Wensen... Beloften... Daden.. MOTIE NIEUWJAARSWENSEN Politiek Overzich Driekoningenstoet MIJMERINGEN EN OMSTREKEN Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14' JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. ZONDAG 6 JANUARI 1957 NUMMER 2. VOLKSE OPVOEDKUNDE (FAMILIALE KRONIJK VOOR OPVOEDING EN ONDERWIJS.) Hebt U reeds standbeelden horen spre ken, beste lezers en lezeressen Dat is nu ook een vraag, horen we daar een schalkaard lachen standbeelden spre ken toch immers niet, alhoewel ze zeer veel te zeggen hebben» aangezien ze veel, zeer veel en nóg véél meer getuigen zijn van wat mag en van wat niet mag, van wat gemeend gezegd wordt en absoluut niet ger meend. Doch daarover hebben wij het nu niet. Wij beweren dat standbeelden wél spreken, maar... ge moet hun taal ver staan... Zo sprak Dirk Martens, die gestand- beeld staat op de Grote Markt te Aalst, op nieuwaarsdag zelf, in de zeer vroege uur- kens als volgt Amper hoort een jaartje tot voorbije of knagen Waan een nieuw dat korter dan 't verleë schijnen zal. 't Ligt hem in de «cotuymen ende gewoonten» dat w' elkaar, voor 't nieuw geboren jaar, het beste van dees aard' en 't zaligste voor 't hiernamaals wensen...» En zo ging Dirk Martens maar verder en verder, en... al mijmerend gingen wij stil- lekens huiswaarts... EEN MOOI GEBRUIK IS 'T WENSEN TOESTUREN EN BELOFTEN DOEN Het is een mooi gebruik, een ware tradi tie, dat de mensen, bij de aanvang van het jaar, op nieuwjaarsdag als 't kan, elkander de beste wensen toesturen Wij kristen mensen wensen al de onzen een zalig en gelukkig nieuwjaar Daarin ligt het im mers al besloten. En wat hebt gij wel, beste jongens en meisjes, studerende jeugd, aan vader en moeder, aan leraar of lerares gewenst en... beloofd Een goeie gezondheid, vrede, voorspoed, geluk in de zaken, al wat hun hartje lusten kan Maar om dat alles te helpen verwe zenlijken moet Gij uw steentje bijbrengen, studerende jeugd, want weet wel dat een zeer groot deel van het geluk van uw goede ouders, van uw zich offerende meesters en meesteressen al zijn ze af en toe eens hard tegen U... in schijn weet goed dat hun geluk afhangt, gedeeltelijk althans, van uw werken, van uw studies, van uw al dan niet lukken. Belooft derhalve aan uw ouders, aan uw meesters en meesteressen, dat gij dit jaar zeer flink werken zult, flink studeren, be ter nog, veel beter dan gij het verleden jaar hebt gedaan... Belooft dat uw schoolrapport met Pasen er beter uit zien zal dan nu met het Kerst verlof Belooft dat gij uw min goede, uw zwakke vakken gij kent ze toch zult bijwerken Belooft dat gij regelmatig zult studeren, belooft dat gij van de eerste schooldag u zult aan 't werk stellen en niet de eksamenperiode afwachten om rap rap te herhalen, met het noodlottig gevolg dat velen onder u aan den lijve ondervonden Belooft dat gij zult paraat staan tegen de tijd, dat het eksamen-offensief van Pasen zal ingezet worden Belooft dat gij nu da gelijks tegen heug en meug uw zwak ke vakken zult aanpakken om er boven op te komen Belooft in één woord dat gij in gezien hebt dat er nog veel, veel te doen en te laten is opdat gij wezenlijk het woord «student» verdienen zoudt En... laat het dan, in Gods naam, niet bij woorden, bij beloften, maar zet die gemeen de beloften om in daden Dat zal wel, mijn beste studerende jongens en meisjes, hét beste Kerst- en Nieuwjaargeschenk wezen, dat Gij uw brave wellicht zich offerende ouders en goede leraars en leraressen kunt aanbieden bij de vernieuwing van het jaar! DE BEKRONING MOET DE «DAAD» WEZEN Mijn beste jongens en meisjes, Wij hopen dat enkele toch, misschien wel velen, deze regels zullen lezen. Zij wor den neergeschreven uit