Vacantie... een genot of voor ouc Iers s en kinderen een kwaal Politiek Overzicht Sprokkelingen EN OMSTREKEN Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALS-T. TEL. VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN nr. 241.14 P. C. nr.88i:72 13* JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG VAN IEDERE WEEK. ZONDAG 1 JULI 1950 VOLKSE OPVOEDKUNDE (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) Beste vaders en moeders, en gij, lieve jongens en meisjes, We willen het vandaag eens met een briefje doen. Dat is gemoedelijker, dat is hartelijker. Het blijkt daarenboven minder «pedagogisch», het ruikt minder naar de school... 't Is nu toch vacantie Hoera En voor twee volle maanden Daar komt geen eind aan, in uw verbeelding althans, beste jongens en meisjes ,en laat die maar werken, uw verbeelding, 't is nog een van xlie mooie zaken eigen aan de jeugd die alles in 't licht ziet van het veelbelovende leven Geniet er maar van, er staan u wel licht niet meer zoveel vacanties te wach ten De vacantie en zeker de grote vacantie (zullen wij ze dit jaar zomervacantie mogen noemen met al dat slecht weer is voor U, beste jongens en meisjes, de be kroning van een jaar hard werken, van een jaar studie en inspanning. En of gij nu de eerste of de laatste zijt van uw klasse, ge moogt tevreden zijn op één voorwaarde als ge uw best hebt gedaan En we zeg gen u nü reeds als gij later, in het werke lijke leven uw best, maar werkelijk uw best zult blijven doen, dag in, dag uit, dan hebt gij veel kans er te komen Denkt nu niet meer aan het schooljaar, aan uw boe ken en schriften, aan de eksamens Vierl er maar lustig op los We wensen het u van harte Ook voor de leraars is het verlof een be kroning van een periode inspanning en op offerende liefde voor de schooljeugd De mensen, zeggen Het onderwijzend perso neel mag van geluk spreken Twee, drie maand vrijaf per jaar Wij antwoorden daarop en 't is verdiend Beste vader en moedèr, als gij reeds zoveel last hebt met uw één, twee, drie of meer kinderen, wat denkt gij dan van de meester of de mees teres die er twintig, dertig, veertig en soms meer nog heeft in zijn klasse En 't zijn niet de zijne, 't zijn er allemaal met een verschillend karakter en met verschil lende aanleg en... (neem het ons niet kwa lijk) van verschillende ouders Ook voor U, beste ouders, kan en moet de vacantie een blije tijd wezen En of hij blij of niet wezen zal, of de vacantie een genot of een kwaal wezen zal, zal veel van uzelf afhangen «Gemakkelijk gepraat», horen we daar een moeder zeggen kom maar eens een vacantiedagje bij ons door brengen, mijnheer ,u zult dan wel weten wat het te beduiden heeft met een vijf of zestal rakkers geen weg te weten En toch zeggen wij, beste ouders het verlof, de va cantie kan en moet en zal voor U een blije tijd wezen als gij maar wilt, als gij het grote opvoedingsprincipe ook gedurende deze periode toepast AANPASSING Wij ouders, moeten weten en onthouden dat het verlof er is voor onze gasten en wij moe ten er ons bij aanpassen, wel wetend dat wij er zijn voor onze kinderen en dat zij er niet zijn voor ons Wij, ouders, moeten in de allereerste c O, WAT IS VACANTIE BLIJ VOOR DE KLEINE SNAKEN (Oud kinderliedje). plaats weten dat de vacantie een ontspan ningsperiode is na een lange periode van inspanning. U hebt ze zien werken, uw kleintjes, aan hun huistaken U hebt mis schien zelfs gezegd 't is veel te veel, de dag van vandaag Onze kinderen kunnen dat allemaal niet leren en onthouden En toch hebben zij eksamens moeten afleggen over «al» die leerstof. Ze zijn vermoeid, wellicht overspannen. Laat de boog nu ont mannen gedurende de vacantie Hoe