Mei bloeit open tot de schoonste maand van !t jaar Voorlichting sverefaclerin ing CA .P.-Aalst EN OMSTREKEN Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN 241.14 P. C. nr.881,72 13' JAARGANG. 1,50 Fr. liet Nr. ZONDAG VAN IEDERE HEEK. ZONDAG 29 APRIL 195G VOLKSE OPVOEDKUNDE. (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) Dit is van heel de maandenrei de mooiste maand, de milde mei, want elke dag die openlacht is U, Maria, toebedacht APRIL MET ZIJN GRIL, OP STERVEN LIGT Nog enkele dagen, nog een paar, en we zijn april kwijt Gaf maart ons enkele goeie dagen, dan gaf april ons wezenlijk zuur weder Koud en vochtig; windig en regenachtig. Wij scheiden dan ook niet met weemoed van de maand waarvan de mensen terecht zeggen: April, op elke dag een andere gril Daar lacht de mei ons tegen, de maand van de zon, van de immer langer wordende 'dagen, de maand van Onze Lieve Vrouw- ke MEI LACHT ONS TEGEN ALS HONING IS ZIJ ZOET De schoonste maand van 't jaar moest aan Godes Moeder toegezegd worden. Niet te verwonderen, dat Guido Gezelle, die Ma- ria-vereerder bij uitstekendheid, in zijn Rijmsnoer zijn meizang aanheft Herhaalt mij nu weerom dat schoone lied 'n laat geen lieve leise ervan verloren, want op en af uw lippen loopt er iet. dat in of om de biekorve is geboren 't Is honing dat gij zingt, en al te zoet, om nog eenmaal mij niet te zijn geschonken; mij lust hoe meer ik drinke en drinken moet, hoe meer, ik drinke en heb gedronken. Mei is nog niet begonnen en reeds in ons welkomstwoord zeggen wij tot haar met de dichter O zoete mei, waaromme en duurt ge maar zo lang... en blijft uw blad en blomme zo korten tijd in zwang Mei betekent jong leven, licht, zonne, warmte, levensvreugde, hoop op de zomer, hoop op de oogst, hoop op de toekomst. Mei is de mooiste maand MEI, DE ZOETE MARIA MAAND. Omdat mei de mooiste der maanden is in gans de krans der maanden, is zij ook toe gewijd aan Onze Lieve Vrouwe. De Maria verering is vergroeid met de meimaand. Kon er een betere maand gekozen worden om onze goede Moeder Maria, na al die lange wintermaanden te zeggen hoeveel kou we gehad hebben, hoeveel regen, ijs en wind, hoeveel en hoelang we naar haar en haar maand getracht hebben, naar de zoe te Maria-Mei-maand Al onze Vlaamse kunstenaars, onze dich ters, onze schrijvers, onze beeldhouwers, onze toneelartisten zijn Mariavereerders, van huis uit omdat zij Vlaming zijn, en derhalve Mariavereerder Niet alleen onze kunstenaars maar al on ze mensen, onze vlaamse mensen zijn Ma riavereerders. Het vereren van Onze Lieve Vrouw zit de Vlaming in 't bloed Waar men ga, langs Vlaandrens wegen, oude hoeve, huis of tronk, komt men U, Maria tegen, staat Uw beeltenis ten pronk Vlaaderen is de lusthof der Mariavereer ders en der Mariabedevaarders Alhoewel gans het jaar door op bedevaart gegaan wordt bij onze hemelse Moeder, zullen de bedevaartplaatsen gedurende deze mei maand drukker bezocht worden. Zo zal de toeloop tot O. L. Vrouw van Lourdes te Oostakker toenemen, de Keezerdagen bedetochten naar O. L. Vrouw van Kerse- laere, bij Oudenaarde, zullen veel Maria vereerders zien opkomen. Halle zal rr dan op een ander tijdstip van het jaar be zocht worden. Iedereen van ons zal de He- melmoeder met genegenheid vereren, haar bijstand inroepen en haar dank wijten. Overal zeggen die honderden, die duizen den veldkapellekens, evenals de wijd be kende bedevaartoorden ons Maria zij de glans van uw vreugd, Maria zij de dauw op uw smart, Maria zij de klank van uw loflied DE KOLKLORE ZELF HEEFT ER ZICH MEDE BEMOEID In onze oude, folkloristische volksgebrui ken ligt de diep ingewortelde Mariavere ring. Te Nazareth en elders in Oost-Vlaande- ren ziet men talrijke kindergroepen met versierde takken in de hand, de dorpen af lopen, van deur tot deur zingend. Soms zijn het ook ouderlingen en gewone bedelaars die afzonderlijk of in groep de gemeente doorlopen, overal aankloppen, zelfs des nachts om te zingen Ik plantte mijnen mei en ik brak een ei en de