1 't Was in een Stal. Nieuwj aar wens •Aan al ante leteted-een letetd een 0e,ali# en "9ietó.t{ee4tJ EEN BLAD VOOR IEDEREEN Kerstdag, Feest van Vrede voor de Mensen die zijn van goeden wille EN OMSTREKEN Burelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. TEL. nr. 241.14 - P. C. nr.881,72 13" JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 23 DECEMBER 1956 NUMMER 103 (houtsnede Frans v. Immerseel). lierdekens van buiten, Spoedt u op de been, Met trommelkens, met fluiten, Recht naar Bethleëm; Want daar is geboren Den God van al, Die ons het leven Heeft gegeven In den stal. Een zeer mooie overlevering leert ons dat gans de wereld in vrede leefde op het ogen blik dat de goddelijke Zaligmaker werd geboren en in het Evangelie lezen we dat de boodschap die de engelen aan de herders brachten begon met de woorden «Vrede...». Gans de liturgie van deze dagen is dan ook doordrongen met dit begrip, dat vandaag meer dan ooit, de mensen in spanning houdt Vrede. Wij beleefden, amper enkele weken gele den, wij beleven nog een periode vol kom mer en zorgen. Wordt het oorlog Blijft het vrede Uit het Oosten, vanwaar haast tweeduizend jaar geleden de vredes boodschap vertrok, dreigde het oorlogsge vaar omdat de mensen niet van goede wil zijn, omdat zij vrede willen zonder God, vrede zonder godsdienst, vrede zonder zie- levrede. Het gebeurde dat wij in de dagen bittere woorden hebben gesproken over de Staats lieden, alsof zij alleen over vrede en oorlog te beslissen hebben. In zekere zin is dat inderdaad zo en zijn de leiders van de Staat in grote mate verantwoordelijk voor het handhaven van de wereldorde. Maar toch spelen wij hierin een grote rol, mis schien wel de beslissende. Geen enkele Staatsman is immers een toestand volledig meester; de verzuchtin gen, de woorden en de daden van zijn volk kunnen de balans in de. een of andere rich ting doen overhellen. Nemen we een zeer konkreet voorbeeld. De internationale toestand was zeer ge spannen in het begin van de maand no vember. Enkele sensatiereporters hadden een oorlog in uitzicht gesteld. Onmiddellijk, zonder nadenken, begonnen sommigen bui tensporige aankopen te doen, en riepen al dus een ware hamsterwoede in het leven. De bevoorrading van de Belgische markt was volledig verzekerd, nochtans dachten de bevoegde departementen er op dat ogen blik ernstig aan 'n gedeeltelijke rantsoene ring in te voeren. Is er een beter bewijs dat de houding van de bevolking beslissingen der overheid kan beïnvloeden. Aan dat hamsteren is er nog een ander aspekt zij die onbezonnen aankopen de den spekuleerden in zekere mate op een oorlog, om nog niet te spreken van die ge voelens van afgunst en harteloosheid, van de woekerpraktijken waarvan de hamste raars de direkte oorzaak waren. Zie hoe ver we verwijderd zijn van de kerstboodschap «Vrede aan de mensen van goede wil». We mogen slechts op vrede ho pen als geen van onze handelingen op de oorlog is afgestemd, als we in vrede leven met onze evenmens en met onszelf. Dan alleen zal nogmaals werkelijkheid Worden Gans de wereld leefde in vrede op het ogenblik dat het Kerstkindje neer daalde in het hart van alle mensen. 1. 't Was in een stal, op 't veld verloren, dat er een kindje werd geboren en 't had geen wiegsken warm en zacht, geen bedje om zich op te strekken, geen deken om het toe te dekken en 't was zo bitterkoud die nacht. 