De Dag der Moeder in deze mooie Lieve-V I! rouw-LMaanc Debunns neemt ontslag' als Burgemeester i?v. sichtig geslaagde Rerum Mo varum viering te Helst uvereictu -*»' - DE G1ZIT \M AALST EN OMSTREKEN Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. P. C. nr.881,72 13< JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 13 MEI 1956 iL£!i3MSB*aS«SSaOSSSM NUMMER 39. lil! A~i5i3tóc>5Sr-i> VOLKSE OPVOEDKUNDE (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) Hebt ge ooit een woord zo schoon gehoord als MOEDER 't omvat de bron van al wat is van liefde en vergiffenis, het enkel woordje MOEDER U ZÏJT WELLEKOM, MOOIE DAG DER MOEDERS Mei heeft het goed, zeer goed ingezet We hebben, gedurende deze eerste meida gen goed weder gehad... Wel af en toe een vlaagsken, maar,, ochgottekes toch... we wonen toch in België Laten we -tevreden zijn Deze eerste warme dagen zijn een wezenlijke inzet geweest, een degelijke voorbereiding tot de mooiste dag der maand, lot «Moederkensadg» Verleden Zondag zijn duizenden pelgrims naar Maria's genadeoord gegaan te Oost- akker, om er de voorspraak van onze he-- melse Moeder af te smeken over alles en voor alles wat ons duurbaar is hier op aarde. Wij zagen er in 'n voorbereiding tot de dag van Zondag 13 mei, tot Moeder kensdag, de dag dat alle levende en overle den Moeders herdacht worden en gevierd, door al hun kinderen en wellicht voor ve len ook door hun kleinkinderen Wij zeggen dan ook tot deze Dag van hulde en van dankbaarheid:Welkom, mooie dag, van harte welkom U zijt stilaan tra ditie geworden in ons land. Niet één stad zelfs niet één dorp meer of er wordt «Moe- derkensdag» gevierd. Wij allen, waar we ook staan in het leven, zullen Zondag 13 mei ons moederke gedenken of vieren! Wij allen, zonder één uitzondering hebben haar toch zoveel te danken In het hart van de meest verlopen, on waardige zoon, schuilt nog ziiep de liefde tot zijn moeder... In momenten van bezin ning keert hij in gedachten weer tot haar, verlangt naar haar, sust en zoent haar in verbeelding... Hij zal dat ook doen op 13 mei... hij zal meer doen, hij zal de ver loren zoon terug gaan tot moeder die hem met tranen van liefde en vreugd, die veel smarten helen zullen, ontvangen als haar liefste jongen en hem terug aan haar moederhart drukken Ook het meisje dat diep gevallen is, de dochter die de tragiek is in het leven van haar moeder, zal op deze mooie dag wel eens terug denken aan haar, die haar het leven schonk en die haar imrner minnen blijft niettegenstaande alles... Ook zij de verloren dochter zal terugkeren lot haar moeke en haar wenend om de hals vallen, vergiffenis vragend voor al het aan gedane leed... Zo wordt alles weer goed... en rustig. In het hart van ieder kind en Goddank er zijn er nog talrijke dankbaren onder de kinderen, staat het versje van René De Clercq gegrifd Wie zou voor ons kindcke derven, haar laatste kruimclke brood Wie zou er, wie zou er voor sterven en lachen op kind en op dood en verder zegt wel ieder kind wat een andere dichter schreef Met diamanten stift, in goud gedoopt, voor eeuwig staat gedreven Uw Naam, O Moederke, mij in het dankbaar harte blijft geschreven.., voor ons allen, voor allen, zonder één uit sondering is waarheid Gebenedijd, die alles zijt, Oh MOEDER Daarom dan ook deze Moederkensdag, dag van hulde, dag van dankbaarheid, dag Van verzoening, dag van liefde, dag van vergeving, dag van de MOEDER Inderdaad,... geen invloed kan vernielen Uw invloed op ons zielen... En toch schijnt het soms waar te wezen dat sommige kinderen, eenmaal zelfstandig staande in de wereld, zich schijnen af te wenden van hun ouders, van