De Technische Eumcmiom Politiek Overzicht EN OMSTREKEN verschijnt de donderdag en zondag van iedere week. irelen ST. JOKISSTKAAT, 25, AALST. - TEL. ur. 241.14 - P. C. nr.881,72 - 13' JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 11 OKTOBER 195G PAUS INNOCENTIUS XI ZALIG VERKLAARD IN BIJZIJN VAN 30.000 PELGRIMS Paus Innocentius XI, die van 1676 toi 1689 de stoel van Sint-Pieter bekleedde, en die door de Kerk vereerd wordt als eei. hardnekkig verdediger van haar rechten LOF DER ZOTHEID tegen de aardse machten, o.m. in de per Niemand minder dan het kommunistisch toon van Lodewijk XIV, en als bevrijde, «Ajuintje» wist het de C.V.P.-pers kwalijk van het door de Turken belegerde Wenen te nemen dat zij inzake de Aalsterse bui- is Zondag in de Sint-Pietersbasiliek zalig gemeesterskwestie met de socialisten, wat verklaard. we zullen noemen, de vijf minuten houdt. De basiliek, waarin zich 30.000 pelgrims Naar onze zeer bescheiden mening zijn bevonden, was met schitterende luchters en het de socialisten die met hun eigen voeten granaatrode wandtapijten versierd. De le- in 't spelen zijn. Een geen klein beetje, 'den van het kapittal van de basiliek had- Stel u voor dat wij de kibbelarij van on-1 den plaats genomen in de absis aan de kant ze roodjes rond de burgemeesterssjerp ern-van het epistel. De kardinaal-aartspriester stig gingen opnemen. Dat doet niemand. Frederico Tedeschini, wegens gezondheids I NUMMER i eshbhbsbhbbbbhshmbbbbböbw De toneelkring «Arbeid en Kunst» Aalst,opende het toneelseizocn met «IIET LIED DER WOESTIJN». Laatste vertoningen heden donderdag 11 en zondag 14 oktober. (Cliché «Het Volk».) DE HERVORMINGEN IN HET SEKUNDAIR ONDERWIJS. De laatste aflevering van het «Tijdschrift voor Politiek» werd gans gewijd aan de onderwijsproblemen en bevat twee belang wekkende bijdragen over de zo noodzake lijke hervormingen in ons sekundair onder wijs. Terwijl Paul Christian het probleem van het sekundair onderwijs globaal be studeert wijdt Eug. Zegers zijn aandacht hoofdzakelijk aan de toekomst van het technisch onderwijs. Hun overwegingen zijn uitgegaan van een fundamentele gedachte de hervor ming van het sekundair onderwijs in funk- tie van de nieuwe behoeften van deze tijd. Bij de uitwerking der oplossingen hebben zij zich laten leiden door een zuivere demo- kratische gedachte aan elk der sektoren van het sekundair onderwijs toegang te verlenen tot het hele hoger onderwijs en, hierbij aansluitend, geen enkel kind in een uitkomstloze toestand te plaatsen wat neer komt op het in gelegenheid stellen van al len die studiën begonnen zijn om naar om het even welke andere afdeling over te gaan en, waar mogelijk, hun studiën tot in de hoogste graad voort te zetten. DE TECHNISCHE HUMANIORA Beide auteurs wijden hun speciale aan dacht aan hetgeen in de bevoegde kringen de «technische humaniora» wordt genoemd. Wat bedoelt men hiermede Het is duide lijk dat de letteren (latijn en grieks, frans, engels en duits) niet de enige metode zijn om een humanistische vorming te ver werven. Anderzijds staat het vast dat zeer velen, misschien wel de grote meerderheid, hoegenaamd niet vatbaar zijn voor de vor ming door de talen. Bij tal van kinderen en jongelieden moet het verstand als het ware van de handen naar het hoofd klimmen» zij moeten voor werpen kunnen bewerken, de stof omzet ten, werktuigen vervaardigen om de be ginselen, de wetten, de voorschriften te be grijpen. Nochtans zouden de studies in de technische humaniora overwegend vormend moeten zijn en niet zozeer een beroepsfina- liteit moeten bezorgen dan we) een voorbe reiding op verdere studies. Dit betekent echter niet dat deze studies geen praktisch nut mogen hebben. Hun bruikbaarheid in het beroepsleven doet niet noodzakelijk af breuk aan hun vormend karakter. HET TECHNISCH ONDERWIJS IN DE TOEKOMST. Aan de hand van de thans meldende be schikkingen vervat in de