sfitiU "MddUett Politiek Overzicht I NUMMER 90 11 NOVEMBER Wie is eigenlijk de Sint Maarten, die te Aalst, te leper en in enkele andere plaatsen van ons land bij als Sint Niklaas 1 Sint Maarten is een Franse heilige. Hij is de eerste belijder-niet-martelaar, wie al om veel eer werd aangedaan. Hij staat be kend onder de naam Heilige Martinus van Tours Hij werd in 316 te Sabaria, in het Hon gaarse Pannonië, geboren en overleed op 8 november 397 te Candes. In triomf werd zijn lijk naar Tours op 52 kilometer af stand overgebracht en 11 november al daar bijgezet. Wel 2.000 monniken zouden de lijkstoet hebben vergezeld. Reeds in het begin der Vde eeuw was hem te Rome een prachtige kerk toegewijd. Duizenden paro chie- en kloosterkerken dragen nog heden ten dage zijn naam. De bekende hymne 1ste CONFESSOR werd eigenlijk te zijner gedicht. Tijdens de middeleeuwen was zijn heiligdom te Tours een der meest bezochte bedeplaatsen van Frankrijk. ZIJN JEUGD. Zijn Hongaarse geboorteplaats Sabaria werd vroeger liefst vereenzelvigd met Szent Marton aan de voet van Pannonhalma; nu houdt men voor zeker, dat het Szombathely (Steinamanger) is. De vader van Martinus was een Romeins tribuun uit Pavia en kon er niet toe beslui ten, zijn zoon een godsdienst te laten eren, die voorschreef «Bemint uw vijanden!» Hij, het militair hoofd van een volksafde ling, leraarde Onderwerpt of doodt uw vijanden Aldus haatte de vader van Mar tinus het kristendom. Doch het hart van de jonge Martinus werd bekoord door het toneel van de deug den der kristenen en hun voorbeelden be ïnvloedden hem zozeer, dat hij reeds op tienjarige leeftijd heimelijk geloofsleer ling werd. Twee jaar later wou hij het ouderlijk hui» ontvluchten- om zich naar- het voor beeld van kluizenaars, in de woestijn af te zonderen en zijn leven geheel en al aan God te wijden. Doch door de zwakheid van zijn jeugd kon hij dit plan niet verwezenlijken. Op verordening van Keizer Constantijn moesten de zonen van de staatsambtenaren militair worden: Op bevel van zijn vader nam Martinus, op vijftienjarige leeftijd, dienst bij de ruiterij in Gallië: Diep bedroefd verliet Martinus de ver gaderingen der kristenen, doch vergat geenszins de lessen van Kristus. In het Ko- meinse leger werd de zoon van een tribuun onmiddellijk verheven tot de graad van circitor, wat met deze van onüer-ofiicier overeensteemt. In plaats dat deze waardig heid aan zijn jeugd ij delheid schonk, diende zij hem bij gelegenheden om ge duld en zachtheid tegenover zijn onderda nen uit te oefenen; en wel zodanig dat Martinus hen met hem liet eten, dat hij ge neigd was hun schoenen en klederen te borstelen en hij bewees hun meer diensten dan dat zij er hem brachten. De soldaten hielden bijzonder veel van hem en beweer den dat hij in het kamp meer het leven van een monnik dan dit van een soldaat leidde. kinderen even veel geëerd en gevierd wordt om gedoopt te worden en zweerde hij zich zelf heel zijn leven te wijden aan de Heer, die op wonderbare wijze beloonde wat men voor Hem deed. Er wordt aangenomen, dat Martinus zich kort daarop het dopen, doch hij bekwam nog niet de toelating zijn militaire dienst te verlaten. Martinus MOEDIGE SOLDAAT nog een paar jaar soldaat DE HALVE MANTEL. Het gebeurde tijdens een strenge winter, tijdens dewelke verscheidene mensen door de koude stierven, dat de troep waartoe Martinus behoorde de stad