkelijk groot gedeelte van de ongevallen wordt veroorzaakt door kleine, meestal verwaarlooosde defekten, zoals te zwakke phares, onvoldoend remvermogen, te harde pedalen en stuur, defekte rich tingaanwijzer, enz. de zichtbaarheid kan niet groot ge noeg zijn. Buiten het zicht recht vóór zich, is het van groot belang dat de bestuurder ook op een goede zijdelingse zichtbaarheid kan rekenen, daarom zullen de «dode pun ten», d.w.z. de hindernissen die 't zicht be lemmeren (zoals de opstanden van deuren en ramen) zo klein mogelijk gehouden wor den. Men moet er toe komen dat de chauf feur zich niet in een besloten ruimte voelt zitten maar omzeggens op de baan zelf. de autovoerder moet wel degelijk «op zijn gemak» zitten. Zit U niet te laag Te dicht bij of te ver van het stuur Zit U' vast Ingeval de zetelbekleding glad en glanzend is moet ze bedekt worden met een ruwe stof. Men is soms verwonderd wat het gevoel «vast te zitten» kan doen het bezit van een automatische ver- snellings- en koppelingspedaaluitrusting is een niet te onderschatten voordeel. Men supprimeert immers een pedaal zodat n.en één voet op 't gaspedaal en één op het rem pedaal kan houden. De reflexen worden er aanzienlijk door vervluggerd voorzie uzelf van een zwarte tril oi laat lichtschermen aanbrengen in de wa gen. Dit zijn kleine kosten die zich hon derdvoudig terugbetalen door het gemak dat ze schenken. Vergeet dan echter niet dat, ook al bent U gewapend tegen ver blinding, U zo hoffelijk moet zijn, een te genligger al de gevaren ervan te besparen de laatste tijd wordt er op gebied van •eiligheid meer en meer gespresteerd door le vooraanstaande merken. Sommige kun nen al uitgerust worden met een ceintuur, die het voorovervliegen bij een plotse schok verhindert. Ook denkt men er aan het stuurbord met caoutchouc te overtrek ken, omdat de ervaring geleerd heeft dat been- en kniebreuken veroorzaakt wer den door een plotse slag tegen de metalen rand van het stuurbord. de achterste schokbrekers kunnen voorzien worden van fluorescerende band Statistieken wijzen uit dat de ongevallen bij nacht ongeveer twee maal talrijker zijn dan deze bij dag, en men hoeft zelf maar eens de ongevallenrubriek van de kranten na te gaan om vast te stellen dat in vele gevallen de gebrekkige achterverlichting als oorzaak wordt opgegeven. Deze banden zijn daarenboven veel duidelijker zicht baar dan een rood licht. Let er echter op. ze nooit aan de voorzijde van de wagen aan te brengen, want dit kan verwarring stichten. Dit zijn enkele zeer elementaire voor zorgsmaatregelen. Later ieder van ons ze onthouden en in praktijk brengen. Ons ei gen leven en dat van anderen kan er van afhangen. WIM. .ZENDER N' 95. Capucijnenlaan HET HUIS VAN DE NACHT. door GROEP TIJL. Een prachtige vertoning van een prach tig werk, dat moet me al dadelijk uit de pen. Van een toneelseizoen dat ons niets .verkelijk groots bracht totnutoe of moe ten we Arbeid een Kunst nog krediet geven voor de komende vertoningen van «Bomen sterven staande bracht Tij! zeker de beste prestatie. «Het Huis van de Nacht» werd dit sei zoen ook geprogrammeerd door het Natio naal Toneel. De echo's over dit werk wezen op zijn reële waarde als toneelwerk en zijn menselijke en zeker niet chauvinistische oehandeiing van een in wezen politiek te- ma de verhouding tussen Oost en West, tussen de oude, bestaande orde, en de nieuwe of moeten we zeggen de ullra- lieuwe die nu met alle middelen in de anden achter het IJzeren Gordijn woidt opgebouwd. Thierry Maulnier heeft dat tema al