Op de Drempel van 't Werkelijke Leven flJUintH EN 04W6T REKEN Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. TEL. nr. 241.14 P. C. nr.881,72 13» JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 17 MEI 1956 VOLKSE OPVOEDKUNDE (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) In Uw schoot zal ik mijn leven bergen, UW meiklokjes om mijn haren als een krans OVER TAALPOLITIEK EEN KOMMUNIEBEELDEKEN Wij herlazen vandaag een Kommunie- versje dat een priester-dichter uit zijn zie le had doen opborrelen, bij de eerste kom- munie van ons dochterke... Wij hebben te-, rug naar die tekst gegrepen en hebben hem herlezen, diep ontroerd en... met een traan in 't oog... 't Is reeds zó lang voorbij... zó lang. Lazen wij niet in ons blad, enkele dagen geleden Met angst en kommer kijken duizenden moederkens van de fiere plech tige kommuniekanten elke morgen opnieuw in de lucht of het toch schoon en warm weer zal zijn tegen zondag 't Is immers in mei, in tal van paro chies de dag der Plechtige Kommunie... En we zijn aan 't mijmeren gegaan... Wij hebben terug gekeken in het verleden. Wij herdachten, met weemoed en met vreugd meteen, de dag van ons eigen plech tige kommunie. We herinneren ons nog zo goed wat de priester ons zei op die grote dag Nu staat gij, beste jongens en meisjes op de drempel van het werkelijke leven. Of het nu al dan niet Plechtige Kommu- niedag is in uw parochie, toch zal het wel goed zijn met mekaar van gedachten te wisselen over de levensperiode gedurende dewelke onze kinderen de ouderdom heb ben bereikt dat ze hun plechtige kommunie doen... en meteen, op die dag, op de drem pel stappen van het werkelijke leven, dat hun wacht, dat gelukkig of ongelukkige wezen zal, dat leiden zal naar het eeuwig geluk of... naar 't eeuwig ongeluk KOMEN WE IN STEMMING... Gery Helderenberg, de schuilnaam van de gekende priester-dichter E. H. Buyle, schreef het zo heerlijk schoon op de dag van de eerste en later van de plechtige kommunie van ons dochterke Een klein meisje met een krans van meiklokjes voor U dezen morgen ik houd de Witte Zon geborgen met hemelsche glans. aan Uw zachte hand komt Gij mijn harte verblijden en me naar de bloementuin leiden waar de Hostie straalt over 't Land. ben ik Uw kindje spreek, lieve Heer.. Maar moet ik 't vragen als ik aan de poort van Uw lentedagen het Brood voor mijn honger breekt o te blijven Uw kind altijd, als achter wolken het licht zal dalen. Godd'Iijke Vriend, Gij zult niet falen als nacht begint. altijd Uw glans gerezen over ravijnen en bergen... in Uw schoot zal ik mijn leven bergen. Uw meiklokjes om mijn haren als een [krans. en mijn eerste Communiedag een paradijs van vogelen en rozen Gij zult mij altijd liefkozen dat ik U eeuwig beminnen mag. (H. B. pr.) En later, vijf jaar later, op de grote dag van de Plechtige Kommunie, zong de goe de priester-dichter verder.., wel wetend dat ons dochterke... de Dag te gemoet ging, de Dag... het werkelijke leven. O klare Dag als uit de zomermorgen de Hostie rijst 't is God in schijn van brood geborgen. Zo dikwijls zijt Gij reeds gekomen hebt me gespijsd O Waarheid in mijn kinderdromen maar «ooit als nu voor last en zorgen reikte mijn hart naar hulp die Gij alleen kunt borgen dank Jezus wil me wakker vromen r strijd en smart als na de pijn geen troost zal komen o blijf in mij diep weggeborgen waar Ge nu tradt in schijn van brood dees zomermorgen o blijf in mij en nooit ontnomen geheime schat... o WAARHEID voor mijn levensöroomen MOEDERS EN VADERS ZORGEN. De kinderen staan of het nu Kommu- niedag is of later, of hij nog komen moet of reeds voorbij is de kinderen staan van af die dag op de drempel van 't leven- Wij herinneren ons nog het heel