thbedek g>mt makelen Wee&kaleuder DE BUNNE WIJ HEBBEN GEEN SPIJT Politiek Overzicht EN OMSTREKEN Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. nr. 241.44 P. C. nr.88i;72 13* JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 22 APRIL 1956 NUMMER 33 VOLKSE OPVOEDKUNDE. (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) GAAT GE WEERAL WEG De meeste onder onze lezers en lezeres sen, die gehuwd zijn en het geluk hebben kinderen te hebben, hebben reeds herhaal de malen door hun kinderen, en dan wel biezonder door de kleinste angstwekkend de vraag horen stellen, in koor soms wel: Gaat ge weeral weg als moeder op boodschap moet, als ze moet gaan winke len of voor gelijk welke omstandigheden haar kinderen, haar huis moet verlaten. Gaat ge weeral weg 't Is een har- tekreet, 'l is een vorm van uiting der ge hechtheid der kinderen aan hun moeder, 't Luidt ook als een klacht waarmede onze kinderen altijd opnieuw zachtmoedig een aanval wagen tegen onze meest rechtmati ge plannen. 't Is vooral als MOEDER aanstalte maakt om weg te gaan dat het offensief der kin deren ingezet wordt «Waar gaat ge naar toe Gaat ge weeral weg Zult ge lang wegblijven VADER zien ze regelmatig, schier dage lijks van huis weggaan. Hij gaat naar zijn werk, naar trein of tram, naar het uureel, naar het magazijn. Van vader verstaan de kinderen dat hij weggaat van huis, dat hij hen verlaat... Zijn zien het anders in; moeder laat hen alleen., vader niet. Ge kent ze, die vragen, die als pijlen op moeder, op moeder de vrouw worden afge schoten van zohaast ze haar werkschorije aflegt, haar boodschappentas te voorschijn haalt of de lade van de handschoenen open trekt... Onmiddellijk wordt het alarmsi gnaal gegeven en doorgegeven. En vlngger dan de blaren waaien staan ze daar, ver ongelijkt en stil, en beginnen hun gelaten rekwistorium Waarom moet ge weg Kunnen we niet mee Zult ge lang weg zijn Zult ge reeds thuis zijn als wij van school komen Brengt ge iets mee voor ons DAT WERPT EEN SCHADUW OP MOEDERS VREUGD. 1 Hoe verantwoord dat offensief der kleu ters ook schijnt en is, toch werkt het in op moeder, en dat wel voornamelijk op de moeder als... vrouw. Niet alleen vervult dat rekwisitorium tel kens haar afkeer voor een vervelende boodschappentournée, maar wat erger is, ook de schaarse keren, dat moeder zich ge reed maakt voor een slippertje met aaar echtgenoot of een namiddag je voor haar al leen,. werpt het een schaduw op haar vreugde. EN TÓCH HEEFT MOEDER ER RECHT OP... Niet alleen heeft moeder het recht af en toe een afwisseling te zoeken, al was het maar in het winkelen, het is zelfs haar plicht zulks te doen." Zulks komt dan niet alleen haar echtgenooi, haar kinderen zelf en haar gezin ten goede, maar het behoort gingen we haast zeggen tot haar ambtsbe zigheden. Daarvan dient iedere vrouw en vooral iedere moeder zich te overtuigen en bij het opvoeden der kinderen dient daar mede rekening gehouden. Kinderen moeten weten en verstaan dat moeder zich soms in de stad of in het dorp moet begeven. Zij moeten zich daarbij le ren neerleggen. Zij móeten hun willeken van «altijd mee» leren Deheersen. Zij moe ten redelijk leren worden en er niet im mer op uit zijn mee te gaan of moeder het genoegen te beroven van even uit te gaan in het belang van het gezin. Dit facet van de gezinsopvoeding is wel licht nog niet door velen geslepen gewor den en toch is het van belang. De ouders dienen inzake opvoeding op dit terrein zich hiervan te overtuigen dat immer het toch waar zal blijven dat, te genover de zekerheid dat moeder het recht ja soms de plicht heeft een paar uurkens afstand te nemen tegenover de dingen van elke dag om zich te mengen in het leven van daarbuiten., toch een andere onom stootbare zekerheid zal staan de onge veinsde ongoocheling van onze kinderen. MAAR ALS ONZE KINDEREN GROTER WORDEN Vroeger dachten we maar als de kinde ren groter worden dan zullen ze het be grijpen. We zullen er over praten, ze voor ons standpunt winnen en voor een liefde vol compromis, een overeenkomst waar bij wat gegeven en waarbij wat genomen, •ordt overtuigen. En moeder deed het met haar grote en groot-wordende kinderen, met Peter en Mare en Johan en zelfs reeds met Leentje, terwijl ze de kleintjes paaide met de be lofte hun kleine handjes bij haar thuis komst te vullen. En het gelukte haar, maar dat veran derde niets aan hun spontaan verweer als het uur van het afscheid geslagen was. 