ONZIJDIGHEID V V V Politiek Overzicht EN OMSTREKEN Burelen ST. JOBISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEER. L,72 13' JAARGANG. 1,56 Fr. het Nr. ZONDAG 2 DECEMBER 1956 Ik zat in het zakenkantoor van een voor aanstaand katoliek nijveraar, lid van de kerkfabriek. Toen ik de eigenaar een goed vriend zaliger, hoorde komen, keek ik on derzoekend naar de muren. Wat zoekt u Een kruisbeeld, mijn heer. Er hangt geen. Waaarom wel in uw particuliere woning en hier niet U moet begrijpen hier ontvang ik mijn za kenrelaties; sommigen zijn ongelovig en ik wil ze niet kwetsen. Hier moet ik ONZIJ DIG ZIJN U beledigt mij, mijnheer, U kwetst mijn godsdienstige gevoelens. Ik zet hier geen voet meer zolang hier geen kruis beeld hangt. En er kwam een kruisbeeld. Ik moet onzijdig zijn Ik mag niet tonen dat ik christen ben. Ik moet welwillend zijn jegens andersdenkenden. Laat die anders denkenden mijn politieke overtuiging aan vallen, de geestelijkheid belasteren, het Ge loof bespotten, huwelijkstrouw een dwaas heid noemen, wij, christenen zwijgen uit welwillende onzijdigheid. Neen, uit lafheid of uit arrivisme Onze welwillende onzijdigheid wordt door onze tegenstrevers op geslepen wijze uitgebuit. Zij nemen geen blad voor de mond. Luistert u 's morgens naar de radio De speakers letten er angstvallig op waarlijk onzijdig te zijn. Voor een paar weken sprak de «kroniek speaker» over Pasteur. Hij roemde de gro te geleerde om zijn talrijke ontdekkingen op farmaceutisch gebied en zijn onschatba re weldaden aan de mensheid bewezen. Over het diep Geloof van die weldoener der mensheid geen woord. Spreekt diezelfde speaker over een Jo- liot Curie b.v., dan looft hij niet alleen de grote wetenschap van de geleerde, hij on derstreept ook en vooral het marxisme van de wetenschapsmens dan is de onzijdig heid uit de boze. Er zijn onzijdige bladen. Het Laatste Nieuws» noemt zich onzijdig. Nooit wordt GODSDIENSTIG onderwerp in dit blad besproken; religieuse plechtighe den krijgen soms een paar regeltjes in een verborgen hoeksken, maar socialistische vergaderingen worden vereerd met een vol ledig uitgebreid verslag en de liberale poli tiek wordt hardnekkig verdedigd. «Le Soir» is een onzijdig blad maar het nam stelling in de koningskwestie tegen koning Leopold. Er zijn onzijdige scholen. Onze huidige regering verspreidt ze over 't hele Vlaamse land... om de socialistische doorbraak in Vlaanderen mogelijk te maken. Godsdienst wordt in de Staatsscholen nog geduld, in de stadscholen van sommige grootsteden is godsdienstonderricht verboden, in enkele scholen bespot. Ik liet met 't volgende vertellen. De le raar in godsdienst had zijn les over de H. Drievuldigheid op 't bord samengevat 1 (God de Vader) 1 (God de Zoon) 1 (God de H. Geest) 1. De leraar in wis kunde kwam na de godsdienstles in de klas. Hij schreef onder de samenvatting van de godsdienstles 1 1 1 3. Wat wilde die onzijdige mijnheer zeggen Wat de priester u leerde, is onzin. En de natuurkunde bv. Uit eerbied voor de heilige onzijdigheid leert de onzijdige leraar dat wij, mensen, geëvolueerde dieren zijn, dat wij denken met onze hersenen (gedeeltelijke waarheid); over de ziel geen woord. Hij zal zich wel wachten volgend tabel onder de ogen der leerlingen te bren gen. Gemiddeld hersengewicht der volwassen Europeanen. 