&udMé #4441 ÏCC&t Overzicht Aalsters panorama Kerk van St Marti n as - Aalst Politiek Plechtige Eremis EN OMSTREKEN vjërschunt de donderdag en zondag van iedere week. Burelen ST. JORISSTRAA-T, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr.881,42 13* JAARGANG. 1,59 Fr. het Nr. DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 NUMMER 84 NOG STEEDS GEEN VERMINDERING VAN SCHOOLGELD. Aan de minister van Openbaar Onder wijs werd zopas de Nationale Konfederatie der Ouderverenigingen een open brief ge stuurd die wij hieronder afdrukken. Deze Konfederatie, die vorig jaar werd opgericht mag men niet verwarren met een politieke partij of een syndikale organisa tie. Het gaat hier om een nieuwe macht die er zal toe bijdragen om de natuurlijke ge meenschap, het gezin, op daadwerkelijke wijze aan onze hedendaagse maatschappij deelachtig te maken. Het doel van 'n Oudervereniging is dan ook de opvoeding der kinderen in een kristelij- ke geest te bevorderen door een nauwe sa menwerking tussen ouders en leraars. De aktiviteiten der vereniging, die de schoolin- richting tot basis hebben, zullen zich noch tans verder uitstrekken tot al de opvoed kundige vraagstukken, die door het maat schappelijk leven worden gesteld. Zo zal de schoolwetgeving de Ouderverenigingen gans bizonder interesseren. Door zijn houding inzake schoolgeld, schijnt Collard de spot te willen drijven met de ouders die hun kinderen naar het vrij onderwijs verlangen te zenden. De open brief van de Nationale Konfederatie der Oudervereniging laakt deze houding in de volgende termen De Nationale Konfederatie der Ouderver eniging, die op dit ogenblik reeds meer dan duizend verenigingen groepeert, heeft als taak met de scholen aan de christelijke op voeding van de jeugd mede te werken; zij is er ook toe geroepen zich in naam van de ouders te richten tot de overheid en de openbare opinie. In de huidige omstandigheden rekent zij het zich dan ook tot dringende plicht uw aandacht te vragen voor een belangrijk voorschrift van de wet van 27 juli 1955, die in de geschiedenis Uw naam zal dragen. U herinnert zich dat de Regering in het oorspronkelijk ontwerp geen enkele tege moetkoming heeft voorzien voor minder gegoede ouders die hun kinderen aan het vrij secundair onderwijs toevertrouwen- zij weigerde alle recht op vrijstelling of korting van schoolgeld in dit ontwerp in te schrijven. Onder de druk van het grootste deel der geërgerde bevolking van ons land hebt U tenslotte erin toegestemd een zeer geringe korting van schoolgeld te voorzien, beperkt tot leerplichtige kinderen. Het bedrag van de kompensatievergoeding die met dit doel door de Staat aan de instellingen wordt verleend, mag volgens de wet niet hoger zijn dan het schoolgeld dat de Staat in zijn eigen inrichtingen vraagt, dit is hoogstens 400 fr. per paar. U weet dat bij koninklijk besluit van 15 februari en van 13 maart'56 de modaliteiten werden vastgesteld tot het bepalen en uit keren van deze kompensatievergoeding. Deze besluiten bepalen de wet nader Het bedrag van de vergoeding mag niet ho ger zijn dat de «kortingen» waarop de leer lingen van de Staatsscholen recht hebben. In het budget 1956 werd een bedrag van twee-en-twintig miljoen ingeschreven als uitvoering van de wet. De wet is reeds dertien maand van kracht; de besluiten zijn reeds zeven maand verschenen en tot op heden ontving geen enkele instelling de noodzakelijke formulie ren die aan de ouders moeten toelaten hun aanvraag om korting in te dienen. De ouders kunnen wachten Art. 5 van het koninlijk besluit van 13 maart 1956 bepaalt De aanvragen om schoolgeldvermindering moeten