Amiens binnen reed. Aan de poort van deze stad stond een bijna naakte bedelaar, die zijn hand bijna niet meer kon uitstrekken, zozeer waren zijn ledematen reeds koud, en allen reden of gingen de arme voorbij zonder zich om diens kermen te bekommeren. Doch de jon ge officier Martinus werd door de mizerie van de bedelaar getroffen. Wat kon hij hem schenken Hij had reeds' alles aan anderen weggeven. Hij had nog slechts zijn dienst- mantel, zijn chlamyde. Zonder aarzelen nam hij zijn zwaard en sneed zijn dienst- mantel middendoor hij gaf de ene helft aa de bijna naakte bedelaar en kleedde zich met de andere helft nog zo goed als het kon aan. De circitor Martinus werd daar voor, als vergrijp tegen de Romeinse mili taire dixipline, aan de schanpaal gebonden, en dit spijt de snerpende koude. Doch, o wonder, toen kwam plots het zonnetje te voorschijn en verwarmde de plaats waar Martinus gestraft stond: het volksgeloof wil, dat daarin de oorsprong van de Sint Martinuszomer moet gezocht worden. 's Nachts daarop zag Martinus in een droom Kristus zelf met het stuk wegge schonken mantel bekleed en hoorde hij Hem tot engelen zeggen Hiermede heeft Martinus, de geloofsleerling. Mij bekleed.» Bij zijn ontwaken weende Martinus over vloedig en hij had een geweldig verlangen blijven en verder bewijzen dat hij dappere militair was, die het doodsgevaar niet vreesde. Toen ter tijde hadden de Duitsers een in- in Gallië begonnen, en wel langs de Rijn. Keizer Juliaan verzamelde al zijn le gioenen om de indringer terug te drijven. Martinus was alsdan bevelhebber over twee kompagnies: hij vocht dapper, nam stor menderhand de vesting Roucarum in en kampeerde aan de boorden van de Rijn. Martinus onderscheidde zich onder allen door zijn moed Frankrijk zou hem daar om ook met trots tot zijn patroonheilige uitroepen. Na de zege deed de keizer in zijn tegen- woordigéeid aan de soldaten geld uitdelen, om hen voor hun moed te belonen. Op het ogenblik, dat men Martinus als officier een grote geldbeloning wilde overhandi gen, meende hij het gunsiig ogenblik voor zijn ontslagneming aangebroken en zich tot Keizer Juliaan wendende sprak hij met luider stemme Tot nu toe, O Prins, heb ik voor U gestreden; doch voortaan zal ik voor mijn God strijden Ziedaar uw beloning antwoordde de keizer hem het geld tonende. Dat dezen die nog voor U moeten vechten het voor zich nemen; want ik zal voortaan "soldaat"van "Kristus zijn en geen bloed meer vergieten zei Martinus. Lafaard kreet de keizer vol woede. Alleen de angst voor het nieuwe gevecht, dat morgen moet geleverd worden, doet u aldus spreken en geenszins uw zogezegde ijver voor God. Ik, een lafaard protesteerde Marti nus. Welnu Keizer, beveelt en morgen, zon der wapens zal ik recht op de vijand in gaan en hun rangen doordringen Wanneer ik gaaf en gezond terugkom, dan zal het niet zijn dank zij een helm of een schild, doch uitsluitend door de naam Jézus. De uitdaging werd aanvaard Martinus, streng bewaakt om niet te kunnen ont vluchten, bracht de ganse nacht biddend door en de volgende morgen bereidde hij zich vastberaden op de ontmoeting van de vijand voor. Doch God, die door de meest onverwachte middelen de plannen van de duivel weet te dwarsbomen, had diezelfde nacht de geesten van de Duitsers zo beïn vloed dat de vijand nog vóór het ochtend gloren een bode naar Keizer Juliaan stuurden, om hem te berichten