U iel M&peiifk Politiek Overzicht Aalsters Panorama EN OMSTREKEN Burelen ST. JORISSTRAAT, I VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. TEL. nr. 241.14 P. C. nr.881,72 13» JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 15 NOVEMBER 1956 NUMMER 92 «Hoe is het mogelijk dat wij, dierbare gelovigen, miljoenen christenen hebben overgeleverd in de handen van de kommu- nisten,» vroeg Z. E. Heer Mombaers in zijn sermoen op Christus-Koningsdag. Die woorden laten me niet los. Ze zijn me als een nachtmerrie geworden. En de vrees voor de angstwekkende verantwoor delijkheid waarvoor de gewijde spreker ons «de dierbare gelovigen,» stelt, groeide sterk toen ik op Allerheiligen luisterde in de radio naar Pater Lode Arts «Voor tien jaar hebben we gezien hoe bevrijding kan leiden tot ontbinding. Voor tien jaar... De bevrijding Als een film, een trage film, gleden de oorlogsjaren en de bevrijding over het, zil verdoek van mijn verbeelding. 'k Zag de Duitsers de stad binnenrukken na de schandige bombardementen door dui kende stukas. Und wirfahren gegen En gland Zegevierend dreven de jubelende Hitier- benden de geallieerde legers vóór zich uit. Onze mannen, gesterkt door het heerlijke voorbeeld van onze dappere koning Leo pold boden hardnekkig weerstand maar bezweken voor de overmacht. Zwijgen we over het twijfelen der rege ring, die met de Duitsers onderhandelingen wilde aanknopen om een afzonderlijke vre de te sluiten; werpen we de sluier over het zeer snel ineenstorten van de Franse legers over Limoges, over de walgelijke leugens van een Paul Reynaud, enz. Wij blijven bij de gedachte «Hoe is het moge lijk dat wij gelovigen, miljoenen christe nen in de macht der kommunisten heb Den laten vallen en ze er in laten De Duitsers bezetten ons land. Een dui- velsfijne propaganda buitte de rechtmatige misnoegdheid der Vlamingen uit en doet beroep op het christelijk geweten der Vlaamse jeugd. Nu was de tijd gekomen en was de gelegenheid daar om het godde loos kommunisme uit te roeien En ze gin gen Veel schone jongens gingen als r.aar een kruisvaart. De grootste verwarring heerste in de geesten onzer mensen. Politie ke leiders als de socialist Hendrik de Man en andere Van den Eynde's droomden van een eenheidspartij, een eenheidssyndikaat, een eenheidsmutualiteit, een eenheidsblad. Zeer velen dachten de nieuwe orde zege viert De Duitsers kunnen niet meer ver slagen worden. Duizenden landgenoten gin gen vrijwillig werken naar Duitsland. Voor- aanstaande linkse Walen trokken naar Pa rijs en vroegen aan de Duitsers «Wallonië met Frankrijk te verenigen Diep chnstene leiders verbroederden met de kommunisten en een hunner zei Liever Staiin dan Hit ler i «De ene is de pest en de andere de cholera.» antwoordde Mgr. Coppieters zali ger. De fabrieken draaiden óp volle toeren. Er. wonnen miljarden Kwam de bevrijding en de... ontbinding, de verbeesting. De driften laaiden hoog op, haat leidde de repressie. En niet al .een kommunisten, niet alleen anti-christenen vlogen de straat op, de huizen in plunder den, mishandelden, verkrachtten, moord den. Ook christenen hielpen aan die bees tendaden. Het christelijke Limburg spande de kroon Wat we schrijven is hard, maar- waarheid. En die moet vooral, nu, gezegd. En wat gezegd over de krijgsraden tin alle landen die door de Duitsers bezet ge weest waren). Alle bladen erkennen de on gelijke maatstaf in het bestraffen; voor een zelfde feit één jaar of de doodstraf; de von nissen droegen de stempel van de invloed van de straat; zelfs durf ik schrijven dat sommige rechters het christen zijn van de oeschuldigden wilden treffen. Wat in ons land gebeurde, deed zich voor in alle bevrijde landen. Wie links stond werd gespaard. De rechtsen of wie