ffitdfiocüe eta#* ^Sprokkelingen Politiek Overzicht SINT NIKLAAS, NOBELE BAAS.. B X J ART NUMMER 98 Dank zij de Aalsterse bevolking die op 11 november het hunne bijdroegen voor de Hulpactie van Hongarije kon op zaterdag 17 november een karavaan van 8 vrachtwagens geladen met 100 ton voedingswaren en klederen naar Boedapest vertrekken. Na veel besprekingen kon bereikt worden dat qen van deze vrachtwagens van 20 ton ter beschikking gesteld werd van het Aalsters Hulpcomité. De reisonkosten werden betaald met rondgehaalde gelden. Tevens werd een afvaardiging van 3 aalsternaars medegestuurd bestaande uit de Heren E. Gee- rinckx, R. Van Boxstael en M. Mineur. We laten hierbij één der aalsterse afgevaardigden aan het woord We zijn in Brussel vertrokken met 100 ton, waarvan 30.000 kgr. suiker, 10.000 liter melk, conserven en alle mogelijke voedingswaren, bovendien klede ren, schoenen, dekens en lakens. Alles was zo geregeld dat de vrachtwagens af zonderlijk reden en de belgische begeleiders in personenwagens. Samenkomst werd vastgesteld in Wenen. De personenwagens reden eerst tot 's avonds 11 uur, over nachten in Heidelberg en dan 's anderendaags, zonder uitstappen, in één trek door tot Wenen. Zo was de zondag voorbij. De kamions kwamen Maandagavond aan. Ondertussen was een gedeelte van de onderrichtingen van de Hongaarse ambas sade in België veranderd en werd het een onzekerheid ja dan neen in Hongarije te geraken. Lopen naar de Hongaarse, Belgische, Russische ambassades. Zo werd besloten twee wagens te lossen in Wenen, één in een stapelplaats en iedere dag met één of twee kamions een lager of verdelingsplaats te bezoeken. Dit laatste werd het werk van de Aalstenaars. Ondertussen zijn de andere toch in Buda-Pest kunnen geraken en zijn ook reeds teruggestuurd. Over hun verblijf aldaar vertel ik U wel later. Ik was alle dagen met een wagen van 5 Ton met één chauffeur en één Hongaar (één der voornaam ste verzetleiders in Buda-Pest) die goed Duits kan spreken, de baan op. Bijna al le dorpen van de Hongaarse grens hebben we doorkruist. We zijn in Eisenstadt, Nichelsdorf, Wollersdorf en nog vele andere plaatsen geweest. Om zes uur op staan, om zeven uur laden wat meest nodig was, om 8 uur de baan op tot 7, 8, 9 of 10 uur 's avonds. Aan de grens zagen we de vluchtelingen die 's nachts doorgekomen waren, slecht gekleed, vermoeid uitgehongerd en velen met natte voeten, (ze lopen door beken en moerassen omdat daar de Russicshe honden hun spoor niet meer kun nen volgen.) Het merendeel waren jonge mannen, ook enkele familie's met kinde ren. Daar werd hun dan zo goed het ging het nodige bezorgd van klederen en voed sel. Zo heb ik in een grensstadje een plaats gezien van ongeveer 10 op 15 meter waar plus minus 300 mensen geslapen hadden op stro, uitgehongerd, wanhopig maar gelukkig omdat ze doorgeraakt waren. De Piongaren zijn een prachtig volk, eerlijk en ééndrachtig, fier en dankbaar. Van daaruit worden ze dan in de namiddag met Oostenrijkse staatsautobussen weggebracht naar het binnenland in lagers zoals in Linz en vele andere plaatsen in Wenen en elders. De toevlucht is overweldigend, iedere dienst die zich toelegt op verdeling, uitwijking, of om het even wat, is overbelast, er ontbreekt tijd om alles op een vast plan te organiseren. We hebben reeds vele Hongaren gehad, ons gezonden door Caritas Catolica Vienne om ons te helpen lossen en laden en dan gebeurd het dat jonge mannen om 2 uur in de namiddag nog niets gegeten hebben en bovendien kou hebben daar ze geen mantel bezitten, en toch zelf niets vragen. De meeste jonge mensen weten niet dat er iets bestaat als bananen en appelsienen ofwel hebben ze er een vage herinnering