dooier viel uit mijn schale, vrouwke wilde gij mij geen ander eike geven Ik zal uw dochterken niet halen; schiet diep in den nest, de zwarte hoenderkens leggen best, de witte niet te min, Schiet er tot over den kop den elleboog in. Vrouwke van den neste langt er van de beste langt er zeventiene 'k zal ze wel verdiene, 'k zal er mee naar huis toe gaan ;n in mijn moeders koekepanneke slaan. «Volk en Taal» vertelt Toen het spinne wiel nog in ere was, hadden de spinsters te Waregem de gewoonte hun eerste garen op Meiavond aan O. L. Vrouw te offeren. Zij vergaderden rond de achtkantige kapel, de Gaverkapel geheten, op de oude steenweg van Gent op Kortrijk, om aldaar verschei dene Meiliedjes te zingen. DE MARIA-VERERING L\ GEZIN SCHOOL In de komende dagen mag de Mariaver ering geen louter woord zijn in elk kriste- lijk gezin en in elke kristelijke school. Ook ons privaat leven moet als doorde semd wezen van de Mariaverering. Een mariale atmosfeer kan en moet geschapen worden in elk gezin. Het Mariabeeld dient uitgestald en gezamenlijk zullen de ge zinsleden elke avond de rozenkrans bid den... Zo zullen wij allen, zo zullen onze kin deren leren gaan tot de Zoete Lieve Vrou we. Zij die niemand nutloos klaagt Zij die niemand nutloos vraagt Zij die troosten mag in lijden Zij die sterken mag in strijden. In onze stad, in Aalst, zullen wij nu dan Onze Lieve Vrouwe terug in haar ei gen huis woont op de Werf haar meer malen gaan bezoeken in de Werfkapel. 't Moet en 't zal er stromen, gans maand door van Mariavereerders Triomfantelijk hebben wij onze goede Moeder terug naar huis, naar haar Kapel op de Werf gebracht, met evenveel triomf zal ieder van ons haar af en toe goeden dag gaan zeggen in haar moderne woonst OPVOEDER. OLSJT ES 'N CHIEKE STAD... Opgedragen aan de Schepen van Nutte loze Werken. lste PHASE 'n Hoop breuksteen, aarde en planten. Resultaat 'n Hofke. 2de PHASE De huurder van 't aanpalend huis heeft 'ri triporteur. Planten er uit, gravier er op en... de tri porteur er op. Resultaat Aalst telt een monument meer. 3de PHASE De huurder is weg, de triporteur is weg en de gravier blijft liggen. Resultaat Een gedeelte der nieuwe be lastingen zal dienen om de boel terug op te onder het motto «AALST, DE STAD ZONDER BURGEMEESTER «TWEE JAAR SOCIALISTISCH BESTUUR». knappen. 'n Hofken op e ploïn ten kaan ni beiter zoin... GUSTAVEJANUS. Dat is geen latijn, maar een samengestel de naam. Gustave is de franse vertaling van wat we gewoonlijk «Staaf» noemen en Janus is een vent met 2 gezichten. In FLAUW EN VRIJ schrijft Staaf aangaande de stategische aftocht van de burgemeester Het is jammer dat hij de misstap beging die ierereen kent» en als zijn stadsgenoten hem explicatie vragen tot in de gemeenteraad toe,dan weet hij van niets. Als dat geen streken zijn van een Janus dan zijn 't er in elk geval van een Clown O'Gust(aaf). Vier jaar sociaüstisch-liberaal bestuur zal veel inwoners de ogen hebben geopend De liberalen zijn mede verantwoordelijk want door hun samenwerking hebben zij het alzo gewild. Onlangs nog bij de herkie zing van de schoolraad deinsden zij er niet voor terug de communist Van Hoorick te verkiezen voor Dr. Du Four die een katho liek is. Wij moeten trachten dat wij teruj aan het bestuur komen om de stoffelijke en geestelijke belangen van ons volk te die nen. Hij eindigt met aansporing tot pro banda voor de ledenslag der C. V. P. Hierna komt Oud-Minister Ludovic Moyersoen aan het woord en deze zal han delen over «twee jaar socialisch bestuur in het land Het land is diep verdeeld. De verwezen lijkingen van de vorige regering worden stelmatig afgebroken. In Kongo brengt men met de politiek die er wordt gevoerd het beschavingswerk in gevaar. Terwij! de regering zich bezig houdt met af te breken en de katolieken te vervolgen, blijkt ze onbekwaam- aandacht te geven voor de gro te nationale vraagstukken; vraagstuk ven de verlenging van de schoolplicht, van de uitrusting en uitbreiding van het technisch onderwijs, van