2. Maria wist niet wat beginnen en Jozef kloeg met droeve zinnen Waar leggen wij het.lieven kind Ik zal van 't harde strooisel rapen, waarop de os en ezel slapen, 't is alles wat ik voor hem vind. 3. Zo lag daar ergens, als verloren, het schoonste kindje ooit geboren, in 't holste van de winternacht. Maria's moederogen weenden, de moede Jozef zuchtt' en steende Wie had dit van Gods Zoon verwacht?» Renaat VANDAELE. oOo- Vredevol Kerstfeest l Pas is 't oude jaar vergleden, Zijn we 't nieuwe ingereden, Of spontaan komt toegetreden, Heugenis uit 't naast verleden. Gij verstondt veel leed te weren, Bloeiend leven te inspireren Aan Sint Maartens Comité Wij erkennen het tevrêe. Konden wij met eender krachten Rustloos pogen te betrachten, Vreugde en zonneschijn te schenken, Ook aan U valt hier te denken. Daarom wensen we Gods zegen Mild en vol op al uw wegen Voor wie 't woord genegenheid Niet verglijdt in de ijdelheid. Comité Sint-Maarten en de Aalsterse Weeskinderen Aalst. 25 december 1956. Vorige week bracht de postbode me een reclamenummer van fhet Laatste Nieuws», we veronderstellen d«;t in onze streek over al het zelfde gebeurde. Vele mensen hech ten aan reclame weinig belang; maar de gelegenheid lijkt mj- toch te schoon om geen openhartig woordje te wisselen met de bazen van «het Laatste Nieuws». Dhr. Stijns, hoofdredacieur van het blad, schrijft in een artikel «een blad voor ie dereen» het volgende: «...het Laatste Nieuws vervult de opdracht het publiek op de hoogte te brengeji van de gebeurtenis sen. Dit wordt gedaan op een volkomen on afhankelijke wijze. H.L.N. is niet het blad van een partij ...het eerbiedigt de geloofs belijdenis en de oveïtuiging van eenieder. Dat zijn... WOORDEN En sommige mensen gebruiken de woorden om hun ware bedoeling te verbergen. Dat is het ge val met dhr Stijns. Het Laatste Nieuws is een liberale gazet; ade woorden over onaf hankelijkheid en vrijheid zijn bedrog. Oor deel zelf. In de bijlage tot het Belgisch Staatsblad van 14 mei 1955 lezen we onder nummers 1609-1610 het volgende Stichting Het Laatste Nieuws, te Brussel... De Stichting heeft tot opdracht de Vlaamse humanisti sche liberale opvattingen te steunen, te verdedigen en te verspreiden... De Stich ting heeft in haar b^voegdeheid, in algeme ne lijnen, de politieke houding van het dagblad H.L.N. te bepalen. Leden van de Stichting zijn de weduwe van de heer J. Hoste, dezes schoonzoon, dhr. Stijns en verder de heren Sabbe, Lam- brechts en Van Weiveke: allen bekende liberale personaliteiten. Dij de civieie'besfSïenis van dhr J. Hos te werden er vele lijkredenen uitgespro ken; o. a. minister Liebaert sprak in naam van de liberale partij en zei onder meer het volgende «Julius Hoste was het im mers die door een halve eeuw onverpoosde arbeid van het Vlaams-liberale ideaal een levende werkeljjkheid heeft gemaakt. Indien die twee bewijzen nog niet zou den volstaan om U te overtuigen dat Het Laatste Nieuws geen onafhankelijk blad is, maar wel een liberaal blad, dan moet men het blad maar"^ eens lezen. Alle berichten over het politieke en sociale leven van de liberale partij of liberale organisaties vindt men er in, niets echter over uitingen van andere groepen bv. socialisten of katolie- ken. Dhr Stijns heeft natuurlijk gelijk waar hij schrijft dat het Laatste Nieuws niet de eigendom is van de liberale partij, maar het is de eigendom van een groep die allen overtuigde liberalen zijn. Dat is dus boe renbedrog te schrijven: we zijn niet het blad van een partij, van een syndikaat. De CVP heeft ook geen eigen dagblad, de bis schoppen hebben ook geen gazetten en toch zal dhr. Stijns niet zeggen dat onze kato- lieke dagbladen onafhankelijke neutrale bladen zijn. En dan de eerbiediging van ieders gods dienstige overtuiging Dat wü n;et anders zeggen dan dit men zwijgt de godsdienst dood als levenshouding en levensdoel. Men geeft de foto van een bisschop, publi ceert een bericht over de ziekte van de paus, wenst een gelukkige kerstdag en daarmee laten zij de godsdienst en de Kerk gerust. Een gespecialiseerd