fW 125 verjaardag van de heropening van het Sint Jozefscollege te Aalst, flJUIHÉfl j gMflPM l Mijnheer De Stobbeieir naar Communis tisch China vertrokken! ss'ila DE GAZET Wl AALST EN OMSTREKEN verschijnt de donderdag en zondag van iedere week. Burelen ST. JORISSTRAAT, 25. AALST. - TEL. nr. 241.14 P. C. nr.881 72 - 13' JAARGANG. 1.50 Fr. bet Nr. DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1 HET COLLEGE WORDT GESLOTEN Meer dan 150 jaar was het geleden dal de eerste Jezuieten in Aalst waren aange komen en er in 1020 een college hadden geopend. Toen het was 20 september 1773 liep als een vuurtje het nieuws door de stad «De Jezuieten zijn afgeschaf:. Plet college is gesloten», 's Morgens om 7 u. was de Keizerlijke commissaris De Gheurs zich op het College komen aanmelden met eer: gewapende escorte. Voor de verzamelde Paters en Broeders had hij lezing gegeven van de Pauselijke Breve waardoor Paus Clemens XIII de Orde der Jezuieten ont bonden verklaarde en de uitvoering zijn beslissing toevertrouwde aan de we reldlijke macht. Aldus werden op één en dezelfde dag alle huizen der Jezuieten in de zuidelijke Nederlanden gesloten, de in woners verspreid en hun goederen aange slagen. De Paters en Broeders van het college deelde het lot van hun 22.000 medebroeders over heel de wereld. De Paus die onder be dreigingen van de koningen van Portugal, Spanje en Frankrijk voor de keuze stond: ofwel grote moeilijkheden, wellicht scheu ringen in de landen die van de koningen afhingen, ofwel verzaken aan de diensten van de Jezuieten, gaf met de dood in het hart, om de vrede te verkrijgen, zijn dappe re voorvechters prijs. Zo kwam een einde aan de eerste bloeitijd van het Aalsterse college. DE TUSSENTIJD De stad richtte toen een school in met le raars die vermoedelijk allen priesters wa ren ,maar meteen rezen grqle moeilijkhe den op. De goederen van hel college had den bij verkoop bijlange niet voldoende opgeleverd om de wedden der leraars verzekeren, zodat deze slechts met grote vertraging en na herhaalde klachten wer den uitbetaald. De fabel van de rijkdom der Jezuieten had de regering tot deerlijke misrekeningen gebracht. Het begin franse bezitting en de godsdienstvervolging betekenden een ramp voor het onderwijs in 1801 telde de school nog slechts een lc raar met 20 leerlingen. Onder Napoleon bloeide de school weer op, maar in de Hol landse tijd had het toen bisschoppelijk college het weer zwaar te verduren. Het College in 1831 met oude Feestzaal en oude gebouwen. HERSTEL. In 1830, toen België zich van Nederland afscheidde, werd het onderwijs weer inge richt. Een pauselijke beslissing, had in 1814. de orde der Jezuieten hersteld en Mgr. Van De Velde, bisschop van Gent, deed beroep op de Paters om het college weer over te nemen. Op 4 mei 1831 namen enige Paters hun intrek in de oude gebouwen en begon nen er les te geven voor 17 leerlingen. Op 2 October, dus juist 125 jaar geleden stak i van wal met een volledige humaniora met 83 leerlingen. Het volgende jaar waren er 130. In 1842 voegde men er een voorbe reidende afdeling aan toe, de voorlopers van de huidige lagere school. Steeds klom het aantal leerlingen 289 in 1900 om in de laatste jaren te schommelen tussen 750 100. Wel een bewijs dat het college aan de verwachtingen beantwoordde. RESULTATEN. Het college bleef zich beperken tot de lagere school en de Grieks-Latijnse huma niora. Verschillende overwegingen gaven hiertoe aanleiding. Eerst en vooral de grieks-latijnse humaniora geeft toegang tot alle universitaire en hogere studies, en biedt dus voor-begaafde en werkzame jon gens de meest verscheidene toekomstmoge lijkheden. Vervolgens was de vraag naar Jezuieten zo groot Aalst was het eerste college dat zij