hun vader en hun moeder, aan dewelke zij toch zoveel te danken hebben... Zei ons niet een moeder onlangs Wie een zoon uittrouwt ver liest een kind en wie een dochter uit trouwt wint een kind Wij hebben er over nagedacht... Er steekt wel waarheid in deze vooruitzet ting... Uw jongen, uw zoon trouwt... I-lij heeft een goed vrouwke getroffen... Beiden komen best overeen, doch waar wordt meest heengegaan Naar het huis van de vrouw, naar de moeder van de vrouw. De man gaat mee... Dat is zijn plicht De jonge vrouw, die wellicht ook moeder wor den zal, heeft zoveel te vragen aan haar eigen moederDat is goed dat mag. dat moet... Doch ook mogen de ouders van de jongen, de vader en de moeder van de echtgenoot niet worden vergeten... 't Is nu een beste gelegenheid om te tonen dat noch een zoon verloren, noch gewonnen werd Beide jongehuwden zullen bij de uders gaan én van de man én van de vrouw, re gelmatig en dikwijls.. Die inzet moet nu, op moederkensdag geschieden WIE GAAT TOT MOEDER I Allen gaan wij er heen Of ze nog leeft. 'jj m" B gj? ons Moederke, of ze reeds de eeuwigheid is ingegaan... OM GEZONDHEIDSREDENEN Woensdagavond kwamen de leden van de socialistische partij te Aalst in algeme ne vergadering bijeen om de toestand te bespreken, die ontstaan is na het ntslag van burgemeester Debunne, diens afwezig heid gedurende een drjètal weken en zijn 'plotse terugkeer uit het buitenland, j Tijdens de laatste raadszitting, gehouden op 4 mei 11., hadden de liberale gemeente raadsleden van de meerderheid verklaard j dat het hun onmogelijk was nog langer met de h. Debunne de stad te besturen, j De politieke toestand, die hieruit volgde, heeft de socialistische partij er toe aange zet haar leden op een algemene vergade- ring uit te nodigen. Tot slot van deze vergadering heeft de h. Debunne medegedeeld dat hij om ge zondheidsredenen zijn ambt van burge meester zal neerleggen, j Naar verluidt zou hij¥ na een herstelpe riode in het buitenland, zijn ambt van volksvertegenwoordiger hervatten. toOo vVEERVERWACHTINGEN i De weerverwachtingen zijn voor zondag 13 mei uitstekend. Zon, weldoende lente- warmte, frisch windje af en toe Hoe kornt dat Omdat op zondag 13 mei in het stadspark een schitterend Ruiters- tornooi doorgaat, dat telkenjare te Aalst zoveel succes kent. Dit jaar wordt de gro te prijs der Juniors verreden De beste ruiters nemen er deel aan Gezien het groot aantal deelnemers be- gint de wedstrijd te TWEE UUR. OQO— DE KINDERKENS, ZO KLEIN... zij zul len op 13 mei tot moederke gaan met een bloem, een kus ten vers. Luister maar, hoe lief Ik heb een teder moederken zo innig lief en goed Een engel van een moederken, dat zoveel voor mij doet Ik min dat lieve moederken, 't vertroetelt mij zo zeer Het zorgt en werkt, dat moederken, voor mij steeds meer en meer Steeds zal ik U, lief moeke mijn, beminneu meer en meer, Altijd uw liefste kindje zijn en braaf zijn tot uw eer Ook de jongens en meisjes die reeds schooilopen zullen tot moeder gaan, en haar zeggen hoe innig hef zij haar hebben. Zij zullen, al naar gelang het jongens of meisjes zijn, wei iets weten aan te bieden aan moeder dat haar aangenaam wezen zal... Zij zullen bidden voor hun moederke, wel wetend dat 't gebed het mooiste ge schenk is De gehuwde kinderen ook zullen er zijn op Moederkensdag En zeg dan maar eens aan moeke, nu gij zelf wellicht reeds kindjes hebt, hoe diep gij aanvoelt de liefde die uw eigen moeder eens voor U had... Laat uw eigen kindjes aan grootmoe hun lieve naïeve wensen aan bieden en... vooral blijft trouw komen bij de ouders van uw man., en bij de ouders van uw vrouwke En gij, gehuwde mannen