B E ZIN M I M G Weekkalender Politiek Overzicht Diocesane Ziekenbedevaart van het Bisdom. Gent naar L, Vrouw van Lourdes. DE GiZIT WH AA1ST EN OMSTREKEN VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr.881 72 13' JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 5 AUGUSTUS 1956 NUMMER 63 VOLKSE OPVOEDKUNDE (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) Ouden van dagen kijken graag terug meenschap steeds sterker op de voorgrond naar wat zij, met vertering', de goede, in het maatschappelijk probleem treedt, oude tijd noemen. Zij meten de afstand, van meer dan gewoon belang is geworden, realiseren scherp het verschil tussen het Het is niet goed voor de mens alleen te tijdsbeeld van lang voorbije jaren en het zijn. In zekere zin heeft zijn leven, na zijn aspekl van het huidige, sterk bewogen le- persoonlijk heil, slechts betekenis in funk- ven, en concluderen," met de beminnelijke tie van de gemeenschap. Hij is lid van de eenzijdigheid die een verontschuldiging gemeenschap, niet om de eventuele voorde kan vinden in de steeds enger wordende len die aan het lidmaatschap kunnen ver kring van hun belangstelling, dat de «goe- bonden zijn, maar veleer om de plichten de oude tijd» reddeloos voorbij is. j die hij tegenover haar te vervullen heefi. ir is geen .goede, oude lijd». Alle tijden Het eerste tvoord in het leven van de ge- zijn goed, minder goed of sleeht, naarge- meenschap hoort te zijn dienen. EGYPTE. De besprekingen van Donderdag leid den tot een algemeen besluit der drie lan den, nl. de uitoefening van een internatio naal toezicht op het Süez-kanaal. Een conferentie zal vergaderen op 16 Au gustus te Londen met het oog op de oprich ting van een organisme voor internationaal toezicht. Niettegenstaande de mening van Kroets- jev, als zou noch Engeland, noch Amerika lang het gebruik of het misbruik dat van Hoe moet onze sociale taak, wij die het dTmóiTelijkhèdén wordt"gëmaakt."'Hostaal voorrecht mochten («Mm te «Mte» buiten kijf dot deze mogelijkheden ver- te gloeien 111 de omstandigheden en voor- schillen. Er is een kleurig tafereel te schil- waarden die niet in ieders bereik lagen, uit- deren van de opgang die het leven, in de gestippeld worden verschillende facetten van zijn verschij-j Er is in de eerste plaats de eis naar eigen ning, in de loop van de laatste eeuw ge- groei en verdiepende vervolmaking. Het is maakt heeft. Hel zou ons echter te ver voe- onze taak de gemeenschap te sieren met ren ons in deze bezigheid te vermeien, de bloei van onze evenwichtige harmonisch Maar één facet verdient het toch onder het gegroeide persoonlijkheid, zoeklicht te worden geplaatst, omdat ze r in verband staat met de school waar in wij groeiden en de band die ons bindt, namelijk het onderwijs. Wat leert de «goede, oude lijd» in deze aangelegenheid Een eeuw geleden was het aantal analfabeten reusachtig groot in vergelijking met wat thans op dit terrein wordt vastgesteld. Waren de mensen min der verstandig Niemand zal dit durven te beweren. Voor de meeste kinderen, ook voor de verstandigste, ontbrak eenvoudig de gelegenheid om te studeren. Onderwijs in zijn eenvoudigste vorm, en zoveel te meer het voortgezet onderwijs, was het deel van enkele door de fortuin bevoor rechten. De veeleer gebrekkige inrichting van het onderwijs en de niet geringe uitga ven die het vergde, aan de andere kant de lage levensstandaard en de vroegtijdige kinderarbeid, waren er oorzaak van dat het volkskind de weg naar de school in de meeste gevallen bemoeilijkt, vaak afge sneden zag. Wij hebben dit niet meer meegemaakt, of althans deze toestanden niet aan de lijve gevoeld. Onze ouders hebben zich wellicht veel