eens eer behandeld, hoewel niet rechtstreeks uit eigen schepping hij bewerkte immers 'oor het toneel de ophefmakende roman ■an André Malraux «La Condition humai- le», waar in het kader van het nieuwe China een aktie getekend wordt die in haar Kompleksiteit en haar alomvattende uiteen zetting een diffuus maar ongemeen aac- irijpend beeld geeft van gebeurtenissen lie voor ons Westerlingen onbegrijpelijk zijn. Van deze kompleksiteit geen spoor meer «La Maison de la Nuit». Een eerder so ber tema waarop Maulnjer zijn personages laat evolueren als echte mensen, met deugden, hoezeer ook hun gebreken in het oog lopen als harten en geesten die vol problemen zitten en waarvan het leven een voortdurend zoeken naar klaarheid be tekent. Van dit werk, gesitueerd op de grens zelf •an deze twee werelden waarvan sprake, n een kelder van een mensensmokkelaar, voor wie elk vluchteling alleen maar een bepaalde som geld vertegenwoordigt, gaf Groep Tijl dan een uitbeelding die in klank- en vormgeving uitstekend was. Ka- miel Van Geert zorgde voor een zeer plas tische regie, waar lichteffekten, dekor en der personages totaal in dienst van de idee stonden. Als zuiverste eksponent van deze regie wil ik dan vooreerst Van Geert zelf aan halen. In een tempo dat geen enkel ogen blik verzwakte speelde en zegde kij zijn Hagen schitterend. De rol ligt hem, onge twijfeld, maar het resultaat gaat toch zui ver op zijn krediet. De Kraus van Jef Guns leek me iets te hard. Ho, Kraus is fanatiek, maar ik be twijfel het dat de auteur hem zo hard heeft willen tekenen als Guns hem afbijtelde. Ik zie in hem meer de mooie jongen, die nog niet helemaal voor vol aanzien wordt, en ten overstaan van iedereen, en zeker ten overstaan van de partij, een daad wil stel len die hem meteen moet rangschikken on der de waarlijk «groten», de waarlijk mee dogenlozen. Kraus is zeker de figuur waar in de schrijver het minst tragiek heeft ge goten, en dat sterkt me in mijn overtui ging in een dergelijke «komende» figuur is nog geen strijd mogelijk, is er nog geen diepte die problemen oproept. Het tempo dat Van Geert en Guns er op nahielden, kon niet altijd bijgehouden wor den door de Minister van State Franz Wer ner van Emiel Van Cleemput. Een uitbeel ding die zeker langs alle kanten verant woord was, maar een ietsje overtuigende plastiek miste. Het is weliswaar kleine maar toch soms uitkomende nadeel van Tijl over geen mensen op leeftijd te be schikken Een prachtrol verder van Godelieve Le Compte als Lise Werner, de hopeloos in haar verwarde gevoelens verstrikte vrouw. Haar scenes in II en III waren pareltjes van toneelspeelkunst, en zegging De kader-rollen werden flink gehouden door Helena Siau een ondankbare opga- re als lichtjes-komische getinte gravin door Anton Luyten als de vermomde pries ter en door X. Janssens als de mensen smokkelaar Klossowski. Deze laatste zou ik nochtans aanraden iets aan zijn stem te doen; door oefening moet die naar aange- mer toonaarden gebracht worden. Een pluimpje tenslotte voor de haast ir reële verschijning van Cl. Spitaels als Ly- dia. Heel flink voor als ik me niet ver gis een debuut. Dergelijke vertoningen steken de echte toneelliefhebbers een hart onder de riem. Waar zoiets aangedurfd wordt, en tol een goed einde gebracht, daar is de troneeltra- ditie in goede handen. Groep Tijl, brengt ons dergelijke verto ningen. Houd er rekening mee voor volgend sei zoen. De belangstelling van de toneellief hebbers is u verzekerd. J. D, H,

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1