wet van 29 juli 1953, stelde Eug. Zegers een schema voor het technisch onderwijs met volledig leer plan op, dat kan verwezenlijkt worden zon der de wet te wijzigen. Het full-time technisch onderwijs zou twee grote groepen scholen bevatten de technische school en de beroepsschool. In elk van die twee groepen heeft men drie studiepeilen Lagere Secundaire, Hogere Secundaire en Hogere of Aanvullende Se cundaire Cyclus. Het is in de groep der technische scholen dat de «technische hu maniora» haar plaats vindt. Zonder evenwel, in details te treden, loont het de moeite dit schema van nader bij te bekijken. Aan de basis ligt een eerste oriëntatiejaar, dienende zowel voor technisch als voor het beroepsonderwijs en waarin toegelaten worden al de leerlingen die het zesde studiejaar van het lager on derwijs met voldoening beëindigd hebben. Indien zij, na in dit jaar geslaagd te zijn. de vijf volgende jaren van de technische humaniora doorlopen, zouden zij moeten kunnen aanspraak maken op een volwaar dig diploma dat in principe toegang ver leent tot universitaire studies. Na dit eerste oriëntatiejaar is het even wel mogelijk naar de beroepsschool over te gaan. Tot het tweede jaar van het beroeps onderwijs worden toegelaten de leerlingen die het eerste oriëntatiejaar beëindigd heb ben, doch ook de leerlingen welke dertien jaar oud zijn, ongeacht de vorderingen die zij in het lager onderwijs gemaakt hebben. Volgt daarna het derde jaar van de be roepsschool. De leerlingen die verder willen studeren, zowel in de beroepsschool als in de tech nische school, verlaten de lagere secundai re cyclus na het derde jaar om dan de ho gere secundaire cyclus te beginnen. Diege ne die hun studie bij het einde van de la gere cyclus willen beeindigen, kunnen het eerste finaliteitsgetuigschrift behalen in het vierde jaar van de lagere secundaire cyclus en het eventueel nog aanvullen met een specialisatiejaar. Verder wordt een systeem voorzien om van de technische school naar de beroeps? school over te gaan en omgekeerd. Wal het opstellen der programma's be treft mag men niet uit hel oog verliezen dat in een bepaalde onderwijjsvorm alle vakken op het nagestreefde doel moeten gericht zijn. Dit houdt o. m. in dat leervakken met eenzelfde benaming verschillend georiën teerd zullen zijn naargelang zij gericht zijn op een Grieks-Latijnse, op een ekonomi- sche of op een technische vorming. Het volstaat dus niet het lesrooster van een bepaalde afdeling te nemen en enkele leervakken door andere te vervangen een nieuwe afdeling te vormen. Het vraag stuk reikt veel dieper, het gaat om de houd en de geest van de leerstof in haar ge heel. SAMENWERKING VEREIST TUSSEN ONDERWIJSTAKKEN Het initiatief van het C.V.P.-tijdschrift n de ware onderwijsproblemen in de be langstelling te plaatsen verdient ongetwij feld alle aanmoediging. Na meer dan twee jaar het departement van Onderwij; handen te hebben, heeft minister Collard nog niets gedaan voor de zo noodzakelijke hervorming in ons sekundair onderwijs. Wel richt hij zowat overal middelbare en technische afdelingen op maar terecht kunnen we ons afvragen of het hier gaat werkelijke politiek met het oog gericht op de noden, dan wel om een kleine partijpolitiek. Sinds lang wordt de verlenging van de leerplicht in het vooruitzicht gesteld. Pas sen al deze nieuwe scholen in het kader der nieuwe noodwendigheden die zullen oprij zen wanneer de jeugd slechts op vijftien of zestien jaar de school zal verlaten Wat moet anderzijds de houding zijn der over heden van het vrij onderwijs die eveneens het hoofd moeten bieden aan een steeds groeiend aantal leerlingen en deze, bij ge brek aan een vooraf opgestelde planning over de hervormingen in ons sekundair on derwijs, in de bestaande klassen en kaders moeten onderbrengen. Het is ondenkbaar dat een werkelijke hervorming van het sekundair onderwijs tot stand zou komen zolang een der twee grote onderwijstakken nog in een onzekere positie verkeert. Dit is wellicht het meest betreurenswaardige gevolg van Collards schoolpolitiek hij heeft voor geruimen tijd elke samenwerking tussen vrij en officieël onderwijs onmogelijk gemaakt. Het sekun dair onderwijs dat niet meer is aangepast aan de moderne noden is daarvan het eer ste slachtoffer. De jongere generatie zal misschien ver geten welke geldelijke offers hun ouders moesten brengen om het katoliek onderwijs in stand te houden maar zij zal nooit ver geten dat omwille van een sektaire politiek, een socialistische minister het ganse on derwijsstelsel van België liet verouderen Tenzij zij zelf. misschien Kan het komischer dan dat de partij die, vóór de gemeenteverkiezingen, bewust was van haar armoede aan personenmateriaal, zo ineens een teveel heeft aan bekwaamhe den. Een teveel die de keuze moeilijk maakt Het zal in onze Ajuinenstee wel voldoen de algemeen geweten zijn, (zodat deze aan haling nutteloos wordt,) dat elke kandi daat-burgemeester zich zelf, alléén zich zelf au serieux neemt en zijn tegenstrevers (want dat zijn zij) voor de meest achterlij ke kwibussen. Het is eigenaardig om vast te stellen met hoeveel gezond verstand de kandidaten zich onderling belachelijk maken en er geen enkele is die zich zelve belachelijk vindt. Sinds de Debunne-gebeurtenissen heb ben we nog geen mangel gehad aan ge ruchtjes. Telkens er een naam werd ge noemd van een mogelijke kandidaat burge meester zijn de reakties steeds dezelfde, en niet het minst maar vooral in de socialisti sche middens Allee, 't is toch nie waar zeker Het laatste geruchtje doet de deur toe. De algemene vergadering van de socialisten zal niet minder dan een VIERTAL kandidaten voorstellen en de hogere partij-leiding zal daaruit kiezen. DaardpAr, is dan openlijk geweten dat de" socialisten niet alleen hun kandidaat burgemeesters voor snullen aan zien maar al hun aangesloten leden door ze niet eens bekwaam te achten één kandidaat burgemeester voor te stellen. Wij vragen ons inderdaad af hoeveel kandidaten er voor het kandidaat burge meesterschap zijn en of de partijleden wer kelijk voor een keuze zullen gesteld wor den. Indien er veel kandidaten zijn dan be gint dat stilaan belachelijk te worden, in dien er slechts een viertal zijn dan wordt dat een kiezing die geen kiezing is. Aldus hebben de socialisten zich in 't slop der dwaasheid begeven waar ze onmogelijk uitgeraken. Wie ook de burgemeesterslag I dienstelijk maakte, raaar ook de weg toestand afwezig, werd vervangen dooi Mgr. Van Lierde, aartsbisschop, vicaris van het kapittel en sacrista van de Paus. Aan de evangeliekant bevonden zich op hun banken de kardinalen leden van de kongre- gatie der riten, met de prefekt, kardinaal Gaetano Cigognani. Op de eerste plaats aan de epistelkant vertegenwoordigde de Oostenrijkse minis ter van Onderwijs, Heinrich Drimmel, offi cieel de Oostenrijkse regering. TE DEUM. Dadelijk na de voorlezing in het latijn van de pontificale breve waarbij Innocen tius XI zalig verklaard werd, hief kardi naal Eugene Tissërant, deken van het Hei lig College, het Te Deum aan, dat in koor door de menigte gezongen werd. Op dat ogenblik werd het grote schilderij tegen de achterkant van de absis onthuld. Innocen tius XI prijkt er op omringd door drie En gelen. Een van die engelen draagt een schil derij van de Heilige Maagd in een Turks vaandel gewikkeld om de overwinning van 1683 te verbeelden, die aan de tussen komst van de Onbevlekte wordt toegeschre ven. De klokken van de basiliek luidden ondertussen uit alle macht. Daarna bewie rookte de kardinaal de urne met een reli kwie van het lichaam van Innocentius XI. Op dat ogenblik klonk uit de luidspiekers in de basilieh het «Oremus» van de nieuwe gelukzalige door de Paus in zijn residentie te Castelgandolfo gebeden. Pius XII sprak dan een lange rede uit waarin hij het leven en de deugden van zijn voorganger belicht te. Na die toespraak celebreerde kardinaal Tissërant de pontifikale Mis bijgestaan door de geestelijkheid van de basiliek. TOESPRAAK VAN DE PAUS «Het schijnt ons toe dat de verheerlij king van Innocentius XI bijna drie eeuwen na zijn dood, niet alleen tot doel heeft uit naam van de geschiedenis recht te laten ge schieden aan een Paus die zich ten zichte van de Kerk en van Europa zeer hij wordt het symbool van c Zotheid. A. JUIN. BIJ DE AANSTELLING VAN E. H. DE PETTER, ALS PASTOOR TE HAMME. het heil, de vrede en de vernieuwing van I de eeuw, die wij beleven, aan te geven. Deze eeuw wordt evenals die, waarin hij I leefde, gekenmerkt door een dringende be- I hoefte aan een geestelijke vernieuwing, I door de ernst en de hevigheid van de be- Op 4 november e.k. wordt onze Proost E. langenkonflikten. door de overgrotegeva H. De Petter, ingehuldigd als pastoor te menselijke gemeenschap bedrei- Hamme. Igen >>- VII Na bijna 10 jaar in ons midden te hebben In die bewoordingen sprak Pius XII in vertoefd, is dit nieuws ons als een zware zijn radiotoespraak over zijn zopas zalig- dondersteen komen verrassen. Velen van verklaarde voorganger, ons zien met leed zijn heengaan tegemoet, De H. Vader wees er in de eerste plaats want door zijn innemende en blijmoedige 0p dat «overwegingen die helemaals niets goedheid, werd hij elkeen tot vriend. Van te maken hebben met de essentiële voor zodra hij benoemd werd als onderpastoor waarden door het kanoniek recht op dat van onze Parochie van St. Martinus heeft stuk bepaald herhaaldelijk het raadzaam hij niet nagelaten een zware last op zijn schouders te dragen. Het waren moeilijke jaren, maar met bewonderenswaardige toewijding heeft hij het parochieleven weer tot een grote bloei weten te brengen. Spij tig, dat hij niet langer de vruchten van zijn taaie volharding mag aanschouwen. Uw aandenken, E. H. Proost zullen wij hoog in eer houden. Wees er van verze kerd dat uw naam zal blijven voortleven in vele van onze harten als een symbool van toewijding en zelfopoffering. Langs deze weg bieden wij U nogmaals onze eerbiedige en diep gemeende wensen met uw benoeming. Weer heeft men U ge vraagd, doch wij twijfelen er niet aan, dat U met uw taaie ijver, een nieuwe opdracht tot een goed einde zult weten te brengen. In onze gebeden zullen wij de goede God vragen, dat hij U nog vele jaren moge schenken van een zegenrijke priesterloop baan. Door de St. Martin us kring wordt een autocar ingelegd op 4 november e.k. om bij de inhuldiging van onze proost als pastoor te Hamme aanwezig te kunnen zijn. deelnemingsprijs bedraagt 20 fr. U kunt schrijven in de St. Martinuskring. Vertrek en elke hervorming onmogelijk maakte. II. jte 13 u. aan de St. Martinuskring. hadden doen voorkomen het proces tot za ligverklaring van Innocentius XI te schor sen. Op onze dagen nochtans, zo zei hij verder, mogen de hinderpalen die zijn ver heerlijking beletten, als voorbijgestreefd. de twijfels die heersten omtrent de juiste interpretatie van de besluiten, die In nocentius XI trof in bepaalde omstandighe den van een pontifikaat dat zware moei lijkheden en ingewikkelde gebeurtenissen kende, zowel binnen als buiten de kerk, als opgeheven beschouwd worden. De H. Vader belichtte dan de drie punten, die zijn gelukzalige voorganger opnam in zijn aktieprogramma van het begin van zijn pontifikaat af: de inwendige hervor ming van de Kerk, de rechten van de Kerk opeisen, en het heil van christelijk Europa verzekeren. oOo LOTENLENING 1953 Bij de 183e trekking van de Lotenlening 1953 is een lot van 5 millioen fr. gevallen op obligatie reeks 1896 nr. 876 en een lot van 1 millioen fr. op obligatie reeks 2405 nr. 776. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar aan 1.000 frank. SUEZ-DEBAT. De Veiligheidsraad heeft het debat over de Suez-kwestie hervat. De vergadering begon met een rede van de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mahmoed Fawzi, die de Frans-Brit- se resolutie kordaat verwierp. Men weet dat deze resolutie aandringt op een inter nationaal beheer. De minister stelde voor dat een comité voor onderhandelingen zou worden opgericht. Uit zijn verklaringen w*« op te maken dat Egypte bereid zou zijn samenwerking te overwegen met de kanaalgebruikers voor het regelen van praktische kwesties betreffende de Suez- waterweg.. Sjepilov, de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, steunde het voorstel van zijn Egyptische collega voor de oprich ting van een onderhandelingscommissie. Te Kaïro is verklaard dat een zending die door dé Uno zou worden uitgestuurd naar Kaïro en de Egyptische hoofdstad zou onderhandelen op grondslag van een tevo ren opgesteld plan, een weinig succes ken nen zou als de missie der Vijf, die destijds door Menzies werd geleid. HET PROCES DER SOCIALISTISCHE EENMAKING IN ITALIË. De secretaris-generaal van de Franse-so cialistische partij Commin, werd door Guy Mollet naar Italië gezonden om te pogen de eendracht te herstellen onder de gema tigde socialisten, aangevoerd door Saragat en de uiterst linkse socialisten onder lei ding van Pietro Nenni. Het ogenblik scheen daarvoor gunstig, omdat Nenni blijkbaar ontgoocheld was door de destalinisatie in de Sovjet-Unie. Toen Commin ,na wekenlange tussen komst, wegging, werd bekend gemaakt dat beide partijen klaar waren om voorzichtig naar elkaar toe te groeien. De jongste da gen zijn die verwachtingen brutaal de bo dem ingeslagen. Na schijnbare aarzeling is Nenni teruggekeerd tot een samenwerking met de communistische partij, die volop bezig is een nieuw stelsel te ontwerpen. Nenni steekt zijn hand uit naar sommige- katholieke kringen maar zijn trouw aan het communisme wekt wantrouwen. Trouwens in de grote waakzaamheid van de kerkelijke hiërarchie ziet Nenni zijn 'grote vijand. De socialistische eenmaking tracht de «katholieken van links» aan te trekken naar haar invloedsfeer. Doch deze laatste moeten dan onvermijdelijk niet en kel hun economisch en politiek programma 'prijsgeven, maar ook hun geloof in de Kerk. Geen wonder dan dat de socialisten zich verzetten tegen de kerkelijke hiërarchie wanneer deze haar waarschuwende stem verheft voor het behoud van de haren en haar beschuldigen aan politiek te doen wanneer ze haar recht doet gelden in een kwestie van zedelijke en religieuze aard. NEDERLAND. Na 117 dagen is men er eindelijk in ge slaagd een regering samen te stellen die bestaat uit een coalitie van katholieken, socialisten en anti-revolutionairen. oOo PARLEMENTAIRE VRAAG jesteld door dlir. Eugeen MORIAU, Volks vertegenwoordiger. aan de Heer Minister van Openbare Werken. Op de autosnelweg te Aalst moet de brug 108 en 109 over de rijksweg nr 60 en 55 nog worden gebouwd. Door het openstellen van brug nr. 107 werd de rijksweg 60 volledig afgesloten. De fietsers moeten, om de gemeenten Terjoden en Haaltert te bereiken, allemaal de oprit gebruiken van de autostrade en nochtans is zulks verboden. Deze zelfde fietsers moeten 4 maal de op- of afrit van de autosnelweg over. Ik heb mij ter plaatse kunnen vergewis sen van het grote gevaar dat deze regeling .oplevert. Door de plaatselijke politie zul- moeten andere maatregelen geno men worden, in afwachting dat de brug 108 wordt gebouwd. Ik meen te weten dat het in de bedoeling ligt van uw Beheer, eerst brug 109 te bou wen; daar alleen een noodbrug werd aan gelegd, ware het wenselijk de voorrang te geven aan brug 108 (over de baan 60). Een klein onderzoek ter plaatse zou vol doende zijn om vast te stellen dat mijn vraag van dringende aard is. NAAMKAARTJES, BEDANKINGEN, SPIJSKAARTEN en allerhande DRUKWERKEN, DRUKKERIJ DE GAZET VAN AALST St. JORISSTRAAT, 25, AALST. Spoedige en verzorgde aflevering,

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1