Leerlingen- Ouclleerlingen en ouders herdachten het 75 jarig bestaan van het St- Maarteninstituut EN OM0PREKEN Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 243.14 p. c. nr.8 VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. 1,72 13" JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 28 JUNI 1956 NUMMER 52 Het podium tijdens de academische zitting in de «Rink», (cliché «Het Volk») Zondag werd het 75-jarig bestaan van deerde student uit de rethorikaklas aan het het St. Maarten Instituut (Klein Kollege) woord. Deze herinnert aan de schoolstrijd gevierd. van 1880 en de huidige strijd. Het «Kleir. kollege», klein van naam maar groot van Deze feesten werden door een akticcomi- faam, is langs alle zijde.i niet alleen ii; té voorbereid tot in de beste puntjes. j Belgie, maar ook over gans Europa en en- Ondanks het slechte weder werd stoets- ke'e andere delen der wereld bekend al- gewijze met de leerlingen van het instituut waai zijn oud-leerlingen zijn verspreid, naar de St. Maartenskerk getogen alwaar' r te 9,30 u. een plechtige H. Mis werd opge-1 T,"C dragen door de E. H. De Keersmaeck-r u,t 'e superior van het instituut met pontifikale ('""V7" T assistentie van Zijne Hoogw. Exc Mg, i,1""** ">ogen meepra- Calewaert, bisschop van Gent. ibïtaa" ™g J"ri6 De kerk was bomvol gelopen met leer- lingen, oud-leerlingen en sympathisanten. I Mevr! Dufol,r 5preekt in nB'm der c.ers wier kinderen als leerling of thans Gezien het bestendig regende na de II uo-leerling in het St. Maarteninstituut Mis werd dan ook afgezien van de voorop- zijn geweest. gezette optocht door de stad. j Hierna spreekt dhr De Schriivcr Jan, Vëndélzwaaiers marcheerden naar het voorzitter van de oud-leerlingenbond. 1-lij stadhuis, waar de h. Jan De Schrijver, spreekt zijn dank uit ten overstaan van voorzitter van den oud-leerlingenbond en Mgr. de bisschop om de steun die hij aan E. H. Faes, directeur der lagere afdeling het St. Maarteninstituut verleent, bloemen neerlegden vóór het monument der gesneuvelden. In de zaal «Rink» ging dan de academi sche zitting, voorgezeten door Z. Exc. Mgr de bisschop door. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij volgende personaliteiten Mgr. Daem. sekretaris-generaal van het katoliek onder wijs; Z.E.H.Kan. De Beer, diocesaan hoofd inspecteur van het middelbaar onderwijs; mmister van State Romain Moyersoen; oua-minister Moyersoen Ludovis; volksver tegenwoordigers Moriau en Van den Ber- ghe, oud-senator De Haeck; oud-volksver tegenwoordiger Van Schuylenbergh; ver der nog verscheidene geestelijke en bur gerlijke hoogwaardigheidsbekleders. Dhr. Bessems, ere-voorzitter van de oud leerlingenbond, ondervoorzitter van ae Handelsrechtbank leidde de vergadering in terwijl de personaliteiten op het podium piaats namen en het Vibrato-kwartet on der leiding van dhr Van de Wiele een openingstuk speelde. Vervolgens zong een knapenkoor van hel St. Maarteninstituut een paar liederen. Dhr Bessems heette vervolgens Z. Exc. Mgr de bisschop welkom alsmede de talrij ke hoogwaardigheidsbekleders, de E. F. di- rekteurs, superioren en leraren en gaf een korte terugblik over het ontstaan, de groei en de bloei van het instituut. Hierna kwam dhr Willems, als afgestu Dan spreekt Z. E. H. De Keersmaecker, superior van het instituut. Deze zal in korte beschouwingen de geschiedenis trek ken van het St. Maarteninstituut dat in 1881 werd gesticht en toen ook evenals nu met een schoolstrijd te kampen had. Begonnen met 17 leerlingen ging het steeds in klimmende lijn tot 1914 toen er 410 waren. In 1923 werd de 1000e leerling ingeschreven. Thans heeft het inst 1.507 gekontroleerde leerlingen. Ieder direkteur mocht zich steeds ver heugen in een aanwinst van ongeveer 200 studenten. De geleidelijke stijging van de studenten bracht met zich dat ook de gebouwen te klein werden en er verhuisd werd naar de Esplanade waar steeds nieu we klassen dienden gebouwd. Thans zal een schoolrefter met 7 nieuwe klassen worden ingezegend. Van groter be lang is wat het «Klein Kollege» aan zijn leerlingen geeft als opvoeding. In 1921 durfde de toenmalige direkteur het aan do eerste te zijn voor de vervlaamsing