dat de Duitsers zich algeheel onderwierpen. Daar de strijd aldus voorkomen was en Martinus overigens zijn verplichte dienst jaren had geëindigd, werd hij toen uit de militaire dienst eervol ontslagen. VOLGELING van DE HEILIGE HILARIUS Bisschop Hilarius van Poitiers, kwam uit zijn verbanning in het Oosten terug en had grote invloed op de Galliërs. Martinus ging hem te Rome opzoeken, knielde voor hem neer en smeekte hem zijn nederige volge ling te mogen worden. Onmiddellijk nam Bisschop Hilarius hem in de laagste geeste lijke stand op, waardoor Martinus voor heel zijn verder leven aan het bisdom van Poitiers werd verbonden. Nochtans waagde Martinus, verwittigd door een engel, aan zijn bisschop de toela ting om een poosje terug naar zijn geboor testreek te mogen reizen, om er zijn fami lie tot het kristelijk geloof te bekeren. Bis schop Hilarius zegende Martinus en schonk deze de gewenste toelating. Terug in Pan nonië vond Martinus zijn vader en moeder terug, doch noch zijn talrijke argumenten noch zijn warme tranen vermochten de weerstand van zijn vader te breken. Doch zijn moeder bekeerde zich tot het kristelijk geloof. Na deze overwinning, zeer waarde- /oor zijn hart, verbreidde de jonge apostel de cirkel van zijn predikatie om heen zijn geboortestad: hij doorliep de dor pen en wijken en gehuchten en verkondig de het woord van Jezus Kristus. Daardoor ergerde hij de heidenen zo hevig, dat zij hem gevangen namen en geselden. Doch Martinus toonde zich bij die geseling over gelukkig voor zijn Heer te mogen lijden, zhjn vader, de oude militaire inouun, er gerde zich vol schaamte, toen hij vernam dat zijn zoon, soldaat als hij, de enterende geseling had ondergaan zonder zich te ver dedigen en daarboven zijn kastijders hau vergeven. Omstreeks 360 was Martinus wederom bij zijn leermeester te I-'oitïers en stichtte zijn eerste klooster te .rilugé, dat in de achtste eeuw nog bestond. Er wordt be weerd, dat dit het eerste klooster in Gallic MIRAKELS. Eens was Martinus gedurende drie dagen uit het klooster afwezig. Gedurende deze tijd werd een geloofsleerling uit het kloos ter ernstig ziek en overleed plots, zonder te zijn gedoopt. Toen Martinus terug in hei Klooster kwam zag hij de monniken diep treurend voor het lijk zitten bidden. Mar tinus weende bij dit toneel. Hij bezag strak de dode, voelde dan een goddellijke inge ving, deed alle aanwezigen weggaan strek te zich op de dode uit en bad met sterk ge loof. Hij zag, dat zijn gebed werd ver hoord: hij richtte zich op en de dode be woog zijn ledematen en daarna de ogen. Hij werd toen onmiddellijk gedoopt en leefde nog lange jaren. De heropgewekte leloofsleerling vertelde dat zijn ziel ge scheiden van zijn lichaam voor de recht bank van de Opperste Rechter verscheen tot een verschrikkelijke straf was ver oordeeld, doch dat toen twee engelen wa- verschenen, die mededeelde dat Marti- voor de veroordeelde ziel bad De Op perste Rechter bevool toen, dat de ziel te rug bezit van het lichaam zou nemen. De Heilige Martinus schonk aldus ook het leven terug aan de slaaf van een rijke ;ebuurman, die zich had opgehangen. Deze twee mirakels vermeerderden de faam van heiligheid, waar van Martinus genoot. zogezeeiu HONGARIJE met afgrijzen aai Kussiscne Uo. jrutaai geweid overgingen iui ue mg van net verloren geoieci m iviei Veruijsifciiug nefcu ïeuereen loop der gebeurtenissen