opofferingen moeten getroosten ons op studie te kunnen doen, maar zij de den het, gesteund door het besef dat het leven steeds meer en meer een grondige ontwikkeling vergde en omdat zij de droom van elke ouder koesterden: hun kin deren in het leven verder brengen dan zij ooit geraakt waren. Bezinning over dit besef en deze inspan ning van onze ouders impliceert in de eer ste plaats dankbaarheid. Onze eigen arbeid was het niet die ons gebracht heeft waar we thans zijn. Onze ouders hebben ons de kans gegeven; hun komt de eerste dank toe. Het spreekt van zelf dat ook de school, waar wij studeren mochten, alle recht op Waardering en dank verdient. Dankbaar heid is nu geen ijdel gevoel, maar dringt naar de daad. Gelukkig wie in het leven gelegenheid heeft gekregen om zijn ouders dankbaar te zijn. Maar er is meer. De dankbaarheid maar alleen zou gaan naar ouders en on derwijsgesticht, zou eenzijdig, derhalve volledig wezen. Er is een sociaal aspekt, dat in deze tijd, nu de sociale verbondheid tus sen de enkelingen van de grote volksge- De oude wijs heid dat voorbeelden trekken is nog niet ergaan. Schone mensen zijn lichtbakens die de duisternis verdrijven en wijde, lich te horizonten openwerpen. Wie veel gekregen heeft, moet veel ge ven, in nobele onbaatzuchtigheid. Ivoren torens rijzen in woestijnen van hatelijke zelfzucht. Het is plicht buiten zichzelf te treden en volk en gemeenschap te verrijken door daadwerkelijke deelname aan het kuituur- leven, in alle opzichten, van zijn tijd. Deze aspekten verschillen van mens tot mens, krijgen een persoonlijk aksent vol gens de aard der persoonlijkheid en levens omstandigheden. De kunstenaar in zijn scheppende arbeid, de politieker in zijn lei derschap, de nijveraar in het bedrijfsleven, de zoeker in zijn studie, de mens m zijn taak. Er is de kleine, maar dappere dankbaar heid, die de evenmens toewenst wat ons deel was. De mogelijkheden tot studeren zijn veel ruimer dan vroeger, en theore tisch ligt de weg voor iedereen open. In de praktijk wordt echter vaak aangebotst te gen niet geringe moeilijkheden. Ook hier kan onze taak liggen door leidend op te treden in onze omgeving. Het woord dankbaarheis is ons meer dan eens als van zelf uit de pen gevloeid. Wij mochten misschien plicht geschreven hebben. Want de gemeenschap heeft recht ons, mag vragen, eisen, en het is onze taak te geven, ieder binnen de grenzen zijn mogelijkheden. Elke kleine, verborgen steen uit de torens van onze kathedralen heeft een grootse taak de ranke spits te helpen dragen die haar kanten top wolken steekt. Het harde woord uit de Bijbel «Ben ik dan de bewaker mijns broeders heeft ook een zachte, bijna tere zin. Alle egoïsme zwijgt, er is het gevoelvolle begrijpen het diepe besef dat het plicht is, heilige plicht, veel te geven en veel te zijn, omdat wij zelf in onverdiende gulheid zoveel ge kregen hebben. Zo, richtte zich letterkundige Emiel Van Hemeldonk tot zijn gewezen studiemak kers. Een prachtige levensles die wij on ze lezers overmaken... Het woord van een wijs man, een wijs opvoeder. OPVOEDER. (17—24 JULI 1956) III. VERVOLG. ONZE ZIEKEN TE LOURDES. «Ilicr zijn wij, o Moeder, uw kinderen tee: 2ij is toch de hulp van do zieken, de Troos- eros van de bedrukten de Toevlucht van dien die in nood of lijden zijn. Intussen- lijd worden ze naar de gezegende baden gebracht: dienstvaardige brancadiers en verpleegsters laten hen met de meeste zorg ,n het mirakuleus water van de bron wijl ze met vurig vertrouwen Maria's bijstand afsmeken. Weldra is het middag, de uren vliegen .