Overzicht Schoolstrijd Jtll Politiek Grootse feesten bij ie twaalfde verja ring der bevrijding onzer stad EN OMSTREKEN verschijnt de donderdag en zondag van iedere week. Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr.881 72 13' JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1!)56 maanBKföscaRtf asmassssaaasB-aa» sssxs a&tafcaBeaaaf'^^ ■smgK rtet indrukwekkend oorlogsgedentcken te Aalst. (Cliché «Het Volk») DE SUEZ-CRISIS Zondagavond zijn de commissie Menzies en Nasser uit elkaar gegaan, zonder dat er een akkoord bereikt werd. Nasser heeft enkele uren na het vertrek der commissie Menzies een nota gericht aan de Secreta ris-Generaal van de UNO, en ook aan alle regeringen, waarin hij voorstelt een «on derhandelingsorgaan» op te richten, waar in de gebruikers van het Suezkanaal zou den opgenomen zijn. Hij wil dus vertrek ken van een basis die reeds verworpen werd vóór de Conferentie van Londen. Het voorstel werd onmiddellijk afge wezen door Engeland. Eisenhower van zijn kant heeft er op aan gedrongen, eerst alle pogingen tot vrede lievende oplossing uit te putten, en dit niettegenstaande zijn oordeel dat het voor stel van Nasser geen voldoende basis biedt om nieuwe besprekingen te beginnen. Als het er Nasser om te doen is, tijd te winnen, schijnt hij wel op de goede weg te zijn. Menzies geeft als zijn oordeel te kennen, als beschouwing bij de gevoerde bespre kingen te Kaïro, dat Nasser de financiële problemen in verband met het Suezkanaal, onderschat. JAPAN Sjigemitsoe, Minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard dat Japan op de steun van Amerika mag rekenen inzake zijn aanspraken op de Zuidelijke Koerden. Deze steliingname van Amerika tegen Moskou, zou eerlang in een schriftelijke nota vastgelegd worden. BELGIË. HASSELT Verleden Zondag ging te Hasselt een interessante vergadering van de middenraad van het ACW door. Naaat volksvertegenwoordiger Bertrand er op ge wezen had dat Limburg op de drempel staat van een nieuwe toekomst, door het in exploitatie nemen der kolenreserves, kwam Prof. dr. De Jong betogen dat de vestiging van een groot- mdustne m Limburg uit ekonomiscn oogpunt gerechtvaardigd zou zijn. Met ue vergoeding voor de toegestane concessies, zou inmburg grote bedrijven, in deze provmcie te vestigen, kunnen finan cieren. Hij wees ook op de mogelijkheid een stikstoicokesbedrijt werkgelegenheid voor 6.000 arbeiders) in Limburg op te richten. Voor Limburg zou het onmogelijk zijn, omdat de stikstof-nijverheid in Bel- zië zogezegd marginaal is, terwijl •■•an een zelfde nijverheid, gevestigd te Tertre, uit breiding gegeven wordt (Tertre ligt na tuurlijk in Wallonië). LEUVEN Op het Congres van het Da- vidsfonös dat verleden Zondag te Leuven plaats had, werd geconstateerd dat er geen voldoende rekening gehouden wordt met de specifiek Vlaamse belangen door de politieke partijen in België. Het Congres stelde daarom een reeks maatregelen voor om hierin verandering te brengen. MARCINELLE De socialisten blijken nog niet voldaan te zijn, ais Italiaanse ar beiders hun gezondheid en leven komen verliezen in hun Waalse mijnen. De bevoegde overheid in Marcinelle is overgegaan tot het bouwen van betere wo ningen voor de mijnwerkers. Maar, even- tuële kandidaten-bewoners moeten de ver- plichting aangaan hun kinderen naar de gemeenteschool te sturen vooraleer hun kandidatuur in aanmerking kwam. De resultaten van deze afschuwelijke maatregel (omdat hij typisch LIBERAAL is en dat van socialisten hebben niet op zich doen wachten niettegenstaande het om katholieke Italianen ging. Belgen en Italianen, let op uw zaak ALS DAT WAAR IS Dan moet toch iedereen toegeven dat de linksen de «meest onbeschaamde uitbuiters zijn» die er. ooit bestaan hebben. Het is een echt schandaal zo de miserie van de mensen uit te buiten. Ziehier wat wij in «La Cité» lezen «De overheden van Marcinelle hebben een belangrijke beslissing getroffen. Zij zullen aan alle bewoners van kamp XII (N. v.d.R. Italiaanse mijnwerkers) logies be zorgen. Dit werd hun plechtig beloofd, mits zekere voorwaarden nochtans. Om een der woningen te kunnen betrekken, die Le Foyer Marcinellois» bouwt, hebben de huis vaders en huismoeders van Kamp XII hun kinderen in de gemeenteschool moeten plaatsen. 