Gaat ook tot Uw vrouwke Druk ze in Uw armen en zoen uw liefde uit op deze enig mooie Moe- j derkensdag... Gij zult aanvoelen dat hoe ouder gij wordt, hoe meer gij van uw vrouwke houden gaat Bid God opdat Hij u nog lang Uw vrouwe late En wij, wiens moeder overleden is, wij zullen tot haar gaan al was het maar in gedachten. Wij zullen in een vroom gebed haar ziel gedenken en bidden voor haar, diep aanvoelend wat eens de dichter schreef Het is een wonderbaar iets een Moeder Anderen mogen ons liefhebben, Onze moeder allceu begrijpt ons. Zij werkt voor ons, zorgt voor ons, bemint ons. Vergeeft ons alles wat wij doen. Zij bidt voor ons en het enige kwaad dat zij ons ooit doet is te sterven en ons te verlaten OPVOEDER. Voor het ogenblik gaat alle aandacht naar de techtstelling van de twee Griekse Cyprioten Michaël Karadis en Andreas Demetrioe, beiden ter dood veroordeeld wegens «terroristische misdrijven».Ze wer den op ons Heer Hemelvaart om drie uur 's morgens in de gevangenis van Nikosia opgeknoopt. Deze drastische maatregel werd overal met beroering vernomen. Ook de Amerikaanse staatssekretaris John Foster Dulles heeft persoonlijk Groot Brittannië om uitstel der terechtstelling verzócht; doch hierop werd niet inge gaan. In een antwoord aan de Cypriotische vereniging voor Handel en Nijverheid had goeverneur Harding verklaard dat goed gunstige maatregelen op Cyprus geen orde en rust zullen brengen. Zelfs in Engeland gaat niet iedereen met de opknoping akkoord. De Labourpartij zal maandag een debat inzetten aangaande dit feit Het spreekt van zelf dat in Griekenland de verantwoording en de ontzetting alge meen is. De griekse pers gaat heftig te keer tegen de terechtstelling en radio Athene heeft omgeroepen «De martelaren voor de Cy priotische Vrijheid zijn terechtgesteld. Griekenland is in alarmstemming; in Athene patroeljeert de politie en het leger trekt de wacht op bij de ambassades en de konsulaten van Groot-Britannie, de Vei- enigde Staten en TurkijeDe uitwijzing van de Britse ambassadeur wordt geeist en in een manifest van de algemene arbeiders vereniging wordt ondermeer gezegd dat de goeverneur Sir John Harding als een mis dadiger van het gemeen recht moet be schouwd worden Op Cyprus zelf heeft de Eoka, de Cy- prioitsche ondergrondse organizatie weer- wraakmaatregelen aangekondigd Op zuiver politiek standpunt is die maat regel waarschijnlijk niet zeer verstandig. Want goeverneur Harding bedoelt de rust en de orde op Cyprus te brengen. De resul taten zijn natuurlijk heel tegenovergesteld. Cyprus is nog nooit zo onrustig geweest en dat was te verwachten. En die wraakmaatregelen die de onder grondse Cypriotische organizatie heeft aan gekondigd zullen waarschijnlijk ook niet van de lucht zijn Van moreel standpunt uit gezien is die criminele maatregel ver van goed te pra ten. Op een hoogdag als «Ons Heer Hemel vaart» was het zeer ongepast en zelfs tar tend twee mensenlevens te vernietigen. J. C. Het Feest van de Arbeid voor de Christe- ijke arbeiders van het Gewest Aalst be gon woensdagavond met een prachtig con cert op de Grote Mafkt gegeven door dt Koninklijke Fanfare «Kunst en vermaak». Het publiek was niet achterwege geble en een kwam door hun aanwezigheid hun muzikanten aanmoedigen. Op donderdag Onze Lieve Heer Hemel vaart ving het hoogfeest aan met een plechtige H. Mis in de kerk van het H.Hart Geen stoel bleef er onbezet. Hierna were, een optocht gevormd waar de verschillende organisaties met hun vlaggen en ook de jeugdafdelingen in opstapten. Volgende spandoeken werden eveneens ais protesten tegen de regering medegedragen. Geen ötaatsdiktatuur» Collar