blad bv. over sport dat kan neutraal zijn, maar een blad dat door zijn standregel verplicht is de «Vlaams liberale kumanistische opvattin gen te verspreiden» is een verderfelijk blad voor katholieke mensen; een dergelijk blad misvormt het oordeel van zijn kato- lieke lezers, het moet de inlichtingen on volledig geven omdat het de overtuiging van Jan en alleman moet «eerbiedigen Wij weten wel waar het schoentje spant! Meer dan de helft van de lezers van H. L. N. zijn geen politieke of godsdienstige li beralen; willen zij dus hun lezers behouden dat wil zeggen hun twee frank dan moeten zij alles vermijden wat die lezers kan hinderen. Dat is zo dom niet van dhr. Stijns. VOLKSE OPVOEDKUNDE (FAMILIALE KRONUK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) Och kindje, och kindje dat heden in 't nederig stalletje kwaamt, Och, laat ons Uw paden betreden want Gij hebt de wereld beschaamd NU MEER DAN OOIT Nu meer dan ooit moet Kerstdag, het Feest van den Vrede voor al de mensen die van goede wille zijn, ons diep naar het harte gaan en naar de ziel Wij beleefden en beleven nog een periode vol kommer en zorgen. Nu Kerstdag wenkt moeten wij, kristen mensen, in ons die Kerstmisatmosfeer brengen die ons rijker en milder en scho ner maken zal en die ons dichter bij de ■rede brengen zal, de innerlijke vrede voor ieder van ons persoonlijk, de vrede in onze gezinnen, de vrede in de samenleving, de vrede onder de volkeren Gij kwaamt om de wereld te winnen, de machtigste vijand te slaan, de kracht Uwer liefde van binnen kan wereld noch hel weerstaan KERSTMISATMOSFEER IN HET GEZIN Wij herinneren ons nog zó goed en 't is reeds zoveel jaren geleden hoe ons vader en ons moeder er een handje van weg hadden om die zalige, die deugddoende Kerstmisatmosfeer, die vredebrengende ge moedstoestand voor te bereiden en heerlijk te doen ontplooien op de grote dag van Kerstmis 1 Wij zelf, met behulp van vader, van moeder en van de zusters, timmerden een Kerststalleken aan mekaar. Van een oud kistje dat overplakt en overschilderd werd toverden wij een in onze ogen toch zo prachtig Stalleken van Bethlehem Wij hadden nog geen houten of geen stenen beelden om het Kindeken Jezus, Maria, Sint Jozef, de os en de ezel en de drie Ko ningen uit te beelden. Het was met beelde kens te doen die wij op karton plakten Maar schóón was het, toch zo schoon. En uit onze eigen zak, van het karige zakgeld, kochten wij kaarskens en siergerief. 't Was allemaal toch zo primitief en juist daarom zo innig mooi Meer dat acht dagen voor Kerstdag was alles gereed De kameraadjes mochten ko men kijken naar ons Stalleken van Bethlehem En of we fier en blij waren Wij repeteerden ons liedje en ons versjes alle avonden waar vader en moeder bij waren... Zij kwamen een weinig verder gegaan toi aan een noerenschure, waar 't Kindeken Jezus geboren werd; en sloten noch vensters noen deure Een Kerstspel was dat, opgevoerd in het gezin... Doch luistert naar net Kerstlieae- en, dat wij samen zongen, allemaal va- er, moeder, zusters en broers Stille nacht, heilige nacht, Alles slaapt, eenzaam wacnt bij het Kindje 't hoogheilig paar, rond de kribbe zingt d'Engelenscnaar Slaap in Hemelse rust Slaap in Hemelse rust Vader keek naar moeder, moeder pinkte een traantje weg... Wij wisten niet waar voor... Nu weten wij het, nu beste moeder, lieve vader, en wij danken U omdat gij diep in ons die kristelijke kerstmisatmos feer zo heerlijk schoon hebt weten te pren ten, zodanig goed dat wij ze gans ons le ven zullen meedragen en het als een heilig erfdeel hebben meegedeeld aan eigen kin deren Zó leeft Gij voort in ons voor im mer Van wié het dom is dat is vanwege dié tienduizenden lezers, die eigenlijk met hen de zot laten