hoog tot laag. Verbetering onze demographische toestand, fami liale politiek, industrialisering, vraagstuk der mijnen, enz. enz. Wat betreft het schoolvraagstuk bracht destijds minister Harmei gedeeltelijke red ding voor het middelbaar onderwijs. Thans het niet te houden, de regering voelt met geen sociale zin. Onze agitatie heeft wel tot es gediend, en heeft onze tegenstrevers errast en tot voorzichtigheid gedwongen. Onze mensen zijn realisten geworden. De bedreiging van het kristen onderwijs heeft ons tot verzet gewekt en het katholiek ge weten wakker geschud. Dit heeft ons toege laten de eerste slag te winnen; de slag van de offervaardigheid, die onze onderwijsin richtingen tijdens de zware tijd van be proeving rechthoudt. Hot moet ons ten slot te toelaten de derde e<-*\<^sl;sseode slag- te winnen, die van de electorale overwinning. Het is duidelijk dat onze tegenstrevers zul len'trachten gedurende de maanden die ons an de verkiezing scheiden, hunne misda den te doen vergeten. Tijdens de verkie zingstri jd hebben de liberaal gekozenen van Aalst nooit over schoolvraagstukken gesproken. Na de verkiezingen hebben zij al de anti-clericale wetten gestemd. Vele kristene mensen hebben zich destijds door deze heren laten beetnemen. Dat het hun een les weze voor de toekomst. Spreker gaat verder op gebied van hel taalvraagstuk. De van waarde-verklaring de uitslagen van de talentelling heeft de oplossing van dit vraagstuk niet alleen dringender gemaakt, maar ook veel moei lijker. Minister Vermeylen had een wets ontwerp aangekondigd voor Oktober 1954. We vernemen dat hij nu eerst de gouver neurs en de gemeentelijke overheden raad pleegt. Twee vraagstukken moeten ons vooral aanbelangen; Het vraagstuk van hei. taalgebruik in de besturen van de Brussel se agglomeratie en het vraagstuk van hef gebjruik der talen in het onderwijs. Hij herhaalt zijn oproep tot .de verantwoorde lijke overheden, opdat ze zelf initiatieven zouden nemen in zake tweetaligheid van de inwendige diensten. Het vraagstuk van het taalgebruik in het onderwijs treedt thans op de voorgrond. De regering houdt zich daar blijkbaar ech ter niet mee bezig. Zolang we er niet lukken toestanden tot stand te brengen die de Vlaamse ouders er toebrengen hun kin deren bij voorkeur en vrijwillig aan Vlaamse scholen toe te vertrouwen, zul- en wij te Brussel en in de randgemeenten •an Brussel achteruitgaan. Hij pleit dan ook beslist voor de bevordering en de uit breiding van het aanleren van de tweede taal in de Vlaamse scholen van Brussel en de randgemeenten van Brussel en van de gemeenten van de taalgrens. Omgekeerd zou er in de Franse scholen van Brussel het Nederlands beter en doelmatiger moe ten worden aangeleerd. Van de huidige re gering valt helaas op dit gebied niet veel te verwachten. Zij heeft blijkbaar andere bekommeringen die beter passen in het kader van hare aggressieve politiek. Sinds jaren berust het vraagstuk der li quidatie der repressie uitsluitend in de handen van de uitvoerende macht. Waar In het lokaai Groen Kruis ging Donder dagavond een voorlichtingsvergadering door ingericht door de C.V.P. Aalst. Talrij- kè leden en sympathisanten waren opgeko men om de beide redenaars meester Gil bert Claus en oud-minister Moyersoen het woord le horen en de plaatselijke en nationale toestand te vernemen. Advokaat Gilbert Claus, voorzitter der C.V.P. opende de vergadering en zou han delen over het doel en het belang der ge meentepolitiek. Spreker geeft vooreerst een overzicht overzicht over de uitslag der laatste Kiezing te Aalst en de samenstelling van net huidig gemeentebestuur, en hoe zij de belangen van de Aalsterse bevolking zorgen en verdedigen. Wij als oppositiele den moeten er op staan dat onze kristene princieps geeerbiedigd worden. Het socia- istisch-liberaal bestuur heeft tot heden nog geen voldoening geschonken, integen deel. De basis van een goed bestuur ligt bij net budget die het voorhanden heeft. De liberaïen spraken van 25% verminde