Waar is Waar M Politiek Overzicht Een ongerijmde iinanciele politiek. Te Aalst 16 November - 30 November 1956 VEERTIENDAAGSE DER BLOEDTRANSFUSIE Wordt Bloedgever - Levensredder Esplanadeplein, 11, AALST V EN OMSTREKEN Barelen ST. JORISSTBAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. P. C. nr.881,72 13' JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 NUMMER 94 Alle C.V.P.-bladen hebben Van Acker en Spaak er van langs gegeven, omdat die twee socialistische ministers naar Moskou reisden, toen de opstand in Hongarije los brak. De socialisten krinkelen zich lijk duivels in een wijwatervat. Bij hoog en laag zweren ze onze ministers wisten niet wat er in Hongarije gebeurde. Eerste minister Van Acker was in België terug voor de Russen in Buda-Pest de arbeiders, de vrou wen en de kinderen afslachten. Wij aanvaarden ten dele die verontschuldiging, maar we zijn zo vrij de socialisten enkele vragen te stellen. Waarom heeft eerste minister Van Acker zijn minister de Russische wreedheden niet doen kennen langs diplomatieke weg Waarom heeft hij hem uit Rusland niet teruggeroepen De Belgische ambassadeur vergezelde minister Spaak op zijn rond reis. Er was toch een plaatsvervanger van de ambassadeur. Alle westerse diplomaten wisten welke bloedige tragedie zich in Hongarije afspeelde. Waarom heeft die plaats vervanger minister Spaak niet ingelicht Waarom ten minste niet belet het kultureel akkoord te ondertekenen Waarom keuren de socialisten advokaat Tielemans, burgemeester van Leuven niet af Deze zei «Mgr. Mindszenty en de katolieke provokateurs en fascisten dra gen de schuld van de kommunistische barbaarsheid. Die katolieke provokateurs en fascisten, dat zijn die tienduizenden arbeiders ook kommunisten die vochten om vrij te zijn en omdat zij honger hebben. Vocht die mijnheer Tielemans niet met de kommunisten in de internationale brigade in Spanje Waarom eiste de socialistische burgemeester van Bergen, een zekere Mijnheer De- marbre, plaatsvervanger van minister Collard dat de sovjetvlag wapperde op het stadhuis te Bergen Die krypto-kommunistisch-socialistische burgemeester zei van zich zelf «Je suis un oiseau et je vole». Ik ben een vogel en ik vlieg. Hij vliegt achter de rode vlag zonder sikkel en hamer en achter de vlag met sikkel en hamer naar gelang de omstandigheden. Waarom blijven socialisten en liberalen Geraardsbergen besturen samen met de enige kommunist die in die Denderstad gekozen werd Waarom blijft hij schepen van openbaar onderwijs, na het schandalig manifest warin hij E. Pater Werenfried en zijn medewerkers dieven noemt. Die vriend van rood en blauw schrijft «...geeft uw geld niet aan die kerels want de Hongaren zullen geen centiem van uw geld zien.» Is dat geen smsocialist Van Eynde van Antwerpen. Blauwen en rode zwijgen De loge boven Van Acker en Spaak wisten niet wat in Hongarije gebeurde Hebben de Russen de zelfde misdaden niet bedreven te Poznam in Polen? Hoeveel honderden arbeiders vielen daar onder het vuur der Russen. En dat vóór de reis naar Rusland. Dat tóch wisten de socialistische voormannen, daarom was de reis van Van Acker en Spaak naar Rusland onvoorzichtig en ongepast. Waarom verdedigt de socialistische Kamervoorzitter Kamiel Huysmans de Chinese kommunisten en spreekt hij geen woord over de gruwelen in Hongarije Waarom wordt de Aalsterse rood-blauw-sovjetverbroedering niet ontbonden Waarom altijd wedden op twee paarden Waarom Wat waar is, is waar. JAARLIJKSE VERGADERING DER OUDERVERENIGING. In aanwezigheid van Z. E. H. Kan. De ken De Cock en van een overtalrijk publiek ging in de feestzaal van het Instituut der Dames vati Maria de jaarlijkse algemene vergadering door van de Oudervereniging. Dhr. Ludovic Moyersoen, oud-minister en Volksvertegenwoordiger gaf als voor zitter het inleidend woord. Hij gaf verslag over het kasoverzicht dat met batig saldo afsloot. Vervolgens geeft hij kennis van het activiteitsprogramma voor het schooljaar, groepsvergaderingen. Tevens wordt de mo gelijkheid onderzocht voor het uitgeven van een tijdschrift om betere verstandhouding tussen school en gezin te bewerkstelligen. Hij herinnert aan de fatale wet Collard, die een aanslag is op het vrij onderwijs. Het antwoord der ouders was echter anders en het instituut mocht zich verheugen met meer