JUlit in (lel afóeiópen {om. Politiek Overzicht Samenvatting van de belangrijkste gebeurtenissen m 1956. Le bel Oscar Toneel Broadway Politie en Moord Aprilvis en Monument Opening Groot warenhuis De fontein aan 't Belfort Middenstands- Tipke Vermeiren. Oude Dender j Hulp aan Hpngarije. Allerlei. Het Senatoriaal ontslag. Huize "De Gazet van Aalst CVP J. CVP j( EN OMSTREKEN verschijnt de ^donderdag en zondag van iedere week. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. - TEL. nr. 241.14 - P. C. nr. 881,72 - 14* JAARGAN& 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 3 JANUARI 1957 NUMMER 1 De clou der gebeurtentissen in 1956 werd geleverd door het geïmporteerde lu xe-paard der socialistische partij, advo- Oscar Debunne, dichter en napolitaan, die op zaterdag 7 april de stad met verstom ming sloeg door zijn plotse escapade, en ze na een paar weken met grote verontwaar diging vulde door zijn onbeschaamde er onbeschofte terugkeer op het stadhuis. De Aalstenaars zullen onthouden dat on ze liberale schepenen niet meer wilde me dewerken hoofdzakelijk Omdat de heer Debunne na zijn terugkeer geen kontakt genomen had met zijn liberale kollega's van het schepenkollege (dixit De Stobbeleir). Na verloop van acht maanden kreeg Aalst eindelijk een nieuwe burgemeester, niet omdat de socialisten akkoord geraakt waren, maar omdat minister Vermeylen de ruzies begon welletjes te vinden. Meerdere malen heeft de politie waie razzia's gehouden in cafeetjes te Aalst, waar zelfs jongens en meisjes uit de «goe de burgerij» van Aalst verdierlijkten. De baas uit de «Broadway», waar nooit een razzia plaats had, en waarover de Rode Vaan geschreven had dat het een centrum was van homo-sexuelen, werd op zeker ogenblik aangehouden en er werd ook ver teld dat er handel was van verdovende middelen, enz. Wanneer ergens een moord gebeurt wordt door sommige dagblad-redakties van blijd schap de vlag uitgehangen. Aalst genoot in 1956 de eer een moord op zijn grondgebied de Molendreef te zien plaats grijpen. Met veel meer takt dan te Brussel is de Aalsterse politie bij de wedersamenstelling tewerk gegaan. Zoals ze ook meer takt be toont dan elders, bv. waar de onmisbare annonces van het programma voor de jaar lijkse politie-dag door beambten in burger worden opgehaald. Voor de eerste maal dat «De Gazet van Aalst» een aprilgrap lanceerde is het een groot sukses geworden. Groot was het aan tal van diegenen die op de Markt, in de Pontstraat en vooral aan het Park op de uitkijk stonden naar de schotse muziek kapel. Het door ons uitgestippeld programma heeft dan toch kunnen dienen voor de dag dat het monumentaal monument ter ere der slachtoffers der beide wereldoorlogen onthuld werd. Aangaande die onthulling moeten we be treuren dat de liberale voormannen zich van die mooie vaderlandse plechtigheid hebben meester gemaakt, vermits alle hoofd- en bijrollen gespeeld werden door de heren De Stobbeleir, D'Haeseleer en Waegeman. Ook is het ergerlijk dat het gaskraantje van de «eeuwige vlam» slechts nu en dan eens opengedraaid wordt, en dit nooit lan ger dan voor acht en veertig uren. De oud strijders verdienen beter dan dergelijk pot sierlijk vertoon. Nooit was het verlies aan abonnemen ten zo groot bij onze plaatselijke hoogst- verdienstelijke toneelmaatschappijen. En kel de twee jongste kringen konden in 1956 hun ledenaantal voorlopig behouden en ge vreesd wordt dat Aalst het slechte voor beeld zal volgen van andere steden waar het zogezegd intellektueel publiek zich langs om meer van de kunstprestaties af zijdig houdt. Ondanks de grendelwet en onze beruchte schepen van middenstand kwam er in 1956 een nieuw grootwarenhuis in onze goede keizerlijke stede. De heer De Stobbeleir heeft in deze zaak een dubbelzinnige rol gespeeld, en durfde nadien de middenstan ders bijeenroepen opdat ze van hem nog eens zouden zeggen Staafke is onze man!» Een dief kan niet beter doen dan luid «Houdt de dief» te roepen. Na het verdoezelen van het stomme en zo kostelijk vijvertje met fontein aan de voet van 't Belfort, in een klein bloemen perkje, heeft ons huidig stadsbestuur ein delijk ingezien dat ook dat een stommiteit was. Daarom werd het voetpad dan maar her- legd zoals het er sedert eeuwen lag. En eer het kiezing wordt is alles lang vergeten. Nooit als in 1956 werd onder de