dat gebeuren kan en moet, beste ouders Dat hangt af van de aard ,de ouderdom, het karakter van uw kinderen. Wij herhalen het hier komt het groot opvoedingsprincipe van pas aanpassing De kleintjes moeten speel- en ravotgele- genheid hebben Met aangepast vacantie- pak en dito schoenen Ze moeten met hun speelgoed mogen en kunnen spelen Ze mogen dat doen in hof en tuin en... ook in huis als het weder niet meewil 1 Geduren de het verlof mag en moet de woonkamer al eens overhoop liggen Zij (de kinderen) zijn er dan de baas Laat ze rustig spelen en ravotten, met trein en tram, met hun mecanno, met bouwdoos en verfdoos, in een woord met al hun speelgerief Ga met die kleintjes om de liefde Gods toch niet op reis. Toch wel aan zee, daar hebben ze zand en water Of naar de Kempen of Ar dennen Maar maak er toch geen dagen lange reis mee per auto De jongens en meisjes van 12 jaar er eer zoeken andere speelgelegenheden. Ze .zijn niet. kleia- meer en, ze zijn_nog niet groot. Lastige periode De puberteit is er dikwijls mee gemoeid Wij moeten dat weten! Geleide uitstappen vinden ze prach tig V. P. (Vacantiepatronaat) Kleine immer geleid Leren wij ze stilaan op eigen vleugels vliegen Proefvluchten, zouden de duivenmelkers zeggen Vandoen, hoor Nodig En van die grootwoordende jongens en meisjes kunt ge veel gedaan krijgen gedurende het verlof Zend op boodschap Ze «mogen» naar daar of naar ginder om dit of om dat Met de fiets! Wat een genot Van die meisjes hebt ge veel huiswerk gedaan gedurende het verlof. De kwestie van ze aan te spreken. Niet te commanderen !Ze voelen zich groot worden... Laat ze stilaan grote mensen werk doen Schenkt ze uw verto ruwen u zult zien tot wat ze in staat wezen! De grote jongens en meisjes, de bijna-af- gestudeerden of de afgestudeerden, verdie nen wat meer Die mogen op reis. Die moeten wat zakgeld hebben. Die moeten niet immer aan de rok van moeder blijven hangen Leert die stilaan zelfstandig den onder goede geleide. Willen wij het zó eens proberen, beste vaders en moeders Wij zijn overtuigd dat in dat geval het verlof voor U zowel als voor Uw lievelingen wezen zal een groot genot, een grote vreugde Wij wensen het U en uw gasten van harte OPVOEDER. Maarschalk Tito is Woensdag van zijn reis uit de Sovjetunie en Roemenië te Joegoslavië teruggekeerd. Een menigte van 60.000 man stond hem juichend op te wachten. In een gelegenheidstoespraak verklaarde Tito onder meer De bevolking van de Sovjetunie staat stevig rond haar post-Sta- lihistische leiders geschaard De Sovjet leiding kan op enorme suksessen neerblik- ken. Niet alleen hebben zij op verschillen-1 de gebieden grote dingen tot stand ge bracht. Tevens zijn zij erin geslaagd voor hun politiek de oprechte steun en goedkeu- ng van de bevolking te verwei ven. De Joegoslavische president verklaarde zich tenslotte verheugd te Moskcu te heb- kunnen vaststellen dat men het verle nen volledig wil vergeten. Juist voor zijn vertrek uit Boekarest, hoofdstad van Roemenië legde Tito aan de pers deze belangrijke verklaring af «Mijn bezoek aan de Sovjetunie zal als ■rste reultaat hebben eengrotere zelfstan digheid van de Oosteuropese landen. Het tijdvak van de Satellieten is thans voorbij. Zoals Joegoslavië zullen ook de andere lan den zelfstandig worden. Aldus de presi dent Tito. IIET SCHOOLVERLOF IN VERSCHILLENDE LANDEN tie-motor, waarbij het uitgestoten gas wordt opgevangen en opnieuw gebruikt. DE EERSTE ATOOM-SCHUILKELDER TE MUNCI1EN De eerste «Atoom»-schuilkelder voor burgerlijk gebruik in West-Duitsland is In België begint het zomerschool verlof volgens het «Munch. Med. Wochenschritt» op 1 Juli en eindigt op 1 September. (juni 1956, Nr. 22) onlangs te Munchen ge- In Nederland begint het zomerverlof half reed gekomen. De «bunker» ligt m on- juli en duurt zes weken, behalve voor de der de straatoppervlakte in het grondwater, gemeentescholen die maar vier weken slui- De 3 m. dikke betonnen wanden zijn zo ge- ten. Op het platteland wordt dit verlof construeerd, dat bij de hevigste schokken meestal verlengd om de kinderen toe te la-1 geen barsten ontstaan, maar wel kan het ten mede te helpen aan de oogst. 