mooi stukje van Streuvels, waar het gaat over Honorieneke's eerste Kommunie, zo echt naar het leven geknipt. Het eindigt met een realistische en ietwat fatalistische beden king die ongeveer zoveel wil zeggen als ze gaa't nu in de handen der mensen val len. En in feite is het toch zo. Want het hart en de geest van uw opgroeiend kind, beste vaders en moeders, staan nu open naar de wereld. Was het tot heden nog meer be sloten in huiselijke kring, in huiselijke be waking en huiselijk gebeuren, binnen wei nig tijds zal het sterk de invloed, de aan trekking van buiten ondergaan. Het zal in zekere zin in de handen der mensen val len, en wel van allerhande mensen. Uw kinderen zullen leerstellingen horen als deze Uw leven hoort u toe Aan u er alle genot uit te trekken «Zulks klinkt verleidelijk 't klinkt veel mooier dan moeders gezeur van «pas op hier en pas op daar Maar we willen deze schone dag niet be derven door onaangename vooruitzichten. Als wij, ouders en samen met ons de op voeders, de school, het ernstig willen, en als wij er de hand aan houden is er alle kans dat onze kinderen in de handen van goede mensen terecht komen Zo'n goede mensen zijn er te vinden in de jeugdgroe- peringen, die de jonge lieden op goede ba nen leiden. In deze groeperingen vinden ze deftig vermaak, aansporing tol schoon en rein leven, godsdienstige praktijken. Allemaal grondslagen tot een mooi leven. Laat ze, langs DIE drempel, het werke lijke leven ingaan OPVOEDER. ROND DE BENOEMING VAN EEN NOTARIS TE ZOTTEGEM. De plaats van Notaris, in vervanging van M. Droesbeque, onlangs overleden gaf aanleiding tot een vinnige strijd. Die plaats kwam onbetwistbaar toe aai> een katholieke kandidaat. Sommige zogenoemde katholieken von den het verstandig zich door liberale parle mentsleden te laten steunen. M. D'HAESE LEER kwam voor dat karweitje in aanmer king. Een kandidaat die zich destijds als ka tholiek aangaf vroeg dan ook de steun van M. D'Haeseleer en vermij dde zorgvul dig zich door de C.V.P. parlementsleden te laten steunen. M. D'Haeseleer verzette hemel en aar de... en bekwam niets niks, niemendal. Het was een jonge advocaat, kandidaat notaris te Gent die werd benoemd. Het is een goede les voor die mensen die menen dat zij hun kazak moeten draaien... Het is zeer jammer dat sommige, gelukkig zeer zeldzame, katholiek intellectuelen, die lafheid begaan krediet te geven aan politie ke goochelaars van het slag van M. D'Hae seleer. Niet alleen zijn ze laf, maar zij misrekenen zich, want eens komt de C.V.P. aan het bewind terug... De kazakdraaiers worden opgetekend MET ONS CENTEN. Er rijdt mij, in vliegende vaart, een au tobus voorbij. Wat verder stopt hij voor een «gemeenteschool». Hij is nieuw. Het wapenschild van de stad staat er op ge schilderd De kinderen komen uit de poort en stap pen in... om naar huis gevoerd te worden. Een schoon en goede gedachte... 't Is zo gevaarlijk op straat eer. een kind is zo on oplettend. Voor enkele weken zag ik nog een ongeluk gebeuren. Maar... waarom stopt die «bus» ook niet voor de katholieke scholen. Mijn kinders moeten te voet naar school en naar huis en door 't gevaar. Ben ik geen belastingbetaler Zijn mijn kinders geen Aalstenaars Waarom die eenzijdige be- kommermis van het stadsbestuur Zijn niet alle kinderen hun even lief Of is 't omdat de andere scholen maar langenomen» zijn Die sparen toch miljoenen uit voor de stad die er anders zoveel zou moeten bou wen. En als men een kind «aanneemt» is het dan niet redelijk en eerlijk van hun dezelf de voordelen te geven als aan de eigen kinderen. Is onze Schepen van Onderwijs geen «li beraal»? een man van de vrijheid waarom dan de «vrije» scholen uitsluiten. Of moeten die «kindjes» boeten, omdat hun ouders niet de politieke opinie van Mijn heer delen XXX 't Is rond de middag. Ik slenter wat rond en passeer voorbij een «officiële» school. Door de grote ramen 't is een paleis van licht en lucht zie ik de kinderen eten en... drie vrouwen-, proper in 't wit gekleed, die soep maken, uitscheppen en opdienen. Hoe schoon, hoe net men kan voor die schaapjes die van ver komen en 's middags niet naar huis kunnen gaan eten, niet ge-1 >eg zorg over hebben, rrt. Maar... waarom isr eraDoöR zo niet voor mijn kinders; waarom betaalt de Staat daar ook geen dienstvrouwen 't Zijn toch ook Belgen En alle Belgen zijn toch gelijk voor de wet ('t Staat toch op pa pier). Of zijn 't ook maar VODJES PAPIER gei lijk voor de Duitsers in 1914. Waarom worden in die officiële school drie dienstvrouwen betaald En in de school van mijn kinders niet Ik betaal toch ook belastingen en heb toch (op pa pier) evenveel rechten als de andere Bel gen. Is dat de «rode» en «blauwe» rechtvaar digheid en gelijkheid Met wiens centen betaalt men die «offi- ciële-sehool»-dienstvrouwen Toch met de mijne. Moest ik nu eens aan de belastingontvanger zeggen Ik ben maar (voor wat rechten aangaat) ve Belg ik zal u dan ook (op van plichten) maar de helft betalen van wat gij vraagt... zouden de rode en blauwe Regeerders daarmee akkoord gaan Zij zouden waarschijnlijk nog roder en blau wer uitslaan een tieren van «slechte Belg». En wat zijn zij dan... die de wetten (grond wet incluis) aan hun zolen lappen en aan hun medeburgers, die zij zouden moeten verdedigen tegen onrecht, zelf onrecht aandoen. Of smeren ze lieven... met mijn centen, hun eigen boterhammen 1 Van mijn opinie zijn ze vies. Maar van... mijn centen... niet LOUIS. oOO DE ELECTRICITEIT IN DE STREEK van DENDERMONDE AALST EN ST. NIKLAAS Uit de verslagen van de regionale inter communale elektriciteitsmaatschappij voor de streek van Dendermonde, Aalst en St. Niklaas blijkt dat in 1955 volgende bijzon-* dere werken uitgevoerd werden het bijplaatsen van 6,400 m. onder grondse hoogspanningskabel, 7.600 m. on dergrondse laagspanningskabel en 10.000 m. laagspanningsluehtlijnen. het oprichten van 10 distributiekabi- nes en het vervangen van 1 kabine van een verouderd type. de tweede schijf van het plan voor modernisering van het kabine op de trans- formatiepost te St-Niklaas. de versterking van laagspanningsnet ten in verschillende gemeenten. de voortzetting van het moderniseren der openbare verlichting, Einde 1955 waren in totaal 81.712 instal laties aangesloten op de laag- en hoogspan ning. Het vierde dienstjaar werd afgeslo ten met een winst van 46,5 miljoen fr. Verleden zondag werd in het Rubenshuis te Antwerpen een vergadering gehouden de taalpolitiek. Er had een vruchtbare gedachtenwisse- ling plaats tussen llinkse en rechtse poli tieke personaliteiten over de néderlandse taal in ons tweetalig landje. Voorzitter was professor Opsomer en de twee sprekers waren senator Custers (C.V. P.) en senator Molter (B.S.P.) Professor Opsomer zette eerst het opzet van de vergadering uiteen, die tot doel had gelijkheden te onderzoeken om met behulp van de mensen uit de drie grote_ partijen de strijd voor te zetten voor de Vlaamse rechtsgelijkheid in het België var. morgen. De idee van deze organisatie, aldus spreker, is de goede atmosfeer op te roe pen van een samenwerking tussen mensen van verschillende gezindheid ten bate van de Vlaamse zaak. Na prof Opsomer sprak senator Molter die de toestand overschouwde in het leger, de kolonie en in Brussel. Volgens sprekei moet de oplossing van die toestanden van anderen uit geschieden, t.tz. in het onder ijs. We moeten ons als Vlamingen affirme ren zo zei de senator die enkele