157 Schotten 20 Engelsen 460 Beieren 50 Fransen 167 Fransen 425 Engelsen 244 Italianen 1417 gram. 1388 gram 1375 gram 1381 gram 1359 gram 1354 gram 1308 gram Tussen 1953 en 1956 is tengevolge van de verkwistende politiek van ons links stadsbestuur de jaarlijkse schuld aan in tresten van 4.176.807,Fr. op 8.918.029, gekomen. Of meer dan het dubbel. Dit wil zeggen dat per jaar, en dit voor alle volgende jaren, de stad Aalst in plaats •an 4 miljoen intrest wegens leningen er miljoen zal moeten betalen. Zijn de Italianen en de Fransen minder verstandig dan de Schotten (Abbé reux. Boek «Wie zijn wij bl. 23 en vlg.) Waren dè hersenen van Einstein, de we reldberoemde vader der atoomenergie, zwaarder of van betere stof dan de herse nen van de gewone man De ontleding heeft bewezen, dat Einsteins hersenen eer. normaalgewicht hadden, en van dezelfde stof waren als de hersenen van alle andere mensen. Moest de theorie hersenen alleen ver stand dan was de anticlerikaal Gambetta (Fransman) zeker niet verstandig zijn hersenen wogen maar 1160 gr.; ze bereik ten niet eens het gemiddeld gewicht van de hersenen der Fransen (Le cléricalisme, c'est l'ennemi. 1877). Mogen wij een paar palaeontologen naast elkaar plaatsen Marie Rubbrecht, een onzijdige palaeon- tologe schrijft in haar boek Verdwenen Wereldep bl. 11. «Zal het ontstaan van het leven op aarde ooit opgelost worden Het blijft een mysterie». In «Rusteloze Aarde» door R. Gheyse- linck lezen we bl. 71. De kroniek van het Leven vangt aan met de beangstigende grote vraag naar het onbekende eerste le vensbeginsel. Er is geen enkel tastbaar feit, dat enige richting kan geven bij de oplos sing van het raadsel; geen enkel gegeven waarop het wetenschappelijk onderzoek kan steunen. Hier moet zelfs de onwilligste geest aanvaarden en heerst alleen de rust van het Geloof. Prof. Dr. G. L. Smit Scbengo leert in zijn gekend boek «De geschiedenis van het leven op aarde (bl. 405). Al hebben de ijstijden ons de illusie van het verloren pa radijs ontnomen, zij hebben ons daarvoor iets veel waardevoller in de plaats gegeven, nl. de onmiskenbare aanwijzing, dat de grootse evolutie van het leven op deze Aar- in laatste instantie direct geleid wordt door de Almachtige hand, die het heelal bestuurt. Vat u het verschil tussen het onder wij: gegeven door een onzijdige leraar of een gelovige. Door ons onzijdig zijn, door de onzijdi ge bladen, door het onzijdig onderwijs wordt God doodgezwegen, langzamerhand weggecijferd uit het leven der mensen. Het heidendom herleeft. Onder de weinig verontrustende namen laïcisme, onzijdigheid of verdraagzaamheid zegeviert het moderne heidendom. En de vruchten barbaarsheid, dierlijk heid. Het Geloof in God is biologisch nood zakelijk voor de mensheid schrijft moderne geleerde. «Kuituurfilosofen van alle slag hebben er reeds herhaaldelijk op gewezen diepste en gevaarlijkste kwaal waaraan de huidige wereld lijdt, is het ontbreken een erkende moraal. Thans beginnen de konsekwenties van het moderne ateïsme zich in alle duidelijkheid en in al hun ver schrikkingen te doen gevoelen. Ateïsme is synoniem van barbaarschheid en ondergang (Scrutator). Dat ondervinden nu de Hongaren, drukt door 't goddeloze Rusland. Ouders, waakt I j MEVROUW, DEED U EEN GOEDE KOOP arbeiders LUCHTMACHT VRAAGT RADIO- EN RADAR SPECIALISTEN De Luchtmacht werft onmiddellijk en in de komende maanden honderd kandidaten radio- en radarspecialisten aan. De kandidaten dienen houder te zijn Van het einddiploma van secundaire stu dies van de lagere graad; aan de basis wordt geen enkele bijzondere kennis over elektriciteit of radio vereist. De kandidaten moeten bovendien aan verschillende psychotechnische selectie- proeven en testen voldoen. Voor alle inlichtingen, wende men zich tot de Commandant van het Rekruterings- en Selectiesmaldeel der Luchtmacht, Ka zerne Majoor Geruzet, Generaal Jacques- laan, Etterbeek, ZEVEN ZEVEN ZEVEN