dan honderd leerlingen meer in te schrijven. Spreker zegt ook nog dat de strijd van Hongarije destijds ook begonnen is met een schoolstrijd. Laten wij het ver trouwen in het katholiek onderwijs behou den. Hierna was het E. H. De Keyser, profes- ir aan de Normaalschool te Torhout die zou handelen over «De Opvoeding en On derwijs van Katholieke Meisjes». In een breed opgevatte uiteenzetting gaf hij een overzicht over de verschillende opvattingen van leren op verschillende leeftijd. Zeer duidelijk toont hij aan hoe de meisjes zich ontwikkelen van het kleuteronderwijs tot de hoogste tak. Na zijn prachtige uiteenzetting werd E. H. De Keyser langdurig toegejuicht. Met een korte bespreking onder de ou ders die mochten vragen stellen eindigde deze zeer leerrijke vergadering. Te Aalst vierden de echtelingen Th. AmantMaria Van der Straeten hun gouden bruiloft. Hier de jubilarissen en kleinkinderen (Cliché «Het Volk») In de huidige internationale toestand is een duidelijke ontspanning ingetreden. Dit betekent geenszins dat er geen nieuwe spanningen zullen optreden. Deze ontspan ning danken we waarschijnlijk aan de af wachtende houding van de Verenigde Sta ten; een houding, die vermedelijk gepaard gegaan met een aktie achter de schermen maar in elk geval meer bezinning bracht. Het Hongaarse avontuur, waaraan de Sov jets zich gewaagd hebben, heeft hun zeer .veel van hun internationaal prestige ont komen. Daarnaast hebben ze zich ook het wantrouwen van hun aanhangers op de hals gehaald. Ook in het conflict in het Midden-Oosten hebben de Sovjets een nederlaag geleden. Het snelle optreden van de UNO had tot gevolg dat het verzoek van Egypte om Rus sische vrijwilligers te laat kwam, zodat de Sovjets verhinderd werden met hun «vrij willigers» uit te pakken. Tenslotte heeft dat conflict al te zeer de aandacht gevestigd op het gevaarlijk intri geren van de Sovjets in het Midden Oosten, om hun toe te laten op dezelfde wijze voort te gaan. HONGARIJE. In Hongarije hebben vijftig tot zestig procent van de arbeiders het werk hervat. Nochtans is de stroomleverantie nog niet in haar normale omvang hersteld. Sovjetjournalisten geven zelf toe dat pa- trotten het verzet sporadisch voortzetten. BELGRADO. In zijn toespraak van 11 november ver klaarde maarschalk Tito dat «de Stalincul- tus het produkt was van een systeem». Daardoor zou hij volgens Moskou de reac tionaire propaganda in haar strijd tegen het marxisme-lenisme steunen. Het Sovjet-nieuwsbureau beschujdigt maarschalk Tito van «klaarblijkelijke nei ging tot inmenging in de zaken van andere communistische partijen. Voorts wordt Tito verweten dat hij zou beweerd hebben dat «de weg naar het socialisme die Yoe- go-Slavië gekozen hi-aSi de enige goede zou zijn, hetgeen strijdig is met de beginselen van het marxisme-lenisme. Deze korte en scherpe Sovjetaanval schijnt zeer ernstig. BULGARIJE In Bulgarije zouden sovjettroepen aan gekomen zijn om wanordelijkheden, zoals die van Hongarije en Polen te voorkomen. Hoewel Bulgarije tot het pact van War schau was toegetreden, waren er tot dus ver sovjettroepen op zijn grondgebied zo als in Roemenië en Hongarije. AALSTEN AARS, weet gij dat de Libera len en Socialisten tegen de C.V.P.-motie tot steun aan Polen en Hongarije hebben ge stemd Aalst, Gemeenteraad 30-10-1956. CENTRUM VOOR GODSDIENSTIGE BEZINNING PONTSTRAAT, 13, AALST. De les, die E. P. Prof. Schillebeeckx O.P. gegeven heeft over «De .Dood van de chris ten», kende grote bijval. Er waren 130 toe hoorders. In het eerste deel van zijn uiteenzetting heeft de geleerde spreker de dood belicht in zijn objectieve verschijning d.w.z. als een lichamelijke-biologisch verschijnsel, waar de dood zich voordoet als een eerder mislukte verwezenlijking. Die mislukking wordt verklaard, zo leert de openbaring door de zonde. De dood is de straf van de zonde. Doch in de kristelijke heilsgeschie denis wordt de dond vernietigd door de ver lossende dood van Christus. In het tweede deel werd de dood in zijn subjectieve beleving belicht. Het feit van het doodgaan moet door onthechting en as cese geleidelijk omgeschakeld worden tot een bevestiging van het toebehoren aan Christus. In het derde deel werden enkele practi- sche bedenkingen gemaakt over onkriste- lijke gebruiken bij het dodenritueel en de begrafenis. De