aan, ze kunnen zich niet voorstellen hoe vrij de Belgen leven in hun land; in Hongarije moet het leven onmogelijk geweest zijn en is zo de opstand uitgebroken en willen de Hongaren niet meer beginnen te werken daar ze met hun loon toch niet kunnen leven. Tot hier het relaas van één der drie aalstenaars die het konvooi, met hulp middelen voor de Hongaren, begeleidde. Verder vernemen we dat de hulpactie verleend door onze drie stadsgenoten met een onbepaald aantal dagen verlengd wordt, daar er een nijpend tekort is aan helpende handen. Giften van geld, eetwaar en klederen zijn steeds welkom en af te geven aan een van de priesters van uwe parochie. EEUWENOUDE WONING IN AMERI KAANS POOLGEBIED ONTDEKT J Een anthropoloog van de Brown-universi- Bteit heeft een der oudste woonsteden ooit ^in het Amerikaans Poolgebied ontdekt, blootgelegd, zo werd bekendgemaakt. 1 Plet huis, naar schatting tussen de 3.000 Jen 4.000 jaar oud, werd aangetroffen op een verlaten kust van Alaska door Dr. J. Louis kGiddings, directeur van het Haffenreffer- Jnuseum, gehecht aan de Brown-universi- kteit. J De directie van het museum deelde mee, Biat de ovale vorm van de bouw verschilt kian de andere verblijven, die in de Pool- I streek werden ontdekt. Woonsteden van Kander type waren, ofwel vierkant of recht hoekig. De vondst werd gedaan op onge veer 160 km. ten noodousten van de Be- Jringstraat. Stukken aardewerk, harpoen- B punten en primitieve werktuigen werden eveneens gevonden. Dr Giddings meent dat de mensen uit die ^periode op de rand van het woud leefden Jen op de bison en kariboe jaagden. Volgens ■hem verspreidde de zeer dunne arctische v bevolking zich langzaam over de noordelij- Bke gordel. Hij betwistte de theorie der Kmassale volksverhuizingen uit Azië. JlN AMERIKA EEN MILJOEN VROUWEN MEER DAN MANNEN B Amerika, dat een bevolking van 168 mil- Jjoen inwoners heeft, telt 1.381.000 vrouwen ^meer dan mannen, aldus de Amerikaanse kdienst voor vilkstelling. In de kategorie "van «25 jaar en ouder» zijn de vrouwen ■het talrijkst. Zes jaar geleden bedroeg het Jverschil ten gunste van de vrouwen slechts 600.000. K Volgens de voornoemde dienst zijn twee redenen voor handen voor dit overwicht: Éde vrouwen leven langer dan de mannen Jen thans zijn 3/5 van de imigranten vrou- Bwen, tegen 1/3 in 193. zoölogie» aan de uinversiteit van München, Jlegde uit dat een honingbij een geschikte ■nieuwe plaats voor de zwerm kan vinden ^en aan de andere bijen nauwkeurig kan ^mededelen wat zij heeft gevonden. SUEZ-KWESTIE. Selwijn Lloyd en Christian Pineau heb ben respectievelijk in het Engelse Lager huis en in de Franse Kamer verklaard dat Frankrijk en Engeland zonder verdere voorwaarden te stellen hun troepen uit Port-Saïd zullen terugtrekken. Aan de Britse opperbevelhebber Keightly werd opgedragen contact op te nemen met generaal Burns voor de overdacht van be voegdheden in het gebied waar de Brits- Franse troepen thans gelegerd zijn. Het treffen ener politieke regeling voor het Suez-kanaal zou overgelaten worden aan de UNO en de onderhandelingen met Egypte zouden worden hervat. Nochtans moet de term «onverwijlde» te rugtrekking» der Brits-Franse verklaring met enig voorbehoud worden aangenomen. Het is een zeer vage uitdrukking waardoor de Britten en Fransen in feite niet ver plicht zijn tot onmiddellijke evacutie, ter wijl ze anderzijds de partij, gesteld op on middellijke evacuatie, terhulp komen. Ook daardoor worden de vrienden der Britten Fransen in de UNO in de gelegenheid gesteld een of ander compromis te vinden, terwijl aan de voorwaarde tot petroleumle- vering door de V. S. voldaan werd. De opdracht, contact op te nemen met generaai Burns voor