d saboteert onz6 vrije scholen» «Vijfdagenweek» «In /laamse fabrieken... Vlaams» 20% ver- ïoging van de kinderbijslagen» Werk n eigen streek». Een grote menigte stapte in de optocht die werd voorafgegaan door het geünifor meerde muziekkorps van het Groen Kruis. in de ieestzaal van het Groen Kruis zou de leestzitting plaats grijpen met gelegen neidsrede door Oud-Minister Prof. VER BIST, volksvertegenwoordiger. Onder de talrijke aanwezigen bemerkten wij nog oucl-minister Moyersoen Ludovic; Volksver tegenwoordiger Moriau Eugeen, oud-volks- ertegenwoordiger Van Schuyienberg Pie- ter, oud-senator De Haeck Gustaaf; Z E.H. De Vos, bestuurder der sociale werken; Gil bert Claus, voorzitter der C.V.P.; Richard De Schepper, verbondsvoorzitter van het A. C. V.; Coppens Edmond en Otte Roger, leden van het arrondissementeel hoofdbe- uur en nog andere. De feestzitting werd geopend met het le zen van het Arbeidsgebed en de intrede der verscheidene vlaggen op het podium een feestelijke aanblik vertoonde, wer den opgesteld. s Ir. Kauitó-Sormcr, p. jyasu.iüai=lUcï van het A.C.V. hield het openingswoord en heette de redenaar, de personaliteiten en de talrijke aanwezigen welkom; Hij sprak over de 65e verjaardag van het verschijnen van de Pauselijke wereldbrief Rerum No varum van Paus Leo XIII. Hij brengt hul de tegenover de Katholieke Arbeidersvrou wen en de betogers van de «Mars op Brus sel» die in de loop van het algelopen jaai bewezen dat de kristene gemeenschap nog bestaat. Rechtstaande wordt door de vergadering het lied «Voor Outer en Heerd gezongen Hierna wordt door V.K.A.J.-meisjes een drietal volksdansjes uitgevoerd, en dan komen we aan de hoofdschotel van dez. dag: cie gelegenheidsrede van Prof. Verbist. Oud-Minister Prof. VERBIST, volksver tegenwoordiger bestijgt het podium en een luidruchtige ovatie valt hem ten deel. Spre ker handelt vooreerst over het afkondigen. 65 jaar geleden van de wereldbrief, de stóf felijke welstand, de levenszekerheid en de bestaansmogelijkheden die zeer ernstig ver beterd werden. Laat dit feest, een feest van dankbaarheid tegenover de Pausen, en on ze Moeder de H. Kerk wezen om de reus achtige hulp betoond bij de harde en lange ontvoogdingsstrijd. Maar ook een dag orr ons te bezinnen over de strijdopgaven van morgen. Thans bedreigt ons opnieuw ge vaar geschapen door de huidige regering Zij zijn voor de omgekeerde orde en eer biedigen zelfstandigheid of de vrijheid van persoon niet. Wij hoeven ons te weer te stellen tegen deze afbraakpolitiek. Woningbouwpolitiek, die door de C.V.P. ten zeerste werd gehuldigd, wordt thans gesaboteerd en plannen worden ondertus sen gesmeed voor een etatisatie van de huisvesting, welke ons geen stap vooruil brengen. Zij willen buildings als kazernen en houden de arbeiders als slaaf zoals voor heen. Ziekteverzekering, sedert meer dan 60 jaar bestaan de vrije vereniging voor ziek teverzekering. De mutualiteiten 'hebben uit zonderlijke diensten bewezen. Thans wordt de staatscontrole ingesteld en aldus komen de verzekerden terug onder de politiek dei- regering te staan. Dit is te verre gaande staatsinmenging. Familiale politiek. In 1947 werden door de C.V:P. de grondbeginselen gelegd. Nu is geen cent voor de familiale politiek en duizenden gezinnen worden de premie voor de moeder aan de haard ontnomen. Van een verhoging van kinderbijslagen, geen sprake.Miljarden werden ten geschen ke gegeven aan de groot-financie, maar er is geen geld voor de aanpassing der werk- lozenvergoedingen. De regering draagt de familie niet in zijn hart. Wij zijn ver plicht hiertegen te protesteren. Schoolpolitiek. De schoolpolitiek