Het Schoolrapport van mijn kind. Politiek Overzicht I- De Boetprocessie te Veurne EN OMSTREKEN verschijnt de donderdag en zondag van iedere week. Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr.881,72 13' JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 15 JULI 1956 NUMMER 57 VOLKSE OPVOEDKUNDE (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) SCHOOLRAPPORT.... DIAGNOSE BIJ 'T EINDE VAN IIET SCHOOLJAAR... Eindelijk zeggen de studenten, einde lijk is 't afgelopen En zij hebben gelijk I De laatste weken en vooral de laatste da gen van het voorbije schooljaar waren zeer afmattend voor onze schooljeugd en... met een voor de ouders er van Eerst die blok- periode! Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met de neus in de boeken Immer die aansporing door de leraars en leraressen en voornamelijk door de ouders Afmattend lichamelijk en verstande lijk, ook soms moreel door het onhandig optreden van wie ook in deze voor de stu denten lastige periode Na de blokperiode nog een zwaardere periode. Deze van de eksamens en de prijskampen. Elke dag met de bibber op het lijf Zal het lukken, zal het niet luk ken Op dat ogenblik komt dikwijls, voor menig student, 't berouw na de zonde had ik maar beter en regelmatiger gestudeerd gedurende het schooljaar. Afgemat, soms uitgeput slentert de lastige eksamenti,|d voorbij. Nu de uitslagen Gelukt Geslaagd Zal ik een paar eksamens moeten afleggen bij de aanvang van het schooljaar voor de vakken waarin ik het vereiste aantal mini mum punten niet behaalde Of slechter nog zal ik de klasse moeten overdoen Het antwoord op al die vragen brengt ons het schoolrapport HET SCHOOLRAPPORT Wat is het schoolrapport dat elke leer ling meekrijgt bij het einde van elk schooltermijn en zeker bij het einde van het schooljaar Het is de samenvatting van de door de student bekomen uitslagen gedurende de prijskampen, bij de eksamens. Het is het spiegelbeeld van hel voorbije leerjaar dat een jaar van studie was... in mindere of meerdere mate l Procentsgewijze wordt de algemene uit slag medegedeeld 40, 50, 60, 70, 80... of, wie weet, ...90 procent van de punten be haald op het totaal Ook per leervak wordt op elk schoolrap port de uitslag vermeld het aantal te ver dienen punten, het aantal behaalde punten en de verworven plaats in de rangschik king per vak Men is hier de eerste, de derde, de vijfde, de tiende... de vijf en twintigste of verder nog. Het schoolrapport geeft een beeld van het geleverde werk gedurende het voorbije schooljaar Het schoolrapport kunnen wij vergelijken met de diagnose door de ge neesheer gedaan bij het onderzoek van een zieke. Het verklarend woordenboek zegt ons diagnose of vaststelling van een ziek- te naar haar kentekens. Het schoolrapport is diagnose vastge steld door de leraar naar de graad van ontwikkeling, naar de graad van kennis, door de student naar voren gebracht, ge durende de eksamens. Het schoolrapport-diagnose bepaalt de leervakken in dewelke de leerling, de stu dent zeer sterk, sterk, gewoon of zwakjes is... volgens de antwoorden gegeven op de eksamens. Wij voegen hier onmiddellijk aan toe zowel als een geneesheer een onjuiste dia gnose kar> bepalen... is niet immer het schoolrapport het wezenlijke beeld van de graad van ontwikkeling, aanleg, werk kracht van de student. Meerdere faktoren spelen hier een rol. Doch over 't algemeen wordt net rapport aanvaard als zijnde het spiegelbeeld van de waarde als student... Nochtans gij kent studenten die immer schitterende schoolrapporten hadden en die regelmatig gebuisd werden b.v. op de uni versiteit en meer nog in de universiteit van het werkelijke leven Andere, met min goede schoolrapporten, Maagden schitterend in het werkelijk Je- Dat weze een troost foor sommige ou ders en een verwittiging voor andere. Het schoolrapport geeft een algemeen overzicht van de gebeurlijke mogelijkhe den met het oog op de toekomst. Het geeft zeker wenken en raadgevingen aan dezen die het «lezen» kunnen, wenken en raad gevingen die, als de medicijn voorgeschre ven door de geneesheer, moeten toegediend worden aan de in behandeling zijnde stu dent. Willen wij ons gedacht praktisch illus- eren, beste lezers en lezeressen Een student bekomt op de groep leei- vakken «moedertaal» een hoog procent punten. Zijn uitslagenzijn schitterend of ten