ZEVEN ZEVEN ZEVEN ZEVEN ZEVEN KORTELINGS ONZE NIEUWE VERVOLGROMAN. HONGARIJE Premier Kadar heeft alle eisen van de ar beidersraad van Boedapest verworpen. De enige concessie die de arbeiders bij hun on derhandelingen met Kadar hebben weten te bereiken, is de toestemming een orgaan uit te geven. De woordvoerder van de ar beidersraad zei «Wij zullen niet opgeven en de regering weet het. Imre Nagy was en blijft onze eerste eis, en ten slotte zullen e toch winnen. Uit de toespraak van premier Kadar was op te maken dat tegenstanders van de rege ring zullen behandeld worden als «contra revolutionaire agitatoren Volgens Kadar heeft Nagy geheel afge daan, terwijl waarnemers der V. N. niet worden toegelaten en de nieuwe communis tische partij de enige erkende politieke partij in Hogarije zal zijn. Daarop hebben de Hongaarse nu nieuwe eisen gesteld 1) Het onmiddellijk contact opnemen met Nagy met eventuëel akkoord van de Roe meense autoriteiten. 2) Toelating aan de arbeiderscomité's om een eigen krant uit te geven. 3) Verschillende wijzigingen aan het jongste decreet van dQ .'i^suarse regering inzake de organisatie van de ondernemings raden en o.m. afschaffing van de regerings vertegenwoordiging in die comité's MIDDEN-OOSTEN. De anti-Amerikaanse gevoelens, opgewekt door de houding van de V. S. ten opzicht het Brits-Franse optreden in Egypte, zijn in Londen en Parijs nog steeds duide lijk merkbaar. Minister Pineau zei dat de Amerikaanse buitenlandse politiek wordt beheerst door het verlangen om te voorkomen, dat de we reld wordt verdeeld in een blank en een niet-blank blok. en dat de Sovjet-Unie zich opwerpt als de enige verdediger van de niet-blanke rassen. Pineau zei dat een dergelijk verlangen gerechtvaardigd was, maar dat het toch wel bijzonder paradoxaal was daaruit te be sluiten dat Amerika Nasser moest helpen. Nochtans leggen beide landen evenwel nadruk op de noodzakelijkheid der Atlan tische eenheid en ze hebben de hoop uitge sproken dat de meningsverschillen met Amerika van voorbijgaande aard zullen zijn. Volgens Selwynn Lloyd zijn de enige landen die voordeel hebben van de Brits- Amerikaanse meningsverschillen over het Midden-Oosten de communistische mogend heden. Te Londen hebben conservatieve parle mentsleden kritiek uitgeoefend op de hou ding van de V. S. in Egyptische kwestie en op de resolutie der Ver. Naties, waarin wordt geëist, dat de Britse en Franse troe pen Egypte verlaten. oOo VERRICHTINGEN BIJ DE* SPAARKAS In de loop van de maand oktober bedroe gen de stortingen op boekjes van particu lieren bij de Algemene Spaar- en Lijfren- tekas 1.259 miljoen frank en de opvragin gen 1.052 miljoen, zodat er een spaarover schot van 207 miljoen bleef. Het overschot is belangrijker dan dat van de overeenstemmende maand van 1955 toen er een batig saldo van 190 miljoen frank werd geboekt. Einde oktober 1956 beliep het tegoed van particulieren bij de spaarkas 54.865 miljoen frank, öOo? LENING TOT WEDEROPBOUW TWEEDE SNEDE. Bij de 408e trekking van de Wederop- bouwlening 2e groep, is een lot van 1 mil- lioen fr. gevallen op obligatie feeks 4135 nr 66 en een lot van 500.000 fr. op obligatie reeks 4300 nr. 653. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar aan 1.000 fr. Vroeger werd het algemeen beschouwd als een schande een of ander te kopen zon der het onmiddellijk te betalen. Boter bij de vis, was toen de leuze. Nu is de toestand echter zo geëvolueerd dat men slechts bij de oudere generatie nog principiële tegen standers aantreft van de aankoop op afbe taling, terwijl de jongeren alles, maar wer kelijk alles, op afbetaling wensen te kopen. Wij willen hier niet de voor- en nadelen van beide systemen gaan onderzoeken. Wij willen er slechts op wijzen dat men goed uu de ogen moet kijken en de afbetalingsvoor- waarden grondig dient te bestuderen. Op pervlakkig gezien schijnen de kredietge vers geen hoge interest te vragen. Een arti kel verschenen in het tijdschrift van de A.S.K.L., waaraan we hier de gegevens ontlenen, toont aan dat soms een zeer hogt interest kan worden gevraagd. Ziehier een voorbeeld Laat ons veronderstellen dat iemand een wasmachine nodig heeft. Zijn keuze valt op een model dat contant 6.750 frank kost. De voorwaarden voor afbetaling zijn contant 750 fr. en 12 maandelijkse betalingen van 544 frank. Hoeveel kost dat krediet aan de koper Dit kan met behulp van formules van fi nanciële wiskunde en de logarithmentafels berekend worden, maar dat natuurlijk on- practisch. Er bestaat een vrij eenvoudige methode om een benaderende uitslag te vinden, wel ke een weinig lager ligt. Het krediet dat wordt toegestaan be draagt 6.750 fr. 750 fr. 6.000 fr. In derdaad worden de eerste 750 frank con tant betaald. Het gehele krediet loopt ech ter geen twaalf maand. Eén twaalfde loopt één maand, het tweede twaalfde twee maand, het derde twaalfde drie maand, enz. Om een praktische formule te bekomen wordt verondersteld dat al deze betalingen vervangen worden door één betaling met als vervaldag de gemiddelde kredietter mijn. Deze laatste is hier gelijk aan 1 12 gedeeld door 2 of 6té maand. Het krediet van 6.000 fr. op 6 té maand kost aan de ko per (12 X 544) 6.000 fr. 528 frank. Dit leidt volgens de samengestelde regel van drie tot volgende voorstelling Op 6.000 fr. wordt voor 6 té maand, 528 fr. interest betaald. Op 100 fr. wordt voor 12 maand, 16,24 fr. interest betaald. Dit krediet kost dus aan de koper f6,24 per Ct. per jaar. Zeg niet dadelijk 16,24 p. Ct. dat is woe ker De opbrengst van de kredietgever be draagt inderdaad 16,24 p. Ct. per jaar. Het opstellen van het contract, inschrij ven, opmaken van de individuele rekening de klant, formulieren, briefwisseling, al deze administratieve kosten moeten betaald of bezoldigd worden. Per contract, onafgezien van de grootte van de krediet som, kost dit bv. 9 frank. Het onderzoek naar de kredietwaardig heid van koper kost bv. 35 frank. Van de contante betaling ten belope van 750 frank houdt de verkoper derhalve slechts 706 frank over als betaling van het aangekochte goed. Het krediet dat hij geeft, is dus niet 6.000 frank, maar 6.044 frank. Elke maandelijkse afbetaling brengt voor de kredietgever weer administratieve kos ten mee, nl. inschrijving van de ontvangst en bijhouden van de rekening. Deze bedra gen bv. 4 frank per betaling. Tevens zijn er steeds kopers die in ge breke blijven, wat briefwisseling mee brengt, tijdverlies, interestverlies, eventue- erplaatsingskosten en procedurekost* n en ten slotte misschien zelfs volledig ver lies. Dit risico wordt in een gemiddelde alle operaties uitgedrukt en bedraagt bv. 2 p. Ct. van alle te betalen sommen. Na aftrek van deze 2 p. Ct. risicopremie en van de 4 frank kosten per betaling houdt de kredietgever van elke maandstorting van 544 fr. nog 529,20 frank over. Volgens de formule kan nu berekend worden wat het krediet aan de verkoper op brengt, nl. 9,36 p. Ct. Wordt daartegenover gedacht dat de ver koper zijn geld in staatsfondsen had kun nen beleggen welke hem 4,50 p. Ct. belas tingvrij zouden opgebracht hebben, dan is het besluit ongetwijfeld nog dat de krediet gever, geen slechte zaak heeft gedaan, maar een woekerzaak is het zeker niet. De koper is het evenwel die alles moet betalen, zowel