uiterlijk binnen de maand volgend op de hervatting der lessen ingediend zijn. Art. 8 In af wijking van art. 5 worden, voor het school jaar 1955-56, de aanvragen om schoolgeld vermindering ingediend, BINNEN DE TWEE MAAND na de bekendmaking van dit besluit in het Belgisch Staatsblad. Deze bekendmaking is geschied op 18 maart jl. Mijnheer de Minister, de wil van de Re gering om in het oorspronkelijk ontwerp van de wet alle tegemoetkoming voor de minder gegoede ouders te weren, de laattijdige toegeving om een belache lijk minimum in de wet in te schrijven, het maandenlang uitstellen van de uitke ring van deze vergoeding, betekenen vanwege een Minister het mis prijzen van het goed recht der ouders van tweehonderd vijf-en-twintig duizend leer lingen. Dit openbaar optreden van de Nationale Konfederatie betekent een protest van de ouders tegen de ministeriële miskenning van hun rechten. In hun naam eisen wij dat U onmiddel lijk aan dit schandaal een einde stelt. GELE STREPEN De agent die sedert drie weken in 't mid den der Grote Markt rondwandelt houdt er niet de wacht bij «de zwerte maan» maar wel bij gele strepen. Gele strepen die de gevel van het stadhuis voor toeristische ogen ongeschonden moeten bewaren, en te vens autobusgebruikers een weinig veilig heid bieden. Dat maakt echter de rekening niet van herbergiers en handelaars die terecht kla gen ocer de ingekrompten parkeerplaatsen voor auto's. In alle steden van het land wordt steeds meer parkeergelegenheid ge zocht. Te Aalst wordt er een afgeschaft zonder een nieuwe in de plaats te stellen. Met behulp van witte kassei-stenen kunnen op de markt nochtans een twintigtal plaat sen bijkomen. KINEMA Nog nooit zag ik het publiek tijdens een kinema-vertoning de zaal ontvluchten als tijdens de film Si Paris nous était conté». Hadden deze mensen geabonneerd geweest op het maandbladje Film en Televisie dan zouden ze daarin vernomen hebben dat deze knappe film een hopeloos geval wordt voor wie niet terdege ingewijd is in de franse geschiedenis. Het jaarabonnement voor dit zeer leer zaam, nuttig en uiterst gedokumenteerd maandblad bedraagt slechts de prijs van één kinema-tiket, nl. 20 fr. Wie dit bedrag stort op P.C.R. nr. 5443.70 van Katholieke Filmliga, Aalst wordt meteen lid van deze schone en fel aanbevolen vereniging. ST. MAARTEN. Ofschoon de aalsterse weesjongens en -meisjes sedert drie maand ondergebracht werden respektievelijk te Ronse en te Me re, zet het Aalsters St. Maartenkomitee zijn werkzaamheden vewter, zij het dan in verminderde mate. De weeskinderen zullen voor het St. Maartensfeest speciaal naar Aalst terugkomen, en het is goed dat aldus nauw kontakt blijft bestaan met de edel moedige en zich-zelf wegcijferende Maurice De Valkeneer, Constant Beeckman en hun vele medewerkers. Wat nog de heilige Sint Maarten be treft moet ik betreuren dat de schone fol kloristische traditie van vóór de oorlog, een twee-tal jaren geleden werd stopgezet. Des tijds bracht St. Maarten per trein een of ficieel bezoek aan Aalst op uitnodiging van de firma De Winter. Na de oorlog stond dhr P. De Winter dit initiatief en de inkomsten ervan af aan het werk Erkentelijkheid waarvan hij voorzitter is. Indien het waar is dat Erkentelijkheid thans geen grote in komsten meer behoeft, dan zou de plech tigheid op 't statieplein, dat te Aalst bur gerrecht had verworven, toch moeten be houden blijven. TONEEL. De toeristische folders op mijn bureel werden reeds lang verdrongen door de pro gramma's van onze aalsterse toneelkringen. Op de openbare aanplakbrieven verschijnt zelfs al publiciteit voor anti-vries-middelen! Het toneeelseizoen