beschou wingen naar voor bracht over de eigen schappen van de Vlaming en zijn positie de nederlandse kultuurwereld. Tenslotte verklaarde hij zich optimist te genover de toekomst van de Vlaamse strijd. Daarna sprak senator Custers en stelde de noodzakelijkheid vast van een vaste re glementering van staatswege over de volks belangen van twee verschillende etnische groepen die in één staat samenleven. Hij stelt de mogelijkheid voor van een kommissie van waakzaamheid die boven de drie grote partijen zou worden opgericht. Verder bepleitte hij een scherpere een taligheid in Vlaanderen en in Wallonië tegenover een normalizeren van de toe stand in Brussel. De taalwetten zijn op zichzelf niet ver keerd maar ze behoeven betere toepassing en een bestendige kontrole aldus sprekes. De vergadering werd besloten met een korte toespraak van de voorzitter die beide sprekers van harte dankte. De laatste tijd werden nogal veel dis- kussies gehouden over de nederlandse taal politiek. Eens te meer werd in die vergade ring in het Rubenshuis de houding aange geven die wij moeten aannemen als goede aderlanders. «In Vlaanderen vlaams en in Brussel niet «alléén» frans.» Te weinig mensen zijn er zich van be wust van hoe groot belang hun eigen taal Ze laten zich overrompelen door het frans omdat het frans noodzakelijk is, maar ondertussen verliezen ze hun vlaams gevoel en merken ze niet hoe ze zelf ontaar den en Vlaanderen gedeeltelijk afbreken Hoeveel Vlamingen, die het misschien wel goed menen, sturen hun kinderen niet naar Waalse scholen om ze «hun frans» te leren dat ze nodig hebben in de «commer ce»! Hoe verkeerd Vlaamse kinderen moeten in vlaamse scholen opgevoed worden want die opvoe ding ligt tot basis van hun later leven Een vlaming die naar Brussel reist zou wel de indruk krijgen dat hij er ongewenst is, ja zelf genegeerd wordt 't Is al frans dat de klok slaat Daar is het dubbel plicht nederlands te spreken, en die taal keurig te spreken. Alleen daardoor kunnen •e eerbied afdwingen. Wij Vlamingen moeten toch voor niets en niemand onderdoen, op geen enkel ge bied Waarom dan niet onze taal gebruiken waar ze verstaan wordt. Alleen daardoor kunnen we de reputatie van Vlaanderen in de wereld hoog houden Onlangs las ik in een tijdschrift een anectote over een oosterse staatsman die meende dat het vlaams en Vlaanderen reeds lang dood was omdat hij de taal nooit meer hoorde vernoemen. «Bestaat dat kleine middeleeuwse landje met zijn grote kunst en kuituur nog dacht dat dat kleine stukjs grond aan de noordzee, dat eertijds zo rijk was, al lang tot het verleden behoorde zo sprak hij Het is onze plicht ons Vlaanderen en zijn taal te doen herleven Wij Vlamingen zijn hoegenaamd niet te gen het frans of gelijk welke andere taal We zijn er ons van bewust dat we met vlaams alléén niet ver geraken. Leer vreemde talen, want naar het woord van Karei de Grote, we zijn zoveel keer man als we talen kennen 1 Maar verwaarloos toch uw moedertaal niet. Zet u open voor vreemde talen, kuitu ren en kunsten maar laat er u niet geheel NUMMER 40. ALS MINISTER TROCLET EEN WETSONTWERP INDIENT SLUIKWERK EN VRIJHEID VAN ARBEID Na zijn ongelukkige ervaringen met de ziekteverzekering, schijnt Minister Troclet nog niet geleerd te zijn. Eens te meer heeft nij een onaanvaardbare oplossing voorge steld voor een moeilijk probleem, namelijk net sluikwerk in het bouwbedrijf. Met sluikwerk, ook zwart werk genoemd, wordt nier bedoeld het werk dat sommige bouw arbeiders na hun werkuren en voor eigen ekening bij vrienden, geburen, enz., gaan uitvoeren. Dat dit moet beteugeld worden spreekt van zelf, maar de minister is wat al te drastisch in zijn voorgestelde maatre gelen. Volgens het ontwerp