christen waren moesten worden getroffen. Wie niet vóór de krijgsraden kon gesleept worden, werd geschreven op de lijsten der krijgs auditeurs duizenden, tienduizenden verlo ren hun politieke rechten en burgerrech ten. En ze werden verlaten De loge had haar slag goed voorbereid en ze won hem. En de kinderen van het licht hadden ogen maar ze zagen niet Drie vierden der slacht offers hebben hun Geloof verloren. Pijnlij ke gevallen hebben we meergemaakt. Ongelijk hebben die geloofsverzakers personen zijn het Geloof niet sukkelaars zijn ze, zonder houvast in het leven, maar wie tussen en met die mensen leeft, begrijpt ze en bidt voor hen. Ik zwijg over de wraakroepende toestan den in zekere beheren, die de verbittering tot hoogspanning brachten en zeer velen deed struikelen over de onrechtvaardigheid en de liefdeloosheid hunner geloofsgenoten. Wij, christenen, zijn naam-christenen Wij bidden uw rijk kome, en wij aan bidden het geld dat noch kleur noch reuk heeft wij bidden en vergeef ons onze schulden gelijk wij vergeven aan onze schuldenaren, en wij weigeren een eenvou dige goede dag aan iemand die ons op de tenen trapte; wij bidden: en ik bemin mijn naaste gelijk mij zelf, maar wij roddelen, vertellen zo gaarne kwaad van die naaste, rezen niet valse verklaringen af te leggen, zelfs voor het gerecht. Wij betaalden hon gerlonen en vaagden ons broek aan Rerum Novarum of Quadragesimo anno. En door wie worden onze «christene landen bestuurd Door logemannen, door Joden. Wiens schuld Van hen, die zich christen noemen maar hun streekbelangen, hun standsbelangen, hun taalrechten stellen boven de belangen voor de godsdienst. Wij hebben geen «leiders» Bewijzen de ko ningskwestie, de stervende schoolstrijd, de onvoorzichtige, onpolitieke, onchristelijke woorden van sommige loslippige kopstuk ken. Wij zijn verdeeld Dus onmachtig. Elk onderzoeke zijn geweten. Elk neme het besluit en voere het uit ik word een waardige volgeling van Christus. «Hier aan zal men zien dat gij mijn leerlingen zijn,-dat gij elkaar bemint Kinderkes, bemint elkander. (H. Joan nes). 'Liefdeapostelen moeten we worden, zelfs voor onze vijanden; christenen uit één stuk, christen thuis, op ons werk, op straat, op reis, overal en altijd. Durvende, strijdende christenen, die hun Geloof fier dragen overal, verdedigen over al, en desnoods kunnen sterven voor hun Geloof. Zulke eendrachtig-werkende christenen zullen machtig zijn, nationaal en interna tionaal. Dan komt geen tweede Hongerije Leve de Hongaarse vrijheidstrijders. Leve Christus-Koning HONGARIJE. De Uno-secretaris-generaal heeft een groep opgericht, die tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen naar de toestand in Hongarije, alsook een andere groep, die de toestand in dat land ter plaatse moet gade- aan. Alberto Lleras Camargo, gewezen secre taris-generaal van de organinsatie der Amerikaanse staten en de Noorse rechter Oscar Gundersen aanvaardden deel te ne men aan de onderzoek- en waarnemings missies van de Uno in Hoagarije. Het is mogelijk dat Hhmmarskjoeld, de secretaris-generaal van de Uno zich naar Hongarije «of daarbuiten» zal begeven, om overleg te plegen met de waarnemers die hij voornemens is naar dit land te zenden, overeenkomstig de aanbevelingen van de buitengewone vergadering. De laatste resten van net Hongaars ver zet werden medogenloos verpletterd door net Russische leger. De strijd van het Hon gaarse volk om bevrijding van de commu nistische tirannie is op zijn einde. In Boedepast werd nog weerstand gebo den op het eiland Csepel, waar zich het grootste fabriekcomplex van Hongarije be vindt. In de provincie Gyoer wordt soms ge schoten, vooral langs de wegen die naar het vrije Oostenrijk leiden. Dit laatste houdt ongetwijfeld