gevoigu. den het immers Klaar gespeeia e ie vinaen, ni. janus xvauar, cue nen gesteld heen een scmjii van vcommumstiscne.) weiienjKnej.u aan uur interventie te verlenen. Dat ae Hongaren net communistisch re gime beu zijn en naar vrijheid snaziien, onjKt uit hun tot net uiterste doorgedreven weerstand tegen een overmacnl. xveecis op voornand waren ze er van overtuigd, ze net zonder nulp uit het westen niet K' den bolwerKerrr""Vandaar nun dringende op roepen. En toch is het niet de eerste maai m de geschiedenis dat het Westen de keren daar aan hun lot overlaat, niettegen staande de smeekbeden en de uitstekende diensten die ze aan het Westen bewijzen, eenvoudig omdat een tussenkomst op een gegeven ogenblik niet in hun kraam past! Hoe brutaal is macht zonder recht, en hoe weerloos recht zonder macht in dit onder maanse. BISSCHOP VAN TOURS. In 371 werd Martinus op eigenaardige wijze bisschop van Tours. De bisschop was er gestorven en de geestelij heid en bewo ners van deze stad dachten toen onmiddel lijk aan de. Heilige Mae»*irjs.- Zij wisten echter maar al te goed, dat Martinus niei uit eigen wil zijn klooster zou verlaten. Daarom werd er een list gebruikt, om hem uit Poitiers weg te krijgen. Een man uit Tours, een genaamde Rouvic, begaf zich naar Martinus, viel geknield voor de heili- terwijl hij snikkend riep «Mijn vrouw sterft! Komt haar bijstaan U al leen kan haar genezen Martinus liet zich door dit smeken verte deren en volgde de man er werd lange tijd gemarcheerd, tot buiten het gewest Poitiers; daar omsingelden gewapende mannen de Heilige Martinus en brachten hem veilig naar Tours, waar reeds andere bisschoppen waren vergaderd om Martinus tot bisschop van Tours uit te roepen. Deze geweldpleging is niet meer van onze tijd, doch toentertijde gebeurde zoiets meer. Martinus verzaakte niet aan zijn strenge boetepleging zijn deugden werden beter gekend en hij werd de grote bisschop der Galliërs, de wonderdoener van zijn tijd en de blijvende patroonheilige van Frankrijk. Te dien tijde waren er nog vele heidenen in Frankrijk. Martinus, als bisschop, door kruiste gedurende vele jaren zijn bisdom en ook nog een ander groot deel van Gal lië, vernietigde de afgoden en de tempels van de heidenen, deed veel mirakelen om de waarheid van het kisteliijk geloof te be- ijzen, joeg de duivelen uit en bracht Je zus in vele zielen. Daarover bestaan er veel verhalen, waar aan we er hier een paar zullen samenvat ten. Iedere lente kwamen buitenmensen een graf met een overvloed van bloemen tooien en op opvallende wijze eren, verzekerende dat het de laatste rustplaats van een mar telaar was. Martinus voegde eens de naam en de daden van deze martelaar. Doch niemand kon hem antwoorden. Toen richt- Het staat buiten kijf, alle mogelijke ver- gelijkingen van de toestand in Egypte met deze in Hongarije daargelaten, dat de hou ding van het Westen t. o. v. de aanwezig heid van het Russische leger in Hongarije, ontzenuwd werd door de gewapende inter ventie van de Fransen en Engelsen in Egypte. De veroordeling van de Russen door de respectieve vertegenwoordigers van deze landen in de Veiligheidsraad, klinkt dan ook hol en onoprecht. Maar wat gebeurd is, is onherroepelijk voorbij en het leed dat geschied is kan en kel gedeeltelijk hersteld worden. Thans moet afgewacht worden of het koortsachtig werken op diplomatiek plan, enig voordeel zal opleveren