't Was een moeder, een verstandige moe der, die iet-wat kent van kinderen opvoe den, die het ons vertelde. Zij vervolgde al dus «Ondertussen hebben ze reeds met onbe wuste listen geprobeerd ons van ons stand punt af te brengen, door herrie te schop pen, onbeschaamd tegen Anneke op te tre den of miniatuurbommen te laten ontplof fen in de tuin. Maar tegenover onze stren ge vastberadenheid (die een vorm van wilsopvoeding der kinderen is) hebben ze gecapituleerd om nog slechts op één list te veJden, de gevaarlijkste, die van het lijdelijk verzet en van hun treurige, ver- ijtende blikken. EN TOCH NEMEN DE GROTEN DE RUGZAK En toch zullen diezelfde drie grootsten - gaat de moeder verder die nu vruch teloos tegen hun ontstemming vechten, morgen met onvermengde geestdrift en zonder een zweem van spijt hun rugzak over de schouders zwaaien voor hun Zon- dagstocht. Dit is hetzelfde niet» zegt Peter, en ik geloof dat hij gelijk heeft. Geen slechter argument dan de verhou dingen tussen ouders en kinderen te rege- ien dan dat van de wederkerigheid of de gelijkheid. Er is maar één dat van pas komt, het is dat van de liefde. Dat argument zal ons moeten leren het hoofd te buigen voor hun groeiende pogin gen zich van ons los te maken zoals het hun zal moeten leren te aanvaarden dat een vader en een moeder, nadat ze zich met lichaam en ziel in hun gezin hebben verankerd, daarom nog geen ingemetselden hoeven te worden, die vergeten dat de deur, dié hen met hun gezin beveiligt tegen de buitenwereld dezelfde is die hen toegang tot die wereld verleent, waar ze nog steeds hun plaats hebben in de strijdlinies en waar hun kinderen morgen de hunne zul len moeten innemen. OPVOEDER. NAAMDAGEN. Zondag 22 april Soter, Cajus. Maandag 23 april Joris, Gerardus, Achiel Dinsdag 24 april Fidelis, Valeria, Gaston. Woensdag 25 april Marcus, Erminus. Donderdag 26 april Marcel, Felicia, Cletus Vrijdag 27 april Angela, Hieronyma. Zaterdag 28 april Prudentius, Vitalis. MAANSTANDEN. VOLLE MAAN: 25 april te 1 u. 40 min. FEESTELIJKHEDEN. Zondag 22 april AALST Kermis Binnen straat en aanpalende straten. HOEI (Groot Mariaspel tot 3 mei), ZEEBRUG- GE (herdenking van de havenversper ring door de Engelse vloot, St. George- Day); BINCHE (Feest van Sint Ursma- rus; processie met de reliekschrijnen uit de XlIIde eeuw, en de versierselen, ge schonken door de Aartshertogen Albrecht en Isabella); VILVOORDE (104de Grote Nationale Landbouwwedstrijd). BIJZONDERE DAGEN. Maandag 23 april. H. Joris, patroon der wapenmeesters, wapenmakers, kruisboog schutters en scouts. Woensdag 25 april H. Marcus, patroon heilige van de glazenmakers. Vrijdag 27 april H. Zita, patrones der dienstmeiden. IN DE NATUUR. 23 april De kwartel komt terug. 25 april Dag van de gemiddelste hoogste luchtdruk in de rnaand april. De luzer ne schiet op. 26 april De gierzwaluw komt terug. De vijgeneter komt voorbij. 27 april Accacia en Notelaar schieten bla deren. 28 april De meikever komt boven. Eiken, berken en kastanjebladeren hebben scheuten. De jasmijn bloeit. VOLKSE WEERKUNDE. Deze week zijn er twee vaste lotdagen en 25 april, Deze zijn Sint Joris en Sint Marcus. Deze heiligen hebben een slechte reputatie, want gewoonlijk is het op deze dagen slecht weer, vandaar het gezegde Georges et Marquet Mêlcnt volontiers le brouet. Joris en Marcus Bederven graag de pap. HET ONTSLAG VAN BURGEMEESTER Op de 2de bladzijde vinden on ze lezers het verslag van de Ge meenteraad van Vrijdag 20 april door de C.V.P.