genegenheid, uit liefde tot U, en uit genegenheid en bewon dering voor Uw goede ouders. Ook wel uit waardering, uit oprechte waardering voor het onderwijzend personeel van laag tot hoog, omdat wij weten welk groot aandeel elk heeft in de vorming van iedere leer ling, van ieder kind... Later, als gij eens de werkelijkheid zult zijn ingestapt, als ge misschien zelf kinde ren hebben zult, dan en dan alleen zult gij beseffen wat gij aan uw ouders, aan uw meesters te danken hebt Dat uw wensen derhalve oprecht wezen, dat uw beloften niet hol klinken. Zij die nen onmiddellijk gevolgd door de «Daad» Van vandaag af gaat gij nu eens in da den omzetten al wat gij beloofd hebt Re gelmatig gaat gij u aan de studie zetten. Alle dagen, dag na dag Gij zult de moed hebben dagelijks ten minste een half uur te besteden aan het instuderen der leervak ken voor dewelke gij het minst voelt en in dewelke gij dan ook de minst goede uitsla gen bekomt Gij zult af en toe en zeker als er iets hapert tot uw leraar gaan en hem zeggen wat er scheelt. Wij weten dat de leraars graag hebben dat hun leerlin gen bij hen om raad komen. Dat is een te ken van vertrouwen. Zij zullen u helpen. Gij zult er terug bovenop komen De moed in de twee handen En vooruit Waar een wil is is immers een weg Wij schre ven het honderden malen op school Ik kan niet, zegt de trage en daarom kan hij niet. Ik kan wél zegt de vlijtige en daarom kan hij wél Spijkert deze wijze spreuk in Uw hoofd, beste jongens en meisjes Willen is kunnen Iedereen kan... in mindere of meerdere mate dat weten wij wel. Maar uw best doen kunt ge allemaal En dat zult gij, niet waar Belooft dat nu eens aan mij, aan Kindervriend, aan Opvoeder Van onze kant beloven wij u ook en wij zullen evenals gij onze belofte in da den omzetten wij zullen u helpen en volgen, wij zullen wekelijks, samen met uw opvoeders, uw verdere vorming bespreken. Rekent op ons, beste studenten, wij reke nen op U Dat 1957 een schitterend jaar weze v v v Beste Vaders en Moeders, Goede Leraars en Leraressen, Wij weten wat U liefst aan 't harte ligt- Uw kinderen Hun welslagen is uw geluk Vergeten wij bij de opvoederstaak, die wij te vervullen hebben, niet dat de aan moediging het meest gemotiveerd opvoe dend middel is Trachten wij onze kinde ren, onze leerlingen te volgen, individueel. Geen twee zijn er gelijk Wij moeten ze allen kennen, wij moeten ons aan allen aanpassen dat is de grote kunst van de opvoeder, van de ouders, van de leraar Ken uw kind, bemin uw kind, past u aan inzake opvoedingsprocede's Het is een hele kunst kinderen, kleine en grote op te voeden Werken wij vaders en moeders, samen met de school opdat de school van haar kant, met U moge en kunnen samen werken I Trachten wij, met het oog op de toekomst van onze kinderen, op te sporen waarvoor ze aanleg en goesting hebben Niet ónze droom, ónze wens, komt immer overeen met de werkelijkheid. Een kind, ieder kind, begaafd of zelfs minder begaafd, kan er komen in de wereld als het op de gepaste plaats wordt gesteld om zijn toekomst voor te bereiden. Luisteren wij hoort ge het vaders en moeders naar de goede raad ons desbetreffend gegeven door bevoegde, onvooringenomen personen. Consulteren wij de Studiefondsen, volgen wij de ver strekte raad Dan wordt voor allen 1957 ...een zegen t VOOR DE MISSIES. Wij vergeten de beste onzer broeders niet in ons gebod. Zaterdagnamiddag op de Sint Martinus- parochie. Zondag (Driekoningen) aan de kerken. Zondagnamiddag op d5 Sint-Jozefsparo chie Een volk dat zijn helden eert, is een groot volk. Zo'n volk zal nooit vergaan. Denkt Vlaanueren genoeg aan zijn Missionarissen OPVOEDER. «Zalig Kerstfeest en gezegend nieuw jaar». Die tekst las ik op net