openden in het Vlaamse land dat het onmogelijk bleek meer personeel aan het college te verbinden. Vergeten wij niet dat van de 1069 vlaamse Jezuieten er 446 werkzaam zijn in de missie, dat betekent 2 op 5. Dat, niettegenstaande deze beper kingen, het aantal studenten aldus bleef toenemen, is het beste bewijs dat het de gelijk ondericht en de opvoeding in het col lege de algemene waardering genieten. Het aantal priesters en kloosterlingen, genees heren, advokaten, notarissen, handelaars nijveraars, politieke persoonlijkheden die hun humaniora deden in het Sint Jozefs college gaan opsommen, is onbegonnen werk.K. De laatste universitaire resultaten spre ken duidelijke taal in juli van dit jaar mochten wij gunstige resultaten noteren van 120 oudstudenten die met succes aan de universiteit of andere studies examen aflegden, waaronder een met de grootste onderscheiding, 8 met grote onderscheiding, 26 met onderscheiding. Een van onze oud studenten verkreeg een studiebeurs om in Amerika rechten te studeren, een ander mocht voor drie maand naar Kongo. Dit jaar werden 7 oudstudenten priester gewijd, meer dan 40 bereiden zich in het seminarie of in een orde voor op het pries terschap. Werkelijk, de ouderdom heeft nog niet geschaad aan de vitaliteit van het college. Op zaterdag 29 september te 17 u. 30 zal een academische zitting plaats hebben, waarop dhr. L. Moyersoen en P. N. Braem het woord zullen voeren. Op zondag 30 september te 11 u. plech tige jubelmis in de kerk van het college. Na de academische zitting richt de ont spanningskring van de oudleerlingenbond te 19 u. in de zaal Madeion een feestban ket in, dat rond 22 u. gevolgd wordt met een jubelbal dat muzikaal zal verzorgd worden door het groot symfonisch dansor- kest FRANK GREVEN met zijn stereofoni- sche geluidsregie. Alle oudleerlingen worden er verwacht met hun dames of verloofden. Geachte Heer Hoofdredakleur, Mag ik ook eens mijn gedachte zeggen Gij doet de communisten veel te veel eer aan met er zoveel papier aan te verspillen als de laatste weken gebeurde. Daar gelaten dat «persoonlijke» aanval len steeds moeten vermeden worden, weet I toch iedereen dat op gebied van »LEUGEN en LASTER» de linksen aan de C.V.P. de 'les niet moeten spellen. Wie schreef toen een communist een paar muilperen had kekregen op een [bord, voor 't communistisch lokaal: C.V. P.-moordenaars aan 't werk Wie stond op de hoek van de Eikstraat toen een arm van het kruisbeeld was afge rukt briefjes uit te delen, van 's mor gens vroeg (hoe de mannen van de Mo lenstraat dat zo vroeg wisten, vraag ik mij nog af) waarop gedrukt stond dat de «C. V.P.-ers het gedaan hadden». Waarom heb ben zij die C.V.P.-ers nooit genoemd, als zij het wisten Of was dat geen laster I Laat die mensen maar buiten uw blad. En de andere linksen ook i Verdachtmaking, leugen, persoonlijke aanvallen zijn bij hun schering en inslag en bij alle gelegenheden zetten zij een ge- zicht op alsof zij de de slachtoffers waren en alsof hun rechtvaardigheidsgevoel en hun «vaderlands-liefde» gekrenkt waren Wie sprak vroeger (in de blauwe Waar heid) o. a. van Schelfhout, die een te dikke buik had, van De Wolf die geen hoed droeg, van Haers die te grijs was (of wat weet ik), Van Keymeulen die... dat, van enz.enz. Wie beloofde 25% vermindering op de belastingen Wie sprak van «gebroken ge weren» Wie sloeg die Madame neer aan t park, bij 't bezoek van de ministers aan t melkhuis je Wie. trad in d&-weerstand in 1941 (een jaar te laat, dus) Wie wierp met kasseistenen, onder leiding van Spaak? NUMMER 76 Wie hielp de Bon Marché (of was 't de In novation) plunderen in Brussel Wie wil hier met geen communisten besturen maar trekt naar communistisch China (op kosten van de belastingbetaler