ring van belasting. Wat zagen wij Dt grondbelastingen die in 1952, 325 opcentie men waren stegen in 1954 tot 400 en in 1955 tot 5i70. De algemene belastingen ste den met een inkomen van 7 miljoen. In 952 had men een batig saldo van 6.912.821 r. en nu in 1956 heeft men een TEKORT an 12.848.540 fr. De schulddelgingen ver dubbelden tot 9 miljoen. De subsidiën in 1953 voor de vrije scho len waren per leerling 200 fr. een voor de gemeentescholen 253. In 1956 is het 200 ge bleven tegen 575 fr. De klasbenodigdhedun staan als 120 tegen 450 fr. Verder is er nog jaarlijks een post van 100.000 fr. voor de autobus die het vervoer der leerlingen voor de gemeentescholen verzekerd. In zake openbare werken voldoen de hui dige bestrating niet en zal binnen afzienba re tijd moeten vernieuwd worden. Vijvertjes vóór het Belfort en vóór het monument op de Graanmarkt, die zo maar 250.000 fr. hebben gekost werden reeds afgebroken. De schouwburg, die voor Aalst geen patronagezaal mocht zijn, werd het roegere V.N.V. lokaal aangekocht voor de som van 3.500.000 fr. Hij schetst de reden an die plotse aankoop. Verder werden nog aanpalende eigendommen onteigend voor 1.406.000 fr. en werd op het budget van voor herooüwmgen 10 miljoen rr. voorzien. Voeg daarbij de 5 miljoen van vroegere onteigeningen op de Hopmarkt en het leggen van het plein, 2.550.000 fr. die als verloren mogen beschouwd worden. Een gezondheidscentrum zou worden opgericht. Voor de aankoop van gronden is 1.625.000 voor de bouw 7.000.000 fr. voorzien, voeg daarbij de geweldige lastpost van ma teriaal en personeel. Terwijl er reeds een gezondheidscentrum was, doch dat van de katholieken waar niettemin alle kinderen worden onderzocht. De zaak van het melkhuisje was ook niet schitterend voor ons liberaal-socialistisch gemeentebestuur. De uitbating werd toege kend voor 50.000 fr. aan een politieke riend terwijl een andere er 90.000 fr. wil de betalen. Over het examen voor bedien de met de beruchte «ten slotte en conclu sie» werd een bepaalde kandidaat gebuisd omdat hij katoliek was. Na tegenstrijdig advies van de minister werd een nieuw examen uitgeschreven in plaats van de kandidaat zijn recht toe te kennen. Het Pieter Couekekabinet of dit van de burgemeester dat zo maar 750.000 fr. kost te, alleen maar om zijn ijdelheid te strelei Een firma uit Mechelen werd hierbij te-' werkgesteld. Voor zijn verantwoording noemt hij dat P. Coeckemuseum. Verschil lende van deze voorwerpen werden inge schreven op verscheidene posten. Nu Aalst, de stad zonder burgemeester. Dit plots verdwijnen is geen kwestie van bepaald persoon maar wel het gebrek aan goede princiepes. Bij ons zijn andere princiepes van tel, wij houden er de kris tene op na.Zijn verdwijning als eerste bur ger der stad die een voorbeeld zou moeten zijn werpt een seharfie op de stad. Waarom hij verdween zullen wij moeilijk te weten komen. Mogelijk moest hij weg om groter schandaal te voorkomen. Het is gewaagd veronderstellingen te maken. Ons doel dat de stad goed bestuurd wordt, de wetgever is tussengekomen, was het om verdere individuele maatregelen mogelijk te maken. Het is onzin te beweren dat door' het mechanisme van individuele genade verlening en in vrijheidstelling tot niets hêeft geleid. Dank zij de wetten dat de C. V.P. heeft doen stemmen, hebben duizen den hun rechten teruggekregen en worden er thans duizenden gerehabiliteerd, wijl zij bewijs hebben gegeven dat ze zich terug in de nationale gemeenschap hébben inge schakeld. Nog andere ontwerpen heeft de C.V.P. neergelegd, maar de regering heeft nog niet hare houding durven bepalen. Gewezen veroordeelden moet de mogelijk heid worden geschonken zich in de gemeen schap terug volledig in te schakelen. De twee jaar die voorbij zijn waren voor bittere. Wij moeten thans werken met •overtuiging en andere aanzetten tot aan sluiting bij de C.V.P. Wij moeten bij de ko mende verkiezingen de volstrekte meerder heid halen. Met een doelmatige werking van persoon tot persoon