eerste wens- kaartje dat ik dit jaar ontving. Zalig Kerstfeest. Gelukkig, heilvol Chris- tusfeest, feest van, met en in Christus.Heil, geluk wensen wij u„ niet .alleen wat de wereld geluk noemt gezondheid, welvaart, confort, standing; wij vragen voor u ook het bovennatuurlijk geluk, de vrede, die de wereld niet kan geven, de vrede van en in Christus. Vrede op aarde aan de mensen van goede wil.» Wij zullen bidden, opdat-de goede God dit nieuwe jaar zou zegcpen. gezegend Nieuwjaar. Vrede aan de mensen vin goede wil. Goed zijn van wil. Het goede willen voor zich, voor de zijnen, voor 'iedereen, voor! vrienden en vijanden. Wat is het «goede» Waar vinden wij «het goede» In ons Wie zich zelf kent, weet dat hij lijk alle mensen, iemand is met veei gebreken weinig hoedanigheden. Als -yn van goede wil is, zal hij zich zelf oor^lèn, niet een ander, om niet zelf veroordeeld te worden. Hij zal voor «die anderen» vragen wat hij voor zich zelf als goed beschouwt gezond heid, werk, voorspoed, vrijheid, vrede met de mensen en met God. Een goedwillig mens zal alle andere mensen zonder on derscheid van kleur, ras of taal bemin nen met de liefde waarover St. Paulus spreekt. Die liefde is lankmoedig, goeder tieren; die liefde is niet afgunstig, pocht niet, is niet opgeblazen, niet eerzuchtig, niet zelfzuchtig, die liefde wordt niet toor nig, denkt geen kwaad, is niet blij over het onrecht, maar blij met de waarheid. Die liefde verdraagt alles, hoopt alles, ver duurt alles. Die liefde vergaat nooit. Worden onze daden gedragen door die liefde, de liefde van Christus, dan zullen die daden ook liefde uitstralen; ze zullen de schoonheid van ons geloof doen schitte ren als een zachte late lentezon, ze zullen de mensen brengen naar het Absolute Goed, naar de Absolute Liefde die God is. Wij zijn niet van goede wil wanneer wij onze goede daden uitbazuinen lijk de Fari zeeërs, noch wanneer onze daden berekend worden en streven naar eigen belang, eco nomisch of politiek. Door de niet-berekende liefde, door de Liefde, zorgen de rijkbedeelde naties voor de onder-ontwikkelde landen, lossen de volkeren op vreedzame wijze hun geschil- len op, vestigen zij de vrede op vaste grondvesten. Door die Liefde gaan wij de min-beguns- tigde families opzoeken, wij bezorgen hun een gezonde woning, voeding, klederen, huishoudelijk hulp; wij geven hun vooral onze rechtzinnige genegenheid, denkend aan de woorden van de Grote Mensen vriend «Wat gij aan de minste der Mij nen doet, is aan Mij zelf gedaan. Laat ons naar de weduwen en wezen gaan, naar de gebrekkigen en de zieken met de goede wil der eenvoudige herders. Blij bieden wij onze giften, niet een brokje van .onze overvloed, maar giften die ons kosten, ■giften die in waarheid een offer kunnen ^genoemd worden en omstraald zijn door ^de warmte van een echte christene liefde. Zó worden wij mensen van goede wil. Het nieuwjaar heeft het oude reeds begraven. We staan voor een nieuwe taak. Het jaar dat voorbij is heeft ons veel geleerd de broosheid van de vrede, de zwak te van Europa, de machteloosheid van het Westen om recht en vrijheid te doen eer biedigen. We hebben ook begrepen, hoop ik, dat het communistisch regime zich niet kan handhaven dan door geweld. Dit ligt echter in de lijn van elk regime dat de men selijke persoon opoffert aan de Staat. Ook het socialisme leidt logisch daar naartoe. Het jaar dat we zijn ingegaan zal uitmaken ook bij ons welke stroming het zal ha en het socialisme, waarvan wij het ware gezicht hebben kunnen verkennen achter :oveel wetsontwerpen met etatische strekking, achter een brutale onverdraagzaam- ïeid waarvan onze scholen en ook zoveel katolieke ambtenaren het slachtoffer zijn, ichter