van het middelbaar onderwijs. Hij eindigt met lezing te geven van een derland waarin deze hulde brengt aan het geestelijk en katholiek onderwijs alhoewel hij het openbaar onderwijs voorstond. Mgr. Calewaert dankt allen die zich de loop der 75 jaren hebben ingespannen of geofferd voor de groei en de bloei van het instituut. Hij wenst het Klein Kollege. het Groot Kollege en de Vrije Technische j Scholen een schone toekomst ons volk ten bate. Na het gebed, het spelen van het Vader lands Lied en de Vlaamse Leeuw wordt Op weg voor het neerleggen der bloemen aan het heldenmonument (cl. «Het Volk») De oudste oud-leerlingen van Sint-Maartenscollege (cliché «Het Volk») deze prachtig geslaagde academische zit ting besloten. Superior De Keersmaecker, gaf ook nog lezing van twee telegrammen die zouden worden toegezonden aan Z. H. de Paus en Z. M. de Koning. Na het feestmaal dat in de beste stem ming doorging werden door Z. Exc. de Bisschop de nieuw opgerichte refter en ze ven klassen ingezegend. Hierna ging in openlucht op de koer van het instituut een familiefeest, aan de be volking aangeboden door. Iedereen was in de nopjes met het ge presteerde en de vele oud-leerlingen en le raren verbroederden tot laat in de avond. oOo VACANTIE-PATRONAAT. BEGIN 9 JULL De nieuwe gevel van het klein-college ii de Vrijheidsstraat (cliché «Het Volk») POLITIEK OVERZICHT Cyprus krijgt dus zijn zelfbestuur De bizonderheden van het uitgewerkte1 plan zullen over enkele dagen aan het la gerhuis worden bekend gemaakt. Het Britse plan zou volgens officieuse bron als volgt klinken 1) Het verlenen van een grondwet, waar bij aan de kolonie een uitgebreid zelfbe stuur wordt verleend. 2) De vaststelling van een datum waarop de Cyprioten over hun eigen toekomst zul len beslissen. 3) Amnestiemaatregelen voor de leden der extremistische ondergrondse beweging 4) Waarborgen voor de rechten vat Turkse minderheid van het eiland. De vaststelling van een datum voor de verkiezingen leverde de grootse moeilijk heden op. De militaire leiders verzetten zich tegen een dergelijke maatregel daar Cyprus op het ogenblik de enige basis op brits grondgebied in de oostelijke middel landse zee is voor het verdedigen van de britse belangen in het midden Oosten. De Turkse regering heeft anderzijds on langs verklaard dat ze gekant bleef tegen zulke maatregel, die naar haar mening, on vermijdelijk tot een vereniging van Cy prus met Griekenland zou leiden. Nochtans heeft de britse regering beslo ten met dit verzet geen rekening te hou den. De regering hoopt dat het grondwetsont werp met de bevoegde vertegenwoordigers van het Cypriotische volk zal kunnen den besproken. Ten lange laatste, na veel nutteloos bloed te hebben vergoten heeft Engeland toch moeten toegeven Het is te hopen dat alles nu verder in rust en vrede verloopt ook al geraken de Engelsen hun legerbasis in de Middelland se zee helemaal kwijt. Specialisten in Oosteuropeese aangele genheden van het foreign-office zijn mening dat de anti-Stalincampagne e verzoening van Moskou met Tito tenslotte tot doel heeft een internationaal volksfront te vormen waarin zowel kommunisten al; socialisten en progressisten van elke opinie luw zouden kunnen samenwerken Men geloofde dat Kroesjtsjev hierbij al les of niets speelde. Aan de ene kant opende hij met zijn nieuwe koers de mogelijkheid het vertrou wen te winnen van vele europeese socia listen en Aziatische neutralen door hen de rijheid van handelen aan te bieden welke Stalin hen weigerde. Terzelvertijd noch tans loopt hij het risiko de kontrole op de satellietlanden te verliezen door een losse re tucht toe telaten, waar Stalin vroeger toch zeer streng was De deskundigen van het foreign-office zijn toch van mening dat Kroestsjev stevig zijn schoenen staat. In Egypte werd kolonel Nasser tot presi dent verkozen met een percentage van 99,9. Dit getal mag ons niet te zeer verwon deren wanneer wij weten dat hij de enige kandidaat was. Hij was de enige loper aan de start en dus de eerste in de spurt Ook de grondwet werd goedgekeurd met 99,8 tenhonderd Na de bekendmakingen waren de op tochten en het gejuich niet van de lucht, dat kunt U