houden. Wanneer Gij alle da gen H.L.N. leest en ik kom U vertellen dal het Laatste Niéuws toch geen liberale ga- ze* dan móet ik U voor eén domme mens W dat ik durf verond€rsteJlen dat Gij Het hagelde, het sneeuwde, het maakte koud weer, de rijm lag op de daken Sint Jozef tot Maria sprak Maria, wat zullen wij maken En kleine zus - antwoordde - die Maria moest zijn Ik ben der zo moe laat ons een weinig rusten En dan weer ons broer, die Sint Jozef was Laat ons een weinig verder gaan, aan een heuvelken zullen wij rusten. En de grote broer was de voorzegger hij deed het goed EN ONZE MEESTER. Onze meester kon vertellen als niet één De grootste beloning die hij ons geven kon was een vertelling Hij maakte, ais op voeder, menigvuldig gebruik er van... Kond Kerstmis wist de goede meester ons klasje als te hervormen Dat was geen klas meer, dat werd als een kerkje, een kapel- leke... een heiligdom Het Stalleken was er... De kerstliederen waren er... de Kerst misatmosfeer was er... Dat alles werd over- Koepeld door de mooie Kerstvertelling die onze meester, met zijn warme stem toch >i uitschilderen kon 't Was muis stil dan in de klasse waar het anders wel eens af en toe rumoerig kon zijn Hij ver telde ons, in 't lang en in 't breed, hoe het enig mooie Kerstlied «Stille Nacht», woor den van J. Mohr op muziek van pastoor Grüber, geboren werd in 1818... en waar het voor de eerste maal gezongen werd in de middernaehtmis. En dan zong de meester dat Kerstlied, zo schoon, zo schoon, oh toch zo schoon De brave man is nu ook reeds lang overleden, maar zijn opvoederswerk, zijn kristelijke opvoe- derstaak heeft vruchten afgeworpen... En op Kerstdag, gedurende de Kerstmis, ge denken wij hem uit dankbaarheid en lief de... En als in de kerkbeuk het Stille Nacht, Heilige Nacht weerklinkt parelt in ons oog een traan. en prevelen wij een wees gegroetje voor hem die zo heerlijk vertellen kon en zingen Dat is nu allemaal veel veranderd... Ge* modernizeerd Of het daarom en daar door verbeterd is valt wel te onderzoeken I Laten wij, wij gelovige mensen, toch nog doen zoals het onze ouderd daden en onze goede meesters van voorheen Laten wij onze kinderen genieten van de heerlijke kerstmisatmosfeer van nu af aan reeds, opdat Kerstdag over enkel dagen moge openbloeien tot een beloftevol Feest van den Vrede voor al de mensen die van goe den wille zijn OPVOEDER. WAT WIL DE C. V. P. IN KONGO Een stevige Belgisch-Kongolese Gemeen schap, met gelijke rechten een vrijheden voor blanken en zwarten, op demokratische leest geschoeid. De ekonomische, sociale en kulturele ontwikkeling dient in de eerste plaats de Kongolese bevolking te goede te komen. Onmiddellijke doelstellingen daartoe zijn: 1. Op het politiek vlak Scheiding van administratieve en ge rechtelijke macht. openstelling van de ambten voor be voegde inlanders. - instelling van representatieve raden, geleidelijk bij verkiezing aan te stellen, met werkelijke bevoegdheden. betere betrekkingen tussen de Kongo lese instellingen en het Belgisch parlement. 2. Op gebied van opvoeding 1 verheffing van de inlandse vroliw en het gezin. uitbreiding van het onderwijs do >r samenwerking van vrij en openbaar initia tief en overeenkomstig de wensen der be volking. aanmoediging van bij- en naschoolse initiatieven. - een goede staatsburgerlijke opvoeding. 3. Op ekónomisch en sociaal vlak. verdere evenwichtige uitwerking van het Tienjarenplan, ook op sociaal en huis- vestingsgebied. besliste en stelselmatige verhoging van lonen en inkomsten. Individuële grondeigendom, krediet aan de inlanders, toegang voor de inlanders tot alle beroepen. voortdurende verbetering van de so ciale wetgeving.

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1