1-let was te nemen of te laten dat werd hun duidelijk te verstaan gege ven. De «koop» werd gesloten tijdens een ver gadering op touw gezet door Le Foyer Marcinellois» (Maatschappij voor goedkope woningen), zondag 2 september, in het Volkshuis. Slechts de bewoners van kamp Xfl waren daar uitgenodigd. Een insinuerende en doeltreffende propa ganda van man tot man, werd tijdens de vorige weken bij de ouders gevoerd, zonder voldoende succes evenwel. Daarom moest snel en op afdoende wijze worden opgetre den. Te nemen of te laten: een nieuwe woning tegen verminderde huishuur voor een kind in de officiële school. Iedereen weet, dat de Italianen, die zich niet gemakkelijk laten syndiceren noch aan de ene noch aan de andere kant, daarente gen zeer gehecht zijn aan de katholieke school. Niettegenstaande de vele materiële voor delen (schoenen, boekentas, enz enz.) die de officiële school verleende, bleef de meerderheid der. Italiaanse kinderen van kamp XII de vrije school bezoeken. Maar al deze gezinnen meestal grote gezinnen verlangen naar 'n degelijke en goedkope woonst. In het kamp betaalt men slechts 200 tot 300 frank.In «Le Foyer Mar cinellois» zal het ietwat duurder zijn frank ongeveer en vermindering voor ieder kind. Op de vrije markt zijn weinig huizen vrij en de kleinste huishuur loopt gemak kelijk op tot 2000 frank. Dus, met het voorstel van «Le Foyer» werd het mes op de keel gezet. Het resultaat liet niet lang op zich wach ten. De aanmaning geschiedde zondagvoor middag, daags vóór de heropening der klassen. Maandagvoormiddag verloor de katho lieke lagere school een twintigtal meisjes, een twintigtal jongens en de bewaar school eveneens dertig kinderen. Is het een toeval Dit verlies komt alleen van de gezinnen van kamp XII. Deze laatsten trouwens geven de reden van hun houding aan.Vorige week nog hadden velen onder hen opnieuw contact genomen met de school van hun kinderen. Zij verklaren hun handelwijze aldus «Als ge mij een wo ning kunt vinden tegen 1000 frank, dan haal ik mijn kinderen terug, zo zei een moe der. Het is tegen mijn zin dat ik ze daar zend maar als ik het niet doe, zal ik geen huis krijgen.» Een andere moeder had weerstand gebo den. Reden: de gemeenteschool zou te ver afliggen van het nieuwe huis. 's Anderen daags werd haar de belofte gedaan, dat een autocar haar kinderen zou komen afhalen aan hun woning, wanneer dit zou voltooid zijn. Want het is met beloften, dat men de «koop» van deze kleinen heeft betaald. Inderdaad, de huizen van «Le Foyer» zijn Zaterdag en zendag hadden bij de twaalf de verjaring der bevrijding van Aalst, grootse herdenkingsfeesten plaats. Zaterdagavond werden deze ingezet door een concert dat zeer in de smaak viel van .iet publiek en dat uitgevoerd werd door .iet Schots muziekkorps I he Band 1st Bn The Black Watch. Daarna had onder grote oelangstelling en met deelneming van alle muziekkorpsen der stad een taptoe plaats, gevolgd door een volksbal op de Hopmarkt en uitvoering van Schotse dansen. Zondag morgen werd in ,de St. Martinus- kerk een H. Mis opgedragen ter nagedach tenis van H. M. Koningin Astrid, vanwege het Comité «In Memoriam», gevolgd door «Te Deum». Deze werd bijgewoond door verschillende personaliteiten en bonden. Na deze plechtigheid werd een optocht gevormd met de Schotse muziekkapel voor aan. Tijdens de rondgang door de stad werden bloemen neergelegd vóór het stand- oeeld van Koningin Astrid. In de namiddag kwamen de personalitei- cen, vreemde delegaties met vlag, maat schappijen, het politiekorps, de vaderland se bonden 1914-18 en 1940-45, officieren van net leger, de Veteranen van Koning Albert uit Gent, Koninklijke en culturele kringen; de Burgerlijke Bescherming, de stadsbe- dienden en -werklieden, de verpleegsters van het Rode en het Wit-Gele Kruis, brandweer en een groot getal schoolkinde ren der stad bijeen op het Statieplein, al waar een optocht gevormd werd. Op de Grote Markt,' stond de Belgische Militaire Muziekkapel der 2e Infanterie Di visie opgesteld. Hier werd de Belgische driekleur gehesen aan l\e' Belfort terwijl men de groet bracht. V(..