verband met het feit dat in de loop van de jongste twee dagen het aan tal vluchtelingen die de Oostenrijks-Hon gaarse grens overschrijden nog aanzienlijk is toegenomen. Kardinaal Mindzenty waarschuwt v misleidende verklaringen van regering Ka- dar. Thans zijn Kadar en zijn gezellen, die de naam van hun eigen partij en hun krant veranderd hebben en aldus hun vroe gere anti-volkse handelwijzen hebben ver oordeeld, vastbesloten datzelfde anti-volk se optreden voort te zetten, na zich aan de zijde van de Russen te hebben geschaard. Wat wij nodig hehtw, verklaarde kar dinaal Mindszenty verder, is, dat de secre taris-generaal van de Verenigde Naties naar Boedepest komt en wel vandaag en niet morgen. Er is al te veel gestemd en praat. Wat wij nodig hebben zijn daden MIDDEN-OOSTEN. De secretaris-generaal der Verenigde Na ties Hammerskjoeld heeft medegedeeld dat tussen de Egyptische regering en hemzelf akkoord is gesloten met betrekking tot de aankomst van de internationale politie- raad van de U.N.O. in Egypte. De V.S. pogen buitèn het conflict in het Midden-Oosten te blijven. Het Kremlin mag de gevoelens van het Amerikaanse volk niet verkeerd uitleggen. Als wij tot ge vecht gedwongen worden, zullen wij niet vluchten. De Sovjet-poging om zogezegde vrijwilligers in de strijd te werpen in het Midden-Oosten, is een bedreiging vopr de wereldvrede. Het gebruik van vrijwilligers zou de veiligheid der V.S. in gevaar brengen.» i oOo- DE MOOISTE DAAD De mooiste daad die een mens ooit kan stellen, is het leven van een andere mens te redden. Wie zou niet ter hulp sneUen van een kind dat aan 't verdrinken is, van een man die gevaar loopt levend te worden verbrand Hoe fier zouden wij zijn hen aan een wisse dood te hebben ontrukt. Weinigen zouden echter die gelegenheid hebben, indien de Bloedtransfusie er U de kans niet toe bood. Een weinig bloed van uw bloed, kan mor gen een borelingske redden, het leven van zijn moeder sparen, een zieltogende nieuw leven inblazen, een anders dodelijke opera tie toelaten. Niemand mag de eer, het geluk weigeren AALST HAMSTERDE Nog vlugger op de dag dan te Antwerpen begonnen de Aalsterse huismoeders op dien morgen van maandag 5 november grote en kleine kabassen buiten te sleuren om storm te lopen tegen de voorraden suiker, olie, koffie, zout en rijst. 's Zaterdags tevoren had de firma De Rijck-Limpens haar reserves dweilen en borstels reeds zien slinken evenwel zonder dat sporen van een naderende paniek zicht baar waren. Van alle moppen die dezer dagen de ronde deden lijkt ons de volgende de beste: In de Sarma (die haar ware naam nog niet durft gebruiken) stond een volksvrouw aan te schuiven. Ze herkent één van de erkoopsters, gooit haar boodschappentas over de wachtende hoofden naar haar toe en roept Lowis, doe eens mijn kabas vol. Waarmee 't Is aTgelijk, als ze maar vol is Allerlei verhalen deden ook de ronde over wol met motten, rijst met kalanders, luci fers «van met Korea» e.a. maar dat kunnen we zo maar niet in een gazet zetten. Een navraag ter plaats laat ons toe een klein overzicht te geven wat betreft de op koop van voedingsmiddelen. Andere koop waren zouden ons inderdaad te ver bren gen. De kruidenierszaak De Vos Herman had vooral af te rekenen met het feit dat de be stelde en zopas in prijs verminderde suiker nog niet binnen was, zodat de bestaande voorraad op twee uur tijds was uitgeput. Heer Constant De Wolf uit De Hesp heeft het meegemaakt hoe juist alles, zon der onderscheid, werd opgekocht, tot bela chelijke zaken toe als schoenkreem en W. C.