voor Hongarije. Aller blikken zijn gericht op de V.S.A. Aan steun van de kleine landen zal het absoluut niet ontbre ken. MIDDEN-OOSTEN. De Frans-Britse resolutie het vuren in Egypte te staken werd in de nacht ten uit voer gebracht. De eis van Egypte blijft ech ter de onmiddellijke terugtrekking van de Frans-Britse strijdkrachten uit het midden- Oosten. Dit probleem zal dan ook in de UNO behandeld worden. De Franse en Britse premier hebben zeer scherp geantwoord op de boodschap van Moskou die het verzoek bevatte de vrede te handhaven en geen «onschuldig bloed» te doen vloeien. U. S. A. Eisenhower werd voor de tweede maal tot president van de V. S. verkozen. Stevenson heeft dan ook zijn nederlaag erkend en zijn gelukwensen aan Eisenho wer aangeboden. -oOo- Op Allerheiligen werd te I.cde een nieuw kruisbeeld op het kerkhof ingewijd. Hier een gezicht op deze plechtigheid. Cliché «Het Volk». OOK U ZAL TOETREDEN Het Geneeskundig Koips past steeds meer en meer rsioeauansiusies toe, en zulks m de meest verscniilende gevaiien. Hiervoor echter moet het over tiendui- nden flesjes bloed Kunnen besemkKen. Het Rode Kruis van nelgie nam de zware taak op zien, een wauonaie aienst voor Bloedtransfusie in 't land op te riemen, uie ten alle opzicnte aan ae eisen aer genees- neren, op ait geoied, kan voicioen. Om deze grote taak te verwezenlijken, Kan net Koae Kruis tnans beioep dotn op de toewijding van ou.uoo bioeugeveis. Deze laatste geven blijk van een hoge altruisti- icne geest, aaar zij regelmatig Dioeu ai- itaan met het enige doei nun evennaaste nelpen in de grootste nood. Het Rode Kruis schenkt hun dan ook zijn hoogste waardei ing en is bijzonder om nun gezondheid bekommerd elke bloedge ver wordt vóór elke bloedafname grondig door een geneesheer onderzocht. Dit ge neeskundig onderzoek behelst voorname lijk het nagaan der vitale organen spijs vertering, hart en hartvaten, ademhalings organen en zenuwstelsel. Wij durven dan ook gerust verklaren, dat het afstaan van een weinig bloed niet de minste verzwak- gezondheidstoestand van de Wel integendeel, king bloedgever veroorzaakt, daar, dank zij de regelmatige geneeskundi ge onderzoeken, de bloedgever onmiddellijk wordt gewaarschuwd wanneer een of ander orgaan de minste symptomen van ziekte vertoont, en hem aldus gelegenheid wordt geboden hieraan onmiddellijk te verhelpen. VVij nodigen iedereen, die in goede ge zondheid verkeert, dan ook uit bloedgever te worden, zodat zij ook hun medewerking zouden kunnen verlenen om mensenlevens te redden, en tevens het geluk zouden mo gen smaken de titel te mogen dragen van «Bloedgever», redder van mensenlevens» Om tot deze schare weldoeners der mens heid te behoren volstaat het een gewoon «MEN VRAAGT» postkaartje, of slechts zijn visitekaartje BELANGRIJK BERICHT Te AALST van 2 november tot 16 novem ber Feestpaleis Palace Alfa Filmen eerste voorstellingen «GEMENGD NIEUWS» V1SU Bloedtransfusie-dienst, Esplanadeplein, 11, lover te maken aan volgend adres' AALST. r,a,. BLOEDTRANSFUSIEDIENST. 11, ESPLANADEPLEIN, AALST. Zie ■volg blz. 4. TE AALST 16 NOVEMBER 30 NOVEMBER 1956 VEERTIENDAAGSE der BLOEDTRANSFUSIE. WORDT BLOEDGEVER-LEVENSREDDER. ESP LAN ADEPLEIN. Nr. 11 A ALS In de St. Martinuskring had de vierde bije enkomst plaats der nazaten van de echtelingen Colinet-Haeck. (Cliché «Het Volk»

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1