een moeilijke verdoken misprijzen voor de volksvertegenwoordiging, achtei ?en demagogie die onze openbare finantiën op de rand van de afgrond voert jf de christelijke sociale gedachte die voorop de eerbied stelt voor de mens, voor het iezin.voor al de natuurlijke, historische en culturele gemeenschappen die allen moeten bijdragen tot het verrijken van den mensop geestelijk en materieel gebied, die dc Staat leidt, niet langs de weg van de demagogie, doch met een vaste kijk op het alge- neen welzijn en met het voornemen voor de ingewikkelde problemen die zich op eco- ïomisch sociaal, kultureel, politiek gebied stellen duurzame oplossingen te vinden, .vaarbij ook rekening wordt gehouden met den dag van morgen. 1 9 5 7 zal naar alle waarschijnlijgneid, en misschien vroeger dan men denkt hei VERKIEZINGSJAAR ZIJN,, het jaar waarin zal afgerekend worden met onrecht, ge- .vetensdwang en lichtzinnigheid, maar waarin ook bepaad zal werden of we verder len weg naar het socialisme opgaan. Een overheersing van het socialisme is niet denkbeeldig de liberalen zullen zeker 3n vast het gelag betalen, de communisten zullen nog veel stemmen verliezen; wie zal laarvan profiteren Ziedaar de vraag die wij moeten stellen, en waarvan wij het zware gewicht moeten pverwegen. In ons leeft een grote hoop Het Katolieke volksdeel heeft merkwaardig gerea ;eerd op de aanvallen die tegen de zedelijke waarden van vrijheid en gelijkheid, ja [van geloof en godsdienst, rechtstreeks of onrechtstreeks waren gericht. Het heeft de strijd van de getrouwheid aan de Katholieke school gewonnen, het wint ieder maand de slag van de edelmoedigheid door zijn bijdrage aan school en ge- |dn, het moet nu de politieke strijd winnen met hetzelfde enthousiasme, dezelfde of fergeest en klare zin voor eendracht en samenwerking. 1957 weze het jaar der bevrijding. Dit is de wens die ik toestuur aan de lezers van flit blad, aan onze .christelijke gezinnen, aan -• nzo Katolieke Instellingen, ónze militanten oud en jong, aan gans de chris elijke sociale gemeenschap. L. MOYERSOEN. EGYPTE. Radio-Kaïro heeft omgeroepen dat Egyp te het Suez-verdrag met Engeland date rend van 1954, heeft opgezegd. Krachtens genoemd verdrag had Enge land het recht terug te keren in het ka- naalgebied indien een buitenlandse mo gendheid een aanval deed op Turkije of een Arabische staat. Anderzijds heeft president Eisenhower tegenover de leiders van het congres ge zegd dat hij over vijf of zes dagen per soonlijk in een rede voor het congres zal verzoeken om een nieuwe wet, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan elke sov- jetrussische agressie in het Midden-Oosten. De opzegging van het jongste en voor en kele tijd waarschijnlijk wel het laatste ver drag tussen Egypte en Groot-Brittannië is wel een nieuwe klap voor dit laatste land. Is Nasser volledig in het ongelijk te stellen Wat er ook moge gebeurd zijl door toe doen van Nasser, het Brits-Franse optre den in Egypte blijft een militaire operatie, die gebeurde zonder instemming van de UNO en zonder dat het een verdediging was tegen een gewapende aanval. Wanneer de Britten dan toch willen op treden in Egypte om Nasser's prestige te verminderen, waarom hebben ze het dan niet gedaan in uitvoering van deze bepa ling Was Israël Egypte niet binnen ge vallen Was dit geen bedreiging voor het kanaal Het voorwendsel zou even door zichtig geweest zijn als thans, maar juri disch hadden ze tenminste recht van spre ken gehad. Het Bureau der C. V. P.