'gehele betonnen blok verschuiven. l.Oüü In Engeland geniet de schoolgaande jeugd mensen kunnen daar voor de duur van 12U vier weken Kerstverlof, vier weken Paas-uur verblijven zonder dat een communica- verlof en acht weken zomerverlof, van 1 tie met de buitenwereld nodig is. Dit is augustus tot 25 september. j mogelijk gemaakt door een stelsel van In Italië duurt het groot verlof drie en luchtverversingsapparaten, filters en zuur- een halve maand, nl. van 15 juni tot begin stof installaties, oktober. Bovendien zijn er twee weken Men verneemt dat Turkije voor Cyprus een kompromis-plan voor zelfbestuur heeft uitgewerkt, waarbij een grondwet wordt aangeboden naar model van de Ameri kaanse. Het plan voorziet in de oprichting van ;en op evenredige vertegenwoordiging ge baseerde nationale vergadering waarin de griekse Cyprioten de meerderheid zullen bezitten. Om deze meerderheid evenwel in even wicht te brengen zou daarnaast een senaat moeten ontstaan waarin jurken en ken met een gelijk getakt^tegenwoordig'! Die Senaat zou tevens veto-recht krij gen. Het nieuwe Turkse plan zou volgende week officieel aan Engeland worden aan geboden als kompromis tussen de eis voor zelfbeschikkingsrecht der Cyprioten en het jongste voorstel van Engeland voor zelf bestuur. Generaal Grivas, alias Digenis, de be ruchte E.O.K.A. leider verklaart in boodschap onder vorm van Strooibiljetten gericht tot elke eerlijke griekse Cypriooi «Verenigt U achter onze revolutionaire organisatie en helpt ons de tyrannie die op Cyprus weegt te verdrijven. Ik ben meer dan ooit vastbesloten de strijd voort te zetten, want ik ben zeker van de eindzege. Welke macht maarschalk Harding (brits goeverneur op Cyprus) moge ontplooien onze beweging zal de strijd voortzetten tot de eindzege Digenis voegde er aan toe dat hij soldaat is en dus geen belang stelt in de politiek. Hij besluit «De strijd zal hard zijn en iedereen moet er aan deelnemen. Wat de leider van de ondergrondse E.O. K.A. beweging verklaard kan wel waarheid worden. Ze kunnen de strijd winnen. Na tuurlijk zal daarvoor, zoals voor elke gro te onderneming nog een hele tijd nodig J. C. oOo DE TROEPENSCHOUW OP 21 JULI In tegenstelling met de voorgaande jaren, zal de Koning op 21 juli, te 15 u., de troe pen schouwen, die zullen opgesteld staan op de grote ring tussen het Meiserplein en het Montgomeryplein. De troepen zullen voorbij de Koning de fileren aan het Jubelpark en niet op het Paleizenplein. -oOo SPECIALE WACHTAFLOSSING AAN HET PALEIS TE BRUSSEL zijn Bij de centrale van Hout en Bouw te Aalst kregen de h. De Boom E., De \Volf L., Hoebeeck F., Sonck O., Staelens X., Sterck R.. Van de Velde J., Van Geert R„ Vinck J. en VermoesenG., het syndicale ereteken toegekend voor 25 jaar getrouw lidmaatschap. (V. A.) (cliché «Het Volk» Op 1 juli zal de wacht aan het Paleis 13 u. in plaats van te 12.15 u. afgelost wor den in het kader van een speciale plechtig heid, waarbij het vaandel van het 21e li nieregiment, dat voor de gelegenheid uit het Koninklijk Legermuseum wordt haald, en de verenigingen der oudgedien den van 1914-1918 en 1940-1945 van dit re giment zullen aanwezig zijn. oOo— DE TWEEDE FAZE VAN DE CO L L ARD-POLIT1EK