zullen wij kun nen rechtzetten wat thans krom is. Wij blijven fier en trouw aan ons ideaal tot de overwinning zal behaald zijn. Beide sprekers werden na hun prachtige uiteenzettingen door de vergadering met luidruchtig handgeklap begroet. De aanwe zigen verlieten in de beste stemming het lokaal en nog lang werd er over nagepraat. oüo «HEB DANK, PRIESTER CARDIJN OPROEP TOT DE OUD-LEDEN VAN K.A.J. EN V.K.A.J. De viering van het gouden priesterjubi leum van Mgr. Cardijn, de stichter en pro motor van de wereld-K.A.J. doet terugden- zen aan de jaren, onmiddellijk vóór de eerste wereldoorlog, toen priester Cardijn met de medehulp van eenvoudige werk meisjes en werkjongens, zijn eerste sociala onderzoeken deed naar de stoffelijke en redelijke toestand der arbeidende jeugd. Zij brengt eveneens de tijd in herinnering oen hij na de stichting van de Landsbond n 1924, het ganse land doorkruiste om de ïandacht van de bevolking te vragen voor het probleem van de jeugd uit de arbei dersstand. Vele priesters en leken zullen zich dat eerste kontakt met de stichter van Je K.A.J. herinneren, de bezieling die van Jeze pionier uitging en de eerste episoden ■an de nieuwe jeugdbeweging. Talrijk zijn de oud-kajotters en oud-kajotsters die met fierheid terugdenken aan datgene wat ze onder het impuls van het K.A.J.-ideaal heb- oen verwezenlijkt, dank zij hun ongemeten ijver en totale overgave. Sindsdien zijn er vele jaren voorbijge gaan doch wat zij bij de K.A.J. en V.K.A.J. nebben beleefd is hen levendig bijgebleven •n hedft een blijvende stempel op hun le ven gelegd. louden priesterjubileum gaat vieren, welt n hun dankbaar gemoed het verlangen op aem hun verkleefdheid te betuigen. Zij wensen zondag 2 september te Koekelberg net liedje van hun studieweken te herzin gen, het ontroerend deuntje Heb dank, Priester Cardijn Van overal zullen zij zomen de jonge vaders en moeders, oud- :ajotters en oud-kajotsters, vergezeld van ïunne kinderen, de bekroning van hun ;choon huwelijksleven dat zij grotelijks Janken aan de Katolieke Arbeidende Jeugd. Als de kajotters wat doen, dan doen ze dat goed en daarom steken de oud-leden in al de gewesten van het land de hoofden samen om te zien wat ze in eenvoud doch met grote harelijkheid gaan doen. Er is iets dat hen verveelt. Ze zouden willen alle oud-leden tot de viering van Mgr. Cardijn uitnodigen, doch de oorlogsomstandigheden hebben meegebracht dat een groot deel van de leden-dokumentatie is vernield. Daar door kan het gebeuren dat oud-leden niet meer gekend zijn. Het middel is echter een voudig om hieraan te verhelpen. Al de oud-leden worden uitgenodigd hun naam en adres op te geven aan het bestuur van de huidige K.A.J. of V.K.A.J. van de parochie waar ze nu wonen, bij ontstente nis aan het Gewestelijk Verbond. Op die wijze kan weer kontakt opgenomen wor den met de K.A.J.-generatie van deze tijd, die met bezieling het sociaal werk der vori ge geslachten voortzet en zal Mgr. Cardijn zich op 2 september in werkelijkheid of minstens in geest en gebed verenigd weten met de honderdduizenden die hij tot een nieuw leven heeft opgewekt. Wie ooit dat •wereldberoemde schildje met rood kruisje en korenaar heeft gedragen, ook wanneer hij of zij sinds jaren het kontakt met de jeugdbeweging verloren heeft, zal willen aansluiten bij degenen die met Mgr. Car dijn O. L. Heer willen danken voor het ge zegend priester-apostolaat van de stichter der wereld K.A.J. eOo BIJ DE SPAARKAS Tijdens de maand maart bedroegen de stortingen op boekjes van particulieren bij de Algemene Spaar- en Lijfrentekas 1.109 miljoen en de terugbetalingen 1.023 mil joen zodoende werd een inlegoverschot van miljoen frank geboekt. Gedurende de overeenstemmende perio- van 1955 werd 1.015 miljoen ingebracht 1.117 miljoen frank afgehaald, wat als dan tot een negatief saldo van 102 miljoen geleid had. Einde maart bereikte het tegoed der par ticulieren bij de instelling 53.546 miljoen frank.

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1