Aalster- se middenstanders zoveel solidariteit vast gesteld, welke vooral tot uiting kwam tij dens de eerste lichtstaking voor Aalst, ge organiseerd door de Unie van de Midden stand, en in de tweede lichtstaking voor gans het land. Beide avonden was slechts één winkel volop verlicht, nl. die van de socialistische koöperatieve in de Molenstraat. Toch werd dat jaar voor honderdduizenden frank goe deren ten behoeve van stadsdiensten in die koöperatieven aangekocht door onze zoge zegde schepen van middenstand. De Jaarbeurs van dhr G. Cooreman was een gedurfde en voor Aalst nieuwe onder neming. Ze kende een tamelijk sukses on danks de hamsterwoede rond die tijd. Een Aalsterse figuur die sedert een tijd uit de aktualiteit verdwenen was, is stil letjes van ons heengegaan. Tipke Verme ren, of Meneer de Baron, zoals hijzelf be weerde, heeft van zich niet meer laten ho ren tijdens zijn laatste levensjaren. Toen hij naar 't hospitaal geboerd werd, was hij zodanig woedend op de Zusters, dat hij in zijn kamer alles kort *i klein sloeg. Ze hadden hem immers zi a oude besmette klederen en papieren fgenomen en hem zelfs gewassen. Begin /.an vorig jaar was hij in het Oudmannenh frs uit zijn bed ge vallen, en brak daarbij '.zijn been. Enkele maanden nadien is hij ocerleden, en er was niemand achter de begrafenis van de spek- takulaire en eens zo geroemde aalsterse figuur. Op 15 juli jl. moesten'de mensen die een der oudste huizen van ^alst bewonen, nl. dat van de vroegere vatermolen Ghee- raerdts, hun woning ver.aten hebben in het kader van de toekomstig opruiming van de vieslij ke Oude Dendel. Reeds tientallen jaren wordt over dit se Bandaal in 't cen trum der stad gesproke:| maar het blijft voorlopig nog bij woora^i, en de bedoelde mensen wonen er nog. loch zou er eerlang Kentering komen. Aan de rand van die - nutteloze zijarm wordt momenteel reeds &en building opge trokken waarvan de appartementen afzon derlijk verkocht worde:! Eindelijk begint Aalst ook op dit gebie^. de vele andere vooruitstrevende steden te volgen. Slechts enkele Belgen |vertoefden te We nen om onder de gevluclte Hongaren al de belgische giften te verdien, en het meren deel daarvan waren AAstenaars. De he ren Etienne Geerinckx, (Paul Van Boxstael en Michel Mineur hebb4|j daar zichzelf ge durende weken belanglcpS afgesloofd om een klein beetje van de-nood te lenigen en de hulp te organisereiwjn twee van hen gaan Kortelings voor deuerde maai terug Op dit ogenblik vertoeft ook E.H. Onder pastoor Weyn, de ziel van de Hongaarse Hulp en bemiddelaar van Oostpriesterhulp en Caritas Catholica te Aalst, op de Hon gaarse grens. Een nieuwe en reeds flink bloeiende St. Anna-parochie kwam tot stand. De lang verwachte Werffkapel werd zestien jaar na de brandramp ingewijd. Het zo nodige stapelhuis nadert zijn voltooïng. De huizen van het begijnhof staan er, al blijft er heel wat in orde te brengen, en reeds werd de dienst voor werklozen steun naar de Gentsestraat overgebracht, met het oog op de bouwwerken voor een nieuwe brandweerkazerne in de Vrijheid straat. Anderzijds zijn de plannen voor het prachtige sport-stadion in duigen ge vallen, en hebben we niets meer gehoord van de stadschouwburg. Voor elk van beide laatste punten werden niettemin nog enke le miljoentjes weggegooid. De weesjongens verhuisden naar Ronse waar alle aandacht naar hun beroepsoplei ding gaat, terwijl onze klooster van Mere een onderkomen von den. Van de vele gebeurtenissen in de loop van 1956 welke we hier noodgedwongen onbesproken moeten laten, moeten we toch nog melding maken van 't feit dat voor de allereerste maal in 't stedelijk moederhuis een kindje van zes maand kon in leven ge houden worden. En of de Zusters daar fier op zijn De laatste aktualiteit van 't voorbij jaar kwam van de heer Gustaaf De Stob beleir, die oordeelde dat zijn houding in de zaak der niet aangegeven effekten van die aard was, dat hij geen senator kon blij ven. Over zijn ontslag hebben we hier on langs uitvoerig uitgeweid. Het jaar 1956 is voor dhr De Stobbeleir wel heel speciaal geweest. Buitengewone stijging der ge meentebelastingen ondanks zijn kiesbelof- ten, een steeds grotere put in zijn (maar ook onze!) stadskas, zijn reis naar kommu- nistisch China via Moskou, ofschoon hij eerst verteld had dat hij naar Formosa ging, 'zijh