Tf Rede uitgesproken door Mter G. Claus op de gemeenteraad van 21 dezer, bij de besprekingen der begroting 1957. Van langs om beter. De zeven flessen van de Kannunik. EN OMSTREKEN Barelen ST. JORISSTRAA-T, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. P. C. nr.881,72 13* JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 27 DECEMBER 1956 NUMMER 101 ROND DE BESPREKING VAN DE BEGROTING VAN 1957. De bespreking van de eigenlijke begro ting over het dienstjaar 1957 werd vooraf gegaan door het afhandelen van een twin tigtal punten van de dagorde. Bij de aanvang, na de goedkeuring van het proces-verbaal van de vorige gemeen teraadszitting, vroeg M. De Wolf het woord voor een persoonlijk feit. M. DE WOLF Ik heb vastgesteld dat het verslag over het bestuur en de toe stand der stadszaken voor het dienstjaar 1955 mijn naam vermeld bij de leden van het stedelijk Feestcomiteit.Ik wil het sche pencollege er attent op maken dat ik geen deel uitmaak van dat feestcomiteit en dat door het feit dat de gemeenteraad de sa menstelling, die ik heb voorgesteld, ver worpen heeft, er geen stedelijk Feestcomi teit bestaat. Ik vraag dat het schepencolle ge daar in de toekomst rekening zou mede houden en dat er akte zou genomen wor den van deze verklaring. M. BLANCKAERT «Wij zullen er akte van nemen. Enkele leningen bij het gemeentekrediet voor uitgevoerde of in uitvoering zijnde werken werden met algemene stemmen goedgekeurd. De leningen voor het verwezenlijken een stadsmeisjesschool, op te richten aan de Binnenstraat, werden enkel door de lin kerzijde goedgekeurd. De C. V. P. stemt insgelijks tegen de voorlopige kredieten (1/12; voor het dienst jaar 1957. Bij de bespreking van de begroting voor de stedelijke waterbedeling wijst M. De Wolf er op dat de prijs van het water, die zeer hoog is (6,85 fr. de m3 tenoverstaan van 4,50 fr. gedurende het C.V.P.-bestuur) gemakkelijk kan verminderd worden zon der dat het evenwicht tussen uitgaven en inkomsten in gevaar gebracht wordt. M. DE WOLF In de loop van drie jaar zal het bedrijf zijn kasgeld van 500.000 fr. hebben terugbetaald aan de stad en zal het voor de stadskas een winst opgeleverd heb ben van 350.000 fr. Het is niet de taak van de stedelijke waterdienst», aldus- M .De Wolf, «winsten te boeken die in de stadskas worden ge stort. Het gaat ook niet op dat de gelden van het afschrijvings- en vernieuwings fonds niet worden gébruikt voor de herstel ling en vernieuwing van materialen en ge bouwen op grond van dewelke de afschrij ving gebeurd. Indien we daarmede rekening houden dan kan de prijs van het water op zijn mins.t met 0,60 fr. de m3 worden vermin derd. Ik vraag dat men mijn voorstel zou ter stemming leggen. M. Van Hoorick die steeds, ten tijde bet C.V.P.-bestuur, gepleit heeft voor een Vermindering van de prijs van het water, zelfs toen deze op slechts 4,50 fr. de m3 werd gebracht, was schijnbaar verveeld. Hij wilt aan de zijde staan van het links liberaal-socialistisch stadsbestuur en zag zich aldus verplicht zijn vroegere tussen komsten te vergeten en zich zelf tegen te spreken. Hij was dus van mening dat het stadsbestuur wél finantiële voordelen mag halen uit het zelfstandig bedrijf van de stedelijke waterbedeling en dat op de koop toe, het bedrijf ook voor zich zelf een ap peltje voor de dorst moet kunnen wegleg gen. Hij zal tegen elke verlaging van de prijs van het water stemmen en voor de voorgestelde begroting. Wat dan gedaan wordt door de linkse meerderheid en de kommunisten. De eigenlijke begroting brengt dan M. De Stobbeleir aan 't woord. De man van de 25% vermindering op de belastingen moet hier bepleiten waarom de stadsbelastingen onder zijn beleid GESTEGEN zijn. Geste gen van 324 tot 600 opcentiemen, en de be groting sluit met een tekort van ongeveer 20 miljoen. Buiten het feit dat hij op enkele posten, die gedurende hun bestuur aanzienlijk wer den opgedreven, enkele besparingen heeft voorzien, moet M. De Stobbeleir zijn toe vlucht nemen tot vergelijkingen met ande re steden en gemeenten waar de C.V.P. of andere partijen aan 't bewind zijn. (Waar de C.V.P. aan 't bewind is hebben de libe ralen, nota