minste zeer goed in stellen, grarnmati- ka. lezen, enz... Op gebied moedertaal is die student heel gezond laten we het nu zo zeggen. Geen speciale opmerkingen, geen speciale oefeningen (in te nemen me- .ikamenten) zijn noodzakelijk. Op gebied moedertaal belooft de toekomst veel. Daarentegen zegt de diagnose (het schoolorapport) ons zwak in de wiskun- dige groep rekenen, algebra, meetkunde en de daarbij aansluitende leervakken na tuurkunde, scheikunde, enz. Slechts 50 procent van de punten... Zwakjes dus zeer zwakjes. Wat staat nu te doen Medikamenten, dit is speciale ofeningen, wellicht enkele speciale lessen om bij te werken zo dit mogelijk is. Wij zeggen wel indien dit mogelijk is want wij kennen studenten, en gij ook, die nooit of te nooit sterk zullen worden in de wiskunde WAT STAAT ONS NU TE DOEN Ons, ouders en studenten, wat staat ons nu te doen, nu dat wij ons schoolrapport diagnose hebben onderzocht Te trachten bij te werken waar het moet. Om raad te gaan bij.de leraar of de leia- Gedurende het verlof wanneer zulks noodzakelijk blijkt af en toe wat in te werken in de minder sterke vakken. Een degelijk schoolrapport kan ons een goede vingerwijzing wezen met het oog op de toekomstmogelijkheden. En hief willen wij de ouders een wijze raad geven. Vele ouders «willen» dat hun kind dit of dat wordt... Zij dromen, zoals elke ouder, een mooie toekomst voor hun kinderen. Dat is recht en dat is zelfs plicht. Maar, er is een maar Eerst en vooral moeten de mogelijkheden onderzocht v den opdat een tijd de steven kan gekeerd worden. De aanleg en de goesting dienen opge spoord bij onze kinderen en eenmaal dat gevonden zal het wel gaan. Het is onver antwoordelijk voor sommige ouders hun kinderen absoluut deze of gene studiën te willen laten doen als het blijkt uit de schoolrapporten, die een diagnose zijn, het kind werkelijk geen aanleg heeft voor de studie waarmede het aanving. Het is plicht van de schooloverheden de ouders hiermede in kennis te stellen en het plicht van de ouders te luisteren naar de raadgevingen, verstrekt door bevoegde gewetensvolle leerkrachten. Noch het leerlingenaantal van de school, noch de wil van de ouders, enkel en alleen het belang van het kind dient hier gediend! Dat is plicht, gewetensplicht Wij hopen dat alle ouders bovengaande beschouwingen ernstig zullen overwegen. Wellicht hangt de toekomst van hun kind er van af. OPVOEDER. Frankrijks moeilijkheden duren nog im mer voort. Minister Pineau verklaarde Donderdag namiddag dat «Frankrijk on mogelijk kan instemmen met het vertrek van zijn troepen uit Bizerte, daar dit wezenlijk bestanddeel uitmaakt van verdediging van het Middellandse zee-bek- ben. Pineau vervolgde dat de Franse troepen in Tunesië een drievoudige opdracht heb ben 1. Het verzekeren van de dekking van de Algerijnse grens. 2. Het beschermen van de Franse goede ren in Noord-Afrika. 3. Het bewerkstelligen van de Pacificatie van Algerië. Minister Pineau hield nog een lange uit eenzetting van de N.-Afrikaanse toestand waarin we nog dit gedeelte aanstippen, waar hij het heeft over de rebellen. De terugkeer van dé Marokkaanse re bellen», aldus Pineau, tot de wettelijk heid, kent een gelukkige evolutie dank zij de werking van prins Moelay Hassan» De minister besloot zijn rede met de volgende samenvatting 1. De Marokkaanse leiders zijn er zich ten volle van bewust dat de nauwe betrek kingen met de Franse regering noodzake lijk zijn. Over het algemeen is de toe stand Van onze onderdanen aanmerkelijk verbeterd. 2. De betrekkingen tussen Frankrijk en Tunis blijven heel delikaat, doch stemt daarom niet noodzakelijk tot pessimisme. De Tunesische regering is er in geslaagd haar gezag stevig te vestigen, doch zij mag niet uit het oog verliezen, dat de onafhan kelijkheid die ze verkreeg haar ook ver plichtingen oplegt. Daarom dus moet ze kwetsende houdingen trachten te vermij- BILJETTEN VOOR HERHAALDE REIZEN De N.M.B.S. herinnert er aan, dat al de stations van het net in staat zijn, vooraf en zonder formaliteiten, aan de reizigers die het wensen, biljetten af te leveren gel dig voor 10 heen- en terugreizen of voor 20 enkele reizen op éénzelfde traject. De reizigers, die dikwijls genoeg op een bepaald traject reizen, kunnen op deze wij ze vermijden aan de loketten van de sta tions te moeten aanschuiven bij elke ver plaatsing. LENING TOT WEDEROPBOUW TWEEDE GROEP Bij de 388e trekking van de Lening voor Wederopbouw, tweede groep is een lot van 1 miljoen gevallen op obligatie reeks 5401, nummer 006 en een lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 4074, nummer 836. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. Een gezicht op de openingsplechtigheid van de tentoonstelling in het teken der herdenking van de honderdste verjaardag Dirk Martens en de inrichting van de spoorweg te Aalst, door de Vereniging van Aaisters Cultuurschoon. (cliché «Het Volk») Cyprirf kreeg de kwestie Cyprus kreeg Engeland ook af te rekenen met de mening van Tur kije. «Immers de maatregelen die de toe passing van de onafhankelijkheid op Cyprus zouden meebrengen roepen voor de Turken, die mede het verdrag van Lausannne ondertekenden, ernstige pro blemen in het leven», aldus Sir Antony Eden in het lagerhuis. We merken dus dat het geval Cyprus voor de Engelsen verre van opgelost is en dat integendeel de toestand met de dag in grotere verwarring verstrikt geraakt. Terwijl Engeland en Frankrijk in een straatje-zonder-eind zijn geraakt speelt Rusland nog steeds op uiterst bekwame wijze zijn vriendschaps-politiek. Donderdagochtend is een groep Russische parlementairen op het vliegveld van Lon- ;eland. Het is de eerste groep die se dert de oorlog naar Engeland komt. Dit bezoek, op uitnodiging van de Britse rege ring is een tegenprestatie van het bezoek van de Engelse parlementsleden, vorig jaar aan Rusland gebracht. Er werd verder nog vernomen dat de Russen veertien dagen in Engeland zullen verblijven. Rusland geeft de schijn erg op Engeland gesteld te zijn. Eerst stuurden ze hun Malenkov om eens te polsen r atmosfeer, vervolgens komen de grote ba zen een goeden dag zeggen, en dan, als kroon op het werk, komen de rechtstreekse vertegenwoordigers van het russische volk zelf. Buitengewoon handig hé Laat ons hopen dat deze vriendschaps-operatie niet alleen schijn is, maar een werkelijke stap naar de wereldvrede. J- G OQO TAKS OP RADIOTOESTELLEN NOG TALRIJKE ACHTERBLIJVERS De Regie van Telegraaf en Telefoon meldt dat talrijke houders van radio-elek trische ontvangposten de takst voor het dienstjaar 1956 nog niet hebben gekweten, taks welke luidens de uitdrukkelijke bepa lingen van de wet uiterlijk op 31 januari diende betaald. Zij zet de achterblijvers nadrukkelijk aan, zich aanstonds in regel te stellen. Zij zullen zich aldus de onaangenaamheden besparen welke rechterlijke vervolgingen onvermijdelijk zouden meebrengen. Herinneren wij eraan dat de verschul digde taxe 144 fr. bedraagt, som die op de postcheckrekening nr 290 van Radio-om- roeptaks dient te worden gestort of over geschreven in de 17de eeuw o.a. te Brugge, te Kortrijk, Menen en Oostende waren ingericht. Als voornaamste propagandisten en inrichers vond men overal de Paters Kapucijnen. Maar speciaal te Veurne vei kregen ze de medewerking van de bestaande Sodaliteit. Die instelling nam weldra de gehele orga nisatie van de boetprocessie op zich en wist ze ondanks vele moeilijkheden van al lerlei aard tot heden ten dage in stand te houden. DE PROCESSIE. Op ZONDAG 29 JULI, te 3 uur 30 in de namiddag zal de jaarlijkse Boetprocessie te Veurne uitgaan en een massa toeschouwers uit eigen land en uit de buurlanden op de oet brengen. De Boetprocessie is «énig» a onze gewesten, men noemde haar terecht «de rijkste parel aan Vlaanderens proces- siekroon», en ze verdient ruimschoots de belangstelling van alwie om het onvervalst eigen schoon bekommerd is. Tijdens de zomermaanden kan men in West-Vlaanderen verschillende mooie pro cessies bewonderen: te Brugge de H. Bloed processie, te Weveigem en te Harelbeke de H. Doyuffirfioassie.. u?sKGrt.ri jk de H "aar- ■ocessie, te Roeselare de moderne H.Hart- processie, te Oostende de St.