beleggeli vaii Sovjet-Sélgische avonden waar hij naast mevrouw Bert Van Hoorick, voordrachtkunstenares, en de Sov jet-ambassadeur mocht zetelen, het geval van 't nieuw grootwarenhuis en nog veel meer. Het ware te hopen dat Gustaaf De Stobbeleir onze stad niet lang meer zou teisteren. jj Voor de «Gazet van Aalst betekende 1956 een winst aan prestige en lezers. Meerdere vrije polemieken werden gehouden in dienst van de waarheid. Talrijke beslissin gen op elk gebied werden door onze hou ding beinvloed. Ook in de toekomst zullen wij de Aalst erse belangen, met de steun onzer trouwe lezers, verder blijven behartigen. Amper hoort een jaartje tot 't voorbijë of knagen w'aan een nieuw dat korter dan 't verleë schijnen zal. 't Ligt hem in de «costuymen ende ge woonte» dat w'elkaar, voor 't nieuw gebo ren jaar, het beste van dees aard' en 't zaal'ge voor 't hiernamaals wensen. Ik doe het met zeer veel plezier en wens zo in 't bijzonder dat 't ajuinenras in '57 bloeiën mag. Ik weet, het was in mijnen tijd ook zo, dat 't verleden zeker ende toekomst twij felachtig is. Maar kom; gij die in '56 de laagten hebt gekend, krijgt voor dit jaar een hoogte weggelegd en omgekeerd Gij die zeer hoog gevlogen zijt, zult misschien dalen. Zo krijgt ieder zijn geluk, met wat nood erbij, dat voor hem is voorbestemd. En 'k voeg bij m'n wens een raad Zorg dat g'uw geluk in eigen handen hebt, want als 't van elders komen moet is 't lenk. Onvolledig zou ik zijn indien 'k ook voor 't stadsbestuur geen bijzondere wensen had. Zo hoop en wens ik dat zij dit jaar m'n stadsgenoten minder lasten doen beta len en dat hun beleid de stadskas ten goe de komen mag. Maar dit alles wens ik dat toch rechtvaardigheid voor de kleinen die ter schole gaan en dat z'allen aan de ge meenschap evenveel zou'n kosten. Ik weet het wel, ons stadsbestuur 'n hoort niet goed langs dienen kant maar gedenk dan toch dat zij die niet horen willen het wel eens zullen voelen. DIRK. WENSEN U EEN ZALIG EN GELUKKIG NIEUWJAAR. SAARLAND. Het kleine Saarland waarom Frankrijk en Duitsland 250 jaar lang gevochten heb ben, is weer Duits geworden. Het Saarge- oied, dat sedert 1945 in Franse handen is geweest, is met zijn miljoen inwoners en zijn grote kolenrijkdommen, de tiende staat van de Duitse bondsrepubliek krachtens net Frans-Duitse akkoord, dat in oktober is ondertekend. De politieke inlijving van de Saar bij de oondsrepubliek neemt een belangrijke 'plaats in beslag in de Duitse dagbladen. Over het algemeen zijn de schrijvers van de hoofdartikelen van oordeel dat deze ge- oeurtenis de laatste oorzaak van wrijving tussen Frankrijk en Duitsland uit de weg ruimt. UNO. De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Oesten Unden, noemt in het rege ringsgezinde blad Morgentidningen de verdediging op van de Verenigde Naties te gen de Belgische, Franse en Britse kritiek welke op de wereldorganisaties is uitge bracht wegens haar houding ten opzichte van Egypte en Hongarije. SUEZ-KWESTIE. Volgens de Uno-deskundige Wheeler zoü het Suez-kanaal over twee maand open zijn voor kleine schepen, en in mei voor boten van het grootste type. Het bericht uit Israëlische bron, als zou den tussen Moskou en Tele Aviv besprekin gen aan de gang zijn over de regeling van het vraagstuk van de uitvoer van Russi- cshe petroleum naar Israël, wordt door de «Pravda» tegengesproken. SOVJETCOMMUNISME. In zijn nieuwjaarsboodschap heeft staats secretaris John Forster Dulles verklaard: «De ganse wereld weet nu dat het sovjet communisme niet de formule is van de toe komst. De toekomst hoort aan hen, die hun rechten van goddelijke oorsprong uitoefe nen om te geloven, te denken en te kiezen. Dat is op de meest dramatische wijze aan getoond door het heldhaftige Hongaarse volk. Ondanks het feit dat de sovjetideo logie twaalf jaar lang werd ingepompt, ko men de volkeren in opstand en offeren hun leven, opdat de vrijheirstoorts voor allen nog heller zou schitteren. SUMATRA. Luitenant-kolonel Ahmad Hoessein, voor zitter van de centrale revolutionaire raad op Sumatra, heeft alle personeel van het vierde regiment infanterie op Midden-Su- matra gelast om de algemene dagorder, die door president Soekarno, de opperbevel hebber van de Indonesische strijdkrachten is uitgegeven, te negeren.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1