de kosten en de risicopre mie als de rente. Het krediet dat hij toege staan krijgt, kost hem dus wel 16,24 p. Ct. per jaar. Welnu, het is tegenover de drin gendheid van zijn behoefte dat hij deze kost moet afwegen. De vraag die hij zich moet stelleh is deze is het onmiddellijk in bezit treden van het verlangde goed mij dat waard Als we nu andere afbetalingsvoorwaar- den uit de praktijk gaan ontleden zullen we moeten vaststellen dat de gevraagde in térest kan schommelen fusseh 7 en dÖ 'p. Ct. per jaar. Hebt U er nu goed aan gedaan te kopen op afbetaling Dat hangt af van de voorwaarden van het contract. Reken eens na wat gij betaald hebt. Of de uitkomst U te hoog lijkt of re delijk, hangt af van het dringend karakter van de aanschaffing, wat voor elk geval afzonderlijk te beoordelen is. Een bontjas kan een vrijwel noodzakelijke aankoop zijn, indien Mevrouw een zwakke gezond heid heeft, en een nieuwe kachel kan ver spilling zijn, indien de oude het ook nog goed zou hebben gedaan, mits de schouw te vegen. Denk er aan dat er zeer uiteenlopende tarieven zijn, van 7 p. Ct. tot 50 p. Ct., en dit soms voor gelijkaardige of compleet de- dezelfde producten. Krediet wordt ook nooit voor niets gegeven, tenzij natuurlijk de prijs contant hoog genoeg wordt gesteld om het te kunnen doen. Rechtstreeks kre diet door de verkoper moet hem in het al gemeen minder opbrengen dan zulks voor de professionele kredietgever het geval is, omdat de handelaar reeds de winst op zijn verkoop heeft. Om al deze redenen kijk uit. vergelijk prijzen en afbetalingsvoorwaarden vooral eer te kopen. En beter nog spaar eerst, als uw aankoop niet werkelijk dringend of vol doende rendabel is. I. D. FOLKLORE IN DE MAAND In alle hoeken van het land herleven met de Kerstdagen tal van oude gebruiken. Op religieus gebied kennen we de Kerst kribben die in de kerken en in de huis kring worden opgericht; de met kleurige lichtjes en guirlandes versierde denneboom of «kerstboom» en de vrome kerstliederen die op kerstavond rond de kribbe gezongen worden. Op gebied van folklore hebben we nog enkele plaatselijke overblijfselen van ge bruiken in verband met het oud-Germaan se Joel-feest en dan de initiatieven der handelaars in de grote steden zoals de lichtfeesten, die op hun beurt geleidelijk tot de folklore gaan behoren. Zondag, 9 december Lichtfeesten te Brussel en Charleroi. Van 9 december af zullen in beide steden lichtfeesten worden ingericht die bijzonder glansrijk beloven te worden. Zaterdag, 15 december Tentoonstelling van kindertekeningen, te Brussel. In de wapenzaal van het Stadhuis die J uitgeeft op de Grote Markt, zal een DECEMBER toonstelling van kindertekeningen gehou den worden rond het thema van Kerstmis, an 15 tot 30 december. Alle lagere scholen •an het Brusselse zullen er aan deelnemen. Zondag 16 december Poppentheater te Luik e marionnetten van Luik zijn wijd vermaard en hun oorsprong is ver in de geschiedenis te zoeken. Een gelegenheid om ze te zien doet zich zelden voor. Het Mu seum voor Waals Leven, rue Feronstrée, 136. heeft thans het gelukkig initiatief ge nomen ter gelegenheid van het Kerstfeest een reeks vertoningen in te richten. Donderdag, 20 december Festival van Kerstzang te Brussel. Van 20 tot 26 december wordt op de Gro te Markt te Brussel een Festival van Kerst zang op touw gezet, waaraan o.m. de Boer- gondische Kapel, het Frans Lyceum, het koor der jonge Italiaanse Mijnwerkers, het Protestantse koor en verscheidene Vlaamse koren zullen deelnemen. De uitvoeringen zullen zan 16 tct 18 v.. plaats grijpen

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1