is trouwens al ingezet, en een paar honderd Aalsterse toneel-en- toesiasten gaan ons weer schone avonden brengen. Het volstaat niet, lezer, dat U lid zijt van één of twee maatschappijen. Die honder den mensen worden verafgood voor hun sterke beenspieren of omdat ze hard op een lederen bal kunnen trappen. Maar ze geven ons het beste van zich-zelf en verdienen onze waardering en steun. Houd deze tak van ons kultureel leven bloeiend en woon zoveel mogelijk toneelvoorstellingen bij. DE PANOIUyviIST. a"? BIJ DE MISSIEZONDAG OP 21 OKTOBER A. S. DE CHRISTI-BOODSCHAP WORDT IMMER VERDER UITGEDRAGEN Bij de terugkeer van de aan elk christen dierbare datum, die ahe katholieke krach ten mobiliseert om een demonstratie van geloof en caritas te geven aan degenen die het Evangelie verkondigen, is het zeer hart versterkend de continuïteit vast te stellen van de apostolische actie der Kerk die haar weg voortzet en aan immer talrijker volke ren de boodschap van waarheid en liefde ontsproten aan het hart van Christus, brengt. De waakzame bezorgdheid van de I-I. Vader, bijgestaan door het ministerie van de H. Congregatie der Propaganda, door de intense arbeid van de Pauselijke Missiewerken en door het Missieverbond de clerus, bereikt alle gewesten van de missiewereld. Zij richt de hiërarchie op, vormt nieuwe bisdommen, verheft inlandse priesters tot de eer en de last van het Epis copaat, bouwt nieuwe Seminaries en ver groot andere, vermeerdert de roepingen, vermenigvuldigt de arbeiders van het Evan gelie en verhoogt het aantal nieuwe chris tenen. De verslagen die de H. Congregatie De Propaganda Fide» bereiken, vormen een kostbare documentatie over de bestendige apostolische activiteit van de Kerk. Er bestaan, evenwel, ook in de missielan den vervolgde christenheden maar in de harde beproevingen die in bepaalde streken de Kerk Gods bedroeven, is de bestendigs vervulling van de goddelijke belofte een aanleidng tot opbeuring «De poorten der hel zullen niets vermogen. Aan deze be lofte is de heldhaftige weerstand te dan ken van het Chinese Episcopaat, van de inlandse geestelijkheid en van de gelovigen, die weerstaan aan alle geweld, aan elk be- driegelijk manceuver, aan elke poging om hen los te maken van de eenheid der Kerk, van de gehoorzaamheid aan de Vicaris van Christus. Soortgelijke,^schouwspelen van geloof en van tucht worden' ons in andere streken zonder vrede en zonder vrijheid ge boden, zoals b.v. in Korea en Noord-Viet- nam, verdrukt door de tyrannij van de vijanden van God. Een dusdanige krachtdadigheid van ge loof, van tucht en van heldhaftig christe lijk leven is ongetwijfeld te wijten aan de goddelijke bijstand, afgesmeekt door de gebeden van de gelovigen van de gehele we reld. Wat is zij bemoedigend, deze kruistocht van gebeden en wat is het troostend van jaar tot jaar de edelmoedigheid van de christenen te zien toenemen om de werken der Kerk te ondersteunen. Van het Oosten tot het Westen is er geen enkel land dat ongevoelig blijft voor de dringendheid van de missie-samenwerking en dat de Pause lijke Missiewerken, die deze van de H. Va der zelf zijn, niet met een immer stijgende ijver organiseert. Deze werken laten hem inderdaad toe overal de noodzakelijke hulp te bieden voor een immer doeltreffender godsdiensti ge bijstand en voor de uitbreiding van de Kerk, zulks dank zij de ontwikkeling van de missie-instellingen, van de universitei ten, van de scholen van alle aard en van al le graden, van de maatschappelijke werken en van de machtge moderne apostolaats- middelen die zijn de radio, de bioscoop en de televisie. Aangemoedigd door zoveel ijver en ge