de overdracht van bevoegdheden in het gebied waar de Brits- Franse troepen thans gelegerd zijn, is ech ter een stap in de goede richting. Of de terugtrekking der Frans-Britse troepel snel zal geschieden, zal voortaan afhangen van het krachtdadig optreden van generaal Burns en diens leider Hammars- kljöld. HONGARIJE. De Hongaarse regering heeft ingestemd secretaris-generaal tegen 100 vrouwen. DE TAAL DER BIJEN WERELDTENTOONSTELLING KOST VEEL GELD Toen in 1951 het plan werd opgevat om in ons land een wereldtentoonstelling te or ganiseren, werden de uitgaven geschat op 1.050 miljoen, nl. 750 miljoen voor bouw kosten, inrichtings en versieringswerken, 300 miljoen voor administratie- en bedrijfs kosten. Sedertdien is gebleken dat die eerste schat ting ver beneden de werkelijkheid ligt. De senaatscommissie voor Financiën heeft het financieel programma van de wereldten toonstelling eens onder ogen genomen, en de verslaggever, senator Doutrepont, deelt ons mee dat de uitgaven tegenwoordig reeds worden geraamd op één miljard 877 miljoen. De bouw-, inrichtings- en versie- ringskosten zijn, volgens de plannen, geste gen van 750 tot 1.298 miljoen. De werkings kosten van de maatschappij der tentoon stelling liepen omhoog tot 428 miljoen en daarbij kwam nog een nieuwe post van 151 miljoen voor de werkingskosten van het commissariaat-generaal. In die sommen zijn natuurlijk niet begre pen de enorme uitgaven voor openbare wer ken, nieuwe wegen, tunnels, bruggen, par- keerpleinen en dgl. die speciaal met het oog op de tentoonstelling van 1958 wer den uitgevoerd. De wereldtentoonstelling van 1958, de eerste na de oorlog, is niet meer te vergelij ken met die van 1935. Ze beslaat 200 hec taren tegenover 125 in 1935 en het aantal deelnemende landen is vermeerderd van 25 tol 58. Dat laat wel een succes voorzien, maar al met al is het toch een dure onder neming. Minister Liebaert, die er tegen woordig maar slecht voorzit met zijn staats kas ,zou voorzeker lachen, indien hij thans die miljoenen voor de wereldtentoonstelling in handen had. Hij zou ze kunnen gebrui ken voor meer dringende uitgaven. In 1952 was er een OVERSCHOT van 7 miljoen in de stadskas. In 1956 is er een TEKORT van 13.000.000 Fr. (zegge dertien miljoen). WAT WIL DE C.V.P. VOOR DE MIDDENSTAND 1. Een Ministerie van de Middenstand dat ernstig werk verricht. Vertegenwoordiging van de Midden stand overal waar middenstandsbelangen ter sprake komen. 3. Herstal van de fiskale gelijkheid, ver eenvoudiging van de belastingen, hervor ming van de fiskale kommissies om geschil len tussen de belastingbetaler en de admi nistratie rechtvaardiger te regelen. Verbetering van de konkurrentievoor- waarden - hervorming van het register voor han del en ambachten. vestigingswet. wetgeving tegen het ekonomisch machtsmisbruik. geen verschil voor de overdrachtstaks tussen aankoopkoöperatieven en grootwa renhuizen. 5. Vereenvoudiging van de formaliteiten inzake sociale zekerheid. 6. Verhoging van de produktiviteit beter beroepsonderwijs, steun aan centra voor techische hulp. - beter krediet. - aanmoediging van de koëperatie. - steun aan de uitvoer. 