-JONGEREN-AALST onlangs vergaderd onder het voor-| ■zitterscliap van J. P. de Clippele, heeft besloten, J Wij kunnen wensen en... bidden. I gezien 11.000 hectaren grond langsheen de Dender onder water staan en verzuurd® Wij, moderne mensen, twijfelen aan de liggen, ijkracht van het gebed. J gezien de hevige structurele werkloosheid in het Arrondissement Aalst, k Onze Heilige Vader de Paus, onze Bis- Ischoppen, de Spekpater, allen roepen zij 1 alIes m *et werJte s'ellen «Pd** alle parlementairen van het ArrondissementJons tot een Kruistocht van gebed. ■Aalst van welke partij ook, het amendement n°3 voorgesteld in de Kamer der Volks-1 -x ^vertegenwoordigers op 13 december 1956 bij het wetsontwerp over het bevaarbaarfeT G^ven 1S vertrouw^ m Gods woord, ■maken van zekere waterwegen, zouden steunen zodat de DENDER, die nu slechts® l bidden met «Christus in ons mid- W voor schepen van 300 ton bevaarbaar is, in de toekomst ook voor SCHEPEN VAN fioofc' e" j WlJ ver gen wat wii ■TON zou bevaarbaar worden. ^vragen, dan wordt 1957 een gezegend nieuw J kjaar, een jaar van verlossing, verzoening I m/m*JKAAÊFMÉTA& Amr jmrJttr ABTAmraêtAmrAmvrede, HONGARIJE. Een communistisch blad schrijft dat de onderhandelingen betreffende de terug trekking van de Russische strijdkrachten pas kunnen beginnen, wanneer het behoud van de socialistische verwezenlijkingen verzekerd zal zijn. Het blad voegt er aan toe «Ofschoon de aanwezigheid van het Russische leger de macht van het proleta riaat beschermt, is de aanwezigheid een belediging van de nationale fierheid van |het volk van een soeverein land j Het blad waarschuwt zijn lezers dat het .nieuwe jaar voor Hongarije werkloosheid, bedreiging met inflatie en brandstoffen- schaarste zal brengen. F5ADSO- en T.V.-TOESTELLEN In het Bulletijn Vragen en Antwoorden geeft de minister van Verkeer volgende statistiek van het aantal luisteraars die dc radiotaxe betaald hebben op 30 november 1956 Provincie Antwerpen 325.282 Provincie Brabant 471.8G0 Provincie Oost-Vlaanderen 300.286 xJrovincie West-Vlaanderen 247.934 Provincie Henegouwen 317.776 Provincie Luik 277.346 Provincie Limburg 103.122 Provincie Luxemburg 50.164 Provincie Namen 91.004 hetzij in totaal 2.184.774 luisteraars of toestellen. Wat in het bijzonder de houders van te levisietoestellen betreft dezen zij tot nog toe onderworpen aan dezelfde verplichtin gen als de houders van radiotoestellen on bevinden zich ten gevolge van dit feit on der deze laatsten in bovenstaande statis tiek. Volgens de minister zijn zijn diens ten thans niet bij machte, een onderscheid te maken tussen deze twee categorieën ten einde het getal houders van televisietoe stellen vast te stellen. -oOo HULP AAN DE HONGAARSE JEUGD IN BALLINGSCHAP Met het oog op de aanwezigheid van het groot aantai jeugdige Hongaarse personen in het land, waarvan de sterkste groep in Leuven verblijft, werd onder de Hoge Be scherming van Zijne Excellentie Mgr. H. Van Waeyenbergh, Rector Magnificus, dooi de professoren van de Universiteit een groot comité opgericht dat tot doel heeft de Hongaarse studenten, leerlingen van de middelbare en technische scholen bij te staan in hun bijzondere geestelijke, psy chische en materiële zorgen. Het comité tracht zijn doelstellingen te verwezenlijken door de welwillende mede werking van alle instellingen van hoger, middelbaar en lager onderwijs, van alle or ganisaties, maar in het bijzonder van die algemene hulporganisaties zoals Caritas Catholica, Oostpriesterhulp, Rode Kruis die gedurende de laatste maanden voor Hongarije overal in het land geldinzame lingen hebben georganiseerd. Het comité doet bovendien beroep op alle mensen van goede wil om de zwaar be proefde Hongaarse jeugd in haar nood te willen bijstaan. Het secretariaat is gevestigd Bongeno- tenlaan, 50, Leuven. Tel. 244 35 P C R 646.08,

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1