COLLARD JU ÜEND Na een schooloorlog te hebben ontketend waarvan de last nog lange jaren door het 'land zal moeten gedragen worden, tracht Collard nu ook de jeugd die niet meer naar school gaat onder het toezicht van de 'Staat te brengen. Hij deed het bij middel 'van een koninklijk besluit deze maal dit gaat vlugger en zo dient hij geen reken- 'schap te geven aan het Parlement. Wat wil minister Collard Zijn tekst zegt het duidelijk de zorg overnemen voor de «niet georganizeerde» jeugd dit betekent in ons land voor 75 ten honderd van de jonge mensen die totnogtoe geen be hoeften voelden om in een van de vele jeugdbewegingen te treden. Om deze jeugd te «helpen» zal de minister voor een staats- organizatie zorgen. et-Collard van 1955 en het besluit- Collard van 1956 vormen één geheel dat de Staat de middelen moet aan de hand doen om de Belgische jeugd te ondermijnen, op te voeden en te vormen, in de school en ook daarbuiten, van de bewaarklassen tot militaire dienstplicht. De enige plaats waar de jeugd voorlopig nog aan staatsbemoeiingen zal kunnen ontsnappen is de familiekring. Maar er zal door een doelmatige inrichting van de vrije tijd der •jeugd voor gezorgd worden dat het kind of de oudere jongens en meisjes zo weinig .mogelijk in dat «niet georganizeerd» mid- 'den vertoeven. Collard schijnt te vergeten dat voor een groot deel van de jongeren, de ouders zelf voor een gezonde en vormende ontspanning zorgen. Van de andere kant kunnen de Paas— en twee weken Kerstverlof. Ook zijn er nog enentwintig feestdagen in het ;chooljaar. Het verlof is niet gelijkmatig geregeld in de Westduitse bondstaten. Er wordt reke ning gehouden met het klimaat in de ver- ichillende streken. In de landbouwstreken het verlof langer om de kinderen toe te aten te helpen aan de aardappeloogst. In Oostenrijk geldt hetzelfde stelsel als België. De vierentwintig Zwitserse kantons heb ben elk een verschillend regime; maar over net algemeen is het Zwitsers stelsel het zelfde als het Belgische. De Amerikaanse schoolkinderen hebben 75 dagen vrijaf per jaar, het groot ver lof inbegrepen, dat eveneens einde juni be gint. In de Verenigde Staten is er de za terdag geen school maar men werkt er de gehele donderdag. Over het algemeen geldt de regel, dat het groot verlof langer wordt naarmate men meer naar het zuiden gaat, terwijl in de landen, beneden de evenaar van half de cember tot half februari geplaatst werd omdat het aldan in die landen zomer is. In Brazilië bijvoorbeeld duurt het groot verlof van half december tot 1 maart. In. Japan begint het schooljaar in april maar het groot verlof komt toch na het eerste kwartaal, namelijk van 25 juli tot 10 sep tember. JUWELEN VAN MISTINGUETT BRACHTEN ACHTTIEN MILJOEN FRANSE FRANK OP. Een zestigtal borsthangers, ringen, hals snoeren, enz, die aan Mistinguett toebe hoorden werden vorige week in het hotel Drouot verkocht. Er werd voor een bedrag van 18 miljoen franse frank verkocht. Een borsthanger in de vorm van een pa- jeugdorganizaties de jeugd opvoeden zon- gode, met briljanten belegd en in het mid~icjer gtaat er zich mee bemoeit. De den versierd met een ongeslepen smaragd i^aitolielste organismen doen het reeds zo werd voor drie miljoen 180.000 F. toegewe- 'jang en eenieder zal moeten toegeven dat zen. Een in briljanten en onystenen gevat-flinke resultaten hebben bereikt, te spits toelopende armband werd tegen 3j jvlaar dit laatste schijnt juist een doorn miljoen 400.000 F. verkocht, terwijl een jn oog te zijn van onze linkse regering, tweede voor 2 miljoen 500.000 F. werd toe- JTegenover deze bloeiende verenigingen wil gewezen. [men een «linkse jeugd» organizeren op ONGEWONE LACH I