7. Een pensioenstelsel, zonder overdreven bijdragen en financieel gewaarborgd. Verhoging van de kinderbijslagen. Gelijkstelling van de wezenvërgoedin- gen met die voor loontrekkenden. Vorige onderzoekers hadden er op gewe- Jzen, dat het zoeken naar een nieuwe woon- Bplaats bij de bijen de mogelijkheid veron- wderstelt verscheidene faktoren, zoals be schikbaarheid van voedsel, verluchting en konderdak, naar waarde te schatten. Dr. Lindauer ging verder met een onder- ^zoek van de sociale organisaties der bijen. Hij stelde vast, dat wanneer de korf vol zit met voorraden en de werkbijen hun stuif meel en honingsap niet meer kunnen afle veren, ze «verkenningsbijen» worden en op zoek gaan naar een nieuwe woonplaats voor de zwerm. Wanneer deze verkenningsbijen terugke ren, voeren ze op beurt een dans uit voor de andere bijen en in die dans liggen alle inlichtingen, die ze hebben kunnen vinden. Die dans is gelijkaardig met de dans in acht-vorm waarmede de werkbijen aan de zwerm laten weten dat ze een nieuwe voed selbron hebben gevonden. Hoe krachtiger zulke verkenner danst, des te meer is hij onder de indruk van de geschiktheid der plaats, die hij heeft ge vonden. Uiteindelijk weet de levendigste danser alle belangstelling op zijn dans te concen treren, en zelfs de steun te vinden van an dere vekenners, die blijkbaar de door hem ontdekte plaats opgeven te voordele van de zijne. En de zwerm, die uit de dans nauwkeu rig vernomen heeft waar de nieuwe woon plaats moet zijn, vliegt er naar toe. BOKSHANDSCHOENEN DIE DE SLAGEN TELT Er is in Washington patent aangevraagd voor een bokshandschOert, waarin een au tomatische slagenteller is gebouwd. De uitvinder, Willie Robertson, verklaar de dat er tegenwoordig nog maar betrek kelijk weinig knock-öuts voorkomen, zodat de scheidsrechter een belangrijke steun kunnen hebben aan zijn nieuwe hand schoen. Robertsón maakt gebruik van een bal letje en een slangetje in de handschoen en een aan de pols bevestigd teller. Bij ieder slag wordt het balletje min of meer inge drukt, hetgeen de teller registreert. met het aanbod aan Boedapest. De voorwaarde daartoe was echter dat het bezoek plaats zou vinden op een latere datum. De Hongaarse regering staat evenwel niet toe dat waarnemers van de Verenigde Naties zich naar Hongarije zouden begeven, zoals het de eis was der algemene vergade ring. Deze weigering ontlokte scherpe kri tiek van Nehroe, Indiase premier, op de Hongaarse en Russische autoriteiten. BELGIE. In de senaat werden de omstandigheden onderzocht waarin het cultureel akkoord met Rusland tot stand kwam. Graaf d'As- prémont-Lynden oefende scherpe kritiek uit op de onwetendheid van de Heer Spaak op het ogenblik der ondertekening van het akoord. Nochtans is men van oordeel dat het gewenst is het cultureel akkoord niet op te zeggen, maar wel af te zien van de uitvoering ervan, door niet over te gaan tot de benoeming ener commissie ter uit voering. Het blijkt immers duidelijk dat de naleving van een zulkdanig akkoord on mogelijk is in de huidige omstandigheden. De wereld heeft zware zorgen. Zo plots, gelijk plezierboten komen in de storm, is de toestand van weelde omgeslagen in Kommer en beperkingen. De politiek van de glimlach die al maanden hoogtij vier de, is ineens tot een grijnslach verstard bloed en tranen, spanning en overspan ning. En toch kunnen we het over ons hart niet krijgen de grote gebeurtenis niet aan de dagorde te stellen de jaarlijkse fantastische rit van de grote Kindervriend, Sint Niklaas, in de nacht van 5 op 6 de cember. Over de slapende, sluimerende, glimla chende kinderkopjes schiet hij voorbij. In hun dromen rijdt de Heilige Man met zijn prachtige koorkap, zijn gouden mijter en staf, als een verschietende ster in de he melluchten. En gij, grote mensen, schaamt u niet te bekennen dat het plaatsen van de klomp in de schouw u elk jaar opnieuw eveneens te pakken heeft, zowel als uw kinderen. Ge kunt doen alsof ge er ver boven verheven zijt, maar bekent eens eerlijk, hé. Diep in uw hart ziet ge ook verlangend uit naar een pakje dat de Sint u zal meebrengen. Juist omdat het een verrassing is, en ge evenmin als de kleinen weet wat er uit de touwtjes en de papieren zal te voorschijn komen Dat is het groot