- Op het vredeplein wercflsVTde deelnemers opgesteld vóór het monument geflankeerd door al de vlaggen. In de eretribuun bemerkten wij kolonel- vlieger Henry, vleugeladjudant en verte genwoordiger van Z. M. de Konin; volks vertegenwoordigers Moyersoen, Moreau en D'Haeseleer; senotar De Stobbeleir, goever- neur Marien, arrondissementscommissaris Van Beneden en verscheidene afgevaardig den van verschillende ministers. De ontwerper architect Stany De Neef en beeldhouwer Mare De Bruyn werden aan de vertegenwoordiger des Konings voorge steld. Na een muziekstuk door de Schotten stelde Senator De Stobbeleir, in zijn hoeda nigheid van voorzitter van het Verbond der Vaderlandse bonden de stad plechtig in het bezit van het monument. Kolonel-vlieger Henry onthulde -lit waar na de heer De Sto.bbeleir de eeuwige vlam ontstak. De h. D'Haeseleer, tweede schepen, herinnerde aan het offer der oorlogsdaden. Na het spreekkoor «Heldenhulde» door :r dan 300 schoolkinderen, onder de lei ding van mevrouw Pletsier-De Groot, legde de vertegenwoordiger van de koning bloe men neer. Met een algemene bloemenhulde en défilé eindigde de plechtigheid. Avonds werd op de Hopmarkt door de Schotten nog een kunstvol koncert gegeven. oOo C. V. P. ARRONDISSEMENT AALST. Op initiatief van de arr. Bondsvoorzitter, Roger Otte, vergaderen op 15 september, 18 uur in c't Groen Kruis» te Aalst de C.V.P. en sympatiserende gemeenteraadsle den. Député Van Geert en Provinsieraads- lid Verleysen zullen vragen beantwoorden die zich stellen bij het opmaken van de ge meentebegroting. De verantwoordelijken voor de gemeente- financies zullen er zeker prijs op stellen voorgelicht te worden om met kennis van zaken te kunnen beraadslagen en beslis- over de uitgaven en de ontvangsten voor het dienstjaar 1957. NUMMER 74 .:c:a5£2rs; nimnm V V -A* Het spreekkoor onder leiding van mevrouw Pietsier. (Cliché «Het Volk») Ik krijg zo, stilaan, de indruk dat de iocialisten» niet op hun gemak zijn met «Marcinelle». Zij schijnen hun schip te willen wit na afloop, allemaal opnieuw zullen bijeen komen rond het monument op het Vrede plein. Het zullen juist dezelfde zijn. Doch twee zullen er alsdan ontbreken: Bert Van Hoor rick en Ray De Smet. Men begint aan de werkelijke bedoeling van het edel monument te twijfelen wan neer men politieke paljassen tijdens een hoogstaande plechtigheid als zondag jl. ziet te werk gaan, om zich zoveel mogelijk te doen opmerken. Dan vraagt men zich af of de slachtoffers geen voorwendsel worden sommige heren met slipjas en hoge hoed toe te laten verkiezingspunten uiteen zetten. «Acht en dertig jaar na de eerste en elf jaar na de tweede wereldoorlog heeft Aalst een monument ter ere der ge sneuvelden gekregen» zei meneer De Stob beleir en dacht reeds aan het aantal voor keurstemmen die hij uit het monument gaat halen. De anders zo «gepresseerde» socialisten die voor niets achteruit denizen, zelfs niet voor 't gebruik van kasseistenen, over stroming van mijnen en andere dreigemen ten zijn nu zo kalm. Van Acker schijnt niet te wensen het parlement bijeen te roepen; de socialistische mandatarissen vragen het woord niet «bij hoogdringendheid» om te interpelleren; Er zijn toch 267 werkmensen veronge lukt I Of is dat maar een kleinigheid Of hebben zij er schuld aan, misschien Nu wordt alles onderzocht in «Commissies». Mag het niet in 't openbaar gebeuren. Nu spreekt de vos (Renard) niet van «de smoel kapot te slaan, aan de eerste Vlaming die zijn poten enz... Nu spreekt hij van etatiseren, van toorn-ÓÏhdÊ sSepm.'wa'inem'end 'bui-genees- ter bezit. Bezoek Aalst en zijn schepenkol- Schepen Dhaeseleer sprak heel wat beter Engels tot de flinke Schotten die jammer genoeg geen doedelzakken bespeelden. Het was voor onze tweede schepen waarnemend burgemeester een goede engelse oefening lor zijn reis naar Londen. Zonder sterk te zijn in rekenkunde gelo en we dat Aalst dus voor. 