-papier. Het huis De Rijck-Limpens zag zich op zeker ogenblik verplicht te sluiten met een aankondiging «Gesloten tot morgén negen uur» om inderhaast te kunnen herbevoor- raden. Koffiehandel De Paepe heeft overuren betaald om dag en nacht te branden, maar zat niettemin 's dinsdags gedurende twee uur zonder één boon koffie. Firma Van der Poorten had noodgedwon gen een (ongeoorloofde?) opslag Imperiale-olie van 1 fr. aanvaard, maar toen er met eigen middelen naar Antwer pen werd omgereden was er ondanks de be lofte geen enkel liter te bemachtigen, 's An derendaags echter wel, maar met nog gro tere opslag. Mevrouw Wellens van «Het Moleken» zag het haar toebedeeld rantsoen Sunlight-zeep verminderd tot minder dan haar vroegere normale afname. Ze kreeg de kans Impé riale-olie in te doen maar weigerde kordaat de bestelling omdat er een onverwachte opslag van 1.50 fr. per liter bijkwam. En de verbruikers zijn er al rap genoeg bij om moeilijgheden op de rug van onze winkeliers te laden. w w w Als Herman Blendeman ooit zal komen te sterven (wat God voorlopig verhoede) zal er niemand ijverig moeten zoeken om al zijn verdiensten op te sommen, noch de verenigingen waarin hij zich verdienstelijk maakt. Ook de wafelslag van de St. Anna-paro- chie is weeral van zijn organisatorische hand gekomen, en honderden plaatjes «W W W» (wij willen wafelen) die vóór de vensters hingen waren er ook gedeeltelijk aangebracht als blijk van waardering voor deze onvermoeibare werker. Geef hem de wafel 1 De drie duizend verkochte en trouwens zeer smakelijke eksemplaren zullen een mooie cent opgebracht hebben voor de al taarversiering van de noodkerk. HONGARIJE Bertje Van Hoorick die zijn levenskans miste om te bewijzen dat er nog wat fier heid en persoonlijkheid in zijn klein li chaam steekt (kijk maar naar de heel wat menselijker kommunisten uit Frankrijk. Denemarken en Noorwegen die de russi- sche agressoren in Hongarije veroordeel den), heeft geen sukses gehad met zijn uit gedeelde Rode Vaan-pamfletten, GAS GEVEN ALS MEN MOET REMMEN. DE MEE GOLFPOLITIEK VAN DE REGERING VAN ACKER. De internationale gebeurtenissen der jongste dagen hebben voor de regering Van Acker dit voordeel dat ze enigszins de aandacht afleiden van de binnenlandse moeilijkheden, die er niet minder reeël om blijven. Het haastig ineengestoken programma, dat de Eerste-minigter vóór zijn vertrek naar Moskou bekend maakte, is sindsdien niet alleen langs alle zijden aangevochten jeworden, maar in feite reeds voorbijge- ;treefd. Niet enkel hebben de Minister Lie- oaert, Rey en Troclet door hun verklarin- ;en de indruk gegeven dat ieder lid van de regering er een eigen interpretatie op na- noudt, maar de oplossing van het tramcon flict heeft bewezen dat ook in de praktijk er allerlei soepele modaliteiten te vinden zijn om de loonstop te ontkrachten. Het land zal er trouwens niet slechter j varen, want het gevolg zou kunnen zijn dat de regering Van Acker gaat inzien op de oorzaken van de inflatoire spanning moet inwerken en niet «kurieren am Symptom?). De eerste oorzaken van de toestand zijn, zoals langs oppositiezijde door dhren Eys- xens en Schot duidelijk werd aangetoond, dat op een ogenblik dat de wereldekonomie zich sinds twee jaar in hoogconjunctuur indt, de Belgische regering sinds twee jaar aanzienlijk meer uitgeeft dan ze ont- •angt, en tevens de schaars geworden ar beidskrachten en productiemiddelen van de markt afschuimt om een al te zwaar pro gramma van openbare werken te willen uitvoeren vóór 1958. Door gecamoufleerde, maar niet minder reéle tekorten op de staatsbegroting, doet de Belgische regering aan deficit spen ding» temidden van de hoogconjunctuur, en volgt ons een politiek die de stoutmoedigste economisten durven aanbevelen voor een depressieperiode. Integendeel gaat ieder er over akkoord dat tijdens een .voorspoeds periode, zoals we de jongste jaren Kennen, de staat reserves zou dienen