gebeuren van deze heilige dag voor kleine en grote kinderen: het is hartelijk met iets bedacht te worden, het is verdrietig als niemand aan u gedacht heeft, en gij u eenzaam voelt... School en Gezin heeft, enkele dagen geleden, een speciaal onderhoud gevraagd met de Heilige Man. Hij was vol lof over zijn collega's de bisschoppen van ons land. «Want, zegt hij, dat zijn grote kindervrien den. Wat hebben zij nu al niet gedaan om de kinderen in de christelijke scholen Je neipen r. Hij was opgetogen over .de duizende col lectanten en besturen. «Dat had ik nooit ge dacht, zei hij, zoveel navolgers, om met moed en volharding, de minbedeelde en beroofde schooljeugd te helpen. Proficiat». Zeg maar, zo ging hij verder, dat ik in het begin van december, op mijn feestdag, iets speciaals zal doen. Ik zal mijn knecht Petrus heel hard aan de bellen laten trek ken en ik hoop heel veel dikgevulde omsla gen in de klomp van «School en Gezin» te leggen. Want 't is nodig. De winter staat voor de deur. De kolenvoorraad is schaars en de koude nijpt. De kinderen mogen op mij rekenen Dank U, goede Sint, die «School en Ge zin» zo mild bedenken zult. 't Is toch maar ééns per jaar 6 december Dat zal een schone eindejaarscollecte worden, niet waar, goede vrienden van «School en Ge zin» Sint Niklaas, nobele baas leg wat in mijn schoentje en in de omslagen van School en Gezin DE LAATSTE SCHIKKINGEN ZIJN- GETROFFEN. WIE IS DE GROOTSTE KANSHEBBER 't Is dus heden donderdag dat dit grootse sportfeest zijn aanloop zal nemen. De grote prachtige feestzaal van het aalsterse stad huis is thans van uitzicht veranderd. Rond om werden tribunes opgetimmerd die plaats zullen bieden voor 'n kleine 500 personen, en, wat van belang is, het uitzicht op de biljarts is perfect van alle zijden. Verlich ting en verwarming werden speciaal aange past en met de versieringen, door een ge specialiseerd technieker aangebracht, ver hogen niet weinig het schitterend geheel van spiegels en schilderijen. De twee fon kelende biljarts staan na elkander in de lengte der zaal opgesteld. En wie zal er nu als eindoverwinnaar en Belgisch Kampioen uit die reuzenstrijd naar voren treden Weet men wel dat er hier zes grote kanshebbers in 't strijdperk komen, zonder daarom de kansen van Fau- connier en Duysens te onderschatten. Wie zal er mij zeggen dat Vingerhoedt, Van Hassel, Wafflard, Boulanger, Vervest en Van den Brande niet bekwam zijn de titel te veroveren En wie zal mij zeggen, wie van hen de meeste aanhangers zal tellen Nochtans schijnt het ons dat, in omgekeer de orde. Van den Brande, Boulanger, Vin gerhoedt, Van Hassel Wafflard, Vervest de meest logische pronostiek zou zijn. Vervest zal ten andere veel supporters tellen, want die is, zoals we nu nog te Gent komen te zien, effenaf formidabel. Maar, hoe meer kandidaten, hoe hardnekkiger, hoe boeien der strijd. De officiële opening zal voorgezeten wor den door de nieuwe burgemeester van Aalst, de heer Blanckaert. Zoals reeds ge meld, wordt er eerst een receptie aan de spelers en de officiële personen door het stadsbestuur aangeboden. Doch intussen zal het publiek reeds tot de zaal toegelaten worden vanaf 2 u. 15. Een prachtig programma met een keus van nuttige aankondigingen met verschei dene belangrijke artikelen, met het biljart reglement voor het kaderspel. de fotos van al de deelnemers, met hun palmares, enz. enz. een boek van 50 blz., een waardevol aandenken van dit heuglijk kampioenschap zal aan de ingang te bekomen zijn. Daar zullen ook de toegangskaarten te nemen zijn, voor alle plaatsen dezelfde prijs 20 Fr. Dus opgepast liefhebbers, eerst komt, eerst bediend.

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1