Wie zorgde er v-oor dat «sons fils a papa» hier in Aalst zijn militaire dienst mocht doen in de O.C. voor dat son fils a papa hier in Aalst geen geestelijke was, terwijl onze jongens naar Duitsland of Charleroi of Arlon moes ten Wie roept het meest Leve België maar levert het minst soldaten omdat zij geen kinders willen Wie gaf nooit een cent uit voor scholen te zetten en brult nu het luidst van «onge lijkheid» en «laat zich nu paleizen bouwen op kosten van de katholieke belastingbeta lers. Wie heeft de grootste helft van de Bel- ;n tot 2de rang-burgers gemaakt Dat weet toch iedereen, Mijnheer de Hoofdredacteur Laat die mensen gerust. Zij zoeken de waarheid niet. Enkel de schijn» en al hun schoon gevoelens zijn volgens mij maar «boven op». In de grond vegen zij er hun pollevieën aan en lachen zij de snullen uit die er aan geloven. Als zij maar aan 't potje zitten., en kun nen likken. Zij doen het toch zoveel beter dan de C.V.P. (vooral dat likken). Nog een woord «die mijnheer durft dan nog schrijven «dat de C.V.P.-ers aan deze Regering last aandoen». Och, gottekens toch wat een overgevoe lig mens. En hebben de «linksen» nooii aan de C.V.P.-regering een lastje bezorgd Wel, wel... de brave linksen! waar is de tijd dat ze de mensen, in de nieuwe huizen die het C.V.P.-bestuur ge bouwd had, (waar blijven hun goedkope woningen gingen opruien om geen huis huur meer te betalen als binnen de acht dagen de elektriek, en de gas en alles niet in orde was Nu is 't al goed. Kan men onbeschaamder Verspil er uw papier niet meer aan en stel uw blad niet meer ter hunner beschik king. Ik .tcsehv verlang .hun proza niet te lezer,- en moet van hun «leugens en laster» niet weten- EEN LEZER. De voorgevel van het St. Jozefscollege in de Pontstraat. De dagbladen vertellen ons dat Senator DE STOBBELEIR verleden zaterdag uit Meisbroek naar het rode China is vertrok! en. Hij maakt deel uit van de socialistische- liberale reisgroep, die onder leiding staat van Kamervoorzitter Kamiel HUYSMANS die via Moscou een bezoek gaat brengen ran de communistische leiders die zich meester hebben gemaakt van het onmetel jk Chineese Rijk en aldaar zo bloedig de Christenen vervolgen. Men weet dat België geen officiële betrekkingen met dit Gouvernement onderhoudt. Het is dan ook op zijn minst ongepast dat Belgische parlementairen met dit land op een officiële wijze in betrekking treden. Voor Mr. SPAAK, minister, die verantwoordelijk is voor onze buitenlandse be trekkingen, is dat een blaam, die een ander minister als hij niet zou verdragen, vooral wanneer die blaam komt vanwege zijn eigen meerderheid. Voor onze op reizen beluste socialistische en liberale parlementairen heeft dit ech ter geen belang. Reislust is sterker dan nationale fierheid en politieke tucht. Wat Mr. DE STOBBELEIR betreft, begrijpt iedereen dat hij verstrooiing nodig had, gezien zijn zware mayorale bezigheden en andere zware bekommernissen. Moest hij daarvoor naar het Communistisch China gaan, via Moscou Sinds lang weten wij in Aalst dat de liberalen niet vies zijn van de communisten Iedereen herinnert zich nog hoe de Heren DE STOBBELEIR en D'HAESELEER de communist Bert VAN HORICK verkozen boven dokter DUFOUR, om te zetelen in de Raad van het Atheneum Maar toch.. De Aalstenaars zullen er het hunne over denken... 't Is nu de tweede burgemeester die de Stad in de steek laat Eerst DEBUNNE en nu DE STOBBELEIR! Wie gaat er nu de stad besturen P. S. Wij vernemen dat M. De Stobbeieir zo zeer beschaamd is over zijn reis, dat hij in het stadhuis het gerucht heeft verspreid dat hij naar FORMOSA, het na tionalistisch China vertrok. RSf De nieuwe klaslokalen van het College.

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1