•oorbij, in het Asile hebben de zusters ge borgd voor een smakelijk middagmaal, •vaarna een paar uurkens rust onze zieken .leugd doet. Te 1,30 u. trekken ze weer naar Je grot en baden, trouwens ze zijn toch naar Lourdes gekomen om zoveel mogelijk Jicht bij Moeder te zijn. Te 4 u. verhuizen de brancards en wagentjes naar de scha duwrijke bomen van de Esplanade voor de H. Sakramenlsprocessie, de aandoenlijkrte plechtigheid vaji de dag. Wijl duizenoen pelgrims de processie meevolgen slaan de Aalmoezeniers bij hun zieken en bidden met hen de Paternoster, in afwachting op de komst van de Grote Meestor. Iedere zie ke krijgt de zegen met het Allerheiligste wijl heel de masso devoot cn vol betrou wen de aanroepingen beantwoordt Heer, wij aanbidden U lieer, wij ge- .oven in U Heer, wij hopen op U Heer, wij beminnen U Heer, indien Gij wilt, Gij kunt mij genezen! Heer, maak dat ik zie Heer, maak dat ik hore Heer maak Jat ik ga Heer, spreek slechts één woord en ik zal genezen zijn... De ontroering beschrijven Jie zich op dat ogenblik van 't hart van onze zieken mees ter maakt is volstrekt onmogelijk, hun lij- Jend aartgezicht straalt V5nïhlTfÉf"vórlrou- wen, van vurige hoop en van dankbare liefde. De genade verricht hier wonderen, zodanig dat velen niet meer om genezing vragen maar wel om kracht, om als apos telzielen edelmaedig hun kruis te kunnen dragen in het voetspoor van de Meester. Omstreeks 6 u. is deze namiddagplechtig heid te einde, de brancardiers en ver pleegsters springen bij om de zieken naar het Asile te brengen waar hun een smake lijk avondmaal wacht. gesteld worden zich uit te spreken over de gen voor de Kommuniemis. Iedere dag te Lourdes eindigt met de al an me ona an-e ij - Monseigneur de Bisschop van Gent heeft indrukwekkende kaarskensprocessie. Onze lar" ou an som® e irnlnnipn er aan Sehouden zelf de eerste Kommunie- zieken kunnen natuurlijk niet mee, doch tie eginnen vo gen inza *e z mjs voor zijn geliefde zieken op te dragen. ze wmen er kost wat wil bij zijn. Met een In een korte toespraak heeft hij hun hart kaars in de hand zitten ze langsheen de geraakt. Hogepriester en zieken innig vere- omheining van het Asile en uit volle borst nigd in 't zelfde offer voor 't geestelijk en zjngen ze mee - Lourdes op de bergen tijdelijk welzijn van al de zieke. «Hoe zalig is het op deze stonde, mijn goede Jezus,1 Eens de processie voorbij is het hoog tijd dat ze gaan rusten, E. H. Aalmoezenier bidt oor zijn geliefden het avondgebed voor en i - weet hen nog te vergasten op een diep in- De Russische delegatie heeft zich ak- morgenontbijt ondei e ommernj ce siaand godsdienstig avond woord je, waar- koord verklaard om de Japanse oorlogs- men van de Esplanade, waarna de zieken De eerste namiddag kwam voor onze zieken neer op een eerste kontaktname met O. L. Vrouw in de gezegende grot. Hoe of Frankrijk benadeeld zijn door de naas- aandoenlijk, als in verrukking voelden ze ting van het Suez-kanaal en dus voordeel zich met genade en geluk overstromen, halen uit een vredelievende overeenkomst Het was als na een lange afwezigheid een met Egypte, schijnen deze drie landen het innig samenzijn van Moeder en kind, har- niet volledig eens te zijn met hem. telijk en oprecht. Het drielandenoverfeg kwam tot drie voorname besluiten 1) Akte te nemen van de nationalisering V/ij komen uit Vlaanderen en minnen D van het Suez-kanaal. [zeer... 2) Het internationaa, belang van het indruk weergeven van die eerste H. Suez-kanaal te onderstrepen. Sakramentsprocessie met de zegen van het 3) Het optreden van Nasser te veroorde- Allerheiligste aan iedere zieke, daartoe len als nationalisering van een internatio- voel ik me njet jn staat, het is te overwel- naal, en niet van een nationaal goed. digend, 't is als een stukje van de Hemel Een poging