bene, die begrotingen niet goed- gestemd Schepen D'Haeseleer verdedigde zijn schoolpolitiek; somde alles op wat hij reeds voor de officiële scholen gedaan heeft en wat nog komen moet; vooral wat nog ko men moet; een paternoster van werken die allen in de miljoenen lopen. Met een nij digheid die er op wees dat hij de zeer on- derdainge dienaar van Collard wil zijn, zweepte hij zichzelf op totdat hij, overlo pend van gramschap, de C.V.P. verweet de officiële scholen te hebben verwaarloosd. Toen M. De Wolf vroeg «En vóór dat de C.V.P. aan 't bewind was bezonk hij tot kalmte. Dezelfde vraag werd hem gesteld toen hij beweerde dat de C.V.P. de wedden van het onderwijzend personeel van muziek- en Tekenakademie niet aangepast had. In 't nauw gedreven, beloofde hij de da tums te zullen opzoeken. Wij zijn be nieuwd de uitslag van uw opzoekingen te kennen» aldus M. De Wolf. M. Laureys, die schepen van volksgezond heid is," heeft de openbare werken, die, al is het maar in schijn, met volksgezondheid iets te maken hebben, onder zijn toezicht geplaatst. Natuurlijk lopen die werken meestal in 't honderd. Van zijn te groots opgevat sportstadium heeft hij al moeten afzien en vallen de voorspellingen van de C.V.P. uit zoals verwacht. «Al de gedane onkosten,» aldus M. Claus, zullen nutte loos geweest zijn M. Laureys «Wij zullen andere gron den zoeken die minder kosten en daar zul len die plans kunnen gebruikt worden. M. De Wolf «Zijn dat dan passe-par- tout» plans M. Claus Waar liggen die gronden M. Laureys (geheimzinnig). Dat zult ge dan wel zien; ik wil nog niets zeggen M. Claus «Da's mysterieux Tenslotte hoopt M. Laureys, die totnog toe niets verwezenlijkte, toch nog iets te zullen kunnen uitvoeren het miniatuur verkeerscentrum. M. Claus «Wat zal dat ding kosten?» M. Laureys «Een half miljoen». M. De Wolf «Dat is kostelijk speelgoed». M. Claus «Het schepencollege zou beter doen zich bezig te houden met de ongeluk kige toestand van de verkeerstekens in on ze stad. M. De Wolf De Hopmarkt is een wer kelijke puzzle voor de automobilisten. Dr. Cornelis, die schijnbaar niet veel af weet van de dienst der openbare werken, zal later verslag uitbrengen, omdat er ver schillende werken «hangend» zijn. De woordvoerder van de socialisten, M. Smekens, brengt hulde aan 't schepencol lege voor het prachtig uitgegeven verslag r het bestuur der stadszaken, waarbij hij de stadsbedienden betrekt. M. Claus «Een propaganda brochure met photo's van de schepen. De socialistische groep zal de begroting goedkeuren niettegenstaande de 600 opcen tiemen op de Rijksgrondbelasting en de 20 miljoen deficiet. M. Van Hoorick verdedigt het links stads bestuur en gaat verder met het verbranden wat hij vroeger aanbad; of beter het aan bidden wat hij vroeger verbrandde. Geen kosten kunnen, volgens M. Van Hoorick, hoog genoeg zijn om het officieel onderwijs te verdedigen tegen het vrij on derwijs. De rede uitgesproken door MM. Claus er. De Wolf vindt u verder in dit blad. Mijnheer de Burgemeester, geachte Collegss, Onze schepen van finantiën verwacht dat de oppositie zich met man en macht op de verhoging der belastingen zal werpen. Hij heeft naar verschillende C.V.P. ge meentebesturen laten telefoneren om te vernemen hoeveel opcentiemen er aldaar werden gestemd en za. U zeggen om zijn verhoging te verdedigen dat er te Aarschot b.v. 800 opcentiemen worden geheven. Ik zou van de verhoging der opcentie men tot 600 niet spreken indien deze niet werd verdedigd door de man van de partij der 25 vermindering der belasting. Mr. De Stobbeleir en zijn partij wisten dat ze geen 25 vermindering der belas ting konden doorvoeren. Ze hebben de Aalstenaars met opzèt bedrogen. In naam onzer bevolking dienen we krach tig tegen dergelijke oneerlijke praktijken te protesteren. De handelingen vanJ bepaalde onzer ge meentelijke mandatarissen hebben onze stad reeds meer dan genoeg door het gan se land in opspraak gébracht. c zou evenmin over deze verhoging spreken indien de belastingsgelden goed werden besteed. Indien onze stad door uw bestuur ver rijkt werd met gebouwen en openbare in stellingen nodig en nuttig voor de morele kulturele