staatskosten. Een jeugd die «eenheids- Een dame van grote omvang moest tij- jeugd», «staatsjeugda of misschien wel dens een bioscoopvoorstelling in Napels zo 1 «Collard-Jugend» zal genoemd worden. Een hard lachen, dat een hele rij stoelen be-1 strijdkreet schijnt men er ook reeds voor zweek. Het ergste is echter, dat een jon- gevonden te hebben. Tijdens een perskon- gen, die op die rij zat, met een gekneusde ferentie was een zekere heer Hicter, atta- ruggewervel naar het ziekenhuis moest. ché bij het kabinet van de minister van EEN TAXI BLIJFT EEN TAXI Openbaar Onderwijs ,de vurige verdediger Een taxichauffeur in Chicago, die voor van de plannen van zijn minister. Waarom een verkeersovertreding naar het bureau'zou de strijdkreet van de «Collard-Jugend» moest en daar 40 dollar boete moest beta- dan niet worden «Heil Hicter len, eiste van de politieman, die hem had i Nochtans is het nog niet zo zeker dat de- aangehouden en met hem was meegereden, ze diktatoriale toekomstdrooom van Col- 55 cent voor de rit. De politieman weigerde iard ooit werkelijkheid zal worden. Zijn echter die rit te betalen, omdat de chauf-1 koninklijk besluit rust inderdaad op zeer feur toch naar het bureau had moeten rij-wankelijke gronden. De grondwet bepaalt den. De chauffeur verzekerde Een taxi immers dat geen koninklijk besluit kan blijft een taxi j worden genomen, dan wanneer zij voor da RUIMTESCHIP OP ATOOM-ENERGIE [uitvoering van de wetten nodig zijn. Dit is Adelmo Landini, een oud-leerling van hier niet het geval en bijgevolg is het be- Marconi, heeft meegedeeld dat hij een sluit onwettelijk. De jeugdgroeperingen zijn atoommotor heeft uitgevonden, die vrijwel'dus niet gehouden zich aan dit besluit te zonder verlies van energie werkt. Hij heeft onderwerpen. Zij kunnen zich wenden tot reeds patent op zijn vinding aangevraagd, de Raad van State omdat de minister zijn De motor zou een ruimteschip jarenlang bevoegdheid op een flagrante wijze is te kunnen voortbewegen met een snelheid, buiten gegaan, vrijwel gelijk aan die van het licht j Maar er is nog een andere reden waar- (300.000 km/seconde). De werking berust om de «Collard-Jugend» een vlugge dood hierop, dat dezelfde hoeveelheid gas steeds zal sterven. Ieder Jeugdorganizatie heeft opnieuw gebruikt wordt. [iets nodig dat de Staat haar niet kan be- Landini's machine bestaat uit een kleinezorgen omdat hij het zelf niet heeft een atoom-batterij, die een hoeveelheid samen- ziel en een bezieler, een stichter waarnaar geperst gas zou over-verhitten. Het gas zou'de jongeren met geestdrift en fierheid op- dan met enorm geweld voortgedrukt wor- kijken. Met al het geld dat Collard ter zij den in een lange decompressiekamer, diener beschikking heeft zal hij nooit of nooit weer in een reeks spiralen zou eindigen, 'die «bezieling» kunnen kopen. De decompressiekamer zou gesloten wor-Het zou heerlijk zijn indien er een grote den en op een lage temperatuur worden re samenwerking op nationaal plan tussen gehouden door middel van een koelsysteem,de verschillende jeugdbewegingen tot stand geholpen door de koude, die in de ruimte kon komen. Wij zouden de eersten zijn om buiten de dampkring heerst. (de minister toe te juichen die hiertoe het Het gas zou weer condenseren, voordatinitiatief nam. Maar volgens minister Col- het het einde van de decompressiekamer iai"d bestaat die samenwerking er in de 'vrijheid van de jeugdorganizaties te be- zou bereiken en dan verdampen door i de atoombatterij enz. zonder ophouden. Kennelijk gaat het hier dus om een reac- knotten om ze de te gemakkelijker te kun nen opslorpen in staatsjeugd. H .M.

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1