-Pieters en Paulusommegang met zeewijding, te Gis tel de vernieuwde Godelieveprocessie. Op de laatste zondag van juli komt de beurt aan Veurne. Er is maar één Veurnse Boetprocessie en ze is wijdvermaard. Men mag op de westvlaamse processierijkdom beeldhouwde groepen, die getrokken wor- fier gaan, het zijn alle kleurrijke en zin- j den door boetelingen. Dit oorspronkelijk 'olie godsdienstige manifestaties, maar on-gedeelte vormt een van de voornaamste der alle, praalt torenhoog de Veurnse Boet-aantrekkelijkheden. processie, enig in haar soort, bij vergelij-Hjt indtukwf,kkentlste gedeelte van de Door de eeuwen heen is de Boetprocessie CTigeoeei in haar oorspi'omcelijKe vorm bewaard gebleven. Ze bevat 42 groepen die de voornaamste gebeurtenissen uit het oud en het nieuw Testament voorstellen. Het eerste gedeelte hiervan bestaat uit figuran ten, die tijdens de ommegang oude speel- lekstcn voordragen. Het tweede gedeelte dt afgebeeld door statiën, dit zijn ge king zeer eigenaardig, vele eeuwen traditioneel tot het uiterste. oud, EEN WOORDJE GESCHIEDENIS processie gaat de voorstelling van het H. Graf vooraf een grote groep boetelingen met kruisen. Er worden te Veurne 73 grote kruisen en ongeveer evenveel kleine be schikbaar gesteld. Gewoonlijk zijn ze alle De Veurnse processie wordt nu nog besproken, steeds ingericht door de plaatselijke Soda- De boetelingen vormen een bijzonder liteit (Broederschap) van de Gekruiste Za- ontroerende groep. Mannen en vrouwen in hgmaker, een godsdienstig genootschap dat i&nge pijen, naamloze gestalten gebukt 1637 te Veurne werd gesticht met het doel de passie van Ons Heer te vereren. De processie zelf ontstond in 1644. Fran se legers dreigden alsdan ons land binnen te vallen. Ons volk leefde in ellende en ar moe, een nasleep van de gedurige oorlogen, invallen en bezettingen. De leden van So- j dalileit te Veurne hadden deelgenomen DE DEELNEMING AAN DE PROCESSIE, aan het «Veertigurengebed» bij de Pater onder de donkere kruisen. uit vrije wi' en uit boete. Ernst en ware godsdienslzin nrengen die massa samen. Ieder ijriel ver toon of wereldse spektakelzucht blijft hiei- aan vreemd. De boetende massa bidt cie boetende voorzeggers na, eentonig, ingeto- ;en, groots... Kapucijnen. Om de plechtigheid waardig te sluiten werd een processie van boetvaar digheid ingericht waarin de Sodalisten me- detrokken gehuld in hare boetekledij en dragende kruisen en allerhande kenteke nen van de passie Christi. Gedurende de twee volgende jaren teis terde de pest de stad Veurne en om be scherming tegen de zwarte dood af te sme ken richtte de Sadoliteit zelf telkenj are een processie van boete in. In 1650 pleegde een frans soldaat, te .plakbrief de aankondigmg Veurne in garnizoen, een zware heilig- j_U4. schennis. Na zijn veroordeling door de krijgsraad werd hij met een medeplichtige op de markt ter dood gebracht. Om eerher stel te verwerven richtte de Sodaliteit een generale processie van boetvaardigheid in, die sedertdien jaarlijks is blijven uitgaan. Aldus groeide uit een gelegenheidsproces sie de bekende jaarlijkse oefening van openbare boete en devotie tot de passie Christi. En te Veurne bleef die bijzondere vorm Bij het inrichten van een processie is het overal gebruikelijk godvruchtige personen aar. te spreken om de noodzakelijke figu ratie bijeen te brengen. Op enkele groepen na is dit te Veurne verschillend. De Boet processie rekruteert vooral bij personen die uit spontane bereidwilligheid hun dien sten aanbieden, en aldus zijn het aiet al leen de plaatselijke vrijwilligers, maar ook heel wat vreemdelingen die aan de proces sie effectief deelnemen. Jaarlijks vindt men op de fraaie aan- Alle god- vruchtige personen van gelijk waar mogen als boetelingen aan deze processie deelne- men. Ze gelieven zich te laten inschrijven bij de E. II. Bestuurder van de Sodaliteit te Veurne». Wij zouden er kunnen het woord «tijdig» bijvoegen, omdat men an ders veel kans loopt op te laat komen. Aldus uit een eeuwenlange traditie ge groeid en bewaard heeft de Veurnse Boet processie haar strikt eigen karakter welen te bewaren, ondanks onze huidige periode van vernieuwing en zogenaamde moderni- van godsvrucht zijn eigen karakter be- sering. De Boetprocessie bleef een openba- houden dank zij de openbare bloetpleging re uiting van boete en godsvrucht, een van de boetelingen, in pijen gehuld, met cpenbare vertoning van Christus' lijden en wijde kappen over het hoofd, meestal dood, voor het welzijn van het mensdom, blootsvoets. wie te Veurne cje Boetprocessie komt Spaanse invloeden liggen aan de oor- aai.'schouwen, ontdekt er «de rijkste parel sprong van dit soort van processies, die in aan Vlaanderens processiekroon de 16de eeuw reeds alhier plaatsvonden en I Hervé STALPAERT,

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1