die hier wordt gevoerd is een schade voor ons land. De staat eist onrechtstreeks het monopo lie op van de opvoeding. Maar zij stemt de wet-Collard, die ons vrij middelbaar en technisch onderwijs ontreddert en lang zaam wurgt. Het kristelijk onderwijs die zulk hoog doel stelde van volmaakte liefde, vol edelmoedigheid en maatstaf was van de Schepper voorgelegd, wordt van alle subsidies verstoken. De loge heeft een bende gevormd om langs de huidige be stuurders het christelijk onderwijs te niet te doen. Sanitair plan. Ziet naar de oprichting vanhet Centrum voor lichamelijke Opvoe ding. Wat willen zij hiermede behelzen. Niets goed, dat zullen wij wel ondervin- vinden. Het publiceren van de vervalste volkstelling die wij steeds hebben ver daagd omdat het een roof van volk en land was voor het vlaamse volk, hebben zij on middellijk gedaan zonder de nadelige ge volgen ervan in te zien. ii >:».ii!aie puimen. Haar waar de C.V.P. hielp en de opvoeding en de beschaving in de hand werkte, doet de huidige regering het omgekeerde. Zij begint er alleen aan poiitiek te doen. Onze missionarissen die om hun beschavingswerk door ons worden gesteund en geerbiedigd worden door hen bespottelijjk gemaakt. Wij zullen voor de beste onzer zonen instaan en hen verdedi gen. Juist als vóór de grote wereldramp wan neer Mussolini en Hitier de diktatuur had den, willen zij nu ook hier deze invoeren en ons als slaaf van de almachtige staat maken. Socialisme bevriendt met de sovjet, tot wat zal dit ons leiden Wij moeten alles in het werk stellen op dat de bevolking het verkeerde van hun handelwijze zou weten, en welk gevaar ons van daar dreigt. België is nog niet rijp voor het nationaal-socialisme. In de geest van de herdenking van de grote wereldbrieven en starend in de toe komst gesterkt door onze reine jeugd zullen wij de begeestering, de moed en de kamp- vaardigheid vinden, om met verbetenheid onze plicht te doen. Spreker eindigt met de leuze Voor Vrijheid en recht ongeknecht, onverveerd voor outer en heerd Zijne rede meermaals met toejuichin gen onderbroken, werdt door de ver gadering met luidruchtig handgeklap be groet. De h. Bonner dankt de feestredenaar en doet in naam van het gewest Aalst de uit spraak dat zijn gewest niet zal meedoen maar strijden tegen de diktatuurspolitiek der regering. Des avonds had in de feestzaal van het Groen Kruis nog een gezellige avond plaats dat de aanwezigen in de beste stemming bracht. DE AUTOBUSSEN STADSSCHOLEN VAN DE (alleen)! Ze wonen allebei op Kerrebroek. MARIE (socialistische vrouw) Ons Jeanneken rijdt alle dagen met de autobus van de stad naar school. JEANNE (katholieke huismoeder) Waarom mag ons Marieken, niet mee rij den met die bus MARIE. Ah Omdat ze niet naar de stadsschool gaat JEANNE. Moeten de mensen die hun kinderen naar de vrije scholen zenden, dan ook geen belastingen betalen om die bussen aan te kopen en te onderhouden MARIE. 't Is t'onnozel Dat ze alle kinderen daar niet laten opzitten Wij heb ben 't onder elkaar ook al gezegd. JEANNE. De schaapkes van kinderen die naar een vrije school gaan moeten een half uur te voet gaan... Zo verstaat ons ge meentebestuur de spreuk alleman gelijk aan den dijk ..Ja alléén voor de belas tingen te betalen oOo OSKAR «WAS» ZIEK. MARIE (Socialiste) Onzen Oskar was ziek als hij van de stad weggegaan is. De dokter heeft het gezegd JEANNE (Katholieke). Allez, allez... Als ge ziek zijt, doet go toch zo geen ver moeiende reis... CAROLINE (Communiste) .En dan nog met een «mokke» As Oskar ziek was, was zijn «plosj» in zijn bed 1 (Afgeluisterd),

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1