tot objecktieve beschouwing op aarde neergedaald. Velen waren hun m het probleem betreffende het Suez- tranen niet meester van loutere aandoe- kanaal brengt ons tot volgende feiten. ning en innig zielsgeluk, uit de ogen van Het belang van twee data 1968 en 1888. die zieken straalde totale overgave aan de ln 1869 werd aan de Franse maatschap- Goddelijk Meester. Mijn Jezus, hier ben ik, pij een concessie van het Suez-kanaal ver- doe met mij wat Gij wilt, wilt Gij me ge leend voor de duur van 99 jaar, dus tot in nezen ik dank er U om, wilt Gij dat ik 1968. Dus zou het kanaal in 1968 eigendom verder mijn kruis draag, geef mij de nodi- van Egypte zijn geworden. Niettegenstaan- ge kracht en sterkte om U te volgen en de dit feit, heeft Nasser toch een machtmis- aan U te gelijken, alles aanvaard ik zoals bruik gepleegd door de maatschappij nu te het U believen zal. nationaliseren. Op twaalf jaar tijd kan er ,g Avonds van die eerste dag bleven on veel veranderen onder de zon. ze zieken te bed> ze waren nog te zeer Op 27 Oktober 1888 werd te Constantino- verm0eid van de lange reis, vanaf de vol- pel een conventie ondertekend door de gro- gende m0rgen zullen ze al de plechtigheden te en kleine mogendheden van die tijd, kunnen meevolgen. waarbij de vrije doorvaart door het kanaal ;ewaarborgd werd. i-.-aj.sei neeli vetiulfHia tfe cbnvéntie 888 betreffende de vrije doorvaart te zul- In de vroege ochtend te 5,30 u. na een len eerbiedigen, en zo schijnt ons het voor- kort bezoek aan O. L. Vrouw in de grot stel van de drie landen, een organisme lopen de ijverige verpleegsters het Asile voor internationaal toezicht op te richten, van de zieken binnen x>m hun lastige dag- aannemelijk voor Nasser. taak aan te vangen. Eén voor één worden de zieken aangepakt, krijgen de nodige TOGO. zorgen, worden gewassen en opgesmukt. Binnen kort gaan er verkiezingen plaats Kort daarop te 6 u. zijn de brancardiers op grijpen in Togo, een Franse kolonie op de post om de zieken op de brancards of Westkust van Afrika. Door deze verkiezin- de wagentjes te laden en hen naar de grot gen zullen de inlanders in de gelegenheid of naar het altaar van Bernadette te bren- de Kommuniemis. MOSKOU. In Moskou zijn een Russische en een Ja panse delegatie met elkaar in voeling ge treden om de toestand van oorlog te doen ophouden tussen de twee landen. (Tot nu toe werd nog geen vredesverdrag gesloten tussen deze twee). .J)0\nERPA(l, 19 JULI. hier te zijn. Op deze eerste plechtigheid volgt het KOOra versiaaiu um ue jopaiisc - „„J- na 111J 11C11 E.I misdadigers die hun straf uitgedaan heb- voor het genadebeeld van g nacht wenst, ben, naar Japan te repatriëren. gebracht. Hier kunnen ze vol vertrouwen hun hart openen voor hun na hij hen zijn zegen geeft en hen goede Inzake de andere gevangenen schieten de besprekingen in het geheel niet op, in die mate dat de Japanse delegatie gevraagd j heeft deze kwestie afzonderlijk te behande- j len. Er staat nog een kwestie van grondge bied op de agenda, en de Russen schijnen niet geneigd te zijn af te zien van hun aan winsten van grondgebied die ze zo gemak kelijk bekomen hebben op het einde van de tweede wereldoorlog. Hemelmoeder, I SLOT VOLGT. NAAMDAGEN. Zondag 5 augustus Abel. Maandag 6 augustus Xystus, Hormisdas. Dinsdag 7 augustus Albert, Cajetanus. Woensdag 8 augustus Cyriacus, Largus. Donderdag 9 augustus Roland, Justinus. Vrijdag 10 augustus Laurent, Sara. Zaterdag 11 augustus Filomena, Suzanna. BIJZONDERE DAGEN. Vrijdag 10 augustus H. Laurentius, pa troonheilige der herbergiers, glasblazers en koks. MAANSTANDEN. NIEUWE MAAN maandag 6 augustus, te II u. 25' AGENDA Zondag 5 augustus AALST (Varkens- marktkermis) BORGERHOUT (Omme gang van de Reuskens van Borgerhout); IEPER (Historische processie van O. L. Vrouw van Tuine); NIEUWPOORT (21e Nationale Hulde aan Koning Albert en aan de Helden van de IJzer); SINT- NIKLAAS-WAAS (Zomercavalkade en bloemencorso) Dinsdag 7 augustus MIDDELKERKE (Zeewijding met folklore processie). Donderdag 9 augustus BRUSSEL (648ste planting van de Meiboom Volks feesten.) IN DE NATUUR. Van 8 tot 18 augustus is het gewoonlijk een regenperiode: de grootste regenvlagen van het jaar. Op 9 augustus 1911 werd in ons land de grootste warmte in de schaduw vastge steld 36"6. VOLKSE WEERKUNDE. 10 augustus St. Laurens is een regendag. Op Sint Laurens Is de regen op zijn tijd. Te Sint Laureyns dage Hangt de regen op de hage 1 De verkiezingskoorts begint zich lang- kleinhandelsprijzen om praktische redenen zaam aan te laten gevoelen in de V. S. A.1 thans met twee decimalen wordt bekendge- Thans is er een strijd gaande voor de plaats maakt. V. S. A. INDEXCIJFER MET TWEE DECIMALEN De commissie van de indexcijfers der kleinhandelsprijzen en van de kosten van levensonderhoud vestigt de aandacht van het publiek er op, dat het indexcijfer der an vice-president tussen Nixon, de tegen woordige vice-president, en Stassen, de ad junct van Eisenhouwer voor de ontwape ning. De partij der Republikeinen steunt de kandidatuur van Nixon, die tot de rechtse 'leugel van de partij behoort. Gezien sterkte van de partij zijn de dan ook van oordeel dat het waagstuk Stassen tot mislukking gedoemd is. LENING TOT WEDEROPBOUW TWEEDE SCHIJF. Bij de 391ste trekking van de Weder op- bouwlening, 2de schijf, is een lot van 2 millioen gevallen op obligatie reeks 4196 nummer 251 en een lot van 1.000.000 op obligatie reeks 6693 nummer 238. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar aan 1.000 fr. Verscheidene kollektieve loonovereen- komsten verwijzen inderdaad naar de met twee decimalen berekende indexcijfers der kleinhandelsprij zen. Het is de commissie niet onbekend dat lopende kontrakten verwijzen naar index- 1 cijfers der kleinhandelsprijzen, berekend met een enkel decimaal. In dit geval een praktische oplossing er in kunnen be staan de tweede decimaal weg te laten, ter wijl men de eerste decimaal behoudt indien de tweede minder bedraagt dan of gelijk aan 4, ofwel op het tiende van het punt af rondt, indien de tweede decimaal hoger ligt dan of gelijk is aan 5. Voorbeelden Gepubliceerd indexcijfer 103.58 stemt overeen met 103,6. Gepubliceerd indexcijfer vereen met 103,7. 103,72 stemt DE ELEKTRICITEITS- TARI EVEN Enkele tijd geleden werd een bijzondere commissie voor het elektriciteitsvraagstuk opgericht. Deze commissie heeft thans haar werkzaamheden beëindigd en aan de rege ring een verslag overgemaakt. De regering zou het voornemen hebben een konferentie te houden met de verte genwoordigers van de openbare en private sektor inzake eleklriciteitsbedeling. De werkgroep van voornoemde commis» e is inderdaad van oordeel, dat de rege ring dringend moet tussenbeide komen. De ■erkgroep kwam tot de vaststelling, dat tussen de private maatschappijen en de gemeenten besprekingen worden geveerd met het oog op nieuwe kontrakten, waar van de voorwaarden volgens de werkgroep dringend dienen herzien. De regering heeft gehoor verleend aan deze waarschuwing. Zij heeft aan de pro vinciegouverneurs opdracht gegeven auto matisch de goedkeuringen van de gemeen ten van akkoorden voor levering van elek triciteit door private maatschappijen onge daan te maken. De werkgroep zou andere middelen heb ben voorgesteld, waardoor de leveringsta rieven een verlaging zouden ondergaan.

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1