of lichamelijke verheffing van onze bevolking, zou ik deze verhoging toe juichen. Nu merk ik dat er gilleen maar plannen nog plannen worden gemaakt voor wer ken, welke voor het gróótste deel nooit zul len worden uitgevoerd. En dat Mr. De Stobbeleir hier nu ook niet komt aandraven met de heropbouw van de Werfkapel, om met de .nerstelling der St. Martenskerk of m«»»••^rSmVrv-htiing van het Stapelhuis. Dit zijn allen werken waarvan de dossiers volledig klaar waren gemaakt door het C.V.P. bestuur. Terloops weze het hier gezegd dat het niet passend en nog veel minder eerlijk is de heropbouw van de kapel van O.L.V. ter Druiven en van de St. Martenskerk onder uw bestuur te willen doen doorgaan als een bewijs van uw verdraagzaamheid of van uw waardering voor de godsdienstige over tuiging van onze bevolking, overtuiging waar U zelf en uw partij totaal onverschil lig tegenover staat en die U nooit nalaat samen met uw partijgenoten te bestrijden. (Hevige onderbrekingen van Mr. De Stobbeleir en D'Haeseleer Geef ons be wijzen». Stemmen rechts «De wet Collard, Buis- seret in Congo»). De hevigheid van uw reactie bewijst dat U niet graag hebt dat we in het openbaar de ware doeleinden van uw politiek bloot leggen, vermits U aan uw kiezers voorhoudt dat U nietes tegen hun godsdienstige belan gen onderneemt. Dan verkies ik veeleer de brutale eer lijkheid van de socialisten, die zoals onze collega Arijs het uitdrukte liever werk manshuizen zagen optrekken dan het dak van een kerk.» Laten we nu tot de begroting terugkeren. Ik stel vast dat we wegens intresten van geleende kapitalen volgende bedragen betaalden In 1953, C.V.P. bestuur 4.176.807 fr. In 1956 Liberaal-Soc. bestuur 8.918.021 fr. In 1957 is dit bedrag nog overschreden. Hoewel de Aalstenaars in 1953 slechts 11.378.288 fr. belastingen betaalden en in 1956 18.175.835 fr. of ZEVEN MILJOEN MEER. In 1957 brengt U de opcentiemen tot 600 waardoor U onze bevolking weer TWEE MILJOEN EN HALF MEER BELASTING zult doen betalen. Het zijn de posten der -buitengewone be groting die de intresten last zo doen stijgen en wat erger is voor de toekomst op de stadsbegroting zullen blijven drukken. Laten we even deze posten van naderbij bekijjken HET SPORTSTADION Hiervoor is er in de begroting dit jaar 25 miljoen inge schreven. We hebben hier in deze raad de nutte loosheid en de onmogelijke uitvoering van uw project een jaar geleden bewezen en voorgehouden dat het veel meer aangewe zen was de bestaande voetbalvelden en sportpleinen te verbeteren en uit te breiden. U hebt onze raad in de wind geslagen. Nu komt Schepen Laureys ons met een onthutsende naïviteit verklaren dat zijn plan onuitvoerbaar is. Ondertussen hebt U ongeveer EEN MIL JOEN uitgegeven aan plannen en vooront werpen welke onbruikbaar zijn geworden, moet U meer dan ZES MILJOEN betalen voor drie hectaren onteigende gronden, die daar renteloos zullen blijven liggen en wat erger is, hebt U niets voor onze bevolking gerealiseerd. HET GEZONDHEIDSCENTRUM Een plan van het genie onzer stedelijke politiek 1 Oscar De Bunne, Napolitaan en dichter. Weer een totaal nutteloos ontwerp. Bij de bespreking van de princiepsbeslissing wist er niemand van uw raad ons te zeggen waartoe dit moest dienen, buiten de Heer Laureys die sprak van prae- en post-natale onderzoeken, maar het antwoord schuldig bleef wanneer hem werd gevraagd wat dit was. We hebben in onze stad een stedelijk Hospitaal met moederhuis en alle diensten, we hebben een belangrijke kliniek, we heb ben een vrij gezondheidscentrum. Ondertussen werd aan de grond alleen reeds 1.623.000 fr. uitgegeven. Voor de oprichting wordt in de huidige begroting 16 miljoen voorzien en eens opge richt zullen daarbij de ettelijke miljoenen gevoegd moeten worden voor inrichting en werkingskosten, die elk jaar de begroting zullen komen bezwaren. Zonder dat daartoe behoeften bestaan worden aan de goed ingerichte stadsmeis jesschool op het Vredeplein voor meer dan 5 miljoen werken voorzien, om niet te spre ken van de 3 miljoen voor de froebelschool op de Kerkhoflaan en 10 miljoen voor de nieuwe school in de Welvaartstraat. Binnen enkele jaren zullen