-gemeenteraadsle- den aangevraagd, om van het schepencollege uitleg te verne men over het ontslag van burge meester Debunne. VERKEERSPROBLEMEN DE AUTOVOERDER GROTE_ OORZAAK van ONGEVALLEN Vanzelfsprekend, zult U zeggen. En U hebt gelijk ook, want hei is in de meeste gevallen niet de schuld van de machine, maar wel van haar bestuurder, als er een ongeval gebeurt. Wat dan weer bewijst dat, oen het verkeersprobleem niet voor 100% kan oplossen omwille van de men selijke faktor men hier toch veel kan nemen en geven. Als we nagaan welke evolutie het auto- •oertuig in de laatste twintig jaar onder ging, staan we werkelijk verstomd. Maar als we dan eens kijken welke verandering de wegen, waarop de wegduivels van 1956 rijden, ondergaan hebben, ja, dan staan we al even verbluft. Want het is onloochen baar, dat de aanpassing van het wegennet en ware slakkengang geschiedt. Het is natuurlijk waar dat men een baan niet «en série» vervaardigt zoals een auto, maar er kan misschien toch iets meer gedaan wor den. Laten we echter >f~ afdwalen van het onderwerp en bij or^^.utovoerder blijven. Als het dan toch va's'jstaat dat die persoon in kwestie een zo grclte verantwoordelijk heid te dragen heeft, dan moet het toch in teressant zijn, na te gaan welke punten bijzonder in het oog gehouden kunnen wor den, opdat zijn optreden zo onberispelijk mogelijk zou zijn. indien men een lang trajekt af te leg gen heeft dient er opgepast voor de ver moeienis. Niet alleen kan ze er oorzaak van zijn dat men op een rechte, eentonige weg indommelt, maar ze kan ook de re flexen ondermijnen. Om dit te keer te gaan kan men bijvoorbeeld alle 60 of 70 km. even stoppen en een eindje wandelen. Al le spieren komen zo in beweging en men ademt frisse lucht in. opgepast voor de goede rijwegen Buiten de grote voordelen hebben ze ook een groot nadeel ze maken het de auto- voerder te gemakkelijk en deze laat zich dan maar al te vlug verleiden tot een ver- indering van de oplettendheid. Niets is gevaarlijker, want op zulke wegen zal men spontaan de snelheid opdrijven. De lengte de baanbedekking van een autostrade geven het gevoel aan een normale snelheid te rijden, terwijl men in werkelijkheid aan overdreven snelheid bolt. - is uw zichtvermogen voldoende scherp Dit is van groot belang voor het schatten en beoordelen van afstanden stuur steeds met beide handen Me nig ongeval werd veroorzaakt doordat de voerder op een kritiek ogenblik beide han den niet op het stuur had en zodoende niet vlug genoeg kon zwenken. - Opdrijven der snelheid staat gelijk met vermindering der handigheid. Een goede autovoerder kan aan 70 a 80 km./uur zijn auto volledig onder kontrole hebben, maar aan 100 km./uur en meer, draait het kleinste onvoorziene voorval katastrofaal uit. een goed chauffeur betekent heel wat voor een auto. Zijn duurzaamheid zal in hoofdzaak daar van afhangen. Opdat men echter zijn auto werkelijk ekonomisch zou kunnen besturen is het nodig de snelheid aan te passen aan de bekwaamheid van de voerder, en dat men pas na 3 a 4.000 km. mag zeggen «ik ben meester over mijn wagen». De beroepschauffeurs veroorza ken percentsgewijze heel weinig ongeluk ken en men schrijft dit toe aan hun erva ring. is uw wagen uitgerust met een radio, verminder dan gerust uw snelheid met een tiental km./U. Vraag maar eens aan een dokter hoezeer een radio uw zenuwen kan op de proef stellen. geef er U altijd rekenschap van dat een auto besturen een gevaarlijke bezig heid is 1 WIM. Het testament van Debunne zou zeer kort en duidelijk zijn «zorg voor een anti klerikale meerderheid». Dat was dus zijn laatste bekommermis Geen zorg voor de stoffelijke belangen van zijn kiezers, geen verontschuldiging voor zijn laffe vlucht; slechts één ordewoord strijdt verder te gen de godsdienst en de Kerk. Wij hadden van Debunne niets anders verwacht, want hij was een echte gods diensthater, niettegenstaande alle schone leuzen van verdraagzaamheid en humanis me. Dat wij niet overdrijven, willen we hier