opzij te leg gen, en daardoor een deel van de koop kracht aan de circulatie onttrekken. Evenzeer houdt de ekonomische wijsheid vóór dat het volume van de openbare wer ken beperkt moet worden in een periode van voorspoed en uitgebreid in een tijd van depressie. Nu is het wel zó dat de rege ring gebonden is door de Wereldtentoon stelling 1958! Maar regeren betekent voor uitzien. Ofwel had men vroeger de grote werken dienen aan te vatten, ofwel het pro gramma afstemmen op de mogelijkheden. Zoals het nu is hebben de pessimisten ge lijk gehaald die van in 1954 voorspelden dat de Wereldtentoonstelling een inflatoire druk tot gevolg zou hebben. Samengevat kan men zonder overdrijven 'aststellen dat de regering Van Acker bewust of onbewust, en gezien de persona liteit van de Premier zal eerder het laat- aar zijn het tegengestelde gedaan heeft van wat onder een passende conjuc- tuurpolitiek verstaan wordt. Zo'n politiek beoogt immers anti-cyclisch te zijn, d.w.z. dat men de golfbeweging van het econo misch leven tracht te verzachten door te remmen in de hoogconjunctuur en gas te geven in de laagconjunctuur. «De Catharinisten» van Aalst opende het seizoen met de opvoering van Sonna Cliché Het Volk jDe reeds lang verouderde termen als fas- van bloedgever te worden. i 4 ui Het volstaat, inderdaad, eoed eesond te .„"t zijn om drie a viermaal per jaar bloed te geven. Een bloedafneming is niet pijnlijk en veroorzaakt geen hinder, zelfs niet van voorbijgaande aard; op velen heeft ze zelfs een gunstige invloed. Bloed geven vergt geen buitengewoon sterk gestel, noch een buitensporige voe ding; het is een daad die, om de drie maan den, zonder snoeverij en zonder risico's, ge steld wordt door mannen, vrouwen, jonge lieden uit de meest verscheidene milieu's, maar die dezelfde grote voldoening kennen mensenlevens te hebben gered. Wordt Bloedgever, laat U vlug inschrij ven BLOEDTRANSFUSIE DIENST van het RODE KRUIS VAN BELG IE, 11. ES PLANADEPLEIN, AALST. ben de Aalsterse bevolking niet belet een roes van edelmoedigheid hun sympatie voor de Hongaarse verdrukten te betuigen. Velen hebben reeds spontaan aan Caritas Catholica gevraagd een hongaars kind te mogen herbergen en het is ontroerend vast te stellen dat het juist gezinnen met grootste kinderlast zijn die zich het eerst lieten opschrijven. Ontroerend ook was de grootscheepse aktie van zondag jl. waaraan twee en twin tig kamions van plaatselijke firma's er praktisch alle leden van onze jeugdbewe gingen in volle overgave deelnamen. Door de zorgen van Oostpriesterhulp en Caritas Catholica werden de rijkelijke Aalsterse giften reeds naar de hongaarse grens ver- stuurd. De regering Van Acker heeft het tegen gestelde gedaan volle gas tijdens de hoog conjunctuur, als de wagen reeds uiteraard vanzelf loopt. In plaats van een anti-golf- politiek was het een méé-golfpolitiek, die gevoerd werd en waarvan de gevolgen zo duidelijk zijn geworden, dat de regering in paniekstemming is geraakt. Jammer genoeg ziet het er naar uit dat nu juist degenen het zullen ontgelden, wier toestand dringend verbetering vergt. In het sociale vlak denken we aan de families, wier declassering in een progressistisch land als het onze een ware schande aan het worden is; op economisch gebied denken 'e aan enkele sectoren, die niet hebben deelgenomen aan de hoogconjunctuur, en waar de regering nu als de kippen bij is om de enkele karige subsidies af te schaffen, die onze sektoren moesten helpen tegen de kunstmatige concurrentie van sommige na buurlanden. I. D. ESCAPADE moet U zien ESCAPADE is voor jong en oud, amuseert iedereen, en toch ontbreekt er het korreltje ernst niet Zonder twijfel, ESCAPADE zult U zien 1

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1