we opnieuw in de gemeenteraad moeten stemmen over de princiepsbeslissing om deze stadscholen aan de staat over te dragen, zoals dit met de stadschool in de Nieuwbeekstraat het geval was. Zo bouwt Mr. D'Haeseleer met stadsgelden, scholen voor Collard. Hij beweerde dat al deze uitgaven nodig waren omdat het leerlingen aantal in de stadscholen geweldig was gestegen, niette genstaande onze herhaalde vraag liet hij zorgvuldig na dit leerlingenaantal te ver melden. En dan de dwaze uitgave van meer dan 350.000 fr. voor een miniatuurverkeers plein in het stadspark op de plaats en mits de vernietiging van de kruidtuin, terwijl de verkeerslichten aan de Graanmarkt en de Nieuwstraat sinds maanden op herstel ling wachten en men wegens geldgebrek geen verkeersplaten kan aanbrengen. Om al deze nutteloze uitgaven te kunnen doen, moet U de toelagen aan de kulturele verenigingen, aan de verbroedering van de brandweer, de aanmoediging aan de mid denstand en de landbouw verminderen en halveren. U denkt er niet eens aan een bouwpoli- tiek te voeren. Het ware nuttiger 25 miljoen uit te geven aan het bouwen van woningen, waarvan het geld bij verkoop onmiddellijk, of bij verhuring na langere termijn in de stadskas terug zou keren, dan luchtkastelen als hel bouwen van een sportstadion of een gezondheidscentrum na te jagen. (Ingevol ge onze tussenkomst werden 5 miljoen in geschreven). Ondoordachte politiek, asociale politiek, improvisatie. Dan hebben we ook nog de schrapping van de post van 100.000 fr. voor de school kolonies van de stadscholen. U zegt ons, kijk eens, we doen zelfs be sparingen ten nadele van onze eigen scho len. Schijnheiligheid. De ware toedracht is gans anders. Voor 1 oktober 11. hebt U vanwege de ver schillende schoolcomité's der vrije scholen een verzoek ontvangen om op de begroting van 1957 een evenredig bedrag aan toela gen volgens hun leerlingen in te schrijven voor hun vacantiekolonies (V.P.) Volgens de wet was U verplicht deze toe lage toe te kennen. Liever dan aan de leerlingen der vrije scholen, ook kinderen van Aalstenaars, de ze toelagen te verlenen, hebt U de post ge schrapt. Ik moet niet meer spreken over de school- autobus. Onze kinderen mogen in de kou en de regen naar school gaan. Petities van de ouders van Mijlbeek worden niet beant woord. Onze stad wordt bestuurd door twee men sen die zich uitsluitend door hun eigen kies- propaganda laten leiden. Ik begrijp niet hoe de socialisten zich nog langer laten manoeuvreren door dat kleine electoralisme van een De Stobbeleir en een D'Haeseleer, het beste voorbeeld hiervan vinden we in het jaarboek 1953-1955, op stadskosten uitgegeven en waarin alleen fotos van deze twee heren voorkomen. Een stad die bestuurd wordt om de kies- propaganda van bepaalde heren te dienen, is slecht bestuurd. Aalstenaars, kijkt toe en oordeelt. Op de laatste vergadering van de gemeen- [teraad verklaarde schepen Laureys dat er 'van hel aangekondigde sportstadium geen isprake kon zijn. De onkosten ervan zouden [miljoenen bedragen. Het plan valt dus in 't water. Desondanks staat er aan de dagorde van [de gemeenteraad van vrijdag a.s. de goed keuring van een bedrag van 6.000.000 fr. voor het vermelde ontwerp. En dit bij een kasdeficiet van 14 miljoen. In uwer aller belang, Aalstenaars, zullen de CVP-gemeenteraadsleden zich met alle macht tegen deze geldverspilling verzetten! Reeds nu voorziet de linkse meerderheid een nieuwe belastingsverhoging. Het mag en zal zo niet verder gaan. Mogen wij U derhalve vragen op de ko mende bijeenkomsten van de gemeenteraad aanwezig te willen zijn en er tevens zelf ast te stellen hoe lichtzinnig het huidig bestuur met onze stadsgelden omspringt. ;ÖNS NIEUW VERVOLGVERHAAL BEGINT VAN TOEKOMENDE DONDERDAG IN ONS BLAD. PLECHTIGE INHULDIGING VAN LEES- EN CONFERENTIEZAAL IN HET STEDELIJK HOSPITAAL TE AALST. Van links naar rechts Dokter Romain De Cock, Burgemeester Blanckaert. E. Z. Aloysia. E. H. Thysmans, halfweggestopt Bomon, voorzitter C. O. O-, Mej. Van Trappen, lid C. O. O. en half weggestopt Z. E. Moeder Overste. (Cliché 't Vrije Volksbl.-Het N. v. d, Dag),

De Gazet van Aalst | 1956 | | pagina 1