bewijzen. Zijn eerste daad als burgemeester was de verwijdering van het kruisbeeld uit zijn bureau op het stadhuis. In spreekbeurten op onze buitengemeenten noemde hij Christus wel de «eerste socialist», maar hij roemde er zich op een ongedoopte en een ongelovige te zijn. Dat laatste feit, nl. on gedoopt te zijn, is nog geen bewijs dat men antiklerikaal of godsdiensthater is; bij Debunne was dat wel het geval. Hij volgde trouw de raad van de pa tron Emile Vander velde» die aan de leiders van de partij destijds de raad gaf toon U in geen godsdienstige plechtigheden. Nooit is Debunne in Aalst in de kerk geweest ter gelegenheid van een begrafenis, een Te Deum; was er ëen civiele uitvaart, dan waf hij aanwezig van het begin tot het einde. Op het weekend dat enige socialistische leiders op 25 en 26 september 1955 te Klemskerke hielden heeft Debunne gespro ken over «vrijheid en godsdienst»; die spreekbeurt was zo verkeerd dat volksver tegenwoordiger Chalmet zou gezegd heb ben «Debunne, Ge begrijpt van de gods dienst niets.» Het kan goed zijn de bijzon derste beweringen van Debunne hier aan te halen Theoretisch heeft de godsdienst niets gemeens met het socialisme; een socialist kan gelijk welke godsdienst, aankleven. Bij ons in België zijn de socialisten tegen de katholieke godsdienst, omdat deze buiten zijn perken gaat. Op politiek gebied zegt de Kerk wel geeft aan Cesar wat aan Cesar toekomt en aan God wat aan God toekomt», maar waar de katholieke Kerk meester is, wordt aan Cesar niets gegeven. De Kerk ontkent de mogelijkheid de ze- deleer op een louter menselijk, humanis tisch standpunt te grondvesten; zij aan vaardt moeilijk dat een ongelovige een hoogstaand zedelijk gedrag kan hebben. De Kerk erkent geen vrijheid van opvoe ding; zij is behept met imperialistische nei gingen. Is zij in de minderheid, dan eist zij de vrijheid op; eens aan de macht wil zij geen rechten geven aan de andersdenken den, die in de «dwaling» zijn. Zelfs waar officiële scholen bestaan, worden deze voor een groot deel door de Kerk gedomineerd. Te Aalst wordt het schooljaar geopend met een H. Mis en wordt er gebeden voor de lessen; mijn zoon is in zijn klas de enige die voor het gebed buiten gaat. De wet- Collard is een compromist met veel toege vingen. De Kerk wil ons dom houden en zo be let zij een gezonde sexuele voorlichting; de wetenschap heeft voor haar belang in zo ver deze in haar kraam en in haar propa ganda past. Te Leuven zijn de professoren onderworpen aan vernederende controle maatregelen, zodat die instelling een uni versiteit van tweede rang is. De Kerk acht zich boven de wetten van de staat, zoals blijkt dat het kerkelijk hu welijk van Leopold III gesloten werd vóór het burgelij k. De Kerk verhindert de herziening van de wetgeving op het gezin, de echtschei ding; wij durven publiek niet spreken over de kinderbeperking en de eugenitiek; de lijkverbranding is een voorrecht gebleven m de rijken. In de meeste stedelijke hospitalen wordt de verplegingsdienst waargenomen door geestelijk personeel; hieruit volgt een be stendige drukking van de geestelijken op de zieken om zich te bekeren in de laatste dagen voor de dood en dit meestal tegen de wens van de familieleden. Deze gewetens- druk in uiterst pijnlijke omstandigheden en gepaard gaande met vreesaanjaging, is ten zeerste af te keuren als een lage aanval op de hulpeloze mensen. Uit deze woorden blijkt klaar dat De bunne in zijn hart een felle anti-klerikaal wij kunnen hier niet ingaan op zijn be weringen, we willen alleen maar wijzen op het feit dat aan de ene kant praktisch al le socialisten bij ons gedoopten zijn, dus kinderen van de Kerk, en dat zij aan de andere kant op politiek gebied hier in de streek geleid werden door een ware hei den, die van de godsdienst niets begrijpt. Indien de ouders hun kinderen laten dopen, dan willen ze ook dat hun kinderen een godsdienstige opvoeding zouden krij gen, dat zij hun eerste en plechtige Com munie