volgende les heeft plaats op 30 no vember. Prof. Dr P. De Haes, van het Groot Semi narie te Mechelen, zal handelen over Het Oordeel ontmoeting met Christus Als U verlangen hebt naar godsdienstige verdieping dan kunnen de lessen van het Centrum U 4$»arin helpen. NIET DE INTERNATIONALE GEBEURTENISSEN ZIJN DE OORZAAK. De tragische gebeurtenissen in Hongarije en de gespannen internationale toestand hebben de aandacht van de publieke opinie enigszins afgeleid van de ongerijmde finan ciële politiek die de regering thans voert. Maar dezelfde internationale' gebeurtenis sen zijn de toestand enigszins komen ver ergeren. Inderdaad het ongeregelde en zin loze hamsteren heeft te veel geld in om loop gebracht, een eerste stap naar een muntverzwakking. Anderzijds voorzien de ekonomisten als gevolg van deze buitenge wone aankopen een gevoelige daling van het verkoopcijfer in heel wat sekt oren. Nochtans zou het niet met de waarheid stroken de moeilijkheden waarin de rege ring zich thans bevindt hoofdzakelijk toe te schrijven aan voorgaande faktoren.Neen. zij zijd te wijten aan het wanordelijk fi- nanciëel beleid van minister Liebaert. Zie hier GROTE INKOMSTEN Tussen 1953 en 1956 zijn de gewone ont vangsten gestegen van 76,7 miljard tot 90,1 miljard. In vergelijking met de vorige re gering heeft de linkse regering nu 13,5 mil jard meer ontvangen. Bovendien zijn de uitgaven voor werkloosheid en landsverde diging samen met ongeveer 5 miljard ver minderd. Daarnaast heeft de regering alles ont leend wat zij maar kon. En toch zijn haar Schatkistmoeilijkheden niet opgelost, is de regering nog altijd verplicht leningen af te sluiten van dag tot dag en zelfs in het bui tenland ...MAAR TE GROTE UITGAVEN Hoe is zo iets te verklaren? Natuurlijk enkel door dc buitensporige uitgaven. De uitgaven bedrpegen teoretisch in 1956 95 miljard. In werkelijkheid bedroegen deze uitgaven 105 miljard. Er was dus alleszins een onvoorziene uitgave van 9 tot 10 mil jard. Is het in die omstandigheden verwonder lijk dat de Schatkist moeilijkheden heeft En nu is de regering natuurlijk verplicht uit alle macht de inflatie tegen te gaan. Te genover deze onhoudbare toestand zou de regering een gans nieuwe politiek moeten gaan voere*. Doet zij dat Wel integen deel. ONDOELTREFFENDE MAATREGELEN De stabilisatie van prijzen en lonen is slechts een pleister op een houten been en raakt het kwaad niet in de wortel. Alle in spanningen van de regering zullen ijdel blijven zolang zij geen gezonde politiek gaat voeren inzake Schatkist, begroting en de munt. Ontleden we dan enkele regeringsmaat regelen van naderbij. Wat betreft verho ging van de kolenprijzen wordt de bijko mende last verlegd van de private sektor r de produktiesektor. De regering kan niet ernstig geloven dat zulke goochelarij de inflatie kan tegenwerken. De zogenaamde konjunkturele heffing van 10 t.h. op de grote winsten is eenvoudig een inbeslagneming van inkomens, die reeds zwaar belast zijn en dat met terug werkende kracht. En dat is alles wat een minister gevonden heeft, wiens partij al tijd beweerd heeft dat de belastingen te hoog waren Nadat de regering zelf een Schatkistpoli- tiek heeft gevolgd die kop noch staart had, wil zij nu wanorde stichten in de schatkist der produktieondernemingen. In andere landen bevordert men de nijverheidsbeleg gingen om de kostprijzen te drukken, in het vooruitzicht van slechtere tijden die kun nen aanbreken. In België doet de regering juist het tegenovergestelde. RADIKALE OMMEKEER NOODZAKELIJK Wanneer me* de regering aan het werk ziet, herinnert men zich het latijnse ge zegde De goden slaan met waanzin de genen die zij willen verderven». De oplos singen die onlangs door de regering werden bekend gemaakt zijn geen oplossingen. De gewone inkomsten voor 1957 zullen tot 92 miljard bedragen. De uitgaven echter, wel te verstaan de werkelijke en gekamoefleerde sommen zullen wellicht 115 of zelfs 120 miljard bedragen. Deze cij fers zeggen genoeg. Indien de toestand niet verandert, indien de regering het roer van haar politiek niet beslist omgooit, gaat het land de grootste moeilijkheden tege- moet. j j) t Land van Riem» te Aalst opende zijn toneeljaar met de opvoering van «De Kroongetuige (Cliché «Het V.oüSïl

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1