tuigenis afleggend voor de missiearbeid aan dewelke alle katholieken deelachtig zijn, herhalen wij bij het naderen wereldmissiedag van 21 oktober 1956 de oproep van Jezus Er zijn andere zielen die nog niet met Mij zijn, maar zij moeten ook naar Mij komen, opdat er slechts één kudde en één Herder weze Dat deze oproep in elk christelijk hart ;n vernieuwde ijver wekke, opdat de toe nemende gebeden voor de komst van het Rijk Christi gepaard gaan met een ruime manifestatie van liefdadigheid ten voordele van de missiewerken. Dat er geen enkel hart onverschillig, koud en afwezig blijve bij dit bewijs van katholicitet, dat ten over staan van de gehele wereld moet getuige nis afleggen hoe het geloof, de caritas en de rechtvaardigheid levend en agerend moeten zijn in al degenen die zich eren met de naam van christen. f Pierre Sigismonds, titelv. aartsbis schop van Neapoli in Pisidië, secre taris van de H. C. «de Propaganda Fióe», voorzitter van de Pauselijke Missiewerken. VANAF ZONDAG toek. 21 OKTOBER zal in de ST. MARTINUSKERK te Aalst ALLE ZONDAGEN en HOOGDAGEN een AVONDMIS gelezen worden te 5 u. 30. Daardoor zullen de gelovigen die niet, of moeilijk, de morgenmissen kunnen bijwo nen de gelegenheid hebben om hun ZONDAGSPLICHT TE VERVULLEN. De gelovigen die verlangen te communie te gaan, moeten de volgende voor schriften onderhouden 1.) Drie uur vóór de communie geen vast voedsel meer nemen. Nochtans mogen zij tot één uur voor de communie iets nemen bij wijze van drank. 2.) Geen alcoholische dranken nemen vanaf middernacht tot aan de Mis. Men mag echter bier en wijn gebruiken binst de maaltijd. Vanaf 5 uur zal er biechtgelegenheid zijn. De communie wordt uitgedeeld 5 minuten vóór de mis. Tijdens de mis geen communie of geen biecht. SUEZ-KWESTIE. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk en zes andere van de raad stem den voor de gehele resolutie, welke door Groot-Brittannie en Frankrijk ingediend Deze bevatte de zes beginselen, waar over Vrijdag overeenstemming bereikt werd en de besluiten van de 18 mogendhe den voor een internationale exploitatie van net kanaal als grondslag voor een rege ling. De Sovjet-Unie en Joego-Slavië stemden tegen het tweede gedeelte van de resolutie. Het was het 78e Russische veto sinds de wereldorganisatie gesticht werd. In de Frans-Britse resolutie, die in de Veiligheids raad werd ter tafel gelegd wordt o.m. ge zegd «De Veiligheidsraad stelt vast dat elke regeling van de Suez-kwestie zal moeten beantwoorden aan de volgende eisen 1De doorvaart door het kanaal zal vrij en zonder rechtstreeks of onrechtstreeks onderscheid open zijn dit zowel uit politiek als technisch oogpunt. 2) De soevereiniteit van Egypte zal ge ëerbiedigd worden. 3) De werking van het kanaal zal ont trokken zijn aan de politiek van om het even welk land. 4) De wijze van vaststelling der tolrech ten en kosten zal bij akkoord tussen Egyp te en de kanaalgebruikers geregeld worden. 5) Een billijk deel van de geïnde bedra gen zal besteed worden aan de verbetering van het kanaal. 6) In geval van geschil zullen de betwis te gevallen tussen de kanaalmaatschappij en de Egyptische regering opgelost worden door een arbitrage rechtbank waarvan de bevoegdheid en de taak duidelijk zullen be paald worden, met passende beschikkingen wat betreft de betaling der bedragen wel ke ze nog zouden schuldig zijn. NEDERLAND. Een Engels zondagsblad maakte gewag van een samenzwering in hoge Nederland se kringen om koningin Juliana van de troon te stoten. De berichtgever van genoemd blad haal de als zijn bron aan de heer Van Maasdijk, ereridder van de vorstin. De heer Van