't ogenblik een nog niet bewoonbaar. Men vraagt zich trouwens af hoe men het klaar zal spelen in deze dertig huizen al de gezinnen van kamp XII onder te brengen. Maar dat is een andere kwestie. Want als de kinderen gans de maand september de officiële school zullen bezocht hebben, zal het niet gemakkelijk zijn ze daaruit nog weg te trekken. Zó de miserie van de mensen exploiteren. De oude haat zit er nog altijd in «Rood of geen brood» Kwestie van verdraagzaam- erhoging. Is dat soms om de aandacht af te leiden. Want het wil erbij mij niet uit... mijn hoofd, dat die vreeselijke ramp gebeurde daar juist waar de socialisten seder jaren de baas zijn waar hun syndicaten de belan gen van de mijnwerkers verdedigen. Hadden die «rode syndicaten» dan geen controleurs Of hadden die rode contro leurs» dan geen ogen Of hadden zij hun dienst niet goed gedaan Of is het, zoals sommige bladen schreven, omdat het gin der allemaal «rood» is dat zij de ogen slo- toestanden waarvoor zij in Vlaan deren al lang de strengste straffen zouden geeist hebben, de hevigste stakingen en sa botages zouden uitgelokt hebben... als de bazen niet «rood» genoeg waren. toch iets dat ik niet in orde vind met hun liefde voor de werkman». Ik kan 1 PUP te paffen, mij niet van de indruk ontmaken dat zij er meer op uit zijn «hun eigen positie» te ver beteren, eerder dan die van de werkman; het komt mij toch zo vreemd voor als ik die rijke, «goed-in-'t kapitaal-zittende» socialisten zie die zij beweren zo'n haat koesteren tegen «het kapitaal». Er bestaat toch een gemakkelijker middel om die haat te laten blijken en af te koelen. Christus gaf het «Ga en verkoop al wat gij hebt en geeft het aan de armen Maar... (nog een indruk) me dunkt dat ze liever «koper» zijn van kapitaal dan «verkoper» In ieder gsval geven de socialisten mij de indruk dat ze te Marcinelle eerder iets weg te steken hebben. Dat gebeurt in andere «rode paradijsen» ook wel eens. EEN LEZER. lege. Maar iets moet er toch haperen met de militaire groet. Het lijkt ons niet mogelijk dat rijkswacht, landleger, luchtleger, poli tie, brandweer een muziekkorpsen allemaal op een verschillende wijze de militaire groet moeten brengen voor het Vaderlands Lied. Toch leek het alzo. Een soldaat-foto graaf bracht de vingertoppen van de rech ter hand zelfs tot boven het linker oog. Het was niet voor de zon. Uit wat we van onze soldatentijd onthou den hebben mogen we beweren dat slechts twee personen de groet brachten zoals het moest. NI. de heer Basiel De Grève en de chef van een groen muziekkorps. Maar deze laatste stond dan even later een grote VUURKRUISER. KLEINE NOTA'S BIJ EEN GROOT MONUMENT De tekst op het monument Aan slachtoffers oordeelkundig gekozen ment aldus ook zal kunnen dienen voor de slachtoffers v. al de toekomstige wereldoor- NA DE MIDDENSTANDS VERGADERING. Aan niemand kon de indruk ontgaan, dat dhr. De Stobbeleir in deze vergadering meer aan eigen personencultus heeft willen doen dan aan de verdediging van de mid denklasse. Dat iedereen dit heeft aangevoeld bleek duidelijk uit de passieve houding van de toehoorders, die meer hadden verwacht dan een reeks aanvallen tegen de C.V.P. en de «Gazet van Aalst». De redactie van dit blad, kan inmiddels niet anders dan de Schepen van Financiën dankbaar zijn voor de inslaande publiciteit welke hij hierdoor voor het lijfblad der Aalstenaars heeft gemaakt. Niet minder dan 42 maal heeft hij ons geciteerd Merci, Gustaaf. Wij van onze kant en vele midden standers met ons kunnen ons van de mening niet ontmaken dat al die politieke kanttekeningen overbodig waren geweest zo Mijnheer de Schepen werkelijk doeltref- tvvintujA UUC1I1C1- der wereldoorlog, werd zeer Iende maatregelen ha(1 kunne„ aankondl. I gekozen omdat het monu- gen Maar daar komt het voor hem niet zo .zeer op aan Als hij maar kan zetelen en logen. De jaartallen op de afzonderl.jke voorzitten 1 Als hij maar op het podium steen kunnen gemakkelijk opgeschoven kan staan worden. voorwaar, met een politieke meeting is Dat is geen galgenhumor. Alleen maar de middenstand niet geholpen, om te zeggen dat, als er ooit nog eens een Haar organisaties hebben dan ook dit wereldoorlog moest komen al die personali- keer gemakkelijk het politiek spel van dhr. teiten van zondag jl., al die vaderlanders De Stobbeleir doorzien, en weten waaraan en gans die grote massa van toeschouwers j zich in de toekomst te houden.

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1