Troclet zullen niet minder dan vierentwintig verschillende oouwwerken, zoals metsel- en timmerwer ken, schilder-, decoratie- en behangerswerk, kortom alle mogelijke werken die gewoon lijk door bouwvakarbeiders worden uitge voerd, niet meer mogen gedaan worden vóór zeven uur, na achttien uur of na der uur 's zaterdags en evenmin op zon dag en betaalde feestdagen. Het is duide lijk dat dit verbod de kleine patroons in de eerste plaats zal treffen. Trouwens dit ontwerp is, dat ligt er vingerdik op, ingege ven door enkele grote aannemers die alle arbeid in het bouwbedrijf willen monopoli zer en en ordenen. Sociale kontroleurs moeten het naleven der wet nagaan en mogen, als de vrede rechter het toelaat, de bewoonde plaatsen van het huis betreden tussen 5 en 21 uur. Overtredingen zullen worden gestraft met gevangenisstraffen en geldboeten. Eerst kunnen we ons afvragen waar Troclet dat legertje kontroleurs gaat halen om op dat alles toezicht te houden. Verder lijkt het ons een verregaande beknotting van de vrijheid van de onafhankelijke arbeiders en de kleine, of beginnende aannemers. Indien het reeds zeer moeilijk is het voorgaaande te rechtvaardigen, is een an dere bepaling van het wetsontwerp vol strekt onaanvaardbaar: de meester van het •rk, bijvoorbeeld al-wie eeq -huis laat bouwen, is er toe gehouden van zijn aanne mer een getuigschrift te eisen waaruit blijkt dat deze in regel is met de R.M.Z. Doet hij dat niet en blijkt later dat de aan nemer niet in regel is, dan wordt de mees ter van het werk solidair verantwoordelijk voor de betaling van de sociale bijdragen aan de R. M. Z. en kan hij veroordeeld worden tot medebetaling van bijdragen, boeten en interesten. Het opzet van Troclet is duidelijk hoe meer geld in de R.M.Z.-kas, hoe meer er kan uitgegeven worden. Maar het is toch ongeoorloofd dat de klant-opdrachtgever «solidair verantwoordelijk» wordt ver klaard met de schulden die zelfs heel wat serieuze patroons hebben te vereffenen te genover de R.M.Z. Van de andere kant zou dus elke patroon die het ongeluk heeft ge had in schuld te geraken bij de R.M.Z. ge doemd zijn om te verdwijnen. Alhoewel het sluikwerk principieel ab soluut moet veroordeeld worden, is het toch weer niet toegelaten er op gelijk wel ke manier tegen in te gaan. Zou het niet veel beter zijn in het bouwbedrijf een sys teem te vinden waarbij zowel de zelf standigen als de loontrekkenden, die sluik werk verrichten, onderworpen worden aan dezelfde sociale en fiskale verplichtingen als de erkende aannemers. Wellicht zou men tot dezelfde resultaten komen als nu, met dit verschil echter dat de vrijheid van elke arbeider zou zijn gewaarborgd. Alles bij elkaar genomen is er nochtans veel kans dat dit wetsontwerp in de papier mand terecht komt of zo geamendeerd wordt dat de oorspronkelijke tekst er nog nauwelijks zal in herkend worden. De li berale kamergroep vraagt een liberaal-so cialistisch kontaktkommissie samen te stel len en spreekt van een grondige amende ring van het nieuwe produkt van minister Troclet. Die kontaktkommissie schijnt zo wat als 'n laatste redmiddel beschouwd te worden, als er ruzie dreigt in de linkse huishou ding. Met het ontwerp-Collard maakten we iets dergelijks mee! H. M. door beïnvloeden en misvormen. Vergeet niet dat ge vlaming zijt met uw eigen taal, kuituur en zeden. Het gevaar voor verfran sing of verduitsing bestaat alleen daar waar geen vaste basis bestaat in de moe dertaal. Alleen dan zijn we goede Vlamin gen, goede Belgen en goede Europeanen wanneer we eerst en vooral «onze» taal keurig spreken en ons dan openstellen voor de vreemde. Wees Vlaming die God Vlaming schiep J. C»

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1