wel denken. ...in Egypte J. C. OVER NATIONALE EN INTERNATIONALE SPANNINGEN Wanneer ik met mijn buurman niet over Ie baan kan of met hem in dispuut lig, :lan heb ik twee middelen om met hem ak koord te geraken: ofwel kan ik tot hem toe aan, de zaak met hem bespreken en het jp een akkoord gooien, ofwel kan ik de :aak voor de rechtbank brengen, en dan ïebben we ons beiden aan de uitspraak /an de rechter te onderwerpen. In de neeste gevallen zal het verkieslijker zij'» .e trachten een regeling in der minne te .reffen. Waarom zou zo iets ook niet mogelijk zijn in het internationale leven voor de re geling der geschillen tussen verschillende anden. Waarom moet er bij zulke ge schillen steeds wapengerinkel te pas ko nen Over het algemeen gaat het toch ■liet over zulke belangrijke zaken dat het offer van mensenlevens, en armoede en el lende over een groot deel van de wereld, erdoor gewettigd worden. In het Oosten hebben we bv. de zaak Formosa, het kleine eiland, waarop de Chi nese nationalisten zich teruggetrokken heb ben, evenals al degenen die niet van het communistische China willen weten. Is het dan werkelijk van zoo'n groot belang dat dit eiland, amper zo groot als België, nog bij het Chinese rijk, tweemaal zo uitge strekt als gans Europa (zonder Rusland), zou gevoegd worden Is China dan niet leefbaar zonder Formosa En zo ja, waar om dan steeds dreigen en roepen over oor log en verovering, met het gevaar nog eens wereldkonflikt te ontketenen Een dergelijk getwist doet zich eveneens voor in Indië. Indië, reeds zo uitgestrekt als gans Europa, zou nu ook met alle mid delen de kleine onafhankelijke staat Kash mir willen inpalmen. Men vraagt zich af waarom India is reeds.zo uitgestrekt len van het land heerst er grote ellende en regelmatig hongersnood, omdat men de moeilijkheden om het land te besturen niet baas kan. En toch wil men nog meer grond- jgebied Dat men mensen van Kashmir, evenals deze van Goa, die allen gelukkig en tevree zijn, met rust late, en trachte wat meer welstand te brengen onder het eigen volk. Zo is er ook nog het geschil tussen Egyp te en Israel. Zou de Egyptische regering niet veel beter doen zich te bekommeren |Om de zwarte armoede waarin de bevol king leeft, dan zich op te winden over en kele vierkante Km grond die aan Israel toegewezen werd Maar dat is het juist. In al deze landen •heeft men het volk hemel en aarde beloofd met een nieuw regiem. En toen het nieuw regiem er kwam, bleef de toestand zoals hij tevoren was ellende voor de massa, luxe en rijkdommen voor de uitverkorenen van het nieuwe regime. In plaats van welstand 'te brengen onder het volk moeten wapens gekocht worden om oorlog te voeren. Kan het gekker Is de prestige van een land dan werkelijk gelegen in het vergroten van het grondgebied, dat in de meeste ge vallen reeds zo groot is dat het erdoor on bestuurbaar wordt. En waartoe dienen de Verenigde Naties dan Bijna elk land in de wereld moet ie der jaar miljoenen en miljoenen betalen •aan de Verenigde Naties, om de vrede te ■bewaren in de wereld. Waar er geschil is, izouden de Verenigde Naties moeten uit- 'spraak doen, en de partijen zouden deze uitspraak moeten aanvaarden. Hoe dik wijls hebben we reeds getuigen geweest •an de bedreiging door sommige staten geuit, zich uit de vergadering terug te trek ken, indien men hun geschil met de buur staat zou ten berde brengen, of van een dergelijke bedreiging indien de uitspraak ten hunnen nadele zou uitvallen. Om dan nog niet te spreken van de tientallen «njets» of veto's der Russen. Het is opvallend dat al deze moeilijkhe den, evenals de tweede wereldoorlog die achter de rug hebben, ontstaan in lan den, waar enkele machtswellustigen er in gelukt waren of zijn, het bestuur van een land in handen te nemen, om dan met al de hen ten dienste staande middelen, de bevolking op te ruien en te misleiden. Weldra komt wellicht de tijd dat de be volkingen zullen inzien dat het met konin- ;en en keizers aan het hoofd nog zo slecht niet was. De landen in Europa waar het rustig is en waar welvaart heerst zijn juist nog de resterende koninkrijken J P.„

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1