zouden doen; indien er dus voor de klas gebeden wordt, dan is dat geen dikta- tuur noch gewetensdwang vanwege de Kerk, dan is zulks slechts een uitvloeisel uit hun waardigheid van gedoopt zijn. Het is niet onze schuld dat de kinderen van De bunne wellicht de enige ongedoopten zijn van hun klas. Op gebied van verdrukking heeft de Kerk geen verwijt te vrezen; de vrijheid is niet bij ons in gevaar, wel in de socialisti sche landen zoals bij Tito, om van de lan den achter het ijzeren gordijn te zwijgen. Iedereen begrijpt derhalve dat wij geen spijt hebben Debunne kwijt te zijn. De Sovjetunie trof deze week op politiek gebied twee belangrijke beslissingen die een internationale ontspanning beogen en door de Westersen als niet propagandis tisch werden onthaald. De eerste Russische beslissing heeft betrekking op de huidige kritieke toestand in het Midden-Oosten, e meer bepaald op het Egyptisch-Israëlisch geschil. In een door Radio Moskou Dinsdag jl, uitgezonden communiqué werd verklaard dat de Russische regering elke maatregel die de vrede in het Midden-Oosten in ge vaar kan brengen ten zeerste afkeurt, en dat zij elk initiatief van de U.N.O. om de vrede in Palestina te verstevigen zal steu nen. Deze beslissing van het Sovjetministe- rie van buitenlandse zaken sluit aan bij de oproep welke president Eisenhower enkele dagen geleden tot de leden van de Verenigde Naties richtte ten einde samen te werken om de vrede in het Midden-Oos ten te bestendigen. Anderzijds kondigden deze week de Rus sische pers en de organen van de kom- munistische partijen der acht staten-leden van de Kominform de ontbinding van deze organizatie aan. Leninistische leer. De expansie van het socialisme buiten de grenzen van een enkele natie, de oprich ting van uitgestrekte vredezones in Europa en Azie, het einde van de scheuringen in de arbeidersbeweging en de versteviging van de eenheid in de arbeidersklasse, wa ren aldus het communiqué, de factoren die tot ontbinding van de Kominform hebben geleid. Het orgaan van de Italiaanse kommunis- tische partij «Unito» schrijft inmiddels dat die ontbinding niet betekent dat de verschillende kommunistische partijen de uitwisseling hunner respektieve standpun ten zullen stopzetten, integendeel worden thans, aldus het blad, nieuwe aangepaste vormen in het vooruitzicht gesteld zodat het kontact zal gehandhaafd blijven. In Westerse kringen ziet men in de ont binding van de Kominform de bevestiging en voortzetting van de afbraak van de Sta- lin-cultus, en een vriendelijk gebaar van Boelganin en Khroestsjev tegenover het Westen. Overigens is het vrij duidelijk dat de Russen aldus Tito die ondanks alles een marxist en leninist is gebleven, willen te gemoet komen. De inlichtingsdienst van de kommunisti- De ontbinding van de Kominform bete- sche- en arbeiderspartijen werd in 1947 kent dus een nieuwe overwinning van Tito door Stalin opgericht en had als doel de die in 1948 samen met de Jougoslavische leemte die na de ontbinding van de Komin- kommunistische partij, door Stalin uit de tern onder de verschillende kommunisti- Kominform werd gesloten, sche partijen was ontstaan aan te vullen. Of tenslotte de ontbinding van de Ko- Het communiqué dat in verband met de minform enige wijziging in de kommunis- ontbinding van de Kominform werd uitge- tische taktiek zal brengen taktiek die er geven legde de nadruk op de positieve rol in bestaat de huidige demokratische rege- die de informatie dienst heeft vervuld, niet ringen een kommunistische dwangbuis op alleen in de ontwikkeling en versteviging te zetten valt sterk te betwijfelen; te der betrekkingen en wederzijdse uitwisse- meer daar de Kominform sinds 1949 niet ling van ervaring tussen kommunistische- meer samenkwam, wat er op wijst dat de en arbeiderspartijen, maar ook in de ver door haar gevoerde aktie grotendeels in het klaring van de problemen der Marxistische geheim gebeurde. H, D. V,

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1