Maasdijk heeft echter in een verklaring, alle verantwoordelijkheid voor dit nieuws afgewezen. In Den Haag is een verklaring gegeven die bijna als uit officiële bron ko mende moet worden beschouwd en waarin meegedeeld wordt dat de zaken aan het hof van Oranje normaal voortgang vinden tot regeling van moeilijkheden die vroeger mogen bestaan hebben. FRANKRIJK. Mendes-France is door het congres der radicalen tot ondervoorzitter' van de partij gekozen. De heer Herriot heeft verklaard dat de scheiding een voldongen feit is inge volge de houding der minderheid. In die j omstandigheden biedt hij ontslag als voor zitter aan. DUITSLAND. Kanselier Audenauerris overgegaan tot en hervorming der regering van West- JORDANIE. Ingevolge de voortdurende uitbarstingen aan de Israëlisch-Jordaanse grens zijn de betrekkingen tussen Tel Aviv en Amman zeer kies geworden. Nu komt het bericht dat Irak troepen zou logeren in Jordanië, met goedkeuring van Engeland en de Ver. Staten. Israël is ech ter ten stelligste daartegen gekant en Egypte ook. Aangenomen wordt dat de Westersen Irak zouden toelaten troepen te logeren in Jordanië, om dit land ervoor te behoeden volledig onder Egyptische controle te ge raken. Jordanië heeft geëist dat de Veiligheids raad zo vlug mogelijk zou bijeengeroepen •orden, ten einde dit lichaam de maatrege len te doen nemen, nodig voor de zeer ern stige toestand aan de Jordaans-Israëlische grens. VAN E P. GABRIEL (ROBERT IIERTE). Zondag had de St. Martinusparochie op nieuw de uitzonderlijke eer andermaal een harer zonen de altaartrappen te zien bestij gen als priester Gods. Op zondag 7 oktober werd in de kloosterkerk der Pater Capucij- nen de H. Priesterwijding toegediend aan E. Fr. Gabriel (Robert Herte), zoon van Frans Herte-Geeroms, wonende Capucienen- laan te Aalst. Het was de eerste maal dat zulks gebeurde. De Heilige wijding werd toegediend door Z. Hoogwaardige Excellen tie Mgr. Catry, Titularis-Bisschop van Semta. Te 9 u. werd. de nieuwgewijde aan de ouderlijke woonst afgehaald door de kna pen van het St-Laurentiuskollege en maag dekens van de St. Vicentiusschool. Vele ge- buren en parochianen vergezelden hem naar de St- Martinuskerk. Stoetsgewijze ging het dan langs de be- vlagde straten naar de kerk, waar geen plaats onbezet bleef. Aan het altaar werd de nieuwe herder bijgestaan door E.P. Bru no, Gardiaan van het capucijnepklooster te Aalst en door E. P. Bienvenu als subdiaken. Als Index fungeerde Z. E. H. Deken De Cock. De cantoren waren E. P. Gonzega, directeurs van Theologie te Isegem en E.P. Marie-Bernard, directeur van Philosofie te Isegem. Het knapenkoor en het groot koor van het St-Laurentiuscollege, onder leiding van E. P. Osmond, voerde de 8e Gregoriaanse Mis «Deo Angelus» uit. In een diep doorvoelde kanselrede han delde E. P. Feliciaan, directeur van het St. Laurentiuscollege over de verheven waar digheid van het priesterschap en het licht dat schijnt in de duisternis van de moder ne tijden. Na de H. Mis en een juichend Te Deum werd de nieuwgewijde in de dekenij ont vangen. Aldaar gaf hij zijn Priesterlijke zegen aan de menigte. Vervolgens ging het stoetsgewijze langs de bevlagde straten naar zijn woning al waar hij door dhr Jan De Schrijver, in naam der geburen en vrienden werd gehul digd, ook mocht hij menige geschenken- in ontvangst nemen. De Nieuwgewijde dankte de aanwezigen om het huldebetoon dat hem te beurt viel en schonk hen van op de drempel van zijn